Raad St. Annaland voor stichting Chr. huishoudschool door C.R.T.B. Ds. De Vries: predikant, trooster en helper Gisteren te Goes overleden IN MEMORIAM ZEEUWSE ULL MET NEGEN SCHONEN LANGS DE HAJUTO Polder Walcheren acht verhoging Dijkgeschot noodzakelijk Nieuwties ven elle eüum! Fa. Chr. C. Timmermii Tussen De Twee Poorlen Levering van alle soorten natuursteen aavó Pagina 1 Na uitvoerige discussie Ook verzoek van te verwachten Vier stemmen voor drie tegen Consistorie Herv. Kerk Oostkapelle wordt gesloopt Artemis s Uitgaven gewone en buitengewone werken geraamd op ruim 11 miljoen S S BEZOEKT ONZE STAND OP DE „HAJUTO 1957" TE GOES Speciaal voor architekten en aannemers Woensdag 18 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD De gemeenteraad van Sint Annaland heeft gisterochtend, na uit voerige besprekingen met vier stemmen voor en drie stemmen tegen besloten uit te spreken dat de stichting van een Chr. landbouwhuis- houdschool, uitgaande van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, nood zakelijk wordt geacht. In de discussie, die aan de stemming over het voorstel van b. en w. vooraf ging, merkten diverse raadsleden op dat zij de stichting van een Chr. landbouwhuishoudschool door de Zeeuwse lSndbouwmaat- schappij prefereren boven de stichting van een dergelijke onderwijs instelling door de C.B.T.B. Tijdens de discussie werd een voorstel om de zaak aan te houden gedaan, doch de meerderheid van de raad verzette zich bij de stem ming hiertegen. De heer Stols merkte op dat hij ter dege rekening wil houden met de Z. L.M., die naar zijn mening in St Anna land meer leden heeft dan de C.B.T.B. Raadslid Moerland (Gem. Bel.) vrees de tweestrijd en de heer C. Ridderhof (P.v.d.A.) pleitte voor de Z.L.M. De heer Stols: Oprichting van de school door de C.B.T.B. is een klap in het gezicht van de Z.L.M. waarop wet houder Moerland (S.G.P.) naderhand antwoordde dat oprichting van de school door de Z.L.M. een schop tegen de C.B.T.B. zou betekenen. In een verzoekschrift om medewer king had de C.B.T.B. betoogd dat het wenselijk is, dat op het eiland Tholen een Chr. landbouwhuishoudschool komt en als plaats van vestiging werd de voorkeur gegeven aan Sint Anna land. B. en w. van Sint Annaland deelden het standpunt van de C.B.T.B. en zeiden eveneens van mening te zijn dat een huishoudschool, waar on derwijs wordt gegeven naar uitwijzen van Gods Woord noodzakelijk moet worden geacht. Burgemeester Van den Bos deelde mede dat 21 adhesiebetuigingen waren ontvangen. De heer F. J. Stols, (P.v.d.A.), die in deze vergadering zich heftig ver zette tegen de stichting van een huis houdschool door de C.B.T.B., wilde weten of ook overleg is gepleegd met de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, waarop de voorzitter antwoordde dat een vertegenwoordiger van de Z.L.M. met hem overleg heeft gepleegd. In b. en w. is deze materie ook besproken, Een verzoek tot medewerking aan de stichting van een Chr. landbouwhuis houdschool door de Z.L.M. was echter nog niet ontvangen, in verband met afwezigheid van de secretaris. Bekend is dat ook de Z.L.M. een school wil stichten, waaraan personeel zal werken, benoemd door ouders, die de Christelijke beginselen zijn toege- daan. Het komt b. en w. wenselijk voor, aldus de burgemeester, om nog geen beslissing te nemen, maar het verzoek van de C.B.T.B. en het ver zoek, dat verwacht kan worden van de Z.L.M. nader onder de loep te nemen en t.z.t. te bespreken. Kerkeraad in het torenportaal Bij de rondvraag in de raadsverga dering van Oostkapelle vestigde