Misbruik van Gods naam ontsiert het openbaar gelaat van ons volk SOMBERE WOORDEN OVER DE LANDBOUW BAAYENS Toeslag op suikerbieten in Zeeuws-Vlaanderen ?raó behandelen 'stelling voor thuis van reuma patiënten Veertigjarig jubileum van de Bond tegen het vloeken Nationale zaak St, Nicolaasviering in het buitenland DOOR DE WERELD Overheidssteun brengt „lijden" Proef in Groningen en in Zeeland OPTIEK De speciaalzaak voor i'w Bril STICHTING VAN DE ARBEID WIL GESPREK MET REGERING GROTE NAVO-VLOOT OEFENINGEN Ook 300 handelsschepen werken mee Dagelijks bestuur ZL.M. vergaderde Ontwikkelingsdag wordt volgend januari of februari gehouden NEUROTOXIC Zaterdag 21 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f d Beeldende kunst HOEWEL FEITELIJK elke vorm van kunstuiting beeldend is, worden onder beeldende kunsten toch meer uitsluitend die verstaan, waarin met materiaal, hout of steen of metaal of kleur, voorstellingen worden gescha pen. De architect, de beeldhouwer, de kunstschilder zijn de beeldende kun stenaars bij uitstek, hoewel er natuur lijk ook nog wel andere vormen zijn te vermelden. Juist als wij deze vormen van kunst noemen, treedt aan de dag, dat er- heus geen afwijzing van „de Kunst" op Christelijk erf is. Dat dit erf in tegendeel de bakermat der kunst is geweest, althans in de eeuwen, die na Christus zijn verlopen. Er zijn eeuwen geweest, waarin de gehele volksgemeenschap in dorp of stad bouwde aan de machtige kathe dralen en de stoere kerken en waar in velen, ook wier naam nimmer als kunstenaar zou voortleven, toch de schoonste bijdragen gaven aan de ver siering van die kerken. In die gebouwen stonden de religi euze en de schoonheidsbeleving dicht naast elkaar. MAAR OOK BUITEN DE KERK trad de beeldende kunst op in de bouw en de inrichting van de wonin gen, in de vervaardiging van ge bruiksvoorwerpen, in de versiering van straten en huizen. Die huizenbouw ligt ieder het meest nabij. Want de kunst stelt zich niet alleen in dienst van de „hogere gevoelens", maar beoogt inderdaad mee, om het leven hoger op te heffen, door het aangenaam te maken. Vandaar, dat de echte architect kunstenaar is. Maar dat hij in die kwaliteit niet alleen zoekt naar de schone lijn in de gebouwen, die hij ontwerpt, doch dat hij ze ook doet passen in hun omgeving en dat hij ze zo inricht, dat ze de mensen, die er in wonen, gerieven. Op dit punt treft het soms, hoe de middeleeuwse bouwmeesters, die nog geen andere naam droegen dan mr. timmerman of mr. metselaar in al hun eenvoud scheppingen tot stand brach ten, die ook thans nog het meest ver wende oog bekoren en de eenvoudige man aanspreken, omdat ze zonder meer „mooi" zijn. Maar die toch ook voor die tijd woningen tot stand brachten, die, naar de maatstaven van dat moment, een grote mate van ge rief brachten. ER WAS IN DE BOUWKUNST van die tijd iets, dat we nu haast niet kunnen definiëren. Misschien zit er veel in de verkla ring van een opzichter, die ons eens rondleidde in de hoge nonnengang van de Utrechtse domkerk. Hij ves tigde er onze aandacht op, dat elke rozet, die in de steen was uitgebei teld, tot in de fijnste bijzonderheden was afgewerkt. „Kijk", zei hij, „dat doen we tegenwoordig niet meer. Het zit zo hoog, dat men van beneden af het fijne niet ziet. Nu hakken we die zo, dat de rozet, van een afsetand ge zien, erop lijkt. Maar toen deed men het anders. Men bouwde die kerk immers „voor de allerhoogste God"? En men zei: God ziet overal en daar om moet alles overal even fijn zijn". Zulk een woord opent een blik op de diepe zin, die in een kunstwerk verscholen kan zijn en tenslotte is een kunstwerk het opperste vakman schap als men het richt op de bron van elke kunstuiting, op God de Schepper, Wiens beelddrager de schep pende