Gezangen worden gehandhaafd Eerste Hogere Chr. Landbouwschool van de C.B.T.B. geopend In Ede werd de hoon gezet 35'iarige arbeid op Automation: geen aanleiding tot angst, wel bezinning Als de kerkklok roept ZEEUWSCH WEEKEND "Gesprek" in jeugdherberg te Domburg „De vallende ster" Nieuwe verbindingsweg tussen Ritthem en N. en St. Joosland GENERALE SYNODE GEREFORMEERDE KERKEN OOTMOED EN SCHULDBESEF Zaterdag 28 september 1957 Pagina 4 (Van onze Utrechtse redacteur) In. Ede is donderdagmiddag de eerste Hogere Landbouwschool van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond officiëel geopend. De school is voorlopig ondergebracht in enkele lokalen van een Mulo-school, doch zal zo spoedig mogelijk naar een eigen noodgebouw verhuizen. Tot directeur is benoemd ir. H. van Harten, thans directeur van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Groningen. Ir. van Harten zal echter nog niet onmiddellijk in dienst treden en daarom zal ir. L. Troost uit Hoofddorp tijdelijk als directeur optreden. De leerlingen voor deze school komen uit het gehele land. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel, verrichtte de ope- ninsplechtigheid in aanwezigheid van tal van genodigden en autoriteiten. Hij ver klaarde, dat deze dag zowel voor het chr. landbouwonderwijs als voor de C.B.T.B. een uiterst gewichtige was. In 1922 werd door de C.B.T.B. de eerste chr. lagere landbouwschool opgericht. Thans gaan meer dan 100 scholen van de lande lijke en provinciale bonden uit en met de opening van deze hogere landbouw school wordt als het ware de kroon op dit werk gezet. Thans behoeft niet meer in de eerste plaats de strtfd om meer scholen gevoerd te worden maar moet Het probleem is actueel geworden door de- angst voor de vervanging van mensen door apparaten. Alle gevolgen daarvan zijn niet te over zien. Het proces van de technologische ontwikkeling is aan de gang. Wij moeten nuchter blijven en voordelen naast nadelen zien. We moeten ook bedenken, dat automation niets nieuws is, doch een voort zetting van de productie-ontwikkeling. Dit zijn enkele zinnen uit het betoog, dat de heer D. A. van den Berg, efficiency-adviseur van het C.N.V., woensdag hield in de door de Zeeuwse Volkshogeschool in samenwerking met de Zeeuwse Contact commissie voor de Produktiviteit belegde bijeenkomst met als onder werp „automation". Een 35-tal deelnemers, enkele onder nemers, leden van het hoger personeel van Zeeuwse bedrijven, leden van on- dernem'ngsraden en vakverenigings bestuurders waren voor dit „gesprek" naar de Jeugdherberg in Domburg ge komen. Eerste spreker was ir. J. P. Berde nis van Berlekom, de directeur van de Vitrite-Works te Middelburg, die de algemene aspecten van automation uit eenzette. Al oud! Hij liet er licht op vallen, dat auto mation niet van vandaag of gisteren dateert, doch dat verschijnselen ervan reeds duizend jaren terug zijn aan te wijzen. Automation is de opvolger van mechanisatie. De laatste vervangt de spierarbeid door machines, de eerste vervangt de denkarbeid, wat mogelijk geworden is door de vordering der electronica. Een automatische machine controleert zichzelf en corrigeert de fouten. Spr. gaf voorbeelden van toegepaste automation, om te laten zien, dat het werk van vele mensen door automa tion werd overgenomen. Het gevolg was, dat de kostprijs met 60 pet. daal de, wat weer tot resultaat had, dat geen groot ontslag behoefde te wor den gegeven, omdat er groter vraag kwam. Geleidelijk Het feit, dat voor dit proces grote kapitaalsinvestering nodig