Volgend jaar meer geld voor uitvoering van Deltawerken Amerikaanse troepen naar Little Rock in Arkansas Begin 1958 aanleg van afsluitdam in Veerse Gat Opnieuw nota van westelijken aan de Russische regering Belgisch plan in algemene vergadering van Ver. Naties PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Begroting van Verkeer en Waterstaat Vrag en over melk- garantieprijs Veel water in de Gelderse vallei Chrissemeujewordt 108 jaar Staatstroepen onder federaal gezag De zesde in een reeks Met motor tegen verkeerszuil2 doden NixonFaubus is verantwoordelijk Limburgs gedeputeerde bij auto-ongeluk gedood 40 OVERLEVENDEN VAN „PAMIR" GERED Geredden maken het goed Meer gevallen van griep Algerijnse leider gaf zich over Amerikaans agent in Rusland gepakt Chessman krijgt een kantoor Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg; Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen; Dijkstr. 26-28 Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7_ per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Het Kremlin danst zie pagina 5 13e Jaargang No. 3815 Hoofdredacteur, ft hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 25 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.32 u., onder 18.30 u. Maan op 10.07 u., onder 19.41 u. Hoogwater donderdag 26 sept.: Vlissingen; 3.11 u. 2.63 m., 15.25 u. 2.65 m. Terneuzen: 3.41 u. 2.77 m., 15.58 u. 2.79 m. Wemeldinge: 5.07 u. 2.11 m., 18.è04 u. 1.97 m. Zierikzee: 4.56 u. 1.86 m., 17.06 u. 1.72 m. Op de thans verschenen begroting van verkeer en waterstaat is ten behoeve van de Deltawerken in 1958 een hoger bedrag uitgetrokken dan voor 1957, nl. 67 miljoen gulden, tegenover 50 miljoen dit jaar. Dit houdt verband met de ontwikkeling van het programma van de Deltawerken en met het feit dat de Deltadienst, het onderdeel van de Rijkswaterstaat, dat met de voorbereidingen en de uitvoering van de grote werken van het Deltaplan is belast, thans in hoofdzaak wel de formatie heeft gekregen, nodig, om zijn taak met voortvarendheid tot uitvoering te brengen. Op verschillende punten in het Del tagebied, deelt minister Algera in de memorie van toelichting mee, zijn thans werken gaande, met name in het Haringvliet, in de Zandkreek en bij het Veerse Gat, en ook in de mond van de Hollandse IJssel, terwijl het de bedoeling is, in 1958 op een tweetal an dere punten met de werkzaamheden te beginnen. De werkzaamheden aan de thans in uitvoering zijnde bouwput voor de grote spuisluizen, die een on derdeel zullen vormen van de afsluit dam in het Haringvliet, vorderen naar wens, zodat het zich laat aanzien, dat deze bouwput in het voorjaar van 1958 zal worden voltooid. In aansluiting daarop zal dan direct een begin ge maakt kunnen worden met de bouw van de sluizen in deze bouwput, een werk, dat zich over meerdere jaren zal uitstrekken. Afsluitdam Van het Drie-eilandenplan is de werkhaven bfj Vrouwenpolder t.b.v. de afsluiting van het Veerse Gat ge reed gekomen. Het is de bedoeling, om in het begin van 1958 met de aanleg van de afsluitdam te beginnen. De bouwput voor de schutting, die in de afsluitdam door de Zandkreek moet worden opgenomen, zal in het voorjaar van 1958 gereed komen. Ook hier ligt het in het voornemen, direct daarop aansluitend met de sluisbouw in deze bouwput aan te vangen. In het voorgaande werd reeds ver meld, dat op enkele nieuwe punten in het Deltagebied in 1958 tot uitvoering van werken zal worden overgegaan. Dit betreft de aanleg van een gedeelte dam over de platen bü de oostpunt van Flakkee in het Haringvliet, welk werk te zijner tijd een onderdeel zal vormen van de scheiding tussen het Zeeuwse meer en het Haringvlietbek- ken. Op de tegenover gelegen Brabant se oever zal een werkhaven nabij Wil lemstad komen. Verder ligt het in het Het Tweede Kamerlid, de heer Borst, heeft aan de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de slechte financiële omstan digheden van vele boeren, waardoor veb i van hen, zoals door het land bouwschap is vastgesteld, in liquidi teitsmoeilijkheden verkeren? 2. Is de minister in dit verband be reid, maatregelen te treffen om te bomen tot het spoedig uitbetalen van voorschotten op de bijslagen op de garantieprijs voor de melk, in over eenstemming met de wensen, die uit de georganiseerde landbouw naar voren zijn gebracht? 