Kalme handel kenmerkte de najaarsbeurs zaak DE BIJT-BISSCHOP Breng afwisseling in uw gaven Het geldt üw Geen concentratie van Geref. kerkelijke pers Uw kind belééft wat het leest! Tweede week het gunstigst Waardebon Waardering voor ,De Hervormde Kerk' Dreigement van Duitse boeren Tevredenheid in voedingssector Zeven Provinciën' redt Engels jacht in een christelijk gezin een christelijke krant Zaterdag 14 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 De najaarsbeurs 1957 heeft zich gekenmerkt als een kalme handels beurs. Ondanks de vrees dat de bestedingsbeperking zich zou laten gelden, werden in de verschillende branches over het algemeen be vredigende zaken gedaan. Wel liet de bestedingsbeperking zich gelden in die groeperingen die overheidsleveranties hebben. Dit heeft de directeur van de Koninklijke Nëderlandse Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit medegedeeld. In enkele branches, aldus de heer Schuit, zoals die van elektrotechnische huishoudelijke artikelen en van kantoormachines en -meubelen waren de resultaten over het alge meen minder gunstig, al zijn er ook exposanten die met tevreden gezichten naar huis zijn gegaan. (Van een onzer verslaggevers) Een simpel briefje van mr. F. J. Scheeie uit Amsterdam-zuid heeft op de generale synode van de Gereformeerde Kerken de tongen losgemaakt. De pijl, die de Amsterdamse jurist in zijn eenvoudig heid afschoot, was van deze strekking: zou er niet een zekere coördinatie tot stand gebracht kunnen worden op het gebied van de „vakpers" voor ambts dragers? Er bestaan bladen voor ouder lingen en diakenen, er is het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift. Volgens de heer Scheeie zou het van nut zijn, wanneer door concentratie van deze or ganen de ambtsdragers op de hoogte kwamen van eikaars „problematiek". Mogelijk zou de synode zelf een voor lichtingsblad kunnen (doen) uitgeven. De commissie uit de synode, die zich over deze brief te beraden had, waar deerde bijzonder het schrijven van mr. Scheeie (zoon van ds. D. Scheeie te As sen, assessor der synode), te meer daar mr. Scheeie zelf geen ambtsdrager bleek te zijn. Niettemin verklaarde de commis sie bij monde van haar rapporteur ds. W. de Graaf van Almkerk, dat zij er niet veel in zag. Uitgevers en redacties van de diversebladen zouden er ver moedelijk weinig voor voelen hun orga nen prijs te geven, ook al vroeg de sy node dit. En voor een door haarzelf uit te geven orgaan zou de synode de ver antwoordelijkheid niet op zich kunnen nemen. Daarom stelde de commissie voor om aan het verzoek van mr. Schee- Ie niet te voldoen. In de discussie over deze zaak merkte prof. dr. K. Dijk op, dat publicatie van b.v. synodebesluiten wel voor verbete ring vatbaar was. Bij ambtsdragers stuit men nog vaak op onkunde wat deze aan gelegenheden betreft. Hij achtte het ech ter een gevaarlijke zaak wanneer de synode zelf een blad zou gaan uitgeven. Prof. dr. D. Nauta voelde wel iets voor een officieel orgaan. Hij vestigde de aandacht op het blad, dat de Her vormde kerk voor -ambtsdragers uit geeft (Woord en Dienst), en verklaarde een concentratie toe te juichen. (Prof. Nauta is zelf redacteur van het Ouder lingenblad) Een heel andere kant ging de praeses der synode, ds. P. N. Kruyswijk op. Ook hij verwees naar de publiciteit van de Hervormde kerk en prees deze kerk om het goede gezicht, dat zij daarop heeft. Ronduit verklaarde ds. Kruyswijk, dat hij jaloers was op het weekblad „De •Hervormde Kerk", dat zijn lezers bij Prof. Meyer, de