Parachutisten beschermden negerleerlingen Slechts zes overlevenden van „Pamir" gered Griep heerst in geheel Europa De Gelderse vallei nog rondom in het water Het was nu rustig Nieuwe geluiden en oude be kenden in NCRV-programma PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nylon in Pluimpot In de stad Little Rock Geen vierkante kaas uit N'land Laatste eer voor koning Haakon Misverstand bij radiogesprek Engels passagiers^ schip gestrand Russische vijf jarenplan verlengd Spitsuurwerd verschoven Grote schade voor de boeren Gezellige gezinsavond „Kom d'r in" Vier Amerikaanse vliegtuigen verongelukt tien doden Bommenwerper op huis gestort Ambtenaren geen salarisverhoging Hoofdkantoor: L. Vorstitraat 80, Goe* Tal. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwse!) Dagblad r zie pagina 3 13c Jaargang No. 3816 Hooióre-* ur K HAfiOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 26 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.33 u., onder 18.27 u. Maan op 11.22 u., onder 20.22 u. Hoogwater vrijdag 27 sept.: Vlissingen: 3.58 u. 2.57 m., 16.11 u. 2.55 m. Terneuzen: 4.28 u. 2.71 m., 16.43 u. 2.70 m. Wemeldinge: 5.51 u. 1.97 m., 18.04 u. 1.86 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.74 m., 17.46 u. 1.63 m. Onder bescherming van federale troepen is gistermorgen een groep negerscholieren de centrale middelbare school van Little Rock bin nengegaan. De negerkinderen werden met auto's gebracht. Toen zij uitstapten stelden parachutisten zich rondom hen op en zo werden zij in de school geleid. Er heeft zich geen incident afgespeeld. Gas: doodsoorzaak van Noordwijks gezin Ook gisteren is nog geen antwoord gevonden op de vraag, of het overlij den van het gezin Lekkerkerken te Noord wijk al of niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst, die eerder sectie had ver richt op de stoffelijke overschotten van de heer Lekkerkerken en een van de kinderen, heeft de maaginhoud van de vrouw en het andere kind onderzocht. Hij bleef bij zijn eerder getrokken con clusie, dat gasvergiftiging de doods oorzaak moet zijn geweest. Lahr overhandigt nota aan Semjonof De speciale westduitse gezant te Moskou, dr. Lahr, heeft gisterochtend de plaatsvervangende Russische minis ter van buitenlandse zaken Semjonof een nota overhandigd over de vastge lopen besprekingen tussen de Duitse bondsrepubliek en de Sowjet-Unie. Indische ontwerp-resolutie De Indische afvaardiging heeft een ontwerpresolutie ingediend ter bespre king- door de politieke commissie van de algemene vergadering wanneer zij aan de kwestie van de ontwapening toe is. Verwacht wordt, dat dit begin oktober het geval zal zijn. India stelt voor, dat de Verenigde Naties een beroep doen op alle leden- staten, „onvoorwaardelijk en onmid dellijk alle proeven met kern- en wa terstofwapens op te schorten". Voordien hadden 350 parachutisten bij het schoolgebouw de wacht be trokken. Ook in de gangen der school staan soldaten opgesteld. Toen de negerkinderen binnenkwa men verlieten verscheidene blanke kinderen de school. Later ontstonden voor de school botsingen, waarbij 'n volwassen blanke een bajonetsteek in de arm opliep. Toen de soldaten de nieuwsgierigen verjoeg, riep een blanke jongen: „Tin nen soldaten, waarom gaan jullie niet naar huis?" Op een conferentie van democra tische gouverneurs van zuidelijke staten te Sea Island zijn twee re soluties ingediend, waardoor men wil bereiken dat de federale troe pen uit Little Rock worden terug getrokken, hebben de goedkeuring gekregen van de zes democratische gouverneurs, die aan de conferen tie deelnemen. Twee republikeinse gouverneurs steunden het standpunt van Eisenhower. President Eisenhower heeft in een radiogesprek zich gekeerd tegen de extremisten, die de Amerikaanse wet met eerbiedigen. Onze vijanden, aldus Eisenhower, verheugen zich