TERUGKEER In de financiële centra wordt enorm gegokt Prioriteiten in de bouw Een booreiland op reis Amerikaanse Strijdkrachten Verzekeringsinspecteurs in de N.C.B.B. Huidgenezing Geldmagnaten tegen Britse regering Hotels in de vierde groep Vakbondsleiders voor Europese hoofdstad Russische opdrachten voor Duitse scheepswerf Grote inbraak in juwelierszaak Nederlander gekozen voor bijzonder sleepwerk Memorie van antwoord omroepwet op komst Specialisten in de metaalbewerking 21 devisies, 967 schepen, 42.000 vliegtuigen Zaterdag 28 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 MOET HET NIET BETREURD WORDEN, dat er een verwijdering is gekomen tussen Kerk en Kunst? Wij zullen ons niet verdiepen in de schuldvraag: heeft de Kerk zich, afge keerd van de Kunst, of heeft de Kunst zich afgekeerd van de Kerk? Wij geloven, dat er beiderzijds schuld is. Enerzijds heeft het kerkvolk zich zo zeer, en dat is zeker geen verwijt, be zig gehouden met de strijd om de zui verheid der Kerk, dat er geen plaats, geen aandacht en gelegenheid voor de kunst was. Anderzijds is de Kunst zo zeer slachtoffer geworden van de ver wereldlijking, dat zij haar onderwer pen op ander terrein ging zoeken en daardoor nog meer aanleiding gaf, dat het kerkvolk zich afwendde. Kunst kan, als zij zich afwendt van haar taak: Gods-dienst, in al haar schoon heid Satans-dienst worden. Er was daarom soms en is ook nu vaak terecht een afwijzing door de Kerk van bepaalde uitingen, die als kunst werden aangediend. Met name in de vorige eeuw heeft dat zulke afmetin gen aangenomen, dat men haast van een tegenstelling kan spreken. Wie in de Christelijke kring zich uitsprak voor de Kunst, wie de weg daarvan wilde opgaan, werd met verwonderde en afkeurende blikken aangezien. Daar kwam nog iets bij. De algemene instelling van ons volk in de vorige eeuw vooral heeft grote schade gedaan aan de ware kunstzin. De verpaupering van grote delen van ons volk heeft daarbij de weg naar de Kunst voor velen afgesloten. In hun povere bestaan was daar geen plaats voor. En werd dat arme volk nog iets geboden, dan was het meestal van laag allooi. Omdat er in de mens toch onder al le omstandigheden een hunkering blijft naar versiering van het leven, werd Veler aandacht gericht op goedkope Kitsch, op on-Kunst, op een surrogaat van werkelijke schoonheid. ER WAREN MEERMALEN ook bui ten dit argumenten voor aan te voe ren. Bekend is het spreekwoord: toen de kerken waren van goud, waren de do minees van hout en toen de kerken waren van hout, waren de dominees van goud. Er zijn in de geschiedenis van de Kerk verscheidene perioden aan te wijzen, waarin dat spreek woord bevestigd werd. Toen de eerste Christenen zich van de prachtige tempels der heidenen af keerden, moesten ze zich terugtrekken in catacomben, om hun predikers te horen. Toen de Christelijke kerk der middeleeuwen ontaardde, hebben met pame in ons land de predikers der1 Reformatie in het open veld (de Ha- gepreken) en ook in schuren hun toe vlucht moeten nemen. En toen in de vorige eeuw velen zich niet konden vinden in de halfbakkenheid van de prediking, die hun vaak in de kerken geboden werd, hebben ze zich ook met woningen, met zolders en boerendelen beholpen. Toen zij eenmaal gelegen heid kregen tot kerkbouw moest die vaak uit bescheiden middelen bekos tigd worden en ging het er vooral om, door simpele muren een ruimte te om vatten, waarin zoveel mogelijk mea- sen de prediking konden beluisteren. JUIST DIE KERKBOUW is het voorbeeld, omdat na de reformatie be grijpelijk was, dat men zich keerde te gen de versiering, die in haar vals uit gelegde symboliek meegewerkt had aan