PETER, DE MAN DIE BOEKEN VERKOCHT IN PICCADILLY CIRCUS Koning Haakon van Noorwegen zaterdagochtend overleden PRACHTIGE MUZIEK VAN MOZART Veelzijdige persoonlijkheid PLATENPRAAT cJdonden is niet leuL meer van Let loeL ZEEUWSCH DAGBLAD Populair in binnen- en buitenland Kroning In 1940 Grote kennis VERBODEN ARME PETER „OPKRASSEN!" Uit de wereld Zaterdag 21 september 1957 Pagina 5 Koning Haakon van Noorwegen is zaterdagochtend overleden, 's Konings zoon, kroonprins Olav, diens twintigjarige zoon Harald, de nieuwe kroonprins, en de vijfentwintigjarige prinses Astrid waren bij het sterfbed van de koning. Koning Haakon kreeg twee weken geleden een storing in de bloeds omloop van zijn rechter been en een aandoening van de luchtpijp. Zijn gezondheids liet evenwel reeds maar dan twee jaar te wensen over, sinds hij in juni 1955 zijn dijbeen brak. vastig in zijn besluit Noorwegen vol gens de grondwet te blijven regeren en wees alle wenken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, besloot de koning het land te verlaten en van Engeland uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor de Noren thuis en in het bui tenland werd de koning in balling schap het symbool van het verzet en eerste letter van zijn naam (H) en het cijfer VII werden het teken voor alle goede Noren. In Groot-Brittannië werkte de ko ning onvermoeid voor Noorwegens zaak en hij werd bij zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, beloond Koning Haakon heeft in de ruim 50 jaar van zijn koningschap de naam „de populaire koning", die het volk hem gegeven heeft, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw ge bleven aan het devies dat hij zich stel de toen hij in 1905 koning van Noor wegen werd: „alles voor Noorwegen". Vooral gedurende de tweede wereld oorlog heeft de koning het hart van alle Noren gewonnen door zijn krach tige houding tegenover de Duitse aan vallers. Koning Haakon is op 3 augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deen se kroonprins, de latere koning Fre- derik VIII. Hij is Christian Frederik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, wijzigde hij zijn naam in de typisch Noorse naam Haakon. De jonge prins kreeg een opleiding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luitenant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij de dochter van koning Edward Vn, prin ses Maud. Enkele jaren later werd een soon, Alexander, geboren. Nadat de unie van Zweden en Noor- weven in 1905 wat ontbonden, werd de toen 35-jarige prins Carl van Dene marken verzocht koning van Noorwe gen te worden. Dit was geen toevallig Verzoek, daar zijn voorvaderen eeuwenlang koningen van Noorwegen en Denemarken waren geweest. Voordat de kroon aan de Deense prins werd aangeboden, had zich een Ingewikkelde politieke strijd afge- gpeeld. De Zweedse koning wenste hiet, dat een Zweedse prins koning Van Noorwegen werd. terwijl de De nen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te jaren als zij een Deense prins tot koning van de nieuwe mo narchie lieten verkiezen. Andere Euro pese mogendheden stelden ook veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening verdeeld. Een niet Onaanzienlijke minderheid scheen voor een remihl'ek te ziin. Aanvaard Prins Carl van Denemarken weTd tenslotte verzocht koning te worden,, maar hij stelde als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden. Er werd een volksstemming gehouden en de Deense prins kreeg een grote meer derheid. 260.000 kiezers waren voor 'n monarchier met prins Carl en 70.000 gaven de voorkeur aan een republiek. In november 1905 kwam prins Carl thans wijlen koning Haakon in de Noorse hoofdstad aan met zijn Vrouw, koningin Maud, en zijn twee jarig zoontje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De kroning had plaats in de oude koninklijke residentie Trondheim. De koning heeft zich steeds van deelne ming aan politieke debatten in Noor wegen onthouden, ofschoon hij alle gebeurtenissen met de grootste aan dacht volgde. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een politieke crisis Op toen hij de socialisten tegen het ad vies van de aftredende premier in ver zocht een nieuwe regering te vormen, maar ook toen handelde hij in volle dige overeenstemming met de grond wet. In 1938 stierf koningin Maud. Negen Jaar tevoren was kroonprins Alav, het enige kind van het koninklijk paar, in het huwelijk getreden met de Zweedse prinses Maertha, die het afgelopen voorjaar overleed. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren: de prinsessen ftagnhild en Astrid en prins Harald. Toen de Duitsers in april 1940 Noor wegen zonder waarschuwing aanvie len, nam de koning reeds een grote plaats in in de harten van het Noorse yolk, maar zijn houding in die kritie ke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De koning bleef stand toen hjj bij aankomst door honderd duizenden Noren werd toegejuicht. Na de dood van koningin Maud trok de koning zich min of meer uit het openbare leven terug, maar hij bleef zich kwijten van zijn vele plichten. De koning was altijd te vinden bij belang rijke sportgebeurtenissen. Elke zomer woonden hij in Zuid-Noorwegen de zeilwedstrijden bij, waaraan zijn zoon en kleinkinderen deelnamen. De koning was een uitzonderlijk veelzijdige persoonlijkheid en zijn ken nis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeurig te bestuderen verschafte hem een gedegen kennis van alle zaken die verband houden met het besturen van het land. In augustus 1954 heeft koning Haa kon een officieel bezoek aan Neder land gebracht. In augustus 1954 bracht koning Haa kon een bezoek aan Nederland. Hij woonde o.a. een dienst bij in de Noorse Zeeliedenkerk te Rotterdam. Foto: de koning (midden) bij het ver laten der kerk. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Toorts, 6. Eng. inhoudsmaat, 8 vreemde munt, 9. om slag voor papieren, 10. gezinslid, 11. deel van de mond, 13. broodsuiker, 15. kleur, 17. overblijfsel, 18. gedeelte van een stoommachine, 20. Amster dams Transport Onderneming, 21. Fr. voegwoord, 22. drank, 24. ambtshalve, 25. verhindering, -27. iemand die een ander kwaad wil doen. Verticaal: 1. Zangnoot, 2. be hoeftig, 3. hechtnagel, 4. balk, 5. maat, 6. blok, brandstof, 7. R.K. geestelijke, 8. pijpenreiniger, wroeter, 10. deel van het circus, 12. hoofddeksel, 14. doch ter van Laban, 16. schrijflijn, 19. kleur, 23. zelfkant aan weefsels, 25. dieren roep, 26. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Perfect, 8. merel, 9. ma, 11 mi, 12. dor, 13. do, 15. es, 17. eek, 18. bestand, 21. vol, 22. al, 23, es, 25. lof, 26. S.S., 28. el, 29. pleit, 32. trommel. Verticaal: 2. Em, 3. rem, 4. Fries, 5. Ee, 6. cL, 7 hark, 9 moede, 10a e.d., 12. den, 14. obool, 16. stad, 19. elf, 20. alsem, 21. vlek, 24. si, 27. sim, 29. Pr., 30. L.O., 31. te. Hoewel de Mozart-herdenking ad weer een jaar achter de rug is, verichijnen nu nog regelmatig zgn Mozart-j ubileum-uitgaven, gra- mofoonplaten, die verleden jaar op verschillende Mozart-festivals zijn opgenomen. Dat is bijv. het geval met een op name van het Concert voor 2 piano's en orkest (K.V. 365) en het Concert voor 3 piano's en orkest (K.V. 242), op Philips A 00340 L. Zij worden uitgevoerd door het pia noduo Schnabel en Ilse von Alpen- heim, begeleid door de Wiener Sym- phoniker o.l.v. Bernhart Paumgartner. De prachtige muziek van Mozart is reeds te over belicht in het vorige jaar. Toch is het goed, er op te wijzen, hoe voortreffelijk deze concerten wor den weergegeven, vooral ook, wat de stijl aangaat. De pianisten spelen een prachtige, ragfijne partij, terwijl ook het orkest een ideale begeleiding geeft. Het kan a.h.w. ook niet anders. Want de dirigent Paumgartner is be kend als één der beste Mozart-ken- ners ter wereld. Een prachtige plaat, waarvan ook de opname kwaliteit uit stekend is. Eveneens een Mozart-festival-opna- me is een vertolking van het piano- concert K.V. 414 in A no. 12 (Decca L.W. 5294). Deze opname is echter andersoortig. Men zou dit een Engelse Mozart-versie kunnen noemen. Het concert wordt h.l. gespeeld door de bekende componist-pianist Benjamin Britten en begeleid door het Alde- burgh Festival orkest. Aldeburgh, in Suffolk, is geen onbekend terrein voor Britten, daar hij immers zelf uit deze (Van onze Londense correspondent) LOMDEN WORDT met de dag droeviger. De goeie ouwe tijd, die wij verleden jaar ook nog even mochten beleven, is voorbij. Theaters moeten plaats maken voor kantoren. Prettige verkeersopstoppingen, die van heel Piccadilly één grote parkeerplaats maakten, worden steeds schaarser, want