Knnststofplaten lijmen? Ceta-Bever! Elf jaar oud treinongeluk voor gerechtshof te Amsterdam Uw kind belééft wat het leest! Piet Rentmeester (Yerseke) eerste in Kruiningen Na fel betwiste eindsprint Geen beslissing over Chr, volleybalorganisatie Waardebon Jo de Roo werd eervolle tweede J* Aanraad won wielercourse te Zuidzande Gebroeders CRUCQ Zeeuws Kampioen Gouden Jubileum Schaakvereniging Oud-Middelburg verloor eervol van Landskampioen V.A.S. Kruidenkracht! Deputaatschap Gezinsweek Jongen viel uit rijdende trein m een christelijk gezin een christelijke krant Dinsdag 17 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 In een fel betwiste eindsprint waarin Jo de Roo zijn zwaarste concurrent was, kon de kleine, maar sterke Piet Rentmeester, zaterdag in Kruiningen zegevierend sjjn arm omhoog steken. Dit was het slot van een enerverende en uiterst boetende course en hiermede waren de bloemen terecht gekomen bij één der grote animators die vanaf het prille begin een grote activiteit had tentoongespreidt. Andermaal bleek, dat de Zeeuwen op eigen grond moeilijk te kloppen zijn en dat zij in leder geval de hoogste ogen gooien, wanneer de vette prijzen worden verdeeld. De organiserende wielerclub „Rentoc" trof het niet al te best met de weers omstandigheden, zodat het aantal toe- fchouwers veel minder was dan we in Kruiningen gewend zijn. De eerste ronden kenmerkten zich door een zeer hoog tempo vanwege een directie actie van Piet Rentmeester die enige tijd voor het peleton bleef uit- draven maar toch spoedig tot de orde werd geroepen. Nadat de rust was her steld kwamen in één van de vele en ge vaarlijke bochten die het parcours rijk was enkele renners ten val, w.o. Kees Oosthoek, die daardoor de strijd moest staken. Hierna trachtten om beurten diverse renners een bres te slaan, maar voor lopig werd niets toegestaan. Leven in de brouwerij Even voor halfkoers kwam er nieuw leven in de brouwerij toen Jaap Huis- soon alleen het hazenpad koos en ruime voorsprong nam. De treinloper uit Heinkenszand gaf blijk een serieuze poging te wagen en de strijd ontbrandde nu in alle hevigheid. Rentmeester, Van Wetten, Van Beers, Niesten en een sterke Jo de Roo, die na zijn val in België goed aan het „terug komen" is maakten zich uit het peleton los en hun achtervolging had succes. Huissoon die tien ronden alleen op kop gereden had werd tenslotte ingelopen. De kopgroep waaruit Van Beers door bandenpech terugviel was nu definitief gevormd. Wel trachtten Bram Heeren en V. d. Horst nog aansluiting te krijgen, maar hun moedige poging leed schip breuk. De grote matadoren bleven Nies den, Van Wetten, en het trio Zeeuwen tie Roo, Rentmeester en Huissoon. Is de slotfase werd de strijd tussen dit Vijftal zeer spectaculair. De strijdlustige Rentmeester en Coen Niesten, die een zeer sterke indruk maakte, demarreer den om beurten maar steeds werd het gat gedicht door Jo de Roo. Onder dit geweld bezweek Arie van Wetten. Bij net ingaan van de laatste ronde moest Hij afhaken, zodat vier renners elkaar de hoogste eer betwistten in de eindsprint. Rentmeester klopte De Roo met een lengte. Uitslag Van Wetten die als vijfde over de Streep ging werd later door de jury als In Zuldzande werd zaterdag een wie lercourse voor nieuwelingen verreden, die een fraaie zege opleverde voor Jos Aanraad. Samen met Kees Raas was Aanraad één v»s de grote inspirators voor een boeiend wielergevecht. Met nog acht van de zestien te rijden ronden voor de boeg viel de grote be slissing toen Aanraad een verrassende sprong waagde die direct perspectief bood omdat deze aanval niet tijdig door de rest werd gepareerd, hoofdzakelijk door gebrek aan courage. De fraaie solo race van Aanraad werd dan ook beloond met de verdiende bloemen. Kees Raas won tijdens deze wedstrijd een klassementsprint met 14 punten voor Aanraad één van de grote inspirators bestond uit een naaimachinekast ter waarde van f100, De uitslag luidde: 1 J. Aanraad (Oud- Gastel) 65 km in 1 uur 53 min.; 2 op 2 min. C. Raas ('s-Heerenhoek)3 A. van Ark (Achtmaal); 4 Rosenberg (Ter- heijden); 5 Hopman (Zaandam); 6 Tel (Zaandam); 7 Biemans (Ulvenhout); 8 J. Vos (Roosendaal); 9 C. de Schipper (Kapelle-Biezelinge)10 De Heer (Cas- tricum); 11 V. d. Vijver (Axel); 12 En gels (Dubbeldam). Motorsport Voor de laatste rit van het K.N.M.V.