Sowjet>voorstelopschorting van proeven met kernwapens r VS. maakt van midden-oosten een ontvlambare tondeldoos Gouverneur Faubus verscheen niet voor de rechter Melkslijters in onrust Finse componist Sibelius gisteren overleden Prinses Beatrix opent CA WA Tal van wetsontwerpen op stapel bij sociale zaken PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V Gromyko sprak in algemene vergadering V,N. A-griep in ons land neemt af Tijdelijk houvast van communisten m oyrie Prinses Gracia verwacht baby Vonnissen in Jeruzalem VANDAAG START: Onze grote Zeeuwse puzzle^wedstrijd De rassenscheiding in Little Rock Toestand van koning Haakon onveranderd DRAMA OP ZEE Vief jaaf voor flessentrekker Gevechten in de staat Madras Vuurgevecht in Goa Memorie van toelichting Nadruk op stabiel loonniveau Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* Tal. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3901; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3812 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 21 sept» 1957 Vier klappen in Anna Jacoba "Y (Zie pagina S). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.5 u., onder 18.39 u. Maan op 4.36 u., onder 17.39 u. Hoogwater zondag 22 sept.: Vlissingen: 0.16 u. 1.95 m., 12.29 u. 2.04 m. Terneuzen: 0.42 u. 2.11 m., 13.00 u. 2.19 m. Wemeldinge: 1.56 u. 1.77 m., 14.19 u. 1.62 m. Zierikzee: 1.45 u. 1.54 m., 14.03 u. 1.38 m. De Sowjetrussisehe minister van buitenlandse zaken, André Gro myko, heeft gisteren in een toespraak van tienduizend woorden in de algemene vergadering der Verenigde Naties de kritiek op de Sowjet russisehe politiek t.a.v. het Midden Oosten verworpen. Hij uitte tegen- beschuldigingen jegens de Verenigde Staten, die hij ervan beschuldig de de landen in het Midden Oosten tegen elkander op te zetten en die volgens hem van dit gebied een „ontvlambare tondeldoos" hadden gemaakt. Gromyko verklaarde dat de alge mene vergadering de „gevaarlijke po litiek, welke bepaalde landen in het midden-oosten voeren", behoort te veroordelen. Hij herhaalde het Sowjet-Russische voorstel, dat de betrokken staten der oostelijke en westelijke blokken een verklaring zullen uitgeven, waarin zij zeggen af te zullen zien van het ge bruik van geweld in het midden-oos ten. Oproep Ook deed hij opnieuw een oproep voor het uitschrijven van een econo mische wereldconferentie en het door alle Europese staten sluiten van een verdrag ter waarborging van hun ge- meen=chaDpe<iike veiligheid. De Sowj et-minister wilde verder, dat de ondercommissie voor ontwa pening der V.N., waarin thans vijf landen de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zijn vertegenwoordigd zou worden uitgebreid en dat zij in het vervolg in openbare zitting bijeen zal komen. Gromvko achtte de tot nu toe in de te Londen gevoerde ontwapeningsbe sprekingen bereikte resultaten „het papier, waarop zij beschreven staan, niet waard. Tenslotte stelde de Sow.iet-Russï- sche minister van buitenlandse zaken voor dat de mogendheden, die kern wapens bezitten, zich voor een periode van vijf jaar verplichten deze niet te zullen gebruiken. Waarborqen De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Guiseppe Pella, ver klaarde dat een ontwapeningsover eenkomst slechts tot stand kan ko men, indien aan alle betrokken lan den vastomlijnde morele en materi ele waarborgen worden verschaft tegen een aanval van buitenaf. Pella had tevoren verklaard dat drie factoren in een ontwapeningsovereen komst moeten worden verwezenlijkt, namelijk vermindering der bewape ning, controlewaarborgen en een op lossing van verschillende dringende politieke vraagstukken. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Frank Aiken, stelde de instel ling van een V.N.