3. Acht de minister het niet nood zakelijk de boeren in de gelegenheid te stellen hun financiële verplichtin gen zo goed mogelijk en op tijd na te komen, door regelmatig tweemaal per jaar voorschotten op de garantie prijs te verstrekken, wanneer blijkt, dat in een verlopen halfjaar de melk prijs beneden de door de regering vastgestelde garantieprijs is gebleven? Nog steeds stijgt het waterpeil in de laaggelegen gebieden van de Gel derse vallei. Het water, dat van de hoger gelegen Veluwe naar deze val lei stroomt voert tevens onvruchtbare grond aan. In de nacht van maandag op dinsdag Is 25 mm. neerslag geval len. In een noodwoning tussen Hoe velaken en Terschuur stroomt het water de woonkamer binnen. Vele binnenwegen in de polder bij Nijker- kerveen zijn onbegaanbaar geworden DE BILT MELDT: Rustig weer In het noorden van het land flinke opklaringen, in het zuiden wat meer bewolking met hier en daar enige re gen. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren. voornemen, een begin te maken met voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de Grevelingendam, en wel tegen de oever van Schouwen Duiveland, nabij Bruinisse. Met de bo ven vermelde werken zal, voorzover de financiële mogelijkheden reiken, de verhoging van ook in de toekomst als primaire waterkering te handhaven dijken worden voortgezet, waarvoor een bedrag van 14,5 miljoen gulden van het bovengenoemde totaal van 67 miljoen zal kunnen worden besteed aan door het rijk of derden uit te voe ren werken. „Zwakke plaatsen" De verdediging van de zgn. „zwakke plaatsen" in de hoogwaterkeringen zal, naar verwacht mag worden, in 1958 kunnen worden voltooid, behalve wellicht op enkele punten, waar de samenhang met andere werken dit niet mogelijk maakt. Het bedrag, dat t.b.v. voorzieningen, voortvloeiende uit de wet bescherming waterstaatswerken in oorlogstijd werd uitgetrokken, kon op grond van de noodzaak, ook de uitga ven voor de civiele verdediging tot 't uiterste te beperken, niet hoger wor den gesteld dan f 1.800.000. Prinses Irene naar Lausanne vertrokken Zoals reeds eerder bekend werd ge maakt zal H.K.H. Prinses Irene in het komende studiejaar verschillende cur sussen volgen aan de universiteit te Lausanne. Tot dit doel is de prinses gisterochtend van Schiphol naar Lau sanne vertrokken. Woensdag 2 oktober hoopt Neder lands oudste ingezetene, de Wed. Christina Karnebeek-Backs, in haar omgeving beter bekend als „Chris semeuje", haar 108e verjaardag te vieren. Het zal deze in een boerderijtje vlak aan de Duitse grens te Holterhoek (gemeente Eibergen) wonende uit zonderlijk krasse vrouw ook dit maal ongetwijfeld niet aan belang stelling ontbreken. De Britse regering heeft te Moskou aan de Russische regering een nota doen overhandigen, waarin de rege ring te Londen andermaal het Russi sche voorstel tot een verklaring van de grote mogendheden tegen het ge bruik van geweld in het midden- oos ten van de hand wordt gewezen. Vol gens de nota zijn de problemen te diep geworteld en te ingewikkeld om op Gisteravond omstreeks acht uur is op de middenweg ter hoogte van de Brinkstraat in Amsterdam een motor rijwiel, bestuurd door de 51-jarige heer J. Lippert uit Diemen, met gro te snelheid tegen een op een ver keersheuvel staande zuil gereden. De heer Lippert werd, evenals de in de zijspan gezeten 75-jarige heer G. Lang uit Diemen, op straat geslingerd. Met zeer zware verwondingen werden bei den naar het O.L. Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds waren overleden. Men vermoedt, dat de bestuurder de verkeerszuil niet heeft opgemerkt. dergelijke wijze tot oplossing te wor den gebracht. Ook Frankrijk en de Verenigde Sta ten hebben gelijksoortige, maar niet gelijkluidende nota's te Moskou over handigd. Zij zijn het antwoord op de Russische nota van 3 september. VERSCHERPING Volgens de Britse regering zal de toestand zeker verscherpt Worden door de levering van Russische wa pens op grote schaal aan zekere lan den in het midden-oosten, gepaard gaande met „Sowjet-propaganda". Dit leidt, aldus de nota, onontkome- lijk tot de conclusie, dat de Russische regering niet oprecht is als zij aan dringt op vrede en evenwicht in het midden-oosten. Volgens de Britten is het voortduren van het geschil tussen Israël en de Arabische wereld de voornaamste oor zaak van de spanning in het midden oosten. 