- olubrittenkampioenschap van Zeeland bestond weinig belangstelling. Slechts 12 deelnemers verschenen te Middelburg aan de start voor de 71 km lange kaart- leesrit door Walcheren. De uitslag was: Soloklasse: 1 J. J. Crucq, Arnemuiden 4 strafpunten; 2 Jansen, Middelburg 10; Duoklasse: 1 Flipse, Nieuwland; 4; 2 Jongepier, Se- rooskerke 8; 3 Louws, Serooskerke 13; 4 C. Crucq, Arnemuiden 19; 5 Damman, Middelburg 20; 6 Buyze, Sluiskil 22; Autoklasse: 1 P. van Boven, Lewedorp 12; 2 Gelok, Goes 13; 3 Zwankhuizen, Vlissingen 36; 4 Geldof, Serooskerke 42. Door deze uitslag ging de Zeeuwse ti tel in de soloklasse naar J. J. Crucq te Arnemuiden, die als enige aan alle drie de ritten had deelgenomen met een to taal aantal strafpunten van 39 (10-16-4). In de duoklasse ging het kampioen schap naar C. Crucq uit Arnemiuden met een totaal van 69 strafpunten (21- 29-19). De verdere eindstand in deze klasse was: 2 Buyze, Sluiskil 133 (81-30- 22); 3 Damman, Middelburg 394 (130- 244-20). Ook in de autoklasse kon slechts een deelnemer in de eindstand worden ge klasseerd. Het was P. van Boven uit Lewedorp met een totaal van 66 straf punten (29-25-12). De Gebr. Crucq uit Arnemuiden zullen nu Zeeland vertegenwoordigen in de rit om het landelijk kampioenschap, welke op 5 oktober in de omgeving van Doe- tlnehem wordt verreden. tiende geklasseerd, omdat gebleken was dat hij in de derde ronde niet was door gekomen. De uitslag luidt: 1 P. Rentmeester (Yerseke) 104 km ln 2 uur 41 min. 30 sec.) 2 J. de Roo (Schore)t 8 C. Niesten (Beverwijk)4 J. Huissoon (Heinkens zand); 5 W. Heeren (Roosendaal); 6 O. v. d. Zande (Halsteren)7 H. v. Gierum (St. Wiilebrord); 8 J. Duinkerke (Bors- sele); 9 C. v. d. Horst (Standaardbuiten) 10 op een ronde A. van Wetten (Noord- wijkerhout); 11 J. C. Beers (Zaandam); 12 Jos Heeren (Roosendaal); 13 op twee ronden A. v. d. Groenendaal (St. Mich. Gestel)14 A. Nuyten (Tilburg)15 P. Goorden (Nispen). ONDERSTEUNING VOERGRAANMARKT In een bespreking met de minister heeft het Landbouwschap nogmaals ge wezen op de omstandigheid, dat de voor oogst 1957 ln vooruitzicht gestelde prij zen voor voedergranen niet worden be haald. Dit wordt mede veroorzaakt door dat nog buitenlandse partijen worden aangevoerd, die reeds eerder nl. toen de monopolieheffingen nog op een lager prijspeil waren afgestemd waren ge kocht, doch vooral door een groot aan bod uit binnenlandse oogst. Het Landbouwschap wijst in dit ver band nog eens op het belang van gro tere spreiding van het aanbod, waarbij verwacht mag worden, dat de basis prijzen verder in het seizoen dichter zullen worden benaderd. De minister heeft inmiddels toegezegd, de mogelijkheid tot aanbieding aan het Aan- en Verkoopbureau voor Akker- bouwprodukten te zullen openstellen in dien de marktprijzen niet binnenkort het in vooruitzicht gestelde minimum-niveau zullen bereiken. Te Newport, Rhode Island, waar de Amerikaanse president voor een va kantie vertoeft, heeft president Eisen hower een bespreking gehad met Or- val Faubus, de gouverneur van de staat Arkansas, waar de integratie op de scholen, vooral in het stadje Little Rock, zoveel voeten in de aarde heeft. De foto laat zien hoe de president (links) en de gouverneur elkaar de hand drukten na de conferentie. Ingezonden mededeling (adv.) De schaakvereniging Middel burg is de viering van haar 50- jarig bestaan met een wel zeer in teressant evenement begonnen. In de stijlvolle burgerzaal van het hoofdstedelijke stadhuis speelde namelijk een tiental oud-schakers van de jubilerende vereniging, die thans allen elders in het land wo nen, tegen de kampioen van Ne derland, het Amsterdamse VAS. Voor de aanvang van de wedstrijd opende drs M. C. Verburg, de voorzitter van de jubileumcommissie, de