Verantwoordelijk leven in gevaarlijke wereld De vorige dagen beter? nocj Prinses Irene in Lausanne Jaarlijks 1500 doden in verkeer, 1500 in gezinnen en 300 in bedrijven WJaar di óteedó s s aar de plonierócjeeót JEUGDDIENST VEROUDERD? Officiele kerkelijke organen Geld uit confiscatie ZALMVISSERS VERDIENEN SOMS IN EEN PAAR MAANDEN 40.000 GULDEN Ongeloofspropaganda niet geslaagd Zaterdag 28 september 1957 Prediker 7 vers 10. Als het ons in het leven voor de wind gaat, zijn we licht ge neigd, die goede dingen als iets vanzelfsprekends te aanvaarden. Maar komt er tegenslag, dan komt bh menigeen de vraag op: Hoe komt het, dat de vroegere tijden beter waren dan deze? Op zichzelf is die vraag niet afkeuringswaardig. Als ze aan leiding is tot zelfonderzoek, tot beschaming over verkeerd leven, en als ze zo uitgangspunt is voor een zuiverder leven, is die vraag niet verkeerd. Maar vaak heeft die vraagstel ling een adere grond. Er ligt iets in van een verwijt. Een verwijt, dat zich dan richt tot God, Die ons leven bestuurt. Er ligt ook in de gedachte: als het goed gaat, dan ontvang ik zegen. Als het niet goed gaat, is dat straf. Dit nu is iets, dat wij, men sen, niet kunnen bepalen. Daarom zegt de Prediker ook, na de vermelding van deze vraag stelling: want niet uit wijsheid zoudt gij aldus vragen. Hierin ligt de vermaning: ont vang het leven uit Gods hand. Hebt gij goede jaren, dank God ervoor. Komen de zorgen en moeilijkheden over u, weet dan, dat God u daarin ook zegenen wil, omdat gij ervaren zult, dat goede en kwade dingen u uit Zijn hand toekomen en dat Hij u alles doet medewerken ten goede. Vrije kerken bloeien in Zweden Hoewel de Lutherse kerk in Zwe den 90 van de bevolking in dit land omvat, komen er toch niet méér bezoekers in de Luth. kerken dan in de vrije kerken, die nog geen 10 der bevolking halen. Veel bezoekers van de kerkdiensten der vrije kerken zijn officieel nog lid van de staats kerk, maar zij komen er nooit meer. De leden van de vrije kerken doen feweldig veel voor hun gemeenten. ij geven tienden van hun inkomen en stellen daardoor de gemeenten in staat, een grote activiteit te ontplooi en, vooral op het gebied van het apostolaat. ALASKA <**f C - EN cacofonie van geluiden stroomt me tegemoet als ik de bar in het centrum van Kodiak binnen stap. Even moet ik wennen aan het schemer-donker en aan de zware rook die als een blauw-grijze nevel de ruimte vult. „Ja.vraagt de man achter de tapkast zonder enige plichtpleging. „Bierantwoord ik even kortaf. Ik ga op een kruk aan de bar zitten en kijk eens om me heen. Het pijpenla achtige lokaal is vol met mannen in opzichtige, wollen sporthemden en leren jackets. Ze spreken op schreeuwe rige toon in een poging boven de herrie van een op volle kracht spelende gramofoonplaat van Elvis Presley uit te komen. De barkeeper zorgt er voor dat hun glazen voort durend vol zijn. Op de kruk naast de mijne zit een emstig-uitziende man in een geruit overhemd met open boord. „Nieuw hier....?" vraagt hij. „Ja, ik ben gisteren aangekomen.." antwoord ik. „Vanwaar „Anchorage „Zoek je werk „Nee, ik ben journalist. Wat doe jij hier. „Zalmvisserij, net als iedereen...." Het in de Grote Oceaan gelegen eiland Kodiak is een centrum van de zalmvisserij. In de korte zomer trek ken de zalmen er in enorme scholen langs. Dat is de tijd dat het eiland zoemt van de activiteit. De conserven- Ds. J. Gras constateert in de Zondags bode van Schiedam, dat het bezoek aan de jeugddiensten steeds terugloopt, maar dat daarentegen de Open Deurdiensten zich in een stijgende belangstelling mo gen verheugen. „Zeker 25 van de diensten, die ik buiten Schiedam leid, aldus ds. Gras zijn Jeugddiensten. Maar zoals bij ons tref Je het toch niet vaak aai Is een jeugd- Ter synode van de Gereformeerde ker ken durfde men het uitgeven van een of ficieel orgaan (en ook het onderzoek naar de wenselijkheid daarvan) niet aan. Bij een zusterkerk, namelijk de Christian Reformed Church in Amerika en Cana da, bezit men echter al vele jaren lang twee bladen, die door de synode worden Uitgegeven. Het blad The Banner, dat in dienst een