ANNA JACOBA sloeg vier vliegen in één klap 'j Eerste reactie: f 314 - ZEEUWSE UU Matrozen belangrijker dan kanonnen Deltakrant verschenen Z] WIJ ZEEUWEN MOETEN ES TONEN WAT WE WAARD ZIJN" Commissaris De Casembroot opende dorpshuis, badhuis, hkuterschool en wijkgeboww De nieuwe verbeterdé Opel aars s s s s s HISTORISCHE DAG IN „DE POLDER" Zeeuwse lezer uit sanatorium zegt: Ds, Homburg te Goes en Schoondijke Voor Geref* Jeugd s EN NU - IN VOLLE VAART VERDER! Onderzeeboot]ager „Utrecht" wordt te Vlissingen in dienst gesteld Autobotsing bij Kapelle GOES i 4 Artemis Zaterdag 21 september 1997 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 1 ER IS een nieuw hoofdstuk begonnen in de dorpskroniek van Anna Jacobapolder, dat gistermiddag door het omdraaien van een sleutel, in één klap in het bezit is gekomen van een dorpshuis, een kleuter school, een wijkgebouw en een badhuis. Een belangrijk hoofd stuk, waarvan de eerste bladzijden bij wijze van spreken zijn volgeschreven door de gehele bevolking, van tot oud. Want deze hech te gemeenschap van zeshonderd zielen heeft het gepresteerd dank zij de grote saamhorigheid en samenwerking om de comglomeraat van gebouwtjes te doen verrijzen door zelf letterlijk de fundamenten te leggen. „Menige Zeeuwse gemeente kan hier iets van leren", aldus onze Commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die spontaan naar Anna Jacoba was gekomen om de plechtige openingsdaad te verrich ten. Die totstandkoming is een verhaal op zichzelf. De heer G. J. de Jager, voorzitter van het stichtingsbestuur, heeft in zijn welkomstwoord uitge sproken in de stampvolle Geref. kerk een tipje van de historie-sluier op gelicht. Vrijwel ieder uit Anna Jacobapolder heeft een dag lang zijn handen in de meest letterlijke zin uit de mouwen gestoken, om aan de aanleg en bouw van het nieuwe complex mee te wer ken. Herinneringen Zelfs de oudjes schoten uit hun slof fen in de lieslaarzen en klompen, toen de nood aan de man kwam. De jonge ren mochten dan in de bietencampag ne drukker dan druk bezet zijn, de ge pensioneerden en rustende landbou wers stonden niet minder hun manne tje, als het om „Ons Dorpshuls" ging. Waren zij het niet, die het aangekoch te schip zand losten en voor het ver voer zorgden? Deze en heel veel meer van die mooie herinneringen aan de drukke dagen van de bouw zijn gistermiddag nog eens opgehaald. Daarbij werd dank gebracht aan de vele goede ge vers, in het bijzonder de dienst Wederopbouw Zuid-West-Nederland f 50.000,,t Groene Kruis f 10.000, Het gemeentebestuur van St. Philips- land en tal van anderen. Niet in het minst werd verzwegen, wie de „ziel" van dit alles is geweest, de initiatiefnemer en de immer stu wende kracht. Integendeel nagenoeg alle sprekers en dat waren er nogal wat! uitten hun grote waardering voor de onvermoeide voorzitter, de heer G. J. de Jager uit A. J. Polder. „Zonder hem zouden we nu zeker nog geen dorpshuis c.a. hebben gehad", zo werd verschillende malen met nadruk naar voren gebracht. Noden De heer De Jager toonde zich nogal bescheiden bij al die hulde en kaatste de vele lofuitingen verder naar de Commissaris en ir. Glerum van We deropbouw, die bijzonder veel mede werking hebben verleend. Tevoren had de voorzitter over wiens spreektalenten terecht enige ke ren de loftrompet werd gestoken de frote nood geschilderd, die er in A. J. older heerste door het totaal ontbre ken van goede vergaderruimte. En dat in deze gemeenschap, waar het vereni gingsleven zo reusachtig bloeit (bijv. een N.C.V.B. met 70 leden). Maar ook de jeugd had geen ontspanningsmoge lijkheden, de dokter moest op primi tieve wijze spreekuur houden in een woonkamer, er was geen kleuteron derwijs en van een badhuis was in 't geheel geen sprake. Dat is nu eensklaps anders. Door aller medewerking, door de grote be reidheid tot helpen, heeft A. J. Pol der zich een prachtig gebouwencom plex verworven, dat uniek mag heten in