Textielhandelaren moeten met koffie-actie' doorgaan Binnenkort gratis cursussen voor goederenadministratie Prof. van Niftrik sprak voor Walcherse zondagsschoolleiders „De Schelde" boekte dit jaar goede resultaten Serooskerke (W) heeft nu prachtig sportterrein w- ZEEUWSCH DAGBLAD DIRECTEUR CHR. TEXTIELBONDt Gevaarlijke kant aan koffie-actie Nieuwe Chr, Kleuter school in Middelburg Dankdag op Tholen Standenlijst adspiranfen Tijdens najaarsconferentie Hein Cujé winnaar van Utrechtse singelloop Tweede nederlaag voor „Swift" Zaterdag officieel geopend Raad Arnemuiden Dinsdag 24 september 1957 Pagina 3 „De zgn. koffie-actie is eigenlijk maar een vervelende geschiedenis, maar toch geloof ik dat de textieldetailhandelaren ermee moeten blij ven doorgaan. Niet zozeer als strijdmiddel, maar meer als pedagogi sche maatregel, opdat de uitwassen van het cadeaustelsel verdwijnen en de daardoor gevolgde branchevermenging ophouden zullen". Deze woorden sprak gistermiddag het Tweede Kamerlid H. van Eysden als directeur van het bondsbureau van Chr. detailhandelaren in Textiel- en Mode-artikelen, tijdens de provinciale vergadering van de Zeeuwse afdeling in hotel Centraal te Goes. H. VAN EYSDEN vervelend De heer Van Eys den had gecon stateerd, dat de actie een veel grotere omvang heeft genomen, dan aanvankelijk werd verwacht. „Onze actie heeft zeer zeker een reëele invloed op de totale koffie verkoop", zo zei hij, „en daarom ben ik ervan overtuigd ,dat de levensmiddelenbranche zal gaan in zien, dat dit zo niet kan doorgaan". Meegedeeld werd, dat de actie in Zeeland voor de textieldetaillisten goede resultaten heeft afgeworpen, waarbij zelfs bestellingen van f 8000 en meer werden gedaan. Gevaarlijk „Er zit echter een gevaarlijke kant aan deze actie", aldus de directeur van de C.T.B., „daar hier en daar textiel handelaren blijken te zitten, die de koffieverkoop als een goedkoop recla memiddel zien en die het zouden be treuren, wanneer er overeenstemming wordt bereikt, zodat de koffieverkoop wordt gestaakt". „De heer Van Eysden wees er even wel nadrukkelijk op, dat het doel van de textielbonden niet is: koffieverkoop. Wanneer beide branches het eens wor den, zal er eerst nog een uitlooptijd volgen waarin de kruideniers hun tex tiel en de textielhandelaren hun koffie kunnen spuien, maar daarna wordt dan ook de actie onmiddellijk en voorgoed gestopt. Unaniem gaven de Zeeuwse leden te kennen, dat de koffie-actie tevens de textielverkoop stimuleert. In ver schillende dorpen is men nog niet met de koffie-actie begonnen, maar elders vooral in de steden wordt veel koffie tussen de stoffen verkocht. KOFFIE-LEDEN Het klinkt vreemd, maar het is een feit, dat het ledental van de drie bonden der textieldetaillis ten flink is gestegen, sinds de zgn. „koffie-actie" is begonnen. De reden hiervan is, dat alleen leden aan deze actie kunnen deel nemen. De Chr. bond (C.T.B.) boekte 50 nieuwe leden, de B.K. bond plm. 100 en de neutrale zeker wel 150 koffie-leden. derenadministratie. Dit zal landelijk gebeuren en zo ook in verschillende Zeeuwse plaatsen, o.a. te Goes en Mid delburg. De goed bezochte vergadering stond onder leiding van de provinciale voor zitter, de heer P. I. Hamming uit Mid delburg. Toekomst De heer Van Eysden wierp in zijn referaat een blik in de toekomst van de textielbranche en liet daaraan een overzicht voorafgaan van de diverse factoren, die daarop van invloed kun nen zijn. Van zeer groot belang