Drooglegging ZuicUSloe betekent voor Zeeland INDUSTRIE Goede, geen uitstekende tarweoogst-'57 ver wacht Sterke binding aan geboortegrond Jonge Duitsers uit oostelijke gebieden willen graag terug Tien jaar wegens moord op Bergen op Zooms meisje DIRECTEUR VAN KON. MIJ. „DE SCHELDE": EISENHOWER OVERLEGT MET FAUBUS OVER NEGERKWESTIE Desnoods in armoede leven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r Berichten over zieke militairen waren onjuist Groot terrein aan diep water Haven als die van Rotterdam Ondanks „economische wonder^ DOOR DE WERELD Nog oneens over aardappelprijs Hoofdkantoor: L. Vorgtstraat 90, Goe« TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3805 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 13 sept, 1957 ■V HAJUTO GEOPEND Zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.13 u., onder 18.58 u. Maan op 20.59 u., onder 11.47 u. Hoogwater zaterdag 14 sept.: Vlissingen: 4.39 u. 2.07 m., 16.54 u. 2.08 m. Terneuzen: 5.05 u. 2.23 m., 17.22 u. 2.24 m. Wemeldinge: 6.21 u. 1.71 m., 18.34 u. 1.64 m. Zierikzee: 6.03 u. 1.48 m., 18.15 u. 1.42 m. MIN. STAF: Minister Staf heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vrolijk, bevestigend geantwoord op de vraag of het juist is, dat omstreeks 400 militairen van de 41stc gevechts groep tijdens oefeningen in Duitsland in het hospitaal van het legerkamp Sennelager moesten worden opgeno men. Bij het optreden van de A-griep hier te lande is bepaald, dat de voor lichting over het verloop van deze ziekte in handen zou blijven van de voorlichtingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Op 2 september bereikten de leger- voorlichtingsdienst vragen over het aantal ziektegevallen onder militairen in het kamp Hohne in Duitsland. Na ingewonnen informatie werd dit aan tal opgegeven als 31. Op 5 september bereikten de leger- voorlichtingsdienst vragen over het aantal ziektegevallen in het kamp Sennelager, een ander legerkamp jn Duitsland. Dit aantal werd na infor matie opgegeven als enkele honder den, zo gaat de minister verder. Tevens heeft de legervoorlichtings- dienst. beseffend, dat hier sprake zou kunnen zijn van een belangrijke ver spreiding van A-griep onder militairen in Duitsland, zich met het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verstaan over de voorlichting ter zake. Er is toe besloten, dat deze, voor wat betreft de Nederlandse troepen in W. Duitsland, verder door de legervoor- lichtingsdienst zou worden behartigd, hetgeen sindsdien geschied is. In gesprek met schipper Frank Douglas (links) van een klein bootje met wie zij samen zouden willen trachten de kostbaarheden te bergen, die in het wrak aan wezig moeten zijn. Ontdekt bij Lancelin Island tussen Fremantle en Geraldion, moeten zich indien men hier werkelijk te doen heeft met „De Vergulde Draeck", welke destijds in deze omgeving met 117 man aan boord verging, kisten met gouden en zilveren munten ter waarde van 11 miljoen gulden bevinden. Deze teiefoto uit Perth in Aus tralië toont (midden) Bruce Phil lips en (rechts) Alan Robinson, de twee Australische duikers, die het wrak van de zeventiende eeuwse Nederlandse koopvaarder, „De Vergulde Draeck" zouden hebben gevonden. (Van een onzer verslaggeefsters) Op de gisteren gehouden openbare vergadering van het Hoofdprodukt- In zijn toespraak tot de parlementsleden in de om 6 uur gisteravond begonnen forumavond heeft de heer J. W. Hupkes, president-directeur van de Kon. Maatschappij „De Schelde", de aandacht gevraagd voor een voor eeland zeer belangrijke zaak. In het kader van de dijkverhoging langs de Westerschelde, zei hij, worden de mogelijkheden onder het oog gezien, over te gaan tot verdere afsluiting van het Sloe. In verband met de expansiedrang van de Kon. Mij. „De Schelde", is door deze maatschappij de aandacht van de regering gevestigd op de mo gelijkheden, die het Sloe biedt, niet alleen voor het verkrijgen van modern industrieterrein, waarvoor „De Schelde" zelf gro te belangstelling heeft, maar ook voor het aanleggen van een havenbekken ter grootte van de Waalhaven te Rotterdam. Ik ben van mening aldus spr. dat dit plan grote vooruit zichten biedt, niet alleen voor de verdere industrialisatie van de provincie Zeeland, maar ook voor het economisch verder schrijden van onze nationale welvaart. Hier toch kunnen han dels- en industrieële faciliteiten geschapen worden met betrek kelijk geringe kosten, welke van onschatbaar belang voor ons gehele land kunnen zijn. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, had op dit plan reeds gepreludeerd, toen hij in een korte toespraak, waarin hij de blijdschap van het Provinciaal Bestuur vertolkte over dit parlementair bezoek aanstipte, dat „De Schelde" in een keurslijf zit. Wij staan op het stand punt, zei hij, dat in het Zuid-SIoe de mogelijkheid aanwezig is, onafhanke lijk van het tempo van het Delta-plan, vobr een geweldige industriële ont wikkeling. Als het bekken wordt af gesloten door dijken (wat zelfs nog een bekorting van de dijklyn zal ge ven), zal deze mogelijk zijn, zonder dat zelfs maar een hectare cultuur grond behoeft te worden prijsgegeven. Concreet plan Het Zuid-SIoe is een concreet plan, met mogelijkheden voor industrialisa tie aan diep water, dat door het Pro vinciaal Bestuur zeer nadrukkelijk on der uw aandacht wordt gebracht. De heer Hupkes stelde het plan in verband met de gehele industriële ontwikkeling van het westen van Eu ropa. De Europese rivieren, in het bij zonder de Rijn, raken overbelast. Reeds heeft Antwerpen plannen, om zijn haven toegankelijk te maken voor schepen met een draagvermogen van 100.000 ton. De kosten, aan een derge lijk plan verbonden, bedragen onge veer 200 miljoen gulden. In dit licht bezien heeft Vlissingen goede kansen voor de vestiging van basis-industrieën, bv. van een hoog- ovenbedrijf, staalfabrieken, terwijl ook uitbreiding van de scheepsrepa- ratiefacüiteiten reële kansen bieden. Gunstig gelegen voor aanvoer- President Eisenhower en gou verneur Faubus van Arkansas zullen zaterdag te Newport op Rhode Island, waar de president met vakantie is, besprekingen voe ren om te proberen een einde te maken aan de crisis die in Little Rock is ontstaan door de rassen integratie op de scholen. De gou verneur had woensdag om een onderhoud met de president ge vraagd. Iemand uit de omgeving van de gouverneur verklaarde donderdag dat Faubus niet naar Newport gaat om te „capituleren". Geen incidenten Er hebben zich donderdag geen in cidenten in Little Rock voorgedaan. De negerleerlingen hebben voorlopig hun pogingen opgegeven om toegang te krijgen tot de middelbare school, die op bevel van gouverneur Faubus door de nationale garde wordt be waakt. routes, met een grondslag, die tot de goede van de Nederlandse kust behoort, bestaat eveneens een rede lijke kans voor de vestiging van op slagplaatsen van erts en olie. Opgevuld Verwacht mag worden, dat het on natuurlijke bevolkingsvacuum tussen de Belgische kust én Rotterdam met een diepte tot aan de Duitse grens, bij een verdere industriële ontwikkeling van West-Europa opgevuld zal wor den. In verband hiermede is de tegen stelling RotterdamAntwerpen ver ouderd en kan verwacht worden, dat aan het verkeers-geografisch zo gun stig gelegen driestromengebied de groei van één groot havencomplex van het IJsselmeer tot het Zuiden van Antwerpen tot de reële mogelijkheden gaat behoren. De industriële ontwikkeling van Zeeland heeft reeds voortgang. Reeds overtreft de industriële betekenis van Zeeland sedert 1954 de agrarische. De percentages beroepsbevolking lagen toen op respectievelijk 35 industrieel en 32 agrarisch. Bij een verdere industriële ontwik keling zal, naast de streek van Ter neuzen, ook vooral Vlissingen een be langrijke rol kunnen spelen. De be volkingsagglomeratie Vlissingen, Sou burg en Middelburg, met ongeveer 60.000 inwoners, bielt vele mogelijk heden tot uitbouw. Dit, gevoegd bij de zojuist vermelde structuurwijzigingen biedt goede perspectieven tot een ver dere ontwikkeling van de havenfunc ties langs de Wester-Schelde. Zo belangrijk Dit nieuwe plan had in de latere forumdiscussie alle aandacht. Op een vraag van één der kamer leden, wat Rijkswaterstaat van dit plan dacht, kon de/heer Hupkes ant woorden, dat die het zo belangrijk achtte, dat het tegen de gewoonte in de goede ontvangst ervan beves tigde In het vedere deel van zijn betoog schetste de heer Hupkes de over brugging van de Westerschelde als een zaak, die economisch volkomen verantwoord is. Aan het diner, dat de Zeeuwse dag besloot, hield de heer A. Borst Fzn, voorzitter van het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers, een rede, waarop