is, maakt, dat de doorvoering wordt afgeremd. Daardoor zal die geleidelijk gaan. Voordeel Is ook, dat allerlei bewer kingen, met name op administratief gebied, die anders veel denkarbeid vragen, nu in korte tijd geschieden. Een grote rekenmachine doet in 48 uur, wat anders door 100 man in een jaar gedaan kan worden. Een derge lijke machine bij de Ned. Heidemaat schappij heeft mogelijk gemaakt, dat het akkoordwerk voor de vele arbei ders snel en goed kan berekend wor den, terwijl men er anders geen vol doende administratieve krachten voor kon krijgen. Men behoeft geen al te grote zorg te hebben ook hierom, omdat 80 pet. van de huidige administratieve functies n<et geautomatiseerd kunnen worden. Voor doorvoering van de automati sering is nauwe samenwerking tussen bedrijfsleiding en personeel nodig. Doelmatige scholing is voorts eis. Naar spr. mening begint Het sociaal klimaat In Europa voor de doorvoering gunstig te worden. Het grote voordeel zal dan zijn, dat het geestdodend werk ver dwijnt. Niets nieuws De heer Van den Berg benaderde het probleem voornamelijk van de zijde van de werknemers. Maar ook hij legde er de nadruk op, dat auto mation niets nieuws is, doch de voort gaande lijn van handwerk, via gereed schap naar machine. De machine heeft in het leven van de „kleine man" sterk ingegrepen. Zal de automation dat ook doen? Spr. toonde aan, dat de automatische machines geen „scheppend" werk kun nen doen. Ze denken pas, nadat het ze is „voorgedacht". De mens denkt, de machine copiëert. Door de massificatie dreigt de af hankelijkheid van de mens van de natuur verloren te gaan en alles on persoonlijk te worden. De verant woordelijkheid tegenover God en de naaste wordt bedreigd. Naar spr. mening kan hij automa tion juist hersteld worden, wat de mechanisatie bedierf. De menselijke producenten verdwijnen. Maar zij worden elders ingeschakeld, voor hooggeschoolde arbeid. Te snelle invoering zou gevaarlijk zijn. Maar ook zonder dat is tijdig beraad op de problematiek vereist. Automation behoeft dan niet te lei den tot angst, tof sensatie. We moeten het procés echter nauwkeurig volgen en samenwerken, het oog houden op de scholing, op de nieuwe loonvormen en functie-indeling. En verder besef fen, dat, bij de groeiende welvaart en de vraag naar producten, de automa tion kan hélpén, om daaraan te vol doen. In een aantal groepen werd druk over dit onderwerp gediscussieerd, waarna in een gemeenschappelijke sa menkomst de belangrijkste vragen uit de secties, als: het probleem van de vrije-tijdsbesteding, het gevaar van de ploegendienst in verband met de zon dagsheiliging, de ongeschoolden e.d. nog nader besproken worden. De bijeenkomst, die onder leiding stond van drs. M. C, Verburg, als „ge spreksleider", mocht zeer geslaagd he ten. vaak de degen worden gekruist met mede-belijders, die het chr. onderwijs met alle mogelijke middelen bestrijden. Tenslotte werd ir Van Harten met enkele woorden door spr. als directeur geïnstal leerd. Later aanvaardde deze met een korte rede zijn nieuwe functie. Ir. N. J. A. van Keulen, directeur van de afd. Landbouwonderwijs van het Mi nisterie van Landbouw, bracht vervol gens de gelukwensen van dit departe ment over. Hij wees er op, dat de mid delbare landbouwscholen (oude stijl) slechts een bredere vakopleiding konden geven aan jonge boeren. De nu in hogere landbouwscholen omgedoopte onderwijs inrichtingen worden echter tevens dienstbaar gemaakt aan de opleiding van leerkrachten voor de lagere landbouw scholen. De C.B.T.B. heeft voor