grote Zeeuwse najaarspuzzle-wedstrijd Landbouw vraagt ruim 300 miljoen met honderden waardevolle prijzen Afzet naar buitenland is zeer moeilijk Overijssel heeft opnieuw last van veel water Uw kind belééft wat het leest! maagklachten Waardebon ZEEUWSCH DAGBLAD Let vooral op ons nummer van a.s. zaterdag Totale prijzen waarde ruim duizend gulden Japans protest In Brabant rotten de aardappelen W oningbouwlening De aanvaring van de „Waterman" Risico moderne navigatiemiddelen Geen aparte evangelisatie-synode Griepepidemie in Limburg mindert m een christelijk gezin een christelijke krant Donderdag 19 september 1957 Pagina 5 dan starten wij met ome grote De Nederlandse landbouw ondervindt sinds enige jaren de weer slag van een ongunstige constellatie op de wereldmarkt. Indien in de agrarische conjunctuur in wereldverband geen keer ten goede komt, zal Nederland de nadelige gevolgen daarvan ongetwijfeld blijven ondervinden. Dit schrijft de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening in zijn memorie van toelichting op de begroting van zijn departement voor 1958. Deze begroting vraagt een bedrag van f 240.336.200 (v. j. f 245.801.800) voor de gewone en f 34.006.100 (v. j. f 27.240.900) voor de buitengewone dienst. De uitgaven bedragen in totaal f 332.500.000, de inkomsten f 6.300.000, zodat er een nadelig saldo is van f 326.200.000. Uitkeringen Gemeentefonds Voor het doen van de belastinguitke ring uit het gemeentefonds is beschik baar f325.609,000. Dit bedrag wordt vol ledig onder de gemeenten opgedeeld, zij het, dat de regering bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsontwerp, hou dende enige voorzieningen met betrek king tot de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de provinciën en de gemeenten anderzijds, bevoegdheid zal hebben, f7.000,000 pas tot uitbetaling te brengen, nadat de noodzaak tot beste dingsbeperking zich niet langer zal doen gevoelen, met dien verstande, dat die uit betaling niet later dan op 1 januari 1962 zal plaats vinden. De per 1 januari 1958 over afgesloten dienstjaren gevormde reserve van het gemeentefonds wordt geraamd op rond f 300 miljoen. GARANTIEBELEID De prijsvorming in de landbouw wordt onzeker genoemd, waarom het stabiliseren van prijzen en bevorde ring van een redelijk inkomen in de iandbouw zich tot een belangrijke pei- er van de landbouwpolitiek in vrij wel alle ontwikkelde landen heeft ont wikkeld. Een garantiebeleid zal dan ook niet kunnen worden gemist. De minister is van plan, in zijn ga rantiebeleid een grotere plaats in te ruimen aan het element van de aan passing van de produktie aan de zich Wijzigende omstandigheden op de we reldmarkt. Het prijsbeleid moet z.i. de nodige prikkels bevatten voor een aanpassing van de agrarische produk tie aan de internationale markt. Te vens moet dit bijdragen tot verklei ning van de afhankelijkheid van de landbouw van bescherming en bij stand. De minister zal slechts, indien niets anders mogelijk is, overgaan tot een stelsel van produktieregeling door middel van toewijzingen of vergun ningen per bedrijf. Daardoor wordt de individuele verantwoordelijkheid van het bedrijfshoofd aangetast, terwijl met produktie-omstandigheden per be drijf onvoldoende rekening wordt ge houden. Zo enigszins mogelijk, moet door middel van globale prikkels aan- gassing van de produktie aan de ïarktontwikkeling verkregen worden. De struktuurpolitiek dient geleide lijk vergroting van kleine bedrijven te bevorderen, daarbij dient gestreefd te worden naar moderne techniek naast voldoende werkgelegenheid op