MIJ IS VAN MOEILIJKHEDEN A-GRIEP) NIETS BEKEND „Mijn manschappen zijn geen papsoldaten!" Illusie en paniek zijn voor toekomst van ons land levensgevaarlijk Generaal Hasselman (terug uit verklaart: Nederland—Oostenrijk wordt 's-avonds op T.V,herhaald <nó raj DOOR DE WERELD Kapitein L. „geestelijk gestoofd?" MINISTER ZIJLSTRA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoog moreel en goede verpleging Om productie niet te stagneren lüimmmi Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Tal. (01100 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. i01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 74289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3806 Hooldredacteur: R. HAGOORT Directeur: J ACQ DE SMIT Zaterdag 14 sept. 1957 ENORME MOGELIJK HEDEN IN RUSLAND (Zie: Zeeuwsch Weekend Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.14 u., onder 18.55 u. Maan op 21.40 u., onder 12.50 u. Hoogwater zondag 15 sept.: Vlissingen: 5.15 u. 1.91 m., 17.30 u. 1.92 m. Terneuzen: 5.42 u. 2.08 m., 17.56 u. 2.09 m. Wemeldinge: 6.54 u. 1.63 m., 19.06 u. 1.60 m. Zierikzee: 6.35 u. 1.52 m., 18.48 u. 1.39 m. GENERAAL HASSELMAN Geen papsoldaten. Legerleiding suggereert: De legervoorlichtingsdienst verzoekt Ons het volgende mede te delen: „De schriftelijke aanklacht, die ka- Sltein Lr. op dinsdag 10 september eeft ingediend bij de inspecteur der opleidingen is ter kennis gebracht van de autoriteiten, die haar in behande ling zullen nemen. Door kennisneming van deze aanklacht wordt de Indruk bevestigd, dat kapitein L. geestelijk gestoord zou kunnen zijn. Een gedetailleerde behandeling zou eehter eerst mogelijk worden nadat het medisch onderzoek, waarvoor ka pitein L. is opgenomen, zal zijn afge sloten en indien door dit onderzoek de storing niet zou worden bevestigd. Kapitein L. is inmiddels overgebracht naar de Uruskliniek te Wassenaar. Doordat in de Fylde straat te Farnworth, In het Engelse graaf schap Lancashire plotseling een scheur ontstond van twaalf meter breed en zes meter diep werd hier een hele rij woningen volkomen vernield. Men schrijft de vernie lingen toe tan het instorten van een door overvloedige regenval ontstane holte of van een oude mijngang. De foto laat duidelijk zien van welke omvang de verzakking is. (Van een onzer redacteuren) GENERAAL HASSELMANde chef van de generale staf, heeft bij zijn terugkeer uit Sennelager in Duitsland, waar hij een bezoek heeft gebracht aan de oefenende Nederlandse troepen ons in een onderhoud verklaard: 1. de stemming onder de troep is goed en dat heeft me bij zonder getroffen, omdat de weersomstandigheden verre van gvnstig zijn) 2. van een zenuwachtige stemming onder de soldaten tenge volge van de heersende A-griep heb ik niets geconstateerd; 3. de verblijven, waarin de zieken zijn ondergebracht, ma ken weliswaar een armoedige indruk, maar de verpleging daar is medisch verantwoord; 4. bij de patiënten hebben zich geen verdere complicaties voorgedaan; 5. de drie bataljonscommandanten aan wie ik heb gevraagd naar het moreel van de troep antwoordden mij resp.: uitmun tend, voortreffelijk, enthousiast; 6. het bataljon Limburgse Jagers, dat vandaag naar Senne lager zou vertrekken blijft in Nederland, omdat het door zieken en kleinverlofgangers in sterkte te veel is verzwakt om met succes te kunnen oefenen. Foto boven: v.l.n.r. president Soe- karno, premier Djoeanda en de voormalige vice-president Mo hammed Hatta, ernstig luisterend naar het spelen van het Indonesi sche volkslied bij het begin van de nationale conferentie te Dja karta. Foto onder: luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, wiens revoluti onaire Bantengraad in midden- Sumatra het heft in handen heeft, omhangen met