over dit Incident en misbruiken het overal om een vals beeld van ons land te geven. Rusland beschuldigt Amerika Radio Moskou heeft in een commen taar in de Arabische taal de Verenig de Staten ervan beschuldigd zich be zig te houden met ondergrondse acti viteit tegen de regeringen van India, Indonesië en Birma, door de separa tistische bewegingen in die landen aan te moedigen. De Russische radio beschuldigde de Amerikaanse diplomaten in Indonesië ervan een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de organisatie van de mi- taire rebellie op Sumatra. De Verenigde Staten, aldus de com mentator, zetten hun ondergrondse ac tiviteit in het westelijke deel van In donesië nog steeds voort. Uit een advies aan het bestuur van het produktschap voor zuivel blijkt, dat de kaascommissie van dit pro duktschap niet de produktie wenst van zogenaamde vierkante kaas. Men heeft tegen de produktie daar van aanzienlijke technische bezwaren, omdat de bewerking groter is en het risico dat de korst scheurt en het zout niet goed verdeeld wordt, aanzien lijk is. Anderzijds ziet men het commer cieel zo, dat deze vierkante kaas, die reeds duurder in produktie zou ko men, zou moeten concurreren met de vierkante Deense danbo met 45 en 80 procent vet in de droge stof. Daar door zou het mogelijk zijn, dat de prijs van Nederlandse vierkante kaas tot het prijspeil van de Deense zou worden teruggedrukt. Duizenden Noren hebben reeds de laatste eer bewezen aan wijlen ko ning Haakon de zevende, wiens stof felijk overschot in de kapel van bet koninklijk paleis te Oslo is opge baard. Adelborsten van de vlootacademie hebben de wacht betrokken bij de baar, waarbij voortdurend nieuwe kransen en bloemen worden neer gelegd. Bij het hoofd van de overledene is de Noorse koningskroon geplaatst. De Noordduitse zender Nord- deieh-radio heeft gisteren in de vroege morgenuren na radio-tele grafisch contact met het Ameri kaanse vrachtschip „Geiger" te gengesproken, dat de „Geiger" 40 overlevenden van het Duitse schip „Pamir" aan boord zou hebben. Volgens het kuststation heeft de „Geiger" slechts geseind vijf ge redden aan boord te hebben. Het schip wist niets van een redding van 40 andere opvarenden. Het bericht van de Azoren van dins dagavond, volgens welke 40 opvaren den zouden zijn opgepikt en dat dus werd tegengesproken, heeft zijn oor' sprong gehad in het verkeerd verstaan van een deel van een radiogesprek tus sen het Amerikaanse schip „Geiger" en een zoekend vllegtnig, aldus is uit Lissabon gemeld. Totaal zfjn er nu zes personen ge red. De zesde overlevende, die door de „Absecon" werd opgepikt, vertelde, dat hij 21 kameraden, die met hem in de reddingboot waren, had overleefd. Politieke moeilijkheden in Triest De Italiaanse regering heeft een re geringsambtenaar belast met het be stuur over de stad Triest, omdat het door onenigheid tussen de politieke partijen in de stad niet mogelijk is ge bleken op normale wijze een gemeen tebestuur te vormen Het Engelse passagiersschip „Hilde- brand" is gisteren ten zuiden van Kaap Raso (Portugal) op de rotsen gelopen. De Hildebrand was op weg van Liverpool naar Lissabon. Alle passagiers zijn aan land ge bracht en voorlopig in Cascais onder gebracht. Alleen de bemanning is aan boord gebleven. Men probeert het schip vlot te krij gen, hoewel twee ruimen zijn onder gelopen als gevolg van een gat in de romp. De Sowjet-Unie heeft bekend ge maakt, dat zij voornemens is het lo pende vijfjarenplan te verlengen om de grote nieuwe ondergrondse rijk dommen en energiebronnen, die in het land ontdekt zijn, tot ontwikke ling te brengen. Deze verlenging werd ook nodig om rekening te kunnen houden met de onlangs ingevoerde re-organisatie van de industrie, zo wordt in een mede deling van radio-Moskou gezegd. De nieuwe richtlijnen bepalen dat het nieuwe plan moet voorzien in 'n nieuwe krachtige campagne voor het ontwikkelen van alle sectoren van de nationale economie, waarbij voorrang moet worden verleend aan de ver vaardiging van produktiemiddelen. Het nieuwe plan moet de natuur lijke hulpbronnen van de oostelijke gebieden van het land helpen ontwik kelen, de woningbouw aanzienlijk uit breiden en de agrarische produktie vergroten. DE BILT MELDT: Noordoostelijke wind Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Overwegend matige wind tussen oost en noord. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. De griep heerst op het ogenblik in geheel Engeland en Schotland. In Edinburgh liggen 13.000 van de 66.000 kinderen en 200 onderwijzers en on derwijzeressen in bed. In Huil zijn meer dan 20.000 kinderen van school thuis gebleven. In Belgrado zijn ongeveer 10.000 ge vallen van griep geconstateerd, drie scholen zijn gesloten. In Boedapest en ook in andere delen van Hongarije is griep onder de school kinderen uitgebroken. Ook Griekenland wordt door de Aziatische griep geteisterd. In de Griekse provincies heeft meer dan 45 pet. van de bevolking griep. In Italië zijn tot nu toe 17 mensen aan de Aziatische griep overleden. Het aantal griepgevallen in het ge hele land wordt op circa 300.000 ge schat. De lagere en middelbare scho len in Milaan en Rome zullen voor lopig nog minstens drie weken ge sloten blijven. In het Italiaanse leger zijn tot nu toe 37.000 griepgevallen geconstateerd. Zes militairen zijn overleden. In Rome liggen ongeveer 20.000 mensen met aziatische griep in bed. Er was woensdag in Nederland JL slechts één onderwerp van ge- sprek: de voetbalwedstrijd Ne- l derlandOostenrijk. Hoe groot de belangstelling voor de strijd wel was, is gebleken tussen 5 en 6 uur, het „spitsuur", dat de po- g, litie-autoriteiten altijd met zor- gen vervult. I Amsterdam maakte op dat tijd- jL stip een „verlaten" indruk. Trams reden half gevuld door de bin- l nenstad, auto's en fietsen gag men ongewoon weinig in de stra ti ten: een opmerkelijk beeld. Pas na kwart over zes nam de druk- te weer toe. Toen liepen de kan- Si toren leeg: Het vrijwillige „over ig werk" van het personeel bij vLr radiotoestellen of televisie-appa- Si raten was gedaan. Deze foto geeft een beeld van de parachutisten, die in vrachtwagens naar Little Rock worden vervoerd. Commissie voor de V.N.- strijdkrachten De secretaris-generaal van de V.N. Dag Hammarskjoeld, heeft dinsdag bekend gemaakt dat er een commissie van het secretariaat van de V.N. is in gesteld, die de operaties van het inter nationale politieleger van de V.N. in het midden-oosten moet bestuderen. Het waterpeil in de Gelderse vallei begint thans te zakken. Gisteren is er zo goed als geen regen gevallen, en verscheidene weilanden in de hoogste gebieden van de vallei, die eergisteren nog blank stonden, vertonen weer grote groene plekken gras. De wei landen die verscheidene dagen onder water hebben gestaan, zijn echter bruht-swart geworden. Ook vele we gen bij Barneveld zijn nu weer be gaanbaar. Niettegenstaande verbetering van de weersomstandigheden zijn de lage gelegen gebied van de Gelderse Val lei er nog slecht aan toe. Nog steeds zijn vele wegen afgeslo ten voor het verkeer en de mensen aan deze wegen leven als op eilandjes. Tal van bruggen zijn door het water, dat van de hoger gelegen heuvelrug gen van de Veluwe een weg zocht naar de laagste plekken in de vallei, weggeslagen. Hierdoor is een gevaar- De N.C.R.V. zal in het komende radi o-seizoen enkele ingrijpende wijzigin gen brengen in de godsdienstige uitzendingen met het doel om de haastige mens van deze tijd heter te kunnen bereiken. Het donderdagavondprpogramma blijft in de gezellige gezinssfeer en zal „Kom d'r in" heten. Diverse populaire rubrieken worden in enigszins gewijzigde vorm gehandhaafd. Ook de N.C.R.V.