Nieuws u» de Provincie Deense landbouw wordt bedreigd door crisis Militair keft in na-pi berleit Meer dan 200 zwemdiploma's in Middelburg uitgereikt Zaterdag 21 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Toenemende ongerustheid NEDERLANDS SANATORIUM IN DA VOS JUBILEERT Diefstal van juwelenkistje berecht INTERNATIONALE BAKKERSVAKBEURS Ds J, G. van ïeperen neemt zondag afscheid ALLEDAG-KERK TE AMSTERDAM 25 JAAR RUSSISCHE AARDSATELLIET Ckristelijke kleuter- onderwijzeressen bijeen Studiedagen over bet jonge gezin Secretaris lichtte Pr.o Jwentufe op Franse trein veiliger dan men - na twee ongelukken denkt Spoorwegen werken met zeer modern materiaal De Deense landbouw wordt door een crisis bedreigd, die met alleen de boeren, maar ook de regering in toe nemende mate verontrust. Sinds enke le weiken bewegen de prijzen van bo ter en varkensvlees, resp. bacon, zich in dalende lijn. Dit begon op de gritse markt, die bet belangrijkste afzetge bied voor Denemarken is, maar moest zoals vanzelf spreekt ook pp de Deense markt overslaan. Volgens berekeningen van de Deense landbouworganisaties lagen de prijzen van agrarische pro- dukten eind maart 1957 rond 10 be neden de gemiddelde prijzen van het seizoen 1955/'56 en slechts zeer weinig boven die van 1948/'49. Sinds 1948/'49 Stijn echter de kosten in de landbouw l.o.v. ionen en belastingen met rond 80 gestegen. Voor agrarische be drijfsmiddelen, die geïmporteerd moe ten worden, waren de prijsstijgingen wel niet zo sterk, maaT toch -nog groot genoeg om de ruilvoet in februari een nieuw dieptepunt te doen bereiken. Bovendien werd de varkensstapel de laatste jaren zodanig uitgebreid, dat het thans nog slechts een kwestie van weken is dat er een overproduktie aan varkensvlees zal ontstaan, hetgeen waarschijnlijk het prijsniveau nog ver der omlaag zal drukken, aldus ontle nen wj-j, via „De Dandbode" aan (Se „Ernahriingsdienst". Vooral het aantal zeugen is der mate toegenomen van rond 45,0.000 «tuks in 1955 tot 538.000 stuks thans dat dezer dagen van landbouwzijde dringend werd aangeraden dit aantal met minstens 15%, maar liever nog met 20% te reduceren. Al mag worden aangenomen, dat dit tot op zékere hoogte ook zal geschieden, toch heb ben dergelijke maatregelen gelijk be kend een zekere tijd nodig, en gedu rende <die tijd is er aan een -stijging van de prijs niet te denken. Volgens de door de Deense land bouworganisatie opgestelde bereke ningen zijn de inkomsten .van de land bouw in vergelijking met 1955 met on geveer de helft verminderd en is het Tendement van het geïnvesteerde ka pitaal intussen tot beneden -nul ge daald. Al is het voor buitenstaanders ■niet mogelijk deze berekeningen te controleren, toch mag worden aange nomen, dat het met -de positie wan de Deense landbouw in werkelijkheid nog niet zo slecht is gesteld, want in de eerste plaats zijn de prijsdalingen pas sinds enkele weken te constateren en in de tweede plaats is bet nauwelijks, aan te nemen, dat de prijzen in het! gehele produktiejaar 1956-"57 op het huidige lage peil zullen blijven staan., Hier moét worden bijgevoegd, dat het, geenszins zeker is, dat de prijzen zich zullen herstellen. Hoewél de -huidige -ongunstige pro- duktievoorwaairden in de Deense land bouw voor (een groöt -deel zijn te te schrijven aan omstandigheden, waarop Denemarken geen invloed kan uitoefe nen, is <de verslechtering van .de situ atie toch -ook voor een belangrijk deel veroorzaakt door binnenlandse facto ren. Als bewijs hiervoor kan de hoven- vermelde sterke stijging van het kos- tenpeil worden aangevoerd. De uit breiding van de varkensstapel had bij een betere beoordeling van de markt situatie zeer wel voorkomen kunnen Het Nederlandse Sanatorium in Da- vos bestaat thans 60 