feestelijk heden. Hierna bracht jhr mr Schorer de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Spreker merkte op, dat uit dit eve nement nog eens duidelijk bleek, dat Zeeland „hersens exporteert". Namens de „Algemene Zeeuwse" bood hij een ver zilverde toren aan voor de winnaar van de wedstrijd. Drs. J. Scheltens, de voorzitter van de jubilerende vereniging, liet hierna alle oud-spelers de revue passeren, waarhij hij van ieder bepaalde bijzonderheden wist te vermelden. Ook de erevoorzitter, de heer W. de Graaf, kreeg een plaatsje in deze revue. Drs. Verburg wees hierna nog op de ruimere mogelijkheden voor Zeeland in de toekomst. Na de verwezenlijking van het Deltaplan zal het voor Zeeland waar schijnlijk niet meer nodig zijn om zijn beste krachten te exporteren. Nadat nog de secretaris van V.A.S., de heer H. Molenbroek, de gelukwensen van zijn vereniging had overgebracht, begon de strijd. Deze had een bijzonder spannend verloop en toonde onomstote lijk aan, dat Middelburg, indien het niet zo veel van zijn beste spelers had zien vertrekken, inderdaad tot de beste clubs van het land zou hebben behoord. Het werd nu een 4%5(4: nederlaag voor de oud-Middelburgers, doch had niet één van hen bij het scheiden van de markt een blunder gemaakt, de uitslag zou juist andersom zijn geweest. In ieder geval een bijzonder eervol resultaat te gen deze sterke kampioen van Neder land. De partijen stonden op uitstekend peil. Jaap Woudstra boekte de eerste neder laag voor Middelburg, doch Graaf van den Bosch bracht de balans in even wicht, waarna Maartense voor een Mid delburgse voorsprong zorgde. Na vijf partijen was de stand precies gelijk en tenslotte won V.A.S. met het kleinst mogelijke verschil. De uitslagen waren; C. Orbaan (Oud- Middelburg)—T. D. van Scheltinga 1—0; Graaf van den Bosch-W. J. Wolthuis 10; G. G. BoonJ. Bink 01; J. L. WoudstraH. de Vries 01; J. J. v. d. Endemr J. K. Frankx 01; J. H. Ver leurH. Molenbroek VzVz\ J. Orbaan G. H. Addinks 16; K. Maartense J. Wilmink 10; drs M. C. Verburg N. Luza 01; R. v. d. HarstK. Sint 0—1. Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver- schillende Kruiden met elk een eigen werking, Drink Herbesan Kruidenthee en word weer j een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) Lezingen Groninger kustvaart Het Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht" houdt een aantal lezingen (toegelicht met films), t.w. op 17 september te Zierikzee, 18 september te Tholen, 19 september te St. Maartens dijk, 23 september te Goes, 24 september te Middelburg, 25 september te Vlissin gen en op 26 september te Yerseke. (Van onze sportredactie) Dat het moeilijk is een beslissing te nemen inzake een chr. volleybalorgani satie is in de te Amersfoort gehouden vergadering van de Ned. Chr. Sport Unie met vertegenwoordigers van de Chr. volleybalclubs nog eens overduidelijk gebleken. De zaak was eenvoudiger geweest wanneer de Christelijke sportbeoefena ren zich van meet af aan in eigen ver hand hadden georganiseerd. Nu de si tuatie te lang op zijn beloop is gelaten doen zich allerlei problemen voor die niet zo maar zijn op te lossen. Met grote ernst heeft men onder lei ding van de heer C. van Oosterom te Rotterdam zich met deze zaak bezigge houden. Voorop dient te worden gesteld dat de Chr. volleybalclubs dit spel wen sen te beoefenen en te propageren in het licht van een bijbelse beschouwing om trent het wezen van de mens en zijn roeping. Daarover is men het in Chr. kring volkomen eens. Echter kon men niet tot een besluit komen, daar er slechts ver tegenwoordigers van zeven verenigingen ter vergadering aanwezig waren. En dus blijft het vooralsnog een vraag of de Chr. volleyballers de band met de Ne- vobo geheel of gedeeltelijk zullen ver breken. Men gaat in ieder geval niet over één nacht ijs en zal deze zaak in de kring van de eigen verenigingen nog eens onder ogen zien, waarna de beslissing zal val len. Een beslissing, die gezien alles wat momenteel op het spel staat, voor de Chr. sportorganisaties