de ontaarding der Kerk. En ook later zoals gezegd: het speelde voor namelijk in ons land heeft men zich gekeerd tegen alle versiering en op luistering der kerkgebouwen, omdat ze de aandacht afleidde van de hoofd zaak: de bedieningvan het Woord. Men zag echter daarom meermalen die armelijkheid als een ideaal, ook al do ken hier en daar pogingen op, om door het schilderen van de letters der Wet, door de kunstige afwerking van een preekstoel, door het plaatsen van een orgel met goed geluid en tekenend front, opluistering te brengen. MAAR DE GEVOLGEN van de ver wijdering bleven niet uit. Ze heeft smaakbedervend gewerkt. Ze heeft de Kunst beroofd van haar krachtigst-vloeiende bron van inspira tie: de verheerlijking van God. Ze heeft ook, wat er toch in Chris telijke kring leefde aan talent, be dreigd met een afstervingsproces: de Christelijke kring bracht geen kunste naars voort. Deed men al iets, dan was het imi tatie van de kunst uit het verleden. Gelukkig is in de latere tijden een keer gekomen. Er wordt bij de bouw van kerken weer gestreefd naar een schoonheid, die ook correspondeert met de eigen tijd. staan, op elk gebied, weer kun stenaars op in onze kring, die al vinden ze vaak (nog) geen erkenning In de officiële kunstkringen wer ken scheppen, die de aandacht verdie nen. Men vindt ze op elk gebied van de Kunst. Mannen en vrouwen die ge dreven worden door de zucht, om in het schone, dat ze tot stand brengen, de eer aan God, Die ze in hun kun stenaarschap willen dienen, tot uit drukking te brengen. DAARBIJ KOMT, dat dit niet be perkt behoefde te blijven tot de kerk gebouwen, doch dat de verbeterde so ciale omstandigheden de mogelijkheid boden, om ook in de woningen de Kitsch aan kant te zetten en te zoe ken naar een inrichting, die aan eisen van goed smaak en kunstzin voldoet. Bovendien gaf de meer algemene verspreiding van dagblad- en andere lectuur, toen ook de eenvoudigen door schoolbezoek de leeskunst machtig werden (een honderd jaar geleden wa ren vele arbeiders analfabeet) allerlei voorlichting, die de smaak ontwik kelde en heeft later de ontwikkeling van de radio vooral op het gebied van de muziek veel goeds gedaan. Van de televisie kan iets dergelijks verwacht worden. Dat er ook vele bezwaren aan kle ven, spreekt vanzelf. Daarover spre ken we later nog wel eens. Waar het ons nu om gaat, is, dat in de Christelijke kring weer plaats is voor de Kunst. Althans, als die niet autonoom wil zijn de kunst om de Duizend man van de 101ste luchtlan dingsdivisie der V.S. zijn zwaarbewa pend naar Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas gedirigeerd met het doel alle verdere verzet tegen de integratie op de scho len daar de kop in te drukken. Deze telefoto Iaat zien hoe parachutisten met de bajonet op het geweer op wacht staan bij de ingang van de Central High school te Little Rock, waarom heen zich zoveel geweld heeft afge speeld. Wapens voor Syrische burgerwacht Het te Damascus verschijnende blad „Ar Royoel" meldt, dat in Syrië wa pens worden uitgereikt aan leden van de „volksverzetsorganisatie" de Syri sche burgerwacht. De bevelhebber van de organisatie, kolonel Salah El Bizri, had gezegd, dat de regering de burgerwacht reorgani seert Huidzutverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Verenigd Islamietisch front tegen communisme Isa Anshary, bestuurslid van dë Is- lamietische „Masjumi" heeft verklaard dat de Islamieten in Indonesië een „verenigd front" hebben gevormd te gen het communistische gevaar. Hij legde er de nadruk op, dat de Islamietische schriftgeleerden de communistische ideologie als zijnde atheistisch, hebben verworpen, en dat