een bloemenkrans op weg naar het conferentiege bouw. De persoonlijke veiligheid van Ahmad Hoessein op zijn tocht naar en tijdens zijn verblijf in Djakarta werden gewaarborgd door de centrale regermer. De parlementaire delegatie heeft Nederland in lengte en breedte doorkruisd en heeft de noden en behoeften van het Nederlandse be drijfsleven van nabij leren ken nen. Daarnaast zal toch ook opge vallen zijn, hetgeen in het be drijfsleven in de afgelopen jaren is bereikt. Het Nederlandse pro ductieapparaat is sterk uitgebreid De generaal was, tijdens ons onder houd, vergezeld van de kapitein-arts C. J. van Belle, internist van het mili tair hospitaal Oog en Al te Utrecht, die van 10 tot 12 september in op dracht van de inspecteur militair-ge neeskundige dienst een bezoek aan Sennelager heeft gebracht en vooral een onderzoek heeft ingesteld naar eventuele uit de A-griep voortvloei ende complicaties. En ook dr. Van Belle roemde de geest van de troep. Hij was van oordeel, dat het groot aantal A-griep-patienten zijn oor zaak vindt in het feit, dat de troe pen een gesloten gemeenschap vor men. De oorzaak ligt niet bij de oefeningen, zei hij. GENERAAL HASSELMAN vertel de voorts, dat de troepen zijn onder gebracht in grote tenten, die plaats bieden aan 20 tot 24 man. Het leven van de soldaten is dus min of meer een leven te velde. REALISTISCH Het weer was inderdaad verre van gunstig, maar we moeten nu eenmaal zorgen voor een realistische opleiding. In een oorlog regent het ook, en dan kunnen we ook niet in een exercitie- loods de zaak voortzetten. Er moet ge oefend worden willen we een debacle als in 1940 voorkomen. En vergeet u niet: onze soldaten zijn geen papsolda ten. Er is geen man in Sennelager, die klaagt over de legering. Als je jong bent, zie je de dingen heel anders. We hebben op een avond nog overwogen de oefening te stoppen en de volgende dag op dezelfde plaats waar we zouden eindigen verder te gaan. Maar op dat moment hield de regen op en brak de lucht. We hebben ons toen op het standpunt gesteld, dat we beter de oefening konden voortzet ten, omdat de soldaten een groot en thousiasme aan de dag legden. Wel werd besloten de oefening definitief, af te gelasten als de regen opnieuw be gon. De medici konden zich hiermee volkomen verenigen". Verantwoord „De generaal zei verder, dat de me dische staf na het uitbreken van de A- griep belangrijk was vergroot. Hij ont kende, en dr. Van Belle deed dit eveneens, dat de patiënten op medisch niet- verantwoorde wijze zouden zijn vervoerd. Voor het ziekenvervoer heeft men de beschikking over geslo ten ziekenauto's en over jeeps met brandcards uitgerust. En ook op medisch verantwoorde wijze zullen de zieken, die niet met de troep naar Nederland terugkeren, naar huis worden vervoerd. Er is geen sprake van, aldus dr. Van Belle, dat voor de zieken gebruik zou zijn ge maakt van DAF-trucks. Dr. Van Belle onderstreepte, dat de A-griep een goedaardig karakter draagt. De patiënt heeft drie dagen een hoge koorts, die daarna ineens af neemt. Nadat de patiënten twee dagen koortsvrij zijn geweest, krijgen zij nog vijf dagen lichte dienst. Het aantal pa- tienten is sterk teruglopend. Op de 4000 oefenende soldaten bevinden zich nog 254 zieken. KAPITEIN L. Ten aanzien van het rapport, dat de kapitein L., zoals we hebben be richt aan de minister heeft doen toe komen en waarin hij enkele beschul digingen uit aan het adres van de le gerleiding, zei generaal Hasselman, dat kapitein L. zich vroeger al eens onder de behandeling van een psychi ater heeft gesteld. Op 1 augustus had hij zijn bataljonscommandant meege deeld, dat hij zich niet helemaal even wichtig voelde, waarop besloten werd, hem over te plaatsen hetgeen per 1 