VOLSTREKTE MEERDERHEID VOOR DR ADENAUER Buitengewesten hebben succes in Djakarta Grote stembuszege van C.D.U. tn West-Duitslanib Duikers bekeken wrak van „De vergulde draeck" Stabiliteit in buitenlandse politiek is verzekerd Middenstand en Euromarkt Zal koning Hoessein van Jordanië aftreden? Weer bondskanselier Meer dan 177,000 televisieontvangers Kerk in de Congo Man doodgereden door trein Trein greep wielrijder Griep hindert manoeuvres Spionage in Oostenrijk Gasten uit Texas in Amsterdam -insdag 17 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina DE VERKIEZINGEN in Duitsland zijn een klinkende overwinning geworden voor dr. Konrad Adenauer en de C.D.U., de confessionele partij in de bondsrepubliek, waarin zowel rooms-katholieken als pro testanten zijn georganiseerd. De grootste tegenstander, de socialis tische partij met Ollenhauer aan het hoofd, heeft het niet kunnen winnen van de staatsman Adenauer, die in de afgelopen jaren de Westduitse hondsrepubliek een belangrijke partij heeft doen meespe len in het internationale orkest. Het belangrijkste van de verkie zingsuitslag is niet dat de meerder heid van de Westduitse stemgerech tigden zijn stem heeft uitgebracht op een christelijke partij en dus heeft verklaard dat in West-Duitsland het b 1 eid in de eerstvolgende jaren moet zijn gestempeld door een levens- Is schouwelijke overtuiging deze visie op de betekenis van de stembus is in Duitsland veel minder sterk dan in Nederland belangrijker is dat het Westduitse volk te kennen heeft gegeven, dat het de buitenlandse poli tiek van Adenauer onderschrijft. De bejaarde bondskanselier heeft in de afgelopen jaren sterk gepleit voor samenwerking met de westerse lan den en hij heeft zijn streven ook ge realiseerd, ondanks de sterke opposi tie van de socialisten. Stabiliteit Na het bekend worden van de ver- kiozingsuitslag heeft Adenauer ver klaard dat nu een stabiele binnen- en buitenlandse politiek voor de volgen de vier jaar is gewaarborgd. Degene, die nu bondskanselier zal worden, heeft een zware verantwoordelijkheid te dragen, meende Adenauer. Het is vrijwel zeker dat de nieuwe bondsdag Adenauer als bondskanselier zal kie zen, Dat hij in de nieuwe kanseliers- periode een zware verantwoordelijk heid te dragen krijgt, zal niemand Willen onakennen. Het is namelijk niet alleen de buitenlandse politiek, die voor West-Duitsland van grote be tekenis is. In zekere zin heeft deze politiek er toe bijgedragen, dat de C.D.U. bij de stembus een grote overwinning heeft behaald, maar voor het gewone volk, voor de doorsnee Duitser, is het, in zijn ogen uiteraard, van veel meer be lang, dat „der alte Fuchs" heeft ge zorgd dat er in het naoorlogse Duits land welvaart is gekomen, dat „het economische wonder" is ontstaan. Een bekend gezegde luidt, dat de liefde door de maag gaat. Welnu, ook de liefde voor een staatsman is daar niet vreemd aan. Adenauer heeft de wind in de zeilen gehad in de afgelo pen jaren. Het overwonnen volk kon zich de allures van de overwinnaar veroorloven en dat hebben de Duitse stemgerechtigden weten te waarderen. Hereniging Opva end is het dat het probleem van de hereniging van Oost- en West- Duitsland, dat door dr. Adenauer ook niet nader tot een oplossing kon wor den gebracht, minder sterk schijnt te hebben gespeeld bij het uitbrengen van de stemmen. Het Westduitse volk heeft begrepen, dat een oplossing van het probleem in de geest, zoals van Oostduitse zijde meer dan eens werd gesuggereerd, geen wezenlijke oplos sing is, doch een uitleveren van het vrije deel van West-Duitsland aan machten, waarvan het de kracht wel kan bevroeden, doch liever niet aan den lijve wil ondervinden. In een verkiezingsbijeenkomst bijv., waar Adenauer sprak, riep een arbei der uit de zaal hem kritische woorden toe. „Hoe bent U hier gekomen?" vroeg de kanselier. „Per motorfiets", antwoordde de man. „Had U vier jaar geleden ook een motorfiets?", vroeg Adenauer daarop. Het antwoord van de man ging verlo ren in het applaus van de zaal Volstrekte meerderheid Volgens de door het Westduitse persbureau verstrekte cijfers heeft de christen-democratische partij 14.995. 