- televisie, ofschoon zwaar gehandicapt door ruimtegebrek in de studio's en door het beperkt blijven van de wekelijkse zendtijd tot 12 uur, biedt ver schillende nieuwe attracties. We geven u hieronder een greep uit het nieuwe programma, zoals dat op de te Hilversum gehouden persconferentie werd voorgeschoteld. In de reeks godsdienstige uitzen dingen komt een nieuwe rubriek van 5 minuten, „Op de man af" ge naamd. Om tien minuten over 7 zul len sprekers, die bijzondere kwali teiten bezitten voor het radiowerk, hierin elk gedurende een maand een korte toespraak houden. Het Woord voor de Dag zal voortaan eveneens afwisselend door verschillende me dewerkers worden verzorgd. De Avondoverdenking maakt plaats voor een Dagsluiting, uitsluitend bestaan de uit Bijbellezing met muzikale omlijsting. De Morgendienst en de Bijbellezing blijven ongewijzigd. Door de toewijzing van zendtijd aan het Convent van Kerken is de NCRV- zendtijd op zondag ingekrompen tot enkele schamele resten. Hierin wordt een nieuwe uitzending gebracht, ge titeld: „Tot ziens in Jeruzalem", die in de huiselijke kring meer belang stelling wil wekken voor het land van de Bijbel. Onder de titel „Cantate Do mino" wordt een nieuw programma voor zondagavondzang gebracht. NIEUWSBULLETIN De omroepverenigingen plegen over leg over de vaste nieuwsuitzendin gen. Men wil het nieuws korter en pregnanter gebracht zien en beter verdeeld over de dag. Zo zou tegen sluitingstijd een slotbulletin inge voerd kunnen worden met nieuws, dat eerder op de avond nog niet be kend was. Zeer belangrijk nieuws, na acht uur binnengekomen, zou in een „nieuwsflits" tussen de aange kondigde programma's door kunnen worden gebracht. De eigen Radiokrant Vandaag blijft verschijnen. Een nieuw onderdeel hier van wordt de rubriek „Tussen wind en water", waarin aandacht zal wor den besteed aan Delta-plan, inpolde ring van het IJsselmeer, Rijn-Lek-ka- nalisatie en andere waterstaatkundige werken. ONTSPANNING Het programma „Kom d'r in" biedt gevarieerde muziek, afgewisseld met de nieuwe familiewedstrijd „Raak de Roos". Bij de hoorspelsectie zullen de he ren J. Bodegraeven en W. Paauw als regisseurs optreden. „Ernst Jan" heet de nieuwe hoorspelserie voor de jeugd, die in de plaats komt van „Saskia en Jeroen". Auteur is weer de heer J. ter Haar. „De jeugd op eigen wieken" is een serie van de heer J. de Vries, waarin de verdere belevenissen buiten gezinsverband van enkele figuren uit „De jeugd vliegt uit" ten gehore wor den gebracht. MUZIEK Elk dagprogramma wordt begonnen met een „réveil" gecomponeerd door dr. Anton van der Horst, waaraan de melodie van het Lutherlied ten grond slag ligt. Op woensdag wordt in de vooravond onder de titel Preludium een serie belangrijke concerten ge bracht, ingeleid door Jaap Geraedts. Van 1 januari af zullen door Piet v. Egmond populaire orgelbespelingen worden gegeven, beurtelings uit Am sterdam en uit Londen (BBC con cert-orgel). Op het gebied van de experimentele radiokunst worden onder de titel „Akoustikon" door Henk Badings en Ab van Eyk enkele uitzendingen voor bereid. Hoogtepunten op muzikaal gebied worden de Ravèl-herdenking in de cember. TELEVISIE In de televisie-uitzendingen op za terdagavond wordt het programma „Uit en Thuis" gehandhaafd evenals het lied van de maand en de grammo- foonplatenrubriek „Pas geperst". Een nieuw onderdeel vormt het program ma „Wie is uw dubbelganger?", waar in landgenoten met hun dubbelganger zullen worden geconfronteerd. De woensdagavond blijft gereserveerd voor televisiespelen. Ruimtegebrek in de studio maken 't noodzakelijk om op de donderdag avonden een programmadee) te bren gen, dat tevoren buiten de studio op de film is vastgelegd. Hiervoor wordt een documentair programma gekozen. Op 3 oktober wordt in deze reeks een programma gewijd aan onze schaats kampioene Sjoukje