de heer A. Don er de aandacht op, dat, wil de restauratie van de toren vol tooid kunnen worden, het noodzake lijk is, dat de destijds in het torenpor taal gebouwde consistorie wordt op geruimd. Wij zijn trots op de toren en kunnen met de voltooiing van dit werk onmogelijk wachten, tot de res tauratie van de Hervormde kerk wordt goedgekeurd. Dat kan nog wel zo lang duren en dan zouden we bo vendien weer opnieuw moeten begin nen. Het heeft nu al genoeg geld ge kost, aldus de heer Don. De heer F. C. de Roo bepleitte nog uitstel, doch de raad sloot zich aan bij het voorstel van de heer Don, om tot de sloping van de consistorie over te gaan. Wel zal aan de kerkeraad alle medewerking ver leend worden en zullen zonodig enige voorzieningen getroffen worden, opdat hij in het torenportaal zal kunnen ver gaderen. De raad besloot, met ingang van 1 augustus de huren van alle gemeente woningen met 25 te verhogen. In de kosten van het door de ge meente Serooskerke te bouwen wacht huisje voor autobuspassagiers bij de Rhijnsburgse weg zal f 200,bijge dragen worden. De burgemeester, de heer F. G. Sprenger, deelde mee, dat een door de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen te bouwen wachthuisje bij Iepenoord nog dit jaar gereed zal ko men. Voor de rundvee-, varkens- en gei tenkeuring te Midelburg werd in elk der groepen een bronzen mèdalje be schikbaar gesteld. Met de stem van wethouder Z. Mal- jaars tegen, werd aan de heer A. Roo- se een vergoeding verleend in de reis kosten van twee zijner kinderen voor schoolbezoek in Middelburg. De heer Dorst (S.G.P.) wilde vooral verworpen. de grondslag van de Z.L.M. ter sprake gebracht zien. Burgemeester Van den Bos merkte op dat de Z.L.M. een Christelijke huis houdschool exploiteert in Haamstede en een Chr. landbouwhuishoudschool in Middelburg, waarvan burgemeester Kodde van Zoutelande voorzitter is. Het raadslid Moerland merkte op dat veel leden van de Z.L.M. de Chris telijke beginselen zijn toegedaan, waarop de heer Dorst nogmaals op merkte dat het niet om de leden, doch om de grondslag gaat. Voorts zeide de heer Dorst dat de Z.L.M. in Tholen een huishoudschool heeft gesticht, die niet Christelijk is. STEMMING Wethouder G. Goedegebuure (A.R.) brak een lans voor de stichting van een Chr. huishoudschool, waarna eerst het voorstel om de noodzakelijkheid van stichting van een Chr. landbouw huishoudschool door de C.B.T.B. in stemming kwam en werd aangenomen met 4 stemmen voor en drie tegen. Voor stemden de heren J. A. den En gelsman (S.G.P.), A. Dorst (S.G.P.), J. Moerland (S.G.P.) en G. Goedegebuu re (A.R.). Tegen de heren F. J. Stols (P.v.d.A.), C. Ridderhof (P.v.d.A.) en M. Moerland (Gem. Bel.). Het voorstel om de beslissing aan te houden werd met 4 tegen 8 stemmen zijn ge- li Wat lang gevreesd is zondheidstoestand was de laatste maanden achteruitgaande is giste ren geschied: ds. J. de Vries, de be kende predikant, die dertig jaar lang de Ned. Hervormde Gemeente te Goes diende en die daarna tot in zijn tach tigste jaar, nu twee jaar geleden, als ziekenhuispredikant zulk gezegend werk deed, is heengegaan. Het is merkwaardig, hoe het leven van deze geboren Amsterdammer van de aanvang van zijn loopbaan als pre dikant af met Zeeland verbonden is geweest. Na in Utrecht gestudeerd te hebben en in 1899 in Noord-Holland candidaat tot de heilige dienst te zijn geworden, deed hij op 18 februari 1900 zijn intrede in Grijpskerke. In 1903 nam hij de herdersstaf op in Ovezan- de-Driewegen, maar in 1910, op 19 ju ni, begon zijn werk in Goes, waarin hij