zijn scholen on geveer 250 leerkrachten nodig en kan deze in de toekomst onmogelijk meer putten uit de groep onderwijzers met land- of tuinbouwakte. De bond toonde daarom de verantwoordelijkheid voor zijn scholen te beseffen, toen hij mede met het oog op de toekomstige perso neelsvoorziening tot oprichting van een hogere landbouwschool overging. Ir. Van Keulen deelde mee, dat op 5 oktober a.s. de commissie zal worden geïnstalleerd die advies moet uitbren gen over de uitbouw van de program ma's der hogere landbouwscholen. De cursusduur zal waarschijnlijk van 3 op 4 jaar worden gebracht, zodat een op leiding wordt verkregen die gelijk waardig is aan die van de hogere tech nische scholen. Naast de specialisatie in de richting van het onderwijs zul len er nog twee specialisatie-mogelijk heden komen, n.l. in cultuur-technische en in sociaal-economische richting. Burgemeester H. M. Oldenhof van Ede riep de nieuwe school een welkom toe in zijn gemeente. Ir. Dijkema bracht ten slotte de gelukwensen over van de chr. middelbare landbouwscholen (tot voor enkele dagen landbouwwinterscholen ge naamd), ir. Huisman feliciteerde namens de r.k. en rijks-hogere landbouwscholen, de heer R. Bos namens de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en ds. P. Bouw namens de kerken in Ede. Ingezonden mededeling (adv.) Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DUBYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendintien vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij„Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA fiURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. Nieuw vrachtschip voor Panama Op de werf van de N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" zal zaterdag 5 ok tober a.s. 's middags kwart over twaalf te water gelalen worlen het motor vrachtschip „Argo Ellas", dat gebouwd wordt voor de stichting Nederlandse Scheepsbouw-Exportcentrale voor reke ning van de Shipping Development Cor poration te Panama. De doopplechtigheid zal geschieden door mej. Johanna Steyn. Korfbalpropagandawedstrijd in Groede Het nieuwe sportterrein in Groede be vat ook een apart korfbalterrein alhoe wel in deze plaats nog geen korfbalclub bestaat. In samenwerking met enkele sportlui in Groede wil het ZKB-bestuur hierin verandering brengen. Teneinde tót oprichting van een vereniging te raken zal allereerst a.s. zaterdag een tweetal propagandawedstrijden worden gespeeld n.l. een wedstrijd tussen Swift 2 uit Mid delburg en Animo 1 uit Souburg. Deze wedstrijd zal worden voorafgegaan door een ontmoeting tussen de Swift A adsp. en een Walchers adsp. twaalftal. Deze laatste twaalftallen zijn als volgt samen gesteld: Swift A aanval I. Vermeulen, A. v. Dalen, K. Priester en W. Scheltens; midden J. Ludikhuijze, de Pagter, J. Cal jouw en W. van Heenen; verd. R. Boon, E. Acda, J. Wolf en H. Davidse. Het Walcherse twaalftal is als volgt sa mengesteld: aanval R. de Wolf, J. Jas- perse, A. Groeneveld en W. Koole allen Animo, midden I. Cijsouw Animo, J. La beur Ondo, B. Geelhoed Ondo. en J. Wis se Ondo; verd.: J. Poppe en W. de Wolf beiden Zuidwesters, J. Dieleman Animo en D. van Soelen Zuidwesters. Maandagavond a.s. zal bovendien in het gemeentehuis een bijeenkomst wor den gehouden met als doel te komen tot oprichting van een nieuwe club. Onder auspiciën van de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk der Ned. Herv. kerk, wordt dezer dagen in diverse gemeenten van West Zeeuws-Vlaanderen de film „De vallende ster" van de regis seur Harald Braun