Zeeland. „De Polder" is uit de brand. Kleuters Opgetogen en tegelijk wat verlegen stonden de 22 kleuters van het dorp met mooie erebogen voor de ingang van „Ons Dorpshuis" hun eigen ope ningsversje te zingen, toen hun lieve juffrouw, de jeugdige hoofdleidster mej. J. de Ronde uit St. Philipsland, de Commissaris de sleutel van het ge bouw aanbood, waarmee jhr. De Ca sembroot even later de hoofdingang officieel voor het eerst opende. „Een gebouw te stichten is nog te doen", aldus de Commissaris", maar in stand houden is veel moeilijker, ge zien de moeilijkheden waarmee vele dorpen kampen". Maar jhr. De Ca sembroot zei veel vertrouwen te heb ben in de inwoners van A. J. Polder, die al zoveel goede wil hebben ge toond. Sprekers De plaatselijke PTT-ambtenaar, de heer M. v. d. Velde offreerde de Com missaris tenslotte een fraai miniatuur dorpshuis, produkt van eigen huisvlijt. Nadat burgemeester L. J. de Jonge tot grote vreugde der dorpelingen had verklapt dat zijn gemeente nog een tegoed van f 12.000,bij de bank van Ned. gemeenten heeft, terwijl de meeste gemeenten vele duizenden in het krijt staan, voerden nog velen het woord: dijkgraaf P. Boudeling (onder aanbieding van een schilderij van de grondlegger der A. J.-polder Da Cam- po en voorzittershamer van het voor malige polderhuis), mej. Van Waars- bergen als inspectrice van het kleuter onderwijs, ir. Glerum van Wederop bouw („dit is een zegen voor de Pol der"), notaris Kroontjes uit Bergen op Zoom („A. J.-polder: het dorp vol ver rassingen"), architect Beije uit Mid delburg, die bloemen offreerde aan penningmeesteresse en kleuterleidster, L. v. Nieuwenhuijze namens Groene Kruis, dokter Menger (wandbord Ro de Kruis), ds. Van Dieren namens het convent van predikanten (Bijbel), C. J. van Strien namens de CBTB (drinkstel), mej. J. van Strien als pre sidente van de NCVB, mevr. Smit (ta feltennis) en L. Sinke, een der op richters. Met het spelen van het Zeeuws volkslied dor het vlotte mandoline clubje werd de officiële middag be ëindigd, waarna de genodigden zich nog geruime tijd vermaakten op de gezellige bazar ten bate van het dorps huis. In het kader van de Jeugdweek uit gaande van de drie Gereformeerde Jeugdorganisaties werden resp. don derdagavond en vrijdagavond propa- ganda-avonden gehouden te Schoon' dijke en Goes. Op heide meetingen sprak ds. P. Homburg uit Vlissingen over het on derwerp „Matrozen zijn belangrijker dan kanonnen", een in 1652 gelanceer de uitspraak van Michiel de Ruyter, Christus is onze grote Admiraal. Hij zend ons het leven in. Hij wil dat wij zijn Woord spreken en zijn koninkrijk verdedigen. Hoe belangrijk onze „ka nonnen" ook mogen zijn, Christus heeft in de eerste plaats onszelf nodig. Schuw de strijd niet maar ga met Hem de vijand, die zich in de vorm van ni hilisme en materialisme zich aan ons toont, tegemoet, 't Zal een zware strijd worden, maar wij hebben Vaders' zoon aan boord. Met vele duidelijke en pakkende voorbeelden sprak ds. Homburg zijn vurig en geestig betoog. Goes. De bijeenkomst te Goes werd ge houden in „De Prins van Oranje" en stond onder leiding van de voor zitter van het Gereformeerd Jeugd verband, de heer M. Loof uit Goes. De Opel-record, waarmee we kon den kennis maken ze wordt dezer dagen door Garage Louisse geëxpo seerd en zal ook meerijden in het fruitcorso is inderdaad een bijzon dere verbetering bij vorige typen van dit middel. Ze heeft een zeer aantrek kelijk aanzicht en ziet er royaal uit, terwijl ze ook heerlijk op de weg ligt en ruime zitplaatsen biedt. De carosserie is lager en gestrekter, het lager zwaartepunt, de langere wielbasis en de verbetering van de het „zweven" weggenomen, wielophanging hebben het overi gens niet te ernstige bezwaar van De panoramische voorruit neemt het bezwaar van de „dode hoek" goeddeels weg. Ook de achterruit biedt een be langrijk breder uitzicht doordat dit zelfde systeem is toegepast. Er zijn ook vele andere verbeterin