DE TROONREDE Kleurrijke stoet trok weer van paleis naar Ridderzaal Vertrouwenwekkend s Predikant verkoopt" gezinnen Prinsessen konden niet mee s s Chefarine ,4 Vrouwen helpen Rode Kruis PRINSJESDAG IN DEN HAAG VOOR REDELIJK BESTAAN IN DE LANDBOUW Uit de miljoenennota ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 i v s s "i I s s s s s s 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Harriman contra Dulles Enorme drukte DRUKTE IN DE RIDDERZAAL Woensdag 18 september 1957 DE BEIDE STAATSSTUKKEN, die we gisteren reeds in heel de provin cie bulletineerden en in ons blad van heden opnemen, de Troonrede en de zgn Miljoenennota, dragen 'n vertrou wenwekkend karakter. Ze getuigen van realiteitszin en gaan dus niet opzij voor de naakte werkelijkheid van vandaag. In geen enkel opzicht wordt die gecamoufleerd. Toch is er ook weer niet een te zwarte toets aangelegd. Eer zou men kunnen zeggen maar het is een stemming, die niet juist zou zijn het aantal middelen ter verbetering dat wordt toegepast, is zo gering, dat de toestand toch niet zo ernstig schijnt te zijn. Juist die soberheid is naar onze mening echter een bewijs, dat de toe stand wel ernstig is. Ze bewijst immers, dat er niet be paalde punten zijn aan te wijzen, waarop ons land budgetair en econo misch uit het evenwicht is geraakt en waar dus ingesneden kan worden, maar dat het de verkeerde instelling èn van de regering (die in menig op zicht het kwade voorbeeld gaf) èn van het volk is geweest, die ons in zo kwalijke moeilijkheden bracht. Daarom werden we getroffen^ door het feit, dat èn de Troonrede èn de Miljoenennota feitelijk „culmineren in de oproep tot het volk „tot positief- gerichte inspanning" (Troonrede) en tot „gemeenschappelijke inspanning" (Miljoenennota). Wat ontbreekt in deze staatsstukken is: een lijstje van beloften. Er wordt niet aangekondigd (behalve dan t.a.v. de bezitsvorming) die en die wetten zullen in behandeling genomen wor den. Een loffelijke beperking! WIJ BEHOEVEN geen afzonderlijk artikel aan elk der beide staatsstuk ken te wijden. Ze zijn als het ware één geheel. Voor het overgrote deel is de Troon rede een korte samenvatting van de Miljoenennota, of, zo men wil, geeft de laatste een nadere uitwerking, pre cisering en detaillering van de eerste. Het constateren van het overlopen van de bestedingen en een pleidooi voor de inperking daarvan, voor be sparing en opvoering van de arbeids- produktiviteit zijn in feite het hoofd thema van deze staatsstukken. De oplossing uit de moeilijkheden, die wordt aangewezen, bevat niets van moderne economie of van „plan- nerij", doch de eenvoudige redenering', we hebben te veel uitgegeven, te wei nig ons ingespannen en te weinig ge spaard we zullen onszelf moeten voorhouden en dat dan omzetten in de praktijk, dat ons huishoudboekje moet kloppen, dat we dus niet langer mèèr mogen uitgeven, dan we ver dienen, dat we zelfs nog een gedeelte van die verdiensten opzij moeten leg gen voor een kwade dag. Hiermee zijn we in ons land af gezien van de eerste jaren na de oor log teruggekeerd naar de werke lijkheid en losgekomen van de prale rij: we kunnen het zo goed en we hebben het zo goed. HET IS EEN HARDE WERKELIJK HEID, die ons wordt voorgehouden, maar het is de werkelijkheid. Beperking In het loonpeil, beper king in de prijsvorming, beperking daarom in allerlei uitgaven, die we zo graag doen, werken, sober leven en sparen dat is het, wat de staats stukken van gisteren ons voorhouden. Als gehele volk zullen we naar die toon moeten luisteren. Toch is het niet alleen somberheid, waarvan gesproken wordt. De nationale welvaart is nog op n hoog peil. De werkgelegenheid even eens. Dat zijn de grondslagen, waarop we kunnen bouwen. De potentiële kracht, om de moeilijkheden te overwinnen, is in ons volk aanwezig, zoals ook direct na de oorlog bleek. DE REGERING DURFT ook aan, te corrigeren, waar ze in het verleden fouten maakte. Het belangrijkste is hierbij, dat ze de oude toestand weer herstelt, dat niet de gemeenten, maar het Rijk de woningbouw financiert. En dat de re gering maatregelen zal treffen, waar door de gemeenten een aanvang kun nen maken met de aflossing van hun tot in het dwaze opgelopen kortlopen de schuld, terwijl het Rijk, door zelf de kapitaalmarkt niet aan te spreken, de gemeenten in staat wil stellen, om weer op normale wijze te gaan finan cieren. OFF" bracht ER ZULLEN moeten worden. De verhoging van de omzetbelas ting op enkele artikelen, die niet tot de noodzakelijke levensbehoeften ge rekend kunnen worden (maar die toch wel tot de