Winterkleding ..ÏÜTCB L winkelstraat MEER JONGEREN IN DE GEMEENTERADEN Komt U eens kijken Mantels T wekajapo nnen Rokjes - Blouses Moderne regenkleding Najaarsconferentie van C.H.-jongeren gestart Dagbladreclame is niet te vervangen Verpleeggele; moet 4 x zo Ernstige volksziekte enheid reuma groot worden JHR. MRL. R DE GEER VAN OUDEGEIN: De smaakvolle collecties zijn gereed Prima collecties Lage prijzen Belangstellenden Amerika lanceert weer raketten Kabouters PROFESSOR CREGHEL Maandag 23 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 GOES, LANGE VORSTSTRAAT 80-82 Ben heel vriendelijke straat is dat, zakenman! Elke dag „wandel" ik er in, élke dag. Ik lees ze graag, de namen, de produkten, de aanbiedingen in die winkelstraat van de advertenties. Je weet dan beter wat je kopen kunt, en wéér. Dat nieuws vind ik net zo interessant als het nieuws van de voorpagina. En 't is altijd belangrijk nieuws. U maakt toch ook gebruik van die winkelstraat? Doenl Met Uw advertentie in de dagbladen wint U koopsters, veel koopsters! Er bestaat ruime werkgelegenheid met goede ar beidsvoorwaarden en uitstekende vooruitzichten bij de GRONINGER KUSTVAART. worden hierbij uitgenodigd een voorlichtings- en filmavond bij te wonen op dinsdag 24 september a.s., 's avonds 19.30 uur in de Bakkerszaal, Schuttershof, Middelburg waar Kapitein J. D. J. Postma alle gewenste in lichtingen zal verstrekken. Geplaatst kunnen worden: le. LICHTMATROZEN (minimum leeftijd 15 jaar) 2e. MATROZEN o/g (moeten enige tijd gevaren hebben op binnenvaart of zeevaart) 3e. MATROZEN (als boven, maar met meer ervaring) 4e. KOKS (ervaring bij scheepvaart, hotelwezen, enz.) 5e. STUURLIEDEN 0e. 2e MACHINISTEN (ervaring met scheepsmotoren hebbende) Bij verhindering op genoemde datum kan men eventueel schrif telijk inlichtingen krijgen bij het koninklijk Zeemanscollege „DE GRONINGER EENDRACHT", A-kerkhof 32a te Groningen. Tevens geven alle arbeidsbureau? in de morgenuren de nodige in lichtingen. In ons land zijn ongeveer 60.000 reuma-patiënten, die een of meer ma len (vaak gedurende vele maanden) opgenomen moeten worden voor be handeling. Om deze behoefte aan kli nische behandelingsmogelijkheden te dekken, zijn 2 a 3000 bedden in reuma afdelingen noodzakelijk. Nederland beschikt slechts over plm. 500 van deze bedden, nog geen 25 procent van het benodigde aantal. Dit schrijft dr. J. J. de Blécourt, provinciaal reumatoloog te Gronin gen, in het maandblad van het Groene en Witte kruis. Volgens dr. De Blécourt moet reu matiek in al haar verschillende vor men als een ware volksziekte worden beschouwd vanwege het veelvuldig voorkomen, de vaak lange ziekteduur en de tijdelijke en helaas niet zelden blijvende invaliditeit, die zij veroor zaakt. In de behandelingsmethode van de patiënten moet, volgens deze reuma toloog, nog een grote achterstand wor den ingehaald. Voor de meest ge vreesde vorm van reumatiek: de chro nisch reumatische gewrichtsontsteking, is in 50 tot 70 procent een korter of langer verblijf in een reuma-afdeling van een ziekenhuis of reuma-sanato rium noodzakelijk. Het tekort aan bedden betekent, volgens dr. De Blécourt, dat zeer veel patiënten niet optimaal kunnen wor den behandeld, veel te lang moeten wachten, of helemaal niet worden op genomen en daardoor ernstig invalide worden en blijven, hetgeen volgens in te spannen bij de komende verkie- zingsstrijd, opdat in de nieuwe Staten en raden het CH-geluid zo zuiver en zo sterk mogelijk zal worden verno men. Durf het daarbij aan> zo besloot hij, om je te verdiepen in de bestuurs- problemen van je woonplaats. Men zal ook daar, nu