Arnemuiden kreeg de kous op de kop in Nieuwdorp (2-0) J Middelburg V verspeelde de leiding in tweede klasse A Griep gooide korfbalprogram danig in de war Enthousiaste wandelaars in Kapelle en om Geref. synode besprak het industrialisatie vraag stuk Christelijke kleuterleidsters fuseren met P.C.O.V. Plattelandsjeugd in een veranderde wereld Oriëntatierit van Dolphijn over Walcheren Fruittochten geslaagd Kruidenkracht! Eerste zege voor Swift ABDIISIROOP Dinsdag 1 oktober 1957 Pagina 4 De zaterdagmiddagcompetitie Talloze wedstrijden uitgesteld Grote nederlaag voor SSS Deelname viel wat tegen Onderwijsconferentie C,B. T,B. ZEEUWSCH DAGBLAD Het is toch anders uitgekomen dan verwacht werd. Arnemuiden is er niet in geslaagd om ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop van het Zeeuwse zaterdagvoetbal te blijven. De vissersmannen kregen in Nieuwdorp met 20 de kous op de kop en dus prijken de Nieuw- dorpers nu op de ereplaats. Arnemuiden werd zelfs naar de derde plaats verwezen, want Krabbendijke eiste bij Rillandia de volle buit op (13) en is nu de enige ploeg, welke nog zonder verliespunten is, zodat zij er in feite het beste voor staat. Rillandia werd door deze nederlaag alleen hekkesluiter, want AZVV behaalde een even ver rassende als grote overwinning op het bezoekende Spui (50) en ver wierf dus de eerste punten. Colijnsplaate Boys stuurde Wemeldinge met een 40 nederlaag over de Zandkreek terug en handhaafde zich dus ongeslagen in de kopgroep. Zaamslag moest de eer aan Terneu- zense Boys laten (02), zodat de stand er nu als volgt uit ziet: Nieuwdorp Krabbendijke Arnemuiden Colijnspl. Boys Tern. Boys Spui Wemeldinge AZW Zaamslag Rillandia 24—13 7— 3 18— 7 9— 2 7— 6 11—15 9—19 12—15 7—13 4—15 Middelburg 5 verspeelde de leiding in de 2de klasse A, want het kreeg van Nieuwland een onverwachtse 20 nederlaag te slikken. De eerste plaats wordt nu ingenomen door De Meeu wen uit Zoutelande, dat met 53 baas bleef over het bezoekende Oostkapelle en dus nog ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje is. Zeeland Sport 6 veroverde de der de plaats door een 42 zege op het bezoekende RCS 4. Serooskerke haal de de eerste buit binnen door een 3overwinning op Veere, dat nu eenzaam op de onderste plaats staat. De stand is hier: Meeuwen 36; Mid delburg 5 45; Zeeland Sport 6 34; VCK 23; Serooskerke 22; Oost kapelle 32; Nieuwland 32; RCS 4 10; Veere 30. In 2B verspeelde Kapelle nog geen enkel puntje. Ditmaal moest Bevelanders er met 52 aan gelo ven. Kloetinge daarentegen raakte het eerste puntje kwijt, want het kwam op eigen veld tegen Wissen- kerke niet verder dan een 44 ge lijk spel. SVD zag zich op eigen veld met 04 geklopt door Wol- faartsdijk, dat zich dus in de kop groep handhaafde, evenals Yerseke 3, dat overigens tegen het bezoeken de Kats maar net aan de volle buit kwam (32). De stand is: Mevo 47; Kapelle 36; Kloetinge 35; Yerseke 3 34; Wolfaartsdijk 4—4; Kats 43; Wis- genkerke 32; SVD 42; Goes 5 11; Heinkenszand 20; Bevelanders 30. Colijnsplaatse Boys 2 had het bij Wolfaartsdijk 44; Kats 43; Wis- makkelijk. Het werd tenslotte een be nauwde 12 overwinning, genoeg om aan de kop van 2C te blijven. Arne muiden 2 stuurde Kloetinge 2 met lege handen over de Sloedam terug (6—3) en veroverde daardoor de tweede plaats, want Nieuwdorp 2 trok bij Wemeldinge 2 aan het kortste eind (62). Kapelle 2 begon de competi tie met een 32 nederlaag tegen Krabbendijke 2. De stand is: Colijns plaatse Boys 2 4—7; Arnemuiden 2 23; Rillandia 2 12; Wemeldinge 2 12; Nieuwdorp 2 22; Krabben dijke 2 3—2; Kapelle 2 1—0; Wol