9 Gisterochtend omstreeks tien uur is in de le Van Swindenstraat te Amsterdam de 56-jar. mevrouw Z., toen zij in haar woning op de derde verdieping de ramen aan de buiten kant aan het afstoffen was, op straat gevallen. In de loop van de mid dag is zij overleden. Het Amerikaanse leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat 500 man van de 101ste divis; ucht- landingstroepen, die volledig ge- vechtsklaar zijn, op weg zijn naar Little Rock. De bekendmaking ge schiedde nadat de minister voor 't leger, Brucker, met de minister Bij een ongeluk op de „Autobahn" tussen Darmstadt en Mannheim is gistermorgen de heer Matthieu Git mans, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, die onderweg was naar Tirol om daar zijn vakantie door te brengen, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half tien. De auto van de heer Gitmans werd door een grote vrachtauto gegrepen. De heer Gitmans, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, was 51 jaar. Sinds april 1954 was hij voor de K.V.P. lid van provinciale staten van Limburg, sinds december 1956 lid van gedeputeerde staten, als opvolger van de tegenwoordige staatssecretaris Höppener. Het Amerikaanse schip „Geiger" heeft geseind, dat het veertig over levenden van de „Pamir" aan boord heeft. Dit bericht is opge vangen in Santa Maria (Azoren). De geredden verkeren in goede welstand. De „Geiger" heeft er 25 uit een reddingboot opgepikt en 15 van een vlot. Het zoeken naar meer overle venden wordt voortgezet. De red dingboten zijn van voldoende voedsel en seinmateriaal voorzien. De kotter „Absecon" van de Ameri kaanse kustwacht heeft gistermid dag een reddingboot met een over levende van de Duitse viermaster „Pamir" opgepikt. Het Amerikaanse transportschip „Gei ger", dat de vjjf mannen van de Pa mir, die maandagavond gered zijn, naar Casablanca brengt, meldde, dat de toestand van de geredden goed is. Deze overlevenden vier leerlingen en de scheepsbakker hebben ver klaard, dat er aanvankelijk tien man nen in hun sloep zaten, maar dat er vijf overleden of overhoord geslagen zijn. Voorts hebben zij gezien, dat een tweede reddingboot van 25 man van de „Pamir" was gestreken, doch zij wisten niet wat er verder van die sloep geworden is. Van de drie red- Twee opvarenden van de „Pamir" zijn aan de dood ontsnapt: de een is n.l. gered, de ander, kapitein Egger, die gewoonlijk het bevel over het schip voerde, is ditmaal niet meegegaan. Op de rechterfoto zien we hen op het dek van de „Pamir", tijdens de voorlaatste reis. Links zien we hoe een politieman in Hamburg de ouders en de broer van de geredde, Karl Otto Dum- mer, de blijde tijding brengt, dat Karl gered is. dingvlotten, die aan boord waren, zijn er twee door de storm wegge slagen. Piloten van opsporingsvliegtuigen heb ben lichtsignalen waargenomen van reddingboten. Negentien vliegtuigen nemen thans aan de opsporing deel. Deze foto laat zien hoe een neger neergeslagen wordt. van defensie besprekingen had ge voerd. Een woordvoerder van het leger zei, dat alle leden en eenhe den van de nationale garde in Ar kansas zich zullen moeten melden. President Eisenhower heeft in middels de staatstroepen van Ar kansas, de zgn. nationale garde, onder federaal gezag gesteld. Gouverneur Faubus, die zich te Sea Island in Georgia bevond, i.v.m. een conferentie van gouverneurs, is gister morgen onmiddellijk naaT Little Rock gereisd. „Ik ben ervan overtuigd, dat mijn terugkeer een matigende invloed zal hebben" verklaarde hij. Omtrent Eisenhowers proclamatie aangaande de mogelijkheid het zenden van fede rale troepen verklaarde hij: „Dit Is 't begin van een soort koude oorlog". De Amerikaanse vice-president Ni xon heeft verklaard, dat Faubus ver antwoordelijk is voor de gebeurtenis sen in Little Rock. Hij heeft de extre mistische elementen aangemoedigd. IN LITTLE ROCK Gistermorgen hadden zich opnieuw een tweehonderd mensen verzameld bij de afzetting van dè weg van de middelbare school. Alles bleef ech ter rustig, daar zich, een uur na het begin der lessen, nog geen neger leerlingen hadden aangemeld. De politie heeft in totaal 44 mensen negers en blanken in hechtenis genomen na de relletjes van maan dag. De