Zeeuwse hengst kampioen op „nationale" in Den Bosch ZEEUWSE Rioleringsplan Kruiningen wordt uitgevoerd een nieuwe woningen in Nieuw' en Sint Joosland TWEE KONINKLIJKE HANDEN IN DE VERF nieuwtjes van alle eilanden aars KONINGIN BEZOCHT DEMONSTRATIES VAN ZILVEREN „TREKPAARD" Raad Ritthem stelde begroting vast Youth for Christ- tent Vlissingen omgewaaid Ook riolering van Schore „CNV gelijk aan communisme" Burgemeester (II) t Artemis Aansluiting 1290 onrendabele percelen op waterleiding Zuid'Beveland HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! Donderdag U teptember 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze landbouwredacteur) GUIDO UIT DE KLUIS, de prachtige zwartschimmel van de firma D. A. Timmerman en Zoon uit Kattendijke heeft gisteren tijdens de jubileumtentoonstelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" in Den Bosch het nationale kampioenschap bij de heng sten veroverd. Goud dus voor deze magnifieke hengst, die er in de eindstrijd voor zorgde, dat een andere Zeeuwse troef, Successeur van de Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catsman te Bier vliet, het paard van de toekomst genoegen moest nemen met het ref-rvekampioenschap. Deze uitzonderlijke Zeeuwse fokprodukten verschenen 's middags tesamen met de andere kampioenen voor H. K. H. Koningin Juliana, die met haar bezoek aan de spectaculaire demon straties dit zilveren festijn van „Het Nederlandse Trekpaard" bijzon der luister bijzette. Veertien keurmeesters hadden de dag tevoren ruim vierhonderd paar den, verdeeld over achttien verschil lende categorieën, geselecteerd. Zo kon gistermorgen het puike van de Neder landse koudbloedpaarden voor de jury verschijnen, die dit jaar wel een uiterst moeilijke taak had, omdat de aangevoerde dieren stuk voor stuk van uitnemende kwaliteit waren. De span ning onder de naar schatting tiendui zend toeschouwers op zichzelf al een record was tastbaar. Oranje voor Guido De hengsten kwamen het eerst aan de beurt, acht in getal, die dinsdag de eerste prijs in hun categorie behaal den. Onder dit octet bevonden zich maar liefst vijf Zeeuwse matadoren en toen alle dieren zowel stap als draf voor de jury hadden gedemonstreerd, werd een drietal kanshebbers terugge roepen in de piste: Guido uit de Kluis, Successeur en Costaud van Nieuwen- berg, een Limburgse hengst. Toen laatstgenoemde afviel, was de Zeeuw se zege een feit, het ging er alleen nog maar om, welk paard 'het' zou wor den. Na rijp beraad werd de jury het er over eens, dat Guido het oranje roset toekwam. De strijd bij de merriën was niet minder fel. Er werden maar liefst 24 dieren voor gebracht in één van de veemarkthallen, waarin alles wat mens en dier was een toevlucht had moeten zoeken voor een gezapig neer- druilende regen. Het drietal, ten ten slotte teruggeroepen werd telde slechts één Zeeuwse merrie, Sylvia van de Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke. Toen de Zeeuws-Vlaamse bruinschim- mel werd teruggewezen, was het dui delijk, dat het dit keer geen algehele Zeeuwse aangelegenheid zou worden, zoals vorig jaar. Resie van de Wilhelminahoeve, van P. Wullms uit Maasniel (L.) triom feerde bij de merriën: Mina van Veer- hoek van de gebr. A. A. en B. v. d. Velde uit Moerkapelle (Z.H.), een pro- dukt van de Oostburgse fokker Eugè- ne de Badts, behaalde het reserve- kampioenschap. Opmerkelijk was het succes van de Stallen de Dobbelaere met de vier spannen merriën van één eigenaar. Het was de bedoeling, dat er een vier tal bruinschimmels