Frans premier stelt (weer) vertrouwenskwestie Protesten en onrust DE VEL SER - T UN NEL BREED GEZLEN Rusland wil topconferentie over de ontwapening Bussen moeten het ontgelden bij stakers in Argentinië Nu in Philadelfia botsingen tussen negers en blanken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND .n SPORT STA ALL SENATOREN Regen van amendementen over Algerie Veilingloods in Sittard afgebrand Brand op Urker treiler A"griep nu in gehele land Arbeidsbesluit voor landbouw Regenramp voor aardappeltelers Syrië geen gevaar voor buurlanden Explosie op Noors schipeen dode V oetbalminnaar s weer aan 't werk Eis tot loonsverhoging Betogingen in Buttersfield Faubus:Little Rock is bezet gebied' Tsjou en Lai beschuldigt V.S. Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren- Middelburg: Kor te Noordstraat Tel. (01180) 2009; Vlissingen: C 'uskenstr 27, Tel. (01184) 3320 en: Dijkstr. 26-28 t-atie: Oosterbaan Lt Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e jaargang No. 3818 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 28 sept. 1957 PRINS BERNHARD IN SLUISKIL (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.37 u., onder 18.23 u. Maan op 13.25 u., onder 22.02 u. Hoogwater zondag 29 sept.: Vlissingen: 5.32 u. 2.18 m., 17.52 u. 2.08 m. Terneuzen: 6.02 u. 2.34 m., 18.20 u. 2.25 m. Wemeldinge: 7.14 u. 1.63 m., 19.29 u. 1.63 m. Zierikzee: 6.55 u. 1.42 m., 19.11 u. 1.42 m. Een aantal leden van het Neder landse parlementaire elftal is gis terochtend bijeen gekomen op het Haagse H.V.V. terrein, niet om te debatteren, doch om zich serieus te wijden aan de training voor de eerdaags te houden interlandwed strijd tegen hun Belgische ambt genoten. Hoewel niet het gehele elftal aan wezig was, werd er met vuur ge traind: een rondje looppas bracht de Kamerleden direct al in de goede stemming. De Russische onderminister van buitenlandse zaken. Koeznetsof, h:eft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat de Sowj et- regering „het beginsel van een conferentie op het hoogste niveau over de ontwapening gunstig zou ontvangen." Een uitwisseling van bezoeken van Zjoekof en Wilson zou „nuttig" kun nen zijn, meende hij. Koeznetsof had een persconferentie belegd om te pleiten voor de verkie- Giseravond is brand uitgebroken in de „groenten- en fruitveiling Sittard en omstreken" te Sittard. De brand is ontstaan in de twee jaar geleden gebouwde fustenloods, waar thans- on geveer 50.000 fruitkisten waren op geslagen. Reeds onmiddellijk na het eerste alarm liet de brand zich ern stig aanzien. De Sittardse brandweer rukte met groot materieel uit en be streed het vuur met zes stralen. Het dak van beton en de stalen koepel van de loods zijn ingestort, terwijl ook de voorgevel van het gebouw ernstige brand- en waterschade heeft opgelo pen. De schade wordt geschat op een ton. De oorzaak van de brand is het spelen met vuur door twee jongens in de buurt van de loods. Het vuur sloeg over. Gisteravond is de machinekamer van de Urker treiler 79 „Hendrikje", dat in de omgeving van Texel voer, uitgebrand. Het Finse s.s. „Fidelia" had de brand waargenomen en seinde dit door, waarna onmiddellijk uit Den Helder een reddingboot vertrok. Toen de reddingboot langszij kwam bleek, dat de motor kapot was, maar verder was alles in orde. De reddingboot zal de Uk 79 op sleeptouw nemen. Er wa ren vijf man aan boord. Vandaag wordt de Velser-tunnal door H. M. de Koningin geopend. Met de rouline-camera werd bo venstaande indrukwekkende foto gemaakt van de tunnel. Op de voorgrond een grote stapel stalen delen, waaruit de damwanden voor deze enorme bouwput waren samengesteld. Links het Noord zeekanaal, waarin men in het mid den ongeveer de „Peperkust" van de Holland-West-Afrikalijn op weg naar zee ziet. Het schip voer op het moment van de opname boven de tunnel. Naast het schip de ventilatietorens aan de zuidzij de. Bij het witte gebouw geheel rechts is de zuidelijke monding van de tunnel. De foto werd ge maakt uit de richting van de nu tot verdwijnen gedoemde pontver binding. zing van Tsjecho-Slowakije in de Vei ligheidsraad. Hij gaf een lange uiteen zetting over de houding, die de Sow- jet-Unie bij de verkiezingen over de vacante zetels van de Veiligheidsraad zal innemen. Uit de gegevens waarover de ge neeskundige hoofdinspectie beschikt, blijkt, dat de influenza-epidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschillen optreden, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig karak ter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50 procent. Het ziekteverzuim bij het bedrijfsleven varieert van 10 tot 15 procent, maar eveneens met plaatselijk