noemde de spreker de vraag, welke houding de vakbeweging zal aannemen, nu er geen nieuwe loonronde komt. Voor de tex tielhandel achtte hij het van veel be lang, dat er een zekere rust in de prij zen, en dus ook in de lonen, komen. Want de Euromarkt betreft, hierin zag de heer Van Eysden voor de tex tielbranche versterking van de positie van de grossier en van de inkoopver eniging. Hij vroeg zich af of het aan tal inkoopverenigingen niet moet wor den uitgebreid. Daarvoor zullen goede initiatieven moeten ontstaan. Cursussen Meegedeeld werd, dat er in de ko mende maanden voor de leden gratis cursussen van 4 k 5 avonden zullen worden gegeven betreffende de goe- 20 november a.s. Tijdens de vergadering van de Chr. bewaar- en voorbereidingsschool te Middelburg is een voorstel aangeno men, die de toestemming behelst tot het aangaan van een leninge, groot f 35.000 voor de bouw van een nieuwe school. Het nieuwe gebouw zal ver moedelijk verrijzen bij de Veersebrug. De kosten van de bouw zijn f 162.000 groot. De gemeente heeft een waar borgsom ter grootte van de lening ge- eist. De capaciteit van de school zal 120 leerlingen bedragen. Er zullen drie leerkrachten komen. De vereniging heeft dan behalve deze nieuwe school alleen nog de school in de Bree in ge bruik. Het gebouw in de Singelstraat is voor verder gebruik afgekeurd. De statuten werden enigszins gewij zigd, waardoor het aanzien Prot. Chr. eens te meer wordt benadrukt. De ver gadering stond onder leiding van de heer I. Verhelst en werd gehouden in het jeugdgebouw der Geref. kerk aan de Singelstraat te Middelburg. De jaarlijkse Dankdag voor het Gewas zal voor het eiland Tholen en Sint-Phi- lipsland gehouden worden op woensdag (Ingezonden mededeling adv.) Ingezonden mededeling (adv.) Tijdens de regionale najaarsconfe rentie van de Ned. zondagsschool ver eniging te Middelburg heeft prof. dr. G. C. van Niftrik een interessante le zing gehouden over het onderwerp „Godsdienstige opvoeding in het Atoom-tijdperk". Spreker wees erop, dat de belangrijkste taak van deze op voeding is het doen verstaan van de Christelijke existentie. M.a.w. het doen verstaan, dat God de God voor ons hart Is. Wij bevinden ons in een paradoxale situatie. Aan de ene kant hebben wij de aarde grotendeels onderworpen, maar tegelijkertijd leven wij op het toppunt van onze angst. In het atoom tijdperk is de actie-radius van de ver woestende kracht onmetelijk vergroot. Toch ligt, aldus Prof. Van Niftrik, het probleem niet in twee machten, maar juist in de machthebbers. Daarom is opvoeding juist in onze tijd zo belang rijk. De problemen van de menselijke existentie hebben scherpere contouren gekregen: het gaat om de mens. Persoonlijke relatie, daar gaat het om. Een idiologische verheerlijking van een bepaalde macht is zelfs zonde bij uitstek. Aan de hand van enkele voorbeelden toonde spreker zijn be doeling aan: de botsing van twee machten kan uitsluitend veroorzaakt worden door de handeling van een persoon. Na deze lezing ontstond een interes sante discussie. De conferentie, die zowel in de middag- als avonduren werd gehouden, droeg een zeer vari ërend karakter. Want behalve een theoretische behandeling van het op voedkundig probleem door Prof. Van Niftrik werd in de praktijk geoefend De Middelburger Hein Cujé heeft za terdagmiddag de zesentwintigste Utrecht se singelloop gewonnen. 