Dijkstra. Verder is op donderdagavond o.m. geplaatst een kleinkunstprogramma van Jelle de Vries, dat „Artisjok" heet. De „Absecon" vond de schipbreuke ling, juist toen de reddingboot dreig de te zinken, op slechts een mijl af stand van de plaats, waar de vijf an dere overlevenden werden gered. DE TOEDRACHT De geredden vertellen van de toe dracht het volgende: Het schip bood aanvankelijk goede weerstand tegen de golven, maar na enkele uren ver anderde de wind van richting en verscheurde alle zeilen en brak een der masten. Er bleef toen niets an ders over dan het vege lijf te red den. Het zoeken naar overlevenden wordt door twaalf schepen en elf vliegtuigen voortgezet. Vier Amerikaanse vliegtuigen, die deelnamen aan de Navo-oefening „Strike Back" in het noorden van de Atlantische Oceaan, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij twee botsingen verongelukt, waarbij de tien inzittenden om het leven zijn gekomen, aldus is gemeld door een verslaggever aan boord van het Ame rikaanse vliegkampschip „Forrestal". Vier doden Een tweemotorige bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is op een rij huizen in een voorstad van Dayton in Ohio terecht gekomen. Vier personen de piloot, de tweede piloot en twee bewoners waren op slag dood ten minste één persoon werd ge wond. Het toestel kreeg onmiddellijk na 't opstijgen motorstoring en wilde daar om naar het vliegveld terugkeren. Het kwam echter op een huis terecht, dat volledig verwoest werd, nadat het te voren twee andere huizen gedeeltelijk vernield had. Hjke situatie ontstaan, want nu zijn de wegen die men soms tot over de knieën in het water wadend nog kan betreden, niet meer te onderscheiden van de ernaast liggende sloten. Het is reeds voorgekomen, dat wielrijders en wandelaars van het wegdek geraakten en in de sloten terecht kwamen. GEEN DROGE PLEK Het vee kan geen droge plek meer vinden. Niet alleen de aardappel oogst, maar ook de bieten en knol- lenoogst dreigen nu verloren te gaan, om nog maar niet te spreken van het koren dat op het land on der water staat. Boeren stonden gisteren hun aardappels te rooien, die 40 centimeter onder water ston den. Sommige koeien, die niet op tijd op stal gezet konden worden, toen het water met grote kracht van de Veluwe neerstroomde, staan nu tot hun buik, luid loeiend, in het water. De melk- produktie loopt tengevolge hiervan zienderogen terug. In Nijkerkerveen loopt het water de woonhuizen en boerderijen aan de voorkant in, om bij de achterdeur de huizen te verlaten. In Nijkerkerveen heeft men 'n dijk rond een boerderij gelegd, waar ach ter het water 50 tot 70 cm. hoog staat. Men leeft hier geheel geïsoleerd van de buitenwereld. Gisteren werd in het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken voor de laatste maal gesproken over de sala- risvoorstellen van de drie centrale or ganisaties, waarover we dezer dagen schreven. De ministers Suurhoff en Struyken woonden deze vergadering bij. Alle voorstellen van de organisa ties werden hier van de hand gewe zen. Het overleg is thans gesloten en voor de organisaties dus op een vol komen mislukking uitgelopen. De beide bewindslieden hadden oog voor de redelijkheid van de voorstel len der bonden, welker argumentatie wij reeds weergaven. Zij stonden .ech ter op het standpunt, dat de overheid op dit moment niet kan voorgaan met het geven van salarisverhogingen in welke vorm dan ook, nu van over- heidszijde aan het bedrijfsleven is dui delijk gemaakt, dat van loonsverho gingen geen sprake kan zijn. Boven dien laat de positie van de schatkist geen enkele lastenverzwaring toe. De organisaties zullen zich nu in eigen kring met de leden verstaan, deze in lichten over het verloop der onder handelingen en zich beraden over de weg, die nu gevolgd moet worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1