vertoond. Deze film beperkt zich niet tot het vertellen van een verhaal maar wil tegelijk ook een boodschap brengen. A. J. POLDER: G: 10 en 2.30 ds.2.30 ds. Straling. KORTGENE: H: 10 Bouwknegt. ARNEMUIDEN: H: 10 en 2.30 ds. Verweij (zaterdag: 7.30 ds. Grisnigt te Gouda); G: 10 en 2.30 ds. Holtrop te Scheveningen. BAAR LAND: G: 9.30 en 2 ds. Gilhuis te Den Haag. BERGEN OP ZOOM: G: 9.30 en 5.30 ds. Koers te Den Haag; GV: 9.30 x 5 leesd. BIEZELINGE: H: 10 ds. Mooy, 2.30 ds. Schneider (HD); CG: 10 en 2.30 prof. dr. Oosterhof; GG: 3 x leesdienst. BIGGEKERKE: H: 9.30 vic. Duvekot, 2 ds. Abbing. BORSSE- LE: H: 9.30 en 2 ds. Vrijlandt; G: 10 en 2.30 ds. Veldhuizen; GG: 9.30, 2 en 6 ds. Heerschap. BRUINISSE: G: 10 en 5 ds. Wielemaker. COLIJNS- PLAAT: H: 2.30 en 6.30 ds. Veldman (jeugdd. m.m.v. kerkkoor); G: 10 en 6 ds. Schuppen. DOMBURG: G: 10 ds. Dondorp, 2.30 DRIEWEGEN: G: 9.30 en 2 ds. v. d. Veen. ELLEWOUTS- DIJK: H: 9.30 ds. Blok. GAPINGE: H: 2 ds. Richard: G: 10 en 2.30 ds. Boon. GEERSDIJK: H: 10 en 2.30 dhr Kraak; G: 10 en 2.30 ds. van Aller. GOES: H: Grote kerk: 10 ds. Metselaar, 7 ds. Aalbers, Amsterdam (jeugddienst); Aula: 10 ds. de Roos, Jeugdkerk: 10 ds. Odé, Jeugdkapel: 10 dhr v. d. Brink; G: Westerkerk: 10 ds. de Jong te Win schoten, 5 ds. Koolstra; Oosterkerk: 10 dr. Stam, 5 ds. de Jong; GV: 9 en 2.30 ds. Douma; C: 9.30 leesd., 5.30 prof. Oosterhof; VEG: 10 en 5 ds. Karelse; GG: 3 x ds. Honkoop. 's-GRAVEN- POLDER: H: 9 ds. Veldman, 2 ds. Met selaar; G: 9.30 en 2.30 ds. Koolstra (HA); OG: donderdag: 7.30 ds. du Mar- chie van Voorthuijzen; GG: 9.30, 2 en 6 leesd.; GG (HV): 1.30 en 5.30 ds. Cabaret (in ver. geb.). GRIJPSKER- KE: G: 10 en 2.30 drs. Vlaardinger- broek. HAAMSTEDE: H: 10 ds. Van Liere, 7 ds. Van Wijck; G: 10 en 5 ds. Meyer; C: 10 leesdienst, 3 ds. v. d. Klis; GG: 10 en 2.30 leesdienst. 's-H. ABTSKERKE: H: 9.30 ds. Warfemius, 2 ds. Kluiver. 's-H. ARENDSKERKE: H: 10 ds. Plantinga, 2.30 ds. Warfe mius. 's-H. HENDRIKSKINDEREN: H: 10 ds. Cornelder, 2 ds. de Roos. HEINKENSZAND: G: 10 en 2.30 ds. v. d. Leek. HOEDEKENSKERKE: H: 9.30 en 2 ds. Hulsbergen; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. KAPELLE: H: 10 ds. Jeb- bink, 2.30 ds. v. Burgeier; G: 10 en 2.30 KAMPERLAND: H: 9.30 ds. Boonstra, 2.30 ds. Postma; G: 9.30 en 2.30 ds. Schut, Blora. KATTENDIJKE: H: 10 ds. van Schuppen, 2.30 ds. de Haan. KATS: H: 10 en 2 ds. Morreau. KLOETINGE: H: 10 dhr M. Allewijn, De mogelijkheid wordt geschapen een verbindingsweg tussen Ritthem en Nieuw- en St. Joosland tot stand te bren gen, wanneer het college van beheer van het waterschap Wegschap Walcheren ak koord gaat met het bestuursvoorstel een perceeltje grond van de gemeente Rit them aan te kopen tegen een bedrag van f 1,— De Herverkavelingscommissie Walche ren had onlangs gevraagd of het water schap de weg tussen de Schorem older en de Welzingepolder in eigendom en onderhoud zou willen nemen, waardoor ("Van één onzer verslaggevers) Nadat de bundel „enige gezangen" van de Gereformeerde kerken, ingevolge besluit van de synode te Leeuwarden (1955), uitbreiding had ondergaan, zijn hiertegen enkele bezwaren ingebracht. De thans zit tende synode heeft deze bezwaren bekeken; zij nam ook kennis van bedenkingen tegen de inhoud van de reeds sinds 1933 gebruikte 29 gezangen. O.m. was uit Urk een verzoek binnengekomen, waarbij vijf lijsten handtekeningen, de gegeven uitbreiding teniet te doen en in elk geval van verdere uitbreiding af te zien. vulling wordt nodig geacht met het oog op wensen inzake een