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum zal op 12 dkto- ber een reünie van oud-patienten wor den gehouden. (M.en kan zich voor de ze reünie opgeven hij de administratie van de Vereniging tot behartiging der belangen van Nederlandse longlijders, dr. Kuyperstraat 10. Den Hagg.) De Nederlander Peter Plarutenga, die zelf zijn gezondheid in Dav.os her vond, legde de grondslag voor dit sa natorium, dat in 189.7 -op zeer^ beschei den schaal in een gehuurd huis met 30 bedden begon. In 1901 kreeg het de -beschikking over een eigen ,gabouw met 40 bedden en .een eigen inwonen de geneesheer-directeur. Mei 1939 werd besloten tot nieuwbouw -en verbou wing. Op -de dag, dat de Duitsers .Ne derland binnenvielen, werd het -nieu we sanatorium ..officieel geopend. Het kan 60 patiënten opnemen en heeft thans ook een nieuwe afdeling voor 45 asthmapatienten. Het Nederdandse Sanatorium in Da vos, dat 1560 meter boven de zee spiegel ligt, is het oudste Nederlandse sanatorium voor tbc-lijders en reeds duizenden, meestal minder draagkrach tige patiënten, werden daar behandeld. De mediséhe .afdeling met zijn long- functielaboratomum, 'dat In 1951 werd geopend, -gaf het een .grote faam, zo dat ook de Zwitsers hun moeilijke ge vallen -meestal aan -de 'daar -werkzame artsen voorleggen. Een jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, heeft de officier van justitie dinsdag geëst tegen de 29-jarige machine bankwerker .Robert van Narden te Utrecht, die een doosje met sieraden en juwelen ter waarde van 20 25 duizend gulden uit een villa te Soes- terberg had gestolen. In de .middag van 9 juli fietste hij langs de villa te Soesterberg en be merkte, dat een dame juist hét huis verliet en de sleutel ergens in de tuin verborg. Dit prikkelde zijn nieuws gierigheid en mede in de hoop, bin nen iets van zijn gading te vinden hij verkeerde nl. in financiële -moei lijkheden bétrad hij kort na het ver trek van de dame de woning. Een ge sloten ijzeren geldkistje liet hij staan, maar een kistje met juwelen en sie raden nam hij mee. Hij bood het eni ge dagen later te koop aan bij een uit drager te Utrecht. De 'Utrechtse rechtbank zal 1 okto ber vonnis wijzen. worden, hetgeem o.a. tot een vermin dering van de imvaer van voedermid delen zou hebben geleid. Terecht -wijst het conservatieve dagblad „Berlingske Tidende"„ dat men in .geen geval kan verwijten de, boeren met goed gezind te zijn, er op, dat de achteruitgang van de handelsbalans niet verbeterd kan worden door de inkomens en het ver bruik steeds te verhogen, wanneer men dus m.a.w. handelt, alsof er niets in het nadeel voor Denemarken is ver anderd. Ofschoon dit zon wijzen op ini verkeerde economische politiek van de Deense regering, blijft het toch .de vraag, oï de situatie bij een minder sterke etfjging van het kostenpeil voor de 'Deense landbouw veel gunstiger zou zijn geweest. Zoals reeds aange duid is een groot deel van de huidige moeilijkheden .aan -een niet te misken nen oyerprod-iaktie toe te schrijven. Van 8 t.m. 16 oktober a.s. zullen de drie samenwerkende hakkerspatroons bonden-: de bond van Christelijke bak- kerspairoons, de Nederlandse Christe lijke Bakkersband en de Nederlandse Katholieke Bakkerspatroonshond St. Auibertus .gezamenlijk .een grote bak- Ikersvakbeurs in het RAI-gehouw hou den. Deze tentoonstelling „Nebato" gehe ten, stelt zich ten .doel, de bakkers imeer in contact te brengen met alles, wat belangrijk is voor de bedrijfstak •en voor een officiente 'bedrijfsvoering. Aan de expositie nemen ook buiten landse .exposanten deel, in het hijzan- ■der op het gebied van de bedrijfsoufcil- fege. Er -komen -o.m. een aantal hyper moderne bakkerijen in bedrijf. Een -exclusieve hroodtenfoonstellmg en een bedrijfskledig-showDe „Nebato" zal op '-8 oktober worden geopend door prof. dr. mr. F. de Vries, voorzitter van de, Sociaal-Economische Raad. ARNEMUIDÉN Verkiezing. In de Geref. kerk zijn tot ouderlingen gekozen de heren J. K. Crucq Hz en ff. Nijsse Bz en tot diaken de 'heer ff. de Smit. BIGGEKERKE Collecte. De collecte voor „Draagt El kanders Lasten" beeft opgebracht 59.44. 