met een ergerniswekkende be hendigheid heeft de politie het eenrichtingsverkeer zó geleid, dat men nu in één uur tijd Lon den kan verlaten. De wandelende muzikanten hebben hun Instrumenten aan Justitia moeten offeren en de jongelui zoeken een op- STAT1G RIJST de slanke St. Stephen's toren van het Londense Parlements gebouw omhoog. Over de gehele wereld kent men de Big-Ben-klokken, die sinds 1858 elk kwartier hun klanken over het hart van de Engelse hoofd stad uitstrooien. Op de achtergrond het Westminster Palace (.parlementsge bouw) met lin ks de Big-Ben. volger voor rock 'n roll. Intussen bren gen zij bun tijd door met het vermoor den van kinderen en het roven van vrijdagse loonzakjes. Daarover wordt dan door een geleerde commissie een rapport gemaakt, maar de mensen in teresseren zich er al even weinig voor als voor politiek, Aziatische griep, wa terstofbommen, stakingen, longkanker of vreselijke intercontinentale geleide projectielen. Hoe groter het gevaar, boe geringer de angst, zou men bijna zeggen. De grijzig-sombere stemming in Londen is voor een deel de schuld van de rest van de wereld, waar de zon wél schijnt, terwijl de winter in En geland al op 1 augustus begint. De Britten verlaten hun land als zij van een warme vakantie willen genieten, maar niemand denkt er aan, om in Engeland zijn vakantie door te gaan brengen, dat blijkt wel uit de statis tieken. Toch heeft de regering dollars nodig en nu ze niet kan rekenen op de medewerking van de zon, heeft ze de Londense politie opdracht gegeven, toeristen te lokken, door de ogen half te sluiten en slechts diefstal, moord en andere grove misdaden aan te klagen. Plichtsgetrouw hebben de bobbies hun ogen dichtgedaan voor vreemdelin gen. Maar om een reden die beter door een psycho-analist dan door een jour nalist kan worden verklaard, zijn zij sindsdien eens zo streng opgetreden te gen hun landgenoten. Rook je in de trein in een compar timent waar het verboden is, dan moet je op staande voet maar liefst vijf pond betalen (vijftig gulden). Als je parkeert waar het niet mag dat is: overal waar plaats is voor je wagen), dan moet je dezelfde som neertellen. Een heleboel dingen in Londen zijn verboden, sedert de On dergrondse van vrolijk rood, grijs geschilderd wordt. Dingen, die op wetten steunen, waarvan veronder steld wordt dat iedereen ze kent en naleeft, maar waar vroeger burgers noch bobbies aandacht aan schonken. En zo kwam het, dat tenslotte ook Peter gerechtelijk vervolgd werd voor een misdrijf, dat hij al jaren lang da gelijks In het centrum van Londen had bedreven zonder dat iemand hem daarvoor aansprak. Iedere avond duw de Peter een karretje boeken naar het drukke punt dat Piccadilly Circus heet, daarna ontlaadde hij het, rangschikte de boeken netjes op de trappen van twee grote bankgebouwen op een hoek van Piccadilly Circus en wachtte dan maar af, tot de klanten kwamen. Peter verkocht alles. Je kon hem ook alles vragen, want hij was een belezen man, daar de nachtelijke boekenver koop hem voldoende opbracht om zijn dégen lezend door te brengen. Hij stond er op, dat je in zijn zaak nooit „rom mel" zou kunnen vinden en koos zelf de hoeken die voor verkoop op Picca dilly Circus in aanmerking kwamen. Als je „Hamlet" ol „Julius Caesar" kocht, hield Peter je aan de praat, tot de volgende „interessante" klant kwam. Hij was een gelukkig mens, overtuigd van het feit, dat hjj een meer dan gewoon apostolaat ver richtte door Shakespeare te verko pen aan de prostituees uit de buurt. Maar Peter was zich niet bewust van de toestand van het toerisme, van de betalingsbalans en de valuta-schaars te in zijn land, zodat hij al evenmin iets afwist van de nieuwe opdracht en het daaruit voortkomende com plex van de Londense bobbies. .Misschien weet u het niet, maar een der ergste misdrijven die men in. Lon den kan begaan heet „obstruction". Als je in Londen met je auto plotseling zonder benzine komt te staan, dan kun je vervolgd worden door obstruction Als je met z'n drieën (met z'n tweeën wordt het uit menslievendheid toege laten) gearmd op een stoep loopt, wordt je na enkele minuten op de schouder getikt en weggeleid voor ob struction. Jarenlang heeft Peter zich schuldig gemaakt aan obstruction, maar die grijze dag, aan het eind van augustus, werd een