Ook in toekomst uitbreiding van industriële apparaat SMML» Op terrein van prijzen uiterste waakzaamheid geboden Vijf overlevenden van „Pamir" gered Ver. Naties gaan Hongaarse kwestie behandelen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' Minister van economische zaken Ned. kustvaarder aangevaren Rassenincident in Amerika i il&ak „Astor" bracht uitkomst Door Amerikaans vrachtschip Duits zeilschip is gezonken Mijnontploffing bij Pittsburg Vermoord, omdat hij uit Brooklyn kwam Gromiko: „een smerig zaakje' Griekenland niet naar Balkanconferentie Met gevechten en bloed Negerleerlingen tot school in Littlerock toegelaten Blanke menigte joelde Bonn hervat besprekingen met Moskou Brief van NecL gemeenten aan ministers Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bjj geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabonters 10 cent per wooTd. Zeeuwsch Dagblad Koffie-leden C.T zie pagina 3 .T.B. I 13e Jaargang No. 3814 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 24 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.30 u., onder 18.32 u. Maan op 8.47 u., onder 19.06 u. Hoogwater woensdag 25 sept.: Vlissingen: 2.25 u. 2.63 m., 14.40 u. 2.60 m. Terneuzen: 2.55 u. 2.77 m., 15.14 u. 2.74 m. Wemeldinge: 4.21 u. 2.17 m., 16.42 u. 2.00 m. Zierikzee: 4.12 u. 1.90 m., 16.26 u. 1.74 m. De minister van economische zaken schrijft in zijn memorie van van toelichting, dat ook 1956 in het teken van een onverflauwde hoog conjunctuur stond, echter met dit verschil, dat de binnenlandse be stedingen een veel sterkere groei vertoonden dan het nationale in komen als gevolg, waarvan voor het eerst sinds 1951 een tekort op de betalingsbalans ontstond. De industrieproduktie vertoonde een be vredigende ontwikkeling. In 1956 was de werkloosheid ongekend laag, n.l. gemiddeld 40.000 personen. Ook voor de toekomst blijft de snelle bevolkingsgroei de eis stellen van voortdurende uitbreiding van het industriële apparaat en dus eveneens van een verdere exportvermeer dering van industrieprodukten. Het is onwaarschijnlijk, dat de ver- gericht blijven op het tegengaan van mindering van de werkgelegenheid als gevolg van de bestedingsbeperking op den duur de grenzen van het toe laatbare zou overschrijden. Onvermin derd blijft het streven van de minister er echter op gericht de industrie in staat te stellen de nodige arbeids plaatsen te verschaffen. Prijzen Uiteraard is een prognose van de verdere ontwikkeling van het prijs indexcijfer van het levensonderhoud sterk afhankelijk van de altijd on gewisse gebeurtenissen in de sector van de voedingsmiddelen. Met alle reserves, die daaruit voortvloeien, zijn er gronden om aan te nemen, dat de groenten en aardappelen 'n vrij normaal seizoenspatroon te zien zullen geven, maar dat het slechts fruitjaar zijn ongunstige invloed op de prijzen zal blijven uitoefenen. Op het terrein der prijzen is voor alsnog de uiterste waakzaamheid ge boden. Het beleid op het gebied van de economische mededinging zal tijdens het komende jaar in belangrijke mate De Groninger kustvaarder „Marie Sophie" is gisteravond op de Elbe in de duisternis en bij regenval in aan varing gekomen met een ongeveer 5000 ton metend schip. De kustvaar der werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. Inmiddels is de boot, die leeg op weg was naar Hamburg, naar d< haven gesleept. Aan boord bevon den zich negen personen: de beman- n'-g en de vrouw van de kapitein. De kok werd gewond en is naar het zie kenhuis te Hamburg overgebracht. 0 Bij Kon. Besluit is H. K. H. Prinses Irene benoemd tot grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw H. K. H. Prinses Irene. verschijnselen, die prijsverstarring tot gevolg hebben. Het ligt in de bedoeling van de minister in het voorjaar van 1958 een nieuwe industrialisatie-nota aan de Staten-Generaal te doen toekomen. Met grote voldoening kan de minis ter constateren, dat de economische samenwerking tussen de partnerlan- den in Beneluxverband de laatste ja ren zozeer is versterkt, dat in het ministerscomité overeenstemming kon worden bereikt over de vaststelling van het Unieverdrag. Vier of vijf negerjongens hebben zondag brandende benzine in het ge zicht van een elfjarig blank jongetje gegooid, dat in zijn eentje voor het parlementsgebouw van de staat