Krachtige ontwikkeling van atoomindustrie noodzakelijk De oude won Russen poogden Israëlisch diplomaat te „ronselen" L i Nederlandse regering is van mening: Thailands leger nam macht in Bangkok over 26 Vi uur schijnwerper-verhoor PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Wageningenn kan uitgroeien tot internationaal centrum Gelukwensen voor winnaar Adenauer Vliegtuig stortte neer: 10 doden KOFFIEPRIJZEN OMLAAG Mosselen worden in zakjes verkocht DOOR raó DE WERELD DE BILT ZEGT: Zachter. Hoofdkantoor: L. Voretstraat 90, Goes Tel. (01100) 2488; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Tent-actie losgebarsten (Zie pagina D 13e Jaargang No. 3808 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 17 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.19 u., onder 18.48 u. Maan op u., onder 15.27 u. Hoogwater woensdag 18 sept.: Vlissingen: 7.51 u. 1.30 m., 20.37 u. 1.46 m. Terneuzen: 8.17 u. 1.48 m., 21.01 u. 1.64 m. Wemeldinge: 9.13 u. 1.29 m., 21.53 u. 1.87 m. Zierikzee: 8.53 u. 1.14 m., 21.37 u. 1.22 m. De regering heeft in haar antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het Euratomverdrag haar overtuiging uitgespro ken, dat een krachtige industriële ontwikkeling in de zes landen nood zakelijk is om de toekomstige energieprogramma's te kunnen reali- seren. In dit verband merkt zij op, dat de doelstellingen, van Euratom met uitslui- tend zijn gericht op de opwekking van kernenergie, doch ook op de ontwikke ling van een industrie, welke de daarvoor nodige apparatuur zal kunnen ver vaardigen. Zij merkt op, dat ook het gebruik van isotopen in de landbouw, op medisch gebied en bij tal van industriële activiteiten tot de werkingssfeer van de gemeenschap behoort. De regering merkt nogmaals op, dat zij het uiteraard zeer zal toejuichen indien Engeland alsnog zal besluiten de allernauwste relaties met de ge meenschap aan te knopen. De regering gaat in op de vraag, waarom op het gebied van de kern energie in Beneluxverband generlei samenwerking bestaat. Zij wijt dit voornamelijk aan de omstandigheid, dat België aanvankelijk weinig of geen behoefte gevoelde aan samen werking, wellicht omdat het reeds ge durende de oorlogsjaren zeer vergaan de verbindingen met de Verenigde Staten en Engeland had aangegaan. COÖRDINATIE 9 De regering meent dat nog niet te voorspellen is hoe groot de invloed van Amerika op de Europese ontwik keling der kernenergie zal zijn. Zij vertrouwt echter dat Euratom met de Ver. Staten zeer nauwe betrekkingen zal onderhouden. DE UITSLAG VAN DE VERKIE ZINGEN in Duitsland, hoewel met spanning tegemoetgezien, zal niemand verrast hebben. Wel heeft ze velen en ook ons verblijd. Bij de ontwikkeling, die Duitsland had onder leiding van zijn oude bonds kanselier Adenauer, kon het niet an ders, of het overgrote deel van het volk moest wel vertrouwen in hem hebben. Trouwens, ook het buitenland zag zijn optreden met groeiende instem ming. Hij betoonde zich meer Euro peaan, dan men van een Duitser ver wachtte. Z(jn afwijzing van enige band met het communisme was abso luut. Zelfs al werd hem de hereniging van Duitsland toch voor een Duit ser een aantrekkelijke zaak van de eerste orde op een presenteerblad aangeboden, dan week hij toch van zijn principe: geen collaboratie met het communisme, niet af. Dit vooral onderscheidde liem heel sterk van zijn enige tegenstander, van wie sommigen gevaar voor zijn over winning vreesden: de socialistische partij. Zelfs de socialistische partijen in andere landen, ook in Nederland, hoewel ze de ideologische binding voelden, konden bijna geen overwin ning van Ollenhauer wensen. Intussen jreffen ons twee feiten. Ten eerste, dat de meerderheid zo groot is, dat de C.D.U. zelfs een vol strekte meerderheid heeft. Ten tweede, dat deze meerderheid behaald is door het vertrouwen, dat een oude rot in de politiek, gezegend met een bijzondere vitaliteit, die hjj aan zijn