NEDERLANDSE INZENDINGEN OP INTERNATIONALE MODESHOW Een bijzondere kant van de bestedingsbeperking "NMAJA DIT WINTERSEIZOEN DRAGEN WIJ LICHTGEKLEURDE SCHOENEN h|eÜ2 dam po APPELMOES Vrijdag 27 september 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 10 DOMINEESVROUW - OP HET RIJSTVELD Vakmanschap in het veredelen van katoen trok grote aandacht U behoeft niet moeilijk te lopen J. ALLEWIJN - Schoenhandel - Middelburg verkouden Roomsen herdenken Bartholomeusnacht Huisvrouwelijke gedachten kunnen joras rare sprongen maken. Dat zult u vandaag wel zien, want ik huppel van dt troonrede naar een lelijke streek van een paar kw&jongens. Hoe kan een mens zo terecht komen? Allereerst van de week eens gelezen over de „buitenkant" van het gebeuren op Prinsjesdag. Ondanks grauwe luchten, moet het toch mooi ge weest zijn en daarover kan ik me enkel maar verheugen. Het leven van tegen woordig mist zoveel van die oude gra- tieuze stijl, dat je blij bent als er eens •en enkele dag is, dat die herleeft. Van- Zelf blijf je bij die „buitenkant" niet ste ken, want de troonrede is een belang rijk stuk. Het is de afspiegeling van de Btand van zaken in het heden en de vóór afspiegeling van wat het bestuur van 's lands zaken in he tkomende jaar zal zijn. Als ik zeg, ik vind die hele troonrede •en naar ding dit jaar, dan ligt dat na tuurlijk niet aan die troonrede zelf al leen, maar aan de toestand van ons hele volksleven. Het is al geld, wat de klok •laat, wat we te horen kregen. En dan ln dis zin, dat er van onze weleer zo goede en gave Hollandse guldens, zoveel slordige miljoenen te kort zijn. Nu gaat het wel over de „huishouding" in het groot, maar al ben je politiek en staat kundig nog zo weinig geschoold, door er varing hebben we terdege geleerd, dat Zodra het in de „grote huishouding" niet botert het bij ons in de kleine huishou ding, waarvan wij de portemonnaie dra gen ook brokken gaat geven, in de vorm van overmatig zware belastingen en het duurder worden van alles, ook van de zo nodige dagelijkse levensbehoeften. Het schijnt in bepaalde regionen nu toch ook te gaan doordringen, dat bezuinigen broodnodig is, de vraag is nu slechts, hóe men het gaat doen. Jammer is echter dat men eerst zo laat ontdekte, dat het spaak ging lopen. Wat dat betreft liggen onze huishoudelijke zaken gemakkelijker om het zo even te zeggen, want als wij meer uitgeven, dan we In onze hulshoud- portemonnaie ontvangen, dan wreekt zich dat direct en op een overduidelijke manier, want je ziet zomaar, dat de beurs leeg is, en dan rem je vanzelf wel onmiddellijk in je uitgaven. Zo komt het dat vele vrouwen al lang aan „beste dingsbeperking deden", voordat men nog dit modewoord had uitgevonden, vooral ln bepaalde kringen en zeker niet in wat men de onderste lagen van het volksleven pleegt te noemen. „Je moet maar moeten," zei eens een vrouw tegen me. „dan bezuinig je vanzelf wel". Ge lukkig de gezinnen, waar de vrouw er Zo over denkt, dan blijft „het bedrijf' za- keliik gezond. Toen ik zo alsmaar over geld las in de troonrede, dacht ik aan een bericht dat lk deze week in een krant las, dat ver telde, hoe twee knapen, één van twaalf en één van dertien jaar in Bergen op Zoom hebben huisgehouden in een ge meentelijke opslagplaats. „Die knaapjes hadden veel sloten vernield, een bedrag san geld ontvreemd en zijn er toen met •en vrachtauto vandoor gegaan. Daarmee hebben ze rare en angstwekkende schui vers gemaakt, zonder, o