Amerikaanse evangelist Billy Ghaham heeft „Little Rock" veroor deeld. „Dit is met reden een drama, dat de communistische propaganda het beste wapen verschaft, dat zij sinds jaren heeft gehad, verklaarde hij. Vijf negerleerlingen zijn toegelaten op twee scholen in Okmulgee in da Amerikaanse staat Oklahana, die te voren alleen door blanken werden be zocht. Er deden zich geen incidenten voor. De Belgische minister van buiten' landse zaken, Larock, heeft gisteren in de algemene vergadering van de Ver. Naties voorgesteld, dat de assem blee de ontwapeningscommissie en de secretaris-generaal opdraagt alle be langrijke gegevens over de gevaren Voor zover de geneeskundige hoofd inspectie uit ingekomen informaties kan opmaken, blijkt, dat in verschil lende delen van Nederland geleidelijk aan meer gevallen van influenza wor den waargenomen, zo deelt het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid mee. Op sommige plaatsen hebben de artsen het zeer druk voor de tijd van het jaar. Men roept medische hulp vooral in bij het eerste geval in het gezin. Tot dusver zijn er geen ver schijnselen, die erop wijzen dat de influenza haar goedaardig karakter verliest. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg afnemend is. Uit andere provincies, met name Zuid- Holland, Gelderland en Overijssel, zijn verschillende berichten binnen gekomen over nieuwe griepgevallen. Als algemene raad wordt aanbevolen de lichaamshygiëne in acht te nemen. t Een leider van de Algerijnse op standelingen in het gebied van Al giers, is na een vuurgevecht met Franse militairen in de Kasbah van Algiers gevat. Uit een huis, waarin hij was ge vlucht, wierp hij een handgranaat naar Franse soldaten en beschoot hjj hen met een machinepistool. Een Frans kolonel werd hierbij gewond. Toen Saadi door machinegeweervuur van Franse parachutisten was getrof fen gaf hij zich over. In de afgelopen week hebben Fran se strijdkrachten, ondersteund door vliegtuigen, 850 opstandelingen ge dood. Er werden 600 geweren, zes machinegeweren en mortieren bene vens een hoeveelheid springstof buit gemaakt. Turkije zal het Roemeense voor stel voor een conferentie van zes balkan-landen verwerpen, aldus is vernomen van een ambtenaar van het Turkse ministerie van buitenlandse 'zaken. Het Turkse antwoord is in voorbereiding. van de moderne oorlog en de bewape ningswedloop te verzamelen en dat zij een programma uitwerken om deze gegevens over de gehele wereld te ver spreiden. Het Belgische voorstel is op da agenda van de politieke commissie geplaatst, gekoppeld aan een bespra king van de ontwapeningskwestie. Eind oktober zal met het debat over deze kwestie worden begonnen. Lloyd De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft gezegd, van oor deel te zijn, dat in de komende weken vooruitgang op het gebied van de ont wapening mogelijk is. Over de toestand in Syrië zeide hij, dat zijn regering de ontwikkeling met grote bezorgdheid volgt. De wapenleveranties van com munistische landen hebben zulk een omvang genomen, dat men zou gaan denken dat de Russen vooruitgescho ven steunpunten van voorraden voor zien. De Russische politiek in het mid den-oosten schijnt „eenvoudig oppor tunistisch te zijn". Volgens radio-Moskou heeft de Rus sische commissie voor staatsveiligheid bekend gemaakt, dat men een Ame rikaanse agent, Bromberg geheten, gearresteerd heeft. Deze arrestatie is het gevolg van de inlichtingen, die door de Let Zalins waren verstrekt. Zalins heeft gewerkt voor de Ame rikaanse inlichtingendienst en is het vorig jaar in de Sowjet-Unie gear resteerd, aldus radio-Moskou. Volgens de Russische autoriteiten heeft Brom berg tijdens de bezetting van Letland samengewerkt met de Duitsers. Hij vluchtte naar Zweden en ging van daar naar West-Duitsland, waar hij in dienst trad van de Amerikaanse inlichtingendienst. De Amerikaan Caryl Chessman, die negen jaar geleden wegens verkrach ting ter dood werd veroordeeld, zal over een kantoor kunnen beschikken om zijn aanstaande juridische cam pagne voor te bereiden. Hij mag zijn advocaten en getuigen ontvangen en zal voorts kunnen be schikken over bepaalde wettelijke do cumenten. Ook mag hij per brief of telefonisch contact opnemen met on verschillig wie.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1