land ten dienste stelt, heeft verworven. BOVEN DEZE TWEE PUNTEN staat dan nog als belangrijke princi piële omstandigheid, dat deze absolute overwinning behaald werd door een Christelijke partij. Wij zouden de C.D.U., die een sa menbinding is van R.K. en Protestan ten in Duitsland niet graag op een zelfde lijn stellen als de Christelijke partijen te onzent. Maar het blijft daarom toch on weersprekelijk, dat thans in Duitsland een partij, die zichzelf een naam heeft gegeven, die een principiële keu ze voor het Christendom inhoudt, de overwinning heeft behaald op een par tij, die zij het dan met een meer Marxistische inslag het socialisme als ideaal stelde. De naam van de Christelijke partij is daarvoor dus geen beletsel geweest. Kennelijk hebben toch ook in Duits land duizenden arbeiders dit afgewe zen en zijn meegegaan met een Chris telijke politieke partij. Dit is een belangrijke noot, die ook voor de politieke verhoudingen in ons land veel te zeggen heeft. 9 Van de Verenigde Naties zou een coördinerende invloed kunnen uitgaan Euratom zal waarschijnlijk op den duur door tussenkomst van de atoom organisatie der Ver. Naties hulp aan minder-ontwikkelde landen kunnen bieden. De regering wijst ook op de plan nen om binnen de OEES in gemeen schappelijk verband enkele typen proefreactoren te ontwikkelen. De verwachting is gerechtvaardigd dat de OEES in dit najaar een aantal beslis singen zal kunnen nemen welke het vaste vorm te geven. MILITAIR GEBRUIK 9 Wat de controle op militair ge bruik op kernenergie betreft, merkt de regering op, dat deze niet in Eura tom, doch tot op zeker hoogte wel in de West-Europese Unie plaats vindt. Er zijn volgens haar sterke garanties voor de naleving van het gehele com plex van verdrachtsverplichtingen. Een formele coördinatie tussen Euratom en W.E.U. ontbreekt, doch het is denkbaar, dat het na inwerking treden van Euratom opportuun zal blijken deze op enigerlei wijze tot stand te brengen. 9 De regering merkt op, dat het in het bijzonder de taak van de Euratom- eommissie moet zijn, de totstandko ming van een reactor industrie en een industrie van hulp en controle-appa raten binnen de gemeenschap te sti muleren. UIT ALLE delen van de wereld zijn gelukstelegrammen naar de zegevie rende grijze Adenauer gezonden. Van Eisenhower, Dulles, Londen, Den Haag, Zweden, ja van bijna overal, be halve uit Moskou. Hieronder volgt nu de definitieve slechts vier partijen zijn overgebleven. Nieuwe bondsdag: christelijk-democraten (255) 270 sociaal-democraten (153) 169 vrije democraten (36) 41 Duitse partij (33) 17 vluchtelingenpartij (19) geen centrumpartij (1) geen Totaal (497) 497 Student Wallace Terry van de Ameri kaanse Brown-universiteit in Provi dence wordt allerhartelijkst begroet door de man, die hij in zijn functie van verslaggever van de universiteits krant gaat interviewen: gouverneur Orval E. Faubus. IN LANDBOUW 9 De regering merkt op dat er een informeel contact is geweest met Bel gië met betrekking tot de inrichting van een onderzoek-instituut in Petten. Hierbij bleek, dat de door Nederland te bouwen hoge flux reactor niet pas te in het Belgische programma. De Nederlandse onderzoekingen recht vaardigen echter volgens de regering zeer zeker dat het reactor-centrum Nederland over eigen onderzoek-facili- teiten kan beschikken. Niettemin zegt de regering dat een begin van samen werking met de Benelux-partners op dit gebied in ontwikkeling is. 9 Een afdwingen van het uitwisselen van fabrieksgeheimen zou volgens de regering ongewenst zijn. Zij neemt echter aan, dat tussen belanghebben den zeker overeenkomsten over we derzijdse uitwisseling tot stand zullen komen. In Verenigde Staten Een vliegtuig van de Northeast Air lines met 24 personen aan boord is zondagavond in een moeras in de buurt van het gemeentelijke vliegveld van Newbedford neergestort. Tien personen hebben hierbij het le ven verloren en vijf verkeren