mens mag zijn. WIJ WEERSTAAN DE VERLEI DING, hier verder op door te gaan. Want het gaat ons nu slechts hier om, dat deze kunsten niet vreemd weren en dus ook nu niet behoe ven te zijn aan het Christendom en dat ook de eenvoudigen erin ge noten. Datzelfde geldt ook van de beeld houw- en schilderkunst, die de eeu wen door grootse scheppingen heb ben tot stand gebracht. Was de beeldhouwkunst wellicht de minste in ons land beoefende kunst, de schilderkunst heeft hier integen deel gebloeid men denke met name aan de „gouden eeuw" als maar weinig elders ter wereld. En al is het niet altijd in hun tijd de schilders zijn ook in hoge eer gekomen. Hier stuiten we nu op het ver schijnsel, dat we in een vorig artikel reeds aanstipten, dat de eer voor velen pa- na hun tijd gekomen is. T VALT NIET MEE, de eigen- tijc.se kunst op 6" tuiste waarde te schatten. We zien dat in de architectuur. Menigeen staat tegenaan de bouw werken der moderne architectuur met aarzeling. Met de vraag: moeten we dit nu mooi vinden? Voor de mo derne schilderkunst geldt hetzelfde. Maar ook hier geldt: elke tijd heeft de kunst, die aan die tijd beantwoordt. Eén onzer oude vrienden, die veel over dit punt had nagedacht en die dan speciaal de bouwkunst op het oog had, zei wel eens: kijk, in die middel eeuwen bouwden ze naar God toe, waarom de lijnen opwaarts liepen; maar in onze tijd het ging over de bouwkunst van de jaren twintig heeft de dwarse lijn van de aarde de overhand. Wie de dwarse lijn uit menig bouwblok in Amsterdam na de oorlog '14'18 opmerkt (men kan ze uit de trein wel zien) vindt veel waars in deze opmerking. GELUKKIG IS MEN LATER weer een andere richting opgegaan. Wie nu de architecten ziet werken met grote vlakken en wanden, kan daar toch inderdaad wel schoonheid in vinden, die correspondeert op de zakelijkheid en de strakheid van onze tijd. Hetzelfde geldt voor de schilder kunst. Onze tijd is de tijd van de grote verwarring en de felle disharmonie. Is het wonder, dat de gevoelige ziel van een kunstenaar dat in zijn werk tol uiting moet brengen? Wij schrijven met opzet: moet bren gen. Want de kunstenaar is vaak een gedrevene, die niet anders kan. Waar mee natuurlijk nog niet gezegd is, dat ieder, die een warwinkel van kleu ren geeft, omdat hij gaarne doet als een kunstenaar, daarmee kunstwerken van onze tijd schept Dét onze tijd sprekende kunst werken kan voortbrengen, bewijst het beeld van Zadkine in Rotterdam, dat de verwoeste stad uitbeeldt en dat in .rijn wonderlijk krampende lijnen iets (Van een onzer verslaggeefsters) lil „Hoornwijck" te Rijswijk is het 40-jarig bestaan van de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam" herdacht. Op deze jubileum conferentie sprak prof. dr. L. W. G. Scholten over „Het openbaar gelaat van ons volk". Prof. Scholten stelde in zijn rede, dat het tegengaan van de schending van Gods Heilige Naam het volksbewustzijn versterkt omfrlrnt het overheidsgezag, dat immers is ingesteld door God, van wie alle macht afdaalt. „Er is maar weinig werk. dat zo in directe zin de overheid aangaat als het tegengaan van het vloeken", aldus spreker. De Bond tegen het vloeken is opge richt in een tijd, waarin men in het openbare leven weer de Christelijke be ginselen tot gelding wilde brengen. Christelijke organisaties op sociaal en politiek terrein werden in het leven ge roepen, die alle als doelstelling hadden Gods openbaring in het volksleven te verwerkelijken, om in te werken op het „openbaar gelaat" van ons volk. Een volk leeft niet alleen in de in dividuele personen, maar ook in zijn zeden, gewoonten, rechtsinstellingen en instituten. De bestrijding van het vloe ken heeft niet alleen ten doel, de gods dienstige gevoelens van een groot deel van ons volk