Helicopter Bernhard in bracht Prins Z.-Vlaanderen Terneuzen bouwde sinds 1947 duizend woningen DE ZEEUWSE VERENIGINGEN SPANNEN ZICH ER VOOR Moet overheid,, Youth for Christ en communisten gelijk be' handelen s ZEEUWSE LM aaró Vlissingse raad akkoord met verhoging salarissen „top"-ambtenaren P. v.dA.: bezwaren; K, V.P.: tegen, AR. en C.H.: iets niet goed! „Voor de nieuwe Zeeuwse tent" FEEST IN SLUIS, TERNEUZEN EN AXEL 5 s S S 5 5 Artemis PAzote-fabriek op 100.000 ton p. j. NATTE WEER VAN INVLOED OP DE UIENEXPORT WE NADEREN DE f700.- Discussie in Goese gemeenteraad B. en w: rechts' gelijkheid Minder bieten in Bruinisser haven S S S S S S s s S Verhuizen Bejaardentehuis binnenkort gereed Zaterdag 28 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina HET GEBEURT niet dikwijls, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich in een koninklijk bezoek mag verheugen. Daarom kende de vreugde der Zeeuws-Vlamingen gisteren bijna geen grenzen, toen daar nog vrij plotseling Z. K. H. Prins Bernhard met zijn gevolg in twee heli copters te Axel voet aan land zette. Axel, Sluiskil en de omliggende plaatsen vlagden dat het een lust was en duizenden mensen waren langs de weg gedromd om althans een glimp van de Prins die, al wonen zij aan het voeteneind van Nederland, toch ook hun Prins is op te vangen. Dit vorstelijk bezoek had plaats ter gelegenheid van het beëindigen der wederopbouwwerkzaamheden en de uitbreiding v.n de Compagnie Neer- landaise de 1'Azote, de bekende stik stof- en cokesfabrieken te Sluiskil waardoor de stikstofproduktie was opgelopen tot 100.000 ton per jaar. Na een bezoek aan deze fabrieken, waar de voorzitter van de raad van beheer, baron De Posson een wel komstwoord sprak en waarbij de vol tallige raad van beheer van de fabrie ken te Brussel alsmede de ambassa deurs van Italië en België aanwezig waren, begaf de Prins zich naar de Spoorstraat te Sluiskil. Op no. 54 woonde hij de officiële overdracht bij van de duizendste nieuwe woning, die na de oorlog in de gemeente' Terneu zen werd gebouwd. Dit huis, maakt deel uit van een contingent woningen, dat genoemde fabrieken voor hun personeel hebben gebouwd. Trots De burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, memoreerde dat zijn gemeente met recht trots is op het feit, dat men in staat is geweest in de afgelopen tien jaar duizend nieu we woningen te bouwen. Het zijn er duizend, maar wanneer de in aanbouw zijnde huizen klaar zijn, zal dit aantal 1043 zijn, waarvan 813 in Terneuzen en 230 in Sluiskil. Dat hier zoveel en vlot gebouwd kon worden, is voor een groot deel te danken aan de aldaar gevestigde in dustrieën. Graag zou het gemeentebestuur zien, dat er wat meer samenwerking kwam tussen de Industrieën langs het kanaal TerneuzenSas van Gent met de zgn. kanaalgemeenten. Hij betreurde het ook, dat bij het recente bezoek van de Kamerleden aan Zeeuwsch-Vlaande ren de gemeentebesturen geen ge legenheid hebben gehad hun stem te laten horen. Gevelsteen Na deze toespraak, drukte Zijne Ko ninklijke Hoogheid op een knop en langzaam schoof het gordijntje weg, dat tenslotte een gevelsteen met ins criptie toonde. Met veel belangstelling nam de Prins met de burgemeester een kijkje in het nieuwe huis, terwijl buiten de plaatselij e harmonie zich bijkans de longen uit het lijf blies om ook een (muzikaal) steentje bij te dra gen tot de algehele feestvreugde. In het casino gebruikte de Prins daarna een lunch met de Commisssa- ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de directie van Tot de produkten die men doornat op de verregende akkers ziet liggen en waarvan de steeds aanhoudende regens het binnenhalen beletten, be horen dit jaar ook de uien. Zeker zal dit de kwaliteit niet ten goede komen en zal een hoog per centage koprot zeker het gevolg zijn van al deze nattigheid. Vorig jaar leverde het toen