zij daarom voor de Islamieten verbo den is. De financiële correspondent van de „New York Times" te Washington schrijft, dat er in de financiële centra van de wereld een enorm spelletje po ker, met miljarden dollars en de re putatie van de in de wereld meest ge bruikte valuta als inzet, op kalme wij ze uitgespeeld wordt. Aan de ene kant van de tafel zit de Engelse regering met een grote sta pel fiches en goede kaarten. Aan de andere kant bevinden zich vele dui zenden particuliere handelaren, ban ken en maatschappijen met een klei nere stapel fiches, doch met achter zich enkele verwachte hulpbronnen. Dit grote „pokerspel" was het voor naamste onderwerp van gesprek van de bijeenkomsten, die de ministers van financiën der gehele wereld in hun functie van gouverneurs van het in ternationale monetaire fonds deze week hadden, zo schrijft de correspondent. De groep speculanten denken, dat zij, wanneer zij het maar lang genoeg vol kunnen houden, Engeland er toe te kunnen dwingen het pond sterling te devalueren, enkel door een soort wedloop om de Engelse goud- en dol larreserves te forceren. De correspon dent wijst er op, dat de speculanten, wanneer een devaluatie zou kunnen worden afgedwongen, vele miljoenen dollars winst zouden maken. Hij her innert er verder aan", dat de Engelse regering duidelijk heeft gemaakt, dat In een congres van het Ho(tel) re(staurant en) caf(ébedrijf) heeft de minister van volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte gesproken over de bouw van hotels in verband met de woningbouw. Hij zei o.m.: „Vol gens het bouwprogramma van de Nederlandse regering zal tweederde van de produktie in 1958 bestaan uit woningen, scholen, boerderijen, hotels, fabrieken enz., waarvan de bouw in 1957 of eerder begonnen is. Het overige deel van de produktie is afhankelijk van wat in 1958 wordt goedgekeurd. Nadrukkelijk verklaarde de minister, dat het bouwprogram niet gehanteerd wordt, om bestedingen te beperken. De horeca-bedrijven worden gerangschikt onder bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer en nemen in de volgorde van proriteit de viérde plaats in op de lijst. De sectoren handel en verkeer, zieken huizij, scholen, overheidsgebouwen en bijzondere gebouwen zijn afgeremd, om Gisteren zijn in Luxemburg verte genwoordigers bij elkaar gekomen van de vrije vakcentrale van de zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. De vrije vakcentrales hebben zich er unaniem voor uitge sproken dat de zetel van de drie Euro pese organen van samenwerking de bestaande Europese gemeenschap voor kolen en staal ende komende bestaan de gemeenschappelijke markt en euta- tom moeten worden gevestigd in een grote stad. Nationale gevoelighe den mogen naar het oordeel der vak bondleiders bij de beslissing over dit belangrijke punt geenvrol spelen. Er moet gezocht worden naar een stad waar efficiënt kan worden gewerkt. Burgemeester van Venlo Met ingang van 16 oktober 1957 is benoemd tot burgemeester der ge meente Venlo, mr. dr. L. de Gou, met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Steenbergen, welke func tie hij heeft bekleed sinds 16 juli 1946. De heer De Gou is lid der Eerste Kamer voor de K.V.P., rechter-plaats- vervanger in Breda, lid van het parle ment der N.A.V.O.