504 stemmen gekregen tegen de socia listen 9.490.119. Dit betekent, dat Ade nauer verzekerd is van een volstrekte meerderheid in de nieuwe bondsdag. De voorlopige zetelverdeling is vol gens een berekening van het Duitse persbureau Christen democraten 267 Socialisten 169 Vrije democraten 41 Duitse partij 17 Coalitie Adenauer zal, als hij wil, straks een regering uit zijn eigen partij kunnen vormen. Hij zal dat echter waarschijn lijk niet doen, doch ook een beroep doen op de Duitse partij, tot dusver zijn trouwste bondgenoot. Er is binnen de C.D.U. een streven om ook de vrije democraten tot deelneming in een coa litie uit te nodigen. Zelf wilde de bondskanselier zich nog niet over de samenstelling van een nieuwe regering uitlaten. Hij had zijn gedachten daar nog niet over la ten gaan. Wel kon hij zeggen dat er geen coa- liti" -"m C.D.U. en socialisten zou ko- STAATKUNDIG'GEZICHT,,VAN W-DUtTSL men. Ook zei hij, dat zijn partij er niet aan denkt een partij (de Duitse partij) ontrouw te worden met wie zij de re geringsverantwoordelijkheid heeft ge deeld. Over de verkiezingsuitslagen zei hij nog, dat de C.D.U. veel stemmen van arbeiders, in het bijzonder van de jonge generatie, heeft gekregen. Partijcrisis Politieke waarnemers in Bonn me nen dat de socialisten voor een inter ne partijcrisis zullen komen te staan. Er schijnt ontevredenheid te bestaan over de wijze, waarop Ollenhauer het leiderschap van de socialistische par tij uitoefent. Men acht hem, zo ver namen wij gisteren, te bescheiden in de partijpolitiek, in het bijzonder met een tegenstander ais Adenauer, die elk foefje in de propaganda kent, zoals in de afgelopen weken meermalen is ge bleken. Twee opnamen van de algemene verkiezingen, welke in West-Duits land zijn gehouden. Links: Bonds kanselier Dr. Konrad Adenauer brengt zijn stem uit. Rechts: Erich Ollenhauer, leider van de sociaal "V c'»ral te Bonn. Per 1 september waren in ons land meer dan 177.000 televisieontvangers ge registreerd. In de eerste twaalf dagen van september zijn zesduizend nieuwe televisietoestellen aangeschaft. Voor 1 november a.s. verwacht men het 200.000e toestel. De heer J. W. Rengelink, televisie- secretaris van de V.A.R.A., heeft mee gedeeld, dat de steunzender te Goes te gen het eind van dit jaar in gebruik kan worden genomen. In het afgelopen weekeinde heeft men opnieuw gedoken naar het wrak op de zeebodem nabij de Australische stad Perth, waarvan men gelooft, dat het het Nederlandse goudschip „De vergulde Draeck" is, dat in de zeven tiende eeuw is vergaan. De duikers waren de ontdekkers van het wrak, Phillips en Robinson, en een journa list. Twee boten met toeristen volgden hun verrichtingen. De duikers hadden verscheidene koraalstukken gezien in de vorm van kanonlopen. Plet bont gekleurde rif, waarvan deze deel uit maakten had echter niet de vorm van een scheepsromp, hetgeen evénwel na drie eeuwen geen verwondering mag baren. De Indonesische minister-president heeft verklaard, dat de centrale re gering en de leiders van de buiten gewesten tijdens de conferentie voor het nationaal overleg overeenstem ming hebben bereikt over versnelling van de toekenning van autonomie aan de provincies. De eisen van de provincies, aldus de premier, tot een billijker aandeel Ned. Baptisten Centrum Maandag 30 september a.s. zal het nieuwe Ned. Baptistencentrum „De Vin- kenhof" te Bos en Duin in de gemeente Zeist worden geopend. „De Vinkenhof" is een groot landgoed, dat dit voorjaar aangekocht werd door de gezamenlijke Baptistische organisaties. 