groot wonder, persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Als men gaat peinzen, wat déérmee alle maal had kunnen gebeuren, dan beef je er van. Maar ook al die andere schade is erg genoeg, juist omdat er uit blijkt, door wat geest zulke jongens zijn be zield. En dat is eenvoudig vreselijk. Na tuurlijk zijn zulke dingen in normale ge zinnen geen schering en inslag, maar toch aan vernielen, zij het dan op andere schaal, maakt zich een groot deel van onze vaderlandse jeugd schuldig. En nu behoeft wezenlijk de ene rang of stand, niet op de andere neer te zien. Het geldt over de hele linie, al is het bij de ene groep wat erger dan bij de andere. Enige maanden terug las ik in Elseviers Week- olad hierover een artikel onder de alar merende titel: „Een nationaal schandaal" Zo erg vond men dit euvel toen daar al. Men schat het bedrag dat jaarlijks door onze lieve jeugd uit baldadigheid wordt vernield op 20 miljoen gulden per jaar. Wat zou het een zeer belangrijke beste dingsbeperking geven, als we met elkaar dit kwaad eens beteugeld kregen. En we kunnen het klaar krijgen, als we nu alle maal, de vrouwen eensgezind aanpakken. Dat eensgezind nu eens niet in vereni gingsverband, maar elk in eigen gezin. Ook daar, waar men werkelijk kan we ten, dat de eigen jongen niet aan derge lijk vandalisme deelneemt. Dat is nog maar negatief, maar er moet in positieve zin gewerkt worden, juist bij de goed- willenden. Je eigen jongens zo opvoeden, dat ze ook zelf positief meewerken, loor waar maar kan, vernieling te verhinde ren. MAJA. Sinds de communisten de baas spe len in China, hebben de kerken er met de grootste moeilijkheden te kampen. Op vele plaatsen gaat deson danks het kerkelijk leven door, ook in de binnenlanden van China. Uit de Bazeler zending zijn in het binnenland van China diverse Chris tengemeenten ontstaan. Uit een dezer gemeenten stuurde iemand een brief naar een zustergemeente in Indonesië. In deze brief stond, dat ook in de tijd, toen de predikant er niét meer was, de godsdienstoefeningin de gemeente Zhja Hang doorging als lekebroeder in de dienst voor. Momenteel is er weer een dominee. Elke zondag komen enige honderden mensen naar de kerk. Men kan de predikant geen hoger maandsalaris uitkeren dan ongeveer 12 „volksdol lar", welk bedrag overeenkomt met twaalf gulden. Vandaar, dat alle do mineesvrouwen genoodzaakt zijn, om op de rijstvelden te gaan werken. Ge lukkig is bij de herverdeling der gron den ook aan de domineesgezinnen een rijstveld toegewezen, zodat een sober bestaan gewaarborgd blijft. Mijn beste nichtjes en neven, Dit hele jaar hebben we telkens iets over Michiel de Ruyter kun nen horen, of we hadden kans iets over hem te lezen. En er was ook een tentoonstelling over hem in Vlissingen. Laat ik nu toch op een van de laatste dagen, dat die ten toonstelling geopend was, pas kans hebben om een slippertje naar Vlissingen te maken. Eigenlijk moest zo'n tentoonstelling er al tijd zijn, dan konden jullie zo nu en dan er eens gaan kijken, want dat is de beste manier om de Va derlandse geschiedenis uit die tijd te leren. En te leren valt er dan heel wat aan jaartallen met al die Engelse oorlogen. Het is toch wel heel wat waard, dat er zoveel van die gewichtige stukken als de vredesverdragen, zijn bewaard gebleven en het is wel een bijzonder iets, dat je na een paar honderd jaar nog brieven van iemand staat te lezen. Het viel niet altijd mee hoor, om die goed te