Bij de mure van het Machtige mogelijkheden in het enorme Rusland HET ENE NODIGE Alles, tot de beste champagne toe, is er te vinden PIJPJE LAK, 'n mooie kamerplant GRISP? Van onze reiscorrespondent LINK VAN BRUGGEN Schone straten Volgende keer: Een Russisch visum.... Dr Verkuyl jubileerde Geen lening voor kerkbouw 't Haantje kwam uit Nederland Kirchentag verwacht 3.000 deelnemers MOSKOU, september RUSLAND is groot. In feite 't grootste land van de wereld. Zijn grondgebied strekt zich uit van de Oostzee tot de Stille Oceaan; van de Barentszee, bij Nova Zembla, tot de Zwarte Zee, die toegang tot de Middellandse Zee verleent. Men moet een non-stop treinreis van veertien dagen ondernemen om van Leningrad naar Wladiwostok te komen een afstand van bijna tienduizend kilo meter. Men vindt er alle klimaatgordels, welke er op de aarde bestaan, behalve het vol-tropische. Maarschalk Koetosov wist Napoleons heir- «charen te verslaan, omdat de ravitaillering niet meer uit te voeren was. Von Paulus en al die andere legeraanvoerders van Hitier moesten lich overgeven, omdat ze, met hun afgesneden divisies in de enorme Russische landkom „verdronken". In dit weergaloos groot land, op deze ononderbroken bodemeenheid, die het zesde deel van de totale wereldopper vlakte beslaat, wonen 195 miljoen (de Verenigde Staten tellen 152 mil joen Inwoners en bezitten een opper vlakte, die iets meer dan een derde Is van die van da Unie der Socialis tische Sovjet Republieken). Ruim vijfenzeventig procent der Sovjetbe volking behoort tot het Slavische ras, is dus Rus (58,4%), Oekrainer (16,5%) of Wit-Rus (3,1%). Het reste rende deel bestaat voornamelijk uit Oesbekken, Tartaren. Kozakken, Jo den, Azerbaidsjani, Georgiërs en Ar meniërs. Dit betekent, dat, in ethnolo- gische zin, de stammen van Turkse origine na de Slaven 't best vertegen woordigd zijn. Machtige mogelijkheden Het zou niet ondienstig zijn dat velen van ons de voorstelling die we van een Rus hebben, corrigeren. Sommi gen, de mensen die nog nooit met een Rus hebben gesproken, beschouwen hem als een soort barbaar een voor stelling die gevoed wordt door de af keer die het communistische systeem terecht heeft opgeroepen en door de verhalen die over hen verteld wor den door de velen die tijdens de oor log in Duitsland met de Russische le gers hebben kennis gemaakt. Die ver balen zijn bij het telkens weer ver tellen nog eens extra aangedikt: van een Rus die een tank voor een wek ker wilde ruilen omdat het ding zo mooi rinkelde, van een andere Rus die een kraan uit de muur draaide om dat hij thuis zo'n ding niet had en het wel makkelijk vond om die in zijn ei gen huis ook in de muur te bevesti gen. Van Russen die nog nooit een fiets gezien hadden, nooit een vulpen, nooit een aansteker. Natuurlijk schuilt er in die verhalen iets waars: in dat onmetelijke rijk leven nog miljoenen mensen in bijzonder primitieve omstandigheden. Maar men dient wel te beseffen dat er ook een Rusland is: het Rusland van de men sen wier politiek er nog altijd op ge richt is van het communisme een we reldgodsdienst te maken. En dan is niet meer het belangrijkste dat er nog zoveel primitiviteit heerst in Rusland veel belangrijker is het na te gaan welke mogelijkheden die machthebbers tot hun beschikking hebben om hun idealen te verwezenlijken. En dan komt men tot de haast ontstel lende ontdekking dat de mogelijkhe den vrijwel onbegrensd zijn. Het land heeft onuitputtelijke bodemschatten: steenkool, ijzererts, uranium, goud, fosfaten en olie. Het verbouwt zuid vruchten, graan, katoen en rijst, Het boüwt op een zich steeds uitbreidende machine-industrie, op krachtcentralen die ongelimiteerde hoeveelheden „wit te steenkool" uit zijn machtige rivie ren halen. Zijn wijnen doen niet on der voor die van Duitsland en zijn champagnes niet voor de beste Franse merken. Alles wat het land nodig heeft om zijn militaire strijdkrachten en zijn economie uit te bouwen, is in Rusland aanwezig. Het is in geen enkel opzicht van een ander land