FRANSE REGERING GEVALLEN Bourges-Maunoury was drie maanden premier September was zeldzaam nat Nationale Vergadering stemde tegen statuut voor Algerije Goedkeuring geweigerd aan premieregeling mijnpersoneel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister van Economische zaken Imah van Oman doet beroep op de V.N- PRIJZEN OLIE VERLAAGD Gary Davis stal kledingstukken! Geen wapens naar Tunesie Twee waarnemers van V.N. door Syriers ontvoerd Vuur van rechts Actie wordt voortgezet Armoede en chaos Makarios terug naar Cyprus? Japans vliegtuig verongelukt Zure appelen tegen A'griep Koningin en Prins naar Oslo Postcommandant Iz. Nieuwenhuize nam afscheid Treinongelukken in Nigeria en Pakistan MEER DAN 150 DODEN ttooidkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438; bjj geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goe3. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per n>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3820 Hoofdredacteur: r. haguort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 1 oktober 1957 r "Y GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG MOET BEZUINIGEN (Zie pagina D Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 6.42 u., onder 18.19 u. Maan op 15.23 u., onder 0.02 u. Hoogwater woensdag 2 okt.: Vlissingen: 8.30 u, 1.35 m., 21.25 u. 1.46 m. Terneuzen: 8.57 u. 1.53 m., 21.50 u. 1.64 m. Wemeldinge: 9.53 u. 1.11 m., 22.41 u. 1.28 m. Zierikzee: 9.32 u. 0,96 m., 22.26 u. 1.13 m. Maandagochtend zijn drie Ameri kaanse oorlogsschepen de Nieuwe Waterweg opgestoomd voor een niet-officieel vlootbezoek aan Rot terdam. Het waren de jagers „Massey" en „Robert K. Hunting don" en het vliegdekschip „Tara wa". Deze luchtopname toont de „Tara wa" op de Noordzee voor Hoek van Holland. Luchtopname A.N.P.-foto. NADAT DE FRANSE regering van premier Bourges- Maunoury drie maanden aan het bewind is geweest, is zij maandagavond bij de stemming over de vertrouwensmotie ten aanzien van het nieuwe statuut voor Algerije, gevallen. De Na tionale Vergadering heeft de regeringsvoorstellen voor her vormingen in Algerije met 279 tegen 253 stemmen verworpen. Aan de stemming van gisteravond is een debat van vier da gen vooraf gegaan. Voor men zich uitsprak over de voorstellen voor hervormingen verklaarden de volksrepublikeinen en so cialisten, dat zij de voorstellen zouden steunen. De gematigde afgevaardigde Legendre echter ging er niet mee akkoord, om dat naar zijn mening de voorstellen de afscheiding van Algerije tot gevolg zouden hebben. In overeenstemming met zijn colle ga van sociale zaken en volksgezond heid heeft de minister van economi sche zaken geweigerd zijn goedkeu ring te hechten aan een bijzondere premieregeling aanwezigheidspre- mie voor het mijnpersoneel. Hij heeft een beschikking uitgevaardigd waarbij hij niet akkoord gaat met 1e verordening van de mijnindustrieraad tot wijziging van de verordening be treffende punten van gemeenschappe lijke aard voor onder- en bovengrond se mijnarbeiders en van de verorde ning betreffende de arbeidsvoorwaar den der aspirant-beambten en beamb ten. De regering heeft deze verordening mede aan de hand van adviezen, ont vangen van de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemidde laars getoetst aan de wet en het alge- Mahomed El-Harti, vertegenwoordi ger te New York van de Imam van Oman, heeft maandag een beroep op de V.N. gedaan om neutrale waarne mers te benoemen, die zich op de hoogte zouden moeten stellen van de „ernst van de Britse aanval op Oman". Mahomed El-Harti, die zijn beroep deed in een brief aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld, verklaart hierin onder meer dat er nog gestreden wordt tussen de Britse troepen en het volk van het imanaat Oman, dat vast besloten is de Britse invallers tot de laatste man uit te roeien". Wij vernemen van Shell Nederland N.V. dat met ingang van woensdag 2 Oktober de prijzen van de diverse soorten zware stookolie zullen worden verlaagd met f 6,50 per 1000 liter of kilogram. De prijs van lichtpetroleum zal een verlaging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De prijsverlagingen gelden voor de produkten van alle maatschappijen. Geen ongeregeldheden in Little Rock Er hebben zich maandagochtend bij de openbare middelbare school van Little Rock geen ongeregeldheden voorgedaan. 300 parachutisten hadden de wacht bij het schoolgebouw betrok ken, maar zonder veel machtsvertoon. De bajonetten bleven in de scheden. De negen negerleerlingen werden door een soldaat dè school ingebracht, waar elf soldaten patrouilleerden, die alleen maar met een gummistok ge wapend waren. De blanke leerlingen bekeken de negerkinderen niet toen zij naar binnen gingen. Perioden met zon Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur. meen belang. Bij haar beslissing is de regering van de algemene overweging uitgegaan, dat in de huidige situatie, waarin ons land verkeert, alles ver meden dient te worden, wat het loon niveau in beweging zou kunnen bren- Aanstaande donderdag, 's middags om drie uur, zal de mijnindustrieraad in een besloten spoedeisende vergade ring bijeen komen om de brief van de minister van economische zaken over de arbeidsvoorwaarden in het mijnbe drijf te bespreken, gen. De „wereldburger nummer een", de Amerikaan Gary Davis, is zaterdag op heterdaad betrapt, toen hij in een wa renhuis te Parijs dameskleding stal. Hij bleek verschillende kledingstuk ken onder zijn jas verborgen te heb ben. Hij werd naar een politiebureau overgebracht ,waar hij papieren over handigde met de naam Gary Davis. Ook bleek hij identiteitspapieren bij zich te hebben volgens welke hij Ga- reth Daires of Petrus Gewart zou he ten. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau heeft medegedeeld, dat Frankrijk de regeringen van de NAVO-landen heeft verzocht geen wapens aan Tunesië te leveren voor dat Frankrijk en Tunesië over deze kwestie hebben geconfereerd. De regering is tot de slotsom geko men, aldus Pineau, dat een regeling van de hangende geschillen met Tune sië de enige waarborg is dat aan Tu nesië geleverd oorlogsmateriaal niet in handen komt van de Algerijnse op standelingen. De Franse regering heeft een con ferentie met president Bourguiba van Tunesië voorgesteld over alle hangen de militaire, economische, financiële en administratieve kwesties. De Egyptische regering heeft maandag een bijzondere wet afgekon digd om maatregelen te kunnen ne men tegen slagers en vleeshandelaren, die hun waren niet willen verkopen tegen de onlangs vastgestelde prijzen. In gewoonlijk welingelichte Israëli sche kringen te Tel Aviv is maandag vernomen, dat Syriërs maandag twee waarnemers van de Verenigde Naties, een Australische majoor en een Cana dese luitenant, en een Israëlische offi cier, die zich nabij de Israëlisch-Syri- sche bestandslijn bevonden, hebbfen ontvoerd. Een woordvoerder van de V.N. heeft later meegedeeld, dat de drie man nen in Damascus op vrije voeten zijn gesteld en maandagavond naar Israël zouden terugkeren. De verwerping van de raamwet voor Algerije betekent, dat minstens een maand moet verlopen voordat de vol gende regering kan hopen, een nieuw plan ter indiening klaar te hebben voor de nieuwe politieke instellingen in Algerije, waartoe Frankrijk zich, sinds 1947, verplicht heeft. Het is nog niet duidelijk, wie de vol gende regering zal samenstellen, daar vooral de rechtse leiders de regering het zwaarste onder vuur genomen hebben, verwacht men, dat president Coty in de eerste plaats hetzij een lei der van de conservatieven, hetzij Jac ques Soustelle, de ex-Gaullistische voormalige gouverneur-generaal van Algerije, zal uitnodigen, een nieuwe regering te vormen. De staatssecretaris Barakkok, een mohammedaan, bezwoer de afgevaar digden de mohammedanen die nog trouw aan Frankrijk zijn, niet teleur te stellen. Ook de minister van defen sie, Morice, drong aan op goedkeuring van de voorstellen. De volksrepublikein Soustelle, een voormalige gouverneur-generaal van Algerije, deelde mede, dat de 20 leden van zijn fractie (sociaal-republikei nen) tegen zouden stemmen, omdat geen rekening met hun bezwaren te gen de structuur der voorgenomen Al gerijnse instellingen en de plannen voor de kieswet voor Algerije. Premier Bourges-Maunoury ver klaarde, dat de militaire actie on verminderd wordt voortgezet. Langs de Tunesische en de Marokkaanse grens wordt door duizenden arbei ders een linie aangelegd, die zal ver hinderen dat de opstandelingen steun uit het buitenland krijgen. Bourges-Maunoury ontkende, dat de kaderwet is ontworpen om de open bare mening in de wereld mee te krij gen. Frankrijk zal Algerije niet opgeven, zo zei hij, omdat het het recht heeft daar te zijn en omdat Algerije in ar moede en chaos zou vervallen als wij het aan fanatici en onderdrukkers overlieten. Firjoebin onderminister buitenlandse zaken De vorige Russische ambassadeur te Belgrado, Firjoebin, is benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken. Firjoebin en zijn echtgenote, Katha- rina Foertzewa, zijn zondag uit Bel grado vertrokken. Katharine Foertze wa is lid van het partijpresidium. Lfc x-gi ic|l iC op SOuluiige plaatsen aanleiding tot bijzondere veiligheidsmaatregelen. In een restaurant in Rome drinkt men op het ogenblik koffie door een rietje om vooral maar besmetting door de koffiekopjes te vermijden. Volgens berichten in twee Cyprische bladen zou de verwachting bestaan dat Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heengaat en dat aarts bisschop Makarios vergunning krijgt naar Cyprus terug te keren. De Lon- dense correspondent van een der bla den maakt bovendien melding van een Brits plan van zes punten ter regeling van de kwestie-Cyprus, dat aan de aartsbisschop zou zijn voorgelegd. Vol gens dit plan zou Cyprus, na een over gangsperiode van acht jaar, onafhan kelijk verklaard worden. Gemeenschappelijke markt Volgens de vice-president van de Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal, zal de vorming van een gemeenschappelijke Europese markt Amerika economisch voordeel brengen. De vice-president verklaarde dat er alle reden is om in plaats van hogere douanetarieven een daling van het peil der douanetarieven te verwachten. Wanneer de gemeen schappelijke markt eenmaal volledig functioneert, zal het peil der gezamen lijke douanetarieven van de zes deel nemende landen naar alle waarschijn lijkheid 50 a 100 miljoen dollar per jaar lager zijn dan thans, aldus de vice-president. Een Japans verkeersvliegtuig met 55 passagiers en bemanningsleden aan boord is maandagavond nabij Osaka op het Japanse eiland Honsjioe veron gelukt. Alle 55 inzittenden van het toestel, een Douglas DC-4, zjjn ongedeerd. Het toestel bevond zich nog pas op 15 meter hoogte toen de linkermotor uitviel. De piloot maakte onmiddellijk een noodlanding in een rijstveld naast het vliegveld. Daarbij vloog de rech termotor in brand, doch het water dat op het rijstveld stond verhinderde dat de brand zich snel over het hele vlieg tuig verspreidde. De bemanning en de passagiers konden het toestel snel ver laten. Er brak geen paniek uit. V(jf van de zes overlevenden van de ramp met de Dnitse bark „Pamir" op de Atlantische Oceaan, zq'n aan boord van het Amerikaanse vrachtschip „Gieger" aangekomen te Casablanca in Marokko. De foto onder toont de geredden, v.l.n.r.: Hans Georg Wirth, cadet Karl Kraaz, ca det Folkert Anders, bakker Otto Dum- mer en cadet Klans Fredrlehs. De vijf mannen werden opgepikt door het Ame rikaanse vrachtschip „Saxon" <;n later overgebracht op de „Geiger". 4 Een van de beste middelen ter 4 voorkoming van Aziatische griep c is het eten van appelen, maar e dan moeten het stevige, zure ap- T j pelen zijn, geen slappe, zoete. T Deze raad heeft de bevolking y i van Canterburry maandag ge- a j kregen van het hoofd der ge- j T meentelijke gezondheidsdienst in f 4 die plaats. ojo Cejo trjo Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag, in gezelschap van prins Felix van Luxemburg, van het vliegveld Soesterberg naar Oslo ver trokken ter bijwoning van de begrafe nis van koning Haakon. NA EEN 35-jarige dienst te Zou- telande is postcommandant Izaak Nieuwenhuize met pensioen ge gaan. Zijn opvolger is de heer A. v. d. Putte. Bij het afscheid, dat maandagavond in Middendorp te Zoutelande werd gevierd, werd de heer Nieuwenhuize o.a. een Solex rijwiel overhandigd. In de loop van de avond, moest de scheidende postcommandant nog vele andere geschenken in ontvangst ne men. Onder de vele aanwezigen be vond zich ook maj. v. Ballegoijen de Jong, die de heer Nieuwenhuize na een woord van dank voor zijn goede en mooie werk, een stel fietstassen aanbood. Voorts werden nog een paar handschoenen en een reisnecessaire aan de heer Nieuwenhuize overhan digd. Na het overlijden van de gemeente veldwachter de heer J. Louws, kwam de heer L. Nieuwenhuize op 1 oktober 1922 te Zoutelande. Tevoren was hij jachtopziener te Koudekerke geweest. Tot 1945 was hij gemeen te-veldwach ter, maar toen in 1945 de gemeente politie werd opgeheven, werd de heer Nieuwenhuize tijdelijk marechaussee en kwam hij vervolgens bij de rijks politie. President Batista heeft zondag in een televisie-uitzending te New York verklaard dat er het volgende jaar vrije algemene verkiezingen in Cuba zullen worden gehouden en dat hij zijn ambt, overeenkomstig het in de Cubaanse grondwet bepaalde, aan de winnaar hiervan zal overdragen. Zondagavond is een passagierstrein met bestemming Karatsji, te Gambar, in West-Pakistan, in botsing gekomen met een olietrein. De locomotief en vijf wagons van de passagierstrein werden vernield. Tenminste honderd personen zijn om het leven gekomen. Meer dan hon derd mensen werden gewond. Zondag zjjn ongeveer vijftig mensen omgekomen bij een treinongeluk in Nigeria. De trein was op weg van La gos naar Kano in noord-Nigeria en stortte van een dijk, 32 km ten noor den van Ibadan, de hoofdstad van west-Nigerië. Stortregens hadden de rails ter plaatse weggespoeld en alle zes rijtuigen van de trein verongeluk ten. Vijftien lijken zijn reeds geborgen en vijftig gewonden in het ziekenhuis te Ibadan opgenomen. DE MAAND SEPTEMBER moet tot de zeldzaam natte maanden worden gerekend. Zowel te De Bilt als in Maastricht was het de natste september van de laatste honderd jaar, in Vlissingen was september sedert 1864 niet zo nat geweest. Het landgemiddelde zal, volgens een voorlopige berekening omstreeks 170 mm. bedragen tegen 71 mm. normaal. Het ziet er dus naar uit dat het record van september 1876, dat 152 mm. bedroeg, belangrijk zal worden overtroffen. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september was voorgekomen, het be droeg slechts 89 tegen 148 uren normaal. Het aantal dagen waarop de zon niet doorbrak, bedroeg acht tegen twee normaal hetgeen eveneens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de nor male waarde, overdag was dit verschil over het algemeen belangrijk groter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar was slechts een maand september kouder geweest (in 1952).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1