-commissie voor de Naar wij van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid bij na vraag vernemen is de Aziatische griep in het zuiden des lands thans aan het afnemen. In het midden wordt nu het hoogtepunt genaderd, al zijn er plaat selijk verschillen. In het noorden, met name in Groningen, heeft de ziekte nog geen grote afmetingen aangeno men. In het ziekenhuis te Maastricht heeft men het aantal opnemingen van niet-dringende gevallen moeten be perken, doordat ook verpleegsters door a-griep zijn aangetast. Verklaring van Hoessein ri Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferentie in Amman verklaard, dat het communisme mis schien in staat zal zijn tijdelijk hou vast in Syrië te krijgen, doch de Sy rische Arabieren zullen op den duur, gesteund door de rest van de Arabi sche wereld hun nationalisme tot gel ding brengen. Syrië is altijd een voorvechter van het Arabisch nationalisme geweest. Daarom verontrust het aan de macht komen van anti-nationalistische op portunisten daar elke Arabier met zorg, aldus de Koning. Hij voegde hieraan toe, dat elke Arabier het Syrische volk moet steu nen in zijn strijd voor herstel van het nationalistische regime en „het ver drijven van ondermijnend» en buiten landse werktuigen". „bevordering van verzoening en eco nomische ontwikkeling in het midden oosten" voor. „Veldtocht voor de vrede" De Ierse minister verklaarde voorts dat men, bij het opzetten van een grootscheepse „veldtocht voor de vre- Prinses Gracia van Monaco ver wacht in maart haar tweede baby, aldus heeft een lid van de hofhou ding gisteren meegedeeld. Een militair tribunaal in het Jor daanse deel van Jeruzalem heeft zes Jordaanse communistische leiders tot elk 19 jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij lid waren van de communistische partij en hebben deel genomen aan een betoging in Jeruza lem. Dertien anderen kregen gevangenis straffen variërend van één tot 15 jaar wegens lidmaatschap van de Baath- partij (socialistisch) en het organise ren van betogingen. de", veel meer eerbied dan tot nu toe moest betonen voor de vrijheid der zwakkere volken. Nieuw-Guinea op de agenda De algemene vergadering heeft met 49 tegen 21 stemmen bij elf onthoudin gen, besloten de aanbeveling van haar agendacommissie, om het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea en Indone sië op haar agenda te plaatsen, over te nemen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Australische ambtgenoot R. G. Casey, verzetten zich krachtig tegen dit besluit. Diplomatieke vakantie De Sowjet-ambassadeur in Israël, Abramof, heeft de Israëlische autori teiten meegedeeld, dat hij met vakan tie gaat. In diplomatieke kringen zegt men, dat Abramof, die deken van het corps diplomatique in Tel Aviv is, wil voorkomen dat hij de volgende week ter gelegenheid van het Joodse nieuw jaar de Israëlische president moet fe liciteren. Lees vooral de aankondiging van onze grote najaarspuzzle op pa gina 10 van dit blad. Dat wordt een wedstrijd met vele honder den waardevolle prijzen. En de hoofdprijs is een volledig uitge ruste fiets ter waarde van f250 Het „Zeeuwsch Dagblad" start vandaag met deze wedstrijd en de jury is klaar om uw oplossin gen te ontvangen. Gouverneur Faubus van Arkansas Is gisteren, ondanks een dagvaarding niet verschenen voor de federale rech ter in Little Rock, die op verzoek van de federale minister van justitie een onderzoek instelt naar de rassenschei ding op de gemeentelijke middelbare school van Little Rock. De gezondheidstoestand van de 85- jarige koning Haakon van Noorwegen is onveranderd, aldus een gistermid dag door de artsen van de koning op gesteld bulletin. De artsen achten de kans gering, dat de koning de zjekte te boven komt. De koning lijdt hevige pijnen. De Noorse radio heeft gistermiddag de uitzending van vrolijke program ma's gestaakt. De Christelijke Melkslijtersbond heeft per telegram bij de minister van economische zaken aangedrongen op een spoedige beslissing in gunstige zin op het