af hankelijk en met zijn munteenheid, de roebel, heeft het een sterk financieel blok gesmeed. Treinen van Topklasse Ik ken de Mitropa-slaapwagens, die van Wagons Lits en van de Trans Europa Expresse. Ik heb ze altijd bewonderd, omdat ze zo efficiënt ingericht en zo comfortabel zijn. Maar sinds ik in Russische slaapwagens heb overnacht, weet ik, dat er betere ontwerpen be staan. Men vindt er douches in, dons- zachte matrassen, theezetmachines en radio's. Men slaapt er in als in zijn bed thuis, omdat de treinstellen uitnemende veren hebben en het rate len der wielen nauwelijks te horen is. MS Ter gelegenheid van het Interna tionale Jeugdfeest werd op vele Moskouse pleinen de vrede gepro pageerd, zomede het verbod van kernwapens. Op brandschone, kleurrijke tapijten loopt men door de gangen; op de ta feltjes bevinden zich bloemen en schemerlampjes. Alle ruimte, tot het kleinste hoekje toe, is benut zonder de reiziger iets in zijn bewegingsvrij heid te kort te doen. Natuurlijk, ik weet 't wel: dit soort trei nen doet alleen op de lange afstand dienst en dan nog uitsluitend op de in ternationale lijnen. De wagens op de korte trajecten heb ik ook gezien en ik kan niet anders zeggen dan dat ze aan de vroegere vierde klasse van de Duitse spoorwegen herinneren Maar de Russen hebben die luxe slaap wagens toch maar, met andere woor den: ze kunnen ze fabriceren. Ik heb in Zim's gereden, in Wolga's, in Pobeda's. Men beweert, dat ze op de Westerse automerken geïnspireerd zijn, dat ze copieën van Packard's, Ca dillac's en Opel's zijn. Maar men heeft ze dan toch zo goed gecopieerd dat er motorisch niets op aan te merken is. Alleen de lijnen zijn wat minder uitbundig, doch men kan zich af vragen, of dit als een achterstand moet worden beschouwd. Dat Rusland de atoombom, de water stofbom en de ballistische raket bezit, is een ieder welbekend. Niet voor niets heeft het Westen een hecht de fensie-systeem opgebouwd en is de NAVO een onontbeerlijk schild, dat de Russen slechts als een agressief zwaard willen zien. Of de Sovjet- Unie, wat de ontwikkeling van zijn kernwapens betreft, verder gevorderd is dan de Verenigde Staten, kan ik niet beoordelen. Maar door de vele gesprekken, welke ik in Rusland heb gevoerd, weet ik thans wel, dat, in de race naar die macabere perfectie, Mos kou een geduchte rivaal van Washing ton is, omdat het, met een hardheid, het communisme eigen, naar de eerste plaats streeft. Grote voorsprong „Eigenlijk heb ik een heerlijk leven", zei een (beroeps) uitvinder op het bre de terrein van electronen tegen me. ,,'t Enige, wat ik doe, Is op m'n rug liggen en denkenDenken is na tuurlijk moeilijk genoeg", vervolgde de man laconiek, „maar zodra ik een Idee heb, roep ik m'n assistenten bin nen, die dan met mijn voorstellen gaan experimenterenGeld speelt geen rol.... Voor verbeteringen op technisch gebied worden miljarden roebels uitgetrokken en als mijn idee goed is, kan ik vragen wat ik wil Welk een voorsprong betekent dit niet? Er is geen parlement, dat over de staatsuitgaven beslist, dat kritiek le vert op verspilling, of aan bestedings beperking doet. Alles wat Rusland technisch vooruit kan helpen, wordt ondernomen. Geld is er altijd, want de leiding in het Kremlin kan door nie mand op de vingers worden getikt. Ik heb herhaaldelijk in de Moskouse ondergrondse gezeten. Is de aanleg op zichzelf al een meesterwerk, het ma teriaal, waarmee gereden wordt, de reinheid van perrons, muren en pla fonds, zijn indrukwekkend. Londen heeft een ondergrondse. Parijs, New York en ook Berlijn. Maar geen van deze „wereldwonderen" kan in de schaduw staan van de „molsgangen", welke Moskou bezit en door welke zich dagelijks meer dan een miljoen mensen spoeden. Reinheid is trouwens een eigenschap, die Moskou siert. De buitenlander, die Nederland als het reinste land van de wereld betitelt, is nog nooit in de Russische hoofdstad geweest. Ondanks het feit, dat in deze metropool bijna tien miljoen mensen wonen, kan men in het fascinerende centrum