be staande uienareaal 1,30 'miljoen kg. exporteerbare uien op: Op grond van de grotere oppervlakte die dit jaar met uien was beteeld, werd natuur lijk ook een meerdere opbrengst ver wacht, maar dit valt nu zeer te be twijfelen. In de maanden juli en augustus werd ongeveer 12 van de te ver wachten oogst geëxporteerd, een hoe veelheid namelijk van ruim 15 mil joen kg. Engeland nam hiervan bijna 8% miljoen kg. af en Duitsland bijna 6 kg. Afrika bracht het tot 235.000 kg., België tot 170.000 kg. Het Engelse leger in Duitsland kreeg 75.000 kg., maar naar de overige landen als Oost- Duitstand, West-Indië, Nieuw-Guinea en Frankrijk gingen kleine hoeveel heden. Bedroeg de prijs bij het begin 20 tot 25 cent per kg. voor de boer, die Is nu gedaald tot 10 en 12 cent per kg. „Vrederust" leent f 30.000, In het administratiekantoor van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom is vrijdagmiddag een ledenver gadering gehouden waarop het enigste agendapunt vermelde het aangaan van een lening groot f 300.000,welk punt op de vorige vergadering moest wor den aangehouden. Het werd nu goed gevonden waarna de korte vergade ring weer werd gesloten. de Compagnie de l'Azote en vele ge nodigden. Tegen half vier begaf het vorstelijke gezelschap zich weer naar Axel, waar de Prins uitgeleide werd gedaan door de Zeeuwse Commissaris. Een vriendelijke handdruk, een spontane zwaai met de arm en daar verhieven de twee helicopters zich omhoog, op weg naar Soestdijk. KIJK, dat moeten we hebben. De verenigingen gaan zich voor l de „tent-actie" inzetten. Het moet nog wat op gang komen, want de meeste clubs en verenigingen zijn nog maar pas met hun nieuwe seizoen begonnen. Maar de eerste reacties zijn binnen. En die beloven veel goeds. Sommige actieve bestuursleden zijn zelfs al met de pet rond geweest. Hier komt een bloemlezinkje. ZOWEL UIT DE beantwoording van de vragen van de heer Zuidema als uit de discussie in de Goese ge meenteraad bleek dat het college van b. en w. zich t.c.". het niet verlenen van een vergunning aan Youth for Christ om bij de samenkomsten op de Goese Grote Markt gebruik te maken van een geluidsinstallatie, zich plaatsten op de basis van „het staats rechtelijk beginsel van rechtsgeldig heid voor allen". Dit beginsel brach ten b. en w. schriftelijk en mondeling als uitgangspunt naar voren. De discussie verliep in een goede sfeer, doch het verschil van mening bleef bestaan. De heer Zuidema zette eerst zijn visie uiteen, waarbij hij uit ging van art. 52 van de politieveror dening. Wij komen hierop nog nader terug. Hebben wij de discussie goed be grepen dan zat daarin voor het me ningsverschil, dat de voorzitter en wethouder Bouwman wethouder Van Melle nam niet deel aan de ge- dachtenwisseling en weth. Rooze was wegens ziekte afwezig het door hen aangevoerde „beginsel van rechts gelijkheid" zuiver op-zich-zelf-staand hanteerden, los van andere beginse len, terwijl juist een gemeentelijk be leid dikwijls te maken heeft met een veelheid van factoren. Welnu, de rechtsgelijkheid was het door b. en w. verdedigde beginsel. Omdat, aldus b. en w., in hun ge- dachtengang, de communisten in Goes dezelfde rechten moeten hebben als andere groeperingen (o.a. Youth for Christ) kon aan Youth for Christ geen vergunning worden gegeven om op de Markt gebruik te maken van een geluidsversterker. GEEN COMMUNISTEN, EN DUS... B. en w. willen niet dat luidkeels op dé Goese Markt de zegeningen van het Kremlin worden uitgekraamd. Daarom, aldus redeneert het Goese couege, kunnen wij Youth for Christ ook geen vergunningen geven om 'n luidspreker te gebruiken op de Markt. VERGELIJKING Tijdens de discussie in de raad ging het vooral om de vergelijkbaarheid, waaraan b. en w. hier willen vast houden. En daarachter zat, naar ons gevoelen althans, de vraag of het be ginsel van rechtsgelijkheid t.a.v. deze