NUCHTERE ZAKELIJKHEID EN FEEËRIEKE PRACHT Volgend jaar tachtigduizend nieuwe woningen Meer bouwvakarbeiders Dag van uitersten „Zeg maar weerPerzië" Griepepidemie breidt zich uit in West-Europa Prinsjesdag met „harde" feiten Troonrede hoofdartikel Miljoenennota MALIK MAAKT GOEDE BEURT IN VER. NATIES Minder woningwetwoningen PROrESlANTS-CHRISTELUK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gedifferentieerde suikerbietenprijs Scholen gesloten in West'Duitsland Zie voor Goede stemming in Den Haag V.So vuren raket af op 30 km hoogte F 8.000,— boete geëist TWEE PROBLEMEN Minister Staf bezuinigt Kandidatuur voorzittersplaats ingetrokken Leslie Munro belast met presidium Eenvoudige huizen hebben voorrang Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3809 Hoofdredacteur-, r. HAGooRT Directeur: jacq de Smit Woensdag 18 sept. 1957 r TROONREDE EN MILJOENENNOTA (Zie pagina 5 en 7). Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.21 u., onder 18.48 u. Maan op 0.37 u., onder 16.06 u. Hoogwater donderdag 19 sept.: Vlissingen: 9.12 u. 1.23 m., 22.01 u. 1.44 m. Terneuzen: 9.40 u. 1.41 m., 22.28 u. 1.62 m. Wemeldinge: 10.38 u. 1.22 m., 23.26 u. 1.42 m. Zierikzee: 10.19 u. 1.06 m., 23.12 u. 1.24 m. In de memorie van toelichting op de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt minister Mansholt o.a. mede dat gezocht wordt naar een vereenvoudigde garantiere geling voor tarwe en een gedifferenti eerde garantieprijs voor suikerbieten voor klei-, zand- en veengebieden. Aan inkrimping van de suikerbie tenteelt behoeft voorlopig niet te wor den gedacht. 0 In Wageningen is gisteren de 41ste Landbouwweek geopend. De regering in Teheran heeft het verbod op het gebruik van het woord „Perzië", dat de vader van de huidige sjah, Reza Sjah, indertijd afkondigde, ingetrokken. De vorige sjah had inder tijd ook de buitenlanders gevraagd „Iran" i.p.v. „Perzië" te zeggen, doch de regering laat nu het gebruik van beide woorden toe, omdat buitenlan ders nogal eens „Iran" met „Irak" ver warren. Ook trekken de buitenlanders zich niet al te veel van het verbod om „Perzië" te zeggen, aan. De griepepidemie heeft nu vaste voet in West-Europa gekregen. In West-Duitsland heeft zich een tweede geval van griep met dodelijke afloop voorgedaan. Veel scholen in de Bonds republiek zijn gesloten. In België zijn verscheidene geiso- leerde centra van Aziatische griep. Hier en daar zijn scholen gesloten en in sommige grote steden mogen de mi litairen de kazernes niet verlaten om verspreiding van de ziekte, die niet kwaadaardig is, te voorkomen. Ook in Zwitserland is een aantal ge vallen van Aziatische griep geconsta teerd, evenals in Frankrijk. In Engeland heeft de griep meer ter rein gewonnen. In Manchester bleven gisteren 7.000 schoolkinderen ziek thuis. Voorts verschenen een 300 chauffeurs en conducteurs van de bus diensten in de stad niet op hun werk. In Bury, (Lancashire), zijn 1.400 van de 7.000 schoolkinderen ziek. (Van onze parlementsredactie) Prinsjesdag is een dag van uitersten. Enerzijds is daar de nuchtere zakelijkheid, de keiharde werkelijkheid van de miljoenennota, ander zijds de feeërieke pracht van de gouden koets en de betoverende praal van galacostuums en staatsiegewaden. Dit jaar lag de verhouding tus sen die zakelijkheid en die pracht iets anders dan gewoonlijk. Mil joenennota en troonrede bleken „harder" dan ooit en het uiterlijk vertoon op Prinsjesdag 1957 miste iets van de fleur en de feestelijk heid van voorafgaande jaren. Want temidden van de schittering van koets en uniformen schitterde het veelbezongen oranjezonnetje door afwezigheid. De lucht zat potdicht en af en toe miezerde een buitje op de duizenden regenjassen, parapluus en plastic hoedenschermpjes. Het leek wel of de natuur zich geroepen voelde om het beeld van som berheid, dat begroting en troonrede boden, te vervolmaken. Het moge Prinjesdag 1957 dus in vele opzichten niet mee gezeten heb ben, het is niettemin een echte feest dag geworden, een hoogtijdag in ons staatkundig leven. Het weer was drui lerig, maar de stemming leed er niet onder. Het koninklijk paar gefotografeerd in de Ridderzaal tijdens het uitspreken van de troonrede door H.M. de Ko ningin. PAGINA 5 PAGINA 7 De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat zij deze maand een vierdelige raket zal afschieten van een platform, dat op ruim dertig km hoogte aan een ballon bevestigd zal zijn. Inkomsten