New York speelde. Het jongetje liep zware brandwonden op, zo luidt het verhaal. Wat bleek later? Dat de blanke jon gen in de buurt van een vat met ont plofbare vloeistof met lucifers had gespeeld, waardoor de vloeistof in brand vloog en hij brandwonden had opgelopen. Uit vrees voor straf van zijn ouders en om enkele negerkinderen in een kwaad daglicht te stellen, had hij toen het verhaal van de aanslag op hem verzonnen. j'ÏJ ,*3 j i Koninklijk paar naar begrafenis koning Haakon H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens de begrafenis van koning Haakon VII op dinsdag 1 oktober a.s. te Oslo bjj te wonen. Rouwdienst voor overleden Noorse koning Op de dag van de begrafenis van ko ning Haakon, 1 oktober, zal er in de Waalse kerk in Den Haag een rouw dienst voor de overleden Noorse ko ning worden gehouden. Daarvoor worden de leden van de diplomatieke missies in Den Haag en vertegenwoordigers van de Neder landse regering uitgenodigd. Des middags om 4 uur zal er een rouwdienst voor koning Haakon ge houden worden in de Noorse zeemans- kerk te Rotterdam. Deze dienst wordt gehouden voor de leden van de Noor se kolonie in ons land. Begrafenis van Sibelius Voor de Finse componist, Jean Sibe lius, die vrijdag overleden is, zal maandag 30 september in de kathe draal van Helsinki een nationale uit vaartplechtigheid worden gehouden. 1 „Astor", een politiehond te 1 J Rotterdam, heeft uitkomst ge- 4 bracht in een geschil, waarbij r i het ging om de vraag wie de i T eigenaar van een bankbiljet van 5, 7 f25,was. In een winkel, er- f i gens in Crooswijk, werd op de 1 j vloer een bankje van f25,ge- 7 vonden. Een mevrouw beweerde, f i dat het van haar was en stak het L j in haar tas, maar een achtjarig J 7 meisje zei huilend het verloren f i te hebben. Zij haalde haar moe- 1 T der, die op haar beurt weer ver- 7 telde haar dochtertje op stap te f i hebben gestuurd om het biljet 1 te wisselen. Men kon er niet uit- 3 7 komen en de politie werd erbij T i gehaald. Maar die kon ook niet 1 T ruiken van wie het geld was. 7 Gelukkig had „Astor" een betere i neus en blaffend rende het dier 1 op de moeder af. LefV Ltfro UjO U$*3 t*$0 Ufrt Het Amerikaanse vrachtschip „Saxon" heeft gisteravond op on geveer 600 mijl ten westen van de Azoren een reddingboot van het Duitse zeilschip „Pamir" met vijf overlevenden en vijf dode zeelie den opgepikt. Zoals wij gisteren schreven is de „Pamir" in een, orkaan verloren gegaan. De geredden hebben verklaard, dat nog 25 man met een reddingboot de „Pamir" hadden kunnen verlaten voor de bark zonk. Zij hadden 's nachts nog lichtsignalen van de tweede sloep ge zien, doch zij wisten niet wat er van deze boot en de inzittenden geworden is. In een communique van de stichting „Pamir en Passat" wordt nog de hoop uitgesproken, dat men, als de storm eenmaal is uitgeraasd het wrak zal terugvinden. Door een ontploffing in een kolen mijn op 50 km ten zuiden van Pitts burg zijn elf mannen van de buiten wereld afgesloten. Men is onmiddellijk met het reddingswerk begonnen. Later werd bekend, dat zes van de ingesloten mijnwerkers nog in leven zijn. In deze mijn zijn in 1907, door een ontploffing, 130 mijnwerkers om het leven gekomen. Een der ingesloten mijnwerkers is inmiddels gered en ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De schipbreuk van de „Pamir" wordt door talrijke Westduitse kranten als een onvoorwaardelijke veroordeling van de zeilscheepvaart beschouwd. Een blad vraagt zich af, of de oplei ding op zeilschepen werkelijk nodig is om bemanningen te kweken voor de Duitse koopvaardij. William Green, een 15-jarige neger, heeft een andere negerjongen, die 14 jaar oud was, met messteken gedood omdat laatstgenoemde niet in dezelfde wijk woonde als hij. Green ontmoette het slachtoffer op 'n trap van een huis in Manhattan. „Waar kom je vandaan", vroeg Green. „Van Brooklyn", luidde het ant woord. Green bracht de jongen uit Brooklyn toen onmiddellijk verscheidene ste ken met een hartsvanger toe. Rechter Solomon, voor wie Green ge leid werd, verklaarde dat de golf van jeugdmisdaad niet beter bestre den kan worden dan door het in stellen van een avondklok voor da hele New Yorkse jeugd. Beneden de negentien van half elf 's avonds af. Green beging de misdaad om streeks half twaalf 's