SOEKARNO-HATTA WEER SAMEN IN DE KLEEDKAMERS WAREN DË MENINGEN WELKOM! Langdurig gesprek over de chaos in Indonesië „De Schelde" gaat atoom- centrales bouwen NEDERLANDS WRAK IN AUSTRALIË GEVONDEN Eisenhower zal niet in rassenkwestie ingrijpen r KANS OP EEN VERZOENING? PERSONEEL VOOR OPLEIDING NAAR HET BUITENLAND ven- PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Raadselachtige branden Commentaren na wedstrijd Nederland—Luxemburg Beide elftallen heel tevreden Grote schat ontdekt? Hoofdkantoor: L. Vorstatraat 90, Goes T«L (01100) 1488; b(j geen gehoor: Hoofdred. (01100) 3503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 3870; giro 171289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. WIJ ROEPEN een woord van har telijk welkom toe aan U, leden van het parlement, die vandaag onze pro vincie bezoekt. Wij hopen, dat Gij, Dames en He ren, hier een goede dag zult hebben. Gij zult ongetwijfeld constateren, dat de Zeeuwen een hartelijk volk lijn, een volk, dat zich onlosmakelijk deel voelt van het gehele Nederland, waarvan Gij de volksvertegenwoordi gers zijt. Gij zult verder kunnen constateren, dat het Zeeuwse volk een hardwer kend volk is. Niet alleen bij het be schermen en bebouwen van zijn rijke bodem, waaraan het kwaliteitsproduk- ten ontworstelt, maar ook in zijn in dustrie, die groter is en van meer be tekenis dan Gij U wellicht hadt voor gesteld. IN DIT VERBAND een woord over het Zeeuwse devies: Luctor et Emer- go, dat wel eens wordt gelezen, met een vermeende zinspeling op de ge aardheid van het Zeeuwse volk: „lukt het vandaeg niet, dan lukt het mèr- rege". Mijne Dames en Heren, gij reist voor voor een deel met speciale bus sen en speciale veerboten. Gij zult daardoor in de gelegenheid zijn, niet alleen de schoonheid van on ze provincie te zien en een deel van haar industriële nijverheid in Uw hotels ook van de accomodatie voor gasten maar althans een deel van U zal ervaren, dat het vervoer te ma ken heeft met de herhaalde oversteek van het water. Gij zult echter niet ervaren, wat de Zeeuwen wèl regelmatig meema ken, dat men niet alleen óver dat water moet varen, maar dat men vaak vóór dat water moet wachten. En dat geldt ook behalve van onze nu snelle elektrische treinen voor ons overig perfekte, maar niet overal fre- kwente busvervoer. Wie in Zeeland woont en werkt, leert in alle beteke nissen van het woord: wachten, wach ten, wachten DAT LEGT EEN STEMPEL op de uitwendige zijde van ons Zeeuwse le ven, maar het is ook een rem op onze economische en industriële ontwikke ling. Weet U, dat de kortste weg uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Holland loopt over.België? Weet U, dat als U een vijf minuten buiten Goes de Veerseweg op rijdt, Ge een bord vindt: Zierikzee 4 km, maar dat het dan, in het gunstigste geval nog vijf kwartier duurt, eer Ge Zierikzee be reikt hebt? Weet U, dat een vracht rijder van Brabant naar Schouwen- Duiveland moet rekenen met extra- kosten voor veren van 16,terwijl het tijdverlies het hem onmogelijk maakt, meer dan één rit op een dag te doen, hoewel de afstand drie ritten mogelijk zou maken? Er zouden zo nog wel meer feiten te noemen zijn. Doch wij noemen deze slechts ter typering. Om U te laten zien, dat er in Zeeland staketselen zijn die het beletten, in volle omvang mee te werken aan de economische bloei van Nederland. DIE STAKETSELEN moeten opge ruimd worden. En dat kan, als in het raam van het Deltaplan de verbindingswegen van Zeeland met overig Nederland zó worden gemaakt, dat heel Zeeland m le vaart van ons volksleven betrokken kan worden. Juist met het oog op deze omstan digheden juichen we het zo toe, dat TJ thans Zeeland bezoekt. U zult kunnen zien, dat het Zeeuw se volk vaart kan maken. Zoals dat ook in het verleden ge bleken is, toen Zeeland één der be langrijkste en levendigste delen van de geünieerde gewesten was. Het is niet juist, dat men meent, dat Zeeland achter is gebleven. Zeeland kan en wil vooruit, als en waar het daar maar de gelegenheid voor heeft. De structuur van zijn bevolking en van zijn bodem biedt daarvoor alle ruimte. Alleen het vervoer is de grote rem. ER IS NOG MERR. Onlangs werd in een officieel rapport de indruk ge wekt, dat Zeeland feitelijk