Gemeenteraad van Middelburg moet bezuinigingen toepassen B. en w. moeten alteen letten ov het volume van Damcompetitie zal eind oktober beginnen 's-H. Abtskerke uit isolement verlost; Lange Weg geopend Zandzuiger in Vlissingen te water gelaten Maandag 30 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Geen verhoging uitkering gemeentefonds Geen vernieuwing bij reinigingsdienst Bezichtiging stadhuis en toren Karakter en positie van Middelburg miskend Onderwijs Weef kolentoeslag in Borssele Burgemeester Jansen knipte het lint door Raad St. Philipsland Bouw van zes be j aar denwoninger Uienoogst 1958 doof gevafen bedfeigd Ofiëntatiefit van „De Zeeuwen" Raadslid Zuidema in Goese raad Weigering geluids versterking Youth for Christ ter sprake Wordt O.L. school in Wissenkerke een „bijzonder geval"? „Krotopruiming en sanering" Zeeuwse dambond vergaderde W eder opbouwtaak in Ellewoutsdijk wordt beëindigd Landelijke demonstratie met bietenoogstmachines in Zeeuwsch-Vlaanderen Polder Walcheren Rederij „Thorpe Grange" vervolgd Bestuur Geref. meisjesbond vergaderde DE MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie heeft medegedeeld niet bereid te zijn tot het verlenen van een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1957 ten behoeve van de gemeente Middelburg. Op 25 september 1956 verzocht de Middelburgse raad aan de minister een subjectieve verhoging toe te kennen. Nu op dit verzoek afwijzend is beslist zal de raad zich genoodzaakt zien, aldus schrijven b. en w., om de begroting 1957 in evenwicht te brengen. Op diverse posten zal besnoeid moeten worden. B. en w. hebben over deze aangelegenheid nog een onderhoud gehad met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Daarin hebben b. en w. gewezen op de onbevredigende wijze, waarop op een dergelijk verzoek wordt beslist, zomede op het feit, dat met het geheel enige karakter van Middelburg als hoofdstad van Zeeland met zijn belangrijke centrumfunctie, naar het oordeel van b. en w. te weinig reke ning wordt gehouden. Deze factoren moeten, naar het oordeel van b. en w. onherroepelijk leiden tot het uitgaan boven het landelijk groepsgemiddelde van de behoefte aan algemene middelen per inwoner. B. en w. stellen de raad voor in verband met de gestegen kosten van onderhoud en toezicht en in verband met het streven de inkomsten van de gemeente op te voeren, de kosten voor het bezichtigen van het stadhuis te verhogen. Momenteel dienen volwas senen een kwartje en kinderen be neden de 16-jarige leeftijd een dub beltje te betalen. B. en w. adviseren deze rechten te verdubbelen. Na deze verhoging wordt de opbrengst ge raamd op achthonderd gulden. Ook de rechten voor het bezichti gen van de Abdijtoren willen b. en w. verdubbelen en brengen op resp. 50 en 25 cent. De totale opbrengst hiervan wordt geraamd op driedui zend gulden. Bovendien moet, zo schrijven b. en w., in aanmerking worden genomen, dat ongeveer zeven gulden per inwo ner bestemd is voor de afschrijving op de kapitaalslasten, die voortvloeien uit het herstel van oorlogsschade. Dit is een omstandigheid, die bij lange na niet alle gemeenten, die in deze groep vallen, hebben. De raad ziet zich nu, na de afwij zende beslissing, genoodzaakt de be groting 1957 in evenwicht te bren gen. O.a. zal de reserve reinigings dienst moeten worden geschrapt. Het staat, aldus b. en w., al bij voorbaat vast, dat dit moet leiden tot extra kosten in de toekomst, als gevolg van uitstel van noodzakelijke vernieuwing van rollend materieel. Zodra er een mogelijkheid is deze reservering toch te doen plaats vinden, zullen b. en w. zulks bevorderen, schrijven zij aan de raad. In verband met de stijging van het aantal leerlingen aan de openbare u.l.o.-school aan de Dwarskaai is het nodig, dat moet worden overgegaan tot het benoemen van een nieuwe leerkracht. Twee sollicitanten hebben zich aangemeld. Op de voordracht is slechts een sollicitant geplaatst, name lijk mej. P. A. Janse, thans onder wijzeres aan de openbare v.g.l.o.- school te Middelburg. B. en w. stel len voor haar te benoemen. B. en w. stellen de raad voor mede werking te verlenen aan de Christe lijke burgerschool voor u.l.o. tot het aanschaffen van leermiddelen als ge volg van de stijging van het aantal leerlingen. B. en w. adviseren de raad uit te spreken dat de oprichting van een cursus voor banketbakken aan de technische school te Middelburg nood zakelijk is. Het bestuur van de school is voornemens deze uitbreiding aan het aantal vakken te geven. Voor de vervulling van de vacature van hoofdleidster aan de openbare kleuterschool hebben zich vier solli citanten aangemeld. B. en w. dragen voor benoeming aan de raad voor mej. C. W. Groen, thans leidster aan de openbare kleu terschool aan de Vlasmarkt. De heer C. J. Geldof heeft eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan school C. B. en w. adviseren de raad het ontslag te verlenen. De Middelburgse gemeenteraad zal vergaderen op maandag 7 oktober. Onder leiding van burgemeester Dominicus kwam de raad van de ge meente Brossele bijeen. Na bespre kingen met de heer Ars zal het loon voor het ophalen van huisvuil ge handhaafd worden. In de woonruimte adviescommissie werden herbenoemd de heren A. W. Duvekot, M. de Mey, J. J. Hoogesteger, J. C. van Stee en Jac. de Smit. Een verzoek was inge komen om de Geref. Stichting voor kerkelijke en sociale arbeid een subsidie te verlenen van f 0,05 per lid der Geref. Kerk in de kosten van ge zinsverzorging en maatschappelijk werk. De raad ging er mee akkoord Aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, zal ook deze winter weer ko lentoeslag worden gegeven. In het kader van de bescherming be volking zal met het schoonmaken van de nieuwe school belast worden, de gemeentewerkman J. Fraanje. Zijn collega J. Witte krijgt het beheer over de nieuwe gazonmaaier en het onder houd van het sportterrein. Een derde gemeentewerkman zal aangesteld wor den. De arbeidsovereenkomst met mevr. A. C. de Smit-Leys als school- maakster zal per 1 oktober 1957 wor den beëindigd. Rondom de nieuwe school zullen beplantingen aangelegd worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Broos of het mogelijk is weer wo ningwetwoningen te bouwen. Dit vond algemeen bijval. Geprobeerd zal wor den dit tot stand te brengen. De heer Van 't Westeinde vond, dat de ge meentebergplaats te kort bij de be graafplaats ligt. Hieraan zal aandacht worden geschonken. De heer De Koey- er vroeg tenslotte een brievenbus te plaatsen bij het Molenpaadje. Onder voorzitterschap van burge meester L. J. do Jonge kwam de raad der gemeente St. Philipsland In open bare vergadering bijeen. Over het voorstel van B. en W. om af te wijnen het verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige Naam, ontstond enige discussie. Men was van mening een onde traditie niet langer Te handhaven. 7 i 800 gemeenten gaven er reeds aan. Tenslotte ging men as- koord een subsidie toe te kennen van *10. Aan het bestuur van de kleuterschool te Anna Jacobapolder zullen de daar voor vastgestelde voorschotten worden toegekend. Ook werd de huurverhoging van 25 pet vaastgesteld voor gemeente- en woningwetwoningen. Aan de heer j. Plantsoen zal grond verkocht worden voor f9.25 per m2. Hierna volgde ae herbenoeming van de leden van ue woonruimtecommissie, waarin zlttmg hebben de heren: F. A. Vaders, L. a- brahamse, M. Relngoudt, D. Tlchem en A. I. Clarisse. Betreffende de woningbouw deeiae de voorzitter mede, dat wegens finan ciële omstandigheden getracht zat worden in 1958 uit eigen middelen over te gaan tot de bouw van zes bejaardenwoningen. Deze hebben de meeste aandacht van B. en W. Van een nieuw gemeentehuls zullen we voorlopig af moeten zien. Bij het Provinciaal Bestuur bestond geen bezwaar tegen de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in Gemeen telijke Dienst voor Sociale Zorg. De ha ven en badhuistarieven worden ongewij zigd vastgesteld. Daar een nieuw con- trakt met de P.Z.E.M. te Middelburg voqrdeliger is dan het oude, zal dit worden nagegaan. Betreffende de elektrificatie van de Prins Hendrikpol der hadden besprekingen met de inwo ners tot resultaat, dat 7 percelen zui len worden aangesloten. Voor de ge meente wordt dit een uitgaaf van 113.933, terwijl uit het P.Z.E.M.-fonds f 160 voor onrendabele lijnen wordt uit getrokken. Dit besluit zal aan G.S. worden voorgelegd. In de rondvraag vroeg de heer Stormezand nog de aan dacht voor enkele punten. Zaterdagmiddag vond op feestelijke wijze de officiële opening plaats van de geheel vernieuwde Lange Weg te 's-Heer Abtskerke. Hiertoe waren in gebouw „Irene" bij eengekomen de besturen der gemeenten 's-Heer Abtskerke en Kloetinge. Onder de genodigden merkten wij o.m. op de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, de heer Swaters, de districts-ingenieur, de heer v. d. Bijl, als ook de technische ambtenaren van de provincie, de heren Salomé en Lagendijk. Voorts o.a. de heren P. J. J. Dekker en P. Rijk, schatters der gronden. Voorafgegaan door de muziekvereni ging „Ons Genoegen" uit Nisse begaven de genodigden zich per auto naar de grens tussen de gemeenten 's-Heer Abts kerke en Kloetinge. Alexander Schimmelpenninck van der Oye bood burgemeester J. D. Jansen de schaar aan. Burgemeester Jansen betuigde zijn spijt, dat het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer C. Philipse, door ziekte ver hinderd was de officiële opening te ver richten, waarna spr. de openingsplechtig heid verrichtte door het lint door te knippen. Burgemeester Schimmelpenninck van der Oye heette zijn collega van 's-Heer Abtskerke alsook diens medebestuurder vervolgens van harte welkom op het grondgebied van Kloetinge, waarbij hij gewaagde van de prettige wijze van sa menwerking der beide gemeentebesturen om dit te accentueren bood hij de mu- zïekver. „Ons Genoegen" mede namens het gemeentebestuur van 's-Heer Abts kerke, een bedrag in geld aan ter vrije besteding. Terug in „Irene" schetste burgemees ter Jansen in een kort overzicht wat aan de vernieuwing van de Weg was vooraf gegaan. Spreker betuigde zijn grote erkente lijkheid jegens het Provinciaal bestuur en de Prov. Waterstaat, door wier mede werking een schakel voor een goed we gennet tot stand is kunnen komen. 's-H. Abtskerke is dan ook uit zijn isolement verlost. Gelukwensen werden vervolgens uit gesproken door de burgemeester van Kloetinge ir. Swaters en de heer P. J. J. Dekker. Des avonds werd door „Ons Ge noegen" nog een concert in het dorp ge geven. Ook de uienoogst 1958 wordt weer door vele gevaren bedreigd. Hoewel het niet mogelijk is alle gevaren die het landbouwbedrijf belagen, uit te schakelen, is het toch mogelijk de risicofactor zo klein mogelijk te doen zijn. In het bijzonder geldt dit de aantasting van de uienplantjes door het uienstengelaaltje. Deze kleine, wormachtige diertjes tasten niet al leen de uien zelf aan die daardoor gemakkelijk barsten en rotten, zij tasten ook de bladeren aan waardoor deze opzwellen en afsterven. Reeds nu kan echter worden na gegaan in hoeverre de eventueel met uien te betelen percelen besmet zijn met uienstengelaaltjes. Dank zij proef- veldonderzoek weet men thans welke hoeeveelheden aaltjes schadelijk zijn. Door van te voren de grond op het voorkon c.i van uienstengelaaltjes te laten onderzoeken worden tijd, geld en teleurstellingen bespaard. Het grondonderzoek op het voor komen van uienstengelaaltjes wordt door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek en de Plantenziektenkundige Dienst in Wa- geningen uitgevoerd. Zaterdag organiseerde M.C. „De Zeeuwen" een oriëntatie-rit bij duis ternis over Walcheren. Start en finish waren op de Markt te Middelburg. Aan deze rit werd zowel door moto ren als door scooters en auto's deel genomen. Voor deze wedstrijd be stond van de zijde der rijders een behoorlijke belangstelling; er werden 22 deelnemers genoteerd. Hoewel de oriëntatiepunten goed te vinden waren, leverden ze voor de rijders nogal wat moeilijkheden op, hetgeen duidelijk aan de uitslag was te zien. Na deze rit is ook de clubkampioen 1957 bekend geworden. Het was voor het tweede achtereenvolgende jaar, dat de heer W. Flipse uit Nieuw- en St. Joosland aanspraak op deze titel maakte. De uitslag was; Autoklasse: 1. P. Joosse, Nieuwland 45 str. p.; 2. J. Geldof, Serooskerke 266 str. p.; 3. P. van Boven, Lewe- dorp 272 str. p.; 4. F. de Visser, St.- Laurens 274 str p.; 5. P. Tilroe, Vlis- singen 301 str. p.; 6. L. C. Bolier, Middelburg 360 str. p.; 7. J. de Visser, Serooskerke 362 str. p. Motorenklasse: 1. C. Crucq, Arne- muiden 41 str .p.; 2. S. Jongepier, Se rooskerke 151 str.p.; 3. W. Flipse, Nieuwland 210 str.p.; 4. L. de Kiek, Middelburg 237 str.p.; 5. W. Kerne beek, Goes 270 str.p; 6. P. Lous, Se rooskerke 273 str.p.; 7. C. Sinke, Se rooskerke 273 str.p.; 8. J. Poppe, Mid delburg 295 str.p.; 9. J. Lokker, Mid delburg 295 str.p.; 10. J. Damman, Middelburg 307 str.p.; 11. J. de Rijcke, Vlissingen 322 str.p. Bij de scheepsbouwmaatschappij te Vlissingen is maandagmiddag te water gelaten de zandzuiger „Hilver sum". Deze profielzuiger, die een leng te heeft van 21 meter, werd gebouwd in opdracht van de „Ceka", een zand- transportmaatschappij te Vinkeveen. De „Ceka" heeft reeds een zuiger van dit type in gebruik, alleen de mo toren van de „Hilversum" zijn van zwaarder kaliber. De motor, die de zandpomp aandrijft is 350 pk, de mo tor, die voor aandrijving van de wa terpomp zorgt 150 pk. De zuigbuis zal een diameter van 25 cm hebben. De machines zullen binnenkort door de firma Baan Hofman te Gorkem wor den ingebouwd. De bouw van de „Hil versum", die gebruikt zal worden in de Vinkeveense Plassen, heeft onge veer vier maanden geduurd. De tewaterlating werd bijgewoond door de heren A. Couperus en R. Kre- mer, resp. eigenaar van de „Zeehon- denwerf" en directeur van de „Ceka". De „Zeehondenwerf" zal eerstdaags een begin maken met de bouw van een ponton voor de hei-installatie (22 x 11,5 x 2,5 meter) in opdracht van de firma v. h. Voormolen te Rotterdam. Tijdens de in de Goese gemeente raad gevoerde discussie over het niet verstrekken van een vergunning aan Youth for Christ om bij de samenkom sten op de Grote Markt gebruik te mogen maken van een geluidsinstalla tie heeft de heer R. Zuidema, die over deze aangelegenheid vragen had ge steld aan het college van b. en w., medegedeeld dat hij tegen het door b. en w. in deze zaak gevoerde beleid ernstige bezwaren heeft, bezwaren, die niet door het antwoord van het colle ge zijn weggenomen. B. en w. hebben zich, aldus de heer Zuidema by de behandeling van het verzoek van Youth for Christ, door bijkomende factoren laten leiden en hebben daarbij de weg van de minste De raad van de gemeente Wissen kerke, maandag invergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. van Halst, heeft besloten een nienw contract aan te gaan met de N.V. P.Z.E.M. betreffende de straat verlichting. In verband hiermee, zal een bedrag van f 1071,70 ineens wor den betaald. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de bijdrage van de gemeente aan Scboolartsendienst over 1956 24 cent per inwoner heeft bedragen. Verschil lende stukjes gemeentegrond aan de Noordeindstraat en de uidstraat, zul len vanaf 1 okt. a.s. inplaats van voor de tijd van tien jaar, tot wederopzeg- gen voor de tijd van een jaar worden verhuurd. Volgens een schrijven van de Kring Zeeland 2 van de B.B. zou het nood zakelijk zijn de brandputten en de toe gangswegen in de gemeente te verbe teren. De kosten van deze verbetering worden geraamd op f6000.Met het oog hierop stelden b. en w. voor dit punt voorlopig aan te houden. De raad kon hiermee instemmen. „BIJZONDER" Met zes stemmen voor en vijf tegen, besloot de raad voorts een jaarlijks In deze klasse waren 4 uitvallers. Terneuzen. Tijdens de zaterdag te Zierikzee ge houden najaarsconferentie van de Na tionale Woningraad afdeling Zeeland, die o.m. werd bijgewoond door b. en w. van Zierikzee en de wethouder van Openbare Werken en Volkshuis vesting der gemeente Vlissingen, de heer M. A. van Popering, heeft de secretaris van de Nat. Woningraad, de heer J. W. Scheerens, een belangwek kende inleiding gehouden over „Krot- opruiming en sanering". De belangrijkheid van deze mate rie belichtte de heer Scheerens aan de hand van het verschenen rapport Bommer en wees er op, dat voor sanering in aanmerking komt 6 van het huidige woningbezit of wel 145.000 woningen. De behoefte aan nieuwbouw van de noodzakelijke 45.000 woningen schijnt in 1966 ge realiseerd te worden. Met talloze cijfers doorspekt be sprak hij de gevolgen van de voor genomen sanering welke hij speciaal in de belangstelling van de bestuur ders der woningbouwverenigingen aanbeval. Deze najaarsvergadering stond on der voorzitterschap van de afdelings voorzitter, de heer A. C. van der Velde uit Vlissingen, die na behande ling van de huishoudelijke zaken op de belangrijkheid en de noodzaak wees om het onderhoudswerk in eigen beheer der woningbouwverenigingen te doen uitvoeren. Vooral het schilderwerk leent zich hiervoor uitstekend, evenals loodgie ters- en timmerwerk. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan de nieuwe woonwijken van Zie rikzee, waarna deel werd genomen aan een autotocht over het eiland. Besloten werd de volgende algemene vergadering te doen plaats vinden in subsidie van één cent per inwoner toe te kennen aan de Ver. Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholbestrijding. Aan de minoster van O. K. en W., zal een verzoek gericht worden om de o.l. school als een bijzondere school te willen aanmerken. Dit, opdat aan deze school, die slechts een gering aantal leerlingen heeft, een hoger bedrag per leerling kan worden betaald dan aan de chr. lagere school. Deze laatste school meent nl. aanspraak te hebben op een gelijk bedrag per leerling dan de o.l.s. Toegekent werd een subsidie van f 140.90 aan de Geref. Stichting van Kerkelijke en Sociale Arbeid, waar door deze stichting mensen kan aan trekken voor de gezinsverzorging. Een verzoek om subsidie van het Humanistisch Thuisfront werd afge wezen. Voorts werden alle leden en plaats vervangende leden van de woonruim tecommissie herbenoemd, met uitzon dering van de heer J. H. Zuidweg, die thans wethouder is. In zijn plaats werd benoemd de heer S. Breure. In de va catures van de Commissie Schoolver zuim werden gekozen de heren M. J. Kole en M. J. Korman. Wijziging van de begroting '57 werd goedgekeurd, evenals de begroting voor '58. Besloten werd geen grote ka- pitaalswerken uit te voeren. Wel zul len premies voor woningverbetering worden toegekend. Hiervoor werd door de raad een bedrag van f 15.000.- beschikbaar gesteld. weerstand gekozen. Het gevolg daar van is geweest, betoogde de heer Zui dema, dat hier niet de goeden met da kwaden lijden, zoals b. en w. hadden opgemerkt, doch dat de goeden reeds bij voorbaat voor de kwaden lijden. Volkomen ten onrechte, aldus spreker. De heer Zuidema betoogde vervol gens dat hier artikel 52 van de alge mene politieverordening in het geding is. Hiejrbij gaat het om het voortbren gen van geluid, wanneer dit voor de omgeving hinderlijk is. Het al of niet hinderlijk zijn is hier het criterium. Bedoeld artikel luidt als volgt: „Het is verboden door middel van een toe stel, bestemd voor het hoorbaar maken van muziek of van de menselijke stem in de open lucht of in een afgesloten ruimte, geluid te maken dat op de weg hoorbaar of voor de omgeving hinder lijk is". Burgemeester en wethouders of de burgemeester kunnen hiervan ontheffing verlenen. VREES De heer Zuidema merkte op, dat b. en w. z.i. juist zouden hebben gehan deld als zij zich bij de beoordeling van het onderhavige verzoek alleen had den laten lijden door de kennelijke bedoeling van het artikel. Zij hebben zich echter op een ander standpunt ge steld. De vraag of hier hinder voor de omgeving wordt veroorzaakt is niet doorslaggevend geweest, maar de vrees voor mogelijke consequenties. De heer Zuidema betoogde, dat b. en w. alleen het geluidsvolume hadden te beoordelen en niet, zoals zij hebben gedaan, de inhoud. Spr. adviseerde b. en w. zich strikt te houden aan art. 52 van de alg. politieverordening. Dit is trouwens, aldus de heer Zuidema, te meer gewenst, omdat anders het ge vaar bestaat, dat in strijd wordt ge handeld met de grondwet, volgens welke ieder zijn godsdienstige mening kan belijden. ANDER TERREIN De heer Zuidema merkte voorts nog op dat ook aan de vrijheid van het publiek, dat niet wil luisteren, aan dacht moet worden geschonken. Op da Grote Markt, die een welhaast' afge sloten ruimte is, worden de omwonen den haast gedwongen om te luisteren. Daarom is het wellicht gewenst, merk te de heer Z. op dergelijke samen komsten te houden op een terrein bui ten de stadskern. KERMIS De heer Zuidema hekelde tenslotte het kermislawaai. Wil de gemeente raad deze pre-historische instelling handhaven, aldus spr., dan zou het be ter zijn de Grote Markt daarvoor niet beschikbaar te stellen. De heer Zuidema sprak tenslotte zijn leedwezen en afkeuring uit over de door b. en w. genomen beslissing op de door hen aangevoerde gronden. Zaterdag vergaderde te Goes de Zeeuwse Dambond onder leiding van de heer M. F. de Jonge. De vergade ring bad een geanimeerd verloop, on danks het feit, dat de penningmees ter, de heer Engelvaart, een somber gelnid moest laten horen. Het kas saldo gaf een aanzienlijk tekort aan. Deze achterstand zal ingelopen moe ten worden door intrekking van de subsidies voor de persoonlijke kam pioenschappen van Zeeland in de hoofd- en eerste klasse. Uit propagan distisch oogpunt werd een gelukkig besluit genomen: de reiskosten voor deelname aan de jeugdkampioenschap pen bleven gehandhaafd, zy het dan te bestrijden uit het propagandafonds. De deelnemers zyn wel verplicht f 2,50 als inleggeld te storten. De competitieleider, de heer Goed- bloed, werd opgedragen de indeling voor het seizoen 1957'58 (21 tien tallen) als volgt samen te stellen: Hoofdklasse: Dos, Kapelle, 's-Gra- venpolder, Goes I en II, Middelburg, Aagtekerke, Souburg en Vlissingen. Eerste klasse: Oostdijk, Yerseke, Middelburg II, St. Laurens, Aagte kerke II, Souburg II, Vlissingen II en Lammerenburg. Tweede klasse: Dos n, 's-Graven polder n, Middelburg III en Lamme renburg H. Deze klasse speelt een dubbele ronde. De competitie zal eind oktober beginnen. Voor de inschrij ving om 't persoonlijk damkampioen schap van Zeeland bleek nog weinig animo te bestaan. In de vorige week gehouden verga dering van de raad Ellewoutsdijk is besloten de oostelijk aan de toren be vestigde wijzerplaat met wijzers te vergulden aangezien deze zeer dof zijn. De kosten bedragen f 896. Feite lijk is alleen de oostelijke wijzerplaat nodig, zodat werd besloten deze te gulden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zal worden verzocht de wederopbouwtaak dezer gemeente met ingang van 1 januari 1958 als be ëindigd te beschouwen. Op een verzoek om ontheffing van rioleringsbelasting werd afwijzend be schikt. "Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente was een verzoek ingeko men om een subsidie voor het geven van godsdienstonderwijs op de open bare lagere school ad f 200 per jaar per lesuur. Daar het geven van godsdienstonderwijs werd gezien als als een kerkelijke taak en hiervoor een lokaliteit beschikbeaar wordt gesteld, werd om principiële reden het verzoek afgewezen. Hierna werd de begroting 1958 van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. De gemeentelijke subsidie bedraagt f4500. Vervolgens werd overgegaan tot vaststelling van de huurprijzen van de gémeentewoningen, zulks in ver band met de huurverhoging. Van de dienst Bescherming Bevol king is aangedrongen op het aanleg gen van een brandput in de vijver van de tuin van Van Hattum. De kosten zijn begroot op f 10.790. De Rijkssub sidie bedraagt f8800, zodat ten laste van de gemeente blijft f 1990. Aan de orde kwam de vaststelling van een uitbreidingsplan der ge meente Ellewoutsdijk, zowel in hoofdzaak als in onderdelen. Inge komen zijn hiertegen 3 bezwaren nl. van de N.V. Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Ellewoutsdijk, van Wed. W. Wolse-Wagemaker en van F. Wolse. Aangezien deze be zwaren gegrond worden geacht, werd besloten het uitbreidingsplan vast te stellen met inachtneming van de inwilliging bezwaarschriften. De voorzitter deed mededeling van de stand van zaken omtrent de aanleg van een achteruitweg voor de wonin gen in de Langeviele. Slechts de be woners van de percelen Langeviele 20 t.m. 28 handhaven het verzoek. Met de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente wordt overleg gepleegd omtrent de strook grond naast de begraafplaats. Daarna zei hij nog steeds niet ge slaagd te zijn tot het instellen van een ophaaldienst. In tegenstelling tot hetgeen reed* eerder is gepubliceerd wordt medege deeld, dat de landelijke demonstratie met bietenoogstmachines in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gehouden op woens dag 30 oktober a.s. Tydens de algemene vergadering van de Folder Walcheren, zaterdag in Mid delburg gehouden, is het dagelijks be stuur machtiging verleend rechtsver volging In te stellen tegen de rederij van het Engelse m.s. „Thorpe Grange Honlder and Brothers Cle te Lon den ter zake van schadevaring door dit schip op 8 maart j.I, op de oever- verdediging van de Zuidwatering nabj) Ritthem. De destijds door de rederij gestelde cautie van f 100.000 is per 8 September j.I. geëxpireerd en de stukken van be wijs tot verlening zijn nog niet In het bezit van het dagelijks bestuur. De schade aan de zeewering bedroeg f 72.640,82. De vervaldata der betalingstermijnen voor het in 1958 te heffen dljkgeschot werden van vier teruggebracht op drie. De betalingstermijnen vervallen nu m het vervolg op 2 juni, 1 oktober en 31 december. Ter financiering van de werkzaamheden aan de zeewering zal het dagelijks bestuur kasgeldverplich tingen mogen aangaan tot een bedrag van f 10 miljoen. Aan het slot van de vergadering richtte de voorzitter, jhr. mr. G. D. C. Rutgers van Rozenburg, zich tot de heer Melis, voor wie dit de laatste ver gadering was. De heer Rutgers zegae de scheldende, die in 1924 als lid toe trad en ln 1951 benoemd werd ln de raad, namens de algemene vergadering dank voor de bewezen diensten. In de Opril te Goes vergaderde het Prov. bestuur van de Geref. meisjes- bond in Zeeland. Op deze vergadering werden de werkzaamheden voor het komend sei zoen besproken. Besloten werd op 17 november a.s. weer een bestuursweek- end te houden. Mej. Voorbergen zal dan een cause rie houden over het onderwerp: „Het begin van het leven". Het bondsbe- stuurslid mej. A. E. Contant zal een kaderonderwerp behandelen. De kadercursussen voor het a.s. sei zoen werden eveneens geregeld. De jaarlijkse toogdag zal gehouden wor den op de 2e Paasdag, gezarnelijk met de J.V. afdeling. De vergadering stond onder leiding van mej. F. Groot-Nibbelink.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2