's-HËER ABTSKEUKE ■Opening Lange Weg. Het ligt in het .voornemen om de vernieuwde Lange Weg zaterdag 28 september :a.s. offi cieel in gebruik te nemen. De .opening zal geschieden door het lid van Gede puteerde Staten, de heer C. Bhilipse, op de grens tussen de gemeenten 's-Heer Abtskerke en Kloetinge. VHiEEiR ARENDSKERKE Benoeming. Tot .adjunct-commies Ie klas ter secretarie der gemeente 'is be noemd de heer MC. de Jonge, wonende te 's .Gravenhage, werkzaam ter secre tarie der gemeente Wateringen. Collecte. De collecte voor de kanker bestrijding heeft in de gemeente opge bracht f 796,De verdeling over de ver schillende dorpen luidt: 's Heer Arends- kerke f260,25; 's Heer Henlrikskinderen f 132,'50; Lewedorp 246,1'5 en Nieuwdorp f157,10. KAPELLE Collecte. De collecte voor de sanatoria Sonnevanék, Zonnegloren -en D.E.L. van het Chr. Nationaal Vakverbond beeft in deze gemeente opgebracht f325,21. Plattelandsvrouwen bijeen. Onder lei- cding van .mevr. Mennes-Schipper v/erd dinsdagavond in hotel „De Zwaan" een vergadering gehouden van de plaatse lijke afdeling van de bond van platte landsvrouwen, waarop uitvoerig is .ge sproken over het werk in de komende tüjd. Ingekomen was een dankbetuiging van de muziekvereniging voor het maken van de rozetten voor het gehouden .concours. Vervolgens werden dames gevraagd voor de te houden reclasseringscollecte. Mevr. Wirtz gaf een halfjaarlijks overzicht en •mevr. Van Koeveringe—Meyaard bracht verslag uit van de gehouden voorjaars vergadering. Verder was er voor de pauze o.m. zang door het koor o.l.v. de heer ff. Kousemafeer te Goes. Na de pauze werden de zaken voor het komende seizoen besproken. Er zal een reisfonds worden gevormd waaraan elk lid kan deelnemen. Men hoopt in 1953 op reis te .gaan naar de Wereldtentoon stelling in Brussel. Verder zal er ook een boekencirculatie plaats vinden. Ver der -werd het winterprogramma vastge steld en werd besloten verschillende cursussen te organiseren, o.m. E.H.B.O., Engels, Handwerken en Handenarbeid. Weer een winkelweek. Onder voor zitterschap van <de heer C. J. Huissoon kwam in hotel „De Zwaan" de midden- standsvereniging „Handelsbelangen" in vergadering -bijeen om te spreken tover het programma voor de kamende tijd. Besloten werd van 314 oktober een winkelweek te organiseren en verder zal er voor de kinderen een Sint Nïcolaas- feest komen. Vergadering damclub. Onder voorzit terschap van de heer C. van iLiere hield de damclub Kapelle haar algemene jaar vergadering. .„De financiële positie van de vereniging is slacht';, -aldus de (pen ningmeester, ,de heer .C. ,v. td. Schraal. .Getracht zal worden -een verloting (te houden ®m ,-de kaspositie ap te voeren. Verder zijn .er .ook te wednsg leden. Daarom zal men maar met dén tiental -deelnemen aan de compettie, tenzij -er .spoedig nog nieuwe leden .bij kamen. In de komende winter hoopt men weer een onderlinge competitie te organiseren. De bordenbezetting van bet eerste tiental is: 1 A. v. d. fiehraaf; 2 Chr. Korstanje; 3 C. van Liere; 4 J. J. Ganseman; 5 C. w. d. Schraaf; 6 I. -op 'U -Hof; H. A. ,v. d. Vrie; 8 M. de Jager; -9 (C. ®lartken- burgh; 10 C. van Overloop. ■KRUmiNGEN Plattelandsvrouwen. De afdeling Knni- ningen en omstreken van <de Bond van Plattelandsvrouwen -hield haar najaars vergadering onder leiding van de pre sidente mevr. J. J. J. Sonke'Klos. In de kascommissie werden gekozen mevr Markusse-van de Bos en mevr. Note- boomMol, beiden te Waarde. Vervol gens werd het winterprogramma en de te houden cursussen besproken. Tot .sldt hield me}. J. Ganseman te Kapelle en kele declamaties, waarin -zowel ernst .als luim waren vertegenwoordigd. Promotie. De heer A. Kodde te Schone, werkzaam ter gemeentesecretarie van Kruiningen in de rang van typist ter secretarie, werd bevorderd tot schrijver. Schaken, In de onderlinge schaakcom petitie van „De Zwarte Dame" zijn de volgende wedstrijden gespeeld: 'H. 