1949 V6KP0N WAT KUNT U DOEN „Schuldbelijdenis" in het geding Ouders en twee kinderen lagen dood in bed Aambeien? HEMOTABS Kruidenkracht! Generale synode Geref. Kerken Hongaarse minister verbiedt demonstraties Vragen over Russische vlasdumping ONTSTELTENIS IN NOORD WIJK Geen steun, wel krediet voor fruittelers Generaal wilde niet wachten Italiaanse wapens naar Tunesië C.N.V. EN E.E.G.-VERDRAG Aan Nederlands speciale positie moet aandacht besteed worden tegen Aziatische griep? TELEVISIE THUIS: KINDEREN SLAPERIG OP SCHOOI Hulp aan Turkije Tijger geopereerd Dinsaag 24 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van één onzer verslaggevers) Alweer heeft de generale synode van de Gereformeerde Kerken een stuk in behandeling genomen, dat niet kon worden afgewerkt. Het betrof hier een ingewikkelde zaak, die in de wandeling wel wordt aangeduid als de „schuldbelijdenis". Aanleiding om deze van 1949 daterende kwestie op het agendum te plaatsen, was een schrijven van de heren prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. dr. C. A. van Peursen, mr. dr. J. W. Dekker, mr. A. Bouman en J. W. Bonda, voorzien van bijlagen en vergezelschapt van adhaesiebetuigingen uit vijf gemeenten. In grove trekken gaat het hierom: de zwaar tegen de uitlating, dat de synode synode van Den Haag (1949) heeft na gegaan in hoeverre vorige synodes ten aanzien van de gang van zaken rond de vrijmaking hadden gefaald. Daarover heeft zij toen enige conclusies vastge steld, gevolgt door de uitspraak: adat zij (de synode) haar leedwezen betuigt over datgene, wat in de han delingen der vorige synode blijkens bovenstaande conclusies niet of niet geheel juist was; b) dat, hoewel haar (de synode) overi gens op dit ogenvlik geen meerdere concrete schuld gebleken is, zij toch van mening is, dat ook op andere punten schuld aan de dag zou komen renspreking, waarin men elkander wederzijds voor Gods aange zicht van schuld tracht te overtuigen. Toen de synode van Den Haag op haar zittingsdag over deze conclusie ging stemmen, was een deel van de leden der synode al naar huis. Er bleken 21 vóór en 18 tégenstemmers te zijn, zodat deze conclusies werden aanvaard. Gezien het feit, dat de synode verre van voltollig was en gelet op de stem menverhouding, stelde ds. P. N. Kruys- wijk onmiddellijk daarna voor, om het genomen besluit niet uit te voeren. Ook dit besluit werd aanvaard, waardoor het eerste weer was teniet gedaan. Nadien is deze zaak op de synode van Leeuwarden (1955) aan de orde geko men, nadat er ook in Rotterdam (1952) over gesproken was. De vijf bovenge noemde leden van de Gereformeerde ker ken hebben aan de Leeuwarder synode Sïvraagd, de gang van zaken bij de be- issingen der Haagse synode inzake de .schuldbelijdenis" af te keuren. Zij acht ten het in 1949 genomen besluit in strijd met artikel 31 van de kerkorde, welk ar tikel de besluiten van kerkelijke verga deringen als „vast en bondig" beschouwt. Hierop antwoordde de synode van Leeuwarden, dat zij de gang van zaken Jn 1949 niet wilde afkeuren, omdat deze foch in strijd was met artikel 31 der erkorde, noch een gevaarlijk precedent had geschapen, hetgeen adressanten be weerden. Door dit antwoord uit Leeuwarden piet bevredigd, hebben de vijf heren zich pogmaals tot de synode gewend. Op Scherpzinnige wijze legden zij in een ze ventiental punten hun bezwaren vast. TERECHT ONBEVREDIGD De commissie, die over de missive- De Gaay Fortman c.s. te handelen had, pn namens welke commissie prof. dr. D. Nauta raporteren moest, heeft zich niet met een Jantje van Leiden van haar taak gekweten. Uit het rapport over deze materie blijkt duidelijk, hoeveel moeite men heeft gedaan, de vijf bezwaarde he ren recht te doen. De commissie is er namelijk