voor gebracht zou worden. Maar omdat één van de die ren ziek werd, kon dit feest niet door gaan. Maar De Dobbelaere beschikt over meer materiaal! Hij bracht even zo vrolijk een ander kwartet in het krijt, dat nota bene nog met de eer ging strijken ook! Bij de vierspannen merriën van meer dan één eigenaar eisten de gebr. De Milliano uit Waterlandkerkje en P. de Backere uit Sint Kruis de eer voor zich op. In de klas hengsten en afstammelingen maakte Moustic van Urbain van C. N. den Hamer uit Schoondijke een pracht kans. De 11- jarige Moustic, die een indrukwekken de vracht medaljes te torsen had, moest evenwel de eer aan de nationale kampioen van 1955, Nico van het Zwartewater uit het Limburgse Grub- benvorst, laten. Defilè Enige tijd na het middaguur verza melde zich rond het demonstratieter rein een duizendkoppige menigte, waar in afwachting van de komst van Hare Majesteit de Koningin begonnen werd met het défilé van alle bekroon de dieren, de merriën van twee en drie jaar, de hengsten van twee en drie jaar, merriën van vier jaar en ouder, merriën en hengsten met af stammelingen, fokgroepen en oud- kampioensmerriën en -hengsten. Deze De gemeenteraad van Ritthem heeft de begroting 1958 aangenomen. De be groting is sluitend. Voor „onvoorzien" is een post van f 2838 uitgetrokken. De gemeenterekening 1956 werd vastgesteld met een batig slot van f 5904. Met de P.Z.E.M. werd een nieuwe overeenkomst aangegaan voor de open bare straatverlichting. Aan de gemeen te Utingeradeel wordt een kasgeldle ning van f 25.000 verstrekt met een rente van 5% pet. Voor de vijfde rund- veefokdag wordt een subsidie van f 15 verleend, evenals f 505 voor 1958 aan de Vereniging voor Chr. wijkverple ging Oost-Souburg-Ritthem. Het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme ontving geen subsidie. Evenmin Humanistisch Thuisfront voor de militaire tehuizen en de varkens- en geitenfokvereniging op Walcheren. Met de sportvereniging ATLAS werd overeengekomen dat deze vereniging gratis het sportterrein mag gebruiken, blits wordt gezorgd voor onderhoud. De gemeente zal de kosten van de polio-inenting garanderen. Aan de Walcherse ringrijders vereniging zal voor een in juni 1958 te houden ring- rijderij de Dorpsstraat en de Zuidwa- teringsstraat worden aangewezen. dieren verschenen in een bonte men geling van grijs, bruin en zwart op het terrein, met in het wit gestoken bege^ leiders. Een jaarlijks terugkerend schouwspel, dat nimmer zijn glans verliest, zelfs niet wanneer de regen zoals gisteren af en toe als spelbreker probeert op te treden. Even voor drieën arriveerde Konin gin Juliana; zij werd verwelkomd door de Commissaris der Koningin in N. Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. De achtjarige Jenny Bax, het dochtertje van de burgemeester van Andel, bood Hare Majesteit bloemen aan, waarna het hoofdbestuur en de leden van het dagelijks bestuur der Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" aan de lands vrouwe werden voorgesteld. De kampioenen werden hierna voor geleid en de prijzen uitgereikt. De heer Timmerman, de eigenaar van de kam- pioenshengst, mocht uit handen van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, de onderscheiding in ontvangst nemen. De eigenaar van Resie kreeg het goud aangeboden door prof. De Quay. Ko ningin Juliana stelde de door haar be schikbaar gestelde medalje voor de winnaar in de categorie merriën met afstammelingen aan de heer Van de Velde uit Moerkapelle, de eigenaar van Mina van Veerhoek, ter hand. Ook de