zeer grote verschillen. Uiteraard ondervinden bedrijven met veel zieken stagnatie in het produktieproces, maar tot dus ver niet van ernstige aard. Op trouwdag overleden Gistermiddag werd in het raadhuis van Bergambacht het huwelijk vol trokken tussen de 59-jarige veehouder P. V. met zijn tweede vrouw. Nadat het huwelijk ook kerkelijk was beves tigd ging het grote gezelschap naar huis. Tegen de avond, toen men nau welijks aan de maaltijd zat, werd de bruidegom plotseling onwel. Toen de ontboden geneesheer was aangekomen kon hij echter slechts de dood van de pasgehuwde constateren. Premier Bourges Manoury van Frankrijk heeft de vertrouwens kwestie gesteld. Dit naar aanlei ding van de debatten in de Natio nale Vergadering over Algerië. Volgens Reuter is de kans groot, dat de thans drie maanden oude regering in stand blijft. Maandag zal de stemming plaatsvinden. Donderdagavond had de nationale vergadering besloten het wetsontwerp voor de hervormingen in Algerije ar tikelsgewijs te behandelen. Dit be duidde op een meerderheid van de ka derwet. Vrijdagmorgen zijn de drie eerste artikelen van de kaderwet behandeld. Een stortvloed van amendementen kwam er los, waarna de vertrouwens kwestie werd gesteld. Protesten Verscheidene Europese organisaties Gisteren is een wijziging van het arbeidsbesluit afgekondigd, waarbij verschillende werkzaamheden in de landbouw voor jongens, meisjes en vrouwen worden verboden. Het arbeidsbesluit bevat een aan tal voorschriften in het belang van de gezondheid en de veiligheid van jeugdige personen en vrouwen. Voor jeugdigen beneden 18 jaar is het bedienen van zware machines, alsmede het tillen van zware bomen verboden. Zeer belangrijk is het ver bod van het verrichten van werk zaamheden met giftige en bijtende stoffen. Jongens en meisjes beneden 16 jaar mogen geen arbeid verrichten aan dorsmachines, stro- of hooipersen, strobinders, hakselmachines en inkuil- machines. Ook het besturen van trek kers is verboden. Verder mogen zij geen gierkelders reinigen, kunstmest met de hand uitzaaien, zeisen, trek zagen of bijlen hanteren, vlas of aard appelloof met de hand trekken, of in bomen klimmen voor rooi- of snoei- werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling dat dit besluit 1 februari a.s. in werking zal treden. in Algerië protesteerden tegen het in de Franse nationale vergadering aan hangig maken van de voor Algerië voorgestelde nieuwe wetten. Onrust De sociale onrust, die in de Franse metaalverwerkende industrie heerst is op andere sectoren van het be drijfsleven overgeslagen: bouwwe reld en vervoerswezen. Men over weegt nog meer stakingen af te kon digen, indien de eisen niet worden ingewilligd. De aardappeloogst dreigt een totale mislukking te worden in het klei gebied van Noord-West-Brabant. Door de enorme hoeveelheid regen van de afgelopen twee maanden zullen de aardappelen niet aan verrotting kun nen ontkomen. Sommige boeren zijn zelfs al van plan de aardappelvelden maar om te ploegen, omdat rooien de moeite toch niet zou lonen. De aardappelen rotten in de grond, zijn tevens aangetast door een ziekte, veroorzaakt door het zwoele, onweer achtige weer van de eerste zomer maanden. De regen, die daarop ge volgd is, kan inderdaad een ramp voor de telers van aardappelen be tekenen. Hier en daar verwacht men dat 75 procent van de oogst zal mis lukken. „Birma volkomen neutraal", zegt premier De Birmaanse premier Oe Noe heeft in een toespraak in de volksvertegen woordiging verklaard dat wie Birmaan se betrekkingen met het buitenland zullen zijn gegrondvest op „volkomen netraliteit" tussen de „blokken van oost en west, die thans een koude oor log voeren." Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft na afloop van besprekingen met Syrische regeringsleiders verklaard, dat hij met zekerheid kan constateren, dat Syrië voor geen van zijn buurlan den een gevaar kan vormen. Syrië heeft integendeel, zoals ik geconsta teerd heb, het oprechte verlangen met al zijn buren samen te werken" aldus de koning. Hij zei voorts, dat de Arabische landen hun afhankelijkheid alleen kunnen verdedigen, wanneer zij eens gezind zijn. Gistermiddag omstreeks half twee heeft zich aanboord van het Noorse zeeschip „Bello" te Amsterdam, een explosie voorgedaan, tengevolge waar van een persoon werd gedood en een ander met niet ernstige brandwonden in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. In de centertank van het schip ver richtten op genoemd tijdstip 5 Zweed se technici werkzaamheden, waarbij zij gebruik maakten van lasapparaten. Plotseling vatten olieresten in detank vlam, de brand die ontstond ging ge paard met een