veraangenaming van het leven bijdragen, althans voor hen, die er op gesteld zijn), is er één van. De troost bij deze „belastingverho- ting" is, dat ieder zelf kan bepalen. oeveel bij eraan betaalt. Gevaarlijker is ongetwijfeld de vrij krasse verhoging van de vermogens belasting wij kunnen er te vrij moediger over schrijven, omdat ze ons niet zal deren die juist in de sector, waar besparingen mogelijk zijn, deze wegneemt. Dat verschuift de spaarplicht naar hen, die veel gemakkelijker hun ge hele inkomen „consumeren". De landbouw kreeg alle aandacht in de Troonrede. En ze verdient die belangstelling, omdat daar moeilijk heden zijn en grotere dreigen. De woorden, waarin wordt meegedeeld, dat „de vraagstukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht" zullen heb ben, zijn te duister, om er nader over te spreken. Alleen is dit wel zeker, dat, gezien sommige, in de laatste tijd ook door bewindslieden uitgesproken meningen, waakzaamheid eis is. We moeten een vrije boerenstand houden. OVER DE INTERNATIONALE TOE STANDEN hangt het woord „spannin gen", waarmee de Troonrede haast aanvangt. Toch zijn ook hier de lichtstralen, als gewezen kan worden op de voort gang der internationale samenwerking. Als we zo het geheel overzien, is Ïiet dus stellig niet enkel zwartgal- igheid, waarvan we bij deze staats stukken moeten spreken. De gehele teneur van deze docu menten is er één van vertrouwen, H. M. de Koningin heeft gistermiddag bij de opening van de zitting der Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken: EEN zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale span ningen dnren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zgn gebleven, geven de vermindering van de deviezen reserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan con sumptie, investeringen en overheidsuitgaven te zamen het natio nale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De Regering harerzijds is vast besloten zodanige maat regelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de ver houdingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie worden hersteld. Dit beleid drukt zijn stempel op de rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand ge bracht. Daarnaast is afgezien-van tal van nieuwe plannen. Boven dien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een gezonde en ongestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk, met ingang van het komende jaar weder over fe gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voorschotten ten behoeve van de woning- wetbouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen de gemeenten de verantwoordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Ten einde dit mogelijk te maken acht de Regering naast be perking van de overheidsuitgaven een tijdelijke verhoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot ver hoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toestand voortduurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepolitiek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbeleid zullen ook moeten be vorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk, de besparingen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen u in het komende zittingsjaar bereiken. Voor Iandbouwprodukfen vertoont de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbetering. Zij lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de Regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfs structuur de bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest drin gende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag wor den, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zul len worden toegevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen, de financiering van 40.000 woningwetwonin gen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs, is een wijzi ging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maat regel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der gemeenten en van de schal den, die moeten worden aangegaan, in het bijzonde-r voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de Regering haar mede werking verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Neder- landsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen, zullen worden verruimd. De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortduren de aandacht der Regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staats inrichting van Nederlands-Nieuw-Guinea, hoopt de Regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw- Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ont wikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen be treffende een Europese Economische Gemeenschap en een Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie, alsmede door de tussen de Regeringen der drie .Beneluxlanden bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische Verdrags-Orga- nisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. Ln de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ont spanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraag stukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd, vertrouw ik, dat het ook thans de zelfde beheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoordelijke taak waartoe gij weder rijt geroepen. Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel hü wiMek tegen pijnen en gri"- f/ Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het besUnddael Cheiaroi IN üOiiiiLANDS FABRIKAAT IN EUROMARKT Maandag 14 oktober zal de Vereni ging Nederland Fabrikaat in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht in een buitengewone ledenvergadering bijeen komen. Er zijn nl. onder de leden stemmen opgegaan, volgens welke het bestaan der vereniging na de ratificatie van 't verdrag tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap geen zin meer zou hebben. Vele andere le den zijn daarentegen van mening, dat net bestaan van V.N. F. en haar activi teiten meer zin zouden hebben dan ooit tevoren. De vraag, welke de plaats is van de „Nederlands Fabrikaat" in de komen de Euromarkt, zal ter vergadering worden beantwoord door mevrouw B. Kortekaas-Den Haan, presidente van de Nederlandse Huishoudraad en de heren W. Bruynzeel, directeur der Bruynzeel-fabrieken, ir. E. A. Plate, plaatsvervangend-generaal van handel en nijverheid bij het ministerie van economische zaken, drs. D. Roemers, tweede voorzitter van het NW, dr. G. van der Wal, voorzitter van de Jaar beurs, en prof. ir. D. Dresden, voor zitter van de Nijverheidsorganisatie T. N. O. (Van één onzer verslaggeefsters). De Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die vijftien vrouwenorganisaties (met een half miljoen leden) omvat, die zich geheel of gedeeltelijk met maat schappelijk werk bezig houden, gaat het Rode Kruis helpen. De F.V.V.H. wil het Rode Kruis op een bijzondere manier steunen, door alle Nederlandse vrouwen op te wekken de ter gele genheid van het 90-jarig jubileum van het Rode Kruis uitgegeven postzegels te kopen, als het enigszins kan zelfs drie series van deze speciale zegeis- met-toeslag tegelijk. Een zakje postzegels kost 85 cent, 28 cent hiervan is voor het Rode Kruis. Er zijn al 22.000 series besteld. De genen die dit nog niet hebben gedaan, kruinen in het bezit van de zegels ko men door ze aan te vragen bij het lan delijk bureau van de Ned. Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, Surinamestraat 36, Den Haag, of door het bedrag over te maken op postrekening 632.000 ten name van de F.V.V.H. De gouverneur van New York, Ave- rell Harriman, meent, dat minister van buitenlandse zaken Dulles het Ameri kaanse volk het recht ontzegt, te wor den ingelicht over de gebeurtenissen in China. De buitenlandse politiek van Amerika kan niet gezond zijn, als het volk alleen mag weten, wat Dulles ge schikt acht. Harriman doelde hiermee op de kwestie van het zenden van Ameri kaanse journalisten naar China. Meer nog dan de plechtigheid in de beslotenheid van de Bidderzaal waar H. M. de Koningin de troonrede heeft uitgesproken, stond gis teren Prinsjesdag aanvankelijk de benaming van de feestelijk ge vierde verjaardag van prins-stadhouder Willem V voor de duizen den Hagenaars en de vele anderen, die naar Den Haag waren geko men, in het centrum van de belangstelling. Prinsjesdag, dat is een gaarne aangegrepen gelegenheid voor de be volking om de Vorstin hartelijk te begroeten. Dit is ook gisteren weer gebeurd, ondanks het minder gunstige weer. Vele duizenden zagen de koninklijke stoet, waarin de koningin, omgeven door hovelingen en begeleid door een militair escorte in ceremoniëel tenue, zich in de gouden koets naar de Ridderzaal begaf. Reeds vroegtijdig was het een enorme drukte in de binnenstad. vertrouwen in het gezond inzicht van het Nederlandse volk, zijn werkkracht en bereidheid tot aanpakken. En anderzijds zijn deze stukken daardoor vertrouwenwekkend, omdat ze niet spelen met allerlei ondoor zichtige woorden en beloften, maar concreet en klaar zeggen, waar het op staat. Alleen als we zo werken is er mo gelijkheid, dat we, met Gods hulp, door de moeilijkheden heenkomen. Tegen