gen aangebracht: de ventilatie, waar bij ook het voorruitje door zijn recht hoekige vorm het suizen onderdrukt, de verbrede instapruimte, de gemak kelijke verstelbaarheid van de zitban ken e.d. meer. Ook de stuurinrichting is belangrijk verbeterd, zowel wat de afstand tot de bestuurder als de hanteerbaarheid betreft. Het dashbord is van een aantrekke lijke eenvoud, waarbij vooral de toe passing van de horizontale snelheids meter een prettige variatie biedt. Tenslotte vermelden we nog de ver grote benzinetank (40 1.) en de grote bagageruimte. Al met al: een geriefe lijke wagen. Honderden jongens en meisjes en vele ouderen uit alle delen van Noord- en Zuid-Beveland woonden de meeting bij. Het programma omvatte verder mu ziek en zang en voordrachtskunst van de bekende declamator Ruub Scholten uit Utrecht. Zeeuwsch Vlaanderen De J.V.'s, M.V.'s en de jeugdclubs uit Zeeuwsch Vlaanderen kwamen in de Geref. kerk te Schoondijke bijeen. De ring-voorziter, de heer Levien de Jonge uit Terneuzen opende de avond. J. de Feijter uit Axel sloot de bijeen- Ook hier werd gedeclameerd. De heer J. de Feijter uit Axel sloot de bijeen komst. Op het gebied van de Deltawerken is weer een nieuwe verschijning te vermelden: een driemaandelijks be richt „Deltawerken", dat verzorgd wordt door de Deltadienst en waarvan het augustusnummer (met enige ver traging) thans als eerste is uitgeko men. Begrijpen we het goed, dan kan het 25 jaargangen halen, omdat het, zoals minister Algera in een „Ten geleide" schrijft, de bedoeling is, daarin naast de berichtgeving omtrent bijzondere gebeurtenissen op regelmatige tijd stippen een meer volledig overzicht te doen verschijnen, waarin ook de minder naar voren komende gegevens zullen worden opgenomen, zodat op deze wijze een volledige documentatie zal worden verkregen en behouden van de voortgang der werken. In dit eerste nummer wordt de ge schiedenis van het Deltaplan, het or ganisatieschema en de organisatie weergegeven, waarna allerlei medede lingen over de voorbereidende werk zaamheden en over het werk, dat tot dusver gedaan is, volgen. Men kan zich abonneren bij de Staatsdrukkerij en Uitgeverij. Voorlo pig is de prijs per exemplaar f 1,25. Fruit naar Oostenrijk De Oostenrijkse autoriteiten hebben besloten dat in verband met de zeer geringe fruitoogst welke dit land heeft de onbeperkte invoer van appelen, pe ren en perziken zal mogen plaats vin den tot en met 31 december a.s. Beneluxstudiedag in Brugge De west-Vlaamse economische raad, de economische raad voor oost-Vlaan deren en het economisch-technologisch instituut voor Zeeland, drie zusterin- stituten, hebben besloten op 28 okto ber a.s. te Brugge een gemeenschap pelijke Benelux-studiedag te houden over de economische ontwikkeling van Zeeland, west- en oost-Vlaanderen. Men wil er spreken over de gelijk heden die door Benelux en Euromarkt arbeidsmarkt en geografische ligging voor de drie provincies worden ge schapen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ■k i Ir- DE NIEUWE tent komt er! Nee-nee, we zijn er nog niet, nog lang niet. Maar de reacties met ideeën (en ook met klinkende munt!) van onze lezers zijn zo veelbelovend, dat we in vijf dagen tijds al op een bedrag van ruim driehonderd gulden staan. Prima! En dan de wijze waarop de Babbelaars-familie reageert. Het is werkelijk elke ochtend een feest, om al die spontane brieven open te maken. En soms word je er ook stil van, als je ziet, dat iemand werkelijk zijn laatste cent heeft geofferd, en dat met zoveel vreug de wordt gegeven. Die brief uit het sanatorium bijvoorbeeld. „Uit uw (of liever onze) Zeeuwse Babbelaars gelezen over het Youth for Christwerk en de tent. Ik lig zelf ziek in een sanatorium en daarom kan ik niet veel missen", zo schrijft een Zeeuw uit het sana torium De Klokkenberg te Breda. „Maar uit ervaring weet ik, wat het jeugdwerk is en betekent. Hierbij m'n kleine gift, al is het uit mee leven alleen. Dat