advies van de commissie voor de kostprijsberekening voor zuivel, om de winstmarge voor melkslijters te verhogen. De commissie heeft aan de hand van een rapport over de kostprijs de minis ter geadviseerd tot een margeverho ging van 6,5 cent op 8,5 cent voor de ongesaneerde gebieden en van 6 cent op 7,5 cent voor de gesaneerde gebie den. Het bestuur van de Christelijke Melkslijtersbond heeft de minister ge telegrafeerd dat door toenemende li quiditeitsmoeilijkheden, als gevolg van een te lage winstmarge, de be- drijfsgenoten zeer zijn verontrust en de leden door de spanning moeilijk meer in de hand te houden zijn. De premier van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, heeft besloten onmid dellijk af te treden om gezondheids redenen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Deze dramatische foto werd ge maakt door een opvarende van het Deense vrachtschip „Nord vest" ter hoogte van de Philippij- nen. Dertien overlevenden van een schipbreuk hangen in de mast en het touwwerk van hun gezonken bootje. Niet minder van 46 uren moesten zij in deze wanhopige po sitie blijven, voordat zjj ontdekt en gered konden worden. DE BILT ZEGT: Oostelijke wind Toenemende bewolking, met later mogelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De gouverneur was gedagvaard om te komen verklaren, waarom hij de nationale garde had opgeroepen om de opheffing van de rassenschei ding op de middelbare school te ver hinderen. Voor rechter Davies begon met de behandeling van een verzoek van de minister van justitie, het posteren van de nationale garde bij de middelbare scholen te verbieden, werd een ver zoek van de advocaten van gouver neur Faubus ingediend om rechter Da- vies door een ander te vervangen, om dat hij niet „onbevooroordeeld" zou zijn. Rechter Davies weigerde zich echter te diskwalificeren, omdat het verzoek niet „voldoende" gefundeerd was. De advocaten van Faubus waren verder van oordeel dat deze zaak uitsluitend door het Amerikaanse hooggerechtshof kan worden be handeld. Nadat de rechter deze op vatting had verworpen verlieten Faubus' advocaten plotseling de rechtszaal. In een voorlopige uitspraak beval rechter Davies gouverneur Fauhus verdere inmenging in de opheffing der rassenscheiding te staken. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft gistermorgen een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de vertegenwoordiger A. c. M. V. uit 's-Gravenhage, die teza men met twee compagnons enige fir- lega's had opgelicht, allerlei aankopen voor tienduizenden guldens deed en er nooit voor betaalde. Elke partij goederen, die men kocht werd onmid dellijk weer van de hand gedaan. De compagnons van V. waren voor deze flessentrekkerij door de recht bank veroordeeld tot gevangenisstraf fen van twee en anderhalf jaar. Het trio doorgewinterde groot meesters in het bedrog zoals de pro cureur-generaal ze noemde hadden een oude arme baron in het complot opgenomen. Diens naam verleende credietwaardigheid aan de lege firma's Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. tllllillllllllll HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De Finse componist Sibelius is gisteravond In zijn woning in Finland over leden. Hij is 91 jaar geworden en overleed in zijn landhuis bij Helsinki aan een hersenbloeding. Op het tijdstip van Sibelius' overlijden, kwart over negen plaatselijke tijd, begont de Britse dirigent Malcolm Sargent in het concert gebouw te Helsinki met het dirigeren van Sibelius' vijfde symphonie. Zeven symphonieën staan op naam van Sibelius. Bij gevechten tussen kasteleden en niet tot kasten behorende Indiërs zijn in vijftien dorpen in de staat Madras zes personen gedood. Er zijn meer dan 100 gewonden. De politie heeft ruim 200 personen in hechtenis genomen. De partijen bestreden elkaar met re volvers, zwaarden, pijl en boog, bijlen en zeisen. Tijdens