vergelijking op deze wijze gehanteerd moest worden, afzonderlijk van ande re overwegingen. In de aflevering van de bieten, die nog deze week begint of reeds be gonnen is, is op Schouwen-Duiveland grote verandering gekomen, daar de Coöp. Suikerfabriek Puttershoek het grootste deel van zijn bieten gaat ver schepen via Zierikzee. Dat betekent dat via de haven te Bruinisse alleen nog maar bieten worden verscheept, die op wagens met bietennetten wor den aangevoerd. Werden vorig jaar via de Bruinisser haven ruim 12 mil joen kg. bieten verscheept, deze hoe veelheid zal nu zeker met plm. 80 verminderen. Door alle Bruinisser landbouwers is tegen deze handelwijze geprotes teerd; voor de gemeente betekent het een grote derving van havengeld en voor de weegbrug een vermindering van inkomsten, maar het protest schijnt niet te hebben gebaat. De heer Visscher stelde het zo: het is niet nodig om gezagsondermijnende propaganda (van de communisten) toe te laten, omdat men ook volkomen andere zaken toe laat (Youth for Christ). Moet de overheid tegen haar ge richte activiteit (die zelfs de staat wil ondermijnen) toelaten? Een andere zaak, niet met veel woorden in de raad naar voren gebracht, is of de overheid niet ook tot taak heeft de openbare orde te handhaven? Moet zij dan communistische propaganda,' tegen de openbare orde en „tegen het staatsrechtelijke beginsel van rechts gelijkheid" gericht toelaten? B. en w. vrezen voor consequenties. Welnu, wij vrezen ook; Namelijk dat het hanteren van het i'oor b. en w. op hun wijze geïnterpreteerde en ge- isoleerde beginsel /an rechtsgelijk heid tot uiterst- consequentie zou kunnen hebben jat de rechtsgelijk heid zou verdwijnen. De heer Visscher merkte in de raad op: „Wjj hebben in de jaren voor de oorlog veel geleerd". Hij doelde op het nationaal-socialisme en trok een parallel met het communisme. Wü hopen in de e.v. dagen gele genheid te hebben op deze belang wekkende discussie nog eens terug te komen. Er zijn talrijke aspecten aan verbonden. Wellicht ten overvloede willen wjj er nog op wijzen dat in het boven staande de discussie in de raad ten dele is weergegeven doch dat wij ook ons eigen standpunt naar voren hebben gebracht. i „Toen zondagavond onze J.V. 1 sprak over „De zin van de Evange ls lisatie" kwam een van de leden met 1 het voorstel een collecte te houden voor de Tent-actie. Het resultaat 7 was 6,30. Wij hopen dat ook door 1 dit bedrag het mooie werk van Youth for Christ voortgang kan vin den. Wij wensen u succes met deze actie en hopen, dat u de 3.000, bij elkaar krijgt". Dat schrijft de actieve voorzitter van de Geref. Jongelingsver. „Repos Ailleurs" te Souburg mij. Merci, ik hoop van mijn kant dat tientallen J.V.'s, M.V.'s, en andere jeugdclubs, maar ook vrouwenverenigingen en teur, die zich beschikbaar wilde stellen om lezingen te houden met of zonder projecties, en de op brengst beschikbaar stelt voor de nieuwe Zeeuwse tent van de Youth for Christ", aldus een schrijven van een vereniging te Koudekerke. U krijgt persoonlijk antwoord van ons. Welke verenigingen helpen even eens op deze wijze de pot voor de nieuwe tent te spekken? ....in de roos... 4 4 •K -X S ■k k -k ■k -k ■k ■k k 1 4 4 andere christelijke organisaties dit prachtige initiatief zullen overne men. GETROFFEN Het is te begrijpen, dat de stich ting Youth for Christ Nederland ook op onze inzamelingsactie voor een nieuwe Zeeuwse tent heeft ge reageerd. Secretaris Beekman zei, namens de stichting, i.m. dit in zijn brief: „Dat een dagblad zo maar uit eigen beweging tot een dergelijke actie, waarbij u ons werk ten zeer ste steunt, overgaat, heeft ons ten zeerste verheugd! Wij willen dan ook niet onder banken of stoelen steken, dat wij het Zeeuwsch Dag blad daarvoor zeer erkentelijk zijn...." 0 De voorzitter van het provin ciaal comhé Zeeland, de heer Jan Kamp, rea„_erde