heer De Dobbelaere mocht de ge lukwensen van de vorstin en de door Prins Bernhard beschikbaar gestelde medalje voor de winnaar vierspannen van één eigenaar in ontvangst nemen. De kampioenen „paradeerden" vervol gens langs de ere-tribune, waarna honderden plattelands jongeren een in drukwekkende feestdemonstratie weg gaven. De demonstratie met de vierspannen, achtspannen, die tenslotte zelfs tot zestienspannen geformeerd werden, was zonder meer groots, evenals de „Hongaarse Post", die een tweetal ver tegenwoordigers uit de Noord-Oost Polder „opvoerden". Met een taptoe door de Koninklijke Militaire Kapele, onder leiding van Rocus van Yperen, werd deze 25e nationale tentoonstelling besloten. Woensdagmorgen heeft de sterke Z.W. wind met snelheden van 15 meter per seconde (windkracht 1) de grote tent van de Youth for Christ, staande op de Nieuwe Markt te Vlis singen, finaal in flarden gescheurd. De samenkomsten, die in Vlissingen tot en met 15 september gehouden worden zullen echter doorgang vinden en wel ln de Geref. Kerk aan de Paul Krugerstraat. De tentleider was woensdagmorgen reeds vroeg bij de grote negen mast- tent, die plaats biedt aan ruim 600 personen, omdat hij de straffe wind niet erg vertrouwde. Ht) kon echter niet verhinderen dat omstreeks tien uur het zware tentzeil in flarden scheurde. De omvallende masten richtten een grote ravage aan en ver schillende zitbanken werden even eens versplinterd. Bovendien liep de geluidsinstallatie en de binnenver- lichting enige schade op. De grote tent was tegen storm schade verzekerd. Wedvlucht duiven De uitslag van de wedvlucht van Neufuilles over 114 km luidt voor „De Zwaluw" als volgt: J. v. d. Zande 1, 18, 20, 23; J. Tholeneer 2, 11; C. Aerden S, 10; A. Lindhout 4, 12; D. Lindhout 5, 24, 25; Jac. Boogaart 6, 7, 21; A. Hommel 8, 17; C. Timmermans 9, 22; G. Haver- mans 14, 26; A. van Treijen 15, 18; A. van Deelen 16, 19, 27; C. Boogaard 25. In de raadsvergadering van de gemeente Kruiningen, deelde de voorzitter, de heer A. Schipper, mede, dat van Ged. Staten van Zee land vergunning is ontvangen voor het leggen van een persleiding van de riolering door de dijk van het waterschap Kruiningen. Nu deze ver gunning eindelijk is verkregen zal het rioleringsplan van Kruiningen uitgevoerd kunnen worden. Er restte n.l. nog de bouw van een ge-iaal met persleiding vanaf de Hansweertsestraatweg naar de zeedijk. De kosten van dit eindpropject belopen nog ongeveer f200.000.De voorzitter verzekerde, dat dit laatste gedeelte van het rioleringsplan bijna bestedingsklaar is. Er zullen echter nog enkele moeilijkheden moeten worden overwonnen in verband met de kapitaalschaarste op de geldmarkt. Ook voor de afwatering van de rio lering van Hansweert werd van Ged. Staten vergunning ontvangen om een persleiding aan te leggen door de dijk van het Waterschap de Brede Wate ring bewesten Yerseke. Deze leiding zal tevens benut kunnen worden voor de riolering van het dorp Schore en zal daarom in overleg met en voor ge zamenlijke rekening van de gemeenten Kapelle en Kruiningen worden gelegd. In de gemeente Kruiningen zijn volgens opgaaf van de N.V. Water leidingmaatschappij Zuid-Bevel, nog 28 zgn. onrendabele percelen niet aan gesloten op het buizennet. Deze maat schappij vraagt thans voor deze perce len een gemeentelijke bijdrage gedu rende 40 achtereenvolgende jaren. In verband met de subsidieregeling van het rijk, waarin mogelijk enige varia tie zal zijn, zal ook de gemeentelijke bijdrage variabel zijn. De bijdrage is