oktober zou geschieden. De generaal betreurde het, dat ka pitein L. met de troep naar Duitsland was vertrokken. Hij had het beter ge vonden als de kapitein in Nederland was gebleven. Het rapport maakt ook op de medici de indruk van geschre ven te zijn door een psychisch ge stoorde. De medici zullen hebben uit te maken of de kapitein ten volle toe rekeningsvatbaar is. Is dat het geval dan zullen zijn klachten grondig wor den onderzocht. Daarnaast zal hij ze natuurlijk hebben waar te maken. OPNIEUW Het totaal aantal soldaten, dat door de A griep werd aangetast, bedraagt tot op heden ongeveer 1200. Zij allen zijn weer volkomen hersteld. En ge volgen zullen zij er niet van onder vinden. Over veertien dagen zou weer een onderdeel naar Sennelager ver trekken. Het is nog niet vastgesteld of deze oefeningen voortgang vinden. De K.N.V.B. maakt bekend, dat hij op verzoek van de vier cen trale werkgeversverbonden met vertegenwoordigers van deze ver bonden, van de drie centrale werknemersorganisaties en de Neder landse televisie stichting overleg heeft gepleegd inzake de moeilijk heden, die het bedrijfsleven ondervindt, indien op werkdagen georga niseerde interland-voetbalwedstrijden plaats vinden op uren, die voor het bedrijfsleven in het algemeen bezwaren opleveren. Door de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisa ties werd bij dit overleg gewezen op het aanzienlijke produktieverlies, dat ontstaat doordat de werknemers in groten getale vrijaf vragen of zelfs ook ongevraagd vrijaf nemen, tenein de de rechtstreekse uitzending van een interlandwedstrijd op het televisie scherm te volgen. IN LIMBURG TIENDUIZENDEN A-GRIEPPATIENTEN Terwijl elders in Nederland de groep als epidemisch ziekteverschijnsel be trekkelijk weinig om zich heen heeft gegrepen, vertoont zij zich in Limburg in meer algemene en ernstige mate. Enkele maanden geleden w ;rden de eerste gevallen gesignaleerd in Ambo- nese woonoorden, waar 60 tot 70 der bewoners werden aangetast. Sinds dien heeft deze A-griep snel om zich heen gegrepen. Hoewel er omtrent de omvang van deze ziekte in Limburg geen exacte cijfers bestaan, omdat zij, hoewel besmettelijke ziekte, niet valt onder de verplicht aan te geven be smettelijke ziekten, kan worden aan genomen, dat in het kwartaal sinds juli door heel de provincie tienduizen den gevallen zich hebben voorgedaan. De gesignaleerde ziekteverzuimen in de Limburgse mijnen, die naar de tienduizend lopen en die van enkele grote bedrijven-groepen Maastricht se fabrieken gaven een totaal van on geveer duizend vormen de basis van deze schatting. De economische te rugslag op de kolen- en andere pro- duktie is een ernstig gevolg van deze epidemie. Achttien auteurs, onder wie Jef Last, die hebben deelgenomen aan het pen-congres te Tokio, zijn per vlieg tuig naar Zuid-Korea vertrokken voor een bezoek op uitnodiging van de pen- club aldaar. Na ampel beraad werd in volledige overeenstemming met alle betrokken partijen het volgende besluit genomen. PROEFNEMING De wedstrijd NederlandOostenrijk op 25 september ars. zal bij wijze van proefneming behalve des namiddags rechtstreeks tevens nog op de avond van die dag, n.l. om 8 uur, onverkort door de televisie worden uitgezonden. Verwacht wordt, dat op deze wijze de moeilijkheden voor het bedrijfsleven voor een belangrijk deel zullen wor den ondervangen, terwijl tevens een maximum aantal Nederlanders in de gelegenheid wordt gesteld de wedstrijd op het televisiescherm te zien. Ingezonden mededeling (adv HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Prinses Beatrix niet bij Prinsjesdag Prinses Beatrix heeft donderdag middag bij het rijden in de manege bij een val haar enkel bezeerd.; Zij zal de eerste dagen rust