meer op de prae- tijk gerichte ambtelijke opleiding. Het besluit, dat de synode nam, houdt stip van degenen, die toegang willen o.a. in: dat op een nader te bepalen tijd- verkrijgen tot het ambt van dienaar des woords, een verklaring zal worden ge vraagd, dat zij met goede vrucht de meer op de practijk gerichte aanvullende op leiding voor het ambtelijk werk der pre dikanten ontvangen hebben. In Urk blijkt enige vrees te bestaan, dat de psalmen in verdrukking komen, nu de gezangen zoveel meer keus bie den. Men leidt dit af uit de radiokerk diensten en morgenwijdingen, want daar in wordt ruim gebruik gemaakt van ge zangen. De Urkers achten het een bewijs van ontkerstening, als men niet meer horen wil van psalmen als ,,'k Bracht de nachten door met klagen" en ,,'k Wou vluchten maar kon nergens heen". De synode geloofde wel, dat de uit breiding van de gezangenbundel als ge volg heeft, dat er meer gezangen worden opgegeven. Daarmee is niet gezegd, dat de psalmen in verdrukking komen. Nog minder is waar, dat een voorkeur voor gezangen zou wijzen op gebrek aan zon debesef. Het element van ootmoed en schuldbesef komt op vele plaatsen in de gezangen nadrukkelijk naar voren. Op grond hiervan heeft de synode aan de Urkers bericht, dat zij niet kan vol doen aan hun verzoek, om de uitbreiding van de gezangenbundel te schrappen of van verdere uitbreiding af te zien. Met betrekking tot de gezangen lag er ook een schrijven van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs op de synodetafel. Deze organisatie betreurt het, dat de nieuwe gezangen in de gereformeerde kerken niet eenslui dend zün met de gezangen in de „nieu we bundel" der hervormde kerk. De sy node heeft de Vereniging voor C.N.S. ge antwoord, dat ten aanzien van de wijzi gingen in de voorlopig vastgestelde tekst van de bundel „Enige Gezangen" inter kerkelijk overleg gepleegd Is en wordt, en dat er gegronde verwachting bestaat, dat in de toekomst de tekst van de ge zangen In verschillende bundels eenslui dend zal zijn. Predikantenopleiding Al eerder had de synode zich beraden over voorstellen inzake een aanvullende opleiding voor a.s. predikanten. De aan- Buitenlandse relaties Bij de besprekingen van het rapport van deputaten tot steun aan de gerefor meerde kerken in Indonesië, heeft prof. dr. D. Nauta ter synodevergadering te Assen de vraag gesteld, waarom deze kerken zich bij de Wereldraad van Ker ken hadden aangesloten. De hoogleraar vroeg dit niet, om een discussie over de Wereldraad uit te lokken, maar om uit drukking te geven aan zqn teleurstelling over het feit, dat de gereformeerde ker ken in Indonesië zich niet gehouden hebben aan een op de gereformeerde oe cumenische synode te Edinburgh ge maakte afspraak, om op de volgende oe cumenische synode de resultaten van de bezinning op dit vraagstuk kenbaar te maken en vóór die tijd niet tot aanslui ting bij de Wereldraad over te gaan. Met de gereformeerde kerken in Indo nesië bestaat een nauwe band. Daarom is het te betreuren, dat over een belang rijke aangelegenheid als deze geen over leg is gepleegd. De heer G. M. A. Laernoes (Utrecht), verklaarde in antwoord op de door prof. Nauta gestelde vragen, dat deputaten officiëel nog niets bekend is. Maar ver moedelijk houdt de haastige toetreding verband met de omstandigheden, waarin de kerken in Indonesië verkeren. Ook de haar omringende Christelijke kerken in Indonesië zijn lid van de Wereldraad. In 1959 zal „Die Gereformeerde Kerk vah Suid-Afrika" haar honderdjarig be staan vieren. Besloten werd naar