wij, evenals op de ove rige discussies, nog nader terug ko men. Het overgrote deel van de Duitsers, die uit de Dostduitse gebieden, welke ingevolge de besluiten van Potsdam aan Polen zijn overgegaan, naar West-Duitsland zijn getrokken, is bereid naar de vroegere ge bieden terug te keren om zich daar een nieuw bestaan te bouwen, gesteld dat deze gebieden weer Duits zouden worden. Dit is op zichzelf niet verwonderlijk. Wel merkwaardig is, dat deze bereidheid het grootst is onder de jonge Duitsers, die nog nooit in die gebieden geweest zijn en in West-Duitsland een goed bestaan heb ben. Zij zijn bereid alles op te geven en in de oostelijke gebieden van de grond af aan opnieuw te beginnen, indien de mogelijkheid daartoe zich zou voordoen, ook al zouden zij in grote moeilijkheden en ar moede moeten leven. Landbouwer door bliksem gedood Tijdens een hevig onweer, dat gis teren rond halfzes boven Winterswijk heeft gewoed, is de 39-jarige land bouwer G. J. Rösken bij werkzaam heden op zijn akker in de buurtschap Henxel door de bliksem getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Buiig Krachtige af en toe harde weste lijke wind met nu en dan buien. Wei nig verandering in temperatuur. Deze mededelingen waren vervat in een referaat van de Duitse socio loog, prof. dr. V. N. Müller uit Mün- chen, dat is besproken in een van de commissievergaderingen van 't vluch- telingencongres in Arnhem. „Men realisere zich dit goed", aldus prof. Müller, „zelden hebben jonge mensen in hun vaderland zo grote toe komstmogelijkheden gehad als zij in het land van het economische wonder nu hebben. Niettemin is een tiende dezer jonge mensen bereid, in geval dat mogelijk zou zijn, morgen naar het hun onbekende Oost-Duitsland te trekken om een lokkend pionierswerk aan te vatten, dat men als een soort nationale plicht ziet". Uit zijn onderzoek heeft prof. Mül ler de conclusies getrokken, dat de In Ozark, Arkansas, heeft een ne ger tegenover de pers verklaard, dat een politie-agent zijn kinderen en an dere negerleerlingen die een voorheen alleen voor blanken bestemde school bezoeken, heeft aangeraden thuis te blijven. In de afgelopen twee dagen hadden zij aan „lichte incidenten" blootgestaan en iemand had zelfs ge probeerd hen met een auto aan te rijden toen zij uit school kwamen. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is vandaag in New York aan gekomen. Hij gaat een reis van drie maanden door de Verenigle Staten maken om „het Amerikaanse volk in te lichten over de Cyprische kwestie" Een 22-jarige arrestant op het bu reau Overtoom, uit Amsterdam, ver dacht van diefstal, heeft in de voor avond, nadat hij gebruik had gemaakt van het toilet, kans gezien via een openstaande achterdeur te ontsnap pen. Zijn vrijheid duurde echter niet lang, want na een achtervolging van tien minuten werd hij in het Vondel park aangehouden en weer ingeslo ten. 9 De Nederlandse klokkenspelvereni ging heeft besloten te protesteren te gen de verwaarlozing van de Neder landse beiaarden en de import van „elektronische beiaarden". binding aan het oude vaderland on der verdrevenen en gevluchten niet alleen veel groter is dan men gewoon lijk aanneemt, maar dat deze binding veel sterker op volgende generaties wordt overgedragen, dan men bereid is in het algemeen te geloven. Hij meent, dat dit een feit is, waar mee in de politiek ernstig rekening schap voor Akkerbouwprodukten werd meegedeeld, dat Europa dit jaar we-oogst verwacht. De wintertarwe een goede maar geen uitstekende tar- staat er uitstekend voo:r, maar de zo- mertarwe heeft veel te lijden gehad van de droogte gedurende de groeitijd. De totaalproduktie in West-Europa wordt voor 1957 op 38.570.000 ton ge schat, d.w.z. 7 miljoen ton meer dan in 1956 en één miljoen ton meer dan in 1955. Waarschijnlijk zal dit jaar in Ne derland 400.000 ton worden geoogst, tegen312.000 en 350.000 ton in de Ver. Staten en Canada is de op brengst gestegen. Op de vergadering werd eveneens meegedeeld, dat over de garantieprijs voor consumptieaardappelen nog steeds geen overeenstemming is be- reikt. De garantieprijs voor fabrieks aardappelen is vastgesteld op f6.85 per 100 kg, onder voorwaarde dat niet meer dan 17 miljoen hl. aardappelen tot meel zullen worden verwerkt. De uitvoer van cacao neemt toe, maar ook de binnenlandse consump tie. In 