een juiste bedrijfsgrootte. Er bestaat naar de mening van de minister, bepaalde lijk behoefte aan een meer direkt in grijpen in de landbouw, gericht op verbetering van een aantal produktie- omstandigheden. De minister zal daar aan een aantal maatregelen voorstel len ter verbetering van de agrarische struktuur, inhoudend het voorkomen van opnieuw ontstaan van te kleine bedrijven, het tegengaan van versnip pering, het opkopen van vrijkomende percelen en bedrijven door de „stich- sting tot het beheren van Landbouw gronden", het dienstbaar maken van domeingronden aan de sanering van het oude land en de invoering van vestigingseisen. VESTIGINGSEISEN Aan deze vestigingseisen meent de minister in zijn beleid een belangrijke plaats te moeten toekennen. De eisen zullen in de vorm van een ontwerp van wet nog dit jaar worden inge diend. Zij zullen op de bedrijven en op de persoon van de boer betrekking hebben. Andere wetsontwerpen: ter regeling van middelbaar en lager landbouw onderwijs, een nieuwe boswet, een vervangingswet voor het kwekersbe- sluit 1941, een keuringswet tuinbouw- De Japanse eerste minister heeft in een aan de Amerikaanse ambassa deur overhandigd protest, bezwaar ge maakt tegen de kernproeven, die de V.S. in het komende voorjaar in het gebied van de Stille Oceaan willen ne men. Het protest berust op morele gronden en op het feit, dat door de proeven de vrijheid van scheepvaart aangetast wordt. Huisvrouw door elektrische stroom gedood Dinsdagmiddag is in Utrecht de 54- jarige mevr. B. M. K.-H., terwijl zij in de badcel doende was met de elek trische wasmachine, door de stroom gedood. Het gemeentelijke elektriciteitsbe drijf stelt een onderzoek in naar de installatie. Het 16000e schip in de Rotterdamse haven Gisteren kon de Rotterdamse haven het 16000e binnenkomende schip van dit jaar noteren, een halve maand eerder dan verleden jaar het geval was. Het betrof hier het Deense tank schip „Nordshell", dat van Kopenha gen kwam en naar de BPM in Pernis ging. zaden en plantgoed, een wetsvoorstel erkenningsregelingen in de tuinbouw en een voedselvoorzieningsnoodwet ter vervanging van het voedselvoor- zieningsbesluit zijn in voorbereiding, wijziging van de wet vervreemding landbouwgronden. De Landbouwwet zal vermoedelijk dit jaar in werking treden, evenals de nieuwe pachtwet. Over een dierziekte- wet ter vervanging van de verouderde veewet wordt overleg gepleegd. AFZET BEMOEILIJKT Tegen de achtergrond van agrari sche ontwikelingen over de grenzen, waardoor elders duidelijke protektio- nistische politiek in een overgangstijd gevolgd wordt, ondervindt onze afzet buiten de grenzen toenemende concur rentie. Ook de verbeterde communi catiemiddelen zijn hiervan oorzaken. Voorbeelden daarvan zijn Italiaanse groenten, geslacht pluimvee uit Noord Amerika en vlees van het zuidelijk halfrond. Daarbij komen Finse boter, Engelse en Noorse eieren en Zweedse en Hongaarse bacon. Daardoor ont stond een prijsontwikkeling, die niet evenredig is met de stijgende kosten en een onbevredigende inkomensposi tie in de landbouw. i Ondanks veelvuldig internationaal overleg en het schijnbaar niet ongun stig verloop van de uitvoer, wordt de afzet van onze agrarische produkten steeds moeilijker. Op lange termijn zal het ondersteu nen van het streven naar het wegval len van handelsbelemmeringen in West-Europa door gemeenschappelijke markt en vrijhandelszone de enige op lossing zijn voor een gezonde inpas sing van de Nederlandse landbouw in de Europese economie. Ook aan gebie den buiten Europa zal aandacht moe ten worden