Grote FIRATO: zakelijk feest van geluid en beeld i^aooQQBQQxnaiiai Zwitsaletten Phoenix heren- of damesrijwiel naar keuze ter waarde van f250. spelregels van deze grote Puzzle-wedstrijd Eldorado voor liefhebbers van radio en televisie Federatieve instelling voor bejaardenzorg Zeeuwse na jaar spuzzle-wedstrijd Septembermaand - Vriendschapsmaand BON ZEEUWSCH WEEKEND Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen VANDAAG starten wij met onze De hoofdprijs is: Hieronder volgen de Suggestie van prof. dr R. van Dijk i i 1 i^iaS KOORTSIG, RILLERIG Ontwikkelingsproces vanPapoeagaat door S S S Zaterdag 21 september 1957 fc. Pagina 10 Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielenfabriek, Alb. Schootstraat te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Rotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg, Twee damespotloden, Kon. Rotterd. Lloyd, Rotterdam. Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f 25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas, Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. F paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes. 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zn, Amsterdam, 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewijn en Zn, Middelburg. Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f 25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M. H. Dekker, Middelburg. 8 zakspiegels en 3 zakportefeuilles, Alg. Friese Levens verzekeringsmij. en de Grote Noord-Holl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijflamp, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N.V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel Elenbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes. Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes. 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J. van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes. Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar ..Votha" super Perion dameskousen, Rial, L. Vorststraat, Goes. Ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. Er zijn gemakkelijke en moeilijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. .9 De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. 0 Oplossingen mogen alleen worden ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformulier, zoals dat hij elke opgave in „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad te Goes, Postbus 4. In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. Opgave nummer 1. HEKWERK-PUZZLE. HORIZONTAAL: 8. gemeente op Schouwen die herinnert aan Jacob Cats. VERTICAAL: 1. onbezonnen, te haastig, 2. vermaard, 3. zeer stellig, 4. vaar tuig, 5. bocht, baai, 6. begin, 7. het tegenovergestelde. 1 -"^n^en mededeling adv (Van onze Utrechtse redacteur) Wie een radio- of televisietoestel of een nieuwe platenspeler wil kopen, moet eigenlijk niet naar de Firato gaan. Niet, omdat hem daar geen keus geboden wordt. Integendeel. In de grote hallen van het R.A.I.-gebouw in Amsterdam, waar deze grote expositie van 19 t.e.m. 26 september gehouden wordt, zal hij honderden radiotoestellen horen en even zoveel televisie-apparaten in werking zien. Elk apparaat heeft zijn eigen technische snufjes en termen als duplex-afstemming, stabïle- toon, contourregelaar en ruisonderdrukker vliegen hem om de oren. Het bepalen van een keus wordt bijna onmogelijk door de vele moge lijkheden, die de adspirant-koper hier geboden worden. Voor de lief hebber van radio, televisie en gramofoon is de Firato echter een eldorado, waar hem alle nieuwe technische vindingen op dit terrein bijeen getoond worden. amsferc De talloze apparaten in het R.A.I.- gebouw produceren zoveel lawaai, dat een speciale „stille zaal" moest wor den gereserveerd voor de exposanten onder de 200 firma's, die geen geluid veroorzaken. Dat zijn er niet zo erg veel. De honderden televisietoestellen zijn n.l. 