Grote Bijbelse verhalen voor jonge kinderen Phoenix heren- of damesrijwiel naar keuze ter waarde van 250. f nap op die kale schuur met Ceta-Bever laitenbijts spelregels van deze grote Puzzle-wedstrijd EEN GOEDE RAAD w. i mimüimmmfÊ h iWTiTfTiMWlrW» Zeeuwse najaarspuzzle-wedstrijd Zeeuwsch Dagblad start met: Postzegelruilbeurs CONSUMENTENCONTACTORGAAN BRENGT NIEUWE KLASSENSTRIJD Stichting voor de prijzen betere uitweg? Ckefarisie/I Zaterdag 28 september 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 11 Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen De hoofdprijs is: Voorzitter Middenstandsbond: Hieronder volgen de 20 inzake een probleem dat velen thans bezig houdt Kerken van Dorpat 4-voudige bestrijding van pijnen en Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielenfabriek, Alb. Schootstraat te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Kotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg. Twee damespotloden, Kon. Rotterd. Lloyd, Rotterdam. Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f 25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas, Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. 1 paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zn, Amsterdam. 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewün en Zn, Middelburg. Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f 25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M. H. Dekker, Middelburg. 8 zakspiegels en 3 zakportefeuilles, Alg. Friese Levens verzekeringsmij. en de Grote Noord-Holl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijfmap, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N.V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel Elenbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes. Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes. 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J. van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes. Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar „Votha" super Perion dameskousen, Rial, L. Vorststraat, Goes. Ontbijtlaken en 6 vingerdoekjes, Brouwenaar en v. d. Kamer, Lange Viele, Middelburg. (Ingezonden mededeling adv.) HOE BRENGEN WIJ DE JEUGD ©nze jonge kinderen vooral in aan- faking met de Bijbelse Boodschap? Deze vraag moet, als het goed zal Ëti, gesteld worden in de gezinnen, ouders moeten er naar streven, dat n kinderen reeds vroeg in aanra king komen met de Bijbel, meer nog, dat de rijke inhoud van het Woord van God ook de kinderen aanspreekt. Op bijeenkomsten van school- en londagsschoolverenigingen en op ge meente- en wijkavonden van de ker ken wordt dikwijls het contact van de jeugd met de Bijbel besproken. Wij hebben een predikant eens dit advies horen geven: lees 's morgens en 's middags een hoof stuk uit de Bij bel voor en gebruik 's avonds aan ta fel de kinderbijbel. Men kan dit ad vies eens ter navolging overwegen. Men kan ook 's avonds de Bijbel (al of niet samen met een dagboek) le zen en de kinderen voor het naar bed gaan een hoofdstuk voorlezen uit de kinderbijbel. De kinderbijbel een zeer gewaar deerd hulpmiddel om de kleuters en de wat oudere jeugd in contact te brengen met de heilsgeschiedenis. Er zijn in de laatste tientallen jaren voortreffelijke uitgaven verschenen. gen goede boekhandelaar (vraag bij et aanschaffen van een kinderbijbel vooral advies van een kerkelijk mee levend boekverkoper!) zal u diverse Jeugdbijbeis kunnen tonen. Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam heeft enkele weken geleden een voor- De verloren zoon verlaat het huis van zyn vader Abraham en Izaak op weg naar de offerplaats treffelijke uitgave op dit gebied het licht doen zien. Mevrouw D. A. Cra- mer-Schaap verzorgde de tekst en Alie Evers voorzag het boek van op merkelijke illustraties. Wü zeggen met opzet opmerkelijk, omdat de tekenin gen van een bijzonder fijn gehalte zijn. Alie Evers heeft haar figuren heel eenvoudig gehouden. Geen grote voorstellingen met veel mensen, die ren en bomen, doch bijna steeds met slechts één figuur, die sterk centraal is gesteld. Het kind begrijpt die teke ningen. Wij hebben deze Bijbelse verhalen voor de jeugd met genoegen gelezen. Zij spreken ook ouderen aan en heeft Jezus niet gezegd, dat wij moeten worden als de kinderen? Wat kan het in deze