Lutherse bisschop van Liibeck, die deel uitmaakt van de Internationale Zendingsraad, heeft verklaard dat in de kerkeraad of in het kerkbestuur van elke evangeli sche gemeente steeds één lid zit ting behoort te hebben, dat speci aal ijvert voor de belangen van de zending. De kerken en gemeenten behoren de zending veel meer te beschouwen als haar eigen zaak. Zending is niet iets wat er zo'n beetje bijhangt; zen ding behoort feitelijk de eerste en be langrijkste zaak van de gemeente te wezen. De tijd dat de kerken uitslui tend indirect bij de zending betrok ken waren, is voorbij. Zij moeten het Zij bouwen zelf hun kerk Tien jaar geleden is in Steenwijk een baptistengemeente geïnstitueerd. Van een coöperatie kocht men later een pand aan om dit tot kerkzaal te verbouwen. Deze verbouwing ge schiedt door de eigen mensen, predi kant en kerkeraadsleden inbegrepen. Te Enschede hebben de Gerefor meerden een vroegre r.k. noodkerk aangekocht, die ze thans zelf aan het verbouwen en inrichten zijn als derde kerkgebouw van deze gemeente. Staatsgeld voor de kerk De evangelische kerk van Nord- rhein-Westfalen, die jaarlijks 953.000 mark van de staat ontvangt, zal voor taan daarenboven een subsidie van 450.000 mark krijgen ter bestrijding van de hogere uitgaven, veroorzaakt door het steeds groeiende zielental van de kerk. „Wie kerk verwarmt, zich niet verarmt" De Haarlemmerpoortkerk, een der doleantiekerken van de Gereformeer den in de hoofdstad, is dringend aan een nieuwe verwarming toe. Men heeft een actie op touw gezet .voor de financiering ervan. Er is zelfs een embleem ontvangen, prijkend met 'n kerkje, waaromheen tongen als van vuur kronkelen. Evenals bij 'n kerkzegel, heeft men er een rand schrift bij gezet, dat tegelijk het motto van de actie is: „Wie kerk verwarmt, zich niet verarmt". vele tienduizenden telt. Wat zou het prachtig wezen, indien er een concen tratie niet alleen van „vakbladen" voor ambtsdragers, maar van heel de Gere formeerde kerkelijke pers tot stand kwam. Ten aanzien van het lezen der in de Gereformeerde kerken verschijnende weekbladen uitte ds. Kruyswijk zich pessimistisch. ANDERE VOORSTELLEN De discussie, die afgebroken moest worden, werd heropend, nadat de rap porterende commissie gehoord de eer der opgegane stemmen met andere voorstellen voor de dag kwam. Zij wil de nu de gedachte van mr. Scheeie niet afwijzen, maar gaf de synode in over weging deputaten te benoemen om de bedoelde kwestie te onderzoeken en daarvan op de volgende synode rapport uit te brengen. De commissie zag wel in, dat het grote bezwaren met zich zou brengen ais de synode een poging deed tot coördinatie van kerkelijke bladen te komen. Toch zou men kunnen overwe gen of het uitgeven van een officieel or gaan ten dienste van de kerken en haar ambtsdragers mogelijk ware. Nu wierpen vele synodeleden zich in de strijd. Wel een bewijs hoe na de ker kelijke pers allen aan het hart ligt. Ds. A. C. van Nood te Velsen verzette zich radicaal tegen het voorstel om de putaten te benoemen. Hij vreesde, dat er in de toekomst dan niet één blad tot stand komt, maar eentje erbij, met alle daaraan verbonden moeilijkheden voor de synode. Prof dr. Nic. H. Ridderbos stapte in het schuitje van ds. Kruyswijk en stelde de vraag of een concentratie van alle bestaande bladen niet verwezenlijkt zou kunnen worden. Ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg verwierp eveneens de gedachte van een officieel kerkelijk orgaan. Leve het par ticulier initiatief, riep hij uit. Dr. L. Praamsma van Groningen-zuid keerde zich zowel tegen het officiële blad, dat volgens hem niet één procent van de Gereformeerden als lezer zou krijgen, omdat het niets dan officiële besluiten zou geven. Maar voor de sa menbundeling van de thans bestaande organen voelde hij geen zier. Ook ds. Kruyswijk kwam weer met zijn algemeen groot orgaan voor de dag. Een soort Gereformeerde Staatscourant begeerde hij niet, maar toch wel een officieel kerkelijk blad, waarin de leden goed geïnformeerd werden over al wat in de kerken voorviel. werk van de zendingsverenigingen overnemen en zich wat haar missio naire taak betreft richten naar de eisen van dit ogenblik. Speciaal met betrekking tot Duits land zei prof. Meyer het beschamend te vinden, dat de oude Duitse zen- dingsterreinen in Indonesië en Afrika bijna geheel door de Lutherse kerken Een lid van de Hervormde gemeen te in Rotterdam wekt in de Rotter- damsche Kerkbode de kerkgangers op, om de dienst der offeranden eens wat plezieriger te bekijken. Wie dit on derdeel van de eredienst alleen maar beschouwt als een noodzakelijk kwaad, zal er geen vreugde van be leven. De dienst der gaven mag niét uit de toon vallen in het geheel van de .eredienst. Eén van de middelen om de dienst der offeranden voor zichzelf aantrek kelijker te maken, is het brengen van de afwisseling. Wie jarenlang iedere zondag hetzelfde bedrag in 't zakje gooit, zal de blijdschap van de Chris telijke handreiking al moeilijker kun nen handhaven. Want dan wordt het een gewoontegebaar, precies zoals men aan de bioscoopportier een dub beltje geeft. Er is een meneer, zo vertelt de schrijver in de Rotterdamsche Kerk bode, die iedere keer evenveel kwartjes geeft als de dominee tij dens de collecte verzen laat zingen. Ik ken een mevrouw, die bezig met 'n vermageringskuur iedere zondag evenveel guldens gaf als zij in de loop van de week aan ponden was afgevallen. O p het eind was zij mager, maar de buidel der kerk was dik. Een vriendelijke oude dame geeft een gul den als de collectant blond is en twee kwartjes als hij donker haar Marinus Flipse naar Finland De Rotterdamse pianist Marinus Flipse zal op 17 september optreden te Helsinki op een' concert met het symphonieorkest aldaar. Verder zal hij een recital voor de Finse radio geven van werken van de Nederlandse com ponisten Van den Stigtenhorst Meyer, Pijper én Masseus. Over bananenschil uitgegleden en overleden De 58-jarige mevrouw J. Emons- Homburg is te Rotterdam vlak bij haar woning in de Florastraat uitge gleden over een bananenschil en met haar hoofd tegen de muur gevallen. Thuis klaagde zij over zware hoofd pijn. Zij voelde zich onwel en ging naar bed. Ongeveer twee uur later moest een arts haar dood constateren, vermoedelijk tengevolge van een her senbloeding. „Wij stemmen niet De boeren in het district Karlsruhe hebben gedreigd, niet mee te zullen doen aan de algemene verkiezingen van zondag in West-Duitsland, uit pro test tegen de bouw van een atoom reactor in de streek. De plaats waar de reactor wordt gebouwd ligt 13 km van Karlsruhe. De boeren vrezen, dat de radioactieve af valstoffen gevaar zullen opleveren voor mensen en schadelijk zullen zijn voor de gewassen. De Britse gevangenen in Cairo Er zouden op het ogenblik van Brit se zijde pogingen worden ondernomen om invrijheidstelling te verkrijgen van de twee Britten James Zarz en James Swinburn, die enige tijd gele den op beschuldiging van spionage door de Egyptische rechter tot resp. tien en vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld zijn. GEEN DEPUTATEN Toen het op stemmen aankwam ble ken vijf van de zes hoogleraren prae-ad- viseurs voor het benoemen van deputa ten te zijn. Bij de leden der synode lagen de verhoudingen anders, zodat het be sluit viel geen deputaten te benoemen. Daarop aanvaarde men een amendement van ouderling T. Spaan uit Leidschen- dam. Hierin werd uitgesproken, dat noch het coördineren van kerkelijke bladen, noch het uitgeven van een eigen orgaan door een generale synode wenselijk ge acht kan worden. in Amerika gefinancierd worden. Zelf heeft prof. Meyer jarenlang als zen dingspredikant in Indonesië gewerkt. Diaconale zondag Diakenen der Hervormle gemeente van Meppel oordeelden het nodig, dat de gemeente althans één zondag per jaar eens extra opmerkzaam gemaakt behoorde te worden op het diaconaat der kerk. Daarom heeft men in deze gemeente een diaconale zondag ge houden. Voor beide ochtenddiensten in de Grote Kerk was ds. H. J. Teut- cher van Rotterdam uitgenodigd, di recteur van de kerkelijke sociale ar beid in de Maasstad. Ds. Teutscher schreef in het gemeenteblad „In en om de Grote Kerk" een artikel, waar in hij het diaconaat typeerde als de toetssteen der gemeente. Voorts schreven diakenen in het zelfde blad wat de bedoeling van de diaconale zondag was: namelijk om alle leden der gemeente te laten ho ren welke kansen er nog zijn, „om metterdaad te bewijzen, dat we waar achtig kerk willen zijn. Dat wil zeg gen, dat we als gemeente de nood gaan zien, die er is op velerlei ter rein". Er blijken namelijk hardnekkige misverstanden te leven. Er zijn nog gemeenteleden die menen, dat, nu de overheid hoe langer hoe meer voor zieningen treft, de diaconie overbodig is geworden. Wie oog krijgt voor wat de diaconie in deze tijd nog doen kan, zal te gereder van eigen overvloed aan de diakenen wilen doorgeven. heeft. Haar geëmigreerde zoon is na blond. En dan is er een meneer, die tweemaal zoveel geeft als het regent, omdat hij dan zo blij is, dat hij bin nen zit. Misschien vindt u dit te werelds of kinderachtig. Maar toch is het de moeite waard om zo af en toe zonder enige logische redenen eens iets meer te geven dan u gewoonlijk doet. Dan weet u weer, dat u een offer brengt en u zult het met vreugde doen. Wer kelijk offeren is trouwens iets ander» dan maar een klein muntstuk in de colleetezak doen. Er is natuurlijk het met vreugde gebrachte offer van het penningske der weduwe. Maar er worden helaas meer penningskes in de collecte aangetroffen dan dan er arme weduwen in de kerk zitten. Uit en naar Moskou De patriarch Alexei van Moskou zal in gezelschap van twaalf hoogwaar digheidsbekleders een bezoek brengen aan Joegoslavië, op uitnodiging van de patriarch der orthodoxe kerk van Servië. Aangezien hij een boek wil schrij ven over het onderwerp „christen dom en wereldcommunisme", heeft de Zweedse domproost Rundblom een Invitatie van de Russisch orthodoxe kerk ontvangen voor een rondreis door de Sowjetrepubliek. De algemene indruk in de groepen goud, zilver, uurwerken, bijouterieën en rokersbenodigdheden was, dat de exposanten van matig tevreden tot te vreden waren, wat betreft de zaken ter beurze. Ofschoon het klantenbe- zoek was teruggelopen, was de kwa liteit erop vooruitgegaan. De eerste week van de beurs was voor vele firma's in de groep leder waren minder gunstig, hoewel ver schillende exposanten belangrijke or ders mochten ontvangen. De tweede week werd zakelijk beter genoemd, al heeft men niet kunnen merken dat er veel voor de feestdagen is