nog in levensgevaar. Het verongelukte toe stel vloog gelukkig niet in brand. Vol gens de stewardes had het vliegtuig boomtoppen geraakt en was daarna neergestort. Toen het ongeluk gebeurde, was het zicht door mist tot 30 meter beperkt. Een aardige, informele foto van van het Britse koninklijke gezin, gemaakt op het terrein van het kasteel Balmoral Schotland. Op het plaatje wordt vriend schap gesloten met een paar kalf jes; prins Charles blijkt niet bang te zijn; zijn zusje bekijkt een en ander liever nog even van afstand. Naar wij uit vakkringen vernemen, zullen met ingang van vandaag 17 sep tember, de koffieprijzen worden ver laagd, en wel als volgt: De soort van f 1,72 tot f 1,68 per 250 gram, de soort van f 2,18 tot f 2,08 en de soort van f 2,58 tot f 2,48. INDEMMG VaiM DEkONINKL'JKE STOET OP PRINSJESDAG Opening van de stoef rijtuigen meJ hofcfiqniterissen.(o.a. groofofficieren,en ceremoniemeester! Sluiting van de stoet Adjudanten Rijkspolitie te paard In liet centrum van Bangkok zijn maandagavond tanks verschenen. Het leger van Thailand is de stad binnen gerukt om de macht in de stad in han den te nemen. Zoals bekent, bestaat er een gespan nen toestand in het land na het con flict tussen de legerleiders en de rege ring, dat gesmeuld heeft sinds maar schalk Sarit Thanarat en vier andere legerleiders zich de vorige maand uit het kabinet terugtrokken. Sarit Thanarat en andere legerlei ders zouden de premier maandag ver zocht hebben af te treden. Sarit zei tegen verslaggevers dat er geen besluiten genomen zullen wor den voordat de groep, die het leger vertegenwoordigt, dinsdag weer een bespreking met premier Pibul heeft gehad. In een later legercommuniqué wordt Berichten over aftreden van Hoessein onjuist De Jordaanse ambassadeur in Londen, Toekan, heeft maandag het bericht van het Egyptische blad „Al Ahram" over aftreden van koning Hoessein, waarvan wij reeds op pagina 5 melding maak ten, „absoluut ongegrond" ge noemd. Walter Eytan, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, heeft maandag op een persconferentie te Tel Aviv verklaard dat de Sowjetrussische geheime dienst gepoogd heeft een Israëlische diplomaat door vreesaanjaging te dwingen zijn land te verraden en met deze dienst samen te werken. De diplomaat was een zekere Elia- hoe Kazan, attaché van de Israëlische ambassade te Moskou, die zich met zijn gezin te Odessa met vakantie be vond. Kazan, die sinds 30 aug. jJ. te Odessa vertoefde, werd op 7 sept. aangehouden. Hij werd tot 10 sept. en in totaal 26'/? uur, ondervraagd, waarbij voortdurend het licht van sterke schijnwerpers op hem werd gericht. „Verder niets meer" De leden van de Sowjetrussische geheime dienst, die Kazan onder vroegen, lieten hem er niet over in het onzekere, dat hij volkomen aan hun genade was overgeleverd. „Weet u, er verdwijnen hier veel mensen in deze streken, b.v. als ge volg van verdrinking. Men vindt dan nog wel hun kleren op het strand terug, maar verder ook niets meer", aldus werd hem toegevoegd. Op een gegeven ogenblik werd de Israëlische vriend, waarbij Kazan, met zijn gezin logeerde, voorgeleid. „Hij zag er erbarmelijk uit", aldus Eytan. Daarop werd het verhoor voortgezet. Waarschuwing Kazans vrouw was enkele dagen tevoren In een ziekenhuis opgeno men. Kazan mocht haar bezoeken, doch de bewakers die hem hierbij vergezelden, waarschuwden hem uit drukkelijk, dat hij niet moest pogen zich met vertegenwoordigers van de Israëlische ambassade in verbinding te stellen. „Zou u dit toch doen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat uw vrouw het ziekenhuis nooit meer verlaat", verklaarden zij. De betrokken leden van de Sow- j et-geheime dienst waarschuwden Kazan ook dat hij, wanneer hij even tueel zou worden vrijgelaten het niet moest wagen de Israëlische ambas sade van zijn ervaringen in kennis te stellen. Einlelijk, na dagen van ondervra ging en intimidatie, werd