1956 kochten de Nederlanders ruim 33 miljoen kilo chocala (in 1954 maar 23 miljoen) en 6 miljoen kilo cacao (in 1954 slechts 48 mil joen). Van de chocolade werd ver leden jaar 26 in repen, 21 in bonbons, 19 in boterhambelegsel, 18 in chocolaadjes en 16 in couverture en chocoladeletters en -figuren omgezet. In 1956 at de Ne derlander gemiddeld 9 ons chocola meer dan in 1954 n.l. 3.145 kilo! TANKER GESTRAND De Belgische tanker 'Purfina Congo' (groot 11.134 bruto register ton), af komstig uit de Perzische Golf en op weg naar Antwerpen, Is donderdag avond omstreeks half tien in de Wes terschelde op de zgn. Spijkerplaat bij Borssele omhoog gevaren. De sleepboot Scaldis is ter assisten tie uit Vlissingen vertrokken. Het is niet bekend of er een loods aan boord is en evenmin is er op dit moment iets nader bekend omtrent de stranding en de toestand waarin het schip thans verkeert. weer vlot De „Purfina Congo", kwam in do vroege morgen van vrijdag 13 septem ber omstreeks 01.00 uur tijdens op komend water op eigen kracht weer vlot. Het vaartuig is voor bodemonder zoek teruggekeerd naar de rede van Vlissingen. Aan boord van de tan ker bevond zich een Belgische loods. Voor de rechtbank te Breda heeft gisteren terechtgestaan de 23-jarige P. van der B. uit Bergen op Zoom, die was verdacht in mei van dit jaar zijn 17- jarige verloofde, mej. Rietje Koopman, met een tot dolk geslepen beitel te hebben vermoord. De officier van justitie eiste aan het einde van de zitting 10 jaar gevangenisstraf. De jongen van der B. kwam uit een zeer asociaal milieu, waarvan hij uiteindelijk nog de beste was, maar de wetenschap, dat zijn familie in de stad geen goede naam had, en bovendien een erfelijke be lasting maakten het voor de jongeman zeer moeilijk om een houvast in het leven te krijgen. Hij werd door deze gedachte als het ware achtervolgd, hetgeen onder meer zoals ter zitting bleek te lezen was in zijn dagboek, dat hij inciden teel had bijgehouden. Uit dit dagboek was onder meer op te maken, dat de jongeman als het ware tot iets vrese lijks gedreven, werd. Het werd een moord. De jongen werd niet geaccep teerd door het gezin van zijn meisje. Enkele familieleden hadden reeds ge dreigd maatregelen te nemen om de verloving tot een spoedig einde te brengen. Voor de rechter-commissaris heeft de jongen echter verklaard niet de be doeling gehad te hebben zijn meisje te doden. De dolk diende alleen maar om zich te verdedigen tegen ee nom van het meisje, die tegen de verloving was en maatregelen daartegen in het voor uitzicht had gesteld. Hij heeft, nadat hij een beitel bij zijn zwager dusdanig geslepen had, dat deze op een dolk ge leek, zijn meisje de volgende dag van de trein gehaald. Hij had de dolk bij zich ter verweer bij een eventuele ontmoeting met de oom. Moord Ter zitting bleek tevens, dat het meisje hem voor de keuze had gesteld te trouwen of de verkering af te ma ken. Van een huwelijk kon echter ge'en sprake zijn, omdat de jongeman ook lichamelijk gehandicapt bleek. Volgens de officier van justitie stond vast, dat hier van moord sprake was. Hij concludeerde, dat de daad was ge pleegd met voorbedachte rade en vol komen bewust. De jongeman werd verdedigd door mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, die een schitterend pleidooi opbouwde, waarin hij onder meer ontkende, dat van voorbedachte rade sprake zou kunnen zijn. A-griep in Maastricht Bij twintig fabrieken in Maastricht zijn bijna 1.000 meldingen van ziekte als gevolg van de griepepidemie. Een der fabrieken telde zelfs veertig tot vijftig ziekmeldingen per dag. Behou dens enkele uitzonderingen valt er over het algemeen een lichte afnama van het aantal griepgevallen te con stateren. 9 Een schilderij, in het bezit van de Brit Sir Edmund Bacon, dat in 1845 door een van diens voorouders voor mindei dan 1000 gulden werd gekocht en jarenlang gehouden werd voor een werk van de vrij onbekende Italiaanse schilder Giovanni Caroto, is volgens deskundigen een doek van de grote Albrecht Dürer. De waarde ervan geschat op ruim 2 miljoen gulden. Bij overstromingen in Turkije zijn reeds 14 lijken geborgen. Meer dan 100 mensen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Men schat dat circa 3.000 huizen door de overstromingen onder water zijn gezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1