Nieuw gebouw voor Geref. Kerk te Gapinge Doen Uw voeten Plaats voor 240 personen 0 De kip met de gouden eieren... Septembermaand - BON ZEEUWSCH DAGBLAD t SYNODE WORDT OFFICIEEL ONTVANGEN Oosterbaan SC Le Cointre N.V. - Goes Schakelkast ontplofte door bliksem Vrouw gedood ezeró c^nfpen NAAR DEPEN Eind oktober gereed Chr. Tech. School vpwevincj Zie dan, dat U een snelle ■fiets op de kop tikt, geef een „Kabouter" op. Die helpt U aan alles en nog wat; nieuw of gebruikt, rolschaatsen of bakovens, locomotieven of gramofoonplaten. de prijs blijft gelijk: 10ct. per woord (min. 100 ct.) Uw krant, zijn dagblad Zaterdag 14 september 1957 Pagina NOG ENKELE WEKEN EN dan zal in Gapinge het nieuwe Gere formeerde kerkgebouw in gebruik worden genomen. Een kerk, aan gepast aan het landelijke karakter der gemeente, en van een grote schoonheid; opgetrokken uit gele handvormsteen en gedekt met blauw gesmoorde pannen. Een kerkgebouw voor een kleine gemeenschap, dat plaats biedt aan ca. 240 personen. De totale stichtingskosten van ca. f 80.000.werden grotendeels door de gemeente opgebracht. Links en rechts van de hoofdingang met zijn teakhouten toegangs deuren worden twee Bijbelteksten aangebracht, uitgevoerd in „kiezel- mozaik". De ene tekst is Genesis 3 vers 2: „van de vrucht der bomen dez.Mi hofs zullen wij eten". De andere tekst vinden we in Openbarin gen 21 vers 5: „Zie Ik maak alle dingen nieuw". - 'La r r (Van één onzer verslaggevers) Het gemeentebestuur van Assen, in te half 5 de synode een officiële ont- welke stad de Generale Synode der Gereformeerde kerken thans bijeen komt, zal op donderdag 19 september vangst ten stadhuize bereiden. In de donderdagavond gehouden zitting der synode arriveerden na een reis van 1700 kilometer de laatste bui tenlandse afgevaardigden, die men verwachtte. Het waren pasteur L. Teu ton te Le Vigan-Gard en mr. Vercier die rechten doseert aan de theologische faculteit te Aix-en-Provence. (ons maatschappelijk leven) is er nog nooit zo slecht aan toe geweest als nu. 't Is .kwakkelen de laatste maanden. Haar kostelijke „nullen"-produktie neemt zienderogen af. Daar moét iets aan gedaan worden; de noodzaak dwingt een ieder tot produktie-verhoging. Een krachtige stimulans is het "voeren" van een afdoende druk- werkreklame, waarvan wij zonder overdrijving wel slag hebben. DRUKKERS-UITGEVERS Tel. 01100—2424 De 66-jarige mevrouw M. van Kooy- Hartog, woonachtig in een boerderij in de Kerkelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, heeft het leven verlo ren tengevolge van blikseminslag. Het hemelvuur sloeg niet direct in de boerderij, maar in één der palen van de bovengrondse 'elektriciteitsleiding, die in dat wat echteraf gelegen ge bied nog bestaat. Via de leiding vloog de bliksem naar de boerderij van de familie Kooij, waar de boerin juist in de kelder vlakbij de schakelkast, aan het werk was. De bliksem deed de schakelkast ontploffen, waarbij me vrouw van Kooij op slag werd gedood. Omwonenden vonden het stoffelijk overschot van de vrouw, die op het moment van het ongeluk alleen thuis was. De bliksem had ook verder in het huis stopcantaeten en dergelijke verwoest, waai-bij een begin van brand ontstond, dat tijdig kon worden ge blust. De elektrische klok was op vijf over drie blijven stilstaan. J, Zo wordt de nieuwe Geref. kerk te Gapinge Het oude kerkgebouw voldeed al ja ren lang niet meer. Het was te klein en er kleefden andere bezwaren aan. Het werd ongeschikt voor de ere dienst. Vorige jaar begonnen de be sprekingen om