-landen_te Parijs en van het parlement der Westeuropese Kunst maar als die zich wil rich- Unie. Ook bekleedt hij het lidmaat ten op haar hoogste doel: de verheer- schap van de raadgevende vergade- lijking van God. ring van de raad van Europa. de woningbouw een kans te geven, op de zeer gespannen bouwmarkt aan bod te komen. Niettegenstaande de afrem ming tot een totaal van 524 miljoen ge durende de laatste jaren, vertoonde de bouwmarkt, evenals de gehele Neder landse economie, een zeer gespannen, ja overspannen beeld met alle gevolgen van dien, in de vorm van zwarte lonen, stij gende prijzen en lange bouwtijden. Men hoeft niet over een sterke fanta sie te beschikken, aldus de minister, om zich voor te stellen, hoezeer deze span ning in de daaraan verbonden onaange name verschijnselen zouden zijn toege nomen, indien 524 miljoen aan werken, die thans op goedkeuring wachten, ook nog op de markt zouden zijn gebracht. Zonder twijfel zou de verheugende voor uitgang van de woningbouw er dan niet zijn geweest. Dank zij de afremming in andere sectoren en een op de concrete mogelijkheden afgestemd goedkeurings- beleid, is het mogelijk geweest, de wo- ningproduktie tot ongeveer 80.000 per jaar op te voeren. Dit aantal is nodig, om op redelijk korte termijn het spook van de woningnood te verdrijven. Zou door vermindering van de vraag, bijvoorbeeld in de sector nijverheid, of door vergroting van de arbeidsproduk- tiviteit, meer ruimte op de bouwmarkt ontstaan, dan, zo stelde de minister ge rust, zal het goedkeuringsbeleid gelibe raliseerd worden, en zal in de sectoren, waarop thans een beperking wordt aan gebracht, onverminderd gebouwd kun nen worden. De horecabedrijven, waarop thans de grootste beperkingen zijn aan gebracht, komen sinds juni 1954 met een bedrag van 146 miljoen voor op de lijst van teruggehouden plannen. Van die te ruggehouden plannen zijn thans plannen voor hotelbouw ingediend voor zes en een half miljoen en voor motelbouw voor een miljoen. Daartegenover staat, dat van 1954 tot en met 1956 plannen in de horeca-sector tot een bedrag van 24,6 miljoen zijn goedgekeurd. De minister concludeerde, dat van een bouwstop in de letterlijke zin dus geen sprake is. zij niet voornemens is te devalueren en merkt op, dat er maar weinig of in het geheel geen economische voor delen van devaluatie te verwachten zijn. De Engelse prijzen, zo schrijft hij, zijn niet buitensporig bij een koers van 2,80 dollar voor het pond sterling en de Engelse export is zo krachtig als dez eooit geweest is. Alleen wan neer speculanten en andere krachten de Engelse reserves bijna geheel zul len kunnen doen verdwijnen zou een devaluatie geforceerd kunnen worden, aldus Dale. Volgens een bekendmaking van het ministerie van economische zaken van Sleeswijk-Holstein hebben de Ho- waldtwerke te Kiel van de Sowj et- Unie opdracht ontvangen voor de le vering van installaties voor die wal- kokerijen en 12 farieksschepen voor de visserij. De waarde van deze bestel ling bedraagt meer dan 100 miljoen dm. De Howaldtswerke hadden reeds op drachten van de Sowjet-Unie ontvan gen voor de bouw van 24 fabrieks- schepen voor de visserij. Voor vele duizenden guldens aan briljanten en gouden sieraden zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit de juwelierszaak „De Goudbeurs" in de Leidsestraat te Am sterdam. Bij deze uitermate goed-voorbereide inbraak zijn de inbrekers, die op zeer spectaculaire wijze de winkel binnen kwamen, overigens bijzonder haastig te werk gegaan. Zo vond men nog een ring van 1500 gulden op de grond lig gen en van een paar bijzonder kost bare oorhangers hadd ene heren maar één meegenomen. De inbrekers verschaften zich toe gang via de deur van een nabij de hoek Leidsestraat-Kerkstraat gelegen huis, gingen over de trappen naar de zolder en klommen aan de achterzijde op het dak. Zij forceerden het dak raam van het pand in de Leidsestraat, waarin „De Goudbeurs" is gevestigd kwamen zo via de trappen in de win kel. Daar konden zij rustig aan het werk