ZEEUWSE Industrieflat (5000 mi) te Middelburg vrijwel gereed Dr Barends temidden van vele Oosterlingen Olifant opende slot met sleutel.. ER KOMT EEN NIEUWE ECHT-ZEEUWSE TENT n PLANNEN VOOR ONDERWIJS IN SCHEEPSBOUW aars eg eg eg eg eg eg eg eg eg eg eg eg eg eg s eg s eg eg eg eg eg eg eg eg s eg eg s eg s eg s ec ec ec ec ec ec ec ec ec ec ec ec ec •ec Maandag verhuizen iEerste steen gelegd voor Geref. kerk, Nieuwerkerk Man doodgedrukt in Vlissingen Regen bedreigt aardappelen Laat RECTORALE REACTIES OP AMERIKA s S S me met in mijn hemd staan Artemis Zaterdag 14 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina De industrieflat van de gemeente Middelburg aan het industrie terrein, die het rijk gehuurd heeft ten behoeve van de hoofdstedelijke Rijkswerkplaats voor Vakopleiding, is vrijwel gereed gekomen. Het is een uiterst fraai gebouw, dat gelegen in de schaduw van de voor malige meelfabriek een oppervlakte beslaat van ongeveer vijfdui zend vierkante meter, het o:mliggende terrein inbegrepen. Dit com plex, waarvan de totstandkoming voor een belangrijk deel te danken is aan het werk van de heer K. van Dijk, de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland, mag zonder twijfel het doel matigste van de meer dan dertig Rijkswerkplaatsen" genoemd worden, die ons land kent, zo vertrouwde de directeur van de Middelburgse Rijks werkplaats, de heer J. K. Dijkema, ons toe. Aanstaande maandag wordt met de verhuizing begonnen en binnen enkele weken zal het pand aan de Sint Joris- straat, waar tien jaar geleden met scholing en omscholing van Zeeuwse arbeidskrachten werd begonnen, ver laten zijn. In het verstreken deêen- nium heeft de Middelburgse Rijks werkplaats reeds honderden cursisten afgeleverd, mensen die van de moge lijkheid gebruik maakten om een an der vak te leren dan in datgene waar in zij tewerkgesteld waren en dat geen uitzichten bood voor de toekomst of mensen, die van elke vorm van tech nisch onderricht verstoken waren ge bleven en de kans grepen, die hun geboden werd. Vele metselaars, tegel zetters, stucadoors, constructie- en machinebankwerkers, onderhoudsmon teurs, lassers en draaiers zijn door be middeling van de arbeidsbureau's aan de bedrijven afgeleverd. Mede doordat in de nieuwe werk plaats aan het industrieterrein iedere beschikbare vierkante meter op doel matige wijze is benut, kon de capaci teit nagenoeg worden vertweevoudigd en één van de resultaten hiervan is, dat de cursussen nu konden worden uitgebreid met de verschillende tim mervakken en precisiebankwerken. Scheepsbouw Bovendien ligt het in de bedoeling, dat er in samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de gerichte scholing voor de scheepsbouw aan de lessen wordt toegevoegd. De plannen verkeren reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding en iets dergelijks valt alleen maar toe te juichen, wanneer men bedenkt, dat de scheepsbouw in deze provincie in de toekomst een har tig woordje mee gaat spreken. „De Schelde" heeft reeds toegezegd de be nodigde machines ter beschikking te stellen en het wachten is nu eigen lijk alleen maar op de cursisten! Aan een ieder wordt tegenwoordig een prachtige kans geboden op het ge bied van de vakontwikkeling. Kosten brengt dit niet met zich mee, want de hele zaak gaat van het rijk uit, dat zelfs de reiskosten vergoedt en de cursisten bovendien een weekgeld plus uurtoeslag toekent. Een premierege ling voor het tempo, waarin ge-werkt wordt, maakt het geheel nog