te komen tot nieuw bouw. Ontwerptekeningen werden ge maakt en na lang wikken en wegen werd het ontwerp gekozen van het architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen, uitgevoerd door de aan nemer S. A. Versluys te Middelburg. Het kerkgebouw zelf kreeg als afme tingen 19.46 bij 10.14 meter. In de kerkruimte kunnen 210 kerkgangers een plaats vinden, en op de galerij, waar het orgel komt, zijn nog plaat sen voor 30 tot 40 personen. De en tree tot de kerk werd iets uitge bouwd en uitgevoerd in stucadoors- werk en geerèmed. De toegangsdeuren zijn van teakhout en door deze deuren komt men in een „portaal", dat slechts door glazen wanden gescheiden is van de kerk zelf en een vrij gezicht biedt op de kerkruimte en de aandachts- wand. Zowel de aandachtswand en de entreewand zijn opgetrokken uit gele belvedère steen en. de zijwanden van de kerk zijn licht geerèmed. De kerkvloer bestaat uit zwarte tegels. In het middengedeelte, waar de banken zijn geplaatst ligt een houten vloer, o.a. om de accoustiek in verband met het antieke kabinet-orgel, zo groot mogelijk te maken. De plafondconstructie van het kerk gebouw is een zgn. schrootjesplafond. De spanten zijn vrij in de ruimte ge plaatst. Het kerkgebouw werd in functio nele kleuren gehouden en het inte rieur toont de zorg, waarmee men te werk ging. Het werd uitgevoerd in edelhout: bruin sipo en ramin. De aan- dachtwand b.v. kreeg om meerdere concentratie te geven een zachte in directe verlichting. Tegen deze aan dachtswand, éven los van de muur, staat een groot houten kruis van bruin sipo. De buitenmuur van het kerkge bouw toont de plaats waar dit kruis zich bevindt omdat daar een „uitspa ring" werd gemaakt. In de liturgische ruimte waar boven een verlaagd plafond van ma- sonite-stroken staan de kansel, het doopvont en de avondmaalstafel. Lam pen van handgevormd glas zorgen voor een juiste sfeer en doelmatige verlichting. De kerkramen werden uitgevoerd in glas in lood waarin ge brandschilderde ornamenten komen zoals het kruis, het anker etc. Deze gebrandschilderde ramen werden ver vaardigd door de fa. Prins te Vlis singen. De orgelgalerij kreeg een beton- vloer en heeft een open houten af scheiding (ballustrade) met in het midden een ornament, dat het schild van het oude orgel is. Dit orgel werd uit het oude kerkgebouw overgebracht naar het nieuwe en gerestaureerd. Het is een buitengewoon fraai antiek pijp orgel. De maker was Hendrikus Her- manus Hess te Gouda en het dateert uit 1780. Het bezit bijzonder fraai snij werk. Op het dak van de kerk komt een klokkestoel, waar eventueel later een luidklok kan worden aangebracht. Een kruis van ca. 2 meter hoogte komt boven op deze luidstoel. Rode betontegels lopen rondom het kerkgebouw en voeren naar de consis torie die werd uitgebouwd. Deze con sistorie omvat een hall, toiletten en keuken. De totale afmetingen der con sistorie zijn 10 meter bij 4,5 meter. De verwarming van de kerk vindt plaats door een gasojaar, die van de consis- Na afwezigheid van enkele weken weer teruggekeerd in Goes las ik het artikel in het Zeeuwsch Dagblad onder het opschrift: „Er komen twee Christe lijke Technische Scholen in Zeeland". Na lezing meen ik, dat de tijd rijp is althans enige opening van zaken te ge ven over de strijd om de Christelijke Technische Scholen in Zeeland. Uiteraard ligt het niet op mijn weg in te gaan op de gefaalde pogingen in Middelburg: wel naar ik meen op die te Goes. Vooral omdat in bovengenoemd artikel minder prettige dingen gezegd worden aan het adres van enkele men sen, die inzake de kwestie Christelijke Technische School te Goes volkomen eerlijk en te goeder trouw hebben ge handeld. Ik bedoel de uitlating van de heer Kruithof te Middelburg als deze zegt, dat naar de mening van het Stich tingsbestuur van de Stichting ter bevor dering van Protestants Christelijk Tech nisch Onderwijs in Zeeland de houding van de CHU-leden Tilanus en v. d. 