berekend op f 162,90 per jaar. De raad verleende deze subsidie onder voor waarde, dat deze 28 percelen aan het buizennet zullen worden aangesloten. De gemeenteraad verleende ook een bijdrage voor de aansluiting van een viertal percelen in het Kaasgaat aan het elektriciteitsnet. RUSTHUIS De instelling voor maatschappelijke zorg heeft besloten om het hoofd van het tehuis voor ouden van dagen, de heer W. P. Brouwer, in zijn funktie te handhaven. Reglementair behoorde men hem, nu zijn echtgenote is over leden, eervol ontslag te worden ver leend. Genoemde instelling verzoekt thans om goedkeuring van het desbe treffende besluit. Burg. en weth. stel len voor de gevraagde goedkeuring te verlenen voorlopig tot 1 jan. 1958. De heer J. Witte (vrije lijst) vroeg zich af, of hierdoor geen moeilijkhe den zouden ontstaan bij ziekte van de bewoners van het tehuis. Liever zag hij een verpleegster als hoofd aange steld, waarvoor de heer A. Weststrate (P.v.d.A.) eveneens een warm pleidooi hield, terwijl wethouder E. A. E. M. Suij (K.V.P.) mededeelde dit stand punt reeds lang te huldigen. Besloten werd de gevraagde goedkeuring voor- Twintigduizend bezoekers op de De Ruytertentoonstelling Woensdagmiddag noteerde men op de „De Ruytertentoonstelling" te Vlis singen de 20.000ste bezoeker. Het was de 18-jarige Nelleke van Dijk, wonen de te Middelburg, die in gezelschap van haar broertje op deze regenach tige dag een bezoek aan de expositie bracht. Burgemeester Kolff toonde zich ver heugd over de grote belangstelling voor deze expositie en overhandigde mej. van Dijk als herinnering het boekwerk „Éestevaer Michiel". Deze tentoonstelling werd in Am sterdam bezocht door 24.767 bezoekers. Verhoudingsgewijs is de belangstelling in Vlissingen dus belangrijk groter te noemen. Het aantal Vlissingse ingezetenen, dat tot dusver een bezoek aan deze expositie bracht is nog gering, hoewel door de openstelling tijdens de avond uren, waarmee deze laatste week een begin werd gemaakt, er een kleine verbetering is gekomen. lopig tot 1 januari 1958 te verlenen en intussen uit te zien naar een bevredi gende oplossing ten aanzien van de leiding van het tehuis. In de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer I. Vermeulen, werd voorzien door het benoemen als lid van het bestuur van de instelling voor maatschappelijke zorg, de heer A. Schipper, burgemeester. In verband met een te houden win kelweek te Hansweert werden enige verbodsbepalingen der winkelslui tingsverordening voor de periode van 18 tot en met 26 oktober 1957 opge heven. De heren C. Buijze en H. J. van Noorden, thans op arbeidsovereen komst werkzaam, werden met ingang van 1 oktober a.s. tot gemeentewerk lieden in vaste dienst benoemd. Twee complexen van resp. 30 en 27 woningwetwoningen werden in eigen dom overgedragen aan de plaatselijke woningbouwvereniging. De heer M. Speelman, leraar in lichamelijke oefening in tijdelijke dienst aan de u.l.o.-school werd als zo danig in vaste dienst benoemd. BLUSWATERVOORZIENING Tenslotte werd besloten tot uitvoe ring van diverse werkzaamheden, be trekking hebbende op de bluswater voorziening. Deze werkzaamheden zul len worden uitgevoerd in D.A.C.W.