ontcijfe ren, maar ik had er graag de moeite voor over. En denk eens in, er was ook een brief van de Stadhouder, geschreven aan de vrouw van De Ruyter, toen de grote Admiraal gestorven was. De Stadhouder schrijft, dat hij in dit verdriet met haar meeleeft en het blijkt uit die brief wel, hoeveel de Stadhouder het dapper strij den voor ons land, dat de Ruyter gedaan had, waardeerde. Zijn er van jullie deze zomer ook nog naar die tentoonstelling geweest? Schrijf me dan ook eens, wat jullie het meest interesseerde? Ik denk misschien wel „het grote wiel", waaraan Michiel in zijn jonge jaren zo hard moest draaien. Maar nu moet ik hierover zwijgen, al zou er nog heel veel over te vertellen 1. Strandensemble van Chilla een hoogveredelde katoen met permanente glansfinish krimpvrijkreukherstel- lend, kleur- en wasecht, sneldrogend en practisch geen vuilopnemend) Een geestdriftig applaus van 500 kritisch kijkende modedeskun digen beloonde in de grote hall van hotel Excelsior te Venetië de Nederlandse inzenders, die tijdens een internationale modeshow ter gelegenheid van de grote Prima Mondiale del Cotone, hun vakman schap ten toon hebben gespreid. De donkere Nederlandse mannequin Maud Neefs „Net een Ita liaanse", zei een Venetiaan bracht de experts, die uit vele landen ter wereld naar Venetië gekomen waren, in verrukking toen zij, afge wisseld door vele Italiaanse mannequins, aller aandacht opeiste voor enkele opmerkelijke modellen, als het „après-ski-pakje" K.L.M. van katoenen peau de pêche en het zeer stemmige zwarte namiddag toiletje „Rembrandt". De Prima Mondiale del Cotone is de eerste internationale manifestatie van katoen verwerkende landen in de we reld. De Nederlandse deelneming was tot stand gekomen onder auspiciën van het Nederlandse Katoen Instituut. Aan 4. Een zwart-uni namiddag japon met kort jasje in de lange losse lijn, ge maakt van „Toile Sacco", het laatste op het gebied van contour-weefsel, uitgevoerd in een 100 pet. gekamde katoen: „mini-iron", en speciaal ont worpen juist voor deze nieuwe mode van losse, gemakkelijk zittende mo dellen. 3. Een mantelpakje met losse, langer<. jas van „Cotelé Royale". Teneinde dit pakje voor elk seizoen geschikt te ma ken gaf men de voorkeur aan 100 pet. katoen, terwijl het garen zo wordt ge kozen dat het in voldoende mate de chemicaliën kan opnemen om de stof het kreukherstellend- en waterafsto tend vermogen te geven. Tussen het hoofdmotief wordt gebruik gemaakt van een zwart-wit mélée effect om het Cotelé-karakter te accentueren. de bijeenkomst in Venetië, waar ook de Verenigde Staten, Japan, Indonesië, Duitsland, Frankrijk, India, Italië, Oos tenrijk, Spanje en Zwitserland verte genwoordigd zijn, was een grote mo deshow verbonden om aan de hand van in totaal 120 modellen te laten zien, welke mogelijkheden de verwer king van katoen biedt. Daarbij hebben met name de Twent se textielfabrikanten een bijzonder goed figuur geslagen. Hun vakman schap in het veredelen van katoen mocht opvallend genoemd worden. De in vele talen uitgesproken compli mentjes golden vooral het feit, dat de katoen bewerkt was op een wijze welke deze stof voor speciaal gebruik bijzonder aantrekkelijk maakt. Boven dien maakten de vaderlandse eonfec- tionnairs een goede beurt door te voor schijn te komen met strakke, eenvou dige lijnen, welke modieuze, maar vooral draagbare creaties deden ont staan. 