daarna zulk een grote plaats ging innemen. Zijn wijk was lange tijd ook Wilhelminadorp, maar dat betekende niet, dat hij Goes losliet. Integendeel, ook daar was hij altijd, als de arbeid hem riep, voor kerkeraadsvergaderin- gen of anderszins. Trouw en toewij ding waren wel de sterkste richtlijnen in zijn leven. Daarnaast vroomheid, ijver, liefde vooral tot al zijn mede mensen. Als scriba-quaestor van het classi caal bestuur was hij een punctueel functionaris. Als penningmeester van „Kinderzorg" was hij terecht in hoge eer. Als vice-voorzitter en van 1948 tot 1955 als voorzitter van „Vrederust", toonde hij zijn warme hart voor de misdeelden. Maar vooral als ziekenbezoeker had hij een bijzondere gave, om het Woord dicht aan de harten te brengen als woord van troost en van opbeuring. „Als ds. De Vries binnenkomt, voelt de zieke zich al voor de helft beter", werd bij zijn dertigjarig ambtsjubi leum in Goes getuigd. Dat was ook de tijd, dat hij zijn ambt neerlegde, na veertig jaar in dienst der Kerk, van zijn Heiland en Heer, gestaan te hebben. Dat afscheid viel op 31 maart 1940. Maar het betekende niet, dat hij zijn werk beëindigde. Als ziekenbezoeker, als trooster bij sterfgevallen ging hij rond, in vele huizen, waarbij hij niet vroeg of en van welke kerk iemand lid was, als hij de boodschap kwam bren gen. Hoe groot de waardering voor hem was, is het laatst nog publiekelijk ge bleken bij zfjn gouden predikantsju bileum, toen hij tevens zijn gouden huwelijksfeest vierde en op 19 febru ari nog voorging in de dienst. De laatste jaren was hem dit niet meer mogelijk. Wel heeft hij nog het voorrecht beleefd, twee jaar terug, een achterkleinzoon te mogen dopen zodat hij op dat punt Gods beloften wel in vervulling zag gaan. Dat ook menselijk eer zijn deel werd, blijkt uit zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. De teraardebestelling van het stof felijk overschot is bepaald op vrijdag a.s., om ongeveer kwart over twee. Met stille ontroering zullen heel ve len de tijding vernomen hebben, dat ds De Vries is overleden. Hij was een bijzondere persoonlijk heid, die, zo vertelde mij iemand ,als wij hem op straat tegen kwamen, ons met ontzag vervulde. Wij zien hem nog voor ons. Met ste vige pas ging hij zijn weg, zolang hij werken kon. Nauwelijks anderen her- kennend vanwege zijn slecht gezichts- i vermogen, zag men het hem aan, dat hij altijd bezig was, recht op zijn doel af, van de één naar de ander. Zijn be- i zoeken waren meestal kort, want de tijd moest worden uitgebuit. Maar voor ieder had hij een woord, dat pak- i te en tot nadenken stemde. Hij wist zich geroepen door de grote Herder der schapen, Die ook voor hem zijn leven gegeven heeft en nog andere schapen had, die ook moesten worden toegebracht. Als nestor had ds De Vries aparte l gaven ontvangen. Maar niet alleen werkte hij in de kring, die aan zijn -K zorgen was toevertrouwd. Hij was ook i een evangelist bij de gratie Gods. Voor elkeen had hij een woord, voor oud en -K jong, voor Protestanten en Rooms-ge- i lovigen, voor kerkelijk meelevenden en buitenkerkelijken. Hij kon niet na- -K laten, te getuigen van de boodschap j. des heils in Christus, waarmee „je ie- der mens moet aanspreken". De opdracht van God aan Abraham: if wees een zegen, heeft ook in zijn hart i diepe weerklank gevonden. Hij ver- stond het zo, dat onmisbare voorwaar- >f de was, wat aan deze opdracht vooraf i ging: Ik zal u zegenen. Het geheim van zijn persoon en de geestelijke )f kracht van zijn woord was, dat hij niet alleen sprak over, maar dóór