Duits zeilschip „Pamir" met 86 koppen vergaan? Troepen van school in Littlerock weggetrokken OLAV V, NIEUWE NOORSE KONING Zeeuws fruitcorso, grootser en mooier dan verleden jaar Veeljongens aan boord Koning Haakon VII overleden Kroonprins Olav V opvolger Onrust bij waterschappen over 60% bijdrageregeling Lastenverzwaring van f 1500.- per ha Voortreffelijke propaganda Ned. elftal (toch met Kruys) tegen Oostenrijk Twee Nederlanders gedood bij ontploffing in Marseille PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij de Azoren in een orkaan NEUROTOXIC zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... Ned. schip op rotsen gelopen Schipbreuk bij Spanje Geen kroning VOORZITTER P. J. J DEKKER: Regen kon goede stemming niet bederven Wuivend en glimlachend door de regen Woensdag in Amsterdam Geen hogere waardering van Duitse Mark Hoofdkantoor: L. Vorstatraat 90, Goes T«L (0X100) 2438; bXJ geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mum. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3813 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 23 sept, 1957 Zeeuwse mannen voor hete (kook) vuren (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan; Dinsdag: Zon op 6.29 u., onder 18.39 u. Maan op 7.25 u., onder 18.35 u. Hoogwater dinsdag 24 sept.: Vlissingen: 1.44 u. 2.50 m., 13.55 u. 2.45 m. Terneuzen: 2.13 u. 2.40 m., 14.28 u. 2.59 m. Wemeldinge: 3.36 u. 1.92 m., 15.56 u. 1.94 m. Zierikzee: 3.27 u. 1.80 m., 15.39 u. 1.67 m. mededeling (adv NEEM MAAR GENEZEND I Amstelsluis aan de grond bij Japan Het Nederlandse vrachtschip Amstel sluis (8513 ton) van de n.v. Rederij Amsterdam is zaterdagmorgen in de Golf van Tokio aan de grond gelopen. Japanse sleepboten uit Jokohama zijn uitgevaren om hulp te bieden, maar men wist zaterdagmiddag nog niet of het schip ernstig beschadigd was. Het Nederlandse passagierschip „Tsjibantjet" is bij de ingang van de haven van Hongkong op de rotsen gelopen. Het schip meldde, dat het zware slagzij maakte en water in de machinekamer heeft gekregen. Het is onmogelijk een reddingsboot naar het schip te zenden, daar de zee zeer woest is. Een woordvoerder van de Kon. Java- China Paketvaartlijnen heeft mee- fedeeld, dat het schip niet in onmid- ellijk gevaar verkeert. Er zijn zes passagiers aan boord. De Veiligheidsraad der V.N. zal dinsdag op verzoek van Pakistan bij eenkomen om het Indisch-Pakistaan- se geschil over Kasjmier te bespreken. Het kan welhaast als vaststaand worden aangenomen, dat zaterdag het Dnitse zeilschip, de vlermaster „Pa mir" in een orkaan, ten westen van de Azoren, is gezonken. In Hamburg is officieel bekend gemaakt, dat de „Pamir" 86 man, van wie 34 jongens in opleiding, aan boord had. De jong ste opvarende was 16 jaar. De Beierse omroep staakte zondagavond in ver band met de vermoedelijke ramp de televisie-uitzendingen. Zaterdag zond de „Pamir" noodsei nen uit, waarin gemeld werd, dat het schip in een orkaan in nood verkeert en dreigt te zinken. Het maakte 45 graden slagzij. Alle zeilen zijn verlo ren gegaan. Het schip was op weg van Buenos Aires aar Hamburg. Onder de bemanningsleden bevinden zich vele jongelui, die op het schip een oplei ding krijgen. Het was geladen met graan. Vele schepen, waaronder de Neder landse sleepboot „De Zwarte Zee" probeerden de „Pamir" te vinden, maar het zoeken was tevergeefs. Ook vliegtuigen konden geen spoor van het in nood verkerende schip ont dekken. De „Pamir" had zes reddingboten en drie rubbervloten aan boord. Een Britse tanker meldde nog, dat het een lege reddingboot had gezien in de buurt van het gebied, waar de De troepen van de nationale garde van Arkansas, die de middelbare school van Little Rock bewaakt heb ben om te verhinderen dat neger scholieren er binnen komen, zijn te ruggetrokken. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gez.gd elk wettig middel tegen het rechterlijk bevel te baat te zullen nemen, maar zolang het van kracht De Franse passagiersboot lie de la Reunion en het Franse vrachtschip Penze zijn zaterdag zuidelijk van kaap Finisterre (Spanje) met elkaar in aanvaring gekomen. De vrachtboot zonk onmiddellijk, maar de voltallige bemanning werd opgepikt door een kleinere Franse vrachtboot. Uit een later bericht bleek, dat de hoofdmachinist van de Penze wordt vermist. Griepepidemie in Italië eist doden In Italië zijn in de afgelopen 24 uur zeven mensen als gevolg van Aziati sche griep overleden, van wie drie in Rome. De epidemie breidt zich nog steeds uit. In verblijfplaatsen der mi litairen komt de ziekte in het bijzon der voor. Ellis leidt NederlandOostenrijk Het bestuur van de KNVB heeft uit Wenen bericht ontvangen dat de Oos tenrijkse voetbalbond accoord gaat met de aanwijzing van de Engelsman Ellis, als scheidsrechter voor de wed strijd Nederland-Oostenrijk. was en totdat het vernietigd zou zijn, zou hij zich naar het bevel voegen. Hij maande verder tot kalmte aan en zei, dat de rassenintegratie slechts kon slagen, als het op vreedzame wij ze geschiedde, hetgeen betekende, dat een meerderheid van de bevolking zich ermee verenigt. President Eisenhower heeft ver klaard, dat de terugtrekking van Fau bus' troepen van de school in Little Rock „een noodzakelijke stap in de goede richting is. „Pamir" zinkende zou zijn. In Hamburg hoopte men gister avond laat nog, dat de „Pamir" niet vergaan was, doch door de storm ver uit de koers geslagen. Mijnongeluk in Zuid-Afrika Drie negers zijn zaterdag om het le ven gekomen door een explosie in een schacht In de staatsmijnen te Johan nesburg; 25 liepen verwondingen op en vijf worden vermist. Razzia's in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse politie heeft in naturellenstadjes aan de Witwaters- rand razzia's op alle soorten wapens gehouden. Zeer vele werden in beslag genomen. Men trachtte zo een herha ling van de gebeurtenissen van de vo rige week te voorkomen, toen bij een gevecht tussen stammen veertig natu rellen om het leven kwamen. Zaterdagochtend is de 85-jarige koning Haakon VH van Noorwe gen overleden. Op deze foto ziet men (midden) de oude koning met zijn zoon kroonprins Olaf V, die hem zal opvolgen, en zijn kleinzoon prins Harald. (Voor levensbeschrijving van de overleden vorst, zie pagina 5). Volgend jaar ook fruitcorso te Tiel Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling volgend jaar ook in Tiel een fruitcorso te houden. Initiatief nemers uit Tiel hebben zaterdag het corso te Goes bezichtigd. Met het comité te Goes is overeen gekomen dat men elkaar zoveel mo gelijk zal helpen en dat men elkaar niet zal beconcurreren. Prins-Regent Olav volgt, krachtens de grondwet, automatisch zijn vader op als koning van Noorwegen, onder de naam Olav de vijfde. De nieuwe koning van Noorwegen is 54 jaar oud. Sinds zijn vader, koning Haakon VH, eind juni 1955 zijn been brak, is hij als regent opge treden. Tezamen met prinses Astrid heeft hij in die tijd alle officiële plichten van het staatshoofd waarge nomen. Olav Alexander Frederik Christi- aan is geboren in Appleton House in Engeland, als enig kind van prins Karei van Denemarken, die later, in 1905, als Haakon VII koning van Noorwegen werd en thans is over leden, en prinses Maud. Naar 's ko- nings wens kreeg Olav een zeer de mocratische