aantrek kelijker. - Ideaal gebouw Zij, die zich in Middelburg voor een cursus hebben opgegeven, krijgen hun opleiding in een ideaal gebouw, dat in alle opzichten geslaagd is. Aan de oostzijde bevindt zich een ruime werk- hal, die verdeeld is in verschillende afdelingen, waar de cursisten de on derscheidenen vakken in de praktijk kunnen beoefenen. In deze werkhal is ook een lokaliteit voor arbeidstech- nische voorlichting ondergebracht, waar de cursist geleerd wordt zijn ge reedschap te hanteren. Verder is er een timmerlokaal, een ruimte waarin de kapitale machines worden op gesteld en een magazijn. In het centrale gedeelte van de werkplaats, dat loodrecht op de werk hal staat, klopt het hart van dit „be- Gistermiddag heeft ds. J. H. Becker, Geref. predikant te Nieuwerkerk, de eerste steen gelegd voor het nieuwe Geref. kerkgebouw, dat in de plaats komt van het oude gebouw, dat door de ramp onbruikbaar werd. Na de plechtigheid kwamen kerke- raad en genodigden in het noodkerkje aan de Stationsstraat bijeen. Ds. Becker getuigde hier van de dank baarheid der gemeente, ds. J. H. Meyer van Haamstede sprak namens de classis Zierikzee en weth. S. Over- beeke namens het gemeentebestuur. De nieuwe kerk zal 280 zitplaatsen hebben. Architect is de heer Chr. de Heer te Rotterdam. drijf". Daar treft de bezoeker de apar- tementen voor de administratie en van directeur en personeel aan. In dit ge deelte bevindt zich voorts de entree, aan de voorkant voor het personeel, aan de achterzijde voor de cursisten, die via een hal, een kleedruimte en vervolgens een wasgelegenheid kun- nen De kantine is een opvallend bouw sel, waar licht en ruimte overheersen. Met behulp van een harmonicawand kan dit lokaal, waarin door de Mid delburgse kunstenaar Andries Minder hout een zeer geslaagde wandschilde ring werd aangebracht, in tweeën wor den gedeeld, waardoor men de be schikking krijgt over een theorielo kaal. De kleuren in de kantine zijn, evenals in de rest van het bedrijf, uit gezocht door een kleurenexpert en vormen een uiterst harmoniërend ge heel. Nog geen metselloods De heer Dijkema verzocht ons er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat deze „school" voor Zeeland van grote importantie is met het oog op de industrievestiging. „De mensen moe ten in dit apparaat een ding zien, dat hun ten dienste staat", aldus de heer Dijkema, die er voorts op wijst, dat ook de Zeeuwse bedrijven mensen voor omscholing kunnen aanbrengen. Helaas zijn momenteel de benodig de gelden voor een metselloods ten gevolge van de bestedingsbeperking niet voor handen. Er wordt naar een tijdelijke oplossing gezocht, die inmid dels trouwens reeds gevonden schijnt ziin De 69-jarige L. H. te Vlissingen Is vrijdagmorgen op de werf van de Kon. Mij. De Schelde door een rijdende kraan doodgedrukt. De man, die ge huwd is bevond zich in een machine- loods op een 12 meter hoge loopplank. Hij raakte bekneld tussen een ijzeren paal met houten juk en een rijdende kraan. De dood trad onmiddellijk in. De man was niet in dienst bij de Schelde doch werkte bij een firma die die ter plaatse werkzaamheden uit voert. Naar de juiste oorzaak van dit bedrijfsongeval wordt een Verzoek ingesteld. In de afgelopen vier dagen is er, langrijk meer regen gevallen, dan nor- naar wij vernamen, in Zeeland be maal voor deze tijd van het jaar. Het is onmogelijk voor de gehele provincie een bepaalde neerslag te melden, om dat de buiten een sterk plaatselijk ka rakter dragen. Dinsdag, woensdag