ingekocht. Behoorlijke zaken werden gedaan in de groep huishoudelijke artikelen, glas, aardewerk, kunstnijverheidsartikelen en luxe metaalwaren. Voor de firma's in speelgoed is het een vrij goede beurs geweest. Ook wat de buiten landse contacten betreft hebben ver scheidene exposanten interessante er varingen opgedaan. V oedingsmiddelen De nieuwe start in de voedings- en genotmiddelensector heeft succes ge had. Hoewel de kwaliteit van deze af deling werd geroemd, werd de groep als zodanig voor deze uitgebreide bran che nog wat gering gevonden. De deelnemers aan deze eerste manifesta tie waren tevreden zowel over de ter beurze aangeknoopte relaties als over de omzetten, die werden bereikt. Muziek Uit de afdeling muziekinstrumenten kwamen slechts tevreden klanken. Zo wel de fabrikanten als importeurs hebben zeer vele aanvragen ontvan gen. In de efficiëncy-afdeling hebben de exposanten in de sectie kantoor meubilair de invloed van de beste dingsbeperking ondervonden. In de elektrobeurs is de stemming verdeeld. Doordat de afdeling radio en televisie ditmaal ontbrak heeft deze groep min der belangstellenden getrokken. Wat de nieuwe relaties betreft zijn ver schillende deelnemers in deze sector te vreden. De omzet is evenwel beneden verwachting gebleven. De afdeling woningtextiel tenslotte heeft ter beur ze minder zaken gedaan dan tijdens de vorige beurs. Hr. Ms. kruiser „Zeven Provinciën" heeft het Engelse jacht „Mayfly", dat op de Noordzee ten westen van IJmui- den in moeilijkheden verkeerde, op sleeptouw genomen. De bemanning van het jacht, bestaande uit twee he ren en een jonge dame, zijn aan boord van de „Zeven Provinciën" genomen. Op weg naar het vuurschip Smith- knoll trof de „Zeven Provinciën" bij stormweer de Nederlandse kustvaar der „Ursa Minor" aan, waarvan de be manning moedige, doch vergeefse po gingen deed ,om twee mannen en een vrouw te redden van een uit Burnham on Proach afkomstig Britse zeiljachtje. Het jachtje dreef reeds twee dagen stuurloos rond. De kruiser manoe- vreerde, ondanks het ruwe weer, langszij het jachtje en slaagde erin de opvarenden veilig aan boord te krij gen. Het meisje, enigszins overstuur van de benarde situatie waarin zij ge durende twee dagen had verkeerd zei, toen zij het dek van de kruiser onder de voeten had, ontroerd: „It's won- derfull to be safe and sound" (het is heerlijk, gezond en wel te zijn). De kruiser heeft het beschadigde jachtje vrijdagmorgen in Den Helder binnen gebracht. Portugese kwallen In de afgelopen dagen zijn er aan de stranden van Zuid-Engeland grote aantallen „Portugese" kwallen waar genomen. Omdat deze blauwe en rose gekleurde kwal gevaarlijk is ze heeft een angel en zou daarmee een dodelijke steek kunnen toebrengen heeft men de vakantiegangers in de badplaatsen gewaarschuwd, niet in zee te gaan (wat ons toch op het ogen blik niet aantrekkelijk lijkt). Er zijn voorts speciale patrouilles opgericht, die de dieren, als ze aan land spoelen, onschadelijk moeten ma ken. Dr. Wilson, het hoofd van het bio logische laboratorium van de marine in Plymouth, was van mening, dat men de zaak opblaast. Volgens hem zijn de gevolgen van een steek van de kwal vergelijkbaar met die, veroor zaakt door een steek van een bij of wesp. Utrechts ethnoloog naar Noord-Nederlands- Nieuw-Guinea De Nederlandse organisatie voor zui- ver-wetenschappelijk onderzoek heeft de heer G. Oosterwal, doctorandus in de culturele anthropologic en weten schappelijk assistent aan de rijksuni versiteit te Utrecht, een subsidie