te beschermen: bovenal wordt van alles gedaan om deze grote volkszonde tegen te gaan omdat het schenden van Gods Naam een aantas ting betekent van Zijn eer, de ontken ning van Zijn allesbeheersende plaats en Het comité tot viering van het Sint- Nicolaasfeest in het buitenland, dat in 1956 de helpende hand heeft ge boden tot „verhoging van de Sint-Ni- colaasvreugde bij alle landgenoten in het buitenland", ontwikkelt ook voor dit jaar een met die van de midden stand gecombineerde actie. Men wil de in Nederland wonende relaties van Nederlanders in het buitenland op wekken geschenkzendingen te doen aan hun vrienden en verwanten, die zich in het buitenland hebben geves tigd. Ook dit jaar kunnen weer artikelen bij het comité worden besteld, zoals Sinterklaasliedjes, gramofoonplaten, Sint-Nicolaasreeepten, knippatronen, Sint-Nicolaaskostuums, e.a. Bij de middenstand zal men weer banketbakkerspakketten kunnen be stellen, terwijl de federatie van kan toorboekhandelaren een keus heeft in typisch Nederlandse kalenders. de aanval op de grond van ons volks bestaan, van de autoriteit, die achter het gezag van de overheid staat. „Men kan de grens van het laakbare van het vloeken eng of ruim trekken, feit is, dat het vloeken bij ons waar schijnlijk een grotere plaats inneemt, dan bij andere volken. Veertig jaar geleden werd de Bond opgericht, om dat het vloeken juist toen, door de secularisatie van het openbare leven en de algemene verwildering, een volkszonde bij uitstek werd", aldus prof. Scholten, „de Bond wil het open baar gelaat van ons volk van dit euvel zuiveren. AFFICHES De Bond werkt ook in positieve zin, door in wachtkamers, trams, bussen en andere openbare gelegenheden op talloze affiches aan te sporen tot het vrijmoedig spreken over God. Want het vloeken kan nooit op de juiste wijze worden tegen gegaan, als men niet eerst gesproken heeft over God als de Schepper aflei dingen en als de grote Wetgever. HERDENKING De openbare herdenkingssamenkomst werd 's avonds in de Houtrustkerk te Den Haag gehouden. De voorzitter van de jubilerende bond, dr. Joh. H. Scheu- rer, memoreerde in zijn toespraak, dat velen als bedenking tegen de Bond aan voeren, dat deze elke vloek meteen maar als een godslastering kwalificeert. Maar ook voor het gedachteloos vloeken is vergeving nodig, God duldt geen zinloos gebruik van Zijn naam. Allengs is men het werk van de Bond als een nationale zaak gaan zien. Be langrijke instellingen, zevenhonderd ge meentebesturen, alle provinciale bestu ren, kerken en particulieren verlenen nu steun. „Veertig jaar lang heeft de Bond er naar gestreefd, ons volk de konsekwen- tie van zijn spreekstijl voor te houden. Onze taal bepaalt mede onze levensstijl, ook in kracht- en stopwoord. De strijd tegen misbruiken van Gods naam houdt ook in een eerherstel van de mens zelf, als beelddrager Gods en van de naam van God onder de mensen", zo besloot de voorzitter. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal donderdag 26 september de eerste knipperbol in Den Haag- worden geplaatst en wel op het Bui tenhof. Mr. Th. J. van der Peyl, hoofd van de financieel-economische afde ling van de directie Suriname en Ned. Antillen van het departement van zaken overzee, heeft de benoeming aanvaard tot directeur van het plan bureau Suriname, het bureau dat be last is met de uitvoering van het tien jarenplan voor de economische ont wikkeling van Suriname. De voorzitter van het Koninklijk Genootschap voor Landbouww?» tenschap, ir. J. A. Emmens, heeft in een rede bij de sluiting van ai 22ste Nederlandse Landbouwweek, die in Wageningen gehouden werdj als zijn mening te kennen gegeven, dat de landbouw een zware periode tegemoet gaat. Er zijn grote voorraden onverkoopbare