's Middags zal de predikant-directeur dr. J. J. Kiwiet, worden geïnstalleerd, 's Avonds wordt de jaarlijkse conferen tie van baptistenpredikanten geopend, waarin dr. Kiwiet zal spreken over: „Verwachting en perspectief van het nieuwe centrum". 1 en 2 oktober heeft in het centrum de 34e conferentie plaats van de broederschap van baptistische voorgangers, die geleid wordt door ds. D; Slort (Apeldoorn). Sprekers zijn o.m. lie. dr. H. Luckey, rector van het baptistisch seminarium te Hamburg, dr. F. de Graaf, Hervormd predikant te Rotterdam en dr. W. F. Golterman, Doopsgezind predikant te Amsterdam en secretaris van de Oecu menische Raad van Kerken. Geen devaluatie Spaanse peseta Naar aanleiding van berichten in de pers over de mogelijkheid van een de valuatie van de Spaanse peseta, heeft de Spaanse regering meegedeeld, dat Spanje niet voornemens is, tot devaluatie over te gaan. voor de provincies uit de opbrengst van de export en tot veranderingen in het centrale bestuur in Djakarta, „wachten alleen nog maar op uitvoe ring". De vergaderingen van de Protestant se Raad voor de Belgische Congo zul len niet langer meer alleen in het En. gels worden gehouden, maar ook In het Frans, één van de twee officiële talen van de Congo. Men is hiertoe overgegaan wegens het steeds groter wordende aandeel, aai Congelezen hebben in kerkelijke zaken. Op de laatste vergadering waren lo Congolese afgevaardigden voor hei eerst aanwezig, op volkomen gelijke voet niet de blanke afgevaardigde:-.. Ds. Morrison van Leopoldville, cue reeds gedurende 38 jaar zendeling Is m de Congo, merkte op, dat na 48 jaar zendingsarbeid ln de Congo de Christe lijke boodschap meer dan de helft der bevolking heeft bereikt. De tijd ls ge komen, om meer plaats te maken voor Afrikanen in het bestuur van de kern in de Congo. Volgens statistieken zijn er 2 miljoen protestanten ln de Belgische Congo op een totale bevolking van 12 miljoen. Het zendingswerk ondervindt veei stagnatie door het gebrek aan litera tuur in de inheemse talen. Als een po ging, om ln deze situatie verandering te brengen, zal „ENVOL", het grote protestantse geïllustreerde tijdschrift van de Congo, binnenkort ln drie Con golese talen verschijnen: Klkongo, Lrn- gala en Tschilluba. De Franse editie die ln Leopoldville wordt uitgegeven en een oplage heeft van 40.000, wordt op grote schaal gelezen door Congolezen, die Frans verstaan. Bovendien geeft de Congolese Protestantse Bibliotheek m Leopoldville geregeld literatuur uit m 20 Afrikaanse talen, zowel als In het Frans, Engels en Portugees. Er is een gezangboek in het Kikongo in voorbe reiding, dat ongeveer 1000 gezangen zal bevatten. Het zal verschijnen ln een oplage van 50.000 exemlaren. Wijziging wet V.H.M.O. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van dè middelbaar on derwijswet, de hoger onderwijswet en de pensioenwet 1922. Dit ontwerp heeft be trekking op een betere regeling voor de subsidiëring in de kosten voor het aan kopen, stichten, verbouwen, herbouwen en uitbreiden van de schoolgebouwen en -terreinen der bijzondere scholen voor V.H.M.O. Het houdt ook in een wijziging in de berekening van het bedrag van het subsidie in de exploitatiekosten van die scholen. De wijziging van de pen sioenwet 1922, beoogt het personeel van een door het rijk gesubsidieerd avond lyceum of avond hogere burgerschool en van*een door het rijk gesubsidieerde in richting tot opleiding voor het examen ter verkrijging van een middelbare akte onder de werking van de pensioenwet te brengen. Nabij Best zijn twee arbeiders door de trein Den BoschEindhoven aan gereden. Een van hen, de heer N. Mannersteeg te Nieuwdijk werd op slag gedood, terwijl de andere arbei der, de heer L. Siegers uit Heeze, zwaar gewond