2. Een frambozenkleurige sportieve mantel gemaakt van „Heeksuede". Heeksuede is een 100 pet. katoenen pea de pêche, beslist waterafstotend, met een bijzonder mooie finish, zeer prettig in het dragen speciaal in ons klimaat, en gemaakt met het doel de echte suède die zoveel duurder is, te vervangen. De jas wordt gedragen over een „après-ski" pak, bestaande uit blouse en pantalon van bedrukt cor duroy (blauw met zwarte opdruk Deze corduroy die in alle kleuren en kwaliteiten te koop is, is thans „Dou blé P.V.", dat wil zeggen: poolvast en p letvrij. (Van een onzer verslaggeefsters) De Italiaanse schoenen met de slanke leesten en spitse neuzen zijn nu ook door de Nederlandse vrouwen vrijwel algemeen geaccepteerd. De „overgangsperiode" ls voorbij zo wist men ons op de show van het Modecentrum voor de schoen en lederbranche te vertellen. Ook voor het ko mende seizoen is de slanke schoen weer favoriet: de Ita liaanse leest wordt nu toege past bij schoenen met heel hoge zowel als met plattere hakken. Bij de korte voorschoen, de spitse neus en de slanke hak passen geen tierelantijnen. De garneringen zijn dan ook zeer eenvoudig en vaak ontbreken ze helemaal. Hier en daar en kele perforaties, een smal bandje over de wreef (voor al bij de schoenen met heel hoge hakken) of een leren biesje, maar voor de rest is het alleen „de lijn" die de schoen elegant en mooi maakt Ook de ballerina's zijn spits, schoenen met een watteauhak- schonen met een watteauhak- Je. De queenie. en de wat- teuahak zijn rechter en dun ner dan verleden jaar en zo goed als niet meer uitgehold. De mode dringt ook steeds verder door op het terrein van de winterlaarsjes. Plom pe dikke crêperanden hebben plaats moeten maken voor dunne zooltjes van crêpe of leer. Sommige laarsjes zijn niet meer met een vacht ge voerd, maar alleen gemaakt van een stevige warme soort schrijfsuède. Doordat de mo dellen soepeler en lichter worden, kan ook hier de spit se leest tot zijn recht komen. We zagen een schattig knal rood vachtlaarsje, met een Slanke leesten in ons land ingeburgerd Ziehier de schoen die deze winter gedragen zal worden. Suède is een veelgebruikt materiaal, het komt voor in al lerlei meest lichte tinten. voor het eerst in de mode historie zullen er deze winter meer lichtgekleurde dan don kere schoenen zijn. De tinten variëren van lichtbeige („ber ken") tot bruin, terwijl ook zwarte zool en eei. zijsluiting van zwart elastiek. Ook wit nubuck wordt veel gevraagd, evenals wit generfd leer. Deze laarsjes staan natuurlijk erg elegant, maar hoe ze zich zullen houden in sneeuw en modder is voor ons nog de vraag. Lichte tinten Over kleuren gesproken: koningsblauw nogal eens voor komt. De zwarte schoenen maakten vroeger ongeveer 70 van de hele collectie uit en nu nog maar 25 Zwart speelt nu alleen een belangrijke rol in het genre cocktail- en avondschoenen. We zagen nog een bijzondere kleur: het donkerroodbruin, dat heel voorzichtig geïntro duceerd wordt, omdat schoe- bonden zijn aan het overige deel van het toilet van de ge lukkige bezitster, nen van deze tint sterk ge- We vertelden U al, dat de meeste Nederlandse vrouwen eindelijk aan de spitse leest gewend zijn. Maarop de show werden ons ettelijke schoenen getoond, die alweer Ben volgende schoenenmode vertegenwoordigden, n.l. „car- not"- of snoekmodellen. Mocht 17 net een paar Itali aanse schoenen hebben ge kocht, dan kunnen we U ter geruststelling verzekeren, dat de carnot-mode nog lang geen vaste voet aan de grond heeft en in ieder