zeer sterke rookont wikkeling. Drie van de vijf Zweden konden zich in allerijl' in veiligheid stellen, maar voordat de twee overige technici kans kregen de tank te ver laten ontstond een explosie. Het Amerikaanse leger deelt mee, dat de storm die op Okinawa heeft gewoed, aan 20 mensen het leven heeft gekost. Er worden er 49 ver mist. Het aantal vernielde huizen is 2597. Premier Nehroe van India heeft te genover Japanse verslaggevers ver klaard, dat hij het plan tot een ge meenschappelijke Europese markt niet goedkeurt. Ik ben bang dat het op uit buiting van de koloniën van die lan den neerkomt", zei hij. Het overleg in het arbeidsconflict op de scheepswerf De Vries Lentsch ta Alphen aan de Rijn, heeft na twee dagen tot het intrekken van de aan 27 arbeiders verleende ontslagen ge leid. De arbeiders waren woensdag op staande voet ontslagen omdat zij het bedrijf voortijdig hadden verlaten teneinde de televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Oos tenrijk te kunnen zien. De 27 arbei ders kunnen vanmorgen hun werk normaal hervatten en zullen volledig schadeloos gesteld worden. In het havengebied van Buenos Aires hebben stakers gisteren op een bus geschoten. Niemand werd echter gedood of gewond. Op ongeveer 50 km. buiten de stad wierpen zij een bus om en staken die in brand. Circa 1 miljoen Argentijnen hebben gisteren het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging en hun eis tot intrekking van het stakingsbe- sluit. De stakers worden in hoofdzaak ge leid door vroeger Peronistische vak bondsleiders. Zij eisen het „ontdooien" van collectieve arbeidscontracten. Ook de havenarbeiders in Buenos Aires hebben het werk neergelegd. De politie werd door soldaten geholpen bij het beschermen van de verbindin gen en het vervoer en het bewaken van de krachtcentrales. Spoorweg- en transportarbeiders hebben de bevelen van hun vakbon den genegeerd en zijn eveneens in staking gegaan. ,>nr,°n rrio^odelins HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Premier Tsjou en Lai van commu nistisch China heeft op een banket ter ere van premier Kadar van Hon garije, die op het ogenblik in com munistisch China vertoeft, de V.S. er van beschuldigd dat zij druk hebben uitgeoefend op de Ver. Naties om de Hongaarse kwestie op de agenda van de algemene vergadering te krijgen. Hij zei dat de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije door de V.S. door deze in menging de aandacht van de wereld wil afleiden van zijn „agressieve ac tiviteit" in het Midden-Oosten. Tsjechen moeten Quito verlaten De regering van de Zuidamerikaan- se republiek Ecuador heeft de zaak gelastigde en het andere personeel van het Tsjechoslo waakse gezantschap te Quito uitgewezen, omdat het zich heeft schuldig gemaakt aan „onver- dragelijke inmenging in de Ecuadori- aanse binnenlandse aangelegenheden". In bevoegde kringen te Rome is gezegd, dat de berichten volgens wel ke Italiaanse wapens aan Tunesië zijn geleverd, van alle grond ontbloot zijn. In de middagpauze is het gisteren tussen blanke en negerleerlingen van een middelbare school in de Ameri kaanse stad Philadelfia tot vechtpar tijen gekomen, waarbij een veertien jarige blanke jongen verwondingen aan het gezicht opliep. Later werden in dezelfde stad do leerlingen van een rooms-katholieko school voor meisjes een half uur na schooltijd vastgehouden, terwijl da politie een groep volwassenen en jongelingen voor het gebouw uiteen dreef. Het gerucht ging, dat neger jongens twee blanke meisjes wilden mishandelen. In Butterfield in west-Virginia hiel den ruim 75 middelbare scholieren een betoging uit sympathie met de tegen standers van de opheffing der rassen scheiding in Little Rock. Er werden tomaten en eieren gegooid naar een door een neger bestuurde auto. De negerleerlingen te Little Rock hebben gisteren voor de derde dag achtereen hun school onder bescher ming van militairen bezocht. Er wa ren geen blanke betogers voor het schoolgebouw te hoop gelopen. In de hogeschool voor negers te Al bany (Georgia) is brand gesticht. Er is voor bjjna 300.000 dollar schade aangericht. GOUVERNEUR FAUBUS Gouverneur Faubus heeft er bij de bevolking van Little Rock op aange drongen jegens de federale troepen in en rondom de middelbare school van de stad haar kalmte te bewaren. Zij hebben de macht in handen. Faubus zei: „Het bezoeken van een school op de punt van een bajonet is niet in overeenstemming met de Amerikaanse levenswijze. Wij zijn nu bezet gebied, zo zei hij. DE BILT ZEGT: Westelijke wind Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Krachtige tot matige westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1