avonds. Nadat de algemene vergadering van de Ver. Naties gisteren het overlijden van koning Haakon van Noorwegen en de Finse componist Sibelius hadden herdacht, besloot de assemblee met 57 stemmen tegen 10 bij zes onthoudin gen de Hongaarse kwestie op de agen da te plaatsen. Griekenland zal niet deelnemen aan de Balkanconferentie, die Roemenië onlangs heeft voorgesteld. De Griekse premier zegt in zijn antwoord aan Roemenië, dat zijn land eerst zijn ge schillen met de naburige Balkanstaten wil regelen om daardoor de spanning op de Balkan weg te nemen. De po gingen om dit te bereiken hebben nooit weerklank bij de Balkanstaten gevonden. President Tito staat op het stand punt, dat de nog hangende problemen geen belemmering voor samenwerking der betrokken staten mogen vormen. DE BILT MELDT: Enige regen Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen nu en dan enige re gen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost, in het noorden van het land aanvankelijk echter nog uit oostelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. De Hongaarse permanente verte genwoordiger, Peter Mod, prote steerde dat men de kwestie „kunst matig" op de agenda houdt. De Rus Gromiko zei, dat de aan stichters van „dit smerige zaakje" de sfeer in de algemene vergadering willen bederven. De Amerikaan Lodge voerde echter aan, dat de mensen, die zeggen, dat er geen Hongaars vraagstuk bestaat juist degenen zijn, die Hongarije bezet heb ben en een onpartijdig onderzoek wei geren. De Japanse afgevaardigde, Matsoe- daira, diende in de algemene vergade ring een ontwerp-resolutie in, waarin gevraagd wordt om bijeenroeping van de V.N. subcommissie voor de ontwa pening tegen 1 januari en schorsing van kernproeven als overeenstemming is bereikt over een stelsel om toezicht te houden op naleving ervan. De V.N.-ontwapeningscommissie zal volgende week maandag bijeenkomen om de rapporten over de Londense ontwapenings-besprekingen van haar subcommissie te bespreken, zo is gis teren officieel in New York bekend ge maakt. 0 De kolenmijnen in 'tRuhrgebicd zullen op 1 oktober a.s. hun prijzen voor kolen met gemiddeld d.m. 4,70 en die voor cokes met d.m. 6,20 per ton verhogen. Generaal Speidel, de opperbevel- hbber van de landstrijdkrachten van de NAVO in midden-Europa, is gis termiddag in Londen aangekomen voor het voeren van officiële bespre kingen met de Britse regering. In dit zomerhuisje in Noordwijk aan Zee heeft de politie gisteren een minder prettige vondst ge daan: alle vier de leden van het gezin, dat hier woonde, werden dood aangetroffen. Na de sectie door dr. Hulst uit Leiden op de stoffelijke overschotten is geble ken, dat de koolmonoxydevergif- tiging de doodsoorzaak geweest moet zijn. Het koolmonoxyde was van gas afkomstig, dus iemand moet de gaskraan half geopend hebben. Voor meer gegevens zie elders in dit blad. Acht negerleerlingen zijn toegelaten tot de middelbare school van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkan sas. Dit is gebeurd, nadat de troepen, die op last van gouverneur Faubus het terrein van de school hadden af gezet, met opdracht de negerleerlin gen te weren, in opdracht der federale Amerikaanse regering waren terug getrokken. De acht negers glipten de school door een zijingang binnen, terwijl een tweede groep in botsing kwam met een aantal voor het school gebouw te hoop gelopen blanken, waarbij een neger werd neergesla gen. De anderen waren inmiddels de school binnen. Vanuit de menigte blanken werd geroepen: „Kom uit Nadat de communistische regering van het miniatuurstaatje San Ma rino op het Italiaanse schiereiland de meerderheid had verloren toen Attilio Glannini en zijn nienw op gerichte Christelijk-democratische partij de verbindingen met de communisten verbraken, wilde de huidige regering niet van wijken weten en ook naar nieuwe verkie zingen had zjj geen oren. Zij heeft zich thans verschanst in het mid deleeuwse parlementsgebouw in de stad. Het is momenteel overal rustig in San Marino, behalve wanneer de inwoners de nieuwe •ituatie op het plein gaan hespre ken en redenaars op luifels van winkels klimmen, zoals deze foto laat zien. de school, blijf daar niet met die nikkers". BESTORMING Daarop poogden de blanke betogers de school te bestormen, maar de po litie dreef hen