1 Wijziging in subsidieregeling bij particuliere woningbouw Bevordering van bouw in die huurUasse, waarin de vraag het grootst is Kwestie Nieuw-Guinea op agenda van Ver. Naties 105 miljoen munten r Regering en landbouwschap niet eens over kostprijs berekening Op een brief moet per 1 nov. postzegel van 12 cent Hofstra verwacht geen werkloosheid Regeringscrisis in Frankrijk? Ontploffing in Casablanca Jongen uit trein gevallen en gedood Aziatische griep eist doden Landbouwschap wil maatregelen Koning Haakon ernstig ziek Leafe leidt Ned.'Oostenrijk Kees Kuijs heeft de A'griep PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Thans afhankelijk van huurprijzen Nieuwe verkiezingen in Thailand Sigarettenindustrie protesteert Met zeven tegen vier stemmen 53 53 s 53 53 53 S Binnenlandse tarieven omhoog Hoofdkantoor: L. Vorst straat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Nieuw raadhuis op Tholen (Zie pagina 8). 13c Jaargang No. 3810 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 19 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.22 in, onder 18.44 u. Maan op 1.53 u., onder 16.40 u. Hoogwater vrijdag 20 sept.: Vlissingen: 10.39 u. 1.45 m. 23.19 u. 1.65 m. Terneuzen: 11.08 u. 1.62 m., 23.46 u. 1.82 m. Wemeldinge: 12.17 u. 1.32 m., u. m. Zierikzee: 11.58 u. 1.12 m., u. m. Met ingang van 16 september zullen de subsidiebedragen, welke het rijk voor de bouw van particuliere huurwoningen zal toekennen, af hankelijk worden gesteld van de huurprijzen van die woningen. Voor huurwoningen, waarvan de huurprijs beneden een bepaald bedrag blijft, zal de toe te kennen subsidie 125 pCt van de „normale" premie kunnen bedragen. Voor huurwoningen, waarvan de huurprijs een bepaald bedrag te boven gaat, zal de subsidie slechts 50 pCt van de premie bedragen. Minister Hofstra verwacht ook voor 1958 een zo hoog peil der werkgele genheid, dat het niet nodig zal zijn gelden beschikbaar te stellen ten be hoeve van de bestrijding van conjunc turele werkloosheid. Reeds enkele ja ren was hiervoor op de rijksbegroting voor onvoorziene uitgaven een post uitgetrokken zonder dat deze behoefde te worden aangesproken. Minister Hofstra heeft daarom een post pro me morie voor dit doel uitgetrokken. Koning Phoemiphon Adoeldet van Thailand heeft het parlement ontbon den en meegedeeld, dat binnen negen tig dagen nieuwe verkiezingen voor het parlement zullen worden gehou den, dat volgens de democratische ge bruiken daarna een regeringshoofd zal aanwijzen. Premier Bourges-Manoury heeft op nieuw voor enige tijd een regerings crisis weten af te wenden door met een nieuw voorstel ter tafel te komen teneinde tot overeenstemming te ge raken inzake de regeringsplannen voor Algerië, waarover in zijn kabinet onenigheid bestaat. De leider van de oppositie tegen het regeringsplan, minister Morice van de fensie, kwam ter kabinetsvergadering met zijn ontslagaanvrage al in zijn zak. Dit voorbeeld zou door twee an dere radicale ministers zijn gevolgd indien niet de premier de situatie had gered door voor te stellen vrijdag in de nationale vergadering „met het doel op nationaal vlak tot overeen stemming te komen over Algerië". Al betekent dit dat een eventuele crisis tot het einde van de week is uitgesteld, is het geen waarborg dat zij is afgewend. Nehroe vraagt Eisenhower om lening voor India De minister-president, Nehroe, heeft een brief geschreven aan president Eisenhower, waarin hij om een be langrijke lening vraagt voor de uitvoe ring van het tweede vijfjarenplan van zijn land, zo meldt een te Calcutta ver schijnend blad. Het blad noemt geen bedrag voor de gevraagde lening. On langs heeft Nehroe echter tegenover een Amerikaanse journalist verklaard, dat India zeer gaarne een lening van 500 a 600 miljoen dollar zou ontvan gen. De sigarettenfabrikanten, verenigd in de stichting sigarettenindustrie, hebben geprotesteerd tegen de verho ging van de accijns op sigaretten al leen. In een telegram aan de minister raad geeft de stichting uiting aan haar zeer grote teleurstelling dat het over leg tussen economische zaken en de industrie over hogere belastingop- opbrengst uit tabaksprodukten is af gebroken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te verhalen op de sigarettenroker door verhoging van het huidige belastingtarief van 67 pCt tot 70 pCt, hetgeen in feite overeen komt met een belastingverhoging van 16 pCt. De stichting