Gods genade. Die middag op de Hajuto was interessanter dan ooit. Geen wonder, want het gebeurt niet elke dag, io'n rondgang...... ER IS MEER op de grote HAJUTO-tentoonstelling in Ooes tien dan u wel veronderstelt. Dat heb ik gistermiddag ervaren^ toen ik voor de vierde maal langs de stands scharrelde en pas toert enkele zeer interessante dingen ontdekte. S s Zo heeft hij vele jaren, tot zelfs na zijn emeritaat, het Woord Gods ver kondigd, in diepe eenvoud en met de warmte van een Innige overtuiging, practisch, vroom van zin en voor ieder begrijpelijk. Een charisme had hij voor huis- en Vooral voor ziekenbezoek. Niet licht zullen de zieken en ouden van dagen aan de Oostwal en in St Joanna kun nen vergeten, wat hij voor hen ge- weest is. Daar is hij een legendarische i figuur geworden. Maar ook buiten Goes strekte zich zijn werkzaamheid uit. De Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg had een eigen plaats in zijn hart. In bewogen- heid stond hij op de bres voor het a- sociale kind. Altijd wist hij nieuwe bronnen aan te boren. Het zakelijke wist hij met het geestelijke te verbin- den. Gevleugeld is zijn gezegde ge- i worden: Kinderzorg is een zaak van Gods zorg. En een typerend blijk van -Je zijn kunde en liefde voor het kind was ook, dat hij om niet vele kinderen, die moeite hadden op school met talen en ook met wiskunde en algebra, als goed rekenmeester heeft bijgewerkt. Ook heeft hij „Vrederust", de stich ting voor zenuw- en geesteszieken te Bergen op Zoom, als voorzitter vele jaren gediend, telkens weer met de oprechte intentie, ook deze mensen te jf. helpen in hun nood en gestoord-zijn, terwijl hij vóórdien als scriba van de classis Goes blijk gaf van zijn accura- tesse en liefde tot het bredere kerke- werk. l Een vruchtbaar leven is door zijn heengaan afgesloten en een geestelijk i mens is van ons genomen, die over kerkmuren heen rijke zegen heeft ge- spreid en een plaats heeft gekregen in l de harten van de gemeente Goes en J ver daarbuiten. j Inzonderheid zullen naast zijn vele -K vrienden had hij nog vijanden? zijn vrouw en kinderen gevoelen, wat wij allen in hem verloren hebben. Het mag hier gelden: waar veel verloren is, is veel ontvangen. Toen ik hem een paar weken vóór zijn dood bedankte voor het vele, dat hij mocht zijn voor jj. ons allen, was het kenmerkende ant- woord: Ik had nog veel meer moeten doen. Hij is naar zijn gevoelen over weinig getrouw geweest, maar het zij vooral zijn naaste familie tot een bron van vertroosting, dat God naar Zijn belof ten hem over veel zal zetten en dat hij de Kroon des Levens mag ontvangen. Goes A.W.M.O. En nu bedoel ik niet eens ons aller Fruitfee Babs met haar acht lieftalli ge libellen, met wie we het genoegen hadden door de grote expositietent te mogen dwalen. Neen, ik heb andere bijzonderheden ontdekt, die het be zoek daarom alleen al aan de ten toonstelling alleszins waarl maken. FOSSIELEN Dat begon al b(j de eerste stand, links om de hoek. Twee grote Zeeuw se machinale steenhouwerijen, de fa. Verrijk Zandee te Goes en de fa. Timmerman uit Zierikzee hebben daar gezamenlijk een van de grootste stands ingericht. „Da's gauw bekeken, grafzerken zijn niet mijn hobby", hoorde ik een dame voor me zeggen. Jammer, mevrouw, want u hebt dan Inderhaast ook die pracht collectie albast-figuurtjes gemist. De Fruitfee had daar wél belang stelling voor. Geen wonder, want Babs is een liefhebster van beelden de kunsten, zoals schilderijen en boetseren. Speciaal voor deze ten toonstelling hebben de Goese en Zie- rikzeese steenhouwerijen