geschonken. De minister verwacht van de Nederlandse export- handel belangrijke initiatieven op dit punt. De binnenlandse markt blijft even eens van grote betekenis. Het voe dingsniveau mag bevredigend worden genoemd, hoewel in enkele groepen niet ideaal. Dit is niet het gevolg van gebrek aan geldmiddelen, doch veel eer een gebrekkige kénnis. Voorlich ting is laarom eis. dnoo-TAirferi mededeling adv.) Als U tot dusver zonder resultaat tabletten, poeders enz. gebruikte om van Uw maagklachten af te komen, neem dan nü de frappant werkende RABRO MAAGTABLETTEN. Het grote succes van RABRO la tweeledig. In de eerste plaats is de samenstelling gericht op een veelzijdige werking, zodat zuurbranden en pijnen verdwijnen. Bovendien brengt RABRO een blij vende verbetering. En dat is wel het allerbelangrijkste I RABRO COMPANY H.V. NIJMEGEN HOLLAND Verkrijgbaar bij apotheker of drogist Toestand van Pieck zorgwekkend? Volgens Westberlijnse bladen zou den premier Grotewohl van Oost- Duitsland en de leider van de S.E.D., Ulbricht, hun, vakantie onderbroken hebben, omdat de gezondheidstoestand van de 81-jarige president Pieck zorg wekkend is. De dochter van Pieck, die in het buitenland vertoeft, zou ook met spoed naar huis ontboden zijn. De president is reeds enige tijd officieel met ziekteverlof. Jordanië vraagt lening Wereldbank De regering van Jordanië heeft een missie naar de Verenigde Staten ge zonden, om te trachten, een lening van de Wereldbank te verkrijgen tot een bedrag van 100 miljoen pond sterling voor de financiering van industriële en andere economische projecten. De regering gelooft, dat door de uitvoe ring van deze projecten de volkshuis houding van Jordanië over vijf jaar op eigen benen zal kunnen staan. Het hoofdbestuur van de Overijssel se landbouwmaatschappij is van me ning dat men in Den Haag nog steeds te weinig begrip heeft voor de pro blemen waarvoor Overijssel ten aan zien van de waterbeheersing wordt gesteld. Wil voorkomen worden dat bij voortduring en in toenemende ma te ernstige schade zal worden aange richt aan de landbouw wanneer het langdurig regent, dan zal aanzienlijk meer geld voor werken op korte ter mijn in Overijssel beschikbaar moeten komen. Van alle kanten uit de provincie zijn bij het hoofdbestuur berichten binnen gekomen die erop wijzen dat de toe stand wederom ernstig dreigt te wor den. Grote oppervlakten grasland zijn zo drassig geworden dat de boeren zich genoodzaakt hebben gezien hun vee reeds nu, dat is ruim anderhalve maand eerder dan normaal is, op stal te zetten. Dat betekent dat reeds thans moet worden begonnen met het aan spreken van de wintervoorraad aan veevoeder. AARDAPPELEN Groot gevaar bestaat voor het aardappelgewas. Op het ogenblik valt er over dit gewas niet veel te zeggen, veel hangt af van de tem peratuur in de komende dagen en van de neerslag. Vele percelen lig gen in het water en er is geen den ken aan dat de aardappels daar de eerstkomende dagen kunnen worden gerooid. Wanneer in deze dagen de tempe ratuur hoger wordt dan zullen voor verscheidene honderdduizenden gul dens aan aardappels verrotten. Degenen, die nu door wateroverlast worden getroffen zijn veelal in 1954 en in 1956 ook reeds slachtoffer ge weest. Ook het water uit Duitsland heeft in Overijssel weer veel overlast ver oorzaakt. OOK IN BRABANT Door de aanhoudende regens van de laatste dagen zijn ook in het land van Heusden en Altena vele akkers doorweekt en is schade toe gebracht aan de middelvroege aard appelsoorten. Op verscheidene per celen zijn de aardappels zo door rot aangetast