's middags ook in werking, omdat de N.T.S. dan speciaal voor de Firato extra programma's van docu mentaire films uitzendt. In de wereld van het reeds zo ge perfectioneerde radiotoestel valt wei nig essentiëel nieuws te bespeuren. Nog iets meer dan vorig jaar probe ren de meeste fabrikanten om het uiterlijk van sommige van hun toe stellen aan te passen bij het moderne interieur. De gepolitoerde toestellen met goudgerande fronten en knop pen overheersen echter nog en bij de apparaten met een meer moderne vormgeving zijn niet zo erg veel wer kelijk geslaagde pogingen te ontdek ken. De technische verbeteringen richten zich in het algemeen op een verfijning van de mogelijkheid om de klankkleur te regelen. Grundig doet dit b.v. met de toontabulator en Philips met de zgn. stabiletoon: een vernuftige druk knopschakeling waarmee de luiste raar geluidssterkte en klankkleur aan elk programma kan aanpassen. Graetz heeft zijn befaamde klankcompressor, waarmee het geluid via een buis naar de zijwanden van het toestel wordt geleid en waardoor een concertzaal- effect wordt bereikt, nu ook in goed kopere apparaten toegepast. Philips deed hetzelfde met zijn bi-ampli systeem. De ontwikkeling van de transistor bood de mogelijkheid om zeer klei- Dit formulier gebruiken voor het inzenden van uw oplossing. Zie de voorwaarden. In opdracht van de „Internationale coucil of nurses" heeft de commissie ,Zorg voor bejaarden en chronische gieken", die destijds is ingesteld door het hoofdbestuur van de Nationale Bond van Verplegenden, een rapport uitgebracht over het aanvaardbare peil van verpleging voor bejaarden en chronische zieken. In het rapport wordt opgemerkt dat het van belang is dat de verplegenden jtich grondig op de hoogte stellen van de oorzaken, die de oudere mensen hun zelfstandigheid doen verliezen. Door velerlei omstandigheden (uit stoting uit het arbeidsproces, verklei ning eigen gezin, vermindering licha melijk prestatievermogen) worden de bejaarden steeds meer afhankelijk van anderen De hulp zal dus steeds ge richt moeten zijn op het handhaven van de bejaarden in hun eigen omge ving. Er zal zo veel mogelijk naar ge streefd moeten worden", aldus het rap port, „dat er woningen beschikbaar zijn, die speciaal geschikt zijn voor be jaarden. Deze kunnen als deel van een stadswijk worden ontworpen of als aanleunwoningen aan een pensionte huis". Een groot probleem bij de ver zorging in bejaardentehuizen is de personeelschaarste. Lutheranen tegen de alcohol Zweden geniet de twijfelachtige re putatie, dat het door geen land ter wereld wordt overtroffen in alcohol gebruik. Per inwoner per jaar gaat 4,9 liter jenever door de kelen. De lutherse mannenorganisatie in Zweden besloot op haar jaarlijks con gres voor de geheelonthouding aan de slag te gaan. De organisatie, die 22.000 leden telt, verdeeld over 855 afdelin gen, heeft daartoe een werkgemeen schap in het leven geroepen, doe zich speciaal met de strijd tegen het alco holgebruik gaat bezighouden. Redacteur: J. Joosse, Hertshoornstraat 6, Bergen op Zoom. Traditiegetrouw beginnen wij ten ge rieve van de schaakliefhebbers weer met onze schaakrubriek. Wij gaan be ginnen met 'n partij gespeeld door de heren dr. T. en dr. L. Het is een eigenaardige opening, maar toch komt er een mooie partij uit voort. Wit begint met zijn 12e zet een K.-aanval. Zwart kan zich echter goed verdedi gen en gaat dan tot een tegenaanval over en wint de partij. Wit: dr. T. Zwart: dr. L. 1. c2c4, e7e5; 2. a2a3 (een eigenaardige zet) 2Pg8f6; 3. e2e3, Lf8—e7; 4. Ddl—c2, 0—0; 5. Pblc3 (ook d3 en dan Pd2b2— b3 en Lb2 was goed), 5d7d6; 6. Pgl—f3, Tf8e8!7. Lfl—e2, Pb8 c6; 8. 0—0, Le7—f8; 9. d2—d4, Lc8 g4; 10. d4d5 (in aanmerking kwam nu zeer sterk Tdl); 10Pc6 e7; 11. h2h3, Lg4—d7; 12. Pf3—h2 (wit beoogt nu een twijfelachtige K.