gecompliceerde wereld (en in de ingewikkelde theologische wereld) een genot zijn de Bijbel te lezen en wat kan het dan een vreugde zijn te mogen voorlezen uit een kinderbijbel. Mevrouw Cramer heeft in dit boek, waarin zij zowel uit het Oude als uit het Nieuwe Testament een aantal ver halen heeft verteld, zich geheel aan de Bijbel gehouden. Er is niet geroman tiseerd. Toch is de woordkeuze zoda nig, dat de jonge kinderen de inhoud kunnen begrijpen. De tekeningen ver duidelijken de tekst ook in belangrij ke mate, bijv. door afbeeldingen van visnetten, kamelen, harpen e.d. Het boek bevat liefst 250 tekeningen, waarvan de helft in twee kleuren, en is perfect verzorgd. Het boek kost slechts 5,95. De Hervormde Raad voor Kerk en Gezin nam het initiatief tot het uitgeven van deze „Bijbelse verhalen voor jonge kinderen". Een heel gelukkig initiatief. De twee illustraties, die wij hierbij afdrukken, zijn uit „Bijbelse verhalen voor jonge kinderen". rngeznnden mededeling (adv Specialist in dames-modeschoenen Niet minder dan 700 lutheranen uit de hele wereld zijn bezig met artikeltjes ten behoeve van de „lutherse wereldencyclo pedie", welke in de maak Is. Uit Neder land zijn het o.a. prof. dr. W. J. Kooi man en de cantororganist Willem Mud- de te Utrecht, die aan dit naslagwerk mede-arbeiden. De redactie berust bij prof. dr. Julius Bodensieck in Amerika. OP VERZOEK VAN enkele enthousiaste postzegelverzamelaars in Zeeland gaat het Zeeuwsch Dagblad starten met een postzegelruil beurs. Deze rubriek, waarin ook vragen betreffende postzegels, zullen worden beantwoord, zal voortaan iedere zaterdag in het Zeeuwsch Weekend staan. Wat is nu de bedoeling hiervan? Jong en oud, abonnee of geen abonnee, lezers in of buiten Zeeland, ieder kan deelnemen aan deze ruilbeurs. De voorwaarden zijn heel eenvoudig. Men stuurt naar onderstaand adres 25 verschillende postzegels, die men dubbel heeft. De beursmeester zorgt er dan voor dat u binnen enkele dagen weer 25 an dere exemplaren van ongeveer dezelfde waarde terugontvangt. Op deze wijze kan men zijn verzameling enorm uit breiden. De namen van de eerste deelnemers zullen volgende week zaterdag in deze rubriek vermeld worden. WAAR U AAN DENKEN MOET: 1. U mag absoluut niet meer zegels in zenden dan 25. 2. U gelieve postzegels met een totale waarde van 10 cent in te sluiten voor antwoord. 3. Plak zoveel mogelijk Rode-Kruis ze gels op uw enveloppe voor de ruil beurs. 4. Vermeldt u even hoe groot uw verza meling is, schrijf ook of u zich spe cialiseert in zegels van bepaalde lan den. 6. Inzendingen moet men richten aan: De beursmeester, Zeeuwsch Dagblad, Postbus 49, Middelburg, enveloppe en op de ingesloten brief Vergeet niet uw naam en adres op de te vermelden. De Beursmeester. (Van één onzer redacteuren) Op 14 november a.s. hoopt het Convent van Christelijk Sociale Or ganisaties te Utrecht zijn 20-jarig bestaan te vieren. Hier is alle reden voor, want het mag toch zeker een belangrijk feit worden genoemd, dat de drie chr. werkgeversorganisaties en het C.N.V. nu op basis van de gezamenlijk beleden beginselen 20 jaar lang overleg hebben ge pleegd over allerlei sociaal-economische vraagstukken. Verheugend was ook, dat men elkaar meermalen vond in belang rijke kwesties en dus naar buiten toe een gemeenschappelijk geluid kon laten horen. Daarom is het te betreuren, dat juist in de laatste tijd inzake de kwestie van het Consumenten-Contact-Orgaan tussen de partners en met name tussen C.N.V. en Christelijke Middenstands bond een vrij diepgaand verschil van mening aan de dag treedt. 9 Ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 9 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. 9 Er zijn gemakkelijke en moeilijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. 9 De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. 9 Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. 9 Oplossingen mogen alleen worden ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformulier, zoals dat bij elke opgave ln „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Postbus 4. In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. 