meent, dat de si garettenindustrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhouding ten opzichte van de andere tabakverwer kende industrieën wordt gebracht. Men vreest ook een belangrijke daling van het sigarettenverbruik. Het officiële disconto-tarief in west-Duitsland is verlaagd met een half procent tot 4 procent. De woningen met de hoogste huren (in de drie grote steden boven f 170, per maand) zullen in het geheel niet meer worden gesubsidieerd. Ook voor nlet-huurwoningen, waar van de stichtingskosten meer dan f 30.000,,bedragen, zal in het alge meen geen subsidie meer worden ver leend. NORMALE PREMIE Voor de bouw van zogenaamde „eigen" woningen, die in aanmer king komen voor de financiële faci liteiten ter bevordering van het eigen woningbezit, zal de normale „volle" premie blijven gelden. Voor een „eigen" woning, die niet in aanmerking komt voor die finan ciële faciliteiten zal de subsidie nog slechts 50 pCt van de normale pre mie bedragen. Deze „halve" premie zal voor de wo ningen in het algemeen alleen worden toegekend, indien de stichtingskosten niet meer dan f 30.000,bedragen. Deze wijzigingen in de bestaande re gelingen zijn tot stand gekomen door een beschikking van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid van 16 september 1957. Aanvragen en premie, welke voor die datum bij de directies van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provinciën zijn ingediend, zullen nog op de oude voet worden behandeld. De veranderingen in de subsidië- ringswijze van de particuliere woning bouw hebben o.m. ten doel te bevor deren, dat ook in de particuliere sec tor op de eerste plaats woningen ge bouwd worden in die huurltlasse, waarin de vraag het grootst is. SUBSIDIE De subsidie zal 125 pet van de pre mie bedragen voor woningen, die bij de aanvang van de bewoning moger. worden verhuurd voor ten hoogste f 100,p. m. in klasse 3, f 95,— p. m. in klasse 4, f 90,p. m. in klasse 5. Voor woningen, die mogen worden verhuurd tegen hogere huurprijzen dan de hiervoor genoemde, zal de sub sidie 50 pet van de premie bedragen, indien zij mogen worden verhuurd voor maximaal f 150,p. m. in die der derde klasse, f 145,p. m. in die der vierde klasse en f 140,p. m. in die der vijfde klasse. Voor woningen voor alleenstaanden en bejaarden gelden afwijkende bepa lingen. De premies worden toegekend onder voorwaarde dat de woningen de eer ste tien jaren worden verhuurd. Blijft de woning niet gedurende deze ter mijn verhuurd of voor verhuring be schikbaar, dan wordt de premie terug gevorderd. Nieuwe voorzitter Britse conservatieve partij De Britse conservatieve partij heeft Lord Hilsham officieel aangewezen als voorzitter. Hij zal moeten trachten de popula riteit van de partij, die In de laatste tijd afnam, te herstellen. Rene Mayer treedt af als voorzitter van de Hoge Autoriteit Rene Mayer heeft zijn ontslag ge nomen als lid en voorzitter van de Ho ge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zo wordt van welingelichte zijde te Luxemburg vernomen. Negen mensen zijn in Casablanca om het leven gekomen toen munitie in een Libertyschip, dat in de oorlog in de haven was gezonken, tot ontplof fing kwam. Het wrak ontplofte toen duikers met snijbranders gaten in de romp brand den. De slachtoffers bevonden zich aan boord van een motorboot en een lichter, die bij het wrak lagen. Volgens ooggetuigen werden wrak stukken door de kracht van de explo sie meer dan honderd meter de lucht ingeslingerd. De agendacommissie der Ver. Naties heeft met zeven tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen besloten het vraagstuk Nieuw- Guinea op de agenda der algemene vergadering op te nemen. Tegen stemden Nederland, Frank- Ter hoogte van Baexem-Haythuij- zen, tussen Roermond en Weert, is een vijfjarig Engels jongetje uit de trein gevallen en op slag gedood. Het kind was met zijn ouders met een mi litaire verlofgangerstrein uit Duits land op weg naar Hoek van Holland. Het kind speelde in de trein en de ouders, die door medepassagiers wer den gewaarschuwd, hadden van het ongeluk niets gemerkt. rijk, Engeland en Noorwegen. De I Ver. Staten, nationalistisch China, Paraquay en Venezuela onthiel den zich van stemming. De Indonesische afgevaardigde, mr. Ali Sastfoamidjojo verklaarde, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland nog steeds voortduurt en dat een op lossing moet worden gevonden. „Zo