doet een mens zo goed, te weten dat je gesteund wordt door anderen. Dat wekt nieu we moed en nieuw vertrouwen. Die mensen hebben dat hard nodig na die twee grote tegenslagen. Ze zul len zich misschien wel klein en machteloos gevoeld hebben. Maar het werk, dat gedaan wordt is groot. En Hem, voor Wie het ge daan wordt, is niets teveel ge weest". „Dan kunnen wij als echte Zeeu wen zo'n tent toch wel bij elkaar krijgen en laten zien, dat er dui zenden zijn, die het wel aandur ven om een tent, waar het Woord van God gebracht wordt, op te zet ten in het openbaar en de wereld te laten zien wat we waard zijn. Een zieke jeugdvriend." Dat schrijft iemand vanuit een sanatorium. En u, die gezegend bent met een goede gezondheid, wat is uw reactie geweest? KWEKERS Volgende brief. Van een fruit kweker uit Kapelle. „Van harte hoop ik, dat uw actie mag slagen (hierbij f10). Overigens ben ik daar niet ongerust over. Als bij voorbeeld de giften van de fruit kwekers goed los gaan komen, zult u eens wat beleven." De eerste fruitkweker is over de dam. Ik wacht vol spanning af, H. H. Kwekers! Een vaste (tuinbouw) mede werker aan onze krant schrijft: „Ik machtig u het honorarium van mijn laatste artikelen te bestemmen voor denieuwe tent. Misschien is het ook een idee voor meer correspon denten en medewerkers aan onze krant?" ...even tellen, hoeveel kralen jp hebtTwintigda's twintig dubbeltjes voor de nieuwe tent... Een prima idee. Onze correspon dent te Westkapelle heeft daar ove rigens de eerste stoot al toe gege- geven. Ik heb even bij onze admi nistratie geïnformeerd, hoe groot het honorarium van de tuinbouw- artikelen is. Ze zetten daar in dit geval helemaal geen zuinig gezicht: onder deze omstandigheden 50 gul den. Hartelijk dank! Ook in dichtvorm komen de ont boezemingen. Iemand uit Bigge- kerke heeft de tent-ramp te Vlis singen op versvoeten gezet en be sluit zijn gedicht als volgt: Het stormt vandaag en elke vlaag speelt dwaas een spel met i flarden. En ik die aan het venster sta dit gadesla Ik kan dit moeilijk harden. En dat staaft hij dan met een flinke gift. De daad bij het woord. Meer van zulke. Heel veel dank. Zo zou ik nog een poosje kun nen doorgaan. Maar de ruimte is beperkt. Hieronder dan de verant woording van de laatste drie da gen (tot en met de post van gister- Steeds worden nieuwe methodes uitgedacht om de van de kerk ver vreemde jeugd te bereiken. Deze foto toont Haarlem in actie. - Dinsdag 1 oktober a.s. zal bij de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" N.V. te Vlissingen de nieuwe tot de b-klasse behorende onderzeebootja ger „Utrecht" in dienst worden ge steld. Deze indienststelling zal geschie den door de aangewezen commandant luitenant-ter-zee eerste klasse L. C. Poole. Deze bodem is de zesde van een serie van acht onderzeebootjagers in deze klasse, die nu aan de Nederland se Tzeestrijdkrachten wordt toegevoegd. De jagers van de b-klasse behoren tot de snelste schepen, welke ooit deel hebben uitgemaakt van de Koninklij ke Marine; het machinevermogen be draagt 60.000 apk en de maximum snelheid is 36 zeemijlen per uur. Deze schepen zijn, aldus de marinevoorlich tingsdienst, hoogst moderne onderzee bootjagers, geheel uitgerust voor de strijd tegen onderzeeboten, waartoe zij zijn voorzien van de nieuwste elek tronische apparatuur en bewapening. Zij beschikken over vier automatische Op de rijksweg bij Kapelle ter hoog te van de Smokkelhoekweg, zijn gis termiddag twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Daarbij ont stond vrij veel materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond op het moment, dat in de richting Schore de heer P. V. uit Vlake reed met zijn trekker met aanhanger. Naar Goes reed toen de heer J. H. v. d. L. uit Middelburg met zijn personenauto, terwijl uit tegen overgestelde richting de heer S. M. S. H. uit Hoevelaken naderde. De laatste wilde de trekker nog passeren maar hiervoor bleek juist geen gelegenheid meer te zijn en het gevolg was dat beide auto's op elkaar botsten en de politie de schade kon gaan opnemen. Aanvoer mosselen Tot op heden zijn nu 156.000 ton mosselen geleverd door de kwekers. 