van over tuigd, dat deze heren terecht kunnen verklaren door de beslissing van de sy node van Leeuwarden geen bevrediging te hebben ontvangen. De synode van As sen kan hun schrijven niet voor onont vankelijk verklaren. Vooral niet, omdat de synode van Rotterdam, volgens de oommissie, haar besluit in de acta niet goed geformuleerd heeft. De commissie stelde aan de synode voor, te verklaren, dat zij de bedoelde beslissing van de Haagse synode (inzake het tenietdoen der eerst gedane uit spraak) als verantwoord beschouwt; en dat er geen aanleiding bestaat, de waar achtigheid en zuiverheid van het belij den van schuld, gelijk het door de sy- pode van 's Gravenhage is geschied, in twi prof. Schilder niet had mogen afzetten, omdat hij een profeet was. Beter dan zo iets te publiceren ware het, wanneer men concrete aanwijzingen gaf, dat de synodes het recht misten, om prof. Schil der af te zetten. Dat de synode beslist niet onwillig is, om te praten over de kwesties, die tot scheiding hebben geleld, blijkt uit haar aanvraag bjj de synode der geref. ker ken (ond. art. 31 k.o.) van Bunschoten- Spakenburg om een samenspreking, en blijkt ook uit het feit, dat zij voortgaat met de zaak van eienheid onder de ge reformeerde belijders. Ds. H. W. H. van Andel van Utrecht- Oost, die tijdens de verschillende syno des nauw bij deze zaak betrokken was, betreurde het, dat de kwestie een ander aspect had gekregen. Hij stemde toe, dat de vorige synodes aan de adressanten niet voldoende recht hadden gedaan. Prof. Nauta lichtte als rapporteur het geschrevene nog toe, waarbij hij de uit drukking „juristerij" afwees. De missive is kennelijk wel door een jurist opge steld, maar van verschillende adresse rende broeders weet de synode, dat zij hun schrijven ernstig bedoeld hebben. Teneinde te voorkomen, dat aan deze belangrijke zaak opnieuw onrecht zou worden gedaan het was vrijdagmorgen en de synode had nog een uur stelde ds. Kruyswijk voor op dat ogenblik de zaak niet te behandelen. Ds. J. Hengeveld overleden In de ouderdom van 73 jaar is te Groningen overleden ds. J. Hengeveld, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Hengeveld werd in 1884 ge boren en in 1908 kandidaat in Zuid- Holland. Op 1 okt. 1910 werd hij te Zoeterwoude in het predikambt beves tigd. In 1921 vertrok hij naar Schip luiden, en in 1925 deed hij te Jutphaas zijn intrede. In 1929 werd hij predikant te Oosthem en in 1933 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente te Stedum, waar hem mei 1950 eervol emeritaat verleend werd. De Hongaarse minister van staat, Ma- rosan heeft gewaarschuwd, tegen het houden van straatdemonstraties op 23 oktober de eerste verjaardag van het uitbreken van de opstand. Loopt men de straat op, dan zal in tien minuten de orde gehandhaafd zijn, dreigde Marosan. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vredeling heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid en in staat een uitvoerige uiteenzetting te geven van de marktpositie van vlas en de be- invloeding daarvan door Russische dum pingspraktijken? 2. Welke gevolgen verwachten de mi nisters daarvan op de werkgelegenheid in de vlasverwerkende industrieën. Prinses Beatrix, die in Goirle een kinderdorp heeft geopend, bracht ook een geschenk mee: een jong zwart dwerggeitje. Foto: prinses Beatrix na de aanbieding van het geitje in gesprek met de kinderen 9 De Europese Gemeenschappelijke Markt vormt volgens de Japanse mi nister van buitenlandse zaken op het ogenblik de voornaamste moeilijkheid voor de Japanse exporthandel. Voor Japan wordt onder deze omstandig heden de Amerikaanse markt van steeds groter betekenis. ijfel te trekken. BAN IN HET LEGER? Het is waar, dat de vijf adressanten ln hun missive niet