landbouwpro* dukten in verscheidene delen van de wereld: de enorme voorraad lij de Verenigde Staten (miljarden dollars) en de graanvoorraden valt Frankrijk, ter grootte van de jaarlijkse behoefte van dat land. De vermindering van de landbou wende bevolking in Nederland wet tigt de verwachting, dat in 1980 nog slechte 6 van de bevolking in de landbouw werkzaam zal zijn. Hieruit volgt, dat de zeggenschap van de landbouwende bevolking zal afnemen, zodat de landbouw steeds meer op zichzelf aangewezen zal zijn. De heer Emmens achtte het onjuist, dat de overheid prijsregelend optreedt. In tijden van neerwaartse conjunc tuur en crisis is het goed, dat te verdedigen. Spreker citeerde echter uit een Amerikaans tijdschrift: „De reden, dat het in de Verenigde Staten Het bestuur van de Nederlandse vereniging tot reumatiekbestrijding heeft besloten, ter verzachting van het leed van de thuis verpleegde patiënten een voor Nederland geheel nieuwe verstrekking, de mobiele fysische therapie in te stellen bij wijze van proef. Deze proef wordt momenteel genomen in de provincies Groningen en Zeeland. ling van opgenomen geweest zijnde patiënten genieten voorrang. Maar daarnaast komen ook patiënten in aan merking welke reeds lang invalide thuis zitten en die niet zelden met deskundig gegeven oefeningstherapie en massage, hierbij gevoegd de stimu- In Engeland kent men deze vorm van thuisbehandeling reeds enkele ja ren. Een masseur of masseuse met „rijdende apparatuur" bezoekt de pa tiënt aan huis en behandelt daar. In de provincies Groningen en Zee land zijn betrekkelijk weinig masseurs gevestigd, zijn vele reuma-patiënten bekend en bestaat een sterk tekort aan behandelingsmogelijkheden. Twee klei ne bestel-autootjes werden aange schaft, uitgerust met een zeer eenvou dig gehouden apparatuur bestaande uit een opvouwbare massagebank, een voudige oefenapparatuur, loopwagen tje, infrarood-bestralingsapparatuur en nog enkele kleinigheden. Bemand met twee bekwame en enthousiaste mas seurs begonnen deze autootjes in ja nuari te rijden. Zij trokken al dade lijk veel belangstelling. De behandeling van op opname wachtende patiënten en nabehande- de industrie zo goed gaat en de landt bouw zo slecht is, dat de eerste niet te „lijden" heeft gehad van overheids steun". Hij betreurde het, deze som bere uitspdaak te moeten doen, doch hij meende dit niet te mogen nalaten, dit in het belang van de landbouw en van ons land. Als toekomstverwachting sprak ir. Emmens van een landbouw, die door zijn afnemende sociale betekenis steeds meer aan zijn lot zal worden overge laten, prijzen, die zich zullen aanpas sen aan de wereldprfjzen, extensieve re bedrijfsvoering, sterkere mechani satie en een afneming van de produk- tie per hectare tegenover een toe neming van de produktie per man. Niet levenskrachtige bedrijven zullen verdwijnen, meent hij. Ingezonden mededeling (adv.) iySIR.IOó-GOESJjL1 :Ï0 het bed weer op de stoel en verdet komen. De eerste resultaten lijken zeer gun stig, aldus dr. De Blécourt, die het niet uitgesloten acht, dat dit initiatief ver der zal uitgroeien en mogelijk ook an- lerende invloed van de masseurs van 1 dere groepen patiënten zal aantrekken. De Stichting van de Arbeid deelt ons het volgende mede: „Nu troonrede en miljoenennota bekend zijn is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen geweest om zich te beraden over de sociaal-economisch» situatie. Een uitvoerige gedachtenwisseling heeft plaats gehad .tussen de vertegen woordigers der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Na dit eersta gesprek zullen deze organisaties het overleg in eigen kring voortzetten. Over veertien dagen zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid op nieuw bijeen komen. Het ligt in de