geen stukje papier op de straten vinden. Tenminste om de honderd meter ziet men grote afvalbakken staan. Het si garettenpakje, dat leeg geraakt is, gaat er in, maar ook het buskaartje, of het papieren omhulsel van een bonbon. Op het gigantisch Rode Plein maakte ik eens een Hollands pakje cigaretten open, Ik haalde het cellophaan er af en liet het achteloos uit m'n han den op de straat vallen. Wat was het' Niks. Een stukje kleurloos Hollands cellophaan op een van de grootste pleinen van de wereld. Een, stukje, dat nauwelijks met het blote oog was te zienMaar drie soldaten, die mij als vreemdeling gadesloegen, hadden m'n „slechte manieren" opgemerkt. Een van hen stapte op mijn gids af en voegde haar een paar woorden toe. „Wat zei hij?" vroeg ik. De gids lachte een beetje. „Die buitenlander is niet erg beleefd" luidde het antwoord. „Hij bevuilt onze straten Vliegtuigen en camera's Amerika bouwt aan zijn Boeing-straal- vliegtuig voor de burgerluchtvaart, Engeland aan de verbetering van zijn Comet. Maar Rusland heeft reeds zijn Toepilov 104, een machine, die naar zijn ontwerper, een geniale luchtvaart pionier, is genoemd. Ik ben in dit vliegtuig geweest; ik heb het van al le kanten kunnen bekijken. Het b=pft een lijn, die bekoort, kan tachtig pas sagiers vervoeren en een kruissrie ,d van 850 kilometer per uur ontwikke len. De tijd van experimenten is al lang voorbij. Op het tweehonderddui zend kilometer lange, binnenlandse luchtnet wordt er al druk mee gevlo gen, terwijl het in grote hoeveelheden wordt geproduceerd. In het Westen kent men geperfectio neerde kleinbeeld- en reflex-camera's als de Leica en de Rolleiflex. Maar copieën hiervan, zij 't met minder chroom uitgevoerd, liggen in de Rus sische staatswinkels. Men noemt ze Fed en Zorki, de lenzen zijn even scherp, de resultaten even goed. New York heeft wolkenkrabbers, Mos kou ook. Ze zijn weliswaar van een architectuur, die men als Westerling niet begrijpen kan, van een verward- De moderne Moskouse onder grondse munt uit door reinheid. Op de voorgrond een vrouwe lijke stationschef, die het sein van vertrek van een trein geeft. heid van stijl, die slechts met afgrij- wolkenkrabber, die in New York ver rees: het zogenaamde Flat Iron Buil ding, is ook niet mooi. Pas in het Rockefeller Building heeft Amerika de stijl van de wolkenkrabber gevonden. Wij hebben televisie-toestellen, de Rus sen ook. Er zijn grote en kleine op de markt, al of niet gecombineerd met een radio. De ontvangst is uitnemend; de programma's goed. En op 't kosten- peil geprojecteerd, zijn ze goedkoper dan in enig ander land ter wereld de reden is duidelijk: televisie is een propaganda-medium par excellence omdat men voor de prijs van twee paar schoenen al een toestel kan heb ben Let wel: ik ben geen alarmist. Het is waar dat grote groepen Rnssen nog „achterlijk" leven het is even goed waar dat er in dit land mogelijkheden zijn die die van onze westerse landen overtreffen èn dat die mogelijkheden op kleine schaal al worden uitgebuit. Men kan wat het westen ook kan en in sommige opzichten kan men zelfs meer. Dat nog niet heel Rusland van die mogelijkheden profiteert doet daar niets aan af of toe. Want dat er een andere zijde van de medaille is, we schreven het al. Geen hoofdstad is representatief voor het beeld van het land en Moskou wel op de laatste plaats. Op het platteland heersen nog vaak erbarmelijke toestanden. De men sen gaan daar slecht en bepaald ouder wets gekleed en de brede boulevards en hoge flatgebouwen, die, in navol ging van andere wereldsteden, in Mos kou zijn gebouwd, ontbreken ten enen male. Het modderpad is daar de weg; het ruwhouten, vrij primitief gebouw de huis de woning. Bovendien lijdt Rusland onder een sys teem, dat aan z'n laatste stuiptrekkin gen lijkt te zijn begonnen. De bureau cratie heeft de arbeidsproduktiviteit verstikt; de corruptie is als staats vijand nummer een in de ideologie van Marx, Engels en Lenin geslopen. Men kan hier slechts dankbaar voor zijn. Dankbaar, dat