over de geestelijke problematiek van de schuldbelijdenis hebben gesproken, zoals zij wèl deden, toen ze ln 1955 hun schrijven naar Leeu warden deden uitgaan. Maar ln de van plaatselijke kerken ontvangen adhaesie betuigingen bij dit schrijven, komt dat element terdege naar voren. In de discussie over deze zaak vroeg prof. dr. K. Dijk mede in verband met fonbiicaties in het orgaan „De Strijdende Kerk" (bedoeld zijn artikelen van ds. O. Jager), of men wel het recht had, te •preken van een „ban in het leger". Het is op zijn minst lichtvaardig, dit te sug gereren. Dr. L. Praamsma van Groningen- Euid toonde zich onbevredigd over de «tukken van prof. De Gaay Fortman c.s. De stukken zijn veel te juridisch van op- ret voor zo'n ernstige zaak. Klopt hier- Schter het bewogen hart? Waar klopt et dan? En als er schuld beleden moet worden, waarover dan en tegenover wie? Dr Praamsma maakte ook ernstig be- neem dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting-van hun kwaal. Hemotaba ia een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotaba doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. In het door het gezin Lekkerkerken aan de Jan van Henegouwenlaan te Noordwijk bewoonde zomerhuisje heeft men gisterochtend de vier leden van dit gezin dood aangetroffen. De 26-jarige man, die kelner van beroep was en aan boord van schepen zijn werk verrichtte, zijn 27-jarige vrouw en hun twee kinderen van vijf jaar en vijftien maanden, zijn door nog onbe kende oorzaak om het leven gekomen. Aanvankelijk vermoedde men dat kolendamp de oorzaak van de dood van het gehele gezin was geweest, maar bij onderzoek is gebleken dat de kachel dit seizoen nog niet heeft ge brand. Aangenomen wordt dat allen in de nacht van vrijdag op zaterdag het le ven hebben verloren. Een pakje met vlees dat vrijdag of zaterdag is be zorgd lag nog onuitgepakt in de keu ken. Dr. Hulst heeft gistermorgen een ge rechtelijk geneeskundig onderzoek in gesteld. Nader is gebleken dat alle leden van het gezin zich eind vorige week niet goed gevoelden. Alle slachtoffers lagen te bed en men heeft ze daarin aange troffen. Voorshands is de doodsoorzaak nog een raadsel. Fruittelers, die tengevolge van de nachtvorstschade in financiële moei lijkheden verkeren, kunnen voor het verkrijgen van krediet tegen normale voorwaarden de medewerking vragen van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, aldus deelt minister Mans- holt mee in een brief aan het Land bouwschap. Het bestuur van het fonds zal bevorderen, dat voor de terugbeta ling van de wegens nachtvorstschade opgenomen gelden een bijzondere re geling wordt getroffen, waarbij met de financiële positie van de kredietnemer rekening zal worden gehouden. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt in zijn brief verder mee, dat hij geen gevolg kan geven aan het verzoek van het Landbouwschap de door nachtvorst schade getroffen fruittelers hulp te bieden door het van overheidswege verlenen van bedrijfskrediet tegen lage Tente. De door de nachtvorst in de fruitteelt veroorzaakte schade moet worden beschouwd als een normaal bedrijfsrisico, waarin de overheid de telers niet door een steunmaatregel als hoedanig het verlenen van krediet tegen verlaagde rente toch moet wor den gezien tegemoet kan komen. Frans Joseph Strauss, de Westduitse minister van defensie, heeft generaal Burkhart Mueller-Hillebrand, chef van dienst voor het militaire personeel, ontslagen en vervangen door kolonel Ernst August Lassen van de generale staf. Er was een verschil van mening tus sen de minister en zijn medewerker ontstaan over de bevordering van een officier, voorgesteld door Strauss en verworpen door de generaal. Na een briefwisseling over deze kwestie ont bood