Vluchtelingenprobleem zeer actueel geworden Ontheemden merken te weinig van idealen der vrije volkeren Wat wordt in Nederland voor vluchtelingen gedaan Kamerleden bezoeken industrieën Ernstige treinramp in Frankrijk Aambeien? Eenheid onder Christenen is toegenomen Minister Klompê spreekt in Arnhem Jongens speelden met projectiel Griep in marinekamp te Hilversum oemmco^o alómeer Schippersvrouw kreeg vreemde man in bed Hilversum naar de honderdduizend 24 doden Beatrix en Irene in gouden koets Grote belangstelling Haring naar O.'Duitsland HEMOTABS „Ons belijden moet eenvoudig zijntr Dinsdag 10 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „In hun vaderland is een worsteling op leven en dood gaande met een regiem, dat het hele leven wil beheersen en in vaste banen leiden. Zij hebben er zelf aan deelgenomen: zij kozen de andere kant, moesten vluchten en nu blijkt het ideaal, dat hun voor ogen zweefde, in de westelijke wereld niet te vinden. In de vrije wereld vinden zij onvol doende inzicht, dat Europa werkelijk aan een worsteling deelneemt. Zij merken weinig van een ideaal, dat de grote meerderheid der vol keren nastreeft. Voor alles zien zij behartiging van eigen- en van groepsbelangen en, in het grotere geheel der naties, nationale tegen stellingen en nationalisme." Deze woorden zijn ontleend aan een rede van de Minister van Maatschappe lijk Werk, Mej. Dr. M. A. M. Klompé. Maandagochtend is in Arnhem de ze vende algemene vergadering begonnen van twee nauw samenwerkende organi saties, die zich ten doel hebben gesteld het vluchtelingenprobleem te bestuderen: de „Association for the study of the world refugee problem (A.W.R.)" en de Europaeische Forschungsgrupe fuel- Fluechtlingensfragen (A.E.R.)". Het vluchtelingenprobleem is opnieuw zeer actueel geworden nu er, na de 25 miljoen vluchtelingen en ontheemden, die het derde rijk met zijn politiek veroor zaakte, opnieuw 200.000 Hongaren zijn gekomen bij de tienduizenden die nog steeds als vluchtelingen waren „overge bleven". Bovendien vluchten dagelijks nog mensen uit het Oosten naar het Wes ten. Er zijn thans 30 maal zoveel vluch telingen als tijdens de grote volksverhui zing. Deze vluchtelingen brengen aller hande problemen mee, van juridische en psychologische aard. Niet allyeen Duits land, Oostenrijk en Griekenland hebben vluchtelingen, ook andere landen heb ben problemen van dergelijke aard, al zijn het vaak geen buitenlanders ciie moe ten worden opgenomen. Finland moest 12'4 pCt van de bevolking van Karelië opnemen, Italië heeft het vraagstuk van I de 300.000 Italianen die uit Libië zijn gekomen, Frankrijk ziet zich geplaatst voor het probleem van de Fransen die de Afrikaanse gebieden verlaten, Nederland heeft te maken met de Indische Neder landers en met de Ambonezen. Het nu geopende congres zal beide problemen behandelen: de ervaringen met de Hongaarse vluchtelingenstroom in het afgelopen jaar en de betekenis daarvan voor Europa en opneming van voormalige kolonisten in het moederland na de emancipatie van vroegere kolonia le gebieden. REDE MINISTER KXOMPE Mej. Klompé gaf aan wat haar inziens de oorzaak ervan is, dat vele vluchte lingen in de westelijke gebieden ontgoo cheld raken. Bij de ontvangst van vluchtelingen zei de minister wordt veel geld uitgegeven, velen stellen hun tijd ter beschikking en er wordt een goede organisatie opge bouwd om de noodzakelijke maatregelen te treffen. Naar het schijnt zijn daarmee alle voorwaarden voor een geslaagde op neming van vluchtelingen in het ontvan gende land vervuld. Toch zien wij vaak na een poosje een ontevredenheid ont staan, die in de grond van de zaak een „onbevredigd-zijn" is. Dit gaat weliswaar in het algemeen op, maar toch wel in hoofdzaak voor vluchtelingen uit landen achter het ijzeren gordijn, in het bijzon der voor hen, die om werkelijk ideeële Op nippertje aan dood ontsnapt Twee 14-jarige jongens uit Dordrecht die op de slaapkamer aan het experi menteren waren met het ontstekings- anparaat van een projectiel, zijn op 't niopertje aan de dood ontsnapt Op zeker ogenblik begon het apparaat, dat de jongens tijdens hun vakantie op 'n militair oefenterrein in Noord-Brabant gevonden hadden, te roken. Zij gooi den het verschrikt van zich af, en na een paar seconden ontplofte het ding. Beide jongens werden door scherven getroffen en zodanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Daar bleek, dat een der jon gens er ernstig aan toe was en dat voor één van zijn ogen moet worden gevreesd. De andere knaap kon na be handeld te zijn naar huis terugkeren. In de vloer van de slaapkamer was een flink gat geslagen. In het Marinei^amp-Hilversum is een griepepidemie uitgebroken, die echter geen gevaarlijk karakter draagt. Van de 2000 recruten die hun opleiding in het kamp genieten zijn er 350 ziek. In middels is er bij de patiënten een ver betering ingetreden. Naar men ons mededeelde hebben de officieren van gezondheid kans gezien de toestand in de hand te houden, zonder dat er hulp van buiten nodig is. redenen naar het Westen