in ons land vér strekkende gevolgen zal kunnen hebben. Want dit is beslist niet een zaak van de N.C.S.U. of van het N.C.G.V., maar van allen die de Christelijke sportgedachte positief willen ontwikkelen. Reserve-legerpredikanten Opnieuw hebben 21 theologen het mi litair uniform aangetrokken om voor de tijd van een jaar en zes weken als gees telijk verzorger der militairen onder de wapenen te komen. Van deze 21 hebben de Geref. Kerken ditmaal het leeuwen aandeel geleverd, nl. tien predikanten. Negen reserve-legepredikanten komen uit de Ned. Herv. Kerk, een predikant is uit de kring van de Geref. Kerken (onderh. art. 81 K.O.). Gereformeerde Synode (Van een onzer verslaggevers) Reeds een aantal Jaren wordt in Ne derland de „gezinsweek" gehouden. Ook van gereformeerde zijde werkt men daar aan mee. In de interkerkelijke commis sie voor de gezinsweek heeft ds. Th. Del- leman te Groningen zitting. Op grond van zjjn klacht, dat dit werk toch te weinig aandacht van de Gereformeerde kerken heeft, heeft de generale synode thans op suggestie van ds. Delleman besloten een deputaatschap voor de gezinsweek voor te stellen. Reeds had de vorige synode deputa- ten benoemd, die zich mét het vraag stuk der gezinsvorming bezighouden. Wel een bewijs, dat de synode oog heeft voor de hier aan de orde zijnde vragen. Graag zou ds. Delleman zien, dat de sy node verder ging. Dr. L. Praamsma van Groningen-zuid verzette zich tegen de vorming van een deputaatschap. Hij achtte voor dit werk geen deputaten nodig, mede omdat men dan gevaar loopt, de weg van het perfec- tionsme op te gaan. Ouderling B. Geleynse van Doetin- chem was het hier niet mee eens. Als men in dit werk zit, weet men hoe moei lijk het bv. is om in de gezinsweek sprekers uit de Gereformeerde kerken te krijgen. En toch is het zo nodig, zei hij, dat wij het eigen gereformeerde ge luid kunnen laten horen. De benoeming van deputaten zou een goede ruggesteun zijn voor werkers ln deze arbeid. Bij meerderheid van stemmen besloot de synode tot de instelling van een de putaatschap over te gaan. Deze discussie over de gezinsweek was een onderdeel van de bespreking van het rapport van „deputaten voor de correspondentie met de hoge overheid". Deze deputaten vergaderen nimmer en toch verricht het deputaatschap veel en voortreffelijk werk. Dit komt, zei de praeses der synode, ds. P. N. Kruyswijk, doordat één man in dit deputaatschap alle zaken met de grootste voorkomend heid zelf „wel even" ln orde maakt: mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. Ds. Kruyswijk meende, dat de dank der synode wel speciaal de heer Donner moet gelden, voor wat hij in wezen voor de Gereformeerde kerken doet. ARCHIEF NAAR UTRECHT Met belangstelling nam de synode ken nis van het rapport betreffende het ar chief der Gereformeerde kerken. De heer H. Hoekstra te Rotterdam, die enige ja ren geleden tot archivaris werd be noemd, heèeft in de beperkte ttjd, die hem ter beschikking staat (een dag per Ruim elf en een half jaar nadat een jongen bij een treinongeval ernstig werd verminkte heeft gisterochtend voor het gerechtshof te Amsterdam 'n civiele procedure in hoger beroep ge diend, waarbij de verdedigers van de spoorwegen en van de betrokkene, de thans 17-jarige G. Leijgraaff, in uit voerige pleidooien de ware toedracht van het ongeluk hebben trachten vast te stellen. Op 1 januari 1946 viel het toen 6- jarige knaapje bij Zevenhuizen nabij Gouda uit een rijdende trein, waarbij hij zo ernstig werd gewond dat hij een been moest missen. Enkele jaren ge leden werd een zaak aanhangig ge maakt voor de rechtbank te Utrecht, waarbij de N.S. veroordeeld werden tot een schadevergoeding van f 15.000 (eis f20.000). Mr. B. de Brauw, die voor de spoor wegen optrad, betoogde dat uit gege vens en getuigenverklaringen bleek dat de spoorwegen geen schuld trof fen, maar dat het jongetje waarschijn lijk met de deurkruk had gespeeld. Hij verklaarde nadrukkelijk dat de sloten van de portieren in die wagon zeer deugdelijk waren, bovendien was het rijtuig