wel „bij" is met zijn woningbouw. De woning nood is er nagenoeg overwonnen. Het is niet juist, mijne Dames en H en. Het is juist, dat het hier en daar in Zeeland zo is en dat de totaal-cijfers van woningvoorziening dit beeld ge- Maar net daar, waar de ontwikke ling is, in de centrale plaatsen, knelt het. Daar kunnen geen werkers aan getrokken worden, om de bedrijven uit te bouwen, om lege plaatsen van jongeren, die voor dienst of verdere opleiding naar elders trokken, te ver vangen. Want er zijn geen woningen. En daardoor wordt ten onrechte de in druk gewekt, of Zeeland een achter blijvende provincie is. Wij zullen U nu niet meer zeggen. HET GAAT ONS SLECHTS HIER OM, dat wij U, bij Uw zozeer gewaar deerde bezoek vragen: neem in Uw gedachten, dat Zeeland, gelegen in het hart van de Benelux en vlak bij het centrum van een geïntegreerd Europa, aan ons land en volk belangrijke diensten kan bewijzen, als het door verkeerswegen en vaste of althans frekwente verbindingen, in staat ge steld wordt, om zijn zeeingangen, zijn bodem en zijn mensen ten nutte te doen zijn van de welvaart van geheel Nederland. Wij hopen, dat Gij het vandaag goed hebt in Zeeland. Dan zult Ge ervaren, dat de Zeeuw terecht van die provin cie zingt: Geen dierber plek voor ons op aard', geen oord ter wereld, meer ons waard, dan waar beschermd door dijk en duin ons toelacht veld en bos en tuin. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3804 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: Jacq de Smit Donderdag 12 sept. 1957 GUIDO KAMPIOEN ^"i IN DEN BOSCH Zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.11 u., onder 19.00 u. Maan op 20.25 u., onder 10.44 u. Hoogwater vrijdag 13 sept.: Vlissingen: 4.10 u. 2.19 m., 16.18 u. 2.25 m. Terneuzen: 4.35 u. 2.33 m., 16.45 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.74 m., 18.04 u. 1.65 m. Zierikzee: 5.41 u. 1.50 m., 17.46 u. 1.42 m. Speculerend op het feit, dat mannen het nu eenmaal moeilijk kunnen laten een oogje te wagen aan een aardige jonge vrouw, hebben drie jongedames uit Koblenz (allerminst verstoken van zekere charmes) hun parasols beschil derd met propaganda voor de West- Duitse Sociaal-Democratische Partij om er daarmee langs de oevers van de Rijn te gaan flaneren Vijf maal binnen een half uur is de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur brand uitgebroken in de Vredestein rubberfabrieken te 's-Gravenhage. Het vijfde alarm was aanleiding om de Haagse brandweer te waarschuwen, die omstreeks middernacht met drie motorspuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen op het terrein van de brand verscheen. Om goed één uur was men deze laatste vuurhaard meester. Over de ooi-zaak van de branden tast men volledig in het duister. Van de zijde van de bedrijfsleiding kon men niet zeggen of er reden was aan te nemen, dat de branden waren aan gestoken. Veranderlijke bewolking en perio den met buien, sommige met onweer. Krachtige tot harde, in de zuidelijke provincies tijdelijk stormachtige wind tussen west en noordwest. Lagere temperaturen. De foto geeft een beeld van deze ori ginele propaganda voor de verkiezin- gehouden President Soekarno en de voormalige vice-president Mo hammed Hatta, die sinds lange tijd van elkaar zijn vervreemd en elkaar sinds december jongstleden alleen maar bij officiële gelegenheden een enkele maal hebben ontmoet, hebbn woens dag in het Merdeka-paleis en gesprek van twee uur gehad over de chaotische toestand in de jonge republiek. Deze ontmoeting was tot stand Personeel van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" ontvangt thans in het buitenland een „atoom-opleiding". „De Schelde", die de van jaren her gevestigde reputatie van ketelbouwers wil behouden, gaat zich, omdat elektriciteitsmaatschappijen in ons land belangstel ling toonden voor atoom-centrales, geleidelijk in deze richting om schakelen. „De Schelde" heeft een vertegen woordiging aanvaard van de „Nuclear Power Plant Company" in Knutsford, de hoofd-ontwerpers en fabrikanten van de eerste atoomcentrale in Calder- hall (Engeland). Deze „Nuclear" heeft thans opdrachten voor vier atoom- centrale's, welke alle eveneens in En geland geplaatst worden. Zoals gemeld, werd in februari van dit