'Vtol- ■bedaW. A. Verbeek 01; J. Quakke- laar—'C. W. Saaman 1'0; C. (Engelen— J. W. Hasman 01; M. .Schrijver—C. Goedegébutire 10; H. van de Berg— B. Cok afgebr. WISSE Raad. Maandagavond a.s. komt -de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt om. -vonrstellen teil •vaststelling van een verordening op de heffing -van hegraafrechten; tsxt wijzi ging van de -bouwverordening, waardoor tde verplichte aansluiting <op het water leidingnet .van kraakt wordt -en -tot het verlenen .van -eervol ontslag aan ode heer J. A. jR. Bnmmeijé .ais hoofd van de ml. school. M1TTHEM Collecte. De 'collecte -ten behoeve van de T.B. CGbestrijdingsorganisaties „Son- nevanck", „Zonnegloren" en „Draagt Elkanders Lasten" .bracht ,72,10 op. ST .ANNALANiB Rectificatie. In het bericht ïn ons maandagnummer is 'een Storende fout geslopen. De door de Kerkvoogdij der .Ned. Herv. gemeente aan te gane lening ten 'behoeve van de uitbreiding van de Ned. Herv. 'kerk Kier ter pflaatse zou volgens dat 'bericht ingaan op 4 novem ber 4959. Dit is niet juist. Op 1 november 1959 vangt mamdlijk de aflossing aan. Zilveren bruiloften. De families L. Dijkema (en (Ghr. van 'jt Hof, resp. in de NieuwStraat en op de Hoenderweg vier- tden één dezer .dagen hun .zilveren hu welijksfeest. Het heeft de .beide jubi lerende teehtparen -op die dagen biet aan belangstelling - ontbroken. is GRAVENPOLDER Collecte. De collecte t.b.v. het t.b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten" heeft (In 's Gravenpolder f 55,60 opgebracht. Benoeming. Aan de O.L. S. iwerd tot tijdelijk handwerkonderwijzeres be noemd mej. M. van As van SdherpE- De heer A. A. Weïjde van Amsterdam werd per 1 oktober aan dezelfde school benoemd tot tijdelijk onderwijzer. ST, PHILIP SLANT) Plasma-avond. Wederom heeft de plaatselijke afdeling van hét Rode Kruis een bloedpüasma-avond gehouden. Hier aan namen 282 personen deel, zodat weer 141 liter bloed beschikbaar gesteld kon worden. VEERE Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor de stichting vakopleiding meubileringsbe- drijven inzake vakbekwaamheid voor het behangersbedrijl de heer M. C. Kod de. WILHELMINADORP Jeugddienst. Zondagavond om zeven uur zal weer een jeugddienst worden gehouden over het onderwerp „Stijl". WiEMELDlNGE Schaken. De onderlinge competitie der schaakclub .„Seolto" ,is begonnen. De uitslagen der partijen is: M. van Iwaar- denS. Weststrate 01; A. Jeremiasse W. F. Gnirrep 1—0; ff. de Neef—P. J. "Ruissaard 44A, Bal—C. p. Bher- nambucq (0—il; A. op It HofC. Veel hoek 16; St. WeststrateA. ,ff. (de Schipper 0—'1. Op zondag 22 september a.s. zal ds. J. G. van leperen aïséheid nemen -van de Herv. (gemeente te Weméldinge. De wéék daarop -zal 'liij -na -vooraf bevestigd te zijn door ds. P. Moererfhout van Kat wijk aan 'Zee, 'intrede -doen dis predikant van de Hervormde Gemeente -te Ter- heide aan Zee (Classis Delft) Ds Van leperen, die Sinds -november 1951 de Herv. 