van heinde en verre hun „produkten" laten aan rukken. Meer dan 140 soorten marmer alleen al. Natuursteen uit Skandina- vlë, Noord-Afrika, Italië, Egypte, ja weet ik veel waar allemaal vandaan. Er is natuursteen van enorme ouder dom bij, waarin prachtige fossielen (o.a. van een vis) zijn te bewonderen. Mijn hart ging echter wel het meest uit naar die fraaie beeldjes van Ita liaanse albast. Met de hand gemaakt. Dat kan in Italië, waar zoveel beeld houwers zijn, dat zij blij zijn voor fabrieken te kunnen werken. Sierlijke dierfiguurtjes in (zowel transparant als troebel) albast uitgesneden keken de Fruitnimfen guitig aan. Ik weet zeker, dat de Zeeuwse schonen er stuk voor stuk verliefd op zijn ge worden. EENDRACHT 9 Weet u waar ik ook met groot genoegen heb staan kijken? Naar die vlotte modeshows, die 's middags en 's avonds om het uur worden gegeven door een aantal mode schoenen-, hoe den-, parfum en andere zaken, die heel wijselijk de hoofden bij elkaar hebben gestoken en onder het devies „Eendracht maakt macht" al menig succesje vooral bij de dames hebben geboekt. Om die shows op een platform langs al de deelnemen de zakenstands te laten lopen hebben de eensgezinde winkeliers hun ge huurde tentruimten tegen elkaar ge plakt en zij vormen een eigen mode- 9 „God heeft ook u nodig", staaf er boven de stand, gewijd aan hei Hervormde jeugdwerk. „Deze zin heeft al heel wat nuttige gesprek ken met ons tot gevolg gehad", al dus wika D. E. Hiensch, die mij da grote collectie boeken en tijdschrif ten liet zien. „Op de vorige Hajuto stonden we ook, en daarmee had den we zoveel succes, dat we het ook nu weer gewaagd hebben. Ik geloof dat het goed is ook hier acte-de-présence te geven". Ik heb de enthousiaste wika van harte succes gewenst. Hebt u de fruitfee al zien rijden In die prachtige slee? Dan--hebt v natuurlijk ook al dat heerlijke fruit zien liggen tussen de bloemen. Dia avond bleek wel, dat zelfs de gala wagen van de fee niet onbeheerd buiten kan staan. DRUIVEN Toen de negen Zeeuwse schonen na afloop van haar bezoek weer in de wagens stapten, ontdekten ze overigens tot aller grote hilariteit dat enkele druiventrossen com pleet waren geplunderd. De kale steeltjes waren de enige schamele restanten. Morgen hoop ik u nog het een en ander van onze wederwaardigheden te vertellen. P.S. Ik van mijn leven geen patates-frites meer. Dat goedje had me gisteren bijna de kraag gekost. Niet, dat die aardappelreepjes zo gevaarlijk zijn, maar wel de stoep voor het kraampje. Er volgde een doffe dreun, en nu loopt Artemis met een stijve rechterhand in de Ongevallenwet. Voorlopig dus geen schrijverij meer. Maar de Babbe laars zet ik (natuurlijk) voort, al dicterende. A. 0J) HOEDEKENSKERKE Collecte. De collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft ƒ72,26 opgebracht. „Kinderzorg" bracht 17,— op. WOLPH AARTSDIJK 25 jaar jeugdverband. Het Geref. jeugd verband te Wolphaartsdijk vierde in de kerk het 25-jarig bestaan. De heer Jacq. de Smit uit Goes sprak over het onder werp „De zin van het jeugdwerk". De heer C. P. Katsman had een overzicht over de afgelopen 25 jaar gemaakt, dat werd voorgelezen door de heer A. Kats man. De zangvereniging „Looft den Heer" zong op verdienstelijke wijze een vijftal liederen. DOMBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad van Domburg vergadert a.s. vrijdagavond acht uur. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot intrekking van het raads besluit betreffende verkoop van grond. De Polder Walcheren die op 28 september in algemene vergade ring bijeenkomt ziet zich genoodzaakt het dijkgeschot voor 1958 opnieuw te verhogen. Het van de ongebouwde eigendommen te heffen dijkgeschot moest van 60,op 63,per ha, terwijl het dijk geschot van de gebouwde eigendommen van 8,op 8,50 per 100,belastbare opbrengst moest worden gebracht. Het dagelijks bestuur der Polder Walcheren merkt ten aanzien van deze verhoging op, dat e.e.a. slechts kon worden bereikt door ook ditmaal een belangrijke bijdrage aan de Ge wone Dienst te doen verstrekken door de Buitengewone Dienst ad f254.000 ter zake van de kosten van toezicht op en algemene kosten van buitengewone werken. Daar in dit bedrag begrepen is een vergoeding voor kasgeldrente die grotendeels mede ten laste komt van de gebouwde eigendommen, komt van deze bijdrage van f 254.000 een gedeelte, groot f 32.500 ten goede aan de begroting van de Gebouwde eigen dommen. De begroting sluit nu met een totaal bedrag aan onvoorziene uitgaven van f 41.769,49 waarvan f 6.880,27 de ge bouwde eigendommen ten goede komt Miljoenen Het dagelijks bestuur zal in de te houden Algemene vergadering ook de begroting 1957 aan de orde stellen waarvan de verhoging van het dijk geschot een belangrijk deel uitmaakt en ten aanzien van deze begroting 1958 merkt het dagelijks bestuur op, dat de dienst 1958 opent met een voor delig slot over 1956 van f 40.949,34 wat de eerste maal sinds 1945 is. De totale raming voor de uitvoering van Gewone werken bedraagt voor 1958: f502.000 (1957: f498.000). De ra ming van de gewone werken aan de Noordwatering kon met f 10.000 wor den verlaagd en werd derhalve ge bracht op f 325.000. De gewone wer ken in de Oostwatering werden echter f 10.000 hoger geraamd dan het jaar 1957 en werden gebracht op f 55.000. De uitvoering van gewone werken in de Zuidwatering werd voor 1958 ge steld op f 46.000 (f 3.000 méér dan het vorig jaar) en voor de Westwatering f76.000 (f 1.000 méér dan vorig jaar). De rente van kasgeld en nog op te nemen leningen moest drastisch wor den verhoogd en werd van f40.000 gebracht op f 145.000. De buitengewone dienst vermeld een totaal bedrag van f 11.249.000 voor de uitvoering van buitengewone wer ken (vorig jaar f 10.890.000) doch hoe verre deze geraamde werken ook wer kelijk in 1958 zullen worden gereali seerd staat nog te bezien. In dit totaal bedrag van ruim 11 miljoen zit een bedrag van f 9.475.000 bestemd voor de Noordwatering, waarvoor uitgevoerd zou moeten wor den: versterking van de zeewering voor Zoutelande tussen sp. 614 incl. kosten van onteigening; verbetering van koppen van strandhoofden, ver beteren van de hoogwaterkering tus sen Westkapelle en Zoutelande, het maken van 2 nieuwe strandhoofden, verlengen van het bestaande strand- hoofd en uitbreiding van de verdedi ging op het buitenloop van de inlaag- dijk te estkapelle, verbetering van de steenglooiing en de teen der dijk, het maken van 4 nieuwe strandhoofden tussen Westkapelle en Domburg en 5 nieuwe strandhoofden vóór Oostkapel le. Voor de verzwaring en het verho gen van de zeedijk bij Ritthem in de Zuid Watering werd een bedrag uitge trokken van 1(4 miljoen. Op de buitengewone dienst werd een post gebracht van f 20.000 voor het maken van een nieuw kadaster. (Ingezonden mededeling adv.) MACH. STEENHOUWERIJ 's-HEER ARENDSKERKE ZIERIKZEE, tel. 362 MACH. STEENHOUWERIJ VERRIJK ZANDEE J. A. v. d. Goeskade 15 Goes tel. 01100-3029 VOOR BOUW- EN GRAFWERK WIJ PRESENTEREN U MEER DAN HONDERD VERSCHILLENDE SOORTEN NATUURSTEEN ZOWEL RUW ALS GEPOLIJST

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3