verouderd iets, of is dit alleen bij ons het geval? De kerkeraad van Schiedam zal zich met de jeugddienst bezig houden. de Engelse taal verschijnt werd gesticht in 1866 en is sedert 1914 een officiële uit gave; het telt 40.000 lezers. De, Wachter, het enige nog in de Ne derlandse taal gedrukte blad, is twee jaar jonger (1868), maar werd reeds in 1875 eigendom van de synode. Het heeft 6.000 abonnee's. Er zijn nog wel veertig andere bladen binnen de kring der Christian Reformed Church uitgekomen, die na korter of langer tijd het bestaan moesten opgeven. Naast Banner en Wachter kent men ook heden zowel in Amerika als Canada nog enkele kleinere tijdschriften, maar alleen beide genoem de bladen ressorteren onder de synode, die dan ook de redacteuren genoemt. Hoewel er aanvankelijk gestreden is over de vraag of het op de weg der kerk ligt om eigen bladen uit te geven, heeft de indertijd ontworpen regeling toch steeds voldaan. fabrieken (die jaarlijks voor f 60.000.000 aan zalm verwerken) heb ben dan honderden mensen nodig om de schepen te bemannen en de machi nes in de fabrieken te bedienen. Die mensen (voornamelijk Philippino's) laten zij voor enkele maanden uit de Verenigde Staten komen. Zij moeten hard werken. Aan boord van de sche pen wordt dikwijls niet meer dan een paar uur per etmaal geslapen. Maar de betaling is dan ook uitzonderlijk hoog. In een goed visjaar kunnen zij in twee, drie maanden f 40.000, ongeveer 10.000 dollar verdienen waarbij reis kosten, voeding en onderdak voor re kening van de fabriek komen. Een in komen van ƒ20.000 is normaal. En zelfs in een slecht jaar gaan zij nog met een paar duizend guldennaar huis. WEINIG ZALM Het seizoen is nu voorbij. Het weer is echter zo slecht dat er al in geen dagen een vliegtuig heeft kunnen landen. Daarom zitten de vele café's en bars van het kleine, ietwat Wild West-achtig aandoende plaatsje vol met gestrande zalmvissers, die niets beters weten te doendan het wachten te korten met drinken. „Hoe was het seizoenvraag ik aan de man naast me die Bob blijkt te heten. „Bar slecht. Er waren dagen dat ik nog geen vijf dollar verdiend heb. Er zijn nog nooit zo weinig zalmen in deze buurt geweest als dit jaar. En met clams steken op het strand was ook al niet veel te verdienen „Wat ga je nu doen „Terug naar Seward. Daarheb ik een huisje en een lap grond die ik aan het ontginnen ten. Maar het is nu te laat in het jaar om daar nog iets aan te doen. Ik denk dat ik maar eerst een flinke eland ga schieten zodat ik ten minste de hele winter vlees in de vrieskast heb. Dan ga ik voor een paar honderd dollar kruidenierswaren be stellen. En als ik dan nog wat brand hout gehakt heb kan het wat mij be treft wel gaan sneeuwen en vriezen. „Ben je getrouwd....?" „Nee...." „Ook een eenzaam bestaan Soms blijkt in kerkelijk Nederland de gedachte nog te leven, dat de Her vormde predikanten helemaal of voor het grootste deel hun salaris ontvan gen van het rijk. Al dikwijls is dit weersproken, maar velen laten zich misleiden door het feit, dat de staat een aantal zogenaamde rijkstrakte menten toekent aan „bedienaren van de godsdienst", o.a. ook in de Her vormde kerk. Het Maandblad van de Ver. van Kerkvoogdijen bevat een uiteenzet ting van ds. H. J. F. Wesseldijk over de financiën van deze kerk. Daarin verduidelijkt hij ook het begrip rijks traktement. Van oude tijden af was de Her vormde kerk een nationale (geen staats-) kerk, die door de overheid werd begunstigd. In de dagen der Ba taafse republiek vond veel confiscatie van goederen der kerk plaats, later slechts ten dele hersteld. Ter compen satie van de in beslag genomen goe deren kende men voor de predikants plaatsen een rijkstraktement toe. In de meeste provincies geschiedde dat door de provinciale overheid, naar behoefte in de gemeenten. Voor het platteland is een rijkstraktement van 800,veel voorkomend. Het laag ste is Havelte in Drente 6,per jaar!), het hoogste is in grotere plaat sen, namelijk 2.000,dat o.a. uit gekeerd wordt in de nu dode stadjes langs het IJsselmeer. Op, onder, boven Bekend is, dat veel protestantse predikanten bij de