'Gemeente 'te Weméldinge diende, was o.a. lid van de -provinciale kerkvergadering van Zeeland, lid van de Kerkvoogdij-commissie 'in 'Zeeland en bestuurslid van "Vrederust te Bergen -op Zoom. Voorts heeft hij enige tijd gods dienstonderwijs gedoceerd -aan >het Chr. lyceum «oor Zeeland te Goes. Van zijn hand verschenen enkele bro chures en tijdens .zijn ambtsbediening werd in Weméldinge in de Hervormde kerk .een nieuw orgel gebouwd. Ook was hjj voorzitter .van de school met de Bij bel en van de Beatrixschool voor schip perskinderen. ZOUTELANDE Knobelrit. Deze week werd voor tie leden van de jeugdverenigingen -een knobelrit georganiseerd, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Door de Jeugdraad van de Herv. kerk was -een wisselbéker beschikbaar gesteld, die door ds. J. F. Wagener aan de 'C.J.WI.V. werd Uitgereikt. De leden hiervan had den de tocht volbracht zonder strafpun- ten op te lopen. Collecte. De collecte voor D.E.L., Son nevanék en Zonnegloren heeft te Zoute- Tande 287;25 opgebracht. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Alledag-Kerk te Amster dam zal de vlootpredikant ds. J. van de Blink woensdag 25 september om 12.40 uur en 13.00 uur korte rniddag- pauzediengt-en houden, .die door de N. C. R. V. -en de Wereldomroep worden uitgezonden. Naar Tass meldt, zal de Sowjat-Unie „spoedig" een aardsatelliet lanceren. Hij zal met krachtige zenders worden uitgerust, waarvan de seinen door ra dio-amateurs kunnen worden opge vangen. (Van Amerikaanse zijde is onlangs meegedeeld, dat de -eerste Amerikaan se satelliet niet voor maart 1'958 ge reed zal zijn.) De vereniging van Onderwijzeressen bij het Christelijk Kleuteronderwijs "houdt '28 september te Utrecht haar 53- Ste algemene vergadering. Tijdens -deze vergadering zal -dr. L. -de Klerk ■'(Utredht) -een lezing houden -over -de betekenis van de .typologieën v.oor het leaien fcetwoen van .de kleuter. De Nationale 'Contactcommissie voor GezinsheSa-ngen .en de .Gezinsraad 'be leggen cjp 1 -on 2 oktober 'in (Den Haag studiedagen .over het jonge gezin. De conferentie zal worden ingeleid door prdf. dr. ff. H. van den ©erg met -een referaat „Gedachten van een -conflict- psyéhöloog -over het jonge .gezin vroe ger en nu". Voorts zal 'het vraagstuk van de beroepsarbeid door dè gehuw de vrouw worden ingeleid door de da mes dr. 'Chr. ft. M. Michels-V-eraart -en dr. H. -de ©oever-Bonnet. Over de -be tékenis van de woning voor het jonge ■gezin zal -een inleiding worden gehou den door mevr. dr. F. T. Diemer-Lin- de boom. 'De rechtbank te Dordrecht heeft de 40-jarige administratieve ambte naar 3. S. te Dordrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan acht maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. S. had, zoals hij heeft bekend, als secretaris van een der afdelingen van de vereniging „Pro Juventute" ver scheidene malen oplichting gepleegd. "Hij had 'in de periode van 1 januari 1956 tot 28 februari 1957 declaraties van reis- ten verblijfskosten hoog op gevoerd oï zelfs geheel vervalst. Hier door had hij de vereniging „Pro Ju ventute" voor ongeveer f 1500,be nadeeld. De officier van justitie had tegen de ambtenaar een -gevangenisstraf van één jaaT, waarvan zes maanden voor waardelijk met «een proeftijd van drie jaar gevorderd. (Van onze Parijse correspondent) Op 19 juli ontspoorde de sneltrein NiceParijs. Op 7 september vl-oog de trein van Parijs naar Nice met een snelheid van honderd kilometer uit de rails op een baanbak, waar slechts dertig kilometer mocht worden gereden. De -droevige balans van beide ongelukken? 