Strauss de officier bij zich en liet hem wachten. De generaal kreeg er na een half uur genoeg van en ging naar huis. Hij liet de minister weten dat hij in zijn gehele loopbaan (in 1923 bij de rijksweer begonnen) nog nooit een half uur had moeten wachten. De generaal werd opnieuw ontboden en kreeg zijn ontslag. Waardering voor oorlogsgra venverzorging In tegenwoordigheid, van de hoof den van andere Gemenebest-vertegen woordigingen in Den Haag, de Chef van het protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, andere voor aanstaande Nederlandse persoonlijk heden en vertegenwoordigers van de Imperial War Graves Commission en het Britse Legion heeft de Britse am bassadeur, Sir Paul Mason, aan dhr Herman Gotzen, voorzitter van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, woensdagavond de versierselen van Honorary Commander of the Order of the Britsh Empire aangeboden. Sir Paul Mason zeide, dat het Koningin Elizabeth de Tweede had behaagd deze onderscheiding aan de heer Gotzen te verlenen als erkenning voor zijn voortreffelijke diensten voor de zaak van Anglo-Nederlandse vriendschap en begrip, en in het bizonder voor het werk dat hij heeft gedaan, persoonlijk zowel als in zijn kwaliteit van voor zitter van het Nederlandse Oorlogs- gravencomité, voor de familieleden van de Britten en Canadezen die hun leven tijdens de oorlog gaven en thans in Nederland begraven zijn. O De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, zal op 8 oktober voor een officieel bezoek in Belgrado aankomen, zo heeft het Zuidslavische persbureau Tanjoeg hekend gemaakt. Duikers en redders in een bootje bij het gekantelde wrak van de Nederlandse baggermolen, die in de haven van Marseille tengevolge van de explosie van een opgehaald projectiel zonk. Vier van de op varenden vonden door deze explo sie de dood. (Telefoto) Papoea's bij de marine Het is de bedoeling, om voor een voudige functies bij de marine op Nieuw-Guinea autochtone burger krachten aan te trekken, deelt minis ter Staf mee in de toelichting op de begroting 1958 van de marine. Hier door kan worden bereikt, dat minder dienstplichtigen, die deze functies thans vervullen, van Nederland naar Nieuw-Guinea behoeven te worden uitgezonden. Ook voor de Nederlandse Antillen zijn dergelijke maatregelen in overweging. In officiële Franse kringen is gezegd, dat Frankrijk Italië stilzwijgend goed keuring heeft gegeven, wapens aan Tu nesië te leveren. Tunesië had Italië om wapens ge vraagd voor de uitrusting van een batal jon. De Italiaanse regering had nog geen besluit genomen, maar overleg gepleegd met de Franse regering, die stilzwijgend had toegestemd. Frankrijk aarzelt met de leverantie van wapens aan Tunesië omdat het be vreesd is, dat deze in handen komen van de Algerijnse opstandelingen. In Algiers is bekendgemaakt, dat een wapensmokkel tussen Tunis en Algiers is ontdekt. Ingezonden mededeling (adv.) In een uitvoerige brief aan de leden der Tweede Kamer heeft de Verbondsraad van het C.N.V. hoewel het de sociaal-economische integratie van West-Europa en dus de ondertekening van het E.E.G.- verdrag sterk toejuicht de aandacht gevestigd op verschillende be zwaren, die aan het thans voorliggende verdrag voor Nederland kle ven en die bij de behandeling in de Tweede Kamer naar het oordeel van het C.N.V. behandeld moeten worden. Ten aanzien van het probleem van het buitentarief wijst het CNV erop, dat tegen elke prijs zal moeten wor den voorkomen, dat de nieuwe Ge meenschap een gesloten karakter krijgt. Een intensief handelsverkeer met derde landen blijft voor Neder land zowel in als buiten de E.E.G. een levensnoodzaak. De Nederlandse regering dient zich voortdurend in te zetten voor een zo laag mogelijk buiten tarief. Het