'Peijl ongetwijfeld verdere gevolgen zal heb ben gehad in de kring van C.H.U. leden in Zeeland en in de diverse raadsfrac ties. Waar deze veeg uit de pan goed voor is, is me niet duidelijk. Zeker niet om een broederlijke geest te bevorderen. Om enig licht in de zaak te brengen diene het volgende: Vanaf 1949 is het bestuur van de ver eniging „De Ambachtsschool" te Goes bezig een nieuwe en noodzakelijke gro tere huisvesting te krijgen voor haar Ambachtsschool. De weg „nieuwbouw torie door middel van een oliekachel. Ambachtsschool" is door verschillende 50) „Christina hoeft niet meer te boe nen of stof af te nemen. Ze wordt de kamenier van Miss Harman en gaat kappen en naaien leren", vertelde Dal- gleish met onuitsprekelijke minach ting. „Ik zou haar wel eens willen zien. Een mooi stel, zullen ze zijn, meesteres en kamenier." „Het lijkt wel, of ze samen een schuldig geheim hebben, niet?" merk te Ruthven, als terloops, op. „Ondanks alles wat er gebeurd is, is Miss Har man toch een dame en, net zoals je zegt, het is niet natuurlijk, dat zij met dergelijk uitschot om zou gaan." Dalgleish knikte. „Je zou' toch een eed kunnen doen op wat je in de nacht, voor Miss Dempsters overlijden, hebt gezien, nietwaar Dalgleisch?" „Als dat nodig was, zeker. Maar daar hoef ik niet voor te zweren, want wat er toen gebeurd is, was duidelijk genoeg", zei ze vlug. „Hoewel ik het toen niet ronduit heb durven zeggen, daar ik niets met zo'n afschuwelijk geval te maken wenste te hebben, waren er bij Miss Dempsters laatste ziekte symptomen, waar ik geen verklaring voor heb kunnen geven. De vraag is nu, of wij de zaak met rust zullen laten, of dat wij ervoor zullen zorgen, dat zij haar gerechte straf niet ontgaat, of dat er tenminste een onderzoek ingesteld wordt. Dat zou haar trots wel breken, denken jullie ook niet?" „Ze zou niet beter verdienen", zei Dalgleish venijnig. „Maar kan er nog iets gedaan worden, nu Miss Dempster al dood en begraven is?" „O, ja, er zijn wel gevallen ge weest, waarbij het lijk weer is opge graven om te zien, of de persoon wel of niet zijn natuurlijke dood is gestor ven". Adverteer -vat U wilt ons dagelijks vervolgverhaal „Werkelijk?" zei Dalgleish en knikte toen. „Dus, als u en ik alles vertellen, wat we wisten, dan zou dit niet het laatste zijn, wat wij over Miss Demp sters dood hebben gehoord?" „Juist. Maar we moeten wel over wegen, of wij er voordeel bij kunnen nebben. Voor de arme, oude vrouw is het nu toch al te laat." „Ja, en het Is ook niet fatsoenlijk, haar m haar graf te storen", zei Meik- 1g vlug. „En wat zou hot voor verschil maken met ons geld?" „Het zou een heel groot verschil maken, als wij iets tegen haar konden bewijzen", zei de dokter. „Maar ik ge loof niet, dat wij ons verder in het geval behoeven te verdiepen, totdat ik weet, wat mijn vader ervan denkt. Ik twijfel er niet aan, of hij zal morgen wel weer in orde zijn. Jullie zult wel van me horen, zodra ik hem gesproken heb. Waar kan ik jullie bereiken?" „Ik woon in de Causewayside, num mer 17. Daar kunt u Meikle ook wel vinden, want die is nooit ver weg", zei Dalgleish. „Jullie