jaar aan de N.V. „P.N.E.M." te 's- Hertogenbosch een offerte gedaan voor het leveren van een atoomcen trale met een nuttige produktie van 150.000 kwh. Deze offerte is later uit gebreid tot een centrale met een pro duktie van 200.000 kwh. Behalve deze offerte van Nederlands/Engelse zijde heeft de P.N.E.M. ook nog een offerte gekregen van een Amerikaanse maat schappij, die een ander systeem bezit. In hoofdzaak is het verschil tussen het door de „Nuclear" ontworpen type en het Amerikaanse, dat de „Nuclear" gebruik maakt van „niet verrijkt" uranium en het Amerikaanse van „verrijkt uranium". Atoomcommissies en instellingen in Nederland bestuderen thans nauwge zet de door „De Schelde" gedane of ferte, waarbij het Engelse en Ameri kaanse systeem tegen elkaar worden afgewogen. Een beslissing wordt niet voor het einde van het jaar verwacht. Indien „De Schelde" de opdracht krijgt, zullen de bedrijven belangrijke veranderingen moeten ondergaan, om deze atoomcentrale volledig te kunnen bouwen. Het zal de eerste atoomcen trale in ons land zijn. „Ik heb in mijn lange voetbal loopbaan nog maar zelden gezien, dat een elftal in beide speelhelften tot zeer goed spel komt. Natuur lijk ben ik tevreden. Het is toch menselijk dat een ploeg die bij de rust met 41 voorstaan, het wat kalmer aan te doen." Met die; woorden ontving trainer Schwarz ons in de Nederlandse kleedkamer na de wedstrijd. Tegengevallen G. Kruyver, voorzitter technische commissie, liet een iets minder opti mistisch geluid horen. „Neen, geheel tevreden ben ik niet. Daarvoor viel het spel in de tweede helft teveel te gen. Overigens, ik geloof dat de oor zaak van het minder goede spel na de rust voor een groot deel moet worden gezocht in het feit dat de zeer goed spelende en fel aanvallende Nueren- berg als tweede stopper fungeerde". Faas Wilkes: „In zijn geheel geno men, zeker geen slechte wedstrijd. In de 1ste helft gelukte alles, maar wan neer je bij de rust bet 41 de leiding hebt, dan is het bijna niet te vermij den, dat je het wat rustiger aan gaat doen en wat minder risico's neemt. In dit opzicht verschillen de spelers niet veel van mening, ook al waren zij het er unaniem over eens dat de Luxemburgers zeker veel beter had den gespeeld dan in de ontmoeting van 20 maart j.l. Aanvoerder Cor van der Hart merk te nog op, dat hij blij was dat deze wedstrijd in Nederland was gespeeld: „Want als de Luxemburgers „thuis" hadden gespeeld, dan was het zeker heel wat moeilijker geweest om deze felle en nimmer versagende ploeg te bedwingen", vertrouwde hij ons toe. De Luxemburgers In de Luxemburgse kleedkamer zag men na afloop van de strijd slechts te vreden gezichten, al waren de spelers wel van mening, dat een kleinere marge in de score de krachtsverhou dingen beter had weergegeven. Letsch had begrepen welke belan gen deze wedstrijd voor de Luxem burgse voetbalbond had. In de strijd tegen de Nederlandse semi-professio- nals hadden de bewoners van het Groot-Hertogdom zich bij voorbaat kansloos geacht. De uitslag was niet Twee Australische duikers heb ben bij de Westaustralische kust een wrak van een schip uit de ze ventiende eeuw ontdekt. Men ge- looft dat de duikers het met kost baarheden geladen Nederlandse schip „De vergulde draeck" heb ben gevonden. De duikers zullen waarschijnlijk niets krijgen van de schatten, die mochten worden geborgen, want de Australische regering zal dan per ad vertentie de eigenaars oproepen. Verwacht wordt, dat de Nederland se regering eigendomsrechten op het wrak zal laten gelden. Indien de eis wordt toegewezen, staat het aan de Nederlandse regering, de twee duikers te belonen. belangrijk, slechts de recette. Want in dien er een grote publieke belangstel ling was, zou de Luxemburgse bond voor enkele jaren uit de financiële zorgen zijn. Vandaar de vrolijke ge zichten. Letsch had overigens nog wel en kele critische opmerkingen over het Nederlandse team. „Technisch zijn de spelers goed, maar hun conditie is mij tegengevallen. Als zij zo tegen Oosten rijk spelen,e dan krijgen zij het moei lijk". Letsch vond Van der Kuil, Wil kes, Lenstra en Van der Hart de beste spelers. De scheidsrechter Sscheidsrechter Murdoch: „Mijn me ning? In de eerste helft speelde Neder land goed, na