ver leend voor een algemeen cultuuron derzoek van de Papoea's in het bin nenland van Noord-Nederlands-Nieuw- Guinea ten Oosten van de Tor-rivier. Bij dit onderzoek, dat anderhalf jaar zal duren, zal de heer Oosterwal in het bijzonder de religieuze en sociale aspecten van de cultuur der Papoea's bestuderen. Egyptische vrijwilligers voor Syrië Het Egyptische verbond van vak verenigingen heeft zijn leden verzocht, zich als vrijwilliger te melden voor de verdediging van Syrië, meldt de cor respondent van Belga in Cairo. In een door het verbond uitgegeven communique wordt gezegd, dat alle bureaus van het verbond aanmeldin gen* voor vrijwillige dienstneming in ontvangst kunnen nemen en wordt het verenigd opperbevel van de Syrische en Egyptische strijdkrachten gevraagd, wapens te verstrekken voor de oplei ding van de recruten. Prof. mr. A. Wf. Donner, hoogleraar in de faculteit der rechtswetenschap pen aan de Vrije Universiteit zal van daag als lid van de Nederlandse dele gatie der Verenigde Naties naar de Verenigde Staten vertrekken en tot de Kerstvakantie afwezig zijn. Nu ds. A. van der Hey afscheid genomen heeft van de Hervormde gemeente Druten in het Land van Maas en Waal, herinnert ds. J. B. Oskamp van Nij megen er aan, hoe hij negen jaar geleden deze collega in het Hervomd Week blad van de ring Nijmegen aan de gemeenten in de ring voorstelde. Hij schreef: „Ik mag wel zeggèn, dat hij lang is en bleek, dat hij een mooie duidelijke stem heeft, dat hij onder het spreken voortdurend zijn tanden laat zien". Die mededeling over de tanden ging van gemeente tot gemeente. Misschien ook wel omdat ds. Van der Hey zo nodig ook in figuurlijke zin zijn tanden kon laten zien. Ds. Oskamp typeert hem als de bisschop van Maas en Waal, met een bijt-gebxt. De „bijt-bisschop" had daar zelf veel plezier om en bij mijn afscheid ver haalde hij, dat zich eens een man aan zijnpastorie had vervoegd, die toen hem gevraagd werd wat hij kwam doen het vreemde antwoord gaf: „Ik wil graag die dominee zien, waarovef ik alleen maar kwaad heb horen spreken". Geef uw kind een boek en binnen vijf minuten is het een ontdekkingsreiziger in het barre Noorden', draaft als een cowboy over de eindeloze prairie of zwerft als arm verschoppelingetje door kille, natte straten van een grote stadHet heeft een- onbegrensde verbeeldingskracht en stelt zich zonder enige reserve open voor illles wat het leest. Voor alleszonder reservebedenk daarom hoe verkeerde lectuur onherstelbare schade kan aanrichten in de ziel van Uw kind. Dit geldt niet alleen voor boeken of andere kinderlectuur, maar ook - en vooral - voor de krant. Zelfs volwassenen ontkomen niet aan de goede of slechte invloed van hun krant. Hoe geweldig moet die invloed dan zijn op Uw kind, dat nog niet critisch kan lezenKies daarom een krant die Uw eigen Christelijke levensovertuiging weerspiegelt. Een Christelijk dagblad, dat dwars door dit wereldgebeuren heen elke dag opnieuw getuigt van die éne grote zegevierende waarheid; Christus hééft overwonnen en zal overwinnen Stuur nog vandaag onderstaande bon op aan de Nederlandse Christelijke Dagbladpers. Naam Straat:. Woonplaats abonneert zich hierbij op het „Zeeuwsch Dagblad" Hij wenst het abonnementsgeld te betalen: per week per maand vanaf 1 oktober 1957 per kwartaal Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan „Zeeuwsch Dagblad", Postbus 4, Goes.. De in de 2e helft van september verschij nende nummers ontvang ik dus GRATIS.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4