- verband, zodat de kosten voor de ge meente betrekkelijk gering zullen zijn. Zij zijn door de Ned. Heide Mij. ge raamd op f2175,en zullen bestaan uit het plaatsen van een putring te Hansweert-Oost, het uitdiepen van de brandkuilen aan de Clercqsweg en de Molenmeet en een nieuw te graven put te Oostdijk. Dit laatste zal geschie den in samenwerking met de gemeen te Krabbendijke. De Raad van Nieuw- en St, Joos land kwam ln vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Het besluit tot aankoop van tuingrond aan de Molendijk in verband met de voor genomen straatverbreding werd door Ged. Staten goedgekeurd, doch we gens de bestedingsbeperking zal er voorlopig van de verbreding niet veel kunnen komen. B. en W. hebben bij AAGTEKERKE Zilveren huwelijksfeest. Ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van burgemeester en mevr. Geuze hebben tal van gemeentenaren het bruidspaar gelukwensen aangeboden op de receptie, die in het gemeentelokaal werd gehou den. Namens het gemeentebestuur en -personeel bood wethouder Melse een radiotafel en een lampekap aan. De brandweer overhandigde een Delfts blauw bord. AXEL Geslaagd. Mej. C. Rinn slaagde in Bre da voor het praktische gedeelte Dames kapster. Wandeltocht Rode Kruis. Begunstigd door prachtig weer is de wandeltocht za terdag 7 september jl. georganiseerd door de afd. Axel van het Ned, Rode Kruis een groot succes geworden. Niet minder dan 319 wandelaars (sters) verschenen aan de start, verdeeld over 9 groepen. Enke len liepen individueel mee. De groepen waren: Rode Kruis, Axel; R.K. Gidsen, Axel; wandelsportvereniging W.S.V., Kruiningen (senioren en junioren); Chr. gymnastiekver. „Voorwaarts", Axel; Pr. MarUkeschool, Axel; Verkenners, Koe- waert; Chr. Ulo-school, Axel en de Ge ref. Jeugdvereniging, Axel. De oudste deelnemer was de heer A. Duindam (68 jaar) uit Kruiningen. Er waren geen uit vallers. De eerste prijs kreeg W.S.V. Kruiningen en een tweede prijs de R.K. Gidsen, Axel, elk met 8 punten. Een eer ste prijs „Junioren" ging eveneens naar W.S.V., Kruiningen. Door de kringbe stuurder, de heer Constanse uit Middel burg, werden de prijzen uitgereikt. RITTHEM Concert. Op zaterdag 14 september a.s. hoopt de muziekver. „Vlijt en Volhar ding" uit Oost- en West-Souburg een uitwisselingsconeert te geven op de mu ziektent. WAARDE Baden. In de maand augustus werden in het gemeentelijk badlokaal 673 doche- baden genomen. het Rijk om gelden gevraagd voor de bouw van 14 woningwetwoningen, doch gezien de toestand van 's Rijks schatkist zal ook dit plan voorlopig wel niet uitgevoerd kunnen worden. Een verordening tot verhoging der begraafrechten met ingang van 1 ja nuari 1958 werd conform het voorstel van B. en W. vastgesteld, evenals een verordening tot wijziging van het schoolgeld voor het kleuteronderwijs. Besloten werd akkoord te gaan met het door de P.Z.E.M. ontworpen nieu we contract voor de straatverlichting, ingaande 1 juli 1957. De Raad ging akkoord m-et een huurverhoging van 25 procent voor de woningwetwoningen, 20 procent voor de premiewoning van het hoofd der school en 10 procent voor de nood woning in de Molenweg. Besloten werd de Rijksregeling in zake de looncompensatie wegens de huurverhoging van toepassing te ver klaren op het gemeente-personeel. Een nieuwe jaarwedderegeling voor de ge meentewerkman werd met terugwer kende kracht tot 1 januari 1957 vast gesteld. In de commissie van beheer voor de Schoolartsendienst werd benoemd burgemeester Stieger van Hoedekens- kerke. De kosten per leerling van de open bare lagere school over de jaren 1948 tot en met 1952 werden definitief vast gesteld, evenals de afrekening met de Christelijke school over dit vijfjarig tijdvak. VIER JAAR LANG is Gcrdie (van de Hajuto) al maquet- tebouwster. Maar haar spannendste ervaring beleefde ze vorig jaar, toen Koningin Juliana op bezoek kwam. Toen