dat het twijfelachtig is of het de moeite waard is de aardap pels voor de consumptie te oogsten. Het fruit heeft door de hagel ge leden. Eerste klas-soorten zijn door beschadiging tot een lagere klasge degradeerd. De Bank voor Nederlandse Ge meenten zal binnenkort een wo- ningbouwlening uitschrijven, die is gericht op de afbouw van in aan bouw zijnde woningen en van wo ningen waarvan de bouw nog dit jaar begint. Over de grootte van de lening en de voorwaarden waarop ze zal worden uitgeschreven, is nog overleg gaande tussen de minister- ries van binnenlandse zaken en fi nanciën en de bank. We] staat reeds vast dat de lening tegen marktvoorwaarden zal worden uit gegeven. Bij de bosbranden die op Corsica woeden, zijn tot nu toe zes mensen om het leven gekomen. „Kapitein, er is een schip vlak bij, aan bakboordzijde" riep de vierde stuurman tegen de in zijn hut sla pende gezagvoerder van het s.s. „Wa terman" op de vroege ochtend van de 14de maart van dit jaar. Deze woorden waren voldoende, om de kapitein in zijn nachtkleding naar de brug te doen snellen, doch niet, om een aanvaring in de dichte mist op de Atlantische Oceaan met het Italiaanse stoomschip „Merit" te voorkomen. Dit schip haalde met de scherpe kant van zijn bak de achterwand aan bakboordzijde van de „Waterman" open, gelukkig enkele meters boven de waterlijn. De zich aanboord bevindende ruim 800 passagiers, waaronder ruim 300 Hongaarse vluchtelingen, allen op weg naar hun nieuwe vaderland, de Ver enigde Staten en Canada, werden wreed gestoord. Ze snelden op het geluid van de alarmseinen naar de red dingboten, doch toen er niets gebeurde hervonden ze hun kalmte. Ze konden later naar hun hutten terugkeren. De -"Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een nauwgezet on derzoek ingesteld naar de oorzaak van deze aanvaring in volle zee. Gehoord werd de 29-jarige tweede stuurman G. B. uit Rotterdam, die op het mo ment van de botsing de wacht had en naar de mening van de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, een beroepsfout heeft gemaakt. Hij stelde de Raad voor B. te straffen met het ontzeggen van zijn bevoegdheid, als tweede stuurman te varen, voor de tijd van twee weken. Hij liet het schip naar de verkeerde kant uitwijken, omdat hij de koers van de Italiaan had bepaald van het radarscherm, zonder ermee rekening te houden, dat het middelpunt (de „Waterman") op het scherm ook in beweging was. Zodoende kwam hij tot een foutieve constructie van het beeld. Welke maatregelen aan boord van het Italiaanse schip zijn genomen, is niet bekend. Daarom kan de stuur man de volle schuld voor de aanva ring niet worden aangerekend, aldus de heer Metz. De gezagvoerder, de heer J. C. Flach, uit Rotterdam, die als getuige bij het onderzoek door de Raad werd gehoord, gaat geheel vrij uit. In het algemeen is het gevaar groot, dat men tot verkeerde conclusies aan de hand van moderne navigatiemidde len, zoals radar, komt. Daarom is het gewenst, dat men de radar ook gere geld beproeft bij helder weer, aldus de heer Metz. De Raad zal later schriftelijk uit spraak doen. Daar het evangelisatiewerk in de gereformeerde kerken voortdurend verbreed en verdiept wordt, heeft het aantal vraagstukken van deze aard zulk een omvang gekregen, dat de bespreking ervan vele dagen van de synodetijd zou vragen. Daar om waren er in de gereformeerde kerken stemmen opgegaan voor het houden van een afzonderlijke evan gelisatiesynode, zulks overeenkom stig de zendingssynode in 1948. De synode is echter niet ingegaan op deze suggestie. Er lag trouwens 