en donderdag noteerde het METEO-sta- tion in Vlissingen in totaal ruim 20 mm neerslag, maar vrijdag was er om 2 uur in de middag al 18 mm afgetapt. Bijzonder veel regel werd er tussen donderdagmorgen 7 uur en vrijdag morgen 7 uur afgetapt in de omgeving van Veere; 33 mm in één etmaal! Dit weertype beïnvloedt de aardap peloogst in ongunstige zin, temeer als er gerooid moet worden, wanneer de grond nat is. Het werkt het optreden van de phytophtera, de "gevreesde aardappelziekte, in de hand. Gevreesd wordt, dat het percentage knollen, dat aangetast is door phytophtera of nat- rot zal stijgen. STAVENISSE Muziekavond. De muziekavond werd niet begunstigd door het mooie weer. Het programma viel wel in de «maak van het publiek. meester. for Christ het komende voorjaar be ginnen zonder tent? „Dat kan niet en dat mag niet", sprak een Viissingse meneer op die zwarte 11e september, toen hi) op de Een wandschildering In het industrieflat Hier komt dan een eerste levensteken van de overkant schrijft ons dr. D. Barends, de rector van het Christelijk Lyceum te Goes, die mo menteel voor studie in de V.S. vertoeft. De reis op de „Noordam" verliep vlot en 't was een genoeglijk, rustig schip. In hoofdzaak waren de passagiers Amerikanen, die van een trip door Europa terugkeerden. Heel de Hollandse groep van 't Americana-program was aan boord en zo ook ons drietal van 't Teacher Development Program (de heren Lucieer uit Enkhuizen, Stel uit Kruiningen en ondergetekende). Doordat we wat moesten treuze len, omdat 2 september Labour-day was, voeren we pas dinsdagmor gen 3 september van onze ankerplaats vóór de stad de ligplaats aan de H.A.L.-établissementen binnen. Douane en paspoortengedoe kostten niet veel tijd. In de loods stond ons allen op te wachten. Dr. Crane, die namens 't Department of Health, Edu cation and Welfare DHEW) te Washington, naar New-York was ge togen, en zich bijzonder verdienstelijk maakte door m'n zwaarste koffer te sjouwen. Via subway en autobus belandden we op 't station; we lunchten in een cafetaria daar dichtbij, en gingen met de trein van 14.15 verder naar Was hington. Na 4 uur in een air-conditioned wagen te hebben genoten van de uit zichten, kwamen we hier aan, net toen een wolkbreuk de stad rijkelijk be vloeide. Maar 't was gauw over. VELE NATIES We gingen alle zes naar het Caïro- hotel, waar het DHEW kamers had gereserveerd voor alle Fulbrighters: 330 man uit 61 landen (mensen die via een bepaald fonds naar Amerika genodigd worden). We wonen op de 8e verdieping (van de 11), in een vrij eenvoudige buurt, waar vele negers huizen. Het hotel is goedkoop (2,dollar per nacht zonder ontbijt); vermoede lijk is dit feit, èn de zeer Oosterse samenstelling van het totaal van ons gezelschap, de reden, dat wij In dit, niet hoog geroemde, hotel zitten. Een écht hotel kost nl. 4 tot 20 dollar. 't Is steeds een plezier, te ondervin den, welke twaalftal mensen je in de aanhoudend op- en neertoerende lift ontmoet: Indiase schonen met diaman ten in de neusvleugels, een Finse at leet, een troep Indonesiërs of een zwaarbe-odeurde Nicaraguaanse, Por tugezen of Surinamers, 't kan alle maal! En we zijn de beste vrienden. Vanmiddag lunchte ik bijv. met een Jap, een Duitser, een Egyptenaar en een Hollander (Van der Vate, Zeeuw van afkomst), die hier al 30 jaar op DHEW werkt. De organisatie van onze trip is door het Ministerie keurig verzorgd. Men werkt hier dan ook ontzettend hard. Woensdag 4 september werden we