CNV is in dit opzicht niet geheel gerust. Het aanvaarden bijv. van een tarief ad 30 pet. voor ruwe tabak, dat tot niet min der dan ruïneuse gevolgen voor onze tabakshandel en tabaksverwerkende Ingezonden mededeling (adv.) Weinig en ook eigenlijk heel veel. Het belangrijkste is, verstandig en ge zond leven, overmatige vermoeidheid vermijden en zorgen voor vitaminen- rijke voeding. Hiermede verhoogt u uw weerstand en stimuleert u de natuurlijke afweer krachten, die uw lichaam tegen infec ties bezit. Volgens alle tot dusverre verkregen gegevens draagt de Aziatische griep een onschuldig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden behandeld. Het huismiddel bij uitnemendheid te gen griep is „Aspirin", het wereldbe- faamde Bayer-product. „Aspirin" be vordert de transpiratie, doet de koorts dalen en stilt de pijn in hoofd en lede maten. U doet er verstandig aan, te zorgen, dat u thans „Aspirin" in huis hebt, zodat u het bij de eerste symp tomen van griep in uw gezin direct bij de hand hebt. Kwaliteit en betrouwbaarheid worden u gegarandeerd door het bekende Bayer-kruis op de verpakkingen en op de tabletten. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken.) industrie kan leiden, heeft ons in hoge mate verontrust. Met betrekking tot de sociale har monisatie staat het CNV op het stand punt, dat het begrip sociale harmoni satie niet mag worden misbruikt, om de nationale volgorde van sociale wensen te ondermijnen. Zo zal voor wat ons land betreft bij voorbeeld het tot stand brengen van de nodige verbetering van de invalidl- teits- en van de weduwen- en wezen verzekering niet mogen worden uitge steld met een beroep op de sociale harmonisatie. Terzake van het concurrentieregiem van de ondernemingen wekt de ver dragstekst op zijn minst de indruk te steunen op het uitgangspunt ener ver bodswetgeving. Het dringt er op aan, dat ook aan het toekomstig gemeen schappelijk beleid ten aanzien van de economische mededinging de in ons land algemeen aanvaarde idee van misbruikwetgeving ten grondslag zal worden gelegd. LANDBOUW EN VERVOER Het verdrag draagt in sterke mis schien wel in te sterke mate het karakter van een raamverdrag, waar door belangrijke hoofdstukken prac- tisch ongeschreven bleven en alles af hangt van nadere uitwerking en uit voering. Dit geldt vooral voor de land bouw en het vervoer. Het CNV zou de regering op het hart willen binden, dat juist in deze beide bedrijfstakken voor ons land grote belangen op- het spel staan en De schoolartsendienst van de gemeente Dordrecht heeft, naar aan leiding van klachten over slaperigheid van sommige leerlingen van lagere scholen, een enquete gehouden over het vraagstuk „televisie en schoolkind". Men komt in een thans verschenen Voorts heeft het volgen van min of rapport tot de conclusie, dat het heb-meer sensationele programma's in de avonduren een funeste invloed op de nachtrust van de kinderen. Opmerkelijk wordt genoemd, dat er in elke schoolklasse wel twee of drie leerlingen zijn, die opvallend slaperig zijn tengevolge van het volgen van televisieprogramma's in de avonduren. Drie kwart van de Dordtse onderwij zers acht het het televisievraagstug nog niet zo ernstig, dat een systema tische bestrijding nodig is. In het rap port wordt dit onderschreven. Het zegt: „Het is inderdaad twijfelachtig, of de school hier een taak heeft. Het is een aangelegenheid van het gezin". Franse regering verkoopt oliebelangen De Franse regering heeft bekend ge maakt, voornemens te zijn een deel van haar oliebelangen op de markt te brengen. De verkoop zal geschieden door uitgifte aan het publiek van niet stemhebbende verhandelbare certifica ten tegenover de aandelen, die de staat in Franse maatschappijen voor explo