zag ze tot haar grote schrik eensklaps ALS VANDAAG de „Hajuto"-tentoonstelling in Goes officieel wordt geopend, dan is Gerdie al weer vertrokken. Pas een week later, wanneer de stands weer worden afgebroken komt ze terug. Dat is het leven van Gerdie Valkenburg: bouwen, bouwen en af breken. Op haar visitekaartje staat haar niet-alle-daagse beroep: maquette-bouwster. Ze was druk aan het schilderen in de prachtige, grote stand van de Ned. Heidemij, toen ik gisteren met een collega door de grote expositietent slenterde, op zoek naar nieuws voor de Babbelaars-rubriek. vs-f .maquettebouw'bij de Indianen.. 0 „Bent u reclameschilder?" vroeg ik ln de richting van de jongedame, die diep over haar werk stond gebo gen. Het blonde krullenhoofd kwam omhoog en gaf een vriendelijk ge zicht te zien, toebehorend aan een meisje van even in de twintig. Blau we verfstrepeii bij haar mond en ogen, in het vuur van haar werk daar gedachteloos opgesmeerd, herinner den me aan de circusclown, met wie ik enkele jaren geleden eveneens oog- in-oog stond om van hem zijn levens verhaal te vernemen. „Ik heet Gerdie Valkenburg on mijn beroep is maquettebouwster". En Gerdie was wel zo vriendelijk, nog meer over haar werkzaamheden te vertellen. „ZO MAAR" Op de stereotiepe interviewvraag hoe ze er toe gekomen was, om dit vak te kiezen, kwam geen romanti sche repliek over „altijd al van ge droomd" of „als kind bouwde ik al". Welnee, Gerdie had heel gewoontjes op een advertentie geschreven, om dat ze nu eenmaal van school was en een baantje wilde hebben. Zo kwam ze bij een maguettebou- wer in de leer en na verloop van tijd begon ze voor zichzelf. De laatste maanden werkt ze bijna uitsluitend voor de Ned. Heidemaatschappij, die veel maquettes en diorama's nodig heeft voor tentoonstellingen, etc. Met 'n vaste ploeg van vier, vijf man reist ze zo van de ene expositie naar de andere. En als dan het tentoonstel lingsseizoen voorbij is, bouwt ze weer vrolijk aan nieuwe maquettes. Als u dezer dagen eens op de Ha juto gaat kijken en u passeert de stand van de Heidenlij, dan ziet ge een veie meters lang diorama van de Brielse Maas. Voorbeeld van een recreatiegebied. „Daar hebben we met vier man een maand lang aan gewerkt", deel de de chef van de bouwploeg, de heer G. Willemsen, mij mede. Zijn be hulpzame manussen-van-alles Keijzer, Hoek en Jansen knikten instemmend. MOOI VERHAAL Maquettebouwers kunnen niet al leen goed bouwen, maar ook vertellen. En in hun beroep valt er heel wat te vertellen. Van het opdoen van ideeën, het uitproberen van de meest onmogelijke materialen, het reizen en trekken („pas waren we in Zierikzee, Middelburg en Arnemuiden, nu in Goes, volgende week in Dirksland"). 9 Het mooiste verhaal is wel de ervaring van Gerdie op de nationale tentoonstelling „Goed Kamp" in Den Haag. In allerijl moest de laatste dag nog de stand van de Heidemij worden opgebouwd, want Koningin Juliana zou nog geen 24 uur later de exposi tie openen. Het gelukte Gerda en haar collega's. Maar de zwarte palen vOór de stand wilden alleen zo slecht drogen. Zelfs een straalkacheltje bracht geen uitkomst. Toen kwam de Koningin langs. Met angst en beven zag men, dat Hare Majesteit extra lang voor hun stand bleef staan, enzich tijdens een praatje aan een der palen vastpakte, Gerdie kreeg een hoofd als een biet. De Koningin vertrok geen spier en wan delde rustig verder, „Toch was die verf nog niet helemaal droog", aldus Gerdie, „want de afdruk van de vin gers zaten erin". Als u erg goed kijkt, kunt u mis schien de koninklijke vingerafdruk ken nog zien. Het zijn Inderdaad nog dezelfde palen. Alleen jammer, dat ze opnieuw zijn geverfd. 