dit eeuwfeest een afgevaardigde te zenden. Voorts verlengde de synode de over eenkomst met de Eglises Réformées Evangeliques Indépendantes in Frank rijk betreffende het uitlenen van dr. G. E. Meuleman, voorheen predikant te Vijfhuizen, om met financiële hulp van de synode tot 1960 als hoogleraar dog matiek te Aix en Provence te doceren. En het binnenland Evenals te Leeuwarden 1955 besloot de synode, de arbeid van de Stichting Steun Kerkbouw hartelijk bij de kerken aan te bevelen, inzonderheid bij de gemeen ten, die totnogtoe de gevraagde steun (11,50 per ziel) niet hebben gegeven. S.S.K. streeft naar een bedrag van één miljoen gulden. De Stichting heeft reeds aan vijf plaatselijke kerken die tenge volge van de snel toenemende bevolking „omhoog" zaten met kerkbouw een bedrag van f 365.500,toegezegd. Jam mer genoeg, heeft men aan de minister van financiën f22.000,aan schenkings rechten moeten betalen. Wanneer parti culiere personen rechtstreeks aan S.S.K. een bedrag schenken, heeft de fiscus recht op 15 daarvan. Een andere zaak, waarmee de synode te maken kreeg, betrof het rapport van deputaten voor juridisch advies aan ge scheurde kerken. Dit college heeft in de afgelopen jaren plaatselijke gemeenten, die in procedures over kerkelijke goede ren gewikkeld waren, van advies ge diend. Nu de Hoge Raad in cassatie enkele uitspraken heeft gedaan, staat de juris prudentie, wat de procedures over ker kelijke goederen betreft, wel voldoende vast. De deputaten achtten instandhou ding van het deputaatschap dan ook overbodig. De synode dacht er ook zo over en bedankte de-heren voor hun be wezen diensten. Bij de vermelding van kleinere zaken mag niet ontbreken de mededeling, dat de volgende generale synode in Utrecht wordt gehouden. Volgde men de gebrui kelijke volgorde, dan zou Groningen aan de beurt zijn. In Utrecht zijn tijdens en na de tweede wereldoorlog diverse syno des gehouden, maar zij droegen alle een bijzonder karakter. Voor een gewone Utrechtse synode moet men 'tot 1923 te rug. Op verzoek van de kerkeraad van Utrecht-Oost zal deze gemeente in 1959 met het samenroepen van de generale synode worden belast. Wat de thans zittende synode betreft; verwacht wordt, dat zij vrijdag 4 okto ber voorlopig gesloten wordt. Men heeft dan zes weken vergaderd. In het voor jaar zet de synode te Assen haar zittin gen voort. De grootste althans meest spectaculaire zaken komen dan in be handeling. een verbindingsweg RitthemSouburg zou kunnen komen. Het bestuur van het waterschap had geen bezwaar, maar voor de aanleg van genoemde verbinding is nog een strook grond nodig van de gemeente Ritthem. Het gemeentebestuur heeft zich bereid verklaard dit perceel (4.48 are) te ver kopen, welk besluit intussen reeds door Ged. Staten is goedgekeurd. Iingezonden Mededeling (adv.) Van „Uitzicht" citeert inen alleen of bij voorkeur de „gewaagde", niet de „betrouwbare" artikelen Dit citaat uit het aprilnummer van „Uitzicht" zegt genoeg. Neem zelf voor slechts 2,75 een jaar-abonne ment. Uitgeverij Van Keulen N.V., Houtzagerssingel 76, Den Haag. AANBESTEDING Laboratorium proefstation fruitteelt in Wilhelminadorp Onder zeer grote belangstelling werd woensdagmiddag te Goes, in hotel Cen traal de aanbesteding gehouden voor de bouw van een laboratorium bij het proef station voor de fruitteelt te Wilhelmina dorp. Niet minder dan 27 aannemers had den ingeschreven en de uitslag was: A. de Bourgraaf te Wemeldinge f305.750; J. la Grand te Hoedekenskerke f304.400; De Bruyne en v. Riet te Goes f303.000; L. Dekker