58 doden en evenveel gewonden. Hiermee is de trots van de Fransö spoorwegen, de veiligheid, in het geding gekomen. Zoals altijd, staan ook nu de beste stuurlui aan de kant gereed, om zware besehuldigin gen te uiten. We zijn de eersten, om toe te geven, dat het in Frankrijk niet allemaal loopt zoals het lopen moet. Maar we zijn ook de eersten, om te verkondigen, dat de kinderen van Marianne met recht trots zijn op hun spoorwegen. In weinig an dere landen ter wereld wordt bet baan vak beter onderhouden. Dat v,alt de ge routineerde reizigers onmiddellijk op. Niet alleen op de grote lijnen, maar ook in de pr.ovincie werkt men met uiterst modern en comfortabel materiaal. Het apparaat Klopt als een uurwerk: zelden is «een Franse trein te laat. Met .58 -doden is 195,7 niettemin een rampjaar geworden. m ,de vijf jaren daarvoor waren -ei- echter .slechts twaalf Slachtoffers. Indien men naast dit cijfer het aantal afgelegde kilometers -bekijkt, komt men .tot de -conclusie, dat pas op elke 1.400.000 kilometer een dodelijk on geluk genoteerd moest worden. Dat wil zeggen, dat iemand die in Parijs woont, 2500 jaar -lang dagelijks -per trein naar Marseille kan rijden. Per miljard kilometer is het doden- percentage in de trein 0,7, in een auto 130 en in een vliegtuig ongeveer 30. Het reizen per auto -is -dus in Frankrijk verreweg ,het gevaarlijkst. RAZEN® De Franse treinen rijden hard. De Franse .Spoor;wegen bezitten het Euro pese snelheidsrecord. Ze vliegen vaak met een vaart van 140 kilometer per uur over de -rails. Parijs—Dyon wordt afge legd met een gemiddelde snelheid van 129 kilometer. Het traject ParijsBor deaux, .een slordige 580 km lang, vraagt slechts vijf uur en vijf minuten. Over al deze prachtige resultaten is nooit vee] ophef gemaakt. Met het oog op -het ideale Franse sig nalenstelsel, mag men gevoeglijk vooruit lopen op het eindresultaat v.an het ge voerde onderzoek naai' de laatste ramp Dp 1200 meter afstand van het betref fende 30 km baanvak stond een signaal. Toch is -de -bestuurder met dezelfde snel heid doorgereden. Had hij een flauwte'.' ■Deze vraag houdt de Fransen temeer be zig, omdat took vele elektrische lokaal treintjes .door slechts één persoon wor den bestuurd. Wat gebeurt er, als de bestuurder be wusteloos wordt, of plotseling sterft? In (dat geval (komt tde trein automatisch tot stilstand. Elke door één -persoon toestuur de trein is (evenals in ons land. Red.), voorzien van een soort robot, die de ma- In Middelburg konden door de KNZB meer dan 200 zwemdiploma's worden «uitgereikt. De geslaagden -waren: Meisjes diploma I: J. J. Alewijnse, A. C. Bil, J. Beekman, N. van Bélzen, ff. C. Benséhap Knook, A. W. Boeren, L. Bossélaar, M. A. -v. d. Bossche, ff. M. Brasser, Y. de Bree, C. de Buck, A. "Buysse, ff. v. -d. Dries, G. den Duik, P. J. den Duik, A. H. du Poin, P. F. v. d. Ende, L. Flipse, M. Francois, F. P. Ge- schiere, M. v. d. Guchte, P. van 't Hof, W. W. Hofman, C. A. Hoogesteger, ff. P. Izeboud, C. ff. Jacobse, J. P. Jacobse, E- Jansen—IFlisséhaalje, M. affnsen, C. Jansen, A. Jasperse, A. W. de Jong, A. Leynse, G. Leynse, E. S. Leynse, W. T. Lipowski, P. Leynse, T. Lorier, J. Man- gold, (C. ft. Mangeild, C. W. van Meurs, J. M. Montena'iri, B. de NooyerBuys, J. de Nooyer, C. H. de Nooyer, M. M. Dieters, L. Poortvliet, 'H. -Provoost, J. Semijnse, N. Biekwel, J. M. Roöiakkers, E. -de Rijke, E. P. Seholtens, B. A. Séhöl- tens, J. C. van Schïjndèl, J. A. v. Sluys, ft. «H. 'de Smit, P. 'C. van Borgen, M. W. Springveld, J. 'C. 'Suurmond, ff. M. Spruyt Joh. van Splunder, P. J. v. d. Steenoven, J. P. v. d. Stenoven, I. M. Tibbertsma, L. J. Wermerris, I. J. "Vurmerris, I. J. Vermeulen, M. 'F. 'Verdoorn, L. P. van Vliét, (W. ff. van "Vliét, "M. iB. Vogelen zang, M. C. -de Voogd, ff. Wielemaker, A. %ierama, IB. D. v. d. Wied, W. Witte, M. M. WiHeboordse, W. "M. van Z-weeden, J. Balsfeer, ,11. "W. (Barentsen, P. L'ijnBe, C. A. (Groenendijk, G. M. "Maljaars, ff Hament, A. M. van Weel, "M. J. Wal raven, B. M. -van -de Kunstraat en M. de Jonge. Meisjes diploma H: M. J. Aerts, (P. Bakker, J. (Bakker, H. .van Bélzen, P. S van Boven, A. C. van Boven, E. P. Brink, E. C. de Buok, 1. wan Dam, C. van Ey- feeren, L. W. -Flipse, F. P. GeBChiere, M. 'Goedhart, H. M. 