geval in het ko mende seizoen van weinig of geen betekenis zal zijn. De carnots zijn slank, evenals hun voorgangers, maar zij hebben een iets afgeknotte, bijna vierkante punt. De zij kanten zijn enigszins gepro nonceerd, doordat de zool iets smaller is dan de voet. Tot slot nog een prettig nieuwtje voor de sportieve lezeressen: de molière oftewel de veterschoen, is weer hele maal in de mode. Meestal ge maakt van suède (dat is trouwens ook met de overige modellen het geval), onge voerd, soepel, een beetje spits en met een platte, queenie- of watteauhak. Zwaar generfd leer ligt niet meer in de lijn van de hedendaagse „fragiele" schoenenmode, het leer met sen fijn nerfje nog wel.... 5. Een coctailjapon van de „Super Roneva" kwaliteit. Het dessin is een imitatie-chiné op katoenen satijn en een nieuw staaltje van moderne en technisch zeer hoogstaande textielver- edeling. De dessins zijn langs fotogra fische weg Star-procédéop het doek aangebracht en hierdoor is het moge lijk om met behulp van foto's van originele chiné-dessms (een kening- druk die al zeer oud doch tevens zeer kostbaar is) de uiterst fijne teke ning op een katoenen weefsel over te brengen, wat het dessin een bijzonder fijn en wazig aanzien geeft. 6. Een avondjapon van dezelfde kwa liteit; een zachtrose roos met groene bladeren op wit fond. Ingezonden Mededeling (adv.) -*-■ - Nee, mevrouw, u behoeft niet moeilijk te /V lopen, als u goede schoenen koopt, dan NS. wordt het lopen een genot. I V\ Koopt daarom een paar TIMTÜR schoenen en u hebt een paar schoenen //NLV\. met een prima pasvorm en toch vlot Ij van snit. TIM T U R is 'een begrip, dat V zult ook u ondervinden als u ze eenmaal V draagt. Hebt u zéér moeilijke voeten, dan hebben wij ook orthopaedische schoenen voor u met ingebouwde steunzolen en voor het dragen van losse zolen. Ook in deze schoenen verkopen wij alleen gerenomeerde merken die u een waarborg geven voor goede pasvormen, zoals: FORMA, NATURA, FEDRA, WELF, MANNA, SUPINATOR. Wij adviseren gaarne gratis en vrijblijvend omtrent uw voetklachten. Langeviele 2 - Telefoon 2 3 6 2 Dé speciaalzaak voor gemakschoeisel en voetverzorging zijn doch nu komen de raadsels een plaatsje vragen. De oplossingen zijn: I. Michiel Adriaanszoon de Ruyter; Mi laan, ruiter, school, Rina, drie, zes, j, II. Luipaard. III. Monster, Utrecht, Huizen, Drachten, Gouda. Nieuwe raadsels: I. Ingezonden door Korenbloem te West- kapelle. X Een klinker X X Een dwarsmaat XXX Een vervoermiddel X X X X Een soort schip X X X X X Een houten keet, voor tijdelijk gebruik X X X X Een schaaldier XXX Een ander woord voor verschrikkelijk X X Een verkorte jongens naam X Een medeklinker Het merkwaardige is, dat al deze woor den uit steeds dezelfde letters zijn sa mengesteld. Ook van onze Korenbloem. II. Het geheel bestaat uit 11 letters, die de naam vormen van het land waar onze Sadrach woont. 1-3-10 is een ontkenning. 4-5 is een bezittelijk voornaamwoord. 8-9-11 is een meisjesnaam. 72 is de naam van een groente. 6-3-10-75 is een teken van moeheid of van slaap. 