te Kloetinge f295.000; C. v. Veldhoven te Zierikzee f293.000; bouw bedrijf J. de Kok en zonen te Goes f 292.900; J. Videier, Bergen op Zoom f288.600; fa. A. de Kok, Bergen op Zoom f288.300; Geerdink, Rotterdam f286.700; K. de Winter te Rotterdam f286.500; fa. J. Schryver te Goes f284.520; fa. J. de Jonge, Biezelinge f279.500; Kortewegs bouwmij. te Breda f278.480; fa. "Walra ven en zn te Middelburg f274.000; W. v. Doorn, Krabbendijke f272.980; A. Otte, Nieuwdorp f267.700; fa. Everaars en v. d. Berg te Steenbergen f267.200; J. Leys, kapelle f267.000; N.V. Strijland te Uit hoorn f266.800; J. v. d. Linden te Kloe tinge f265.300; D. v. d. Poel, Oudelande f263.990; C. Priem te Lewedorp f262.984; P. Hoppenbrouwer te Bergen op Zoom f261.900; Gebr. v. d. Poel te Terneuzen f259.700; A. Blanke.iburg, Nieuwdorp f256.500; Gebr. Kriekaart, Hengstdijk f242.000 en N.V. Heykamp, Amsterdam f 154.700. De laatste en laagste inschrijving ver wekte nogal opzien maar de vertegen woordiger van de N.V. zei direct dat hier een vergissing in het spel was en dat f254.700 bedoeld was, welk excuus wel geaccepteerd zaï worden. De raming was f277.000. De gunning is aangehouden. POORTVLIET EHBO. Alle 31 cursisten van de EH BO-cursus hebben het diploma behaald. Het examen werd afgenomen door dok ter A. A. Kugel, die, evenals de heer W. Erwich dank werd gezegd voor het ge geven onderwijs. wika Hiensch (jeugdd.), 2.30 ds. van Schuppen. KOUDEKERKE: G: 9.30 en 2.30 ds. Elshout. KRABBENDIJKE: H: 9.30 en 2.30 ds. van Leeuwen; G: 9.30 en 2.30 ds. v. d. Klaauw; GG: 9.30, 2 en 6 ds. Bel. KRUININGEN: H: 10 ds. v. Burgeier, 2.30 ds. Jebbink; G: 10 en 2.30 kand. Kuiper te Den Haag. LE WEDORP: H: 10.45 ds. Veldman; G: 10 en 2.30 ds. Oegema. MELISKERKE: H: 2.30 ds. Durkstra; G: 9.30 en 2.30 ds. van Heesen. MIDDELBURG: G: Hofpleinkerk: 9.30 ds. de Boer, 2.30 en 5 ds. v. Til; Noorderkerk: 9.30 ds. v. Til, 5 ds. de Boer; GG: 9.30, 2 en 6.30 leesd.; GV: 8.30 en 4.30 ds. Trimp; C: 9.30 en 3 leesd.; DG: 10.30 mej. dr. Bakker; L. des H.: 10 heiliging, 4 open lucht, 7.30 verlossing. NIEUW- EN ST. JOOSLAND: H: 10 en 7 (jeugdd.) ds. van Haarlem. NIEUWDORP: H: 10 ds. Heijmans, 2.30 ds. Koole; G: 10 en 2.30 ds. Beukema te Doorn. NISSE: H: 9.30 en 2 ds. Don; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. OOSTKAPELLE: H: 10 ds. Richard, 2.30 ds. de Boer; G: 10 en 2.30 ds. de Groot; GG: 10 en 2.30 leesd. OUD- VOSSÉMEER: H: 10 en 6.30 kand. Tychelaar, Kampen; G: 10 en 6.30 ds. Koning: CG: 10, 2.30 en 6.30 leesd.; GG: in Ned.: 3 x leesd. POORTVLIET: H: 10 en 2.30 ds. Lam; G: 10 leesd., 2.30 ds. Bakker. RILLAND-BATH: H: 10 en 2.30 ds. den Engelse; G: 10 en 2.30 ds. Stoffels; GG: 9.30, 2 en 6 lees dienst; VEG: 10 en 2.30 ds. Postma, Nijverdal. RITTHEM: H: 10 en 2.30 ds. van 't Hof. SCHERPENISSEH: 9.30 en 2.30 ds. Brons; GG; 9.30, 2 en 6 leesdienst. SEROOSKERKE (W.): H: 10 ds. v. d. Wind, 6.45 dr. v. d. Linde (jeugdd.). ST. ANNALAND: H: 10 en 6 ds. Westland; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. (woensdag: 7 ds. Heerschap); VGG: 9.45, 2.15 en 6.15 leesd. ST. LAURENS: H: 10 ds. Kalkman, 2.30 ds. Oosthoek; G: 10 en 2.30 ds. Verschoor. SINT MAARTENSDIJK: II: 9.30 ds. Bouter, 2 ds. den Hoed: OGG: 3 x leesd.; OGK: 3 x leesd.; Geb. Rehoboth: 6.30 ds. Krijger, Den Haag. ST. PHILIPS- LAND: H: 9.30 en 2.30 ds. van Dieren; GG; 3 x leesdienst; OG: 3 x leesdienst. SOUBURG: H: 9.30 en 11 ds. van Duij- ne; 7 ds. Haitjema (jeugdd.); 9.30 jeugdkerk in Concordia; G: 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; GV; 