gaan, want het rolluik voor de etalage beschermde hen voor betrap ping vanaf de straatzijde. Vermoede lijk zijn de inbrekers, die een hand schoen hebben achtergelaten, die de recherche letterlijk en figuurlijk heeft opgenomen, langs dezelfde weg weer verdwenen. De ewoonster van het huis in de Kerkstraat heeft 's nachts omstreeks drie uur gestommel op de zonderver dieping gehoord, doch er geen verdere aandacht aan geschonken. Hoeveel en voor welke waarde er precies gestolen is, is nog niet vast gesteld. De depot-commandant van de leger plaats Ossendrecht, kolonel M. C. Kok, zal per 1 november de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Een Nederlandse sleepboot ploegt op het ogenblik door de golven met een wel zeer merkwaardige en niet vaak voorkomende sleep. Het is het „booreiland" de „Adma Enterprise", in negen maanden door de „Gutehoffnungshütte Sterkrade AG" in Audorf bij Rendsburg werd gebouwd ten behoeve van de Abu Dhabi Marine Areas, een dochter onderneming van de British Petroleum Company en de Compagnie Francaise des Petroles. Het eiland werd gebouwd naar de plannen van de Amerikaanse firma „De Long Corporation", die lange ja ren ervaring op dit gebied heeft. Het nieuwe booreiland lijkt het meest op een groot, drijvend ponton. Het is 58 meter lang, 32 meter breed en 4.60 meter hoog. Dit eiland is een „licht" eiland, het weegt, de boorin stallatie inbegrepen, in totaal slechts 4800 ton. Vier hydraulisch bewegelijke stalen zuilen van drie meter doorsnee en 50 meter lengte kunnen het stalen eiland in zee verankeren. Om de boringen te kunnen verrichten, wordt het plat form zelfs 15 tot 20 meter boven de zeespiegel „opgekrikt". Dit kan ge schieden met een snelheid van een meter in de acht minuten. De „Adma Enterprise" zal uitsluitend voor proef boringen dienen en niet voor trans port van de aardolie. De totale kosten hebben ruim 14 miljoen mark bedra gen, de boorinstallaties kostten 6 mil joen mark. Op dit stalen eiland kunnen 50 men sen werken en leven. Hun „hutten" zijn op het voorste deel van het hoofd- dek in twee etages gebouwd. Een elec- trische keuken, koelkluizen, een zie kenzaaltje en sanitaire installaties zijn naar de eisen des tijds in het centrum van deze „woonwijk" gebouwd. Alle ruimten worden of zijn voorzien van een luehtverversingsinstallatie. De boorinstallaties, waarvan een boortoren van 50 meter hoogte het centrum is, zijn aan de achterkant van het plantform aangebracht. Voor de aandrijving van de boor-as en voor de slikpompen zijn vier dieselmotoren van 400 PK elk op het eiland gemonteerd. Met de, boorinstallaties kunnen diep ten tot 4500 meter worden bereikt. Regeringsuitzendingen moeten nodig verdwijnen „In Den Haag Is enige ritseling van le ven te bespeuren inzake het ontwerp- Omroepwet. Na de niet malse kritiek, die de Tweede Kamer in het Voorlopig Ver slag uitbracht op het in december 1953 ingediende ontwerp, is niets meer verno men. Ik dacht, dat minister Cals en staatssecretaris mr. Höppener niet de moed hadden om hierop in oen Memorie van Antwoord in te gaan. Dit stuk schjjnt nu toch onderweg te zijn, onge twijfeld vergezeld van een uitvoerige Nota van Wijzigingen, waarin met de grote bezwaren van de Kamer rekening is gehouden". Het bovenstaande verklaarde de voor zitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, op een te Hilversum gehouden perscon ferentie. Spr. achtte het zeer gelukkig, dat de kans om de omroepkwestie bij de wet te regelen nu sterk toegenomen schijnt. De instelling van de Ned. Radio Unie in 1947 was uitdrukkelijk als een tijdelijke regeling bedoeld. Er zal nu ook spoedig een beslissing komen over