bedoeling alvorens tot definitieve con clusies te geraken een gesprek met de regering te vragen." Gedurende de tweede helft van september zullen de landen van da Noordatlantische verdragsorganisatie, zoals bekend, gezamenlijk oefe ningen op grote schaal houden. Deze oefeningen onder auspiciën van Saclant (opperbevelhebber Atlantische Oceaan commando, hoofd kwartier in Norfolk), Saceur (opperbevelhebber Navostrijdkrachten in Europa, hoofdkwartier nabij Parijs) en Joint Chinchan (geallieerde opperbevelhebber in het gebied van het Kanaal en de zuidelijke Noordzee, hoofdkwartier in Portsmouth), worden onafhankelijk van elkaar geleid. In deze oefening „Stand Firm" zullen ontworpen plannen op hun waarde wor den getoetst en, naar verwacht wordt, zal een antwoord kunnen worden ge vonden op de vraag, wat het gevolg zou kunnen zijn van een plotselinge aanval op de NAVO-landen en wat er gedaan zal moeten worden, om zulk een aanval het hoofd te kunnen bieden. Het kanaalcommando is thans in oor logstoestand gebracht, welke zal worden gehandhaafd tot na afloop van de oefe ningen. Koningin Juliana opende de nieu we Technische Hogeschool te Eind hoven. Foto: over de vaandels van de schuttersgilden gaat de koningin naar het stadhuis. Op het deze maand in Cannes te houden vlascongres, zal getracht worden in Westenropees verband oplossingen na te streven, in verband met de slechte positie waarin de vlas exporterende Westeuropese landen verkeren t.o.v. Rusland, die met zeer lage prijzen op de wereldmarkt verschijnt. Dit streven is het resultaat van besprekingen die gevoerd zijn tussen het Landbouwschap en de Federatie van Nederlandse Vlassers, aldus is medegedeeld op de j.l. maandag gebouden ver gadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M., onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze. Verder werd medegedeeld, dat het Landbouwschap bezig is een regeling uit te werken om het twee-prijzenstelsel voor suikerbieten in de praktijk uit te werken. Voor een toeslag komen voor- weergeeft van de smart, die een stad als Rotterdam in de eerste oorlogs dagen van 1940 doorstond. Waarmee we maar zeggen willen, dat we moeten pogen, de kunst van ODze tijd met een oplettend, begrij pend oog gade te slaan en haar niet zonder meer mogen afwijzen. namelijk zandstreken in aanmerking, waarbij dus ook Zeeuwsch Vlaanderen gerekend kan worden. Voorgesteld wordt om de door de ramp het ergst getroffen gebieden, zoals Schouwen Duiveland en Kruiningen, geen aftrek toe te passen. Ook deelde de heer Becu mee, dat in de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap uitvoerig is gesproken over een garantieregeling voor con sumptieaardappelen. Thans wordt van de zijde van de Overheid voorgesteld een zelfde regeling te volgen als men ook in België wil toepassen. Deze komt neer op een garantie van de Regering voor alle consumptierassen van 2/3 van de kostprijs. Boekhoudingen Ir. Geuze bracht in deze vergadering verslag van een door hem bijgewoonde vergadering, waarin is gesproken over de vraag welke richting de vleesproduk- tie in Nederland uit moet. Van eventuele kruisingen bleek in deze vergadering weinig heil verwacht te worden, mede op grond van proeven In het buitenland genomen. Het Z.L.M.