één van de gevech ten vielen 200 thevars, gewapend met vuurwapens en messen, paria's aan, die in een christelijke kerk te Vee- rambal ten zuiden van Madras waren gevlucht. De aanvallers gooiden de ruiten in en verbranden de deuren, waarna zij twee personen in de kerk doodden en dertig verwondden. Koning Saoed bezoekt Syrië De Syrische gezant in Zwitserland heeft na een gesprek met koning Sa oed in Lausanne verklaard, dat de ko ning de Syrische uitnodiging om een bezoek aan Damascus te brengen, heeft aanvaard. De Syrische minister van buiten landse zaken, Bittar, verklaarde dat de koning op 28 september in Damas cus verwacht wordt. H.K.H. prinses Beatrix gefotogra feerd tijdens de openingshande ling van de centrale werkplaats voor aangepaste arbeid, die xlj vrijdagochtend verrichtte. Opnieuw Amerikaanse wapens naar Jordanië Een Amerikaanse woordvoerder ln Amman heeft meegedeeld, dat vol gende maand een tweede zending Amerikaanse wapens in Jordanil wordt verwacht op grond van de mili taire overeenkomst, die voorziet in Amerikaanse wapenleveranties tot een bedrag van tien miljoeif dollar. Bij de ze zending zullen tanks en zware uit rusting zijn. Tengevolge van een vuurgevecht tussen een afdeling Portugese soldaten en twaalf arbeiders uit het Portugese gebied Goa op het Voorindische schiereiland zijn bij de nederzetting Hakon vier soldaten omgekomen en twaalf gewond. Het gevecht was in de vroege ochtenduren geleverd en had vijf uren geduurd. Vele kogels waren op Indiaas gebied terechtgekomen. Se dert het begin van de nationalistischa beweging in Goa was dit het ernstig ste incident. In zijn memorie van toelichting op de begroting van sociale zaken en volks gezondheid merkt minister Suurhoff op, dat er weinig twijfel kan bestaan over de ernst van de situatie. Er kan geen andere conclusie worden getrokken, dan dat een nieuw even wicht tussen middelen en bestedingen, en daarbinnen tussen besparingen en investeringen nog allerminst in zicht is, wat geen verwondering behoeft te wekken, omdat de meeste maatregelen pas in de tweede helft van dit jaar zullen beginnen effect te sorteren. Daarom zullen de in het vorig jaar uitgestippelde beleidslijnen ten aanzien van de sociale politiek, naar de mening van de minister gehandhaafd kunnen bljjven, tenzij inderdaad zou blijken, dat de bestedingsbeperking in de naaste toekomst niet de verwachte resultaten zou hebben. In de memorie worden aangekon digd de indiening van de algemene kinderbijslagwet, een ontwerp zie kenfondswet (ten advies aan de Zie kenfondsraad) een nieuw rijtijden besluit en een regeling van de finan ciering van de zeemanszorg (een nationaal fonds in samenwerking tussen werkgevers, werknemers en het rijk). Aan de wetsontwerpen inzake een weduwen- en wezenvoorziening en in zake de herziening van de invalidi teitswet wordt met kracht gewerkt, waarbij dan aan het eerste prioriteit wordt verleend. STABIEL LOONNIVEAU De minister legt de nadruk op de eis van een stkbiel loonniveau on danks de opgetreden prijsstijgingen, om niet in een loon- en prijsspiraal terecht te komen. Geen sprake van (behoudens on voorziene wijzigingen in de conjunc tuur) algemene loonsvertragingen, verbetering in lonen en arbeidsvoor waarden bedrijftaksgewijze slechts bij hoge uitzondering. De voorbereiding van een voldoen de voorraad werkobjecten met het oog op een eventuele teruggang is in ver band met de omstandigheden in alge mene zin getemporiseerd en thans in het bijzonder gericht op die gebieden, waar de omvang van de voorraad werk en de spreiding nog zeer onvol doende zijn. Voor de emigratie verwacht de mi nister een teruggang. Voorzover dit thans reeds kan wor den beoordeeld, heeft de inwerking treding van de Algemene Ouderdoms Wet op het niveau van de pensioen voorzieningen een gunstige invloed ge had.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1