'Grashuis, M. C. Ha melink, A. Hoogesteger, D. Hoogesteger, ff. S. Houtékamer, N. Jasperse, S. D. Joosse, L. A. -de Kam, J. M. Kense, J. J. de Keyzer, L. Kip, M. van Klinken, H. J. Kreuter, J. ff. Louwerse, G. E. van Meurs, L. F. Mindefhoud, N. Riekwel, T. van Boon, S. Bosman, J. E. v. Sluys, D. M. Suurmond, A. van Splunder, M, C. Tange, S. Toersede Leeuw, M. van de Vélde, J. L. Vogel, G. A. de Voogd, A. P. de Voogd. Meisjes diploma VI: M. M. Caljouw Jongens diploma ff: P. Arnoys, J. U Auer, A. ff. Bal, L. J. Blommaert, Th. G. Brul, ff. F. (Ceelen, A. Doense, P. A. Doense, J. van Eyfeeren, J. Eversdijk, P. Eversdijk, D. W. Gideonse, G. C. Gil lissen, L. A. de Graag, P. L. Harthoorn, A. M. van Hoepen, P. P. ffngelse, C. Ja cobse, ,J. Jasperse, W. H. Jasperse, A. Kaljouw, A. de Kam, G. L. de Keyzer, A. B. Koole, J. J. de Kroo, L. Laport, A. C. .Macaré, M. Markussen, C. Mari- nissen, C. M. Marinisse, F, C. Mol, T. Mulder, J. Nieuwenhuyze, L. W. de Beer Eoortugaal, J. Poppe, G. A. Remijnse, C. D. Boelse, W. Rosman, C, van Ruiten, M. J. Siebons, A. van Sluis, B. Slijm J. Suurmond, D. toelhorst, A. Toerse, W. J. van Vliet, J. M. de Vrieze, W. L. Wolters, B. R. Wondergem, C. P. Wil- lems, A. ff. Wijkhuis, M. L. Wezepoél, M. A. van 'Hoepen, R. P. Millenaar, E. Bode, G. Knijff. Jongens diploma II: A. P. Arens, G. W. Bossélaar, J. P. de Feyter, J. P. Flipse, E. Flipse, J. Haringman, D. Heynsdijk. J. Jacobse, H. A. Jager, M. Kaüjouw, ff. Kasse, A. Leynse, C. M. Marinisse, R. de Munck, A, van Ochten, J. van Splunder, P. de Voogd, H. Wolf. „Jongens diploma HI: A. P. Arens, G. (Izeboud, M. Kaljouw, J. C. Kaljouw, A. I. Leynse, J. R. van Meurs, J. A. de (Pagter. Er zijn talrijke genees middelen. Vele daarvan moet men heus niet voor plezier gebruiken. Vele geneesmiddelen hebben geen lekkei-e smaak. W.e kennen echter oftk oer; geneesmiddel dat men .wel v.oor zijn plezier kan ge bruiken en dan bedoelen we de appel. Er is vooral in Amerika een békend gezegde, dat vrij vertaald luidt dat het gébruik van elke dag één appél, de dokter uit 'huis houdt. Het ligt -niet aan ons om "te 'beoordelen of deze reclameslagzin 'juist is, maar we willen wél vertéllen dat we ervan overtuigd zijn -dat er in derdaad een grond van waarheid in schuilt. En hierin (hebben we onze mening niet gebaseerd op een idee dat niet te con troleren is, maar we heb ben eens gezien wat er .eigenlijk bekend is van de appel ,als geneesmiddel en dan zien we dat reeds om streeks het jaar 1000 een Italiaanse geneesheer ver klaarde dat het eten van appelen van veel nut is -voor lijders aan diarrhee of dysenterie. In de mid deleeuwen werden ge kookte appels, vermengd met reuzel, gebruikt als basis voor verschillende soorten zélf. Deze toepas singen van appelen als ge neesmiddel Sn -die tijd blijken gebaseerd te zijn op de geneeskrachtige •werking van appelen. Omstreeks het begin van deze eeuw kwam het nog wel voor dat voor de be handeling van diarrhee bij kinderen een dieet van ge raspte rauwe appelen werd voorgeschreven. In 1929 was het de arts More, die deze behandeling op grote schaal toepaste en hij heeft toen zijn naam voor goed aan deze therapie verbonden. Er zijn in onze tijd véél corpulente -mensen en mensen die niet dikker mogen worden. Voor 'hen in het bijzonder zijn ap pelen een waardevol voe dingsmiddel, -dat hen een vitaminehoudende -maag vulling geeft, zonder vet ten of koolhydraten in noemenswaardige hoeveel heden. chine onmiddellijk tot stilstand brengt, de zgn, „dodemanshandle", ali de be stuurder van houding verandert. Er zijn vele dolle geruchten in om loop over de „inhaalpremie", die het ge heim zou zijn van ,de stiptheid der Fran se Spoorwegen. De bestuurder van een vertraagde trein zou een hoge premie krijgen, als