de rust werd het tempo verstoord, omdat ik de strijd te vaak wegens obstructie moest onderbreken. Weet u wat mij vooral is opgevallen? In Engeland is het spel sneller en daar schieten de voorhoedespelers, zodra zij bij het strafschopgebied zijn, onver schillig in welke situatie, dat heb ik hier gemist." gebracht door premier Djuanda Kartawidjaja, en werd behalve door hemzelf ook nog bijgewoond door de drie vice-premiers en de chef-staf van het leger, generaal majoor Nasution. Na de bijeenkomst werd geen communiqué verstrekt, doch po litieke kringen in de hoofdstad menen, dat de bespreking een be slissende karakter droeg. AANDRANG Soekarno en Hatta kwamen bijeen, nadat vrijwel alle deelnemers aan het nationale overleg tussen de centrale regering en de buitengewesten hadden aangedrongen op een hernieuwde sa menwerking tussen de twee leiders, die twaalf jaar geleden gezamenlijk de onafhankelijkheid van Indonesië afkondigden. De dagbladen in Djakarta bestem pelden gisteren Hatta als „de kampi oen van de ontevreden en anti-com munistische buitengewesten", terwijl Soekarno werd aangeduid als „de kampioen van Java", waar 50 miljoen van de intotaal 80 miljoen zielen tel- MOH. HATTA lende bevolking van Indonesië leeft en waar de communisten bij de jong ste regionale verkiezingen grote win sten boekten. ENIGE MANIER Volgens kringen uit deelnemers aan de nationale conferentie, hebben vrij wel alle delegatieleiders, die tot dus ver het woord hebben gevoerd, ver klaard, dat herstel van de samenwer king tussen Soekarno en Hatta de enige manier zou zijn om de huidige gecompliceerde problemen tussen de centrale regering en de buitengewes ten en de legerproblemen op te los sen. De enige verklaring, die over het resultaat van het gesprek tussen Soe karno en Hatta werd gehoord, was vrij vaag. Gevraagd naar de uitslag van het onderhoud, zei Soekarno slechts, dat deze „goed" was. Aan de pers zei Soekarno: „Ik ben optimis tisch, zoals altijd". Hij weigerde ech ter op bijzonderheden in te gaan. HERBENOEMING Tenslotte werd vernomen, dat de delegatie van West-Java aan de natio nale conferentie zal voorstellen Hatta opnieuw te benoemen tot vice-presi dent, op voorwaarde dat hij met we zenlijke bevoegdheden zal worden bekleed. Ook was deze delegatie van mening, dat de positie van het tegen woordige kabinet moet worden her zien en dat het moet worden vervan gen door of een zakenkabinet, of een presidentieel kabinet. Nader vernemen wjj nog het vol gende: President Soekarno en oud-vice- president Hatta zullen samen een spe ciale vergadering over militaire vraagstukken bijwonen, zo heeft een woordvoerder van de nationale confe rentie tussen de centrale regering ens de buitengewesten woensdag in Dja karta bekend gemaakt. Deze foto laat zien welke vernie lingen werden aangericht aan de zo goed als nieuwe school te Nash ville in de Amerikaanse staat Ten nessee, toen er in de school des nachts een lading dynamiet tot ontploffing was gebracht, nadat de dag tevoren één negerleerling was ingeschreven President Eisenhower heeft vol gens zijn perschef, het plan om de oplossing van de moeilijkheden rond de integratie op de Ameri kaanse scholen over te laten aan de rechterlijke macht, die zoals bekend bepaalde wettelijke stap pen heeft ondernomen. Volgens een Amerikaan, die een bezoek aan Eisenhower heeft gebracht, zou de president met betrekking tot de onrust in Tennessee en Ar kansas gezegd hebben dat „geduld een belangrijk iets" is. In Nashville is de politie woensdag begonnen barricaden op te richten ter bescherming van de scholen. Zij wil daardoor nieuwe incidenten voorko men, die zich bij de toelating van negerkinderen tot de scholen die tot dusver uitsluitend door blanken wer den bezocht, zouden kunnen voordoen. De eerste duwboot op de Rijn en in Europa deed op zijn proefvaart van Dordrecht naar Duisburg met twee ertsaken, de haven van Ruhrort aan, waar deze foto werd gemaakt. Het schip is een sleep boot, welke op een Nederlandse werf tot duwboot werd omge bouwd. De nieuwe vervoersmetho- de welke men door deze soort bo ten op de Rijn kan gaan volgen, zal aanzienlijke personeelsbespa- ring met zich brengen. Zoals de

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1