BELANGRIJK IS, WAT DE KRANT BELANGRIJK MAAKT Het roerige Syrië als inzet Stille mede-opvoedster Italië schiet onder Westerse duiven Chefarine4 Weg naar de Zaan versperd... Tegenstrijdige oliebelangen 6 Blijf meester Woensdag 11 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Amerikaanse wapenen in Amman i l I Noodzakelijk appèl I Huisvriend BETER «.SNELLER Chr. Drogistenbond heeft kritiek op prijsbeleid Enige „verheffing" van de A-griep Prinsjesdag in de ether Met acht enorme transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn in Amman de eerste beloofde Amerikaanse Wapen**» voor aangekomen. De foto laat zien hoe een met een stuk 106 mm terugstootloos anti-tank geschut bewapende jeep uit de „buik" van een „Globemaster" het vliegveld van Am man opreed Vi WIJ NEMEN hieronder over een jroot deel van een artikel uit „Neder landse Gedachten". WIJ HEBBEN IN DEZE TIJD een 'rote verantwoordelijkheid in de op voeding van onze kinderen, en wij be seffen het soms. Want wij moeten ze jeren, dat ze wel in de wereld, maar piet van de wereld zijn. Daarom ge- Ven wij ze geen vrijbrief voor bios coop en cabaret. En wij proberen ze zo op te voeden, dat zij de zondag trachten te beleven als een dag des Heren, de mooiste dag van de week, friet de zuiverste blijheid en met de ktilte van de eerbied. WIJ HEBBEN, vaak door de nood gedrongen of door schade wijs gewor pen, de betekenis van de Christelijke Organisatie beter leren verstaan. Die Organisatie is geen noodverblijf, maar floor Gods genade de normale woning. Het is door genade normaal, wanneer Wij in onze gezamenlijke activiteiten op politiek, maatschappelijk en cultu- teel gebied er naar trachten, te leven !aar het Evangelie van Christus. En et is de abnormaliteit van het on- LOgelijke, wanneer in een land, waar hristus langs de heirweg is gegaan, de mensen gaan afspreken: in onze Organisaties zullen we officieel doen, ilsof wij van Hem en Zijn Woord geen Kennis dragen, er niet naar^ behoeven te luisteren, het aan de vrijheid van een ieder overlatende, wat hij thuis piet dat Woord wil doen. Wij erken nen dankbaar, dat die Christelijke or ganisaties een behoudende en bewa rende kracht hebben in 't volksleven, gl zijn ze nooit bedoeld als middelen tot isolement. Wij hebben misschien door dit alles toch wel geleerd, dat het dagelijks strijd kost, ons zelve en onze kinde ren te bewaren in de wereld. DE TOEKOMST MAAR HET KAN ons ook gebeuren, dat wij huiveren als we denken over de toekomst. Een toekomst, waarin ge leidelijk het Christelijk leven wegzakt in dat moeras van wereldgelijkvormig heid. Waarin de grenzen worden weg gewist. Waarin het kind de schouders ophaalt, wanneer vader en moeder nog over die grenzen spreken. En waarin het compromis dwingt tot een nieuw compromis, de ene concessie de andere schiint te eisen. Totdat alles vlak en vaal is geworden. Die ontbindende en vervlakkende krachten zullen hüh beslissende aan val richten od het Christelijk gezin. Het is denkbaar, dat de organisaties nog strijdbaar zijn, de scholen nog bol werken schijnen, de kerk nog waar schuwt, maar dat het in het gezin een verloren zaak wordt, doordat de we reld het daar heeft gewonnen En als dat het geval is, dan staat al het an dere wrak. BLINDHEID Iedere Christen, die ernst maakt met zijn verantwoordelijkheid in deze tijd, mag niet blind zijn voor deze mogelijkheden. Daarom is het een ver bijsterend raadsel, dat duizenden Christelijke gezinnen in Nederland de .neutrale" of linkse pers als een dage lijkse, zeer welkome gast begeren, en voor dat dagelijks bezoek gaarne be- talen. Het komt voor, dat vader en de jon gens er niet aan denken, des zondags de kerk te verzuimen en naar het sportveld te gaan, maar elke maandag verslinden zij de verslagen van de zon dagse sportevenementen. En zij kun- nen reeds daarom de niet-Christelijke dagbladpers niet missen. Zij helpen er aan mee, dat zij beter floreert dan het Christelijk dagblad. En zijn vele drogredenen, om die voorkeur voor de niet-Christelijke pers te verdedigen. En er zijn gehele stre ken in ons land, waar de Christenen, die resoluut kozen voor de Christe lijke school, en vooraan staan m de Christelijke organisatie, zich verlegen en onthand voelen, wanneer de neu trale of linkse krant een half uur te laat komt. Zij kijken elke dag uit naar deze gast en de huisgenoten wachten ongeduldig op hun beurt. V NIET GOEDPRATEN WIJ KUNNEN ONMOGELIJK dit kwaad