in acht moe ten nemen. In verband hiermee zal de prinses ervan moeten afzien bij de opening van de staten-generaal aan wezig te zijn. en gemoderniseerd, het draait op volle toeren. Men kan mede daar om vertrouwen hebben in de mo gelijkheden tot evenwichtsherstel van onze vaderlandse economie, aldus minister Zijlstra, tijdens een lunch, hedenmiddag te 's-Graven- hage gehouden als afsluiting van het parlementaire industriebezoek. De conjuncturele situatie op dit ogenblik kan in het algemeen, geloof ik, het best als volgt worden ge typeerd, de hoogconjunctuur heeft in het ene land meer, in het andere land minder aan uitbundigheid verloren. De internationale conjuncturele baro meter staat op veranderlijk, als ge er op tikt, springt de wijzer even iets achteruit. ALS VAN 1955 De spanning op de arbeidsmarkt, zo ging de minister voort, wordt o.a. weergegeven door het cijfermatige verloop van de arbeidsreserve en da cijfers omtrent de openstaande aan vragen. Wanneer men deze cijfers per maand nagaat en zo corrigeert voor hun nor male seizoensafwijking, dan zien wij (bv. vanaf 1954), dat de arbeidsreser ve aanvankelijk groter is dan de open staande aanvragen, dat echter de ene doorgaand daalt tot begin 1957 en de andere doorgaand stijgt, eveneens tot begin 1957. Sedert begin 1957 is er sprake van een tegengestelde bewe ging, de arbeidsreserve vertoont een tendens tot stijging, de cijfers omtrent openstaande aanvragen een tendens tot daling. Globaal gesproken kan men zeggen, dat de arbeidsmarktsituatie ongeveer is die van medio 1955. Er is dus dui delijk een begin van ontspanning in getreden. Het is al vaak gezegd, dat de oplossing van onze moeilijkheden moet komen van een beperking dsf bestedingen. TWEE DINGEN Dat is juist, maar voor vandaag zou ik hetgeen nodig is iets anders willen formuleren. Nodig zijn nu voor alles twee dingen: Een rijksbegroting, die gezond is en die met name ook in conjunctuurpoli- tiek opzicht de toets van de kritiek kan doorstaan, het tenminste voorko men van een verdere algemene stij ging van onze arbeidskosten. Een der gelijke stijging kunnen wij ons in de komende periode bepaald niet veroor loven. GEEN ILLUSIES Het prijsindexcijfer zit ons niet mee, het cijfer voor augustus zal naar ik vrees wel ten volle de huurverhoging in een verhoging van het indexcijfer weerspiegelen. Het is wel duidelijk, dat wij ook in de komende periode een doelbewust prijsbeleid, juist ook in verband met het hierboven gestel de, nodig hebben. Wij moeten ons hoeden voor het ons overgeven van wensdromen, omdat die de daadkracht, nodig voor het voeren van een vastbera den beleid zullen verslappen. Daarnaast moeten wij ons ook hoeden voor het vervallen in een paniekstemming. De illusie en de paniek zijn bei den voor de toekomst van ons land levensgevaarlijk. Bij een inval in een huis in de Londense voorstad Wandsworth heeft de Britse politie een drukpers voor bankbiljetten en een hoeveelheid val se biljetten van vijf pond sterling ge vonden. Men schat dat er voor mil joenen guldens vals geld ligt. De po litie noemde de vervalsingen bijna volmaakt. De commandant van de zesda Britse tankdivisie heeft besloten de herfstmanoeuvres van zijn divisie in Westfalen af te breken, omdat de zware voertuigen bij dit regenweer ta veel schade aan de bodem toebrengen. 0 Het museum van Brooklyn heeft onlangs een vergunning voor het be graven van een 1600 jaar oude Egyp tische mummie aangevraagd. Deze is evenwel niet gegeven, omdat het mu seum geen bewijs van overlijden kan tonen. Nog steeds buien Buien afgewisseld door enkele op klaringen Weinig verandering in tem peratuur. Matige, nu en dan krachtige of harde westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1