faartsdijk 2 20; Kloetinge 2 20. In 2D, op Schouwen-Duiveland, had Duiveland weinig moeite met het be zoekende Mevo 3 en kwam door een 73 zege alleen aan de kop. Bruse Boys bezorgde Brouwershaven 3 op eigen veld een stevige 16 nederlaag, maar Bruse Boys 2 kwam tegen het bezoekende Burgh 3 net iets te kort (23). Mevo 2 en Sinoto scoorden elk twee maal en deelden dus eerlijk. De stand is: Duiveland 24; Bruse Boys 12; Mevo 3 22; Burgh 3 22; Bru se Boys 2 32; Mevo 2 11; Sinoto 11; Brouwershaven 2 10; Brou wershaven 8 10. In 2E zijn er op het ogenblik twee leiders. Beren voegde zich na melijk door een royale 81 over winning bij 's-Heer Hendrikskinde ren. VCK 2 zorgde er voor niet ver der achter te raken en bleef op eigen veld met 40 baas over Se rooskerke 2. Kats 2 en Arnemuiden 3 deelden de buit eerlijk (33), waardoor de stand als volgt werd: Beren 24; 's-Heer Hendrikskinderen 24; VCK 2 34; Arnemuiden 3 11; Kats 2 21; Heinkenszand 2 10; SVD 2 I—0. In 2F tenslotte werd tengevolge van de heersende griep slechts een wed strijd gespeeld. AZVV 2 won de derby tegen Spui 2 met korfbalcijfers en werd daardoor topscorer van de week (011). De stand is: Driewegen 24; AZW 2 24; Terneuzense Boys 2 1—2; Hoek 2—2; AZW 3 2—2; Drie wegen 2 10; Hoek 2 10; Zaamslag 2 1—0. Niet het weer heeft de competitieleider in de afgelopen week parten gespeeld, maar wel het grote aantal zieken in verband met de a-griep!' Zelf door de griep geplaagd moest de competitieleider talloze wed strijden uitstellen. Sommige twaalftallen lagen voor meer dan de helft in bed. Merkwaardig konden juist bij da adspiranten nog de mèeste wedstrijden doorgang vinden. Bij Tjoba 1Togo 1 in de eerste klasse kwamen ook al gehavende twaalftallen in het veld. Bovendien liepen in de wedstrijden nog een tweetal Togonezen blessures op. Na een matige partij won Togo ten slotte met 74. Het heeft daardoor de afstand op Swift 2 verkleind tot één punt, terwijl beide ploegen nu tien wedstrijden gespeeld heb ben. In klasse 2a werd alleen gespeeld Swift 4Vios 2, welke wedstrijd eindigde in een krappe .45 zege voor Vios 2. 'tLot van Swift 4 is nu vrijwel bezegeld, echter staat de wedstrijd Swift 4Eendracht nog op 't programma. De stand onderaan in deze klasse is Vios 2 5 uit 10, Een dracht 3 uit 9 en Swift 4 0 uit 11. In klasse 2b nam leider Elto 1 geen halve maatregelen bij de Poel. Met 6o werd deze lastige hindernis ge nomen. De voorsprong van Elto 1 op Zeelandia 1 en Luctor 1 bedraagt nu 4 resp. 6 punten. Luctor 1 heeft ech ter 2 wedstrijden minder. Elto 1 moet echter bij beide ploegen nog op be zoek. Togo 2 deed het bij Volharding 2 weer verrassend goed. Het won met 48, waardoor het nu wel definitief in veiligheid kwam. Zaterdag zijn in Kapelle de zgn. frultwandeltochten gehouden en hoewel het aantal deelnemers ver beneden de verwachtingen is gebleven, waren zu, die aan de tocht hebben meegedaan, toch zo enthousiast, dat van een ge slaagde middag kan worden gesproken. Er waren rond 500 Inschrijvingen vooi deze tocht ontvangen, maar er gingen zaterdagmiddag vanaf het C.J.M.V.