lang het geschil niet is opgelost zal het niet mogelijk zijn goede betrek kingen tussen de beide landen tot stand te brengen", voegde hij hieraan toe. Hij beweerde voorts, dat de Neder landse autoriteiten onderdrukkende maatregelen hebben genomen tegen de bevolking van Nieuw-Guinea. NEDERLANDSE STEM De Nederlandse afgevaardigde jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wjjck ver klaarde dat het belang van alle be trokkenen het beste zou zijn gediend door de besprekingen van dit onder werp niet te hervatten. Hij voegde er aan toe, dat in de voorgaande zittin gen de Indonesische eis, dat Nederland het bestuur over het gebied overdraagt „uitgebreid was besproken" en dat telkens opnieuw de vergadering de re soluties had verworpen, die Indonesië wilde laten aannemen. Nederland blijft aan de plechtige belofte gebonden het beginsel van zelfbeschikkingsrecht toe te passen zodra de bevolking in staat is haar wil tot uitdrukking te brengen. Voorts is met elf stemmen voor, geen tegen en vier onthoudingen be sloten het vraagstuk-Cyprus op de agenda te plaatsen. Zij besloot verder met algemene stemmen het Algerijnse vraagstuk op de agenda te plaatsen. In west-Duitsland zijn gisteren twee mensen aan de griep overleden. Daar door is het aantal gevallen met dode lijke afloop tot vier gestegen. In vele delen van de bondsrepubliek zijn de scholen gesloten. In Essen zijn 13.000 kinderen ziek. Ook uit vele delen van de Verenig de Staten komen berichten omtrent het uitbreken van griepepidemieën. Men vermoedt dat er vele gevallen van Aziatische griep onder schuilen. Ook uit België (vooral Antwerpen), Oostenrijk en Frankrijk worden vele gevallen gemeld. In Italië liggen 20.000 soldaten ziek en in Londen lijden 6.000 schoolkin deren aan griep, maar slechts in en kele gevallen is Aziatische griep ge constateerd. v yt jonge Britse vrouwen, die een door velen benijde werkkring hebben: zij maken n.I. deel uit van de gemotoriseerde politiepa trouille in Lancashire hebben de beschikking gekregen over een snelle en uiterst fraaie „M.G.- sport". In de toekomst zullen er weinig snelheidsmaniakken zijn, die de gerechtigheid in Lancashire zullen kunnen ontkomen: de autootjes hebben een „top" van meer dan 150 km/u! Zij zijn uitgerust met sirene en mobilofoon. De Britse labourleider Aneurin Be- van is na een bezoek van vier dagen aan De Krim, waar hij een onderhoud van drie uur met partijsecretaris Chroesjtsjef heeft gehad, in Moskou aangekomen. Hij verklaarde, dat hij met Chroesj tsjef een groot aantal vraagstukken heeft besproken. Chroesjtsjef en hij waren het er over eens, dat de inter nationale toestand „buitengewoon ge vaarlijk" wordt. Bus in hinderlaag Aan de kust van Kabylië in Algerië hebben opstandelingen gisteren een bus in een hinderlaag overvallen en tien inzittenden, onder wie twee Eu ropeanen, vermoord. 9 Het bestuur van de Westduitse so ciaal-democratische partij, dat bijeen geweest is om de verkiezingsresulta ten te bespreken, heeft zijn volle ver trouwen uitgesproken in de partij voorzitter, Ollenhauer. Het bestuur van het landbouwschap heeft besloten er bij de minister van landbouw op aan te dringen zo spoe dig mogelijk over te gaan tot uitbe taling van een zo groot mogelijk voor schot op de nabetaling voor melk voor het lopende jaar. Aanleiding hiertoe zijn de bijzonder slechte weersomstan digheden, die de financiële positie van vele boeren nog slechter hebben ge maakt. De nabetaling van de regering voor de melk heeft betrekking op het verschil in de prijs, die de boeren van de zuivelfabrieken ontvangen en de garantieprijs. Voorts besloot het bestuur er bij de minister op aan te dringen, ondanks de bestedingsbeper king de cultuur-technische werken voortgang te doen vinden, waarvan de noodzaak bij de overvloedige re gens van de laatste tijd weer duidelijk is gebleken. Gisterochtend vond op de vlieg kamp Valkenburg de overdracht plaats van het eerste squadron „Seahawks" voor de marine lucht vaartdienst. Op deze foto zien we van rechts naar links naast een van de nieu we machines Z. Ex. minister Staf; de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Ph. Young en de generaal majoor J. O. Mac-Queen USMC, die de vliegtuigen over droeg. Koning Haakon van Noorwegen lijdt de laatste tijd aan storingen van do bloedcirculatie in zijn rechter been en zijn toestand geeft reden tot bezorgd heid. Dit staat