Kazan, die halsstarrig had geweigerd op de voorstellen van de Russische agenten in te gaan, vrijgelaten. Hem werd nu toegestaan zich telefonisch met de Israëlische ambassade in verbinding te stellen en zijn terugkeer naar Moskou aan te kondigen. Israëlische protest Toen de Israëlische ambassadeur vernam, wat zijn attaché was over komen, diende hij onmiddellijk een protest^ in bij het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken. De ondermi nister van buitenlandse zaken Sem- jonof had daarop toegezegd een on derzoek te zullen isstellen. Kazan en zijn gezin hebben de Sowjet-Unie verlaten, doch zij zijn nog niet in Israël aangekomen, aldus de mededelingen van de directeur- generaal van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken. Oostenrijk wenst nieuwe voordracht van scheidsrechters Het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond zal in een speciale ver gadering bijeenkomen teneinde zich te beraden over de scheidsrechterskwes tie inzake de te spelen interlandwed strijd NederlandOostenrfijk. Nader wordt uit Wenen bericht, dat de Oostenrijkse voetbalbond na over leg met de uit Belgrado teruggekeer de bondscoach Josef Ragauer, beslo ten heeft NIET akkoord te gaan met het voorstel van de K.N.V.B. om óf de Engelsman óf de Belg Van Nuffel de wedstrijd te laten leiden. De Oosten rijkers zullen de K.N.V.B. vragen een nieuwe voordracht van drie scheids rechters op te maken. gezegd, dat het leger, de marine en de luchtmacht alle belangrijke operatie doelen hebben bereikt. De zetel der regering is door tankr omsingeld, maar men meent, dat pre mier Piboel Songgram de stad heeft verlaten. Voor het eerst is een firma in Yer- seke er toe overgegaan ongekookt® mosselen in zakjes te verpakken eu hierin te exporteren. Deze proef wordt genomen door de fa. Solidair te Yer- seke en de zakjes mosselen zijn ge ëxporteerd naar België. De eerste ex portzending betrof 2.000 zakjes, die in de nacht van zondag op maandag ieder met één a twee kg ruwe mosse len zijn gevuld. Wèl werden de mos selen schoongemaakt. Voor dit doel werden plastic-zakjes gebruikt. Het is natuurlijk nog niet bekend of deze nieuwe methode van verzenden goede resultaten oplevert. Blijkt straks dat dit wel het geval is en de mosselen binnen een bepaalde tijd aan het Bel gische publiek kunnen worden ver kocht (om bederf te voorkomen bin nen 36 uur na verzending) dan zal d« methode in de toekomst ook worden toegepast. Engelse sloep bij Borssele aangespoeld Gistermorgen omstreeks half zeven is bij Borssele een sloep aangespoeld, waarin een motor, noodrantsoenen en scheepstuig. Aanvankelijk wist men niet of de sloep van een (welk?) schip was losgeslagen, of dat er mensen in het vaartuig hadden gezeten, die wel licht te water waren geraakt. Na on derzoek vond men op de sloep de naam „Sugar Producer" vermeldt, waardoor men aanneemt dat het vaar tuig afkomstig is van een Engels schip. Verdere nasporingen bleken vruchte loos. Met zekerheid kan dus niet wor den gezegd of de sloep inderdaad is losgeslagen of dat een scheepsramp ia gebeurd. 9 De Egyptische prinses Fazilet, die naar zondag bekend werd, zich met koning Feisal van Irak zal verloven, reist volgens betrouwbare bronnen in Bagdad binnenkort naar Engeland om zich 'de taal eigen te maken en haar studie af te maken. 9 In de Zuidafrikaanse stad East- London is een baby van 13 maanden overleden, doordat ze op een winde rige dag een maiskorrel had inge ademd, die in haar long tot ontkie ming was gekomen. 9 Als men de correspondenten van verscheidene bladen in New Delhi mag geloven, heeft het zondag in het dorp Razapoer, 20 km van de hoofdstad, kleine visjes geregend. In de omge ving van Delhi valt de laatste tijd veel regen, wat in dit seizoen een zeld zaamheid is. Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen, maar later ook verspreide opklïringen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1