- aanval door f2f4 enz.); 12 Dd8c8; 13. e3—e4, Pe7—g6; 14. f2— f4(rustig en beter was wel Le3 en dan b4 en c5); 14e5xf4; 15. Lclx f4, Pg6xf4; 16. Tflxf4, Lf8—e7; 17. Tal—fl, Te8—f8; 18. Dc2—d3, Ld7— e8; (zwart is heel kalm de bres aan het opvangen); 19. Dd3g3 (beter Pg4); 19Dc8—d8; 20. Pc3—dl, Pf6d7; 21. Pdle3, Le7—g5; (nu gaat Zwart beginnen!); 22. Tf4—94, f7—f6; 23. Dg3—f2, h7—h5; 24. Tg4— g3, h5h4; (niet Lh4 wegens Tg7f Kg7Dh4 ten gunste voor Wit); 25. Tg3g4, Le8h5; 26. Pe3f5, Lh5x g4; 27. Ph2xg4, Dd8—e8; 28. Le2—f3, Pd7c5; 29. Pg4xe5, De8xe5; 30. Pf5 xh4, Lg5xh4; 31. Df2xh4, f6—f5!; (zwart brengt nu zijn T. in actie); 32. e4xf5, Tf8xf5; 33. Tfl—el, De5xb2; 34. Lf3g4, Db2d4t; 35. Kgl—h2 (op lü$ iÜP fÉÉi 'W m wi A m m mm Khl volgt Dc4:); 35Ta8—f8; (niet Dc4: wegens De7 dat Wit nog kansen zou geven); 36. Dh4e7, Dd4 f4t; 37. Kh2—hl, Tf5—e5; 38. Telx e5, d6xe5; 39. De7xc7, (nu heeft Wit voor zijn kwaliteit 2 pionnen meer en 1 vrijpion. Niettemin is de partij voor hem verloren); 39e5e4; (fraai); 40. Dc7—e7, Df4—f6; 41. De7 xb7, Df6—alt; 42. Khl—h2, Dal—e5t; 43. Kh2gl, Tf8—b8; 44. Db7—d7, (op Da 7: wint TblfKf2Df4t enz.); 44Tb8—bit; 45. Kgl—f2, e4 e3t; 46. Kf2e2, Tbl—b2f; 47. Ke2 —el, (op Kf3 volgt Tf2t en op Kd3— Td2t); 47De5—c3t; 48. Kei fl, Dc3elf en Wit gaf op. Het mat is niet meer af te wenden. Hier nog een probleemstelling. (Zie diagram.) Wit: Kgl - Ddl - Te2 - Te3 - Pc2 - Pd4 - pionnen a4 - b2 - c4 - d5 - f4 - g2 - en h3. Zwart: Kh8 - Dh4 - Tg8 - Tg7 - Pe8 - Pe4 - Lc8 - pionnen a5 - b6 - d6 - f5 - h7. Zwart aan zet wint. Ingezonden mededeling (adv.) verjaag dat lome griepgevoel met: ...'ti Z W/TSAL preparaat/ Memorie van toelichting „Tijdens het nog korte bestaan van het statuut is gebleken, dat ook Suri name en de Nederlandse Antillen de in het statuut verankerde en in de praktijk geëerbiedigde zelfstandigheid en gelijkwaardigheid enerzijds en de mogelijkheid tot onderlinge hulp en bijstand anderzijds waarderen", aldus de memorie van toelichting van mi nister Helders op de begroting 1958 van het ministerie van zaken overzee. Over Nederlands Nieuw-Guinea wordt gezegd, dat voortgegaan zal worden met het treffen van maat regelen, die erop gericht zijn het ontwikkelingsproces van de Papoea te versnellen. In dit verband wordt mede blijvend aandacht besteed aan de ontwikkeling van de economische hulpbronnen van Ned. Nieuw-Gui nea. Er zal voor de naaste toekomst re kening moeten worden gehouden met het feit, dat het ook internationaal niet veel langer aanvaardbaar zal kunnen worden geacht, dat nog steeds grote delen van het gebied niet onder vol ledig bestuur staan. Er zal derhalve rekening mede moeten worden gehou den, dat'in de naaste toekomst van een vermindering van de Nederlandse bij drage aan dit gebiedsdeel geen sprake zal kunnen zijn, aldus de memorie van toelichting. In de afgelopen- week zijn in Oostenrijk bij verkeersongelukken 45 mensen om het leven gekomen en 1259 gewond. ne toestellen te vervaardigen, die een minimaal stroomgebruik van batterijen aan een zeer klein ge wicht paren. Het kleinste toestel ter wereld (import Reno) weegt nu nog slechts 3 ons en meet slechts 11 bij 7 bij 3,7 cm. Televisie Het grootste nieuws in de televisie sector vormen wel de stevige prijs verlagingen van de toestellen, die ze ker door de in de Troonrede aange kondigde verhoging van de omzet belasting op deze apparaten slechts voor een klein deel ongedaan zal wor- dij gemaakt. Het normale gezinstoestel met 43-cm beeldbuis zakte in prijs van ongeveer f1000 tot ongeveer f 750. Hierdoor zal de opmars van de televisie (thans reeds 200.000 toestel len) ongetwijfeld worden bevorderd. Voor de vormgeving geldt hetzelfde, wat we over de radiotoestellen op merkten, met dien verstande dat de kasten toch heel wat fraaier zijn dan enkele jaren geleden toen de meeste er uitgesproken lomp uitzagen. Voor al de diepte is aanzienlijk minder ge worden door nieuwe constructies van de beeldbuis, waardoor de afbuiging van de beeldstralen tot 90 graden en hoger kon worden opgevoerd. De bedieningsknoppen zijn bij vele typen naar de zijkant van het toestel verplaatst wat het uiterlijk ten goe de komt en waardoor bijregeling mo gelijk wordt zonder dat men zich tus sen beeld en kijkers moet opstellen. Nieuwe en duurdere toestellen heb ben weinig knoppen, daar hier con trast en beeldhelderheid automatisch worden geregeld. Erres en Telefun- ken hebben b.v. ook een automati sche horizontale beeldstabilisatie. De geluidsverbeteringen van de diverse radiotoestellen werden ook in de tele visieapparaten van