Toestand in Syrië zal wel niet tot een oorlog leiden r Vreedzame oplossing in zicht door Amerïka's optreden „Westelijke landen hebben ons, Hongaren verkocht en verraden" 1 22 21 MU icht Voetbal'toto veroordeeld Paardententoonstelling in Den Bosch: hoog gehalte Resolutie over Hongarije bij Ver. Naties ingediend PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DULLES VERKLAART TEGENOVER DE PERS: - Wapenzending is oude bestelling Hazardspel van KN.V.B." Szabo terug naar Hongarije Medeoprichter van revolutionaire raad „HET NEDERLANDSE TREKPAARD Reeds 61 eerste prijzen toegekend Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3803 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 11 sept. 1957 r Noodzakelijk appèl (Zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.09 u., onder 19.02 u. Maan op 19.57 u., onder 9.38 u. Hoogwater donderdag 12 sept.: Vlissingen: 3.38 u. 2.27 m., 15.46 u. 2.29 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.41 m., 16.14 u. 2.43 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.79 m., 17.36 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.14 u. 1.54 m., 17.19 u. 1.42 m. B5= De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat er waarschijnlijk een vreedzame oplossing voor de toestand in Syrië zal worden gevonden. „Er zijn echter elementen in de situatie, die de Ver enigde Staten niet beheersen en die tot ernstige moeilijkheden aan leiding zouden kunnen geven", waarschuwde hij. Dulles vervolgde: „Het feit dat de Verenigde Staten de toestand in Syrië ernstig opvatten, maakt het zeer waarschijnlijk dat een vreed zame oplossing zal worden gevonden. Indien wij niets zouden doen en de ontwikkelingen in Syrië als on belangrijk zouden beschouwen, zou er grote kans op bestaan, dat zij tot oorlog zouden leiden." Foster Dulles verklaarde verder dat de Amerikaanse regering tot dusverre nog niet heeft vastgesteld dat Syrië wordt overheerst door het internatio nale communisme in de zin, waarvan de Eisenhowerleer voor het Midden- Oosten gewag maakt. PAS DAARNA De minister noemde drie voorwaar den op, die eerst vervuld zouden moe ten zijn, voordat de Ver. Staten tot een rechtstreeks militair ingrijpen zouden overgaan, namelijk: 1. De president zou moeten vaststel len, dat een bepaald land in het Mid den-Oosten onder overheersing van het internationale communisme was gekomen. 2. Het bewuste land zou een aan- valsdaad jegens een andere staat moe ten hebben gepléegd. 3. Het aangevallen land zou de Ver. Staten om hulp moeten hebben ge vraagd. Hij voegde hieraan toe: „Ik acht het niet waarschijnlijk, dat deze drie ont wikkelingen zich onder de huidige omstandigheden zullen voordoen". WAPENZENDINGEN Foster Dulles verklaarde, dat het door de lucht naor Jordanië vervoeren van Amerikaanse wapens geen volsla gen nieuwe ontwikkeling was. Het be trof hier namelijk wapens, die reeds enige tijd geleden voor Jordanië wa ren gereserveerd. De president had BREDA—ROOSENDAAL WORDT DRIEBAANS - WEG Nog deze maand zal te Breda de aanbesteding worden gehouden voor het verbreden van een gedeelte van de rijksweg BredaRoosendaal. Het betreffende gedeelte is het tracee iesboschBredaEtten. De weg zal driebaans gemaakt worden. De fiets paden werden reeds eerder buiten de bomenrij gelegd. Zodra ook de fietspaden tussen Et- ten en Roosendaal buiten de bomen zijn gelegd, waarmee men thans bezig is, zal ook dit gedeelte driebaans ge maakt worden. HAAGSE DIEVERIJEN In het duister van de avond heeft een dief zich toegang verschaft tot een parterreflat aan de Haagse Mont- foortlaan. Enige met diamant en andere ste nen bezette sieraden van goud en zil ver alsmede een bedrag van f 3.000, vormde de buit. TJit een bestelauto van een Haagse broodfirma is de dagopbrengst van 4 filialen gestolen. Terwijl de bestuur der en zijn bijrijder voor esen filiaal stonden te lossen, zag iemand kans, uit de kabine van de wagen vier geld zakjes, met een totale inhoud van f 1.600,weg te pakken. Prins Alexander van België is dinsdag in Boston geopereerd aan zijn hartslagader. De operatie, die goed geslaagd is, heeft vijf uur geduurd. slechts gelast de aflevering te versnel len. Deze versnelling was geschied, om dat Jordanië dringend behoefte had aan bepaalde wapens, die de Ver. Sta ten per vliegtuig konden vervoeren. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft zich gistermiddag ruim 2'A uur bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de K.N.V.B.-voet- baltoto, in welke de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K. N. V. B., als verdachte was gedag vaard. De officier van justitie vorder de een voorwaardelijke gevangenis straf van één dag met een proeftijd van drie jaar weger-, de medeplich tigheid aan het geven van gelegenheid tot hazardspel aan (In seniorleden van -de bij de K.N.V.B. aangesloten ver enigingen. Tegen de heer Brunt was óók over treding van de loterijwet ten laste ge legd, maar de rechtbank verklaarde zich op verzoek van de verdediger onbevoegd om dit punt te behan delen, tot ontstemming van de Officier van Justitie, die in deze principiële zaak t.a.v. dit laatste, zo nodig, even eens een uitspraak had verlangd. Wijzigingen in de Luxemburgse voorhoede In de aanvalslinie van het Luxem burgse elftal, dat hedenmiddag tegen Nederland speelt, zijn enkele wijzi gingen gekomen, doordat de rechts binnen Cirelli (Alliance) wegens een blessure niet mee kan spelen. De voorhoede ziet er thans als volgt uit: Halsdorf (Stade Dudelingen); Letsch (Spora); Kohn (S.C. Karls ruhe); Nurenberg (Nice) en Fiedler (Spora). Het betrof hier wapens voor defensief gebruik en met name tankbestrijdings middelen. ISRAEL NIET In antwoord op een vraag, waar om de Ver. Staten geen wapens naar Israël zenden, verklaarde Foster Dulles dat de Amerikaanse regering niet meent, dat Israël op het ogen blik speciaal wordt bedreigd. Vijftienjarige jongen ter dood veroordeeld Een vijftienjarige jongen, Issiah Green, is maandagavond te Philidel- phia tot de elektrische stoel veroor deeld wegens roofmoord op een dro gist. De jongen viel flauw, toen het von nis werd uitgesproken. De rechter zei, dat tot dusver nog niemand onder de achttien jaar in Pennsylvania (de staat, waarin Phila delphia ligt) is terechtgesteld, maar de toestand is thans zo, dat jongens, zelfs van veertien jaar moorden ple gen. „De bescherming van de ge meenschap vereist, dat zij volledig verantwoordelijk worden gesteld, al dus de rechter. Greens medeplichtigen, Edwin Wal ker (veertien jaar) en James Grow- son (vijftien), werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Alle drie bekende schuld, maar Green gaf toe, dat hij de drogist had doodgeschoten. Prominente Hongaarse vluch telingen in Wenen hebben een In aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heeft een groep leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal dinsdag een bezoek gebracht aan de Hoogovens te IJmuiden. Deze foto laat zien hoe de Prins de Kamerleden tijdens een rondgang door het bedrijf vol belangstelling een van de installaties bezichtigden. Ge heel links de heer N. L. Jon ker, chef van de mechanische dienst van de Hoogovens, die een gedeelte van de rondlei ding voor zijn rekening nam. OFFICIER NAM DE B ENEN UIT MILITAIR HOSPITAAL De maandag uit het militaire hospi taal te Utrecht verdwenen kapitein L. blijkt dinsdagavond op zijn verzoek opgenomen te zijn in het militair hos pitaal te 's-Gravenhage, zo werd ons door familie van de kapitein medege deeld. Hjj heeft zich volgens deze me dedeling in het hospitaal gemeld, om dat hij vermoedt lijdende te zijn aan A-griep. Grieven Desgevraagd deelt de legervoorlich- tingsdienst ons mede, dat kapitein L. zondagnacht te Utrecht grieven en klachten over de medische toestand in het „Sennelager" heeft geuit. Hij is in de gelegenheid gesteld deze op schrift