naar het Binnenzieken- huis te Eindhoven werd overgebracht. De beide arbeiders verrichtten werkzaamheden aan de spoorlijn in opdracht van een particulier aanne mersbedrijf, toen de trein hen greep. Van de zijde der spoorwegen ver namen wij, dat de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen waren geno men. Op de onbewaakte overweg tussen Etten en Roosendaal is gistermorgen omstreeks half tien de wielrijder P. C. van Garstel uit Nispen door een passerende trein uit Antwerpen ge grepen. Hij -werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Roo sendaal overgebracht. GELD UIT OLIEBUISLEIDING In besprekingen tussen ministers van Syrië en de Libanon en de Trans-Arabi an Pipeline Company (Tapline) heeft Syrië ertegen geprotesteerd, dat aan Saoedi-Arabie een te groot aandeel is aangeboden in de royalties, die de Tap line betaalt voor het vervoer van olie uit Saoedi-Arabie door de buisleidingen naar de Middellandse Zee, wordt van gezaghebbende zijde te Beiroet verno men. De Tapline had verleden jaar aan geboden, de helft van de winst op het vervoer van de olie uit te keren aan Saoedi-Arabie, Jordanië, de Libanon en Syrië, die dan zelf door de verdeling van de royaltie zouden moeten zorgen. De vier landen konden het echter niet eens worden over deze verdeling, waarop de Tapine voorstelde, 63 procent van de helft van de winst op het vervoer van de olie te betalen aan Saoedi-Arabie en de rest te verdelen onder Syrië, de Li banon en Jordanië. Syrië acht het aan deel van Saoedi-Arabie te groot. Bij de jongste besprekingen, waaraan niet werd deelgenomen door Saoedi-Arabie en waarbij Jordanië werd vertegenwoordigd door de Libanon, zijn Syrië en de Li banon tenslotte overeengekomen, aan Saoedi-Arabie te verzoeken, een deel van de dit land toegedachte 63 pet af te staan aan de andere landen. Na afloop van de besprekingen deelde de Libanese minister van economische zaken, Sayed Kazam el Khali, nog mede, dat de Libanon waarschijnlijk on derhandelingen met de Iraq Petroleum Company' zal openen over een verhoging van de buisleiding-royalties. De griep blijkt een belemmerende factor te zijn voor de grote NAVO- vlootmanoeuvres, die gisteren onder de naam „operatie slag terug" zijn be gonnen. Twee Britse onderzeeërs be vinden zich bij Stornoway in quaran taine daar dertig leden van de beman ningen griep schijnen te hebben en naar het ziekenhuis zijn gebracht. Verder zijn twee Britse onderzee bootjagers bij Gibraltar in quarantaine. Zij zullen zeker de eerste dagen van de oefeningen niet kunnen meemaken. Van een onderzeeboot-bevoorra dingsschip is een honderdtal man schappen ziek. Telersprijs voedergranen nog beneden vastgestelde basisprijzen Het landbouwschap heeft onlangs in een brief aan de minister van landbouw zijn ongerustheid uitgepsroken over ae prijzen, die de telers op het ogenbliK voor voedergranen ontvangen. Het landbouwschap verzocht daarbij de mi nister zodanige maatregelen te treffen, dat de telers op korte termijn de vast gestelde basisprijzen voor voedergra nen voor de oogst 1957 ontvangen. In zijn antwoord aan het landbouw schap deelt minister Mansholt thans mede, dat deze prijsontwikkeling zyn voortdurende aandacht heeft. Inderdaad is het niveau van de streefprijzen nog steeds niet bereikt. Waar de aanvoer van binnenlandse granen echter nog m het beginstadium verkeert en nog niet als normaal kan worden beschouwu, ziet de regering nog geen aanleiding tot het aankopen van gerst en haver over te gaan. Het ligt wel in het voornemen van de regering, als de situatie zich voort zet, het aan- en verkoopbureau van ait- kerbouwprodukten, handelende voor ae staat, op te dragen omstreeks begin november tot aankoop op een prijsni veau ln overeenstemming met de vast gestelde streefprijzen over te gaan, al dus minister Mansholt. Een