-bestuur achtte het wenselijk over deze kwestie van des kundige zijde te worden voorgelicht, daarom werd besloten de directeur van het Veeteeltwezen, ir. Rijssenbeek, uit te nodigen hierover een inleiding te houden op de eerstvolgende Ontwikke lingsdag. Een commissie bestaande uit de direc teuren van de Landbouwboekhoudbu- reaus de beide rijkslandbouwconsulen- ten en de rijkstuinbouwconsulent in Zeeland, heeft in opdracht van de Landbouwvoorlichtingsraad in Zee land nagegaan in hoeverre het moge lijk is, fiscale boekhoudingen van agrarische bedrijven te gebruiken voor het geven van bedrijfsvoorlich ting. De commissie was unaniem van mening, dat de fiscale boekhoudingen van landbouwbedrijven te benutten zijn voor bedrijfseconomische analyse De vergadering gaf zijn goedkeuring aan deze bevindingen, zodat nu nage gaan zal kunnen worden hoe men in de praktijk deze bedrijfseconomische boekhoudingen kan gaan verzorgen. Wintergerst De Rijkslandbouwconsulent voor Z. Vlaanderen, ir. J. A. H. Haenen, heeft op verzoek van de Z.L.M. zich nader ge oriënteerd omtrent de verbouw van win tergerst in Zeeuwsch Vlaanderen en het aangrenzende Belgische gebied. In de Nederlandse grensgemeenten heeft hij geen enkel perceel wintergerst aange troffen. In het aangrenzende Belgische gebied evenmin nadat hij contact had opgenomen met de rijkslandbouwkundi gen uit Brugge en Dendermonde. In de streek van Oudenaerde wordt wel win tergerst verbouwd. De opbrengst van wintergerst was volgens boeren aldaar eerder lager dan hoger dan die van zo- mergerst. Mede gezien andere bezwaren die aan de verbouw van wintergerst verbonden zijn, zoals het risico van uit- vriezen, en het bevorderen van ziekten In de zomergerst is er weinig aanleiding te trachten het verbod van de verbouw van wintergerst in Zeeland gewijzigd te krijgen. Het bestuur besloot, in de door de Ver eniging voor Volkshogescholen uit te schrijven obligatielening, ten behoeve van de aankoop van het kasteel Méridon bij Parijs voor f2500,— in te schrijven. Mede in overleg met het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland wordt besloten de jaarlijkse ontwikkelingsdag ditmaal in de loop van januari of februari te houden. Naar verluidt bestaat er een gerede kans dat de heer ir. J. van 't Leven, die belast is met onderzoekingen voor de Commissie Waterbeheersing en Ontzil- ting naar Wageningen zal worden ge roepen, Vandaar uit zou hij zich dan Incidenteel zullen voor de eerste maal in oefeningen van grote omvang, een heden van de pas gevormde Duitse ma rine meedoen. Een kleine 300 handelsschepen van d« „Kanaal-eommando"-naties zullen een speciale vlag voeren, ten teken dat ze als doelsehip bij bepaalde aanvallen kun- nen worden gebruikt en dat ze aante kening zullen houden van waarnemingen en van hun eigen bewegingen. Behalve deze koopvaardijschepen zul len ook kustwachten en vissersschepen assistentie verlenen bij het rapporteren van onderzeeboten. In verband met de noodzakelijke op voering van de mankracht is een be perkt aantal reservisten opgeroepen. Tijdens de oefeningen zullen er 23 mijnenvelden worden gelegd. Voorts zullen onderzeeboten en vliegtuigen een vijandelijke rol toebedeeld krijgen. Ook wordt tijdens de oefeningen re- bening gehouden met aanvallen met kernwapens en, hoewel op kleiner schaal met commando-raids op havenwerken, ter verdediging waarvan dwergonderzee boten zullen worden ingezet. De mijnen- ultkijkdienst is in alarmtoestand ge bracht. nndert mededeling (adv NEEM zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I ST. PH1LIPSLAND Middenstand vergaderde. In een ge houden vergadering van de plaatselijke middenstand werd geconstateerd, dat de vakantieregeling goed is bevallen. De eerste winkelweek had een gunstig ver loop. Het venten in de gemeente werd voorts besproken. Besloten werd dat het bestuur zich terzake tot de toezichthou dende instantie zal wenden. nog gedeeltelijk kunnen bezig houden met het onderzoekswerk in Zeeland De vergadering vraagt zich echter af of een dergelijke gang van zaken bevorderlijk voor het onderzoek zal zijn en of deze het beschikbaar doen stellen van gelden uit het bedrijfsleven nog verder zal rechtvaardigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5