opvoeding. Hij doorliep dezelfde scholen als andere Noorse kinderen en nam samen met hen deel aan sport en spel. Nadat hij in 1921 aan de Hallingschool eindexamen middelbaar onderwijs had gedaan be zocht hij van 1921 tot 1924 de krijgs school. Vervolgens studeerde hij aan het Balliol College te Oxford. In 1931 werd hij kapitein, in 1938 luitenant-kolonel en in 1939 generaal van de Noorse landmacht. In de ma rine werd hij op daarmee gelijk te stellen wijze bevorderd. Tijdens de oorlog, op 30 juni 1944, werd de toenmalige kroonprins be noemd tot chef van de generale staf, en in deze functie keerde hij na de bevrijding van zijn land, op 13 mei 1945, in Oslo terug. Toen de hele regering weer in Noorwegen was trad hij van 31 mei tot 7 juni 1945 als regent op. Toen koning Haakon zelf op 15 juli van hetzelfde jaar in zijn land terugkeer de trad de kroonprins af als chef van de generale staf. Zeiler Koning Olav is internationaal be- De leden van de Zeeuwse polders en waterschappen hebben zich zaterdag, tijdens de algemene vergadering te Scherpenisse, opnieuw bezonnen op de vragen die er rijzen omtrent de verdeling van de te dragen lasten door de uitvoering van het Deltaplan. Van het corso gaat stellig ook een groot stuk propaganda uit voor de Zeeuwse fruitkwekers, want corso commissie en evenementencommissie te Goes zijn erin geslaagd niet alleen Het Nederlands elftal, dat woensdag a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam voor de voorronden van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal tegen Oostenrijk speelt is als volgt samengesteld; Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54) Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW). Voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VW), Lenstra (Sp. Enschede), Rijvers (Feijenoord) en Carlier (Fortuna '54). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Van Wissen (MVV) en een nog nader aan te wijzen speler. De ploeg is, in vergelijking met de wedstrijd tegen. Luxemburg op 11 sep tember j.l. op een plaats gewijzigd: Bart Carlier, destijds geblesseerd, ver vangt Van Melis. HEI ZEEUWS FRUITCORSO is ook dit jaar weer een succes geworden, een groot succes! Er waren niet alleen meer wagens, maar het artistieke peil lag ook belangrijk hoger dan verleden jaar. Het corso van zaterdag was bo vendien een goed stuk propaganda voor het Zeeuwse fruit, dat nu eens op andere wijze dan In veilingkistjes of op de wagen van de groenteboer werd getoond. En getoond mocht worden! veel Zeeuwen naar de centrumplaats van Zuid-Beveland te trekken, doch ook velen buiten het gewest. Zelfs de buitenlandse pers toonde belangstel ling. Daarom moet het nu reeds gezien het effect, dat fruitweek en corso op den duur zullen afwerpen vast staan, dat volgend jaar de deelname aan het corso nóg groter en nóg ent housiaster zal zijn. NIET BESCHAAMD Duizenden waren zaterdagmiddag en -avond naar Goes gekomen om het corso te zien. Hun verwachtin gen zijn niet beschaamd. Het aantal praalwagens was dit jaar aanmer kelijk groter dan verleden jaar en het artistieke peil lag naar ons ge voelen ook hoger. Men zal op deze wijze moeten doorgaan. Wellicht verdient het aanbeveling te trachten volgend jaar nog meer lijn in het geheel te brengen door bijv. te trachten een sprookjesserie of een aan tal muziekwerken uit te beelden. Wordt volgend jaar de deelname gro ter dan zal dit wellicht uitvoerbaar zijn. Niettemin, het corso was ook nu heel goed. Dat de wagen van de veilingsvere niging „Zuid Beveland" te Goes (St. Joris en de draak) met de eerste prijs zou gaan strijken, had menigeen ver wacht. Een