goedpraten, door te zeggen, dat er aan de Christelijke pers heel- wat mankeert. Dat is zo en dat zal zo blij ven. Zo als ook aan ons Christelijk onderwijs, aan de Christ, politieke partij en aan de Christelijke vakbewe ging wat zal blijven mankeren. Om dat het werk is van zondige mensen. Wat geen dag ontslaat van de plicht, om te reformeren, voortdurend te re formeren. Wij hebben het recht en de plicht, op de Christelijke pers toe te zien. Maar nooit het recht, haar te ver raden, door haar buiten de deur te houden, om in haar plaats het blad als gast te nodigen, dat ons gezin in gees telijke zin corrumpeert, bederft. En dat houdt ook in, dat we dat niet- Christelijke blad niet nodigen naast 't Christelijk dagblad. Dat is tweeërlei zaad op één akker. Dat is een slechte, een onwaarachtige zaak, een zaak, die in strijd is met ons bidden in aanslui ting aan het hogepriesterlijk gebed, dat de discipelen bewaard mogen worden in de wereld. Wie dat gebed na wil bidden, kan niet tegelijk elke dag zijn kinderen de krant in handen Seven, die „de wereld" introduceert, ient en prijst. Dit zijn zware woorden. Maar zijn er onder de duizenden, die de Christelijke pers verraden en de freutrale pers in huis nodigen, velen, die durven zeggen, dat het andersom 1ST De „Radio-krant" van de N.C.R.V. bracht maandag als hoofdartikel de volgende beschouwing: „Belangrijk is, wat de krant belangrijk maakt!" Aan deze uitspraak heeft Dr. E. Diemer herinnerd in een voortref felijke brochure over de betekenis van de Christelijke pers. Het is goed, ook in onze Radiokrant even bij deze uitspraak stil te staan. Wat dient de krant in uw gezin op als het allerbelangrijkste? Moet op maandag alles wijken voor de sport van zondag en op vrijdag alles voor de bioscoop? Wordt het in uw krant voorgesteld, of het wereldgebeuren in Washington of in Moskou wordt beslist? Zijn economische en sociale belangen het één en het al en wordt over Gods Koninkrijk, zoals zich dat ook zichtbaar in kerk en zending, in school en Christelijk verenigingsleven, nauwelijks gerept? Belangrijk is, wat de krant belangrijk maakt. Verschraling van het geestelijk le ven kan beginnen bij de invloed, die een geestelijk schrale krant in uw gezin uitoefent. Daarom is de keus van een krant zo belangrijk. Met de keus van een huisvriend is iedereen terecht zeer voorzich tig. Een krant is zulk een huisvriend, die elke dag „over de vloer komt". Zijn wij ons daarvan wel altijd be wust? Uit de radioprogramma's kan men nog kiezen, zélf kiezen. Bij de keuze van wat er in uw huis kamer „aan staat" zal, als het goed is, uw levenskeuze meespreken. Bij de gedrukte krant is al voor u gekozen. En aan die keuze valt niet te ontkomen; het ligt zwart op wit op uw tafel. U kunt het niet overslaan. De krant is de stille mede-opvoedster in dagblad-technisch goede. Christelijke pers bestaat. Het is verheugend, dat de Christe lijke pers drie maal zo veel lezers heeft als vóór 1940. Maar zij zou nog veel sterker en in vloedrijker kunnen zijn. Om kleine verschillen van inzicht wordt vaak ook in Christelijke gezin nen een Christelijk dagblad geweerd, terwijl de veel belangrijker negatieve invloed van een andere krant op het gezinsleven wordt geaccepteerd. In feite zou de Christelijke pers in Nederland twee maal zo sterk moeten zjjn dan zij is en daardoor ook een eerste, invloedrijke positie in ons volksleven kunnen innemen. Er wordt in deze maand een krach tige campagne gevoerd om daartoe te komen. Het is van betekenis, dat hier over in Christelijke gezinnen eens wordt gedacht en gesproken. Omdat de keus van een krant zo bijzonder belangrijk is. uw gezin. Zij, die voor hun gezin als levens devies hebben gekozen „Aangaande mij en mijn huis, wij zullen de Here dienen" moeten daarmee, vooral in deze tijd van saecularisatie dat is verwereldlijking rekening houden. Wij mogen ontzaglijk dankbaar zjjn, dat er in Nederland een goede, ook Ingezonden mededeling (adv.) ooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Geen geneesmiddel heeft ooit zulk een zegetocht over de wereld gemaakt als Aspirin*). Het is de meest gebruikte pijnstiller, werkt voortreffelijk tegen verkoudheid en bij het hedendaags speurwerk op het gebied van reumatiek staat het in het centrum der be langstelling. Aspirin* )-tabletten bestaan uitsluitend uit deze wonder lijke stof en dragen het han delsmerk van de uitvinder. bayer gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ooooooooooooooo Roofzuchtige lifters veroordeeld De rechtbank te Arnhem heeft de twee metselaars, A. B. en B. J., uit Arnhem, ieder tot twaalf maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij in de nacht van 21 juli jL toen zij liften met een vrachtautochauffeur en htm „dank" hadden getoond, door hem zijn portefeuille, inhoudende f 550, te ontfutselen. jai Het lykt erger dan het is als men hoort, dat de weg naar de Zaanstreek versperd is. Bedoeld wordt hier nl. de Zaanstreek van het openluchtmuseum te Arnhem. De houten klapbrug in het Zaanse buurtje was hoognodig aan een revisie toe; daarom heeft men het brug getje gedemonteerd om eens grondig na te zien. Voor de fotograaf leverde het (Jen aardig plaatje op. Ingezonden mededeling (adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust Terwjjl de directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, de heer M. C. Kieft, toeziet, stellen dr. L. G. Korten- horst en mr. J. A. Jonkman, resp. voor zitter van de Tweede en de Eerste Ka mer der Staten Generaal, door het over halen van een handle de „Prins der Ne derlanden" ln gebruik. Op het overhalen van de handle ging een sirene loeien en werd het schip ln schijnwerperlicht gezet. Een onlangs gesloten Italiaans-Perzische olieovereenkomst is aan leiding geweest tot ongerustheid niet alleen in Italië, maar ook in andere landen, die grote oliebelangen hebben. Italiaanse publicisten hebben de overeenkomst voorgesteld als een uit daging aan de internationale oliemaat schappijen, die in het gehele Midden- Oosten werken op een basis van „ge lijk opdelen van de winst", aldus de „Financiële Times". Volgens de bepa lingen van de overeenkomst zullen de Italiaanse en de Perzische staatsmaat- schappij gelijke deelgenoten zijn in de exploitatie van verhandelbare oliela- gen, die door de Italiaanse maatschap pij mochten worden ontdekt. Aangezien er een royalty van 50 pro cent aan de Perzische staat zal wor den betaald en de Perzische maat schappij, zoals gebruikelijk is, de helft van haar winsten aan de Perzische staat zal afdragen, zal dus in feite 75 procent van de totale winsten aan Per- zië als staat ten goede komen. De overeenkomst met Perzië, ver volgt het blad, is een belangrijke stap naar het verkrijgen van vaste voet in de internationale olie-industrie, waar toe Signor Mattei, de leider van de Italiaanse maatschappij, pogingen doet, en een belangrijke mijlpaal voor de ontwikkeling van Perzië, maar zij slechts het begin. De Italianen zijn nog niet begonnen met de explo ratie in de drie gebieden, waarvoor zij Ingezonden mededeling 'adv concessies hebben verkregen. Te oor delen naar vroegere ervaringen, zal Signor Mattei veel tijd en geld moe ten besteden mogelijk wel meer dan hij begrootte aleer zijn Perzische onderneming lonend wordt. Inmiddels kan hij er niets bij win nen, wanneer hij tracht, de positie van de Amerikaanse en Engelse maatschap pijen in het Midden-Oosten te onder mijnen of door te beweren, dat deze overeenkomst een middel is om dit te doen. Ingezonden mededeling (advj Chefarine ,,4" helpt niet alleen beter, maar bovendien sneller De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking Sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordi beschermd daar hel heslenddeei (hefaroi. De rechtbank te Arnhem heeft de boerin B. J.V.-P. (Didam) vrijgesproken. Zij werd ervan verdacht, zich een biljet van duizend gulden, dat door een ver gissing van de PTT bij haar was binnen gekomen, te hebben toegeëigend. Volgens „Izwestia" zou het, ingeval van een „imperialistische aanval" op Syrië onmogelijk zijn, het conflict tot het Midden-Oosten beperkt te houden. De missie van Loy Henderson, da Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, was er, naar het blad meent, op gericht, Syrië's buurlanden gereed te maken voor agressie. „Rode Ster", het orgaan van het Russisch ministerie van defensie, schrijft eveneens, dat de V.S. Israël, Turkije en Irak in een militair avon tuur tegen Syrië willen storten. Het doel is, een oorlogstoestand aan de Sy rische grenzen te scheppen en een voorwendsel voor een Amerikaans in grijpen te vinden. BINNENLANDSE ZAAK? Een woordvoerder van de Syrischa regering heeft maandag Dulles' jong ste verklaring over zijn land een „dui delijke interventie in de binnenlandsa aangelegenheden van Syrië en daar mee een onmiskenbare schending van het V.N.