indeling van hun preek vasthouden aan drie gedachten (tegenwoordig overigens vaak twee). Wij zien dit beginsel zelfs toegepast op een wijkavond van de wijkgemeen- te Waalkerk in Amsterdam. Daar is een forum samengesteld uit een pre dikant, een gemeentelid en een orga nist; zij spraken achtereenvolgens over 1. de man op de kansel, 2. de man onder de kansel, 3. de man boven de kansel. H. K. H. Prinses Irene met haar vriendin freule Quirin Laman Trip en het hondje „Chita", gefotografeerd bij het Chateau Cheseaux In Lausanne, waar de Prinses gaat studeren. (Telefoto) Hij haalt zijn schouders op om te demonstreren dat het hem niet veel kan schelen. „Och, ik slaap lang en ik scharrel een beetje in huis rond. En zo nu en dan komen er mensen uit de buurt om te eten en een partijtje nanasta te spelen. En verleden winter heb ik een boek geschreven over het pioniersle ven in Alaska „En in de zomer ga je op de zalm vangst „Het is dit jaar voor het eerst ge weest. Ik had het grootste deel van mijn grond met radijsjes beplant om dat de luchtmacht daar goeie prijzen voor betaalt. Maar de oogst is om de een of andere reden mislukt. Dat heb je hier in Alaska zo dikwijls. Nou, toen zat ik natuurlijk zonder geld en ben ik naar hier gekomen, maar dat is ook niets geworden. Drink je glas nog eens leeg DRANKMISBRUIK Er komen steeds meer mannen de bar binnen. De meesten hebben meer op dan goed voor hen is. Ze wanke len op hun benen, maar niemand raadt hen aan op te houden met drin ken. Zolang ze nog geld op de toon bank kunnen leggen geeft de barman hen wat ze vragen. „Er wordt hier enorm gedronken.." zegt Bob. „Dat zal dit jaar wel minder zijn nu de visserij zo slecht geweest is." „Denk dat maar niet. De bars ge ven hun krediet tot ze weer naar zee gaan. Drankmisbruik is de grote plaag van Alaska. Men bezuinigt op al les als het moet, be halve op alcohol. En niemand kan daar iets aan doen. Er is hier een Russisch- Orthodoxe kerk want Kodiak was vroeger Russisch zo als je weet. De pas toor van die kerk is een gewezen officier van de Russische Keizerlijke Marine. Hij heeft al van al les geprobeerd om het drinken te be perken, maar alle maal zonder resul taat. Als hij er aan het einde van het visseizoen niet gauw bij is krijgt hij zelfs niets los voor zijn kerk...." „Wat doen de mensen hier in de winter „Niets...." „Helemaal niets 1" „Nee, drinken en thuis zitten. Een liefhebberij of zo hebben ze niet. En het enige boek dat in de meeste huizen te vinden is, is de catalogus van hetwarenhuis Sears Roebuck...." „Wat een leven..,." „Tja, dat is nu eenmaal Alaska GESTRAND Het is bij enen als ik afscheid neem van Bob. Hij vindt het nog te vroeg om naar bed te gaan. „Tot morgenzegt hij. En tege lijk geeft hij de barman een wenk om zijn glas voor de zoveelste maal te vullen. Het is aardedonker op straat. De enige lichten zijn die van de vele bars. In het ene straatje, dat naar het ongezellige Kodiak hotel leidt, tel ik er veertien. En uit allemaal klinkt het geschreeuw en gelal van mensen die teveel drank op hebben. Voor de open deur van Joe's Bar staan een paar dronken Philippino's ruzie te maken. De politie laat hen rustig hun gang gaan. Pas als er messen aan te pas komen grijpt men in. Anders zou men dagwerk hebben. Het kantoor van de Pacific Nor thern Airlines is nog open. Het staat Zo ziet de haven van Kodiak er op een zonnige dag uit. Het is vooral de zalm visserij die er bedrijvigheid brengt. stampvol met koffers en plunjezakken waartussen mensen die geen plaats in een van de hotels hebben kunnen krijgen liggen te slapen. Ik loop het kantoor even binnen om te vragen wat de vliegkansen voor morgen zijn. „Slechtzegt de man achter de balie slaperig. „Hoe dat „De weerberichten voor morgen zijn even slecht als die voor vandaag. Bovendien staan er al meer dan hon derd mensen op de wachtlijst. „Hopeloos „Ik kan er niets aan doenzegt de man zonder veel interesse. En hij legt zijn slaperige hoofd weer op zijn gevouwen armen. Als ik even later in het uitgezakt» bed ln het Kodiak hotel lig, hoor ik de regen met nieuwe kracht tegen de ruiten striemen. Maar