106 is een landbouwwerktuig. III. Verborgen fruitnamen. Jaap, ruim direct die rommel op. Ik liep eergisteren een lelijke kou op in die noordenwind. Ga maar lekker spelen, Hansje. Haal beschuit Llesje, anders heeft broertje niets te eten. Ik heb ramen en deuren goed gesloten. De oplossingen kunnen met vermelding van voornaam, naam (schuilnaam als j« die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 5 oktober worden gezonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes. Nelleke W. te Anna Jacobapolder. Wat al gezellige dingen bij jullie thuis en op het dorp. Twee witte poesen in een huis, dat zie je niet vaak. Zijn ze jong? Alle jarigen bij je thuis gefeliciteerd en jij wel het allermeest, maar dat komt om dat je nu familie van me bent geworden. Welk instrument bespeel je in het mu- ziekclubje? Ingezonden mededeling 'adv Hoewel de oogst van appelen en peren dit jaar als gevolg van de nachtvorsten ln het voorjaar, slecht genoemd mag worden, zal er deze maand toch veel hard fruit aan de markt komen, daar in deze weken het winterfruit geplukt wordt en niet al dit fruit voor opslag ge schikt ls. Zo zullen er weer veel moes appelen worden aangeboden, die aan merkelijk voordeliger in prijs zijn dan de handappelen. Het is daarom zeer ze ker aan te bevelen om nu eens af en to» appelmoes op het menu te plaatsen. Zondag: grapefruit, gebakken lever, spruitjes, aardappelen, gevulde beschuit- bollen. Maandag: kop aardappelsoep, brood schotel met tomaten en komkommersla. Dinsdag: verse braadworst, bloemkool, aardappelen, appelmoes. Woensdag: bloemkoolsoep, andijvl» met kaassaus, gebakken aardappelen. Donderdag: gebakken rolpens, rode kool, aardappelen, vanillerijst. Vrijdag: schelvisragout, worteltjes, aardappelpurée, rozijnenpannekoekjes. Zaterdag: dikke groentesoep, yoghurt. Recept: Gevulde beschuitbollen. 4 beschuitbollen, Vu 1. custardvla, gem ber, poedersuiker, 60 g boter. De kapjes van de beschuitbollen af snijden, de bollen uithollen, vullen met wat custardvla, de gesneden gember er bovenop leggen en wat gemberstroop er over gieten. De kapjes met roomboter in de koekepan laten smelten, de beschuit bollen erin zetten en op een zacht vuur goed warm laten worden. De beschuit bollen op een schotel overdoen en met poedersuiker bestrooien. Recept: Broodschotel met tomaten. kg tomaten, 6 ons oud brood, peper, zout, 100 g geraspte kaas, 50 g boter, melk, 1 ei, paneermeel. Een vuurvast schoteltje inboteren en beleggen met sneedjes oud brood zonder korst. De tomaten in heet water leggen en daarna pellen. Op de sneetjes brood plakjes tomaat leggen; hierover wat zout en peper en daarna een laagje geraspte kaas strooien. Daarna weer een laagje brood, weer tomaat, enz. De bovenste laag moet uit brood bestaan. Het ei met wat zout en melk loskloppen en over het brood gieten. Er nog wat kaas over strooien en 't geheel met paneermeel be dekken. Een paar klontjes roomboter er op leggen en In de oven een bruin korstje geven. Sedert 1937 worden in diverse rooms-katholieke kerken van Frank rijk de protestanten herdacht, die als offer vielen tijdens het bloedbad in de Bartholomeusnacht 1572. Het was de priester Paul Coururier, uit Lyon, die de stoot gaf tot deze herdenkingen. Gedurende heel zijn leven heeft deze r.k. geestelijke zich beijverd tot het verkrijgen van betere verstandhoudin gen tussen de protestanten en zijn kerk. De Bartholomeüsnacht is in Frankrijk de grote kloof tussen Rome en het protestantisme geworden. Daar om drong Couturier er op aan, dat men van r.k.-zijde begon met boete te doen en berouw te tonen over de Bartholomeüsnacht. De beweging van Couturier heeft zich uitgebreid en dit jaar hebben in enige honderden r.k.-kerken de her denkingsmissen plaats gehad. Alsof daórdoor de kloof gedempt kon wor den!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 10