poging om een der „lopen" af te zagen mislukte doordat „het bin nenste ervan zo hard was dat de zagen stomp werden". Men zal de pogingeil voortzetten. De Bondsraad van de Christelijke Middenstandsbond zal dinsdag 5 novem ber a.s. in het Gebouw voor K. en W, te Utrecht bijeen komen. De morgen vergadering, welke te 10.15 uur aan vangt, is geheel gewijd aan huishoude lijke zaken, waaronder de Bondsbegro- ting 1958. De middagvergadering, die om 14.00 uur aanvangt, draagt een openbaar ka rakter. Het onderwerp zal zijn: „Wat betekent de Euromarkt voor het midden- en kleinbedrijf in Nederland?" Dit be- langkekkende thema zal worden ♦inge leid door een forum, bestaande uit de navolgende heren: dr. G. J. Stapelkamp (Utrecht, secretaris N.C.A.B.), voorzit ter, H. van Eijsden (Rotterdam, lid Tweede Kamer), drs. D. F. van der Mei (Rijswijk, lid Tweede Kamer), dr. J. P. I. van der Wilde (Voorschoten, sec. Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf), drs. J. van Ede (Rijswijk, econ. medewerker P.C.B.), De Union Internationale, het interna tionaal samenwerkingsorgaan van d« middenstandsorganisaties in een aantal Europese landen zal in de eerste week van oktober te Rothenburg (Duitsland) een conferentie houden, gewijd aan de vraagstukken van de E.E.G. (Euromarkt) Namens Nederland treden op als verte genwoordigers de heren H. v. Eijsden (C.M.B.), Mr. F. Portheine (K.N.M.BJ en drs. G. v J. Vlek (N.R.K.M.), De commandant van de staatspolitie- post te Rust in Neder-Oostenrijk is op beschuldiging van spionage gearres teerd. Rust ligt vlak bij de grens met Hongarije. Twee weken geleden is om dezelfde - reden een douanebeambte aangehouden. Volgens het Oostenrijkse persbureau APA zijn de twee mannen onafhanke lijk van elkaar in staat van beschul diging gesteld wegens het verraden van het alarmsysteem langs de grens en de legering van legereenheden aan agenten van vreemde mogendheden. De burgemeester van Houston (Te xas) de heer Oscar Holcombe, heeft gisterochtend zijn ambtgenoot van Amsterdam, mr. G. van Hall, de „gou den sleutel" van zijn stad overhandigd. Dat gebeurde tijdens een receptie, die het gemeentebestuur van Amsterdam de groep KLM-gasten uit Texas in het raadhuis aanbood. „Deze sleutel past op alle sloten in Houston", zei de heer Holcombe. „Wij zullen u daar zeer gaarne ontvangen en u zult er met deze sleutel alle deuren kunnen ope nen". Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat de toestand in Jordanië de laatste uren een dramatische wending heeft genomen en zal lel den tot de abdicatie van koning Hoessein. Deze zou volgens het blad aftreden ten gunste van zijn broer, prins Mohamed, die zou gaan regeren onder een regent- schapsraad bestaande uit zijn moe der, koningin Zein, en haar broer Sjerif Nasser. Het blad zegt dat de crisis is ver oorzaakt door de Amerikaanse ambas sadeur, Lest Mallory, die wilde dat Jordanië toetrad tot het Verdrag van Bagdad. Vice-premier Samir Rifa'l voelde daar wel voor, maar de naaste adviseur van de koning was er tegen. Deze zou de koning hebben meege deeld dat hij niet verder moest gaan, want dan zou hij zijn troon en zijn leven niet kunnen garanderen. HET BLAD Er dreef een blad op 't blanke water. De stroom nam het al verder mee. Toeh vond ik het een poosje later. En 't was nog lang niet bij de zee. De stroom had 't ln een bocht gedreven. Daar had het blad zich vastgehaakt. Ik dacht: zo is het ook in 't leven. Hoe vaak ben ik niet vastgeraakt? Ik ben een blad, de stroom van 't leven. Voert het maar altijd verder mee. Totdat het in een bocht gedreven, Blijft hangen, ver nog van de zee. O Vader, stuwkracht van het leven, Neem aan Uw Vaderhand mij mee. Opdat het mij zal zijn gegeven, Eenmaal te zien de glazen zee. ADRI MALJAARS.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3