- gebouw in Kapelle maar 220 tippelaars op stap. Het was de a-grlep die velen had thuis gehouden. Een vereniging uit Oudenbosch moest om deze reden m haar geheel verstek laten gaan. De gymnastiekvereniging van 's-Heer A- rendskerke had 6070 deelnemers op gegeven, maar er konden er maar 12 komen. Zo waren er meer gedunde groe pen. De stemming was echter opperbest. Het parcours liep dwars door de boom gaarden waaraan Kapelle en omgeving zo rijk Is. De organiserende vereniging, de wandelsportvereniging Kruinlngen, had de mooiste plekjes inderdaad wel uitgezocht. Vooral de lopers op de 25 km. ont dekten tussen Kapelle en Wemeldinge vele bijzonder mooie plekjes. De start was om half drie en het eerste eind gingen alle tippelaars sa men, onder aanvoering van de muziek vereniging „Ons Genoegen" te Kapelle. Eerst gingen allen langs het bejaar den-tehuis „Pomona", waar een defile zou worden afgenomen door B. en W. van Kapelle en het bestuur van de W. S.V. Kruinlngen. Door ziekte waren ook deze gelederen gedund. DE PRIJZEN. De Kapelse middenstand had voor oe groepen verschillende prijzen beschik baar gesteld. Een jury was er, welke lette op de algemene indruk, de cos- tuums en het wandelpeil. Deze kenden de volgende prijzen toe: 10 km. Ie prijs: Weest Kwiek uit Roosendaal 681 pnt.; 2e prijs Olympia, Kapelle, 604 p.; 3e pr. W.S.V., Krui nlngen 588 pnt.; 4e pr. W.I.K., Wemel dinge 551 pnt.; 5e pr. School met de Bijbel, Krabbendijke 541 pnt. 15 km. Ie pr. Weest Kwiek, Roosen daal 696 pnt.; 2e pr. W.I.K., Wemel dinge 678 pnt.; 3e pr. Tuny, Nieuw dorp 639 pnt. 25 km. Ie pr. Gestichtswacht, Breda 696 pnt.; 2e pr. Padvinders De „Zoom- groep" uit Bergen op Zoom; 3e prijs Vlug uit Bergen op Zoom. De muziekvereniging Ons Genoegen ontving de beker als extra prijs in verband met de verleende muzikale medewerking. Verder kregen alle deelnemers een herinneringsmedaille, waarop stond af gebeeld de toren van Kapelle met een gedeelte van het gemeentehuis en een fruitboom. (Ingezonden mededeling adv.) Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze In Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Krulden met elk een eigen werking, Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) STAVEN1SSE N.C.V.B. Onder leiding van de presi dente mevr. Bouter vergaderde de afd. Stavenisse van de N.C.V.B. Ds. De Hoed uit Tholen hield een lezing over het on derwerp: „Doop en Avondmaal". DERDE KLASSE. In klasse 3a kon BKC andermaal de kampioensvlag nog niet hijsen. Het zag zijn wedstrijd tegen Stormvogels uitgesteld. In deze afdeling werd en kel gespeeld Animo 2KVL, waarbij KVL met 35 zegevierde. KVL eiste door deze overwinning de tweede plaats nu wel definitief voor zich op. In klasse 3b moest helaas ook de wedstrijd OndoAKC worden uit gesteld. Toch was het een goede dag voor Ondo omdat van de grootste concurrenten Swift 6 met 62 klop kreeg van Top 2. Nog een puntje scheidt Ondo van het kampioen schap. In afd. 3c ging alleen de wedstrijd SSSVopo 2 door. Deze wedstrijd leverde echter een zeer verrassende uitslag op. Met niet minder dan 100 ging SSS ten onder, waardoor de kampioenskansen van de club uit Co- lijnsplaat weer aanmerkelijk daalden. Het lijkt ons dat Vopo 2 nu de groot ste concurrent van Blauw Wit 1 gaat worden vooral ook omdat de wedstrijd Vopo 2Blauw Wit 1 nog te spelen is. In 3d ging enkel WKVBlauw Wit 2 door. WKV won met 52 en be reikte daardoor weer de tweede plaats. Propaganda-korfbal- wedstrijd in Grocde In Groede werden op deze zater dagmiddag op het prachtige nieuwe sportpark enkele geslaagde propagan- dewedstrijden gespeeld met het doel de jeugd van Groede nader kennis te laten maken met de korfbalsport en zo mogelijk hen in een club te ver enigen. Eerst speelden de Swift a adsp. egen een Walcherse combinatie. Na een spannende wedstrijd zegevierde Swift a met 21. Bij Swift a werden bei de doelpunten gescoord door Harm de Ru, terwijl J. Jasperse voor hét tegen- punt zorgde. Hierna kwamen Animo 1 en Swift 2 in het veld. Animo 1 had voor deze wedstrijd een beroep gedaan op een aantal TOP-spelers, terwijl