het verlenen van zendtijd aan politieke partijen. Naar te verwach ten is, wordt hiervoor zendtijd van de Omroepverenigingen „gevorderd" en zul len de diverse partijen over deze om roepverenigingen worden verdeeld. Mr. Roosjen sprak de wens uit, dat ter com pensatie van deze nieuwe aderlating in de zendtijd de weinig gewaardeerde re geringsuitzendingen sterk zullen worden ingekrompen. Dit zijn ambtelijke uitzen dingen geworden van departementale voorlichtingsdiensten, die vaak uitermate dor zijn en die bovendien op tijden met grote luisterdichtheid vallen. KOMMAND ANT THYKIAER NAM AFSCHEID Commissioner en mevrouw Thykjaer hebben in een druk bezochte bijeen komst in Krasnapolsky te Amsterdam afscheid genomen als territoriaal lei ders van het Leger des Heils In Ne derland. In november 1950 nam de thans 70- jarige commissioner Ejner Thykjaer, Deen van geboorte, het bevel over het Leger in ons land op zich. Hij en zijn echtgenote worden opge volgd door lt.-commissoner en me vrouw Ragnar H. Ahlberg, thans ter ritoriaal leiders van het van het Le ger des Heils in Finland. De chef-secretaris, kolonel W. F. Palstra, sprak namens het hoofdkwar tier en het gehele territoir een af- scheids- en dankwoord tot de schei dende kommandant en zijn echtge note. Zaterdagavond vertrekken de com missioner en zijn vrouw per trein naar Zweden, het geboorteland van mevr. Thykjaer—Larsson, waar zij zich, nu de actieve dienst hebben verlaten, zul len vestigen. De totale motorische krant van dit staaltje van technisch vernuft bedraagt 2800 PK en wordt geleverd door in to taal zeven dieselmotoren. Voor de ver binding met het vasteland en om da bevoorrading te verzekeren is boven het dekhuis een helicopterstartbaan aangebracht van 24 x 24 meter. Onder dek zijn de hulpinstallaties, de maga zijnen, de buisleidingen, pompen e.d. ondergebracht. Voor de „Adma Enterprise" de grote reis aanvaardde, zijn intensieve proe ven genomen. Binnen afzienbare tijd zal dit kunstmatige eiland in de Per zische golf meehelpen, te boren naar aardolie in onder de zeebodem liggen de gronden. Bij het onderzoek in de metaalbewer king, in het bijzonder van het verspa- ningsproces, is gedurende de laatste de cennia een verschuiving naar boven op getreden. Was tot voor kort in fabrieken, die gereedschapwerktuigen maken, de baas de grootste deskundige op het ge bied van de dagelijkse machinepraktijk, het onderzoek, dat zich thans bedient van wetenschappen, instrumenten en in genieurs, ontgroeit geleidelijk het vak liedenniveau. Het wordt toevertrouwd aan specialisten en het wordt ook, vrij wel los van de industrie, bedreven in la boratoria van de technische hogeschool, t.n.o. en overeenkomstige buitenlands* instituten. Dit betoogde prof. ir. A. J. Pekelharing in de rede „de ingenieur en het onder zoek in de metaalbewerking", waarmee hij te Delft het ambt van hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de technische hogeschool aanvaardde. Nu ook thee bij de textielhandel De Bergen op Zoomse manufacturier Dees Nijpels, die ook als eerste in het land met de koffie-aetie bij de textiel handelaren begon, gaat weer een nieu we actie beginnen. Vanaf heden kan het publiek bij hem ook terecht voor thee, waarbij hij een pakje voor 59 cent gaat verko pen, terwijl men als men negen pakjes koopt, het tiende voor één cent krijgt. Deze actie, die gericht is tegen het cadeaustelsel in de kruideniersbran che, voert deze strijdlustige manufac turier in zijn zaken te Bergen op Zoom Rosendaal en Breda. Volgens een mededeling van het bedraagt 3 tegen 2 in 1947 en eveneens Amerikaanse Ministerie van Defensie omvatten de strijdkrachten