dezelfde firma's toegepast. Zo introduceerde Graetz ook hier zijn klankcompressor. Platenspelers De platenspelers hebben vooral een uiterlijke verfraaiing ondergaan. Ds vierde snelheid (162?3 omf. per mi nuut) is nu alom toegepast, hoewel er vrijwel nog geen muziekplaten op deze snelheid in de handel zijn. Ook in deze sector zijn heel goedkope ap paraten: men heeft al een platen speler met 4 snelheden voor f 37,50. Verscheidene fabrieken brengen ook apparaatjes uit, die alleen bruikbaar zijn voor de populaire 45-toeren plaatjes. Grote aandacht wordt in deze sec tor besteed aan het stofvrij houden van de kostbare langspeelplaten. Er is een vloeistof, die de platen maan denlang stofafstotend heet te maken en een borsteltje dat, aan de pick-up- arm bevestigd, de groef voor de saf fier of diamant onder het draaien steeds schoon houdt. De bandrecorders zetten hun triomf tocht voort en zijn op de Firato in ontelbaar veel uitvoeringen en groot ten voorhanden. Ook hier openbaart zich het streven naar zeer kleine ap paraten, die in de zak meegedragen kunnen worden voor gebruik bij zakengesprekken, voor reporters e.d. Het kleinste, de Minifon, weegt slechts acht ons en meet 10 bij 17 bij 4 cm. Nochtans heeft dit apparaat, dat op batterijen en op netspanning werkt, een opnameduur van vier uur. - Het gaat goed met die „schouderklopjes", en heel wat nieuwe abonnementen mogen wij noteren. En daardoor groeit Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad". Er is een (al héél oud) spreekwoord, dat zegt: Voor wat, hoort wat. Daar zijn we het roerend mee eens en we Willen graag vertellen, wat „Zeeuwsch Dagblad" in de komende maan den, gaat geven in zijn redactionele kolommen. Vooral met het oog op het „Deltaplan" en de a.s. uitvoering daarvan zijn er in Zeeland grote wijzigingen te verwachten. Onze redactie heeft daar alle aandacht voor, bericht er over wat te berichten is, maar speurt tevens naar de achtergron den, om waar het mogelijk is te bevorderen, dat de Christelijke Zeeuwse geest zijn eigen karakter blijft houden. Onze dagelijkse rubriek „De kerk vandaag" vindt overal veel waardering. Zo mogelijk zullen wij deze rubriek nog iets meer uitbreiden met het specifieke Zeeuwse Kerk nieuws. Voorts zullen wij grote ruimte reserveren voor de Zeeuwse gebeurtenissen en tal van Zeeuwse reportages staan op ons programma. De hoofdredactie zal de belangrijke vragen en problemen in binnen- en buitenland onder ogen zien en onze lezers daaromtrent de nodige voorlichting proberen te geven. Onze sportrubriek wordt erg gewaardeerd. En alles wat wij in ons Christelijk dagblad over sport kunnen geven, zult U in deze rubriek vinden. „De Zeeuwse babbelaars" blijken uitnemend te smaken. En Artemis doet zijn best, de goede smaak er in te houden. Onze reizende redacteuren, Alfred van Sprang en Link van Bruggen vertellen ons wekelijks over alles, wat zij op hun verre reizen aan belangrijks ontmoeten. Onze Ut-rechtse redactie houdt ons op de hoogte van de in het centrum van het land te gebeuren dingen, waarbij uiter aard het landelijke Christelijke organisatieleven een grote plaats heeft Zeeland moet op de hoogte blijven! En de telex zorgt er voor, dat wij al het nieuws uit binnen- en buitenland op tafel krijgen. De redacteuren van „Zeeuwsch Dagblad" doen hun best, U uit al dit nieuws duidelijk en overzichtelijk te geven, wat voor het Christe lijk gezin van belang is. Voor ons en uw aller „weekeend" staan weer tal van prachtverhalen op stapel. Het wordt weer goed met die dagelijkse gast van U. Hij zal U in de komende maanden veel te vertellen hebben. En het zal voor de werkers aan „Zeeuwsch Dagblad" een vreugde zijn, dat het veel goed nieuws mag zijn. k k f- Hierlangs afknippen en direct opsturen naar Goes Naam: Adres: Woonplaats: Uit pure vriendschap voor onze dagelijkse vriend, het „Zeeuwsch Dagblad", volgt hieronder mijn nieuwe abonné: Deze nieuwe abonné wil het liefst betalen: Per week per maand per kwartaal. Doorhalen wat niet wordt gewenst. Opgegeven door Uw abonné: te

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 10