hij zijn wagen toclj op tijd binnen weet te brengen. Dit zou voor hem een stimulans zijn, grote risico's te nemen. De waarheid is anders: de „in haalpremie" bedraagt 19 frs. per inge haalde minuut. -Geen enkele bestuurder loopt hiervoor een risico. Intussen zijn .de Franse technici al ge ruime tijd bezig, .de -veiligheid nog .te vergroten, o.a. door een apparaat, dat de treinen automatisch doet reageren op de •signalen. Al «twee «jaar geleden heeft noen geslaagde -proeven genomen met .dit ap paraat op het traject Lu MansLonneré. Het is echter nog te vroeg, om deze ap paratuur in dienst te stellen. Daartoe i» "bovendien de sa-menwerking nodig met de buurlanden. Volgens de Franse specialisten behoeft de steeds groeiende intensiviteit van het spoorwegverkeer geen bijzonder,e geva ren mee te hreugen. Onder presidium van dr. W. G Harrenstein, emeritus-predikant te Amsterdam, hebben de verte genwoordigers van de .Gerefor meerde garnizoenskerken te Amersfoort iiun jaarlijkse confe rentie gehouden. Onder de aanwe zigen waren de hoofdiegerpredi- kant, kolonel dws. A. T. W. de Kluis en ds. J. L. Schalekamp, die de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt vertegenwoordigde. Ook waren aanwezig ,de legerpr.e- di'kanten luitenant-kolonel ds. B. A. Bos '(Apeldoorn) en luitenant- kolonel ds. A. T. W. Nijenhuis ('s-Gra-vemhage) Dr. B. C. Hamer, psychiater-advi seur van het provinciaal -bestuur var, Gelderland refereerde over bet onder werp: „De benadering van de jonge man in militaire dienst". De mens wordt tegenwoordig latei volwassen, aldus spr„ de militair is ia zijn ria-puberteit en leeft in eenzaam heid. Op die leeftijd staat hij open voor invloeden van buiten, meer voor de kwade dan voor de goede. De moeilijkheid met de jongens, dia in dienst komen is, dat ze in hun na- puberteit met allerlei plichten worde® geconfronteerd. Reactie in de vornr van agressie, verzet en kritiek blijven dan ook niet uit. De jongeman ver bergt zijn gevoelens onder bravour en men moet met de benadering daarmee rekening houden. Wij moeten, aldus besloot dr. Ha mer, hem er op wijzen, dat God Zijn hand op hem heeft gelegd en dat Hij deze hand niet zal terugtrekken. Dr. Hamer bond de aanwezigen op het hart, de militair met hartelijkheid en begrip te benaderen. Prinses Beatrix opende werkplaats A. W.A. Een dichte menigte juichte gister ochtend prinses Beatrix toe, toen zij aan de nieuwe werkplaats van de stichting C.A.W.A. (centrale Amers- foortse werkplaats voor aangepaste arbeid) in Amersfoorts industriewijk arriveerde. Er was vreugde over de resolute wijze waarop prinses Beatrix het poli-ethyleenzakje dichtlaste met een speciaal voor haar vervaardigd appa raat. De .prinses keek blij verrast, toen zij uit het zakje acht andere zakjes icon halen, in de kleur rood, blauw en .groen met motieven van vissen, bloemen, paarden en scheepjes. Duikers uit Toulouse hebben in de golf van Lion het wrak gevonden van een Griekse galei waarvan de ouderdom op tweeduizend jaar wordt geschat. De galei zou honderd ton aan een loodlegering bevatten, die door de Grieken werd gebruikt voor het glazuren van aardewerk. 0 De telefoonverbindingen tussen Amman, de hoofdstad van Jordanië, en Damascus, de Syrische hoofdstad, zijn sedert dinsdagochtend verbroken, aldus meldt het persbureau voor het Midden-Oosten te Cairo. 0 Veertien -kinderen van Arabieren vonden de dood toen een oude gra naat, waarmee zij speelden, ontplofte. De kinderen, van negen tot dertien jaar, hadden het projectiel in een veld nabij de grensplaats Sandala in Israël gevonden. 0 De Amsterdamse kunstschilder Samuël Jozeph van Beek is op 79- jjarige leeftijd in het Binnengasthuis te Amsterdam overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4