gaan zeker nog niet direct trouwen?" „Zodra het contract is getekend", zei Dalgleish, die altijd voor beide het woord voerde. „We willen uw vader daar juist eens over spreken. Er staat iets in over verhuren, waar wij het niet mee eens kunnen zijn. Het is toch niet logisch, dat wij niet het recht zou den hebben de boel aan een ander te verhuren, wanneer het ons eens niet goed zou gaan?" „Dat lijkt mij ook niet, maar mijn vader zal jullie daar wel raad in kun nen geven. Doe vooral niets overhaast. Als je maar geduld hebt, komt alles altijd terecht, vergeet dat niet.'" Na het vertrek van Dalgleish en Meikle, ging de jonge Ruthven naar Rossland, de geldschieter, die hem wel iswaar niet vriendelijk ontving, maar na een uur al weer gekalmeerd was en naar nieuwe plannen luisterde. Van daar toog Patrick naar zijn vaders huis. Hij vond hem als een toonbeeld van wanhoop en ellende bij zijn een zame haard zitten. „Kop op, vader, zit daar niet te kij ken, of alles verloren is." „Maar dat is het immers", antwoord de hij, kreunend. „Rossland! Als ik aan hem alleen al denk word ik ziek." „Dat hoeft helemaal niet. Hij en ik zijn beste vrienden. Ik ben net bij hem geweest en heb alles met hem bepraat en hij wil voor onbepaalde tijd wach ten en is zelfs bereid ons op de vol gende étappe van deze interessante reis te helpen", zei de dokter luchtig. Zijn vader staarde hem ongelovig aan. Hij knikte vrolijk. „Heus waar, vader. U hebt zeker nooit geweten, dat u zo'n geniale zoon had, wel? Ik heb alles uitgedacht. U moet dit huis er aan geven, een ka mer aanhouden voor de weinige za ken, die u nog hebt en bij mij komen omstandigheden zeer moeizaam geweest. Het zou te ver voeren hierover breed voerig verslag te doen. Het is voldoende op te merken dat zowel de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als de Staatssecretaris in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal hebben mede gedeeld, dat het nieuwe ambachtsschool gebouw gebouwd zal worden en dat dit nieuwe gebouw ruimte zal bieden aan 700 800 leerlingen. Toen dit plan geheel klaar was, vroeg de heer Stapelkamp in de Tweele Kamer inlichtingen omtrent de bouw van de Christelijke Ambachts school te Goes. Terecht antwoordde de minister, dat hem geen enkel verzoek dienaangaande had bereikt. Waarom stelde de heer Stapelkamp deze vraag aan de minister? Niet alleen was op het ministerie geen verzoek binnengekomen voor de bouw van een Christelijke Technische school, maar er was zelfs geen Zeeuwse vereni ging of stichting opgericht ter bevorde ring van Protestants Christelijk Tech nisch onderwijs. Sterker nog. Men was in Zeeland al lerminst geporteerd voor een Christelijke Technische School. Naar ik vernam komt dit sterk uit in het verslag van de oprichtingsvergadering van de Stichting voor Protestants Christelijk Technisch Onderwijs in Zeeland. Daar wordt ge zegd, dat de pogingen reeds in 1952 zijn mislukt. Verder wordt in dit verslag gezegd, lat het Tweede Kamerlid, de heer Sta pelkamp, de minister heeft geattendeerd op het feit, dat de nieuw te bouwen Ambachtsschool te Goes te groot zou Worden. Letterlijk vervolgt het verslag: „Wordt dit' plan verwezenlijkt dan worden de plannen voor Goes zeer be moeilijkt, zo niet onmogelijk voor de Christelijke Technische School te Goes, Daarom is spoedig handelen wel zeer geboden." Toezegging moest dus ongedaan wor den gemaakt. Het is duidelijk. De Christelijke Tech nisehe school kon er slechts komen, in dien de vaststaande plannen van de Ver. „De