ratie, produktie en raffinage van olie bezit. ben van een televisietoestel thuis een verleiding vormt, vooral voor de gro tere kinderen. Het is wel zeker, dat er in« gezinnen, waarin kinderen huis werk moeten maken, grote kans be staat, dat dit wordt verwaarloosd. De zo noodzakelijke rust in het gezin als achtergrond voor de arbeid op school wordtdoor de televisie beslist be dreigd. Bovendien heeft televisie een nadelige invloed op het toch zo nood zakelijke buiten-spelen van kinderen. dat het uiterste dient te worden ge daan om die veilig te stellen. Vier van de zes landen aldus het CNV hebben zich bij afzonderlijk protocol zekere vrijheden voorbehou den in verband met uiteenlopende bij zondere omstandigheden. Gegeven het feit, dat het gebeurd en door de Nderlandse regering aanvaard is, trekt het de aandacht, dat nóch in het verdrag nóch bij protocol gewag gemaakt wordt van bijzondere proble men, waarvoor ons land zich bij de uitvoering van het verdrag gesteld ziet:- structuurproblemen, voortvloei end uit de snelle groei van onze be roepsbevolking, onze armoede aan grondstoffen enerzijds en onze histo- risch-bepaalde nog steeds grote econo mische belangen in Indonesië ander zijds. Het CNV verzoekt de Kamer, na te gaan, wat in dit opzicht nog kan worden gedaan. Het Vakverbond vestigt er verder de aandacht op, dat de bepalingen ten aanzien van de conjunctuurpolitiek en de betalingsbalanspolitiek beslist zwak zijn en nauwelijks enige zekerheid bie den, dat in een tijd van laagconjunc tuur en/of betalingsbalansmoeilijkhe den de nieuwe gemeenschap daaraan het hoofd zal kunnen bieden. Wat de samenstelling van het So ciaal en Economisch Comité betreft, voorziet het verdrag niet in pariteit tussen het aantal ondernemers- en werknemersvertegenwoordigers. Gelet op het grote belang, dat de werkne mers hebben bij de uitvoering van het verdrag, lijkt het van belang, dat een paritaire samenstelling zoveel mogelijk wordt nagestreefd. Ingevolge een oproep van de liga van Rode Kruisverenigingen stuurt het Ne derlandse Rode Kruis ten behoeve van de door overstromingen in Turkije ge troffenen 1080 sets gedroogd bloedplasma alsmede 1000 ampullen gamma globuline voor een totale waarde van ƒ53.900. De K.L.M. heeft zich wederom bereid ver klaard haar belangeloze medewerking te verlenen bij de verzending van deze par tij. Ingezonden mededeling (adv.) Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bi) de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBES AN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping, vale teint, enz. verdwijnen met (HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). In een dierenpark te Arnhem is de Wï jarige tijgerin Mimi door middel van de zgn. keizersnede verlost van twee reeds dode jongen. Aangezien andere in grepen van een dierenarts faalden, werd de veeartsenijkundige dienst te Utrecht gevraagd de operatie te willen verrich ten. Van deze zijde werd direct medewer king toegezegd en na een aantal voorbe reidende maatregelen werd de operatie in de kooi verricht door het hoofd van de verloskundige afdeling, dr. Snoek, die geassisteerd werd door het hoofd van de heelkundige afdeling, dr. Toussaint Ra ven. Drie uur lang is men met de opera tie bezig geweest en het verloop was succesvol. Er is later wel een complica tie opgetreden, doch de directeur van het dierenpark is vol goede moed de bij zonder mooie tijger in het levèn te kun nen houden. De Poolse autoriteiten zijn een campagne begonnen tegen Poolse zee lieden, die zich te buiten gaan aan al cohol en die op buitenlandse reizen smokkelen. Van verscheidene schepen zijn bemanningsleden ontslagen we gens „excessen" in vreemde havens.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5