-handvest" genoemd. Volgens de woordvoerder heeft Dul les verklaard, dat enige verantwoorde lijke Arabische leiders uitdrukking hebben gegeven aan hun bezorgdheid over de toenemende communistische penetratie in Syrië. Het is verwonderlijke, dat geen en kele Arabische afgevaardigde op da kortgeleden gehouden vergadering van de politieke commissie van da Arabische Liga deze kwestie ter spraka heeft gebracht, aldus de woordvoer der. Inzake de bewering, dat de Russen meer wapens aan Syrië hebben gele verd dan dit land voor zijn verdedi ging nodig heeft, merkte hij op, dat het geen geheim is, dat de wapens, die Syrië thans bezit, nog steeds niet vol doende zijn voor zijn defensie. Voorts zei hij, dat het zenden van wapens aan de buurlanden van Syrië, uit angst voor een Syrische bedreiging, zinloos is. „De betrekkingen van Syrië met da andere Arabische landen zijn geba seerd op de stelling dat al deze landen één zijn en één volk vormen". De Amerikanen willen, meent deze woordvoerder, verdeeldheid zaaien tussen de Arabische landen en een toe stand scheppen waarin de Arabieren gedwongen worden, hun vijand Israël te vergeten en zich bezig te houden met conflicten onder elkaar. (Van een onzer verslaggeefsters) De Ned. Chr. Drogistenbond hield in Arnhem zijn najaarsvergadering. De voorzitter, de heer W. H. Neefjes, deed tijdens deze bijeenkomst een ernstige waarschuwing aan het adres van de overheid. Hij noemde het prijsbeleid van Se minister gevaarlijk: „Het is funest, om de prijzen van de artikelen laag te willen houden door de winstmarges te verkleinen. Op die manier slacht men de kip met de gouden eieren", aldus de heer Neefjes. De middenstanders hebben steeds meer geld nodig voor herinvesteringen en uit breidingen en ook het op peil houden van de goederenvoorraad vraagt 'n steeds groter bedrag, als gevolg van de ver minderde koopkracht van de gulden. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat zij in staat blijven, te sparen en te re serveren. De reorganisatie van de Ned. Chr. Drogistenbond, waartoe op de vorige al gemene ledenvergadering werd besloten, is in volle gang. Een voorstel, de con tributie te verhogen van twintig gulden ner jaar tot een bedrag dat al naar ge lang de grootte van de omzet varieert van twintig tot zestig gulden, werd una niem aanvaard. Het secretariaat zal nu onder leiding van drs. G. van Westrie- nen de werkzaamheden nog meer kun nen uitbreiden, het vakblad kan verbe terd worden en vaker worden uitgege ven en misschien zal er zelfs een eigen propagandist aangesteld kunnen wor den. Naar het A.N.P. van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ver neemt, blijkt uit gegevlcns, die bij de ge neeskundige hoofdinspectie binnenko men, dat er op enkele plaatsen in Ne derland sprake is van een „verheffing" van het aantal influenza-gevallen. In enkele Zuid-Limburgse gemeenten zijn in verband met een verhoogde sprei ding van de influenza, waarvan enkele gevallen steekproefsgewijze als Aziati sche griep zijn geïdentificeerd, ondanks het goedaardige verloop van de ziekte, voorzichtigheidsmaatregelen getroffen. In Valkenburg werd enige scholen bij wijze van voorzorg gesloten. Berichten over het optreden van de Aziatische griep onder studenten in Delft zijn nog niet voldoende gecontro leerd, om met zekerheid te kunnen vast stellen, dat er inderdaad van A-griep sprake is. Aangezien de influenza niet valt on der de besmettelijke ziekten, waarvoor meldingsplicht bestaat, kan de gevormde indruk niet meer dan globaal zijn. Daar bij dient in aanmerking te worden geno men, dat eerst 12 dagen, nadat de keel- spoelmonsters naar Leiden zijn opgezon den, kan blijken, of er sprake is ge weest van A-griep. De patiënten zijn veelal weer genezen. Het radioprogramma van dinsdag a.s. zal van 12.45 tot plm. 13.45 worden on derbroken voor een Nationaal Program ma: de directe reportage van de opening der Staten Generaal door H.M. Koningin Juliana. Het orgaan der Sowjet-regering „Izwestia" schrijft in een commen taar op de Amerikaanse wapenleveranties aan Syrió's buren, dat d* Sowjet-Unie, welker grenzen dichtbij het ernstig bedreigde gebied liggen, bij de ontwikkeling der situatie niet werkeloos zou kunnen blijven toezien. Het blad beschuldigt de V.S. en hun bondgenoten in het Midden- Oosten Israël, Turkije en Irak een plan te hebben opgesteld on» een militaire aanval tegen Syrië te ondernemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5