terug. De plaatselijke politie vroeg om versterking, die prompt kwam, zelfs met overval wagens. De versterkte politie wist de blanken te beletten de school binnen te dringen. Vernomen wordt, dat de negerleer- lingen zich in het vertrek van de schooldirecteur bevonden. In het schoolgebouw werd gevochten en de negers hadden bloed aan hun kleren. Bij het wisselen van lesuur werden de negers in de gangen opgejaagd en aangevallen. Om twaalf uur des middags verlie ten de negerscholieren onder bescher ming van de politie de school en wer den weggebracht. Voor de school stond een joelende menigte. Een vooraanstaande negerin in Litt le Rock heeft meegedeeld, dat de negerkinderen niet naar de centrale middelbare school zullen terugkeren, totdat Eisenhower zal hebben verze kerd, dat zij tegen de menigte zullen worden beschermd. Eisenhower heeft verklaard, dat hij alle machtsmiddelen zal gebrui ken om obstructie van de wet op de opheffing van de rassenscheiding op scholen te voorkomen. Hij ver oordeelde de wanordelijkheden en zei bereid te zijn zo nodig geweld te gebruiken. Scherpe koersdaling in Wallstreet De koersen op de effectenbeurs te New York zijn gisteren tot gemiddeld het laagste peil sedert bijna twee jaar gedaald als gevolg van omvangrijke verkopen. Volgens makelaars was het grote aanbod toe te schrijven aan een zich steeds meer verspreidend pessimisme ten aanzien van de economische voor uitzichten en de situatie in het Nabije Oosten. De koersverliezen bedroegen tot vier dollar per aandeel. Nieuwe kritiek op het Britse koningshuis John Osborne, de jonge Britse schrij ver heeft in het tijdschrift „Encoun ter" kritiek op de Britse monarchie geoefend, veel feller dan Lord Al- trincham het indertijd heeft gedaan. Het hoofd van de Westduitse af vaardiging te Moskou, Lahr, zal deze week zijn besprekingen met de Rus sische onderminister van buitenland se zaken Semjonof hervatten, aldus Is gisteren van officiële zijde te Bonn vernomen. Lahr heeft nieuwe instructies ont vangen voor de beantwoording van de jongste nota van Semjonof. De Westduits-Russische besprekin gen zijn een maand geleden opge schort. De Russische regering bleek van oordeel te zijn, dat de kwestia van terugzending van Duitse burgers uit de Sowj et-Unie naar Duitsland geregeld is, terwijl de Duitse regering ervan uit gaat, dat er nog vele Duit sers in de Sowjet-Unie worden vast gehouden. Minister Struycken gedagvaard Op 15 oktober zal de rechtbank in Amsterdam een aanvang maken met de civiele procedure inzake de uitzet ting van de apotheker J. R. A. Si moons uit de Ned. Antillen (in maart 1956) tegen de Ned. Antillen en da Staat der Nederlanden. Eiser heeft de gezaghebber van Curacao, M. P. Gor- sira, en de oud-gouverneur van de Ned. Antillen, minister mr. A. A. M. Struycken, doen dagvaarden. De Vereniging van Nederlandse ge meenten heeft aan de ministers Witte en Struycken een brief gezonden, waarin zij meedeelt, na kennisneming van troonrede en miljoenennota tot de slotsom te zijn gekomen dat belang rijke en voor de gemeenten gunstige voorstellen zijn gedaan en uitzichten - zijn geopend. Zij vraagt echter tevens de aandacht voor een aantal punten, waarover ook nu haar bezorgdheid nog niet geweken zijn. De Vereniging betwijfelt, of een bud getair jaarbedrag van 540 miljoen gul den toereikend is om de financierings lasten van een vol jaar woningwet- bouw op te vangen. De te verwachten rentevoet van de woningbouwlening is van dien aard, dat met de bestaande bijdrageregeling en bij het thans aanvaardbaar geachte huurniveau een sluitende exploitatie van de te stichten woningen niet zal kunnen worden verkregen. Het zal grote zorgen baren de maat staven, volgens welke het op te nemen bedrag aan de gemeenten zal worden doorgegeven, zodanig vast te stellen, dat onbillijkheden worden voorko men. Wat de financiering van de gemeen telijke investeringen betreft, die niet uit de woningbouwlening 1957 en de woningvoorschotten gedekt kunnen worden is het vooruitzicht helaas nog niet zo duidelijk, aldus de brief. Het 378 ton metende Nederlandse schip „Kaap Falga", dat zaterdag bij Oeregrund, ten noordoosten van Stock holm, aan de grond gelopen, is gis teren door een bergingsvaartuig vlot gesleept.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1