9 Uit zeer betrouwbare bron heb lk vernomen, dat burgemeester mr. W. C. ten Kate aan Youth for Christ heeft geweigerd vergunning te verle nen voor het gebruiken van een ge luidsversterker in het openbaar. Met als argument: „Als wij het aan Youth for Christ toestaan, kunnen we het ook aan de Jehova's Getuigen niet weigeren". Alsof het nog niet bont genoeg is, heeft kort daarvoor dezelfde bur gervader aan het C.N.V. geweigerd de Markt of enig ander openbaar ter rein beschikbaar te stellen voor een openlucht-filmvoorstelling. „Dat kan ik niet toestaan, want anders kan lk de communisten ook niet weigeren". Als op deze manier Goes onder de aandacht van het Nederlandse volk moet worden gebrachtEnfin, de Jehova's Getuigen en de communis ten kunnen in hun vuistje lachen. De eerste burgemeester, die de Jehova'B Getuigen met een Christelijke acti viteit, en het C.N.V. met de com munistische organisaties gelijkscha- kelt, is nu over de brug. Mooie pri meurs voor Goes. 9Vf Heb je 't al gehoord? Chroesjtsjef komt naar Goes Heee?!?l Ja, om de burgemeester te bedan ken „Wat bezielt toch b. en w. van Goes", schreef ik dinsdag .1. Ik zou het nog eens dik wil- en onderstrepen, want wat ik over datzelfde geval nog meer gehoord heb, is wel helemaal grijs. „Youth for Christ stellen wij gelijk met Jehova's Getui gen, en het Chr. Nationaal Vak verbond heeft niet meer recht als de communisten". Het klinkt vreemd en on waarschijnlijk, maar dat is het oordeel van de meerderheid van het gemeentebestuur. Door de N.V. Waterleiding Mij „Zuid- Beveland" te Goes is een plan opgemaakt tot aansluiting van alle onrendabele per celen (1290 stuks) in Z.-Beveland op de waterleiding. Hiervoor is een inves tering van gemiddeld duizend gulden per perceel nodig. Aan het rendabele gedeelte van de investering wordt door het rijk deelgenomen met f 340,- per perceel. Voor de 1290 percelen bedraagt de rijkssubsidie zestig procent, te weten f 510.840,De provinciale subsidie be draagt 1/3 van de rijkssubsidie, te we ten f 170.280. Het restant, namelijk f 170.280 moet door de gezamenlijke ge meenten worden opgebracht. De eenvoudigste kostenomslag zou zijn, iedere gemeente te belasten met een be drag in evenredigheid tot het aantal aan sluitingen. Er zijn echter gemeenten, waarin met een betrekkelijk geringe lengte aan buisleiding reeds veel onren dabele percelen kunnen worden aange sloten en er zijn andere gemeenten, waar vele kilometers buisleiding nodig zijn om slechts enkele percelen te kunnen bereiken. Dit is voor de waterl. mij. aanleiding geweest op grond van bepaal de berekeningen de gemeenten te ver delen in vijf groepen. De gemeente 's-Heer Arendskerke komt hierdoor goed uit de bus. De ge meente is namelijk in groep 2 ingedeeld en dient gedurende veertig jaar voor elk aangesloten perceel f 6.68 te betalen. Uit het fonds onrendabele gebieden van de waterleidingmij. kan voorts nog een bij drage tegemoet worden gezien van on geveer fl.50 per perceel. De gemeente 's Heer Arendskerke zal dus, zo becij feren b. en w. voor de 274 onrendabele percelen per jaar bijna 1400 gulden moe- Ingezonden mededeling (adv.) ten betalen. Dat is wel een zware last voor de begroting, menen b. en w., doch daar staat, aldus het college, tegenover dat een bijzonder groot gemeentebelang wordt gediend. Daarom stellen b. en w. de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3