de Rus sen de „gründlichkeit" van de Duitsers, de dynamiek van de Amerikanen en de beweeglijkheid van de Fransen missen. Was Mos kou door „Duits" denkende en handelende mensen bevolkt, was Rusland in de greep van het „kapitalistische systeem" gevang- gen, dan zag het er voor de vrije wereld triest uit. Dan was ik waarschijnlijk nooit in de gelegen heid geweest deze serie artikelen te schrijven. Naar uit berichten uit Indonesië blijkt, is prof. dr. J. Verkuyl, die dezer dagen stijlvolle wijze in Djakarta dank ge bracht voor alles, wat hij gedaan heeft, niet alleen voor kerk en zending in In donesië, maar ook voor de Indonesische maatschappij en voor een betere ver standhouding tussen Indonesië en Ne derland. Op een receptie, die 28 augustus in Djakarta werd gehouden, maakten hon derden hun opwachting in de in een bloementuin herschapen aula van de Theologische Hogeschool in Djakarta. Verschillende sprekers voerden 't woord namen de Indonesische kerken en na mens die interkerkelijke instanties, waarin dr. Verkuyl een stimulerende fi guur is. De buitengewone gezant en ge volmachtigde minister van Nederland in Indonesië, de heer H. Hagenaar, bracht een groet over van de Nederlandse rege ring, waarbij hij in het bijzonder me moreerde het werk van ds. Verkuyl voor de verschillende bevolkingsgroepen in Indonesië en zijn verdienste voor de (Van een onzer verslaggevers) Vanuit de kerkeraad te Hoogvliet ver scheen een schrijven in de vergadering van de generale synode der Gerefor meerde Kerken, waarin de financiering van de kerkbouw in snel groeiende ste den aan de orde werd gesteld. Hoogvliet is in de Geref. Kerken een bekende plaatsnaam. Want van dit tegenover Vlaardingen gelegen dorp, dat enkele jaren terug nog een en al landelijkheid was, maakt men nu een grote stad. On nodig te zeggen voor hoeveel problemen het kerkelijk leven er komt te staan. De kerkeraad van Hoogvliet ontving geldelijke hulp van de Stichting Steun Kerkbouw. Maar zowel voor zijn eigen geval als voor andere gemeenten, die plotseling voor kerkbouw staan, achtte de kerkeraad deze steun ontoereikend. Naar de mening van de kerkeraad zou den er wel kerken en particulieren zijn, die wilden inschrijven op een renteloze obligatielening groot f 3.000.000 of op 'n lening met een rentetype van 1 Vi pet. uit te schrijven door de synode of de S.S.K. Zou dit gebeuren, dan waren aan stonds een achttal kerkelijke gemeenten uit de brand. De generale synode meende hieraan echter niet te moeten voldoen. Zij is niet blind voor de moeilijkheden, waarmee de kerken ln het westen van Nederland te kampen hebben. Maar zij wil toch niet enkel naar die kant van het land kijken. In de noordelijke provincies gaan vele gemeenten achteruit door de trek naar het westen. Er ligt al een verzoek op tafel van de particuliere synode Friesland-Noord om verlaging van de quotatiecijfers, daar de teruggang in le dental de gemeenten voor grote finan ciële moeilijkheden plaatst. Een obligatielening van f 3.000.000,— zou dus geen kans van slagen hebben, ook niet wanneer er 1% pet. rente op wordt gegeven. De Geref. Kerken heb ben namelijk meer last van tekorten dan van overschotten. Daarom wilde de sy node Hoogvliets suggestie niet overne men. Te Grand Rapids is een nieuwe kerk gebouwd voor de Reformed Church. Deze kerk neemt de plaats in van bei de oudste bedehuizen dezer stad, daar de twee parochies tot één zijn gemaakt. Op de toren van de nieuwe kerk is een haan geplaatst. De uit Nederland stammende protestantse kerken ken nen de torenhaan niet. Om de band aan de historie te bewaren, heeft de nieuwe kerk van Grand Rapids wèl een haan; met opzet liet men hem in Nederland vervaardigen. Zaterdag 14 september 1957 Als men het leven vol van taken ziet, kan men zich bijna niet indenken, dat er ook mensen zijn, voor wie het leven één gro te leegte is. Want men voelt zich omringd door velerlei bezigheden die nog verricht moeten worden, en werpt zich daarop. Ook op het kerkelijk erf is veel te doen. Daar