onderhands, ontvangen op de afdeling International Teacher Exchange van DHEW en maakten kennis met onze diverse Program-Officers. Ik heb te maken met Dr. Frank E. Cobun, een onvermoeibaar en vriendelijk man. Hij zorgt voor de groep van 21 lieden, die op 20 september voor 8 maanden naar Harvard-University gaan; dat zijn er 6 uit India, 3 uit Burma, 2 uit Rome, 2 uit Pakistan, en één uit resp. Oslo, Duitsland, Australië, Athene, Panama, Argentinië, Malakka en Ne derland (Goes). De opzet van 't pro gram is n.l. niet alleen het Ameri kaanse onderwijs te leren kennen, maar ook door veelvuldig contact meer begrip te krijgen voor het on derwijs èn voor onze collegae in an dere landen. Dr. Cobun en zijn staf huizen in „Tempo R", een noodgebouw, dat akelig permanent gaat worden. Al verscheidene keren zijn we ook in het hoofdgebouw geweest: een prachtig en zeer omvangrijk geheel. Roltrap pen, liften, coffee-shops, airconditio ning, veel mooi marmer, een enorme cafetaria, overal drinkspuitertjes van ijswater, om in de hitte 't hoofd koel te houden, enz. Het „Washington International Cen ter" staat het Departement ter zijde bij het organiseren van allerlei uit stapjes en 't verzorgen van bijzondere bijeenkomsten. Deze week en de volgende krijgt het ganse Fulbrighterdom een serie voordrachten te verwerken van je welste; ter nadere oriëntering vóór we uitvliegen. WASHINGTON Nog even over de stad zelf. Was hington is prachtig aangelegd. Grote en brede avenues lopen door het forse, meestal rechthoekig gehouden plan, en vertonen een pracht van grote, monumentale gebouwen. Het stadsbeeld wordt gedomineerd door het Capitol en de enorme naald, die Washington-Memorial heet. Ook het Witte Huis met grote parkeerruimte „Reserved for Secret Service" is een indrukwekkend stuk werk, mede door zijn mooie tuinen. De praktisch ononderbroken slier ten auto's, die door de straten rijden of er (voor een slordig bedrag) ge parkeerd staan, geven een zwaar- Amerikaanse tint aan de regerings- veste Washington-District Columbia. Helaas stond er evenzeer een vette kop in de krant: „Americans die at a rate of 6 per hour by road-acci dents". (Gemiddeld sterven per uur 6 Amerikanen bij verkeersongeluk ken). Ingezonden mededeling (adv.) Tot de „menselijke" trekken in een olifant behoren zijn grote aanhanke lijkheid en men zou haast mogen zeg gen: zijn gevoel voor humor. Zo had een olifant van het circus Sarrasani vriendschap gesloten met een pony, die in zijn onmiddellijke omgeving op stal stond. Toen nu het paardje op een kwade dag werd overgeplaatst, begon onze dikhuid te kniezen. Nu staan olifanten op hun plateau als het ware verankerd, de ketting om hun poot is met een slot aan de haak in de bodem bevestigd. De olifant slaag de erin de sleutel te ontdekken, die zowaar binnen zijn bereik hing en hij morrelde net zo lang totdat hij zijn voorpoot bevrijd had. Ook de achter poot wist hij te ontkluisteren. Netjes werd de sleutel weer op zijn plaats gehangen en dikhuid op weg naar zijn vriendje.... Dat olifanten ook voor hun baas opkomen, bleek die keer in Rio de Janeiro, toen de heren studenten meenden de voorstelling van Sarrasani in de war te kunnen sturen. De jongelui omsingelden het circus en gingen tot de aanval over. Slechts op één punt braken de heet hoofden door het kordon van het cir- cuspersoneel en dat was bij de oli- fantsstallen. Zo stonden zij joelend tegenover deze reuzenEn toen gebeurde hetLees deze geschiede nis en al die andere opwindende, ro