schitterende wagen! Bui tengewoon keurig afgewerkt was de wagen, die de tweede prijs in de arti stieke groep, verwierf „De vloot van M. A. de Ruyter" van Gebr. Westein de te 's-Heer Arendskerke. Toen de stoet zaterdagmiddag van het terrein van de veiling vertrok, was het droog, maar helaas maakte een zware regenbui het er niet prettiger op. Het publiek trok zich echter van de regen niet veel aan en bleef kijken. Voor de fruitfee en haar gevolg, in en naast de prachtige open auto, werd 't allerminst behagelijk. SPORTIEF Babs Ausems, die gracieus en charmant haar taak als fee vervulde - ook voor haar gevolg veel lof! - nam een sportief besluit. Als het publiek (in regenkleding) blijft staan, schuilen wij (in zomerse oti- letjes) niet, besloot zij, samen met haar gevolg, en alsof de zon bundels warme stralen naar beneden schoot, bleven zij wuiven en zelfs de glim lach bleef niet achterwege. Dat fee en gevolg doornat waren na afloop van de eerste rondgang is dui delijk. In hotel „Ockenburg" werden de fruitambassadrices van droge (ge wone) kleren voorzien en een Goese wasserij en stomerij leverde 'n prach tige prestatie door anderhalf uur later de verregende costuums als nieuw weer af te leveren. LOF Tijdens het samenzijn van fee, ge volg, jury en corsocommissie in hotel Ockenburg gaven zowel juryleden als vertegenwoordigers van Betuwse fruit kwekers te kennen, dat ook dit jaar weer een zeer charmante groep dames was gekozen. Aan de tocht van het corso verleen den zeven muziekkorpsen op prettige wijze medewerking. De muziekvereni ging uit Kwadendamme, gestoken in Zuidbevelandse dracht, trok vee] bij zondere belangstelling. CONCERT EN TAPTOE Zaterdagavond concerteerde „Ho sanna" uit Goes en „Apollo" uit Etten op de Markt, waarna het fruitfeest be sloten werd met een voortreffelijke taptoe van het Ettense korps. (Voor de prijzen zie pagina 3). Voorzitter P.. J. J. Dekker stelde zich de volgende vragen: 1. Van welke gebieden zal een bij drage worden gevraagd? Waar komt de grens? 2. Zijn voor deze bijdragen objec tieve normen vast te stellen? Is er beroep bij de minister mogelijk? 3. Waarom moet in de kosten van de Delta-werken wel door anderé worden bijgedragen, in tegenstelling tot bjj de afsluiting van de Zuiderzee en de Brielse Maas? Als uitgangspunt voor de bijdragen van de beheerders (voor de werken die door henzelf worden uitgevoerd) heeft de Mem. v. Antwoord 60 van de kapitaalsuitgaven genoemd. Indien dit inderdaad voor Zeeland ook zou gelden, dan betekent dat 60 pet van f400 miljoen voor verster king van de hoogwaterkeringen langs de Westerschelde, d.i. f 240 miljoen. Omgeslagen over de ongebouwde eigendommen van de polders en wa terschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Walcheren en Zuid-Beveland, be tekent dit een lastenverzwaring van globaal f 1500 per ha. Omgezet in een lening van 30 jaar zou dat bijna f 100 per ha. bedragen per jaar. Onrust Voorzitter Dekker noemde het per centage van 60 buitensporig hoog, het geen allerwegen grote onrust heeft verwekt. „Hoe zullen we in de naas te toekomst aan financieringsmiddelen moeten komen voor werken, die bo ven de normale waterscbapszorg uit gaan? Wij achten het daarom juister dat het rijk de Deltawerken, die uit gaan boven de normale waterschaps- zorg, gaat financieren". Ir. M. A. Geuze hield kend als zeiler, voor deze tak van sport heeft hij veel organisatorisch werk gedaan. In zijn jonge jaren deed hij ook mee aan skiwedstrijden. Door zijn openhartig en vriendelijk karakter is het de nieuwe koning nooit moeilijk gevallen in contact te komen met zijn landgenoten, zowel in Noor