als volgt: „Uw d'" lijke blijk van sympa thie met .et werk van Youth for Christ in Zeeland heeft het prov. comité, evenals mij persoonlijk diep getroffen 0 „Gaarne zouden wij adres en naam willen weten van de redac- VERANTWOORDING Ziezo, nu eerst even de verant woording van deze week, die vrij dagochtend werd afgesloten. Later binnengekomen reacties komen in de volgende verantwoording. J. van D., Colijnsplaat 10, A. C., Zierikzee 10, „Lezeres", Heinkenszand 5, J. K. te Vlaardingen 10, Wed. A. de J. te V. 1,— Y. F. C., Haamstede 10, L. D. te Zierikzee 1,25 A. K., Vlissingen 10, D. L. de J. te Haarlem 10, Geref. J.V. te Souburg 6,30 Fam. de K., Lewedorp f 1,50 Inzameling te Vlissingen Via Leo Pasman 222,50 A. S. te Goes2,50 D. d. H. te Lewedorp 2, L. D. te Goes1, M. te Goes10, „Vlissingen"—,85 N. Y1,_ M. te Goes5, Geref. Meisjesvereniging Westkapelle5, J. J. O. te Middelburg 2,50 B. d. B. te Wissenkerke 5, M. te K.10, Huisvrouw, Heinkenszand 10, Op ons bijkantoor te Mid delburg ontvangen van- verschillende N.N.-ers f 13,25 Totaal deze week 365,65 Vorige verantwoording f 314, Totaal t.e.m. 27 sept. 679,65 0 Mag ik ook eens A-griep heb ben? Verschillende lezers schrijven maar ongeduldig briefjes of draaien de telefoon, tot-ie er naar van ziet. Ja, ik weet het wel, ik heb u deze week tweemaal voor niets naar on- .Een rally van Youth in de Ahoy Hal te Rotterdam „Voor elke keer da'k mijn tenen raak, een duppie voor de nieuwe tent.... 46....47....48...." ze Babbelaars-rubriek laten zoeken. Excuseert u me. Neen, toch had ik geen A-griep. Daar begin ik niet aan, nu bijna iedereen het al heeft. Da's niet ori gineel meer. U mag het wel weten ik zit midden in een verhuizing. Als het mag, dan zou ik graag mijn hutje en mutje u weet wel, die kanarie, goudvis, etc. naar een verblijf elders overbrengen. Maar dat kost tijd en dus zal er ook de komende week wel een (heel en kel) keertje een Babbelaar bij In schieten. Nu weet u in elk geval waar 'em de schoen wringt. Tot spoedig wederhoren op de zelfde golflengte. Hoewel de raad van de gemeente Vlissingen ernstig ontstemd was over de huidige gang van zaken: verhoging van de salarissen van de hogere ambtenaren en (nog) niet van de lagere en middelbare amb tenaren, heeft men desondanks besloten de wedden van de „top- funktionarissen" in overeenstemming te brengen met het voor het rijkspersoneel getroffen voorzieningen. De fractie van de K.V.P. ver kreeg aantekening, tégen gestemd te hebben. De langdurige discussie werd geo pend door het raadslid F. G. Smit, die namens de P.v.d.A.-fraktie verklaarde, dat men door dit voorstel een onbe vredigend gevoel heeft gekregen. De P.v.d.A. fraktie heeft geen bezwaar te gen salarisverhoging doch wel tegen een particlpiële verhoging als waarom het nu gaat. De fractie der P.v.d.A. zou echter zijn stem aan het voorstel van b. en w. niet onthouden om te voorkomen dat de gemeente Vlissin gen geen uitzonderingspositie zou in nemen. K.V.P. tegen Dat de fraktie der K.V.P. pertinent tegen dit voorstel was bleek wel uit de woorden var de heer E. G. Vader, die twijfel uitsprak over de juistheid van het regeringsbesluit: verhoging van salariëring van „top"-ambtenaren om het wegtrekken naar het bedrijfs leven tegen te gaan. Hij was van me ning, dat nu, tijdens de algemene be stedingsbeperking, het niet juist was over te gaan tot verhoging van deze salarissen. Helemaal onwillig tegen over het voorstel was men niet en de heer Vader lanceerde het voorstel om in principe te besluiten tot de voorge stelde salariswijziging doch deze eerst te doen ingaan op dat tijdstip waarop óók de verhoging van salarissen van lagere en middelbare ambtenaren een feit zou zijn. Anders zou men zijn stem onthouden. Zowel de A.R. en de C.H.-fraktie waren van mening, dat er door deze salarisverhoging „iets niet goed zat" en hadden eveneens een onbevredi gend gevoel. De C.H.