verzwegen voor belastingdienst De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen een dokter uit Den Helder, die in 1954 achtduizend grlden inkomen niet op- gat' aan de belastingdienst, een boete van achtduizend gulden geëist. De arts had op naam van zijn vrouw een rekeningcourant bij een kunst mesthandel geopend en geld, dat hij contant ontving, op die rekening ge stort. Bij onderzoek kwam de ontdui king uit. Koning Saoed breekt kuur af Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal zijn kuur in Baden-Baden voortijdig afbreken. Donderdag vertrekt hij reeds naar Genève, zo is in hofkringen ver nomen. De reden hiervan schijnen familie-omstandigheden te zijn. 0 Na de devaluatie van de Finse mark, waartoe de Finse autoriteiten zondag zijn overgegaan, heeft de Fin se regering gisteren de prijzen bevro ren op het peil van zaterdag j.I. De aankomst van de gouden koets met het koninklijk paar op het Binnenhof. Commissie Soekarno-Hatta voor „legervraagstukken" De leiders van de verdeelde Indone sische strijdkrachten hebben besloten de oplossing van de „vraagstukken van het leger" aan een commissie over te laten, die zal worden geleid door pre sident Soekarno en dr. Hatta. V.N.-agenda Voor de opening van de twaalfde Algemene Vergadering der V.N. heeft de heer Sehürmann, de permanente gedelegeerde van Nederland te New York als zijn mening te kennen ge geven, dat de bijeenkomst zal worden beheerst door de ontwapeningskwestie en waarschijnlijk door het Algerijnse vraagstuk. Een kwestie, waar Nederland zich dit jaar weer bijzonder veel moeite voor zal geven, is de oprichting van Sunfed, het speciale fonds tot onder steuning van behoeftige landen. 0 De secretaris-generaal van de V.N. heeft voorgesteld de kwestie van de vrijmaking van het Suezkanaal op de agenda van de Algemene Vergadering van de V.N. te plaatsen. 0 De organisatie van oud-strijders in Algiers heeft gedreigd met een sta king van alle Europeanen uit protest tegen het wetsontwerp betreffende het bestuur van Algerië. Raketwapens van Amerika Minister Staf heeft een aantal be zuinigingen in de exploitatie van de krijgsmacht opgelegd. Hij noemde in de memorie van toe lichting op de begroting van het de partement van oorlog als voorbeelden een vermindering van het elektrici teitsgebruik, 10 procent reduktie op het drukwerk, beperking van het on derhoud van gebouwen en een verla ging van het aantal dienstreizen voor het bijwonen van internationale ver gaderingen. Een verlaging van ver schillende personeelsbezettingen op de departementen, gepaard aan een met uitzondering van de werkplaatsen en magazijnen overigens voor de gehele krijgsmacht geldende „perso neelsstop", zal voorts geleidelijk tot besparingen op de personeelskosten leiden. In de memorie van toelichting zelf wordt gezegd dat van de Amerikaanse regering bericht is ontvangen dat bin nen afzienbare tijd de uitrusting voor een bataljon „Honest John" aan Ne derland ter beschikking zal worden ge steld, welke moderne raketwapens een welkome versterking van de veldartil lerie zullen betekenen. Het bouwprogramma voor 1958 sluit op een bedrag van 2827 miljoen. Voor zover het de gebouwensector betreft, is afgezien van een beperking, die haar oorzaak zou kunnen vinden in mogelijke of te verwachten financiële omstandig heden. De bedragen zijn bepaald door verwachtingen omtrent de beschikbare DE BILT ZEGT: Opnieuw iets zachter. Vooral aanvankelijk hier en daar enige regen of motregen, later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Opnieuw iets zach ter. De twaalfde bijeenkomst van de Verenigde Naties, die gisteren te New York is begonnen, zal gepresideerd worden door de Nieuvzeelander sir Leslie Munro. Prins Wan Waitajakon van Thailand die de elfde bijeenkomst heeft gepre sideerd, merkte in zijn openingswoord op dat de V.N.-resolutie betreffende Hongarije niet is nagekomen. Dr. Malik, Russisch afgevaardigde, trok zijn kandidatuur terug „ten be hoeve van mijn goedé vriend sir Leslie Munro". Malik kreeg voor deze geste veel applaus. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, noemde dr. Malik een „ver boven de middelmaat uitstekend man", die „blijk had gegeven van staatsman schap en toegewijdheid aan de begin selen en idealen der Verenigde Na ties". Andere afgevaardigden lieten zich in dezelfde geest uit. Met een toespraak, waarin hij het wezen der V.N. besprak, aanvaardde de nieuwe voorzitter zijn functie. Er zullen dit jaar meer dan tachtigduizend woningen gereed komen en de verwachting is dat in 1958 een zelfde aantal in aanbouw zal kunnen worden genomen. Dit deelt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. Witte, mede in zijn memorie van toe lichting op zijn ontwerp-begroting voor het volgend jaar. Er zullen echter minder woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, name lijk 40.000 (in 1956 en in 1957 43.000), daar de toestand van de schat kist en de algemene economische situatie het onmogelijk maken ver der te gaan. Met het oog hierop zal het tot nu toe gevoerde beleid in bepaalde opzichten worden herzien. Van particuliere zijde zullen tenminste 40.000 -woningen in aanbouw moeten worden genomen, waarbij de bouw van woningen waaraan de grootste behoefte bestaat, in het bijzonder zal worden be vorderd. Daarom zullen de voor de bouw van particuiere woningen uit te keren premiebedragen afhankelijk worden ge steld van de huurprijzen. Ten behoeve van de woningwetbouw is de voorschotregeling ex artikel 56 van de Woningwet hervat. Op de buitenge wone dienst van de begroting is hier voor 540 miljoen uitgetrokken. De consequentie hiervan Is dat de ge meenten niet zelf meer de woningbouw mogen financieren, naar de minister zegt om deze in staat te stellen hun finan- oiële positie te saneren. De voorschotten zullen bij voorrang worden verleend voor de bouw van eenvoudige arbeiders woningen. Subsidieregeling De wijziging van de subsidieregeling voor particuliere bouw is maandag in gegaan. Zij komt erop neer dat voor huurwoningen waarvan de huurprijs be neden een bepaald bedrag blijft, de pre mie 125 pet bedraagt van de tot nu toe gebruikelijke premie. Voor huizen met hogere huren wordt slechts 50 pet. van de premie verstrekt, terwijl voor wo ningen met de hoogste huren (in de drie grote steden boven 170 per maand) in het geheel geen subsidie meer zal wor den verleend. Ook voor niet-huurwonin- gen met een hogere bouwprijs dan 30.000 moet niet op een subsidie wor den gerekend. Voor eigen woningen, die in aanmerking komen voor de facilitei ten ter bevordering van het eigen-wo- ningbezit, zal de normale volle premie blijven gelden. Eigen woningen, die rooi de faciliteiten niet in aanmerking ko men, zullen met een halve premie wor den gesubsidieerd, mits ze niet meer dan 30.000 kosten. De minister wil hiermee bereiken dat er zoveel mogelijk huizen komen van de types waaraan de grootste behoefte bestaat. bouwcapaciteit. Het goedkeuringsbeleid zal er op gericht blijven het beschikbare arbeidspotentieel ten volle produktlef te doen zijn, zonder dat de bouwmarkt overspannen raakt. Een essentiële voor waarde daarvoor acht de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid het zoveel mogelijk handhaven van een vol le en continue bezetting. Aangenomen wordt, dat het aantal ar beiders in de bouwnijverheid enige stij ging zal ondergaan. Ook is rekening ge houden met uitbreiding van het door werken in de winter en met een ver hoging van de arbeidsproduktiviteit als gevolg van rationalisatie, mechanisatie en continuiteitsbevordering. Met het oog hierop is ten opzichte van 1956 een pro- duktievermeerdering van 7,5 pet. aan vaardbaar te achten. Voor 1958 is dan ook een produktie van 2330 miljoen in de gebouwenseetor geraamd, waarvan 1345 miljoen (ruim 60 pet) voor wo ningen, 45 miljoen voor boerderijen en 24 miljoen voor overige agrarische ge bouwen. In de nijverheidssector wordt gerekend op een produktie voor 350 miljoen, in de sector van handel en ver keer voor 135 miljoen. Voor de bouw van ziekenhuizen, psychiatrische inrich tingen en verpleeghuizen is 57 miljoen uitgetrokken, voor kerken 23 miljoen en voor scholen 190 miljoen. Het be drag voor overige bijzondere gebouwen is vrij aanzienlijk verlaagd, namelijk tot 33 miljoen. De verlaging is een gevolg van het niet meer verantwoorden van de bouw van Ambonezenkampen. Deze kampen zijn in de woningsector opge nomen voor 6 miljoen. Overheidsbouw Het bouwprogramma voor overheids gebouwen is tot het uiterste besnoeid. Desondanks acht de minister een bedrag van 38 miljoen nodig, terwijl hij voorts 90 miljoen gewenst acht voor verbou wingen. De weg- en waterbouwkundige werken tenslotte zullen met 10 pet min der moeten worden uitgevoerd dan de raming, voor 1957, zodat er 497 miljoen beschikbaar is.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1