wegen als over de grens. Dat is o.a. gebleken op de grote rondreis door de Verenigde Staten, die hij in 1939 'sa men met kroonprinses Martha maakte om Noorse emigranten te bezoeken. Op 21 maart 1929 trouwe kroon prins Olav met prinses Martha van Zweden. Zij overleed in 1954. De nieuwe koning heeft drie kin deren: prinses Ragnhild, geboren 1930, in 1953 getrouwd met de reder Erling Lorentzen en thans woonachtig in Rio de Janeiro, prinses Astrid, geboren 1932, en de nieuwe kroonprins Harald, geboren 1937. De nieuwe kroonprins Kroonprins Harald heeft dezelfde schoolopleiding gehadals zijn vader. Hij deed in 1955 eindexamen middel baar onderwijs aan de kathedraal school te Oslo en werd in 1956 leer ling van de school voor cavalerie- offieieren. De vorige herfst ging hij naar de krijgschool. Samen met de andere leerlingen van zijn klas heeft hij pas nog deelgenomen aan manoeu vres in de omgeving van Lillehamer. Ook hij is een actief sportman. Geen kroning Olav de vijfde zal in januari, bij de opening van het nieuwe parlement, de eed op de grondwet afleggen. In oktober zullen parlementsverkie zingen gehouden worden. Er zal geen kroningsplechtigheid zijn. Na de kro ning van koning Haakon VII in 1906 is de grondwet gewijzigd en het artikel over de kroning ge schrapt. De huidige regering zal de nieuwe soeverein haar ontslag aanbieden. Dit ontslag zal evenwel geen politieke gevolgen hebben. Het staat vast, dat de regering-Gerhardsen zichzelf zal opvolgen. De nieuwe koning volgt zijn vader ook op als opperbevelhebber van de Noorse strijdkrachten. Bondskanselier Adenauer heeft in een vraaggesprek voor 't Amerikaan se radostation C.B.S. de voorstellen om de Duitse Mark hoger te waar deren, verworpen. Hij verklaarde voorts, dat het vol ledig van de ontwikkeling van de Westduitse economie afhangt of de bondsrepubliek haar bijdrage aan de Navo zal verhogen. Adenauer achtte de tijd nog niet rijp voor een viermogendhedenconfe- rentie over de geschillen tussen oost en west. Men moet Rusland de tijd geven te bekomen van de verkiezings overwinning van de C.D.U. en de Hongaarse resolutie, die de Ver. Na ties hebben aangenomen. DE BILT MELDT: Weinig verandering Over het algemeen veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. over „Tholen in een nieuw gewaad", prof. mr. C. H. F. Polak over „Het waterschap in de welvaartsstaat" en ir. J. G. Snip over de werken in de Pluimpot. Na een gezamenlijke lunch in St.- Maartensdijk maakte het gezelschap een excursie naar de Pluimpot en de Weihoek. In het bestuur werden bij acclama tie gekozen de heren J. B. Beeu te Groede, C. A. Polderdijk te Nw. en St. Joosland. jhr. mr. G. C. D. Rut gers van Rozenburg te Domburg en een causerie D. J. Dees te Oudelande. Een hevige ontploffing heeft zater dag Marseille opgeschrikt. Bij ber gingswerkzaamheden in de haven heeft een Nederlandse baggermachine een mijn naar boven gehaald, die ex plodeerde. Van de Frans-Nederlandse bemanning van negen koppen werden vier man vermist. Later deelde de po litie mede, dat kapitein Groenewegen (weduwnaar) en het bemanningslid Blonk (gehuwd) de dood hebben ge vonden. De andere Nederlanders zijn min of meer ernstig gewond. Beide slachtof fers waren afkomstig uit Sliedreeht. De andere twee vermisten waren Fransen. De ontploffing, die met een verblin dende steekvlam gepaard ging, was zo hevig, dat zij in de gehele stad en tot in wijde omgeving werd gehoord. Tal rijke personen werden door rondvlie gend glas gewond, anto's werden om vergeworpen en fietsers en motorrij ders werden op straat geslingerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1