2000 meter voor de eindstreep liep Cujé van vier van zijn concurrenten weg en behaalde in uitste kende stijl met 50 meter voorsprong op zijn achtervolgers als eerste de finish. Cujé bevestigde hiermede zijn goede vorm, want verleden week woensdag verbeterde hij tijdens internationale wedstrijden te Brussel het Nederlands record 3000 meter hindernis met niet minder dan 10.4 sec. Swift heeft ook de tweede compe titiewedstrijd in de 2de klasse van de landelijke korfbalcompetitie verloren. Ditmaal speelden de Middelburgers op eigen veld tegen Ready en vooral voor de rust zaten er voor hen goede winst kansen in. Hoewel het spel niet op hoog peil stond, werd er in een hoog tempo ge speeld en reeds kort na de aanvang scoorde Han Mondeel uit een goede doorloopbal (10). De gasten maak ten echter al spoedig gelijk, doch nu zorgde Nel Bouwmeester voor een Middelburgse voorsprong. Even kwam Ready opzetten en door twee doel punten kort na elkaar kreeg Swift een 23 achterstand. Anneke Steyn bracht de balans weer in evenwicht en hier na zorgden Mop de '-Voogd en Jan Mondeel voor een 53 voorsprong. Nog voor de rust verkleinde Ready de achterstand (54). Na de thee was de fut er bij Swift uit. Het tempo zakte ziender ogen en daardoor kon Ready een 56 voorsprong nemen. Weliswaar zorgde Schreuders hierna nogmaals voor de gelijkmaker, doch opnieuw scoorden de bezoekers. Toen Mop de Voogd op fraaie wijze de stand op 7—7 bracht, zat er nog van alles in. De beslissing viel, toen Ready, dank zij een verde- op het maken van geschenken voor de actie „Vriendjes van andere lan den". 's Avonds werd een bespreking gehouden over het onderwerp „Kerst feestviering". Hierna volgde de verto ning van de Franse kleurenfilm „De boom des levens". De leiding van deze conferentie was in handen van de heer A. Kroese, directeur van de Ned. Zondagsschoolvereniging. De bijeen komst was belegd in de Concertzaal te Middelburg. RITTHEM KREEG KORFBALVELDEN In Ritthem is een nieuw sportveld in gebruik genomen. De officiële ope ning werd verricht door burgemeester P. Danielse, die in zijn toespraak dank bracht aan de Ned. Heide Mij, het be stuur van de korfbalclub Atlas en alle anderen, die aan de totstandkoming van deze twee korfbalvelden hebben medegewerkt. Hierna bood een meisje van Atlas de burgemeester op een kussen de schaar aan, waarmee hij het oranje lint doorknipte dat toegang verschaf te tot het nieuwe sportveld. Vervol gens sprak de voorzitter van Atlas, de heer P. van der Broeke. Nadat ook nog de heer D. P. Saaman, voorzitter van de Zeeuwse Korfbalbond gelukwensen had aangeboden, werd het veld met een vriendschappelijke korfbalwed strijd in gebruik genomen. Verstraeten won In Oostburg 100 km-koers „Miel Verstraeten heeft zaterdag middag nog even onderstreept dat hij momenteel in uitstekende vorm is. Nadat hij woensdag een belangrijk aadeel had geleverd bij het behalen van het clubkampioenschap door zijn ploeg „Theo Middelkamp", bracht hij thans te Oostburg een 100 km koers voor amateurs en onafhankelijken op zijn naam. Overigens kende deze wedstrijd wei nig hoogtepunten. Kort voor het einde wist een groep van zes man zich los te maken, waarvan de streekfavoriet Verstraeten de bloemen voor zich op eiste. De uitslag was als volgt: 1. E. Verstraeten, Ede, 100 km in 2 uur 27 min.; 2. J. Beers, Zaandam; 3 P. de Bruin, Roosendaal; 4. Jos Hee- ren, Roosendaal; 5. J. Huiszoon, Hein- kenszand; 0. J. Bloetjes, Alkmaar; 7. J. Duinkerke, Borssele, op 300 meter; 8. H. van Glerum, St. Willibrord; 9. J. de Ruiter, Breda; 