willen we graag ijveren voor God en Zijn rijk. Dit alleen al brengt tegenwoordig heel veel werk en moeite met zich mede. Kortom, velen van ons maken zich op allerlei wijze druk voor Christus en Zijn eer. Maar juist daardoor kan het gebeuren, dat we ons weinig tijd gunnen om naar Hem te luisteren. Gelijken we dan niet veel op Martha? Ook deze vrouw maakte zich zeer druk voor de Heiland toen Hij bij haar op bezoek kwam. Ze holde voor de Here Jezus heen en weer, maar gun de zich geen tijd om naar Hem te luisteren. Jezus zei: „Martha, Martha, gij maakt u bezorgd en druk over vele dingen, maar weinige zijn nodig of slechts één: want Maria heeft het goede deel uitgekozen, dat van haar niet zal worden weggenomen." (Luc. 10 vers 41 en 42). Dit woord geldt ook de heden daagse ijveraars voor Christus en Zijn eer. Niet wij hebben de Heiland te verzorgen, maar Hij wil het ons doen: door Zijn woord. En hieraan hangt ons leven. Wie niet in de allereerste plaats luistert naar Hem, onder mijnt zijn geloof en sterft in geestelijke zin: juist door al zijn christelijke drukte. Nederlandse gemeenschap in het huidige Indonesië. De receptie werd bijgewoond door de Resident van Djakarta, vertegenwoordi gers van het ministerie van godsdienst zaken en van de regeringsstichting ter behartiging van lectuurzaken. In een bewogen woord, dat met ge- apannen aandacht werd beluisterd, heeft dr. Verkuyl alle aanwezigen bedankt. Dr. Verkuyl zou zichzelf niet zijn ge weest, als bij daarbij allen niet had aan gespoord tot een „Jubilate Deo", prijst niet mij, maar Gód. Pijpje Lak of Gesne- ria macrantha is een mooi kamerplantja voor de zomermaan den waar u veel ple zier van zult hebben. De lakrode bloemen doen het zo aardig bij dat lichte groene en zacht behaarde blad) een zeer mooie com binatie. De bloemist kweekte dit plantje niet in de felle mor genzon en u zult haar dus nu ook nog een weinig moeten be schermen; in 'n zuid venster zal men haar dus of iets achteruit moeten plaatsen of men dient haar te be schermen met een stuk papier. Dit plant je gaat maar door de eerste weken en maanden met bloeien doch dan zal men ook voldoende water moe ten geven en dient men haar wekelijks ook een weinig te be mesten; de bekende kamerplantenkunst- mest kan _men voor dit doel heel goed ge bruiken. Per liter wa ter wordt één thee lepeltje opgelost en daarmee kan men al wel twintig planten bemesten. Dit plantje kan men binnenshuis uit stekend overwinteren door middel van het ronde knolletje dat onder in de pot grond zit. Na de bloei dan nog maar enige weken aan de groei houden, doch dan niet meer bemesten en geleidelijk minder water geven en langzaam laten afsterven. Het knolletje in de potgrond laten zitten en wegzetten in een normaal verwarmde kamerkast. Vroeg in het voorjaar haalt men het te voorschijn en dient men alle oude en droge grond te verwijderen en kan er verse bloemisten- grond voor in de plaats gegeven wor den. Spoedig komen dan de groene scheutjes opnieuw te voorschijn. Ingezonden mededeling (adv.) Met "AKKERTJES" rolt U er vlug doorheen! Nu de grote Duitse Kirchentag, 3ie deze zomer in Oost-Duitsland jou worden gehouden, niet is door gegaan, zal van 25 tot 27 oktober in Berlijn een Kirchentag op klei ner schaal worden gehouden, waarin men ongeveer drieduizend mensen verwacht, die in de evan gelische kerken een leidende func tie hebben. De helft van de deel nemers komt uit Oost-Duitsland. Het thema van deze kleine Kir chentag luidt: „De Heer is God, de Heer is God". Reeds nu maakt men er in oost en west studie van op welke wijze de eenheid der evangelische kerk het best ge diend kan worden, niettegenstaan de een politieke scheiding deze kerk in twee gedeelten heeft ge splitst. Tijdens de Kirchentag zal dit punt zowel in Oost-Berlijn als in West-Berlijn aan de orde wor den gesteld. Op het programma van de Kirchentag staan voorts kerkmuziekavonden en gods dienstoefeningen in alle kerken van groot-Berlijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9