Londense bobby geënerveerd door de opgelegde vriendelijkheid' te genover hatelijke Amerikanen, zich er voor het eerst van bewust. Eigenlijke obstructie Was het niet, want Peter zowel als zijn boeken stonden op de trappen van de bank en niet op de openbare weg. Maar Peters naam werd genoteerd en de volgende dag werd hjj verzocht op bet gerechtshof te verschijnen, wegens „onrechtstreekse obstruction". Als Pe ter er niet met zijn boeken stond, zo oordeelde de agent, dan zonden de mensen op de drukste hoek van Picca dilly Circus doorwandelen en niet blij ven staan. Zo kwam Peter in Bowstreet, het Londense politiegerechtshof, terecht. Hij toonde de voorzitter twee officiële papieren, waar hij zeer trots op was. Hierin maakten de Westminster Bank en Barclays Bank duidelijk, dat zij geen bezwaar hadden tegen de, verkoop van hoeken op hun trappen na de slui tingsuren. Peter werd van vervolging ontslagen. Dat was augustus. Intussen is het september geworden en tot grote verbazing van de journa listen die een kijkje kwamen nemen in Bowstreet stond Peter weer in de box van de beschuldigde. „Acht personen stonden rond te draaien op de plaats waar deze man boeken verkoopt, Sir", ze' de agent tot de voorzitter, Sir Laurence Dunne. „Andere mensen moesten de straat op, anders konden zij niet doorwandelen. Daarom arres teerde ik deze man voor obstruction, Sir". Peters verdediging hield geen steek. Hij loochende het feit, dat er acht mensen belangstelling zouden tonen voor zijn boeken en had het daarna over zijn goede intenties met Shake speare, enzovoort. Het mocht niet baten. „U veroor zaakte zelf geen obstructie", resumeer de Sir Laurence het debat, „maar in dien u geen boeken verkocht op de trappen van de centrale banken, zou den andere mensen niet blijven staan en obstructie veroorzaken". Recht is sterker dan Engelse literatuur. Dat voelde J>eter en hij zei: „Al jarenlang heb ik op die plaats boeken verkocht, Sir. Nu kan ik opkrassen". Tien shilling, besloot Sir Laurence. En Peter: ,,Goed, de mensen die over Piccadilly Circus wandelen zullen geen boeken meer kopen. Het is al lemaal de schuld van Maar toen leidde een agent Peter weg en wie de schuld is van dit alles, dat moet u zelf raden. Van één ding kunt u zeker zijn: als er nog eens een meisje van acht jaar in Lon den vermoordt wordt, zal Pe- streek afkomstig is. De opvatting van dit Mozart-werk' dunkt ons iets ro mantischer dan de Weense versie. Wat echter niet wegneemt, dat Britten dit concert uiterst brillant speelt en de begeleiding voortreffelijk is. De opname is in de concertzaal ge maakt, waardoor men de sensatie van het aanvangs- en slotapplaus op de plaat meemaakt. Hetgeen echter aan het geheel absoluut geen schade doet. Ook deze opname is zeer goed ge slaagd. Zij zullen tesamen een uiterst waardevolle aanwinst zijn voor de liefhebbers van de klassieken, die on getwijfeld Mozart een ereplaats in hun Discotheek zullen geven. B. Van de firma J. B. Wolters te Gro ningen ontvingen wjj ter bespreking: Voor het Technisch Onderwijst „Metaal", deel III A voor de prak tijk en deel III B door B. A. Veer man en J. W. van der Zelm. Ook deze derde deeltjes zijn op de bekende mooie en duidelijke wijze uit gevoerd. Ter kennismaking aanbevolen. „Drie in een". Spelling-, stijl- en spraakkunstoefeningen door A. Goudswaard. Taalboekje bestemd voor leerlingen van de hoogste klas van de lagere school, terwijl ook leerlingen van de ulo-scholen er voor repetities veel nut van kunnen hebben. Het-boekje is uitmuntend naast elke taalmethode te gebruiken. Een goe de gedachte is wel, dat men verschil lende lessen heeft gewijd om de leer lingen vertrouwd te maken met bepaal de uitdrukkingen en zegswijzen in ver schillende sectoren van het leven ge bruikt. Een dier lessen brengt de kin deren zegswijzen uit de Bijbel bij. Het bijbehorend overzichtkaartje met alle tijden van het werkwoord en heel in het kort de regels voor zinsontleding en de verschillende woordsoorten zal voor de leerlingen van' groot gemak zijn. RUIM ZESTIG meter boven Londen staan deze twee schilders te werken om de wijzerplaat van de Big-Ben schoon te houden. ter ergens in een achterbuurt tegen zijn vrienden zeggeni „Zie je welHet is hun eigen schuld".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5