Ambachtsschool" ongedaan werden gemaakt. En het heeft slechts een haar gescheeld of het was nog gelukt ook! Als niet rechtschapen mannen van onderscheiden politieke schakeringen zich voor de Goese Ambachtsschool had den ingezet was de torpedering waar schijnlijk gelukt. Het was de heer Tilanus, die in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal, gehouden op 13 decem ber 1956 de minister openlijk aanspoorde de bouw van de Goese ambachtsschol te realiseren. Dit was moedig en eerlijk. Immers de toezegging tot het bouwen wonen. Dat zal een heleboel geld uit sparen en we zullen heel wat samen moeten zijn, wanneer het plannetje, dat ik bedacht heb, succes wil heb ben." Onder het spreken trok hij zijn stoel tot vlak bij die van zijn vader en be gon zijn plannen uiteen te zetten. Hun beraadslagingen duurden, totdat de klok twaalf uur had geslagen en stilte over de slapende stad neerdaalde. Ongeveer vier uur in de middag reed Alice naar het huis op 't George Plein. Een eigenaardig gevoel over meesterde haar, toen zij voor de be kende deur uitstapte. Want het was nu absoluut haar huis, waar ze mee doen kon, wat zij wilde. Het ontbrak haar niet aan een hartelijk welkom. Bij de open deur stond Christina Cald well, een keurig net figuurtje in een goedzittende, zwarte jurk met een kort, geplooid schortje, waardoor zij zich van de rest van het personeel on derscheidde. Want Christina was voor haar trouwe diensten gepromoveerd. Ze was nu Miss Harmans eigen ver zorgster, met zo weinig werk, dat zij het haast te weinig vond, hoewel ze anderzijds de aard ervan heerlijk vond. Er stonden tranen van vreugde in haar ogen, toen zij op haar meesteres toe liep, om haar van haar mantel en handkoffertje te ontlasten, want voor Christina waren zelfs die weinige da gen van scheiding bijna ondraaglijk geweest. Alice glimlachte tegen haar en stak haar hartelijk de hand toe, blij dat vriendelijk gezicht, dat er zoveel toe bijdroeg, haar een idee van een eigen huis te geven, weer te zien. „Hier ben ik weer, Christina, en deze keer blijf ik voor goed." „Ja, Miss, dat heb ik al de hele dag tegen mezelf gezegd", antwoordde Christina, terwijl ze opzij ging, om haar meesteres binnen te laten gaan. Daar stonden drié nieuwe bedienden om haar te verwelkomen, een flinke kokkin van middelbare leeftijd, een vriendelijk meisje en een ernstige jongen. Ze waren blijkbaar verheugd, haar te zien. wat Alice prettig aan deed en ze keek met een zucht van tevredenheid om zich heen. (Wordt vervolgd) NOG WAT HUURKWESTIES Mogen we het hier NOG eens over hebben? Eigenaars, die zelf hun huis bewonen, behoeven NIET aan te melden en NIET te blokkeren, ook niet, als ze inwoning hebben. Aan melding en dus blokkering is alléén verplicht voor zelfstandig bewoonde huizen. Een dame verhuurt een klein huis waar ze niets aan doet envertelde aan de huurder (onze lezer), dat ze helaas verplicht was, om de huur te verhogen maar het uit zichzelf niet van de school rvas meermalen gedaan en er waren aan de voorbereidingen reeds duizenden guldens ten koste ge legd. De minister heeft eveneens eerlijk ge handeld en de urgentieverklaring gege ven. Wanneer de heer Kruithof nu zegt, dat de Christelijk Historische Unie de terug slag zal ondervinden van de houding van de heren Tilanus en v. d. Peijl, dan kan dit niet anders zijn, dan dat zij een goe de beurt gemaakt hebben bij de C.H.U.