pas gereviseerd. In het portier zat een z.g. veiligheidsslot dat eerst na een tweevoudige handeling kon wor den geopend. Pleiter van Leijgraaff, mr. L. Wi- chers Hoeth, voerde aan, dat het geens zins bewezen geacht moet worden, dat het slot deugdelijk was. Wel was vast gesteld dat de trein indertijd met te grote snelheid over enkele wissels was week) reeds veel aan de ordening en beschrijving mogen doen. Ds. Kruyswijk achtte dit werk van veel belang. De Gereformeerde kerken hadden een verschrikkelijke achterstand in dit opzicht, vergeleken bij andere kerken. Het archief zal ter zijner tijd worden ondergebracht in Utrecht. De generale synode besloot, nadat hierover in ruime mate was gediscus sieerd, de naam van de stichting te Baarn, waaronder de Nijenburgh en de Jelburg ressorteren, aldus vast te stel len: Stichting Gereformeerde opleidin gen. gereden, waardoor de wagons erg ge schommeld hadden. H;j achtte het niet uitgesloten dat L. door het hevige heen en weer gaan naar buiten was geslin gerd. „Misschien was het portier wel niet helemaal gesloten. De N.S. be schikken niet over veldoende getuigen om een overtuigend bewijs te leveren zo meende mr. Wichers Hoeth. Het hof zal op 31 oktober uitspraak doen. Uitbreiding taak staats secretaris van OKW Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ic de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. B. G. A. Hoppener, mede belast met de beharti ging van de zaken, ressorterende ondey de afdeling kunsten van het ministerie. Deze hebben betrekking op de heden daagse kunst (muziek en zang, toneel en letteren, beeldende kunst en film). De taak omvat thans, behalve het hier boven aangegevene, de zaken, welké liggen op het terrein van jeugd vorming en volksontwikkeling, lichamelijke oefe ning en sport, radio, televisie, pers, oud heidkunde en natuurbescherming. Openbaring geheim „Bijstand-krant" Woensdagavond 19 september tijdens het programma van „The Ramblers", dat te 20.15 uur aanvangt en om 20.45 uur beëindigd wordt, zullen de geheimen aan de „Bijstand-krant" verbonden bekend worden gemaakt. Het programma wordt uitgezonden via Hilversum 1 (402 m.) 68 prijsbepalendo exemplaren, die recht geven op totaal ƒ25.000,aan waardevolle prijzen, zijn door notaris Mr. M. J. Meijer (Amster dam) gevoegd bij de 3.000.000 kranten, die tussen 3 en 10 september huls aan huis bezorgd zijn. Slapende rijk worden kan men niet, want men is verplicht, om in het bezit te komen van de aan de krant verbon den prijzen, naar het radioprogramma te luisteren. Ingezonden mededeling (adv.) Geef uw kind een boek en binnen vijf minuten is het een ontdekkingsreiziger in het barre Noorden', draaft als een cowboy over de eindeloze prairie of zwerft als arm verschoppelingetje door kille, natte straten van een grote stad.,.. Het heeft een onbegrensde verbeeldingskracht en stelt zich zonder enige reserve open voor illes wat het leest. Voor illeszonder reserve.... bedenk daarom hoe verkeerde lectuur onherstelbare schade kan aanrichten in de ziel van Uw kind. Dit geldt niet alleen voor boeken of andere kinderlectuur, maar ook en vooral voor de krant. Zelfs volwassenen ontkomen niet aan de goede of slechte invloed van hun krant. Hoe geweldig moet die invloed dan zijn op Uw kind, dat nog niet critisch kan lezen.... Kies daarom een krant die Uw eigen Christelijke levensovertuiging weerspiegelt. Een Christelijk dagblad, dat dwars door dit wereldgebeuren heen elke dag opnieuw getuigt van die éne grote zegevierende waarheid: Christus hééft overwonnen en zal overwinnen I Stuur nog vandaag onderstaande bon op aan de Nederlandse Christelijke Dagbladpers. Naam Straat: Woonplaats abonneert zich hierbij op het „Zeeuwsch Dagblad" Hij wenst het abonnementsgeld te betalen; per week per maand vanaf 1 oktober 1957 per kwartaal Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan „Zeeuwsch Dagblad", Postbus 4, Goes. De in de 2e helft van september verschij nende nummers ontvang ik dus GRATIS.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4