mantische, tragische en ook komische gebeurtenissen uit het circusleven uit alle landen door alle tijden. U vindt een keur van enerverende literatuur in het prachtige circusalbum „De Bon te Droom van het Circus". Een boei end en afwisselend verhaal met tal loze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toege zonden onder rembours. De bijbeho rende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! ALS U NET ZO enthousiast bent als Artemis, dan komt er volgend jaar een nieuwe Youth for Christ-tent, waarop de naam „Zeeland" zal prijken. Maar daarvoor is aller medewerking nodig. Opdat bewaarheid wordt onze leus: HET IS HARTVERWARMEND te ervaren door welk een groot deel van de Zeeuwse bevolking het Youth for Christ-werk wordt gedragen. Tientallen brieven en minstens evenveel telefoontjes i bereikten onze redactie, naar aanleiding van de moeilijkheden die J, deze zo sympathieke interkerkelijke jeugdactie in Goes heeft on- >it dervonden door de halsstarrige houding van de Goese burge- 1 EG En wat nu? De huidige campagne is afgesloten. Maar wat moet Youth tff tor fhrlst het komende vnorlaar be- 1- eg EC „Kunnen wij daar nu niets aan doen?" zo vragen verschillende lezers. Natuurlijk kunnen we wat doen, en dat gaan we ook doen, samen met allen die het Youth for Christ-werk een warm hart toe dragen. Maar daarover straks. Dit de vele reacties is onomstote lijk komen vast te staan, dat het evangeliserende werk van Youth for Christ inderdaad door mensen uit alle protestants-christelijke kerkgenoot schappen wordt gedragen. Door her vormden, luthérsen, vrij-evangeli- schen, gereformeerden, christelijk- gereformeerden, baptisten, ja door al onze geloofsgenoten. REACTIES 0 Ik ben maar een doodgewone huismoeder", schrijft een mevrouw uit Middelburg, „maar ik weet, dat Christus mtjn Verlosser is. En daar om ben ik zo'n vurige voorstandster ran het Youth for Christ-werk, dat voor velen reeds tot zoveel zegen is geweest. Mijn jongere zusje is op zo'n meeting tot andere gedachten geko men en is sindsdien een warm mee levend lid van onze (Hervormde) kerk geworden. Ik kan niet begrij pen, dat sommige mensen het Youth for Christ-werk veroordelen, 't Is im mers alleen maar een middel, om met moderne, frisse middelen onze jeugd voor Christus te winnen? Is dat niet een heerlijk streven?" Zo schreven tientallen lezers. Uit Goes, St. Annaland, Zaamslag, West- kapelle, Kamperland, Bruinisse, Ril land, ene. enz. Van alle gezindten, van jong en oud. De campagne in Zeeland is dit jaar eigenlijk wat mislukt. Niet alleen door het onbegrijpelijke besluit van het Goese college van b. en w. Door een andere eveneens van buitenaf gekomen oorzaak slaagden ook de bijeenkomsten in Vlissingen deze week minder goed en die in Bres- kens moesten zelfs helemaal worden afgelast. Waarom? VERWOEST 0 li hebt waarschijnlijk wel in on ze krant gelezen,, dat de grote negen- mast-tent van de Youth for Christ woensdagmorgen j.I. op de Nieuwe Markt in Vlissingen het slachtoffer is geworden van de plotseling opsteken de storm. Een hevige zuidwester (windkracht 7) scheurde het tentzeil in flarden en deed de masten omval len, palen knapten af. Zitbanken werden versplinterd en de geluids installatie liep eveneens schade op. Met tranen in de ogen moesten de mensen van Youth for Christ mach teloos toezien, hoe hun mooie tent werd verwoest. De samenkomsten werden in de Geref. kerk voortgezet, maar de op komst vlei heel erg tegen. Dat was te verwachten, want de ervaring heeft geleerd, dat tentsamenkomsten veel meer mensen trekken. En bovendien bereikt men ook veel gemakkelijker buitenkerkelijk publiek. Na het fias co in Vlissingen besloot men de sa menkomsten in Breskens ook maar niet te laten doorgaan. 