10. P. van Hees, Hoogerheide; 11. M. Dominicus, Nieuw- dorp; 12. J. Korstanje, Goes; 13. A. de Paepe, Watervliet. Klas A: Swift A Animo A Volharding A Swift B Scampolo A Olympia Klas B: Swift Snel Zuidwesters BKC Swift Vlug ONDO VEDO A Animo B Swift Kwiek Klas C: Swift Rap Swift Lenig Swift Vlot Animo C VEDO B Atlas Klas Dl Luctor A Zeelandia Vitesse VIOS A Tjoba TOGO A Blauw Wit VOPO TOGO B Klas E: ELTO A Volharding B Luctor B De Poel Scampolo B KCS VIOS B ELTO B Luctor C use Korfbalbond 7 7 0 0 14 40—3 7 4 1 2 9 23—22 7 4 0 3 8 29—15 8 4 0 4 8 20—23 5 1 0 4 2 4—19 8 0 1 7 1 5—39 11 10 1 0 21 61—9 11 9 1 1 19 68—9 11 7 2 2 16 28—22 11 5 2 4 12 28—25 10 4 1 5 9 22—22 12 4 1 7 9 16—31 9 1 0 8 2 5—52 13 0 0 13 0 10—68 10 7 1 2 15 35—13 8 7 0 1 14 33—5 8 5 1 2 11 20—12 8 3 1 4 7 8—21 8 2 2 4 6 12—15 10 2 2 6 3 4—34 11 10 1 0 21 104—5 10 9 0 1 18 61—11 13 8 1 4 17 56—24 8 4 0 4 8 23—18 10 3 2 5 8 15—39 7 2 1 4 5 8—39 12 2 1 9 8 14—46 9 1 2 6 4 13—38 10 2 0 8 4 4—78 11 11 0 0 22 84—6 10 7 0 3 14 34—13 9 4 3 2 11 18—13 10 4 2 4 10 23—21 10 3 2 5 8 10—30 6 2 2 2 6 16—16 8 3 0 5 6 12—29 11 1 2 8 4 5—51 7 0 1 6 1 3—26 De directie van de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen verstrekte de volgende tussentijdse me dedeling betreffende de gang van zaken bij het bedrijf. De resultaten op de afgesloten orders over de eerste acht maanlen van 1957 kunnen bevredigend worden genoemd. De volgende opdrachten werden o.a. met goed gevolg afgeleverd: drie dieselelec- trische vrachtschepen, ieder groot 6500 ton d.w„ te weten de „Angara", de „In- digirka" en de „Baikal", bestemd voor sudo-import Moskou, het motorvracht schip „Melbury Beacon", groot 10.500 ton d.w. bestemd voor de Crawford Shipping Company Glasgow, een Schel- de-Sulzer scheeusdieselmotor van 5600 a.p.k., enige Schelde-La Mont verwar- mings- en afvoergassenketels, enige tand wielkasten voor overbrenging hoofdver mogen koopvaardijschepen en diverse kleinere opdrachten. Eerste woningwetwoningen in Kapelle gereed Vandaag (dinsdag) zullen de eerste vier en veertig woningwetwoningen die worden gebouwd in Kapelle, wor den opgeleverd. Dan kan aannemer Van de Velde van Biezelinge het eerste werk ten aanzien van de woningwet woningen afleveren. Dezer dagen is de bevolking van Kapelle in de gele genheid gesteld de woningen te be zichtigen. Daarbij is wel duidelijk ge bleken dat deze woningen bijzonder goed zijn afgewerkt. Er is wel eens getwijfeld aan deze woningen omdat ze gebouwd moesten worden tegen de vastgestelde curveprijs van ong. f45,- per kubieke meter. Nu blijkt echter dat het woningen zijn geworden welke de toets van alle critiek ruimschoots kunnen doorstaan. V oorrangssplitsingen In Wolf aartsdijk Maandagmiddag kwam de gemeen teraad van Wolfaartsdijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny. De kruispunten Prinses Julianaweg- Dorpsplein, Prinses Julianaweg-Van der Baanstraat en Prinses Julianaweg- Burg. C. Koertstraat werden aangewe zen als voorrangssplitsingen met voor rang aan het verkeer van de Prinses Julianaweg, terwijl het gedeelte van de Van der Baanstraat langs en ach ter het gemeentehuis aangewezen werd als B-weg en tevens gesloten werd ver klaard voor het verkeer komende uit de Prinses Julianaweg. Vervolgens werd besproken het plan van de kring Zeeland 2 van de B.B. om te komen tot verbetering van de blus watervoorziening. De bestaande put ten zullen verbeterd worden door de Ned. Heide Mij, waarvoor D.A.C.W.