-fraktie bij monde van de heer H. van Rooyen sprak echter de wens uit, dat zodra dit mogelijk is, óók de andere amb tenaren een salarisverhoging toebe deeld zullen krijgen. Hetgeen door b. en w. werd toegezegd. Benoemingen agenda werden alle hamerstukken. Men besloot tot een aantal benoemin gen t.w. tot tijdelijk lerares voor huis houdkunde aan de openbare school voor voortgezet lager onderwijs: Mw. G. Spanjer-Speerstra, tot herbenoe- noeming als tijdelijk lerares aan de Huishoudschool: mej. L. F. M. de Dreu, mw. M. Rosman-Ragut, mw. J. M. Polderman-Vijverberg en mw. W. F. Heijboer, tot adjunct-direktrice aan de Huishoudschool mej. C. E. Roeters- van Lennep, tot tijdelijk leraar aan de Huishoudschool dhr. F. G. M. van Roessel en tot tijdelijk lerares in de naaldvakken aan dezelfde school mej. M. Bendeler en mej. A. H. Muilwijk. Het voorstel tot wijziging van de Bouwverordening inzake het oprich ten van televisie-antennes en F.M. an tennes bevond zich eveneens onder de hamerstukken, zodat thans voor het oprichten van antennes geen blijvende vergunningen meer worden verleend doch vergunningen tot wederopzeg- gens. Zodra de noodzaak van een ont sierende buitenantenne door de voort schrijding der techniek zal zijn opge heven kunnen b. en w. dan eisen stel len aan uitvoering, plaatsing op de da ken, de kleur van verf e.d. Twaalfde De twaalfde wijziging van de ge meentebegroting 1957, waarin door de gevolgen der bestedingsbeperking een aantal noodzakelijke werken moeten worden opgeschort bouw nieuw stadhuis, inrichten van de gemeente werkplaats, vernieuwing van de aula op de begraafplaats, uitbreiding van het gymnastieklokaal aan de Bonedij- kestraat etc. waardoor een verminde ring van lasten wordt verkregen van f 48.309,96.leverde evenmin stof tot spreken op. Bij de rondvraag stelde de heer E. De verdere voorstellen op de raads- G. Vader de vraag of het Bejaarden tehuis thans zijn voltooiing nadert en of b. en w. op korte termijn de vele gegadigden in kennis willen stellen of zij al dan niet in aanmerking komen voor een plaats in dit bejaardentehuis en de prijzen willen vaststellen. Waar op de locoburgemeester de heer M. A. van Popering kon mededelen, dat men streeft naar een zo spoedig mogelijke vaststelling, doch dat het gereedkomen van dit bejaardentehuis zodanig wera bespoedigd, dat dit niet in het begin van 1958 zal plaats vinden, doch reeds in oktober of november van dit jaar. Dat het college van b. en w. van Vlis singen al het mogelijke doet om zo snel mogelijk te komen tot méér wo- ningwetbouw bleek wel uit de beant woording van de door de heer J. Ma rijs (A.R.) gestelde vragen. Zodra men kennis had genomen van de Troonrede en de jongste ministeriële verklarin gen in dit opzicht heeft men contact opgenomen met verschillende instan ties en aangedrongen op een spoedig onderhoud bij de secretaris-generaal van het departement van Volkshuis vesting. Dit onderhoud moest echter nog even uitgesteld worden, totdat het departement iets meer inzicht in deze kwestie heeft verkregen. Oud-gemeenteveldwachter Groenleer te Kapelle overleden Juist een week voor hij 93 jaar zou worden, is donderdagnacht in Kapelle overleden de heer P. Groenleer, de oude gemeenteveldwachter van deze gemeente. De heer Groenleer was lan ge tijd een krasse oude baas. Hij heeft heel wat meegemaakt in Kapelle waar hij zeer lange tijd gemeenteveldwach ter was. Praktisch elke Kapellenaar kende Groenleer als de oude veldwachten en dat was ook geen wonder als men be denkt dat hij meer dan 65 jaar geleden reeds als zodanig werkzaam was. Toen hij ongeveer 30 jaar geleden met pen sioen ging, ging hij in de fruitteelt en tot voor enkele jaren werkte hij nog altijd in zijn boomgaardje. Hij was een der oudste inwoners van Kapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3