te stellen. Overigens meent de l.V.D., dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de leiding in het „Sennelager" zou handelen in strijd met het medisch ge wenste. Daarbij werd verwezen naar de laatste mededelingen, volgens wel ke sinds zaterdag het ziekental van 411 is teruggelopen tot 294. Kapitein L. heeft het A.N.P. tele- nisch medegedeeld, dat hij bezwaren heeft geuit vooral tegen de zj. on toereikende wijze, waarop de zieke soldaten werden ondergebracht. Als reden voor zijn heengaan uit het militair hospitaal te Utrecht noemde hij zijn vrees daar geïsoleerd te worden. Dit zijn de mishandelde neger dominee (rechts) en zijn dochter (midden) uit Alabame. Zoals wij gisteren reeds schreven, werd de predikant aan het begin van het schooljaar toen hij met zijn wagen enkele negerleerlingen naar de middelbare school bracht, bij het uitstappen voor die school door 'n groep blanken aangevallen en zwaar mishandeld, evenals een agent die hem wilde ontzetten. Deze telefoto Iaat zien hoe de do minee in gezelschap van een ande re neger en zijn dochter het zie kenhuis verliet, waar hij zijn ver wondingen moest laten behande len. Op zijn wang is een pleister zichtbaar Nadat maandagavond de zilveren nationale tentoonstelling van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" op het Bossche stadhuis officieel geopend was, is ze gistermorgen in de enorme hallen van de Bossche veemarkt een feit geworden. Daar heerste al heel vroeg grote hedrijvigheid. De fokkers en de paardenknechts, welke Iaatsten de nacht bij de dieren In het stro hadden doorgebracht, waren er dan ook bij het krieken van de dag bij om de laatste hand aan hun paarden te leggen. 400 paarden Al vroeg begonnen de veertien keurmeesters hun veelomvattende ar beid. Die keurmeesters hebben de weinig benijdenswaardige taak om de meer dan 400 aangevoerde dieren in achttien verschillende categorieën te selecteren. Want behalve de hengsten en merriën in de verschillende leef tijdsgroepen die nog worden onder- Cassatieberoep Zwarte Ruiter verworpen De hoge raad heeft vandaag het cassatieberoep van H. G. (Mierlo- Hout) verworpen. Hij was in hoger beroep door het gerechtshof in 's-Her- togenbosch veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met ter beschik kingstelling van de regering wegens verscheidene misdrijven, onder ande re de overval op het postkantoor te Ravenstein. G. was de beruchte „zwarte ruiter", die enige tijd geleden ontsnapte uit het huis van bewaring te Schevenin- gen, waarna hij in Rotterdam weder gearresteerd werd. Nederlander hoofd financiële administratie V.N. De Nederlander drs. P. C. J. Kien, is door de secretaris-generaal der Ver enigde Naties bevorderd tot hoofd van de financiële administratie van het secretariaat der V.N. Deze post ressor teert rechtstreeks onder de „control ler" der wereldorganisatie. De heer Kien is reeds sedert 1956 werkzaam als ambtenaar van het secrtariaat, waar hij zijn loopbaan be gon als accountant. verdeeld in de kleine, midden en grote maat zijn er ook nog de groepen van hengsten en merriën met afstam melingen, de vierspannen en fokgroe- pen, waarvoor dezelfde dieren nog eens voor de jury komen. En ook om de aangevoerde kwaliteit van de fok- produkten is dit werk geen sinecure. Opgaande lijn De Nederlandse koudbloedfokkerij heeft ook op deze jubileumtentoon stelling weer bewezen, dat de opgaan de lijn, die de tentoonstellingen van de laatste jaren te zien hebben gege ven, nog steeds wordt voortgezet. Zowel de binnenlandse deskundigen als de buitenlandse gasten zijn vol lof over de paarden die zij voor hun ken nersoog zien staan-en draven. Dat het gehalte hoog is, wordt ook wel gede monstreerd door het feit dat niet min der dan 61 eerste prijzen bij de van daag afgewerkte keuringen werden toegekend. En daarmee stijgt dë span ning over de kansen op het kampioen schap van de tentoonstelling, dat van daag omstreeks