9 De oplossingen van onderstaande opgave moeten uiterlijk woensdagmor gen 2 oktober in ons bezit zijn. Opgave nummer 3. FIGUUR-PUZZLE. Woorden invullen die horizontaal zowel als verticaal betekenen: 1. gem. in Zeeland op Zuid-Beveland, 2. bijwoord, 3. Ierland, 4. hemellichaam, 5. dorpje op Noord-Beveland, 6. stad in Duitsland, 7. zwakke, 8. vlug, 9. dorpje op de Belg. grens hij Aardenburg, 10. drietenige struis, 11. mikpunt, 12. verdikking der opperhuid, 13. gem. a. d. Braakman bij Terneuzen, 14. ridderteken, 15. rivier ln Duitsland, zijtak Fulda, 16. bedehuis, 17. gem. op Walcheren, 18. onbep. voornaamw., 19. voorgeschreven kerkgebruik, 20. in- sektenetend zoogdier. I 10 11 12 5 6 7 00 6 7 8 10 12 13 14 15 16 I 14 15 15 17 18 19 18 19 20 Dit formulier gebruiken voor het inzenden van uw oplossing. Zie de voorwaarden. Evangelisatiewerkers vrijgelaten Begin juli hebben we gemeld, dat te Greifswald in de Oostduitse provincie Schwerin drie medewerkers van de in wendige zending door de autoriteiten in hechtenis waren genomen. Hun misdrijf was de beoefening van het apostolaat, De drie „bedrijvers" van het evangelisa tiewerk zijn op 31 augustus uit de ge vangenis ontslagen. Ingezonden Mededeling (adv.) De berichten van de laatste dagen hebben de zgn. Aziatische griep weer in het centrum geplaatst van de pu blieke belangstelling. Van officiële zijde is echter al ver schillende malen verzekerd, dat voors hands niet kan worden gesproken van een ernstig karakter. Tot nu toe is de „Aziatische griep" niet dramatischer dan de influenza, waarmee de bewo ners van onze lage landen zo regel matig worden geplaagd. Terwijl het op het ogenblik zeker in ieder geval is aan te bevelen, bij griep- verschijnselen uw dokter te raadple gen, zal hij er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen ook zelf een verstandige maatregel neemt, door „Aspirin" toe te passen. Het is bekend, dat „Aspirin" bij griep uitstekende resultaten pleegt op te leveren. Dit populaire genees middel, ontwikkeld in de wereldbe roemde laboratoria van het Bayer- concern, neemt nog altijd een aparte plaats in. Als „huismiddel" is er nog nooit een vervangend praeparaat van gelijke kracht voor gevonden. Men vergewisse zich ervan, dat men het originele Bayer-produkt in han den krijgt, voorzien van het bekende Bayer-kruis. En men neme nu alom „Aspirin" in huis, om bij de eerste griepverschjjnselen, die rich in het gezin voordoen, te kunnen ingrijpen. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken). In de universiteitsstad Dorpat in Estland, staan vijf beroemde oude kerken. Hiervan is er echter nog maar één voor de eredienst in gebruik, de Petrlkerk. Reeds lang geleden werd de universiteitskerk tot collegezaal e.d. ingericht. Het meubilair verhuis de naar Oberpahlen, in welke plaats het kerkgebouw in 1941 verwoest werd, maar thans herbouwd is. De Pauluskerk van Dorpat is een opslag plaats voor hout geworden en de Ma- riakerk wordt als gymnastiekzaal ge bruikt. De Johanneskerk was zwaar beschadigd, maar zal, na voorlopige restauraties te hebben ondergaan, weer voor kerkdiensten geruikt kun nen worden. Het is niet zeker, of men achter de ze gang van zaken een antigodsdien stige politiek van de communistische overheid kan zien. Dorpat telde in 1950 nog 65.000 inwoners (voor het merendeel behorend tot de Lutherse kerk), maar heeft sedertdien velen zien vluchten naar het westen. Er zal zeker geen behoefte meer bestaan aan vijf enorme kerkgebouwen, hoewel de ene op heden beschikbare kerk stellig onvoldoende zal zijn. Niet bekend is, of er mogelijk nog noodgebouwen voor de eredienst worden gebezigd. Zoals wij reeds berichtten is het C.C.O. dezer dagen officieel met zijn werk begonnen onder presidium van de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V. Het C.C.O. omvat, na het uit treden van de Ned. Huishoudraad, nog de drie vakcentrales, de Consumenten bond en de verbruikscoöperaties. Het C.N.V. is toegetreden, omdat het van mening is, dat een vakcentrale zich niet alleen bezig heeft te houden met de loonvorming, maar ook met de prijsvorming, omdat de koopkracht van de lonen nu eenmaal door de prij zen wordt bepaald. De heer H. de Mooy, voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond ver tolkt echter de gevoelens van zijn or ganisatie, als hij zegt, dat het C.C.O. in zijn huidige vorm aanleiding dreigt te geven tot een nieuwe „klassenstrijd" tussen producent en detaillist ener zijds en consument anderzijds. De heer