- subsidie in de arbeidslonen zal wor den verleend. Er is dan nog een extra- crediet van f 186,70 nodig, waartoe de raad met algemene stemmen besloot. Bij de rondvraag vroeg de heer Al- mekinders naar de aanleg van de fon tein in de vijver achter het gemeente huis. De voorzitter antwoordde dat deze fontein enerzijds dient zonodig ter verhoging van het peil van het bluswater in de vijver, anderzijds ter verfraaiing en ter opluistering bij bij zondere feestelijkheden. Sinds 1 januari 1957 is het „De Schei- de" mogelijk gebleken de orderporte feuille verder uit te breiden. Aan grote opdrachten werd onder meer ontvangen: drie motorvrachtschepen waarvan twee van 12.000 ton d.w. en een van 14.200 d. w., vier complete voortstuwingsinstalla ties bestaande uit ketels, turbines en tandwielkasten, ieder met een normaal vermogen van 13.750 p.k., 24 tandwiel kasten voor overbrenging hoofdvermo gen voor koopvaardijschepen. Door bo vengenoemde aanvulling van de order portefeuille is een goede bezetting van het bedrijf gewaarborgd tot begin 1961. Indien zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen, kan verwacht wor den dat het door de voorzitter van de raad van commissarissen op de jaarver gadering uitgesproken optimisme betref fende het resultaat over 1957 gerealiseerd zal worden. Rilland sluit lening Gisteravond is de raad van de ge meente Rilland in spoedeisende verga dering bijeen geweest om het voorstel van b. en w. een kasgeldlening aan te gaan met de Rijkspostspaarbank, groot f500.000 tegen een rente van 6% pet., te behandelen. Zonder noemenswaar dige discussie werd dit voorstel door de raad aangenomen. Burgemeester J. C. W. Jobse deelde nog mee, dat voor militairen in Rilland - - nog 100 woningen zullen worden ge- dmgsfout, de score op 78 kon bren- bouwd op het terrein bij de Ned. Herv. gen. kerk. Na eerst een rondgang te hebben gemaakt door het dorp marcheerde plm. 3.45 uur het muziekgezelschap E.M.M. gevolgd door afdelingen van de gymnastiek- en voetbalvereniging het sportterrein te Serooskerke (W.) op, waarna de damesafdeling gym nastiek en enkele vrije oefeningen bracht en de wnd. burgemeester A. Goedbloed het sportterrein officieel opende. Hij zei o.a.: er is lang gezocht, veel gepraat en nu hebben wij het gekre gen. Hij heette welkom de heren Al- laart en Bakker, die de K.N.V.B.- afdeling Zeeland vertegenwoordigden en de heer Bouwman van de Heide Mij (deze maatschappij legde het ter rein aan). Nadat ook de voorzitter, de heer J. van Haperen woorden van dank had gesproken tot de burge meester en de heer G. Christiaanse, die bijna tien jaar lang zijn weiland tegen een kleine vergoeding heeft af gestaan aan de sportvereniging, nam de heer Bakker het woord. Hij zeide o.m. verheugd te zijn, dat er in Se rooskerke zo'n prachtig veld is geko men. Ook de sport is een stuk van de opvoeding. Voor de voetbalwedstrijd SerooskerkeZoutelande (Meeuwen) die hierop volgde, gaf de wnd. burge meester de aftrap. De wedstrijd ein digde in een 23 nederlaag voor Se rooskerke. Ook de junioren verloren met 23 van Zoutelande. Tijdens de rust gaven de heren van de gymnas- tiek-afdeling demonstraties op de lan ge mat. Goesenaar te Breda verongelukt Maandagmorgen omstreeks negen uur is te Breda verongelukt de 47-jarige waterbouwkundige D. Blom uit Goes. De heer Blom, die in een personen auto reed, kwam in botsing met een vrachtwagen en was op slag dood. De personenauto werd aan