en in de toekomst, be kwame burgers nodig hebben, die be reid en bekwaam zijn hun democrati sche plichten te vervullen. hem voorkomen had kunnen wor den. Het platteland is hierbij duidelijk achtergesteld bij de stad. Ds. HILDERING NAAR NIEUW GUINEA De raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk heeft besloten, ds. H. A. C. Hildering, predikant-directeur van het Zendingshuis te Oegstgeest, voor een jaar naar Nieuw Guinea te sturen. Ds. Hildering zal daar de lei ding op zich nemen van het algemeen schoolbeheer der Hervormde zending tijdens het verlof van de heer P. de Bruin, die in november naar Neder land vertrekt. Deze voorziening is noodzakelijk, omdat de tweede alge meen schoolbeheerder, de heer N. van der Stoep, kortgeleden om gezond heidsredenen deze functie heeft moe ten neerleggen, terwijl in zijn vervan ging nog niet voorzien kon worden. Uitstel van het verlof van de heer De Bruin was evenmin mogelijk. Ds. Hil dering zal op 10 oktober naar Hollan- dia vertrekken. Te Brussel is een stilstaande wals door een breuk In de remmen plotse ling een helling afgerold. Het logge gevaarte reed verscheidene palen om ver en kwam tenslotte op de tram rails tot stilstand. Tet tramverkeer was gedurende bijna anderhalf uur gestremd. Er werd niemand gewond. i Van de Amerikaanse raketbasis bij Cape Canaveral in Florida is een ra ket, die een afstand van 2400 km kan afleggen gelanceerd. De circa 20 me ter lange sigaarvormige raket steeg rechtstandig tot een hoogte van circa 30 km, daarna begon zij, nog steeds stijgend, een grote boog in oostelijke richting te beschrijven tot zij uit het gezicht verdween. De raket steeg eerst geluidloos op, een wit rookspoor achterlatend. Op grotere hoogte maakte zij een geluid als van een groep bommenwerpers. (Van één onzer verslaggevers) „Het gemeentelijk bestuursterrein is bij uitstek geschikt en aan trekkelijk voor de jongeren. Zij kunnen er zonder al te grote risico's bestuurservaring opdoen, omdat men er niet zo in de harde politieke strijd staat. Het is daarom zeer te betreuren, dat niet meer jongeren zitting hebben in de Gemeenteraden. Er moet een opvolgende gene ratie met ervaring in beleidszaken komen!" Begrijpelijk, dat jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein tijdens zijn rede op de najaarsconferentie van de C.H.-jongeren in ,,'t Trefpunt" te Ermelo met deze woorden grote bijval oogstte! De jongeren zélf vinden het niet alleen onjuist, doch ook onbillijk, dat de leeftijdsgrens van de raadsleden over het algemeen zo hoog ligt Vrijdagavond is de conferentie, waar- A. Kluitenberg te Leiden. Na een des voor een grote belangstelling bestaat kundige inleiding van mej. mr. E. A. uit alle delen van het land, geopend Haars te Breukelen, lid van de door de landelijke voorzitter, dr. ir. G. Utrechtse Staten en secretaresse van de Centrale van C.H. Vrouwen, over „Man en vrouw in een veranderde sa menleving", heeft men zich daarna met name bezonnen op de belangrijke wijzigingen, die het Burgerlijk Wet boek zal ondergaan. Zaterdag richtte men de blik voor uit: naar de komende verkiezingen voor Staten en Gemeenteraden. „Neer- lands hart klopt in de raadszaal", zo luidde de titel van het belangwekken de referaat van jhr. De Geer, burge meester van Vreeswijk, die vooral aandacht besteedde aan het werk van de gemeenten. Uitzoeken maar De gemeenteraden staan dichter bij de kiezers dan enig ander vertegen woordigend lichaam, aldus de spreker. Daarom kan juist in de gemeenten e'en goede verhouding geschapen worden tussen overheid en onderdaan. Een groot gevaar in deze tijd is het tekort aan