per 30 ju ni 21 gronddivisies, 967 schepen en 42.000 vliegtuigen. De meeste categorieën strijdkrach ten zijn aanzienlijk groter dan tien jaar geleden, maar enkele componen ten waren kleiner dan in 1953, onmid dellijk voor het staken der vijande lijkheden in Korea. Het aantal officieren en manschap pen bedroeg in 1957, 2.795.798; in 1947 was dit 1.582.000 en in 1953, 3.555.000. Het aantal legerdivisies bedraagt 18 tegen 10 in 1947 en 20 in 1953; het aantal divisies van het Corps Mariniers 3 in 1953. De vloot telde in 1947, 876 schepen; in 1953, 1.129 en per 30 juni j.l. 967. Daarvan waren in 1947, 276 oorlogs schepen, in 1953, 408 en per 30 juni 409. Het aantal militaire vliegtuigen in actieve dienst bedroeg in 1947, 27.246 stuks; in 1953, 35.520 en in juni 1957, 42.033. Hiervan waren er 4.447 inge deeld bij het Leger, 11.617 bij de Vloot en 25.969 bij de Luchtmacht. In het fiscale jaar 1948 bedroegen de defensie-uitgaven 11.094 miljoen, in 1953 23.711 miljoen en voor het lo pende jaar 38.428 miljoen. (Van onze Utrechtse redacteur) Een aantal verzekeringsinspecteurs heeft besloten, een eigen beroepsgroep te vormen en zich met deze groep aan te sluiten bij de Ned. Chr. Beambten- bond. Zoals bekend, omvat de N.S.B.B. reeds een beroepsgroep Verzekerings agenten en Ziekenfondsboden. Ook het binnendienstpersoneel van de verzeke ringsmaatschappijen kan via de be- bedrijfsgroep verzekering zijn stem laten horen binnen deze organisatie. Zij, die in de buitendienst een leiden de functie hebben, stonden echter tot dusverre buiten de organisatie en dus ook buiten het overleg. De gevolgen van deze situatie wer den gesignaleerd op een vergadering van christelijke inspecteurs, die op initiatief van een klein actie-comité te Utrecht gehouden werd. De wet Assu rantiebemiddeling is nu tot stand ge komen, zonder dat de inspecteurs hier op invloed konden uitoefenen. De aan duidingen „verzekeringsagent" en „as surantiebezorger" zijn thans beschermd maar de titel „inspecteur" niet. De op leiding van agenten is nu geregeld, maar de inspecteurs, die leiding moe ten geven aan de agenten, konden hierover niet meespreken. Het actie-comité, bestaande uit de heren K. ter Heide (Enschede), J. K. Bruininck (Den Haag) en H. Praag man (Arnhem), had dezer dagen een tweede vergadering bijeengeroepen, waarin het voorstelde, over te gaan tot de oprichting van een beroepsgroep verzekeringsinspecteurs binnen de N.C. B.B.. Alle aanwezigerf verenigden zich met dit voorstel. Behalve de initiatief nemers werden vervolgens nog in het bestuur gekozen de heren M. Bergs- ma (Leeuwarden), T. Hopman (Gou da), H. Meyer (Wierden) en P. v. d. Wagel (Sassenheim). Met het secreta riaat van de ni uwe groep werd voor lopig belast de heer D. C. Dorr, be stuurder van de N.C.B.B. Oud-predikant van Yerseke Ds. L. Boer overleden Donderdag is in de ouderdom van 73 jaar te Scheveningen overleden ds. L. Boer, emeritus-predikant der Ned Herv. Kerk. Lambertus Boer werd 15 november 1883 te Vlaardingen geboren. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1913 kandidaat in Gelderland. Op 14 september van dat jaar aanvaarddehij het predikambt te 't Waal. Ds. Boer diende achtereen volgens de gemeenten van Yerseke, Nieuw-Weerdinge, Vriezenveen en Amsterdam. Op 12 januari 1930 deed hij intrede te Scheveningen, welke ge meente hij diende tot zijn emeritaat op oudejaarsdag van 1952. Ds. Boer bekleedde in het kerkelijk leven een vooraanstaande plaats. Ge durende tal van jaren maakte hij deel uit van de Algemene Synode. In de bezettingsjaren was hij haar vice-pre sident.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7