in een bulletin, getekend door de arts van de Koning. De laat» ste weken lijdt de vorst ook aan bron chitis, waardoor zijn krachten aanzien lijk zijn afgenomen. Koning Haakon is 85 jaar. Het overleg tussen de minister van landbouw en het Landbouwschap over de waardering van enkele kostenbe- standdelen in de kostprijsberekenin gen voor landbouwprodukten heeft niet tot algehele overeenstemming ge leid. Het bestuur van het Landbouw schap heeft gisteren desondanks be sloten mede te werken aan het opstel len van een leidraad, gebaseerd op het regeringsstandpunt, aan de hand waarvan het Landbouw Economisch Instituut de kostprijsberekening voor de oogst-1958 zal vaststellen. De onderdelen van het regerings standpunt, waarmede het landbouw schap zich niet heeft kunnen vereni gen, hebben betrekking op de rente- Zilveren dubbeltjes gaan verdwijnen De regering is voornemens, in 1958 te laten aanmunten: 20 miljoen guldens 10 miljoen kwartjes 50 miljoen dubbeltjes 25 miljoen centen In verband met het aanmaken van de guldens zal voor een be drag van f 15 miljoen tekenmun- ten versmolten worden. Het grote aantal dubbeltjes is be doeld als een voorbereiding van de intrekking der zilveren dub beltjes, waarvan er nog een 90 miljoen in omloop zijn. Naar de P.T.T.-persdienst meedeelt, wordt er naar gestreefd de volgende tariefsmaatregelen met ingang van 1 november a.s. in te voeren: posterijen verhoging van het port voor binnenlandse brieven t.m. 20 gram 12 cent (thans 10 cent); boven 20 t.m. 100 gram 25 cent (thans 20 cent); boven 100 t.m. 200 gram 35 cent (thans 30 cent); voor binnenlandse briefkaarten 8 cent (thans 7 cent); in het verkeer met Suriname, Ned. Antillen, Ned. Nieuw- Guinea, Indonesië, België, Luxemburg, en in het grensverkeer met Duitsland wordt het port van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 cent en dat voor briefkaarten 8 cent. Wat de telefoon betreft blijven de abonnements- en gesprekkosten ongewij zigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadigden wordt verhoogd van f 75,op f 100,Deze verhoging zal niet gelden voor degenen, die thans reeds op de telefoonlijst staan ingeschreven. voet over het gebouwenkapitaal, da z.g. algemene vervangingswaarde ali basis voor de herberekening van renta en afschrijving, het niveau van het in gecalculeerde minimum grondrente bedrag en de koppeling van de belo ning voor de boer voor handenarbeid en bedrijfsleiding, waarbij deze totale beloning zal worden herzien aan de hand van de ontwikkeling van de al gemene loonindex. Aan de moeilijkheden rond het aan wijzen van een scheidsrechter voor de wedstrijd Nederland-Oostenrijk, wel ke woensdag 25 september in Amster dam wordt gespeeld, is een einde ge komen. Met voorbijzien van de laatste door de KNVB opgemaakte voor dracht van drie kandidaten heeft de Oostenrijkse voetbalbond in een tele gram aan de KNVB verklaard genoe gen te zullen nemen met de leiding van de Engelsman Leafe. Ned. Elftal trainde De kandidaten voor het Nederlands voetbalelftal hebben gisteren de laat ste centrale training voor de grote strijd tegen Oostenrijk gehad. Onder de vakkundige en enthousi aste leiding van Elek Schwartz werd een stevig programma van oefeningen met en zonder bal verwerkt met tot slot, na een korte thee-pauze, een „partijtje". Mick Clavan maakte zijn rentree ln de Nederlandse elftalclub. Kees Kuys is het slachtoffer ge worden van de venijnige a-griepba- cil en moet 't bed houden. Schwartz en de TC-leden Kruyver en Stein- voorte keken wel even bedenkelijk toen zij dit nieuws hoorden, want nog slechts zes dagen voor de wed strijd tegen de Oostenrijkers moet het toch wel dubieus worden geacht dat Kuys weer tijdig geheel fit zal zijn. De pers-kritieken na de wedstrijd tegen Luxemburg zaten bondscoach Schwartz kennelijk nog danig dwars. Hij maakte zijn pupillen duidelijk dat „het verhaaltje, dat dit elftal in de tweede helft geen lucht meer heeft" de wereld uit moet. In hoog tempo joeg Schwartz spe lers en ballen over het veld. De PSV- er Kruyver kreeg een privé-beurt, Abe Lenstra werd door Schwartz tot grote ijver geinspireerd en Eddy Pie- ters Graafland kreeg een lesje in het onderscheppen van hoge voorzetten. DE BILT ZEGT: Weer grote regenkans Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk regen of motre gen. Meest matige westelijke wind, weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1