9.45 en 2.30 leesd. STAVENISSE: H: 10 leesd., 6 ds. Bouter; OG: 3 x dhr Slager. THO- LEN: H: 10 ds. den Hoed, 3 kand. Tig- chelaar, Kampen; G; 10 en 5 ds. Bak ker; GG: 3 x leesd., 2 okt: 7.30 ds. Honkoop, Goes; CG: 10 en 6.30 leesd.; NPB: 5 ds. Goorhuis. VEERE; G: 10 en 2.30 ds. Streefkerk: GV; 11 ds. van Beveren. VLÏSSINGEN: H: St.. Jacobs- kerk: 10 ds. Kwast, 5 ds. v. d. Schoot; Johanneskerk: 9.30 ds. Kloosterman, 7 ds Kwast; Havendorp: 10 ds. de Groot; Engelse kerk: 9.30 jeugdkerk; WH: 7 da. Luijt, Nijmegen; G: 9.30 en 5 ds. Homburg; GV: 8 en 4.45 leesd.; C: 9.30 en 5 leesd.; Ev. op GG: 10 en 5 ds. Grisnigt; L. des H.: 10 heiliging, 18.45 openlucht, 19.30 verlossing. VROUWENPOLDER: H: 10 ds. de Boer; G; 10 en 2.30 ds. v. d. Wal. WAARDE: H: 9.30 ds. Huizing, 2 ds. v. Leeuwen; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. WEMELDINGE: H: 10 ds. Reijenga, 2.30 ds. Coenraad; G: 10 en 2.30 ds. de Ruiter; GG: 10, 2 en 6 leesd.; VEG: 10 en 2.30 ds. Hamers. WESTKAPELLE: H: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; G: 9.30 2.30 ds. Dondorp; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. WILHELMINADORP: H: 10 ds. Coenraad. WISSENKERKE: H: 10 ds. Postma, 2.30 ds. Boonstra. WOL- FAARTSDIJK: H; 10 en 2.30 ds. van Liere; G: 10 en 2.30 GV: 10.30 en 4.30 ds. Douma. YERSEKE: H: 10 ds. Don te Abbenes, 2.30 ds. Reijenga; G: 9.30 en 2 ds. Booy; VEG: 10 en 2.30 ds. Timmerman. ZIERIKEE: H: 10 en 7 ds. Bezemer, Ver. geb.: 10 en 7 ds. van Royen; G: 10 en 5 ds. Tiemersma; CG: 10 ds. v. d. Klis, 6 ds. Overduin te Woerden; GG; 3 ij leesdienst; Evang. Luth.: 10 ds. Pabon; L. des H.: 10 hei liging, 12 jeugdsamenkomst, 7.30 ver lossing. ZOUTELANDE: H: 9.30 en 2.30 ds. Wagener; GG; 10, 2.30 en 7 leesdienst; GV: 10.45 ds. Trimp, 4 lees dienst. ARTSENDIENST Zondag a.s. is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, telef. 2460; Vlissingen: L. C. Sluyter, Badhuisstr. 70, telef. 2225; Goes: Van der Feen, Oost singel 118, telef. 2391; Hoedekenskerke en Kwadendamme: A. P. Kole, Hoedekens kerke, telef. K 1193—262; 's Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Wolfaartsdijk, telef. K 1198 231; Borssele, Driewegen, 's Heerenhoek,' Lewedorp en Nieuwdorp: W. H. C. J. Lu cas Luyks, 's Heerenhoek, telef. K 1105 282 en J. J. Gelderblom, Nieuwdorp, te lef. K 1196327; Kapelle-Biezelinge: I. J. Risseeuw, Kapelle, telef. K 1102—290; Kapelle, Kloetinge en Weineldinge: H. J. Entink, Kloetinge, telef. K 11003105; Hansweert, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland: J. A. Kamps, Rilland, telef. K 1135343; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: M. Huygens, Westkapelle, telef. K 1187—234; Oostkapelle, Seroos- kerke en Veere: P. J. Bom, Oostkapelle, telef. K 1188—276; Tholen, Poortvliet, Ond- en Nieuw Vosmeer en St. Philips- land: Wumber, Tholen, telef. 40 en Men ger, St. Philipsland, telef. 20. Ziekenauto Goes: telef. K 1100—2907. Apotheken In de week van 28 sept. tot 5 okt. zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Middelburg: Hummelen; Vlissingen: Van de Kleine mulder; Goes: La Porte. Zondagsdienst dierenartsen Van zaterdagmiddag tot maandagmor gen wordt de praktijk van de dieren artsen in Zuid-Beveland waargenomen door Joh. Klaassen te Heinkenszand, te lef. K 1106288 en G. Boneschanser te Kruiningen, telef. K 1130230. Ingezonden mededeling (adv.) Vraag naar PRISMA msm voor een goed horloge Voor dames en heren in chroom, edelstaai, doublé en goud.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4