- leden en bij het Zeeuwse volk op de Bevelanden. Tenslotte moet me nog een enkele op merking van het hart. Blijkens bovengenoemd verslag is er geen kans voor een Protestants Christe lijke Technische School als de nieuwe Goese Ambachtsschool gebouwd zal wor den. De Stichting Protestants Christelijk Technisch Onderwijs weet, dat deze bouw doorgaat en dat het schoolgebouw inclusief de inventaris millioenen kost. Is het dan verantwoord op nog geen kilometer afstand van deze school een tweede school te bouwen? Het Stich tingsbestuur heeft in zijn oprichtingsver gadering zelf het antwoord gefundeerd gegeven: NEEN! Goes. C. J. Buurman. zou doen. Deze opvatting is niet juist. Men is niet verplicht om de huur te ver hogen en wanneer men dit niet doet, behoeft men ook niets te blokkeren. Maar wel moet men het bezit van dit huurhuis melden; dit voqr con trole. Ten slotte nog eens: winkelhuizen zijn ALTIJD bedrijfspand, als de woning geen eigen ingang heeft en met de winkel één geheel vormt. De verhouding tussen woonhuis en win kel doet er niet toe. Ook dit schij nen sommige eigenaars beslist niet te geloven. LIBERT In onze familie komt deze naam erg veel voor. Kunt u mij zeggen wat hij betekent? Wel, Libert of Libertus betekent: „Da Bevrijder'". De naam werd waarschijn lijk het eerst door S. Libertus te Truyen gedragen. Deze man stierf om streeks 635. De vrouwelijke vorm er van is: Liberia en Libertina. KAPELLE Jeugddienst. Gedurende de komende winterperiode zal er weer elke maand een jeugddienst worden gehouden in de Ned. Herv. kerk en wel steeds op de derde zondag van de maand. De eerste dienst wordt a.s. zondagavond om 6 uur gehouden. Daarin zal dan voorgaan ds. H. M. Strating te Goes. Zendingsavond. In de bijgebouwen van de Geref. kerk werd een zendingsavond gerouden. Ds. J. v. d. Leek had de lei ding op deze bijeenkomst waarop werd gesproken door de zendingspredikant ds. Schut. Deze vertelde over het werk van de zending zoals dit gebeurd op Java en dan speciaal het gebied rond Blora waar ds. Schut had gewerkt. Hij maakte mel ding van de mooie dingen van het zen dingswerk maar ook van de moeilijk heden en de achteruitgang welke er soms is. U weet het nog wel: sinds vele jaren is de maand septem ber de vriendschapsmaand voor Uw aller „Zeeuwsch Dag blad". Dat is de maand, waarin alle abonné's hun schouder klopje geven aan het „Zeeuwsch Dagblad". En U weet het ook nog wel: het beste schouderklopje is die nieuwe abonné, uit pure vriendschap voor ons aller dagblad aan gebracht. En dat doen we dit keer onder het motto: Probeer, dat Uw vriend, Uw buurman, Uw familielid een abonnement op Uw krant neemt. Uw krant wordt dan zijn dagblad. En die krant en dat dagblad, hoe kan het anders, is het „Zeeuwsch Dagblad". We gaan met z'n allen aan de slag voor de Christelijke krant in Zeeland. Over allerlei activiteiten in de maand september hoort U nog wel. Daarbij rekenen wij op de werkzaamheid van al onze abonné's. Als ieder abonné één nieuwe abonné zou aanbrengen, dan is er een oogst, om van te watertanden. Hieronder staat de bekende bon. Zodra Uw bijdrage in de vorm van een nieuwe abonné klaar is, wil dan deze bon, goed ingevuld, direct toesturen aan het „Zeeuwsch Dagblad" in Goes. In Goes wachten wij op de ontvangst van Uw bon. Hierlangs afknippen en direct opsturen naar Goes Uit pure vriendschap voor onze dagelijkse vriend, het „Zeeuwsch Dagblad", volgt hieronder mijn nieuwe abonné: Naam: Adres: Woonplaats: Deze nieuwe abonné wil het liefst betalen: Per week per maand per kwartaal. Doorhalen wat niet wordt gewenst. Opgegeven door Uw abonné: te

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5