Roolvink verklaarde weliswaar bij de installatie van het C.C.O., dat dit or gaan niet zal leiden tot een volksge richt tegen de middenstand en tot frontvorming van de ene groep tegen over de andere. „Wij nemen gaarne aan, dat de door ons zeer gewaardeerde heer Roolvink dit niet wil, maar er is in de organi satie van de C.C.O. geen enkele waar borg tegen een dergelijke ontwikke ling", antwoordde de heer De Mooy tijdens een persconferentie van de C. M.B. Hij wees hierbij op een artikel in het orgaan van de Christelijke Krul- deniersbond, waarin de noodzakelijk heid wordt aangetoond van de oprich ting van een voorlichtingsorgaan van het bedrijfsleven tegenover de C.C.O. Dit om een eenzijdige voorlichting te voorkomen en ook de visie van het bedrijfsleven aan de consument voor te leggen. „Hier is de frontvorming dus al aan de gang", aldus de heer De Mooy. Overlegsorgaan De C.M.B. erkent de rechten van het C.N.V., om zich ook met de prijsvor ming en de inkomstenbesteding van haar leden bezig te houden. De bond betreurt het echter zeer, dat het C.N. V. in het C.C.O. is gestapt, voordat het overleg in het Convent tot bepaalde conclusies had geleid. De C.M.B. is steeds bereid geweest tot overleg met consumenten en consumentenorgani saties, getuige de vele contacten met de Ned. Huishoudraad. De heer De Mooy zou echter graag hebben gezien, dat voor dit contact een speciaal orgaan in het leven was geroepen, waarin overleg zou worden gepleegd over de prijzen, zoals in de Stichting van de Arbeid overleg wordt gepleegd over de lonen. Een orgaan dus, waarin niet alleen de werkne mersorganisaties, maar ook de werk geversbonden zitting zouden hebben. Hij ontkende met klem, dat de mid denstandsbonden zich opzettelijk op een afstand zouden hebben gehouden, toen hun de kans werd geboden, om in het C.C.O. te worden opgenomen. De ontwikkeling van dit orgaan in een geheel andere richting als de hierbo ven omschrevene, maakte het de C. M.B. onmogelijk, om medewerking te verlenen. Het C.C.O. gaat immers de publieke opinie bewerken en artikelen signaleren, die voor prijsverlaging in aanmerking zouden komen. Dit is geen overleg, maar is een werkwijze, die inderdaad kan leiden tot een' „volks gericht" tegen de middenstand. Een ander gevaar, dat de heer De Mooy ducht, is, dat het streven van het C.C.O. zal leiden tot een blijvende prijsbeheersing, ook als „de nood ons niet meer is opgelegd", zoals bij de huidige prijsstabilisatie. Een voortdu rende druk op de marges van de mid denstand maakt de hoog nodige inves teringen die mede ten gunste van de consument geschieden onmoge lijk. De middenstanders komt daar door in grote liquiditeitsmoeilijkheden, kan bij stijgende prijzen zijn voorraad niet op peil houden en wordt met de ondergang bedreigd. En de ondergang van het kleinbedrijf is een enorm ver lies voor de gehele volksgemeenschap. „Dat ook de kleinsten onder ons on misbare diensten aan de gemeenschap verrichten, blijkt wel uit de moeilijk heden in dorpen, waar zich geen sla ger, rijwielhersteller, kapper, smid of andere middenstander meer vestigen wil", aldus de C.M.B.-voorzitter. In dit verband wees de heer De Mooy ook op de onmogelijkheid, om bij de prijsstabilisatie het ambacht on der dezelfde noemer te brengen als de detailhandel. Vroeger, onder de prijs beheersing, hield een schilderspatroon b.v. f 15 per week over aan een gezel. Nu is dit bedrag door het verbod van doorberekening van loonsverhogingen en door de vergroting van de sociale lasten van de patroon tot f 6 terugge lopen. Dat betekent dus, dat een pa troon met 7 werknemers, die zelf niet meewerken kan, daar hij zijn tijd vul len moet met de regeling van en het toezicht op het werk, nu een inkomen heeft van f 42 in de week. De heer De Mooy concludeerde, dat de midden stand het thans zeer moeilijk dreigt te krijgen en op afweer van velerlei aan vallen op zijn bestaansmogelijkheid bedacht moet zijn. Versterking van de organisatie is daarom een eerste eis. Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grole schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zells wanneer andere midde len laten Tigen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligst* wint die wordt btichirmd door hit bittinddeei Chefiro».

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 11