zijn gevlucht, maar die vaak teleurgestell worden". „De vrijheid, de democratie, de wel stand, geïdealiseerd in de tijd die zij on der het communistische regiem hebben doorgebracht, blijken niet overeen te ko men met wat zij ervan hadden verwacht. Vrijheid schijnt alleen te bestaan uit het individuele recht van enkelingen, de eigen belangen te behartigen. Welstand schijnt het enige levensdoel te zijn. De mocratie schijnt zich uitsluitend te mani festeren in vertegenwoordigende licha men waarin de elkaar tegenspr^cende uiteenzettingen hem die juist aan de dic tatuur is ontsnapt in de oren klinken als een onenigheid over de hoogte van de brandverzekering terwijl het huis al in brand staat. Minister Klompé zei te menen, dat hier aan de ene kant natuurlijk een misver stand in het spel is als gevolg van een leven in een maatschappij waarin de po litiek het menselijk zijn bepaalt. „Niet temin kunnen de vluchtelingen gelijk hebben wanneer zij zich, na enige tijd waarin zij heben leren vermoeden wat er achter de direct zichtbare dingen schuil gaat, onbevredigd voelen". TE SPOEDIG VERSLAPTE BELANGSTELLING De minister zette uiteen, dat na de eerste spontane hulp aan de vluchtelin gen de belangstelling spoedig verslapt. De nieuwgekomenen worden niet volledig geaccepteerd als lid van de gemeenschap omdat zij anders zijn. „Wil een land wer. kelijk deze mensen uit den vreemde op nemen en werkelijk een nieuw vaderland voor hen betekenen, dan moet de bevol king van dat land ook in staat zijn zijn eigen voorbeelden en voordelen te laten varen. Ingezonden mededeling (adv.) IN EEN REDE, die zij gisteren, heeft gehouden op een congres, dat ter be- 4 spreking van het vluchtelingenprobleem in Arnhem is geopend heeft minister Klompé ook aandacht geschonken aan het vluchtelingenprobleem in Nederland. 3* Sinds 1954 zijn in ons land opgenomen: 2520 vroegere Poolse militairen, 3904 5 „displeaced persons" uit Duitsland, 297 invalilen en ouden van dagen uit Oos- o t tenrijk en Duitsland, 258 intellectuelen en studenten, onder wie 40 jonge mensen f uit Oost-Duitsland, 65 Russische vluchtelingen, onder wie invaliden, uit Sjang- 1 p hai, 460 vluchtelingen-bouwvakarbeiders met hun gezinnen uit Oostenrijk, T Griekenland en Italië, 21 Joodse vluchtelingen uit Egypte, 105 vluchtelingen f uit Triest, onder wie tuberculoselijders en geesteszieken, 933 individuele vluch- 1 f telingen uit verschillende landen en 3400 Hongaarse vluchtelingen van na de t november-opstand. Van hen zijn inmiddels 2 overleden en 421 naar andere lan- T 1 den doorgereisd. Daar komt nog bij, dat einde van dit jaar rond 230.000 Neder- J» - landers uit Indonesië zich in Nederland zullen hebben gevestigd en dat ons land T voorts 17.500 Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen herbergt. Deze laatsten worden T voorlopig meer als passanten beschouwd dan als mensen die zich hier blijvend i. o zullen vestigen. T Bij het noemen van deze cijfers vestigde de Minister er de aandacht op, dat T Nederland een bevolkingsdichtheid heeft van 337 inwoners per vierkante km. telingen uit verschillende landen en 3400 Hongaarse vluchtelingen van de na tefcé OjaJ CJ^«9 tfffV Ufo tzflO Een 17-jarige Noorse zeeman, die vermoeid door het passagieren en de vele alcoholische versnaperingen, naar bed wilde, maar zijn eigen spon de niet bij de hand had, is toen door het raam van een binnenschip in Rot terdam geklommen. Hij kwam in de slaapkamer van de schipper en zijn vrouw terecht en is maar naast hen gaan liggen. Op zeker ogenblik werd de vrouw wakker eri zag tot haar grote schrik een vreemde man naast haar liggen. Luid gillend sloeg zij alarm en haar man werd prompt wakker. De Noor weigerde het bed te verlaten, waarop de schipper hem een handje ging helpen. Er ontstond een handgemeen en de politie moest er aan te pas komen. De zeeman werd naar een politiebureau gebracht, waar hij wegens huisvredebreuk in bewa ring werd gesteld. Zaterdag heeft het beroemde jaarlijk se bloemencorso van Aalsmeer voor de tiende maal zijn traditionele tocht naar het Olympisch Stadion in Am sterdam gemaakt, ditmaal onder het motto „Bloem en operette". Het bloe- menspel in het stadion werd o.a. bij gewoond door H. M. Koningin Juliana en Prinses Marijke. - Deze foto toont het corso-vlaggeschip, dat meereed t. g. v. het tweede lustrum van het corso, door Amsterdam op weg naar het sta dion (boven); een andere wagen was gewijd aan de operette „Die Keusche Suzanne" van Jean Gilbert (onder). Volgens de gegevens van het bu reau bevolking en verkiezingen be droeg het aantal inwoners van iHl- versum op 1 juli j.l. 98284. Burge meester J. J. G. Boot heeft aan de bankier Herman Götzen te Hilversum verzocht het presidium op zich te ne men van een comité, dat de viering zal organiseren wanneer de 100.000ste ingezetene zal worden ingeschreven. De heer Götzen heeft deze benoeming aanvaard. Men verwacht dat dit zie lental van de gemeente bereikt zal worden in de zomer van 1959. Te Neerkant in de gemeente Deurne heeft mevrouw H. J. M. Son- nemