Eisenhower wenste geen wanorde Little Rock m Feestelijke opening Velsertunnel door H.M. de Koningin Bouw van proefstation te Wilhelminadorp begint Nieuwe stakingsgolf bedreigt Frankrijk „Ontbinding van Ver, Staten stond voor de deur" „Pamir" onbeschadigd vergaan „Groene Kruis"hield prov. bijeenkomst in St. Maartensdijk PROl ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r Verklaring van Amerikaanse president Molotof is „heel gelukkig" Weer Britten in Jordaans leger? Noorderlicht was in Zeeland goed te zien Geredden zes uur ondervraagd Dr, de Haas over kinderverlamming Vluchtende soldaat in been geschoten Zeeman met dolk gestoken Bron van ergernis gedempt Vrouw dodelijk verongelukt }JBewonderenswaardige staal van technisch vernuft" Minister Algera: „De hand des vlijtigen zal gezegend worden" Na jaren van improviseren,,. Groot, modern gebouw (f 400.000) zal eind 1958 gereed zijn Invalide jongen werd geplaagd Twee ton koffie uit veem gestolen hoofüKantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chef red. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le„ Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per e>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3819 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 30 sept. 1957 „SMOKKELTREIN" NAAR WARSCHAU (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.40 u., onder 18.18 u. Maan op 14.51 u., onder u. Hoogwater dinsdag 1 okt.: Vlissingen: 7.13 u. 1.57 m., 19.57 u. 1.60 m. Terneuzen: 7.40 u. 1.75 m., 20.24 u. 1.78 m. Wemeldinge: 8.42 u. 1.28 m., 21.18 u. 1.35 m. Zierikzee: 8.20 u. 1.11 m., 21.01 u. 1.19 m. Russische delegatie naar begrafenis koning Haakon De Russische regering heeft een de legatie naar de begrafenis van koning Haakon be oemd. De ondervoorzitter van het presidium van de opperste Sowjet Kozlof, de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Za- charof, de minister van buitenlandse zaken van de repub'iek Letland Os- trof en de Russische ambassadeur in Noorwegen Gaibanof maken er deel van uit. De Russische oud-minister van bui tenlandse zaken Molotof schijnt als ambassadeur te Oelan Bator, de hoofd stad van buiten-Mongolië, „heel ge lukkig" te zijn, aldus heeft de Indische vice-president, Radhakrusjnan, te Hongkong gezegd. Radhakrusjnan heeft Molotof be zocht tijdens zijn reis door Cambodja, Noord-Vietnam, buiten-Mongolië en communistisch China. Het officiële Sowjet-persbureau Tass meldde uit Beiroet, dat de „heer sende kringen in Jordanië tegen de wil van het volk in besloten hebben aan de Britse regering te vragen om herbenoeming van de Britse officie ren, die na het ontslag van generaal Glubb uit het Jordaanse leger ontsla gen waren". Als bron voor het bericht noemde Tass „persberichten". Het be sluit zou in Jordanië grote veront waardiging hebben gewekt. Volgens de in Beiroet verschijnende „Daily Tè- legraph" zou een groot aantal Jor daanse officieren van plan zijn uit protest af te treden, aldus het Sowjet- persbureau. President Eisenhower heeft zaterdag verklaard, dat hij troepen naar Little Rock heeft moeten zenden, omdat hij zich anders er bij zou hebben neergelegd dat er een toestand van anarchie ontstond. Als er niet ingegrepen was, zou een „ontbinding van de Verenigde Staten" voor de deur hebben gestaan. senator Richard Russell, die Eisenho wers besluit vergeleken had met het gebruik dat Hitler indertijd van zijn S.A. maakte. Deze opvatting verwerpt de president: Hitier gebruikte militai re macht om zijn dictatoriale ambities te verwezenlijken, het gebruik van troepen in Little Rodk was ter ver zekering van de Amerikaanse vrijhe den. De president zei, dat als een staat probeert bevelen van een federaal hof te dwarsbomen door groepen extre misten aan te moedigen en als een staat weigert zijn politie te gebruiken Dit heeft hij verklaard in antwoord op een telegram van de democratische om mensen die hun grondwettelijke rechten benutten, tegen die extremis ten te beschermen, de president vol gens zijn ambtseed verplicht is die be scherming te verschaffen. bedroefd Slechts enkele keren in mijn leven ben ik zo bedroefd geweest als toen mijn functie mij verplichtte het ge bruik van militairen in een staat te gelasten om de besluiten van een fe deraal hof uitgevoerd te krijgen, al dus president Eisenhower. Gisteravond heeft men in vele delen van ons land (ook in Zeeland) noor derlicht waargenomen. Bij het KNMI stond de telefoon omstreeks negen uur „roodgloeiend" van de vele meldingen die men daar ontving. Het licht deed zich volgens verscheidene mededelin gen voor als een rode gloed, die af komstig zou kunnen zijn van een ver re brand en die langzaam van noord naar oost trok. De vijf overledenden van de Pamir, die zaterdagavond in Duitsland zijn teruggekeerd, zijn zondag in Hamburg zes uur lang ondervraagd. De Pamir is onbeschadigd gezonken. Door het geweld van de orkaan werd het zeilschip „plat" gelegd en door de golven overweldigd. Dit is gebleken uit de eerste ondervraging van de vijf schipbreukelingen door vertegenwoor- Zaterdag is te St. Maartensdijk de algemene vergadering gehouden van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. P. K. de Haas, kinderarts te Goes, een lezing gehouden over de kinderverlamming en de vaccinatie tegen deze ziekte. Het is ongeveer zes jaar geleden, dat deze ziekte voor het eerst gesignaleerd werd. Maar pas de laatste jaren is het een spook beeld voor ons allen geworden, aldus dr. De Haas. Het vorige jaar werd Nederland hier ernstig mee geconfronteerd. Er zijn toen in Zee land een 40-tal gevallen behandeld. Twee patiënten zijn toen over leden. De inleider behandelde in grove lij nen de betekenis van deze ziekte, maar bovenal de bestrijding en de voorkoming daarvan. Kinderverlam ming is een infectieziekte, nog enger uitgedrukt: een virusziekte. Dit be moeilijkte het onderzoek ten zeerste. Het is n.l. nog maar sinds kort, dat men over een methodiek beschikt om virus in het laboratorium op te kwe ken en in het leven te houden. Door deze technische mogelijkheid is er veel licht in deze duistere zaak gekomen. Dr. Salk (V.S.) heeft zich hiervoor ten zeerste geïnteresseerd. En getuige de massa-proefnemingen in Amerika is hij er in geslaagd een duurzaam vac cinatie-middel te bereiden. Het virus van de kinderverlamming heeft enkele bijzondere eigenschappen. Van de Honderd personen wordt er slechts bij één kinderverlamming ge constateerd, bij twee personen komen slechts verschijnselen van deze ziekte voor, terwijl 97 personen helemaal geen last ervan ondervinden. Een een voudig rekensommejte leert ons, dat praktisch de gehele bevolking van de Beveianden en Walcheren vorig jaar met deze ziekte in aanraking is geko men. Een verdere bijzonderheid leert (dit ter geruststelling) de ervaring met dergelijke ziektes ons. Na een hoogtij- punt (zoals het verleden jaar het ge val was) komt de kinderverlamming de eerste paar jaren zoniet helemaal niet, dan wel sporadisch voor. En met behulp van het werk van de heer Salk zal het de heren medici wel gelukken de gevreesde ziekte geheel de kop in te drukken. Huishoudelijke zaken Tijdens deze algemene vergadering, die door velen werd bezocht, werden nog verschillende huishoudelijke za ken afgehandeld. Zo was er een be stuursverkiezing. De heren mr. A. J. van der Hoeven te Tholen en dokter M. C. Polderman te Yerseke werden herkozen. De heer A. I. Brakman te Retranchement, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd vervan gen door de heer mr. Everijn te Zuid- zande. Dr. G. H. Ch. Cath, secretaris generaal van de A.N.V. „Het Groene Kruis" te Utrecht vertoonde enige films, die wellicht in het a.s. winter seizoen voor de plaatselijke verenigin gen worden gedraaid. De volgende al gemene vergadering zal waarschijnlijk gehouden worden te Kortgene, anders zal een plaats in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de honneurs als gastheer waarnemen. De rondvraag leverde nog een vraag op van de afdeling Stavenisse over ev. uniforme boekhouding. Dr. Cath kon mededelen, dat dit in landelijk ver band niet is gelukt. In Drente, Zuid- Holland en Gelderland is men echter (met succes) een provinciale uniforme boekhouding rijk. Het Zeeuwse bestuur heeft gezegd dit object nader te bezien. Ook werd nog gevraagd of de mogelijkheid be stond dat de rijkssubsidie in 1958 zal worden verlaagd. Hierover is nog niets vernomen (en wordt ook niet ver wacht). De heer Messchaert, adjunct secretaris der A.N.V. kon nog een me dedeling doen over wijzigingen in de pensioenregeling voor wijkverpleeg sters. Hij had uit officieuze bron ver nomen, dat dit voorstel door de minis ter van Sociale Zaken is goedgekeurd. Een 20-jarige soldaat, die in de af gelopen nacht met een rijwiel op zijn schouder door de Valeriusstraat te Amsterdam fietste, trok de aandacht van een agent van politie, die de jon geman gelastte af te stappen. Juist op het moment dat de militair de ene fiets tegen de kant had gezet en de agent hem wilde vragen of beide rij wielen zijn eigendom waren, sprong de soldaat op de andere fiets en nam de vlucht. De agent zette op het twee de rijwiel de achtervolging in en som meerde de militair tot viermaal toe te blijven staan. De jongeman gaf daar aan geen gevolg, waarna de agent eerst twee waarschuwingsschoten los te en de militair tenslotte in een been schoot. Later bekende de soldaat beide fietsen te hebben gestolen. Hij is over gegeven aan de koninklijke mare chaussee. digers van de rederij en de overheid in Hamburg. Aanvankelijk werd aan genomen, dat de voormast van de Pa mir gebroken was en de neerstortende tuigage het schip lekgeslagen had. Kapitein Termann Eggers van de Pamir, die de laatste reis van het schip wegens ziekte niet heeft meege maakt, is van oordeel, dat de Pamis zich weer opgericht zou hebben als de masten van hout en niet van staal waren geweest. De masten waren dan namelijk gebroken. De politie te Rotterdam heeft de 18- jarige bijrijder G. uit Rotterdam aan gehouden, omdat hij gisteravond laat de 18-jarige zeeman Th. Peters uit de Paul Krugerstraat te Rotterdam met een dolkmes in de buik had gestoken. Tijdens een tweede avondvoorstelling hadden de jongelui een woordenwis seling gehad, die na de filmvertoning uitdraaide op een vechtpartij, waarbij de bijrijder zijn mes trok. De dader is, verdacht van poging tot zware mis handeling, in bewaring gesteld. Twee beelden uit Little Rock, de zetting voor de Central High school hoofdstad van de Amerikaanse staatvan Little Rock, het centrum van vele Arkansas, welke door de strubbelingen ongeregeldheden. Onder: Twee Ame- in verband met de opheffing van derikaanse parachutisten. Met grimmige rassenscheiding op de scholen zo gezichten, drijven zij volwassen blan- lang voorpagina-nieuws van droeve ken weg van de Central High school, aard levert. Boven: een lange rij Ame-de bajonetten op de gevelde geweren, rikaanse parachutisten vormt een af- H. M. de Koningin heeft zaterdagmorgen de Velsertunnel officieel geopend. Toen om één uur zaterdagmiddag de auto van de Koningin, gevolgd door een feestelijke stoet voertuigen met vele genodigden, de oostelijke autotunnelbuis was ingereden en circa tien minuten later de westelijke wederom op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal nabij Velsen was teruggekeerd, hoorde men in het naar de vorstin opklinkende gejuich de vreugde van tallozen over deze koninklijke opening van het resultaat ener gigantische waterbouwkundige pres tatie. „De oprechte vreugde", waaraan de Commissaris der Koningin voor Noord- Holland, dr. m. j. Prinsen, even tevoren uiting had gegeven: „De vreugde van de provincie over het tot stand komen van de bewonderenswaardige staal van tech nisch vernuft in beide tunnels geconcre tiseerd. Vreugde van de automobilisten in het algemeen, maar in het bijzonder van het bedrijfsleven, nu het eindeloos wachten op de overvarende ponten tot het verleden behoort en de bron van er gernis is gedempt over het verlies van zovele kostbare uren". Dr. ir. F. Q. den Hollander had vooraf de koningin welkom geheten. De vorstin ontstak een groep verkeers lichten waarmede de spoorwegtunneJ was geopend en maakte vervolgens met autoriteiten en genodigden de eerste «poorreis onder het kanaal door. In het ventilatiegebouw sprak minis ter Algera over wat hier tot stand kwam, hetgeen h(j wilde zien in het licht van de Bijbelwoorden: „de hand des vlijtigen zal gezegend worden." De koningin stelde daarna de ventila toren voor de autotunnel in gebruik. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland hield een toespraak, waarna de openingsrit door de nieuwe tunnel volg de. Waarschijnlijk doordat zij de macht over het stuur verloor, is de 47-jarige weduwe W. A. L. van de Statensinge) te Rotterdam op de hoek van de Berg weg en Schiekade van haar fiets ge vallen. Zij kwam onder de wielen van een vrachtauto terecht en was vrijwel op slag dood. Binnen enkele weken wordt de eerste paal in de grond geheid voor het nieuwe proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, te Wilhel minadorp. Ruim een jaar zal daaraan worden gebouwd, waarna men dan in het begin van 1959 het prachtige, grote gebouw in gebruik kan nemen. Een bedrag van zeker vier ton zal met de bouw, waarvan de besteding reeds heeft plaats gehad, gemoeid zijn. Zoals bekend, is ge noemd proefstation het enige in zijn soort in geheel Nederland. Ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, deelde ons mede, dat het laboratorium in de eer ste plaats bestemd is voor actuele on derzoekingen. „Wij willen aansluiten op de praktische problemen,- die zich op bepaalde momenten in de fruitteelt voordoen." Acht onderzoekers Het nieuwe gebouw, dat twee ver diepingen krijgt, wordt een werkter rein voor acht wetenschappelijke on derzoekers met twee assistenten en nog ruim twintig man personeel. Er komen de volgende afdelingen: afd. Bodemkunde en bemesting, afd. Plantenziekten, afd. Alg. Fruitteelt- kunde, afd. Fisiologie, afd. Kleinfruit, afd. Windbeschutting en een afdeling voor onderzoek van cultuurzorgen, veroorzaakt door het optreden van in secten in boomgaarden. Op de begane grond komen de labo ratoria van de afdelingen Bodemkun de en Fysiologie, en de klimaatka mers. Op de eerste etage worden do overige afdelingen ondergebracht, als mede de entomologische en mycologi- sche laboratoria, de administratie, een vergaderzaal en een bibliotheek. Aan de achterzijde (de voorkant ligt langs de Langeweg) wordt een werk ruimte aangebouwd, die uitmondt in de kas. Er is ruimte gelaten om in do toekomst meerdere kassen te kunnen bouwen. Schoolruimte Het nieuwe gebouw voorziet in een grote behoefte, daar momenteel de verschillende afdelingen her en der zijn verspreid. Het oude gebouwtje zal een bestemming krijgen als ontvangst en schoolruimte. Daar komt dan ook de frnitteeltvakschool in. Het nieuwe gebouw, dat wordt uit gevoerd door de Rotterdamse fa. Hooi kaas, Van Veen en De Jong, heeft een inhoud van 38 kub. m., terwijl het een oppervlakte van 10 x 31 meter hfeeft, de werkruimte een oppervlakte van 8 x 23 meter. Zoals bekend, gaat dit proefstation uit van een stichting, waarin vertegen woordigers zitting hebben van de lan delijke en Zeeuwse landbouworganisa ties. De financiering geschiedt ten dele uit eigen fondsen (waarbij het be drijfsleven een belangrijke rol speelt) en ten dele uit overheidssubsidies. Voor de financiering van het gebouw subsidieert het rijk het grootste ge deelte. Kapelle In Kapelle is een dependance ge sticht, speciaal voor het onderzoek van kleinfruit. Naar men ons meedeelde, is daar pas een nieuwe kas gebouwd voor virus-onderzoek. In de zomer herbergt het proefsta tion doorgaans vele gast-medewerkers. Niet alleen studenten, maar ook bui tenlanders. Momenteel werken er bij voorbeeld enkele Polen en een Joego slaaf. Een dertienjarige, tengevolge van hersenvliesontsteking achterlijke en aan beide benen invalide knaap uit 's-Gravenhage, is dezer dagen, toen hij 's morgens naar school ging, in de Zusterstraat aldaar door school gaande jeugd zo geplaagd, dat hij van de stoep af. de rijbaan opvluchtte en daar tegen een passerende auto liep. De knaap, die deze maand voor het eerst naar school is gegaan, sedert hjj hersenvliesontsteking had gekregen, is nog maar sinds kort weer in staat te lopen, hij heeft ongeveer drie jaar op bed gelegen. Hij ligt thans in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage, hij heeft een hersenschudding en ernstig letsel aan de neus. De Rotterdamse politie heeft drie personen aangehouden,- die betrokken zijn geweest bij de diefstal van ruim twee ton koffie uit een veem te Rot terdam. Bij een verkeerscontrole donderdag ochtend jl. bleek op een vrachtauto van de 38-jarige chauffeur N. de G. uit Schiedam een partijtje koffie ruim twee ton te liggen. Over de herkomst waarvan hij geen redelijke verklaring kon geven. Tenslotte be kende hij, dat de koffie uit een veem gestolen was en in verband hiermee werden toen nog twee personen aan gehouden, te weten de 54-jarige baas G. H. van R. en een broer van de chauffeur, de 47-jarige directeur M. de G., belden uit Rotterdam. Tuinders in het gebied van Parijs hebben gedreigd deze week drie dagen geen groente aan de markt te bren gen uit protest tegen de prijsbeheer- sing. Ook de slagers hebben besloten van middag te sluiten in verband met de veroordeling van zestien slagers, die vlees te duur verkocht hebben. De bond van spoorweglieden, die 380.000 leden telt, komt vandaag bij een om te beraadslagen over een sta king van 48 uur als middel om kracht bij te zetten aan looneisen. Ongeveer 800.000 metaal- en bouw vakarbeiders willen donderdag waar- schuwingsstakingen houden. Gisteren hebben douanebeambten hun „wisselstakingen" voortgezet. Tenslotte overweegt het personeel van begrafenisondernemingen in het gebied van Parijs eveneens een sta kingsactie.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1