de voorzijde totaal ingedrukt. De heer Blom was ongeveer anderhalf jaar werkzaam in Zeeland. De thans geëindigde werk zaamheden aan de werkhaven te Vee- re, het zg. Delta-Zuid, stond onder zijn directie. Ook de werkzaamheden in de Pluimpot te Tholen en de Katseveerse ringdijk stonden onder zijn directie. De heer Blom was voordien werkzaam te Zwartsluis. Tijdens het vervoer zijn op on verklaarbare wijze enige pakjes kranten zoek geraakt, waardoor onze postabonnees te Zoutelande, Westkapelle en Meliskerke, tot onze spijt de krant van maandag op een later tijdstip hebben of zullen ontvangen dan gewoonlijk. De Directie. Geen tomaten naar België-Luxemburg België en Luxemburg hebben beslo ten de invoer van tomaten stop te zetten met ingang van 24 sept. a.s. Dit houdt verband met de prijsont wikkeling voor tomaten op de mark ten in deze landen. Hoe lang dit in voerverbod zal zeggen. In de vergadering van de gemeen teraad te Arnemuiden konden b. en w. een sluitende begroting aanbieden. De post voor onvoorziene uitgaven hierop bedraagt f 6.270,44. De gewone dienst heeft inkomsten en uitgaven een to taal bedrag van f255.674,98. De kapi- taaldienst vermeldt aan inkomsten een bedrag van f 1.439.973,37 en aan uitgaven f 1.913.357,27. Het bestuur van de Groene Kruis» afdeling heeft in mei een schrijven aan b. en w. gericht, waarin zij ver zocht tegemoet te komen in het ex ploitatietekort voor het nieuw te bou wen wijkgebouw. Zoals bekend kan dit gebouw worden opgericht met be hulp van een Italiaanse gift. Toenter tijd was er geen overeenstemming be reikt tussen het Rode en Groene Kruis, maar de voorzitter, burgemees ter W. H. van der Heide, deelde thans de raad mede, dat er een redelijke kans bestaat, dat beide verenigingen tot overeenstemming komen. Aan het begin van de vergadering werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. van Belzen (SGP). De heer J. Allaart stelde voor om aan het be gin van het jaar een lijst samen te stellen van alle verenigingen en in stanties, die voor (of niet voor) sub sidie in aanmerking komen. Tot on derwijzeres aan de o.l.s. werd be noemd mej. J. C. Delnoye. Binnenkort zal de school (gelegen in de kom) zonder hoofdonderwijzer zitjen. De heer K. A. Stoel is met ingang van 1 november eervol ontslag verleend. De burgemeester is wat de vervan- gin betreft, zeer pessimistisch gestemd. Tjjdens de rondvraag werd de aan dacht gevraagd voor de slechte toe stand van de weg naar de Arnebrug en van de Lantsheerweg. Op de weg naar de Arnebrug wordt daarenboven nog vaskippen gegooid, hetgeen het rijpad volkomen onbegaanbaar maakt. Burgemeester Van de Heide verklaar de een onderzoek te zullen instellen. De heer Allaart wees er op, dat ten gevolge van het uitbreidingsplan de jeugd elke speelplaats ontnomen wordt. De burgemeester zag in ver band hiermede een afgeschermde speelplaats voor enkele honderden kinderen als ideaal. Geen nieuwe l.o.-school te Arnemuiden In de gemeenteraad van Arnemui den heeft de burgemeester medege deeld dat de vloeren in de plaatselijke openbare lagere school slecht zijn. „Onhoudbaar is de toestand", aldus de burgemeester, die onlangs nog in Den Haag getracht heeft toestemming voor het bouwen van een nieuwe school los te krijgen. Hij rekent er echter niet op, dat binnenkort die toestemming komt. gelden valt niet te Nog niet zo lang geleden is een der leerkrachten door de vloer gezakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3