0 Was de tent dan niet verzekerd? zal men vragen. Jazeker, maar de verzekering keert slechts de huidige ik mest m'n kanarie vet. De opbrengst is voor de nieuwe tent... waarde uit en die was nu (na drie jaar gebruik) b(j lange na niet vol doende om daar een nieuwe tent voor te kopen. De strop bedraagt.... f 3000,—! WAT NU? Nu zit Youth for Christ-Nederland zonder tent en is daardoor aan een arm lamgeslagen. Herinnert u zich nog, dat deze grote tent drie jaar ge leden aan het Youth for Christwerk werd overgedragen? Dat gebeurde in Goes. En ook in Zeeland is deze zelfde tent tot een ruïne geworden. blij, dat wij onze tent nog hebben, zeg. Markt naar de trieste overblijfselen op de Nieuwe Markt naar de trieste stond te kijken. „Hier is het begin voor een nieuwe", zei hij spontaan en stak de tentleider een briefje van f 100,— toe. Dat gebaar heeft uw rubriekschrij ver wakker geschud. Op die vele brieven kan ik nu antwoorden: „Ja, wij kunnen nu iets doen!" Wij, u en ik hebben machteloos moeten gedo gen, dat een burgemeester verbiedt, dat op straat het Evangelie wordt gebracht. Wij hebben ook niet kun nen verhinderen, dat een orkaanwind de mooie tent verwoestte. Maar wij, u en ik kunnen daar wel iets tegen over stellen. En dat doen we dan ook. BRAVOUR 0 Ik heb de tentleiders in Zeeland opgebeld want Youth for Christ vraagt zelf nooit, dat weet een ieder en ik heb gezegd: „Het Youth for Christ-werk mag dan voorlopig in Zeeland zijn gestrand; het betekent niet het einde van de tent-campagnes. De vorige keer kregen jullie in onze provincie een tent aangeboden, en dat gebeurt straks weer. Maar dan wordt het een echte Zeeuwse tent. Geschonken door de bevolking van Zeeland". Hoe bedoelt u dat? Wij Zeeuwen zorgen voor «en nieuwe tent. Wat zegt u? Ja, een nieuwe tent. Net so'n mooie, grote als die nu in Vlissingen verwoest is. Die grote woorden heb ik met veel bravour gezegd. Toch is het geen bra- vour, want ik weet, dat honderden, vele honderden Zeeuwen gezien de eerste reacties hetzelfde hebben gezegd in mijn plaats. Want die tent moet er komen. En dus zullen wij, trouwe vrienden van de Zeeuwse Babbelaars, drie-duizend harde guldens op tafel moeten leg gen. Wij inwoners van Zeeland zullen dat voor elkaar brengen, heb ik ge zegd. En natuurlijk laat u Artemis, die zoveel vertrouwen in de gulheid van zijn Babbel-vrienden heeft, niet in zijn hemd staan. UITPUILEN 0 Daarom heb ik dit voorstel: stuur nu geen boze brieven meer over b. en w. van Goes, maar geef op die negatieve weigering een positieve re actie. Stuur de beste sympathiebetui ging, die u maar kunt sturen een postwissel! Die meneer N.N. in Vlissingen gaf de eerste stoot met f100,ik doe daar direct f 25,— bij en wacht nu vol spanning op uw reacties. Laat onze postbus maar uitpuilen van de brieven met guldens, tientjes en hon derdjes. De grote tent-actie is hiermee geopend. Onder het motto: „Al was het ook mijn laatste cent, Ik geef hem voor de nieuwe tent!" Laat dat het devies worden voor u. Thuis, op kantoren, in fabrieken en op scholen. De volgende week hoort u meer van mij hierover. Want we gaan met z'n allen hard aan het werk. Op naar de drieduizend gulden!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3