'n voorstel om het evangelisatiewerk, met name de methodiek, integratie, reorganisatie en financiering daarvan in behandeling te nemen tijdens de voortgezette synodezittingen in het voorjaar 1958. A-griep onder studenten Van de 120 groenen van het Utrechts studenten corps is meer dan driekwart aangetast door de a-griep. De senaat van het corps heeft de groentijd tot maandag 23 september opgeschort. Militaire uitgaven van de V.S. opnieuw besnoeid De Amerikaanse minister van de fensie Charles Wilson, heeft verklaard dat de militaire uitgaven mogelijk op nieuw zullen worden besnoeid. Als 't bestedingstempo tegen december niet daalt, zei hij, komt er misschien nog meer slecht nieuws. Produktie liep terug Dr. H. H. C. Stapert, medisch ad viseur van het algemeen mijnwer kersfonds te Heerlen, heeft verklaard, dat de griep-epidemie in de Limburg se mijnindustrie over haar hoogtepunt heen is. De griep bereikte in de week van 9 tot en met 14 september haar hoogtepunt. Het aantal zieken hij de twaalf Limburgse mijnen bedroeg toen bijna 10.000. Sedert maandag hebben ongeveer 2000 mijnwerkers de arbeid hervat. Op alle mijnen loopt het aantal zieken te rug. Het ziektepercentage dat verleden week 18.5 bedroeg, liep in de eerste dagen van deze week terug tot onge veer 13.5 pet. Dr. Stapers verwachtte, dat de situatie binnen drie weken weer normaal zal zijn. Het secretariaat van de gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat de griep-epidemie een aanzienlijke vermindering van de produktie tot ge volg heeft gehad. De normale dagpro- duktie bedraagt rond 41.000 ton. Als gevolg van het hoge ziektepercentage alsook van het verloop naar de Duitse mijnindustrie liep deze in september terug tot 34.000 ton per dag. De totale produktie van de eerste acht maanden van dit jaar liep, in vergelijking met dezelfde periode in 1956, eveneens terug. In 1956 produ ceerden de Limburgse mijnen tot en met augustus 7.928.558 ton. Tot en met augustus van dit jaar bedroeg de to tale produktie 7.643.563 ton. Dit bete kent een vermindering van 284.995 ton. Ingezonden mededeling (adv.) Geef uw kind een boek en binnen vijf minuten is het een ontdekkingsreiziger in bet botte Noorden', draaft als een cowboy over de eindeloze prairie of zwerft ais arm verschoppelingetje door kille, natte straten van een grote stadHet heeft een onbegrensde verbeeldingskracht en stelt zich zonder enige reserve open voor Alles wat het leest. Voot Alles.... zondet reserve.... bedenk daarom hoe verkeerde lectuur onherstelbare schade kan aanrichten in de ziel van Uw kind. Dit geldt niet alleen voor boeken of andere kinderlectuur, maat ook en vooral voor de krant. Zelfs volwassenen ontkomen niet aan de goede of slechte invloed van hun krant. Hoe geweldig moet die invloed dan zijn op Uw kind, dat nog niet critisch kan lezen.... Kies daarom een krant die Uw eigen Christelijke levensovertuiging weerspiegelt. Een Christelijk dagblad, dat dwars door dit wereldgebeuren heen elke dag opnieuw getuigt van die éne grote zegevierende waarheid. Christus hééft overwonnen en zal overwinnen! Stuur nog vandaag onderstaande bon op aan de Nederlandse Christelijke Dagbladper*. Naam Straat:- Woonplaat* abonneert zich hierbij op het „Zeeuwsch Dagblad" Hij wenst het abonnementsgeld te betalen: per week per maand vanaf 1 oktober 1957 per kwartaal Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan „Zeeuwsch Dagblad", Postbus 4, Goes. De in de 2e helft van september verschij nende nummers ontvang ik dus GRATIS.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5