democratisch bewustzijn. Dat wil zeggen: het ontbreken van het besef, dat de publieke zaak ons aller zaak is. „Ze zoeken het maar uit!" is de ge makkelijke oplossing voor de meeste burgers en daarmee spreekt men een bereidheid uit voor dictatuur en com munisme! Natuurlijk zijn verkiezingen voor de Tweede Kamer voor de landelijke po litieke constellatie veel belangrijker dan die voor Raden en Staten. Maar de betekenis van de komende verkie zingen gaat toch de grenzen van de ge meenten te buiten. Deze verkiezingen immers zullen een krachtmeting zijn tussen de partijen, die van grote be tekenis moet worden geacht. Vooruit gang en terugval in percentage zijn symptoom voor een verandering in de politieke inzichten en hebben ais zo danig een zekere invloed op de positie van de politieke partijen. Sterk CH-geluid De samenstelling van Staten en ra den, aldus jhr. De Geer, is van invloed op de ontwikkeling van ons gedecen traliseerd bestuursstelsel. De kracht, die deze lagere publiekrechtelijke li chamen opbrengen, moet dit stelsel kunnen handhaven. En ook herstellen! Dit gedecentraliseerde bestuur is de krachtigste fundering van de demo cratie. Centralisatie is als zodanig hier voor een gevaar en nu de staats bemoeienis steeds toeneemt meer dan ooit. De volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer dreigen beroeps politici te worden en zijn dan nog in vele gevallen afhankelijk van het ge specialiseerd ambtelijk apparaat van de regering. In het eenvoudiger werk binnen de verbanden van Statencolle ge en gemeenteraad kan het democra tisch beginsel van medewerking der burgerij bij de bestuurstaak voortref felijk gehandhaafd blijven. Gezien al deze factoren meende jhr. De Geer een krachtig beroep te mogen doen op de jongeren om alle krachten TE KOOP Een jongens- en een meisjesjas, leeftijd 12 tot 14 jaar. C. de Voogd, Molenweg 5, Serooskerke (W.) DIVERSEN •rn Wilt U bijverdienen? Vraagt dan Inlichtingen aan „BIJVERDIENEN" te Sommelsdijk PAK MEE. Pak nu een pakje Sterling mee, want Niemeijer kocht in Ame rika een schip vol super fijne Virginia. Daar wordt nu Sterling shag van ge maakt, dat zie je en dat proef je Wij leiden op voor het rijbewijs personenauto, scooter, motor, vrachtauto en bus. Autorijschool Jasperse, Erkend en gedipl. door de FN.O.P. Koude- kerke, tel. 01185—343 Boven water „Daar zitten we", dacht Kits, toen hij een beetje van de schrik bekomen was. Krats dacht precies hetzelfde, dus dat hoef ik hier niet neer te schrijven, anders zou ik vervelend worden. „Wat nu?", dacht Kits, „hoe moeten we hier vandaan komen". (Krats dacht natuurlijk weer hetzelfde). „Ha, ik heb het gevonden", dacht de kdeine boef. Hij haalde diep adem en trok de zware duikershelm van zijn hoofd. Van deze zware last beroofd, werd hij door de druk van het water vanzelf omhoog gevoerd. „Hm", dacht Krats, die zijn helm nog op het hoofd had. „Dat is niet slecht bekeken van mijn broertje, dat doe ik ook". En zie, ook Krats steeg naar de opper vlakte van het water. Gelukkig voor het tweetal was de stroming niet sterk, zodat ze niet ver weggevoerd werden. Maar op het laatste kregen ze het wel benauwd en ze waren blij, toen ze eindelijk boven water uit kwamen. „Pfff", zuchtte Krats, terwijl hij een zeeslakje doorslikte, „dat was me een benauwdheid, broerlief". De ander knikte begrijpend. „Nou en of", zei hij, „en ik stootte mijn hoofd nog tegen het schip ook, maar ja, we zijn weer aan een gevaar ontsnapt en we zullen nu eens gaan kijken, wat Knots mankeerde toen hij ons zo naar beneden liet duikelen".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4