het middaguur bekend zal zijn. brief ontvangen van Miklós Szabo, een der oprichters van de Hongaarse revolutionaire raad, in Straatsburg, waarin hij zegt naar Hongarije te zul len terugkeren. „Ik ben tot de conclusie ge komen dat de Westelijke mo gendheden ons verkocht en verraden hebben", schrijft hij. „Wij kunnen geen hulp voor onze zaak verwachten. De beste manier om onze ongeluk kige natie te helpen is thuis voor vrede, orde en wederop bouw te werken". Szabo is een gewezen parle mentslid voor de partij der kleine boeren. Ongeveer twee jaren gele den is hij naar Oostenrijk ge vlucht, nadat hij een jaar of zes in communistische gevangenissen en concentratiekampen had doorge bracht. Toen de Russen de op stand in Hongarije hadden neer geslagen, heeft hij met de Hon gaarse socialiste Anna Kethly in Straatsburg de Hongaars revolu tionaire raad opgericht. SPION? Zijn chauffeur heeft meegedeeld, dat Szabo zich vorige week reisvaar dig heeft gemaakt en een hoeveelheid documenten meegenomen heeft. Dit verontrust de Hongaarse vluchtelin gen In Wenen, want Szabo heeft in nauw contact gestaan met de revolu tionaire leiders.'Hij kan de Hongaarse autoriteiten van gegevens voorzien die tot vervolging van familieleden kun nen leiden. Het wordt door sommige vluchtelingen niet uitgesloten geacht, dat Szabo al lang als spion voor de Hongaarse geheime politie werkte. In berichten uit Nickelsdorf aan da Oostenrijks-Hongaarse grens wordt gezegd, dat er zondagavond een Hon gaarse diplomatieke auto de grens is gepasseerd. Men gelooft dat één der inzittenden Miklós Szabo was. Poolse delegatie in Belgrado Een Poolse delegatie, onder leiding van de leider der communistischa partij, Gomulka, en premier Cyrankie- wicz, is gisterochtend voor een bezoek van een week aan Zuid-Slavië in Bel grado aangekomen. De Polen zuilen o.m. besprekingen met president Tito voeren. Dit zullen de eerste zijn, sedert Polen in oktober zijn eigen „weg naar het socialisme" insloeg. Ze worden van groot belang geacht voor de ontwikkelingen in da communistische landen. Europese gemeenschappelijke markt Het voorlopige bestuur van de Europese Gemeenschappelijke Markt en van Euratom zal vandaag zijn werkzaamheden hervatten onder voor zitterschap van Baron Snoy et d'Op- puers, secretaris-generaal bij het Bel gische ministerie van economische za ken. Op de agenda voor de vergade ring van vandaag en morgen komen voor de positie van de zes in het vraagstuk van de onderhandelingen over de vrijhandelszone en de verde diging van het verdrag van de ge meenschappelijke markt tegenover de PRINS WAN NAAR MOSKOU? De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft gisteren, toen de algemene vergade ring bijeenkwam voor een speciaal de bat over de Hongaarse kwestie, na mens 36 landen een resolutie inge diend, waarin de Sowjet-Unie veroor deeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor dat de vergade ring haar voorzitter, Prins Wan van Thailand, machtigt maatregelen te ne men die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de algemene ver gadering ten aanajen van Hongarije o.a. terugtrekking van de Russische troepen uitgevoerd te krijgen. Naar verluidt zou het de bedoeling van de opstellers der resolutie zijn, dat Prins wan Moskou en Boedapest bezoekt. De resolutie stelt ook goed keuring voor van het verslag der V.N. commissie van onderzoek naar de Hongaarse opstand. Deze commissie, waarin Denemar ken, Ceylon, Tunesie, Australië en Uruquay zitting hadden, stelt de S.U. aan de kaak wegens het neerslaan van de „spontane nationale opstand". Prins Wan zei, toen hij de vergadering open de, dat de vergadering een oplossing in overeenstemming met haar hand vest moet zoeken voor „dit Hongaarse vraagstuk, dat, tenslotte, een mense lijk vraagstuk is". DE BILT ZEGT: Nu en dan regen Overwegend zwaarbewolkt met af en toe regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1