enen weerklonken weer de mi- nuutschoten, die bleven dreunen tot de vorstelijke personen het paleis weer hadden betreden. Zij werden afgevuurd door een batterij veldartillerie, die was opgesteld op het Malieveld. De erewachten en afzettingen, het escorte van de Gouden Koets, de kleu rige uniformen, de militaire muziek vor men weer een luisterrijk onderdeel van het traditionele schouwspel van de derde dinsdag in september. In de gouden koets waren gezeten HJM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard. Aanvankelijk zouden ook de prin sessen Beatrix en Irene haar ouders ver gezellen, doch door een blessure tenge volge van een val kon prinses Beatrix niet aanwezig zijn en prinses Irene moest wegens een lichte griep het bed honden. In de Ridderzaal, waar een fraaie ver siering met bloemen en planten was aan gebracht, waren dit jaar meer plaatsen ingeruimd dan vroeger, dit met het oog op de uitbreiding der beide kamers. Deze uitbreiding van het aantal leden had mede tot gevolg, dat er meer gasten aan wezig waren. Ieder kamerlid kan name lijk een genodigde meebrengen. Door de looppaden te versmallen en het aantal armstoelen te verminderen heeft men kunnen bereiken, dat een aantal plaatsen werd gewonnen. Met de leden van de Staten-Generaal hadden velen zich al vroegtijdig in de feestelijk getooide zaal verenigd. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men er het goud en zilver van ambts gewaden, fleurige toiletten der dames en verscheidene uniformen. Onder de aan wezigen waren de leden van het corps diplomatique, hoge ambtenaren, vlag- en opperofficieren, leden van de Hoge Raad der Nederlanden, leden van het inter nationale gerechtshof, vertegenwoordi gers van kerkgenootschappen en provin ciale en stedelijke autoriteiten. Later namen tegenover de troon hun plaatsen in de ministers en de staats secretarissen en de leden van de Raad van State. Nadat de Koningin de troonrede had voorgelezen stemden de aanwezigen in met het door mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de verenigde vergadering der Staten-Generaal ingestelde „Leve de Koningin!" Hierna vertrokken de vorstelijke per sonen langs dezelfde route naar het pa leis. Het beleid op het gebied van land- en tuinbouw, veeteelt en visserij blijft ge richt op het verwezenlijken van een re delijk bestaan voor hen die in deze be drijfstakken werkzaam zijn. De financiële situatie Iaat voorlopig niet toe, dat de landbouwvoorlichting verder wordt geïntensiveerd en maat regelen tot verbetering van de externe produktie-omstandigheden worden uit gebreid. Het landbouwkundig onderzoek zal echter enige armslag houden, om de ontwikkeling te kunnen bijhouden. De landbouwvoorlichting zal in de gebieden, waar de bedrijfsvoering aan moderne eisen voldoet, worden verminderd. De cultuurtechnische werken zullen een beperking ondergaan. In de begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds voor 1958 is een bedrag van 150 miljoen begrepen voor de tot stand gekomen herziening van het land- bouwprijsbeleid. Geen rekening is ge houden met het te blokkeren gedeelte van de vergoeding voor eigenaarslasten ten bedrage van 50 miljoen. Voorzover in 1958 nog uitgaven zullen moeten worden gedaan verband houden de met de watersnood," zullen deze ge schieden uit reeds in vorige jai*en be schikbaar gestelde gelden. Een bedrag van circa 5,5 miljoen is opgenomen voor de garantie aan de Ne derlandse maatschappij voor de walvis vaart. Ds. G. Lans, destijds jeugdpredikant te Amsterdam, doch sedert enige tijd predikant te Amsterdam-W est-Wijkgemeente- Slotermeer, staat voor de noodzaak in dit stadsdeel, dat reeds 40.000 inwoners telt, een kerkelijk centrum te bouwen. Aan de bouwsom voor een dergelijk centrum (kerk plus bijgebouwen) ontbreekt nog f 400.000. Dit bedrag wil de predikant zo spoedig mogelijk bijeen zien te krijgen, door 800 meelevende gezinnen elk f500 te laten opbrengen. Echter, vele dezer meelevende gezinnen zullen dat niet kunnen en daarom zegt ds. Lans in een juist verschenen vouwblad: „Ik verkoop stuk voor stuk al mijn gezinnen aan een hervormde gemeente, aan een muziek vereniging, aan welke instantie, waar ook in Nederland, die een gezin wil adopteren en het geld op tafel wil leggen. Reeds adopteerde de hervormde gemeente van Hallum (Ameland) een Amsterdams gezin. Het vouwblad is geïllustreerd met een maquette van het te stichten kerkelijk centrum Slotermeer, en met een aantal foto's die de groei van dit deel van Amsterdam duidelijk doen zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5