50 voor Zeeuwse rekening. 50 van de Wadden. Ongeveer dezelfde cijfers als verleden jaar. Den 1ste ok tober zal de 200.000 ton benaderd wor den. Een export van plm. 17 a 18.000 ton per week. Afscheid jeugdkerk Collecte. De collecte ten bate van de protestants-Christelijke T.B.C.-organi- saties heeft netto opgebracht f 545, Collecte. De collecte voor het Kon. Wilhelminafonds bracht te Retranche- ment f 39,16 op. ochtend. Wat vrijdagavond en za terdag binnenkomt, vermeld ik in de loop van de volgende week.) X. Y. te Middelburg N. N. te Vlissingen A. J. L. te Oostburg J. v. D. te Middelburg J. den H. te Seroosk. (W) M. C. J. te Domburg J. v. D. te Rilland-Bath Wed. D. te Rilland-Bath Mej. T. V. te Rilland-Bath P. V. te Goes J. v. d. G. te Breda A. C. V. te Kapelle N. N. te Goes D. te Goes N. N. te Biggekerke P. G. V. te Kapelle W. te Goes „Landbouwer", M'burg P. S. te Haamstede Totaal le verantwoording 10 17.50 2.50 2.50 5.— 5 2.50 5.— 2.50 5.— 2.50 10.— 5.— 10.— 5.— 50.— 10.— 10.— 5.— 165.— 149 Totaal van 16 tot 20 sept. f 814.— Heel hartelijk dank, mede namens Youth for Christ-Nederland. En nu weer in volle vaart verder. Zo juist komt iemand van ons technisch personeel me vertellen, dat zijn zuster een potje heeft ge maakt voor de Tent-actie. „Er zit al heel wat in", zo vernam ik, „want ze gaat er geregeld mee rond. Ook op haar kantoor. En wat is het toch fijn om iedere keer weer te erva ren, dat er zo heel veel mensen zijn, die met een vrolijk gezicht iets voor het Youth for Christ-werk willen geven." BUSJES J 4 snelvuurkanons van 12 cm, bedoeld tegen zee- zowel als tegen luchtdoelen De vuursnelheid bedraagt meer dan vijftig granaten per minuut, de kanons zijn opgesteld in dubbeltorens. De ar tillerie omvat voorts nog zes mitrail leurs van 40 mm, dieptebommen en twee batterijen onderzeebootbestrij- dingsraketten completeren de bewape- 4 ning. Aan de beveiliging van het schip i in het moderne zeegevecht is grote aandacht besteed. In de romp komen 4 geen patrijspoorten voor, zodat alle verblijven benedendeks kunstmatig verlicht en geventileerd zijn. De be- 4 manning telt 283 koppen. I Zondagmorgen zullen twintig jon- geren, die de negentienjarige leeftijd 1 hebben bereikt, afscheid nemen van jf. de jeugdkerk. Van hen wordt ver- wacht dat zij voortaan de gewone kerkdiensten zullen bezoeken. In de afscheidsdienst zal voorgaan wika D. E. Hiensch. De zang zal worden bege leid door trompetmuziek. In deze dienst zijn ook ouderen van harte wel kom. Speciaal tot de huisvrouwen en de dames op kantoren en in fa brieken zou ik willen zeggen: „Pro beer het eens. Zet eens een busje op tafel. U zult zien, dat het in een ommezien vol is. Jongens en meisjes, praat er op school eens met de meester over, of je niets voor de nieuwe tent kunt doen. Zet je beste beentje voor! En tenslotte tot alle lezers: geeft u toch zoveel mogelijk ruchtbaar heid aan de tent-actie. Knip deze Babbelaar uit (of neem de hele krant) en laat hem aan uw buren lezen. Iedereen in Zeeland moet ervan horen. Het wordt immers een Zeeuwse tent? NOG NEGEN! De eerste stappen zijn gezet, Binnen een week hebben we een tiende deel van de nieuwe tent bij elkaar gebracht. Nog negen van zulke weekjes en „Youth for Christ" is uit de brand. Youth for Christ rekent, i kom, geef jij ook eens wat voor de nieuwe tent! Jij bent toch ook van Zeeuwsen bloede?... op alle inwoners van Zeeland, die dit werk een warm hart toe dragen. Ook op U. -- Ik heb de brievenbus al laten verbreden. Sturen maar. Post bus 4 te Goes. En wilt u per giro storten, dan is ons nummer 274289, met vermelding: „Al was 't ook mijn laatste cent, Ik geef hem voor de nieuwe tent!'1 5

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3