als een soort karakteristiek geluid voor Kodiak klinkt er bovenuit het geschreeuw van de twee dronken Philippino's. ALFRED VAN SPRANG Onze moderne wereld is een gevaarlijke wereld, waarin het leven elk ogen blik van alle kanten bedreigd wordt. In ons land doen zich jaarlijks 1500 dodelijke ongevallen in het verkeer voor en eveneens 1500 ongevallen met dodelijke afloop in en rond de gezinnen. Daarbij komen dan nog 300 bedrijfs ongevallen met dodelijke afloop. Helaas maakt het schrikwekkend totaal van 3300 doden per jaar minder indruk dan één spectaculair ongeval als de ramp van de Pamir. Bezinning op en beteugeling van deze „normale" ongevallen is daarom dringend gewenst. Deze uitlating is afkomstig van de directeur- generaal van de Arbeid, mr. P. H. Valentgoed, die donderdag op een te Utrecht gehouden conferentie van het C.N.V. sprak over „De Veiligheid in de bedrijven". Spr. wilde de bedrijfsongevallen echter niet los zien van de overige on- Het zalmseizoen is ten einde, de net ten worden schoongemaakt en weer voor een jaar opgeborgen. Een bekend communistisch orgaan, „Partijnaja Shisnj", dat in Rusland ver schijnt, heeft vastgesteld, dat de anti godsdienstige massa-opvoeding in com munistische geest mislukt is. Het blad wijt dit aan de te geringe medewerking van radio, pers en schoolt Volgens dit blad zijn bij de bevolking van de SowjetUnie nog steeds „gods dienstige restanten" aan te wijzen. Voor al op het platteland worden de hoge ker kelijke feestdagen in ere gehouden. Ja zelfs onder de partijgenoten zijn er nog veel, die aan het godsdienstig verleden vasthouden. gelukken. Bij de oorzaken is een ge meenschappelijke factor in het spel. Het gaat hier bijna altijd om de gees telijke instelling van de mens, om zijn verantwoordelijkheidsgevoel en zijn vermogen en plicht om de gevolgen van zijn handelingen te overzien. Ook in de bedrijven kunnen de ongevallen nooit worden voorkomen door techni sche afweermiddelen en beveiliging alleen. Onjuiste menselijke handelin gen vormen de grootste factor bij de oorzaken. Goede sfeer Een goede vakopleiding, een goeda sfeer in het bedrijf zijn belangrijke factoren bij de preventie, maar de be ïnvloeding in de richting van een ver antwoord handelen moet al in het ge zin beginnen. Als Jantje bij zijn thuis komst uit school z'n tas op de trap neergooit, is de kiem voor een onge luk al aanwezig. Juridisch gezien is de ondernemer in eerste instantie verantwoordelijk voor de naleving van de veiligheids voorschriften der Arbeidsinspectie in zijn bedrijf. De Arbeidsinspectie zelf is verantwoordelijk voor het toezicht op de naleving der voorschriften. Als we constateren, dat in Nederland nog lang geen maximale bedrijfsveiligheid is bereikt, moeten we tevens inzien dat één orgaan alleen nooit in staat zal zijn om hiér verbetering te brengen, aldus mr. Valentgoed. Hiervoor is no dig een nauwe samenwerking tussen overheid, werkgevers en werknemers. Landelijk wordt dit contract al eniga jaren onderhouden in de zgn. „kring van zes", waarin naast de Arbeidsin spectie de zes centrale Werkgevers- en werknemersbonden vertegenwoordigd zijn. In de ondernemingen hebben da veiligheidscommissies of -diensten een belangrijke taak, terwijl ook aan de Ondernemingsraden op dit terrein in de wet een opdracht is verstrekt. Bui ten de bedrijven is er voor de preven tie een goede samenwerking tussen da Arbeidsinsectie en T.N.O., het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde e.d. zodat gezamenlijk de technische, medische en psychologische aspecten van de ongevallenbestrijding bekeken kunnen worden. Taaie Het C.N.V. heeft hier echter ook een taak. Iedere groepering in de onder neming kan nu eenmaal het best door haar eigen organisatie beïnvloed wor den. Het C.N.V. en de afzonderlijke vakbonden moeten daarom hun leden steeds weer wijzen op hun plicht om bewust en verantwoordelijk te leven in een gevaarlijke wereld; in de onder nemingsgemeenschap alle onnodige ri sico's te vermijden ter bescherming van eigen leven, maar ook van het le ven van de naaste.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9