Swift 2 enkele zeer veel belovende oudere adspiranten in zijn gelederen had op gesteld. Ook bij deze wedstrijd was er volop spanning, hetgeen bij de tal rijke toeschouwers zeer in de smaak viel. Tot het einde toe gaven beide ploegen zich volledig hetgeen resul teerde in een 44 gelijk spel. Straf- worpen moesten hierna de beslissing brengen wie zich voor één jaar de be zitter kon noemen van de kolossale wisselbeker. Animo was hierbij de gelukkige en mocht uit handen van Burgemeester Everaers de beker in ontvangst nemen. Rassenscheiding in industrie in Zuid Afrika De Zuid-Afrikaanse minister van arbeid, Jan Deklerk, heeft op een bij eenkomst van de nationale partij in Johannesburg meegedeeld, dat de ras senscheiding in de hele Zuid-Afri kaanse industrie zal worden ingevoerd. Hieronder wordt verstaan een werk verdeling tussen blanken en niet- blanken. Na twee achtereenvolgende nederla gen heeft het Middelburgse Swift de eerste puntjes In de tweede klasse van de landelijke korfbalcompetitle binnen. En dat nog wel in de zware uitwedstrijd tegen Zwervers In Dordrecht. Het werd 58 voor de Zeeuwse hoofdstedelingen, verdiend, maar wel wat geflatteerd. In de eerste helft wogen belde ploe gen goed tegen elkaar op. Zwervers opende de score, doch al spoedig zorg de Mop de Voogd, die deze middag uit stekend speelde, voor de gelijkmaker. Gré Gast zorgde zelfs voor een Middel burgse voorsprong, doch nadat de thuis club uit een strafworp de balans in evenwicht had gebracht, nam zij voor de rust opnieuw de leiding (32). Na de hervatting was Swift heel wat doortastender dan voor de rust. Het lukte nu ook beter met schieten en na dat Floor Schreuders partijen op gelijke voet had gebracht, liep Swlft uit tot 37 door een bijzonder fraai doelpunt van Mop de Voogd en door treffers van Jan Mondeel, Chris van Leerdam en Adrie van Moolenbroek. Daarmede was de thuisclub geslagen. Wel werd het nog 47, doch Floor Schreuders Het nummer acht voor Swlft noteren. Ten slotte werd het nog 58. (Van een onzer verslaggevers). Aan de oudtestamenticus, prof. dr. Nie. H. Ridderbos van Amsterdam, viel de (voor hem zeker niet alledaag se) taak ten deel in de generale synode van Assen te moeten rapporteren over het industrlallsatievraagstuk, zulks naar aanleiding van het door de te dezer zake benoemde deputaten uitgebracht rapport. Indien dit mogelijk voor hem geen oorzaak van weugde ls geweest, voor de synode was dat wêl het geval. De synode heeft zich althans gelaafd aan de dozijnen kwinkslagen van hoog geleerde zijde, terwjjl zU zich voorts verkneukelde over de behendigheid, waarmee prof. Ridderbos kans zag zijn confraters uit Amsterdam en Kampen te laten opdraven tot nadere verkla ringen van zinsneden uit het rapport or tot betere formulering van voorgestelde conclusies. In sommige plaatsen en streken worat met groot élan gewerkt. Wfl noemen speciaal de Zaanstreek, een zogenaamd „oud" Industriegebied. Zaandam kent als eerste Gereformeerde Kerk van Ne derland „industrie-ouderlingen". Voor deze ambtsdragers heeft ds. D. N. Ra- (Van een onzer veslaggeefsters). Op de 53ste jaarvergadering van de Vereniging van Onderwijzeressen by het Kleuteronderwijs In Nederland, die vrij dag en zaterdag In Utrecht wed gehou den, ls een belangrijk besluit genomen. Met algemene stemmen werd namelijk het bestuursvoorstel, een fusie aan te gaan met de Prot. Clir. Onderwijzers Vereniging, aanvaard. Op 1 januari 1958 zal de Vereniging, die ongeveer 2800 le den telt, toetreden tot de P.C.O.V. Dit betekent, dat zjj haar zelfstandigheid kwijt ls. Zjj behoudt echter als „groep" een grote vrijheid: de oude statuten en rechten blijven gehandhaafd, terwjjl ook het eigen bureau en het eigen maand blad blijven bestaan. De voorzitster van de Vereniging, mejuffouw B. Mellema te Den Haag, bracht een eresaluut aan alle vrouwen, voor wie tijd noch moeite te veel was, om het kleuteronderwijs op peil te bren gen. Dank zij hun activiteit groeide de Vereniging, die 53 jaar geleden bij de oprichting slechts 65 leden telde, tot de organisatie die zij nu ls. „Dat men ln de kring van het lager onderwijs niet meer schouderophalend om ons glimlacht, dat men ons graag als partners opneemt en dat we mee Ingezonden mededeling (adv) De kinderen be gonnen toen m'nS man Stop! dacht ik en haalde een fles' Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.Je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen 1 De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen (AKKEH SIROOP) de eenheid van het christelijk onderwijs mogen bevorderen, is de vrucht van de arbeid van onze voorgangsters", aldus mejuffrouw Mellema, „en daarom juist achten wij deze fusie geoorloofd". De christelijke kleuterleidsters kun nen nu in groter verband strijden voor recht en billijkheid. Als enkele van ae problemen die nog om een oplossing vragen, noemde de voorzitster de lage salarissen en de moeilijkheden bfl het behalen van akten. Mejuffrouw Mellema uitte haar te leurstelling over het feit, dat nóch mi nister Cals, nóch de afdeling voor het kleuteronderwijs van het ministerie, een vertegenwoordiger hadden gezon den. „Deze komen wel op andere ver gaderingen. Meer zeg lk er niet van, dan weet u genoeg. We zullen over de ze kwestie nog nader contact opne men", aldus de presidente. AFSCHEID. Bij de fusie in januari, zal het oude hoofdbestuur, dat wordt teruggebracht tot vijf leden, als „groepsbestuur" in de P.C.O.V. geruisloos in werking tre den. Mejuffrouw Mellema, die de functie van presidente zeven jaar lang heen vervuld, moets om gezondheidsredenen eveneens haar taak neerleggen. Tijdens de vergadering installeerde zij haar op volgster, mejuffrouw A. Tak uit Den Haag. De eerste officiële daad van ere nieuwe voorzitster was het aanbleeen van het erepresidenteschap aan mejuf frouw Mellema, als blijk van dank voor het vele werk dat zjj ten dienste van het christelijk kleuteronderwijs heeft verzet. bermehl van Wormser een serie Inlei dingen gehouden, daarvan een beknop. te weergave als bijlage van het rapport onder de ogen der synodeleden kwam. In de discussie hierover uitte menigeen z{jn bewondering over het werk van at. Habermehl en anderen in de Zaan streek. Industrie-ouderlingen Omdat de Industrie-ouderlingen nog geen algemeen bekende verschijningen zijn, heeft prof. Schippers lets over hen gezegd. Het 2t)n gewone ouderlingen, die op normale wijze deel uitmaken van. wijk- of kerkeraad, maar aan wie in overleg met de kerkeraad wordt toe vertrouwd de speciale behartiging van die gezinnen, waarvan de leden ln de industrie werken. „Dit ls een goede zaak", verklaarde prof. Schippers. „In het algemeen ui men bij het huisbezoek erop gesteld, dat men zijn moeilijkheden bepraten kan met mensen, die terzake bekend zijn. Voor de industrie-ouderlingen geldt, dat z(J „geboren en getogen" zijn in de Industrie". Opdracht De synode dankte de deputaten voor hun werk en besloot nieuwe deputaten voor de bestudering van het Industrla llsatievraagstuk te benoemen. Hun taan is de kerkelijke vergaderingen van ad vies te dienen bij het overwinnen van de moeilijkheden, waarvoor zij tenge volge van de industrialisatie raken. Da synode droeg aan deputaten op: 1. zich te richten tot de kerken en tot de classes met een uitvoerig schrij ven, waarin, ln aansluiting aan de door de vorige synode verzonden richtlijnen en ln de geest van het door de deputa ten aan de huidige synode uitgebraente rapport de kerken worden opgewekt op het onderhavige terrein diligent te blij ven of te worden, concrete mogelijkhe den worden genoemd van de mameren waarop de nodige arbeid kan woraen verricht, en de kerken worden aange spoord, zich met voorkomende moeiiyk- heden tot de deputaten te wenden; in dit schrijven worde speciaal de aan dacht gevestigd op de zorg, die aan <19 „migranten" behoort besteed te wor den; 2. ook verder werkzaam te zyn ter voorlichting van de kerken; S. aandacht te geven aan de vorming van de bedrijfsjeugd; 4. contact te zoeken met andere in stanties in gereformeerde kring, die ook ln aanraking komen met de problema tiek ln kerk en Industrie, als de Raad voor Geref. Sociale Arbeid (G.S.A.) en het Centraal Diaconaal Bureau en in stanties, die evangelisatiearbeid bedrij ven, om zich gemeenschappelijk te be raden over de vraag, welke taak da kerken ln deze hebben; 5. wanneer het hun dienstig Iflkt, contact te oefenen b.v. met christelijke maatschappelijke organisaties, om el kaar te dienen ln het bestrijden van de gevaren voor het geloofsleven, die de industrialisatie oproept. (Van één onzer redacteuren) „De verte van het platteland, waarop de agrarische jeugd leeft, hestaat In onze dagen zo goed als niet meer. De rust en beslotenheid zijn doorbroken. Wat ver af was, is nabij geworden". Met deze woorden begon de heer J. Hofer, directeur van het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie van de Chr. Stichting voor School- en Beroepskeuze te Leeuwarden, zijn situatie-tekening van de plattelandsjeugd. Hij deed dit op de Onderwijsconferentie, die door de Chr. Boeren- en Tuindersbond in samenwerking met de Ned. Chr. Landarbei- dersbond te Apeldoorn gehouden werd. Het leven op het platteland ls ln deze eeuw bijna onherkenbaar veranderd. Het leven ln het ritme der opvolgende Ja! Daar links af, klinkt op gebie dende toon de stem van de kaartlezer. Meteen gieren de banden en verder gaai het weer. Nu op zoek naar een „zwarte acht". Zowel de bestuurder als de kaartlezer zitten ingespannen naar elk paaltje of wat er dan ook maar langs de weg staat te turen. Na een honderd meter ls de „acht" gevonden en wordt weer links-af ge slagen en dan weer op zoek naar het volgende oriëntatie-punt. Op deze wyze zochten de leden van de Z.A.M.V. „Dolphijn" uit Vlisslngen hun weg door heel Walcheren. Het gold hier een reglement-oefenrit. Nadat de deelnemers waren gestart, by Hotel Noordzeeboulevard, moest men ryden op een blinde kaart, hetgeen voor de meesten nogal tydrovend bleek te zUn. Was men hier eenmaal doorheen dan kreeg men een traject, waar men op oriëntatie moest rijden. Dit ging door de stad ln de richting Ritthem. Vanaf Oudedorp was op de kaart, welke met de instructie-formulieren waren uitgereikt bij de start, een lijn aangebracht In westelijke richting. De opdracht luidde: Kruis de lijn op ae kaart, die begint bij Oudedorp en die loopt 'n westelijke richting en ongeveer eindigde bij Grote Abeele zo dikwijls mogelijk. Men moest hiervoor een zo kort mogelijke afstand afleggen. MILLIMETERS. Dit werd een kwestie van milli meters meten op de kaart, hetgeen echter bij de geroutineerde kaartle zers heel weinig zorgen baarde, want die waren wel in het bezit van een vergrootglas, hetgeen bijzonder goed te pas kwam bij deze opgaai. Er Heken nl. meerdere mogelijkhe den te bestaan om de lijn te kruisen. Dat men bij al deze ingewikkelde pro blemen geen ,og aad voor alles wat er zo op zaterdagmiddag al gebeurde oy het mooie, stille Walcheren, is wel te begrijpen. De bestuuioers spitsten nun oren voor de commando's van de kaart lezer, die absoluut stipt opgevolgd dienden te worden, terwijl de kaartle zers niets anders zagen dan hun kaart, de zijwegen en de eventuele „kente kens" en de groene en gele vlaggen langs de weg. Nadat nog enkele situaties waren „ge nomen" en men een weg was gepas seerd, waar de koeien aan een ketting rondliepen, hetgeen één der deelnemers nog enkele deuken in zijn wagen kosr- te, arriveerde de stoet in Middelburg, vanwaar het noordelijk en westehjK deel van Walcheren werd genomen. On der meer trok de stoet door en langs Vrouwenpolder, Oranjezon, Oostkapeue, Aagtekerke, Meliskerke, Biggekerxe, Koudekerke en via Lammerenburg weer naar Vlisslngen. In hotel Noordzeeboulevard maakten de organisatoren, de heer Biersma en Sprenger, na afloop de uitslagen oe- kend. Deze luidden als volgt: B-klasse: 1. Vader en Van Wijngaar den 420 straf punten; 2. mevr. Pot en de heer Meibarg 660 str.; 3. Kars en Doekers 719 str.; 4. Broekmans en Vo gel 780 str.; 5. Sanderse en Van Riel 828 str. A-klasse: 1. de heer en mevr. Schu- ling 235 str.; 2. Veening en Veenmg 282 str.; 3. Tuinhof en Arnoldi 344 str.; 4 Verslutjs en Wattel 350 str.; 5. Boo ne en Van der Most 480 str.; 6. PeUe en Bakker 534 str.; 7. Hornstra en Kranen 777 St.; 8. Smit en Letzer 960 str. jaargetijden is verdwenen onder de druk van de mechanisatie en de rust is vaak zoek. Het contact met de stad wordt steeds sterker door de studie mogelijkheden, de trek naar de Indu strie van gezinsleden, het zoeken van ontspanning ln de grote centra. Zo ls de stad voor het platteland normatief geworden: het platteland verkeert in de ban van de stad. Dit heeft natuurlijk grote invloed op het gezinsleven en op de plattelandscultuur. Spr. weet utt zijn ervaring, dat tai van plattelandsjongeren hoog tegen de stad opzien, ook al omdat het agrarisch bedrijf en het landarbel- dersberoep jarenlang in het hoekje hebben gezeten waar de slagen vie len. Velen willen graag weg van het platteland. Velen moeten ook weg. Volgens de gegevens van het L.E.I. zal immers 50 pet. van de agrarische jeugd een beroep moeten kiezen bui ten de agrarische sector. (In Fries land 50 pet., in Groningen 46 pet., in Zeeland 36 pet. In de zandgebieden aanmerkelijk hogere percentages). In dit verband merkte spr. op, dat een wetenschappelijk verantwoorde be roepskeuze-voorlichting ten plattelande dus wel uiterst noodzakelijk is. Wat de landbouw betreft moet geen selectie naar beneden plaats vinden: „wie te dom is voor Mulo of H.B.S. moet dan maar naar de landbouwschool en Doer worden". De hesten en de meest ge- schikten moeten voor het agrarische be drijf en voor de plattelandssamenleving behouden blijven. Deze laatste zienswijze vlei uiter aard bij de aanwezige land- en tuln- bouwonderwijzers ln zeer goede aar de, omdat de praktijk hun leert, dat de door de heer Hofer veroordeelde redenering maar al te vaak wordt toegepast. In de zeer levendige dis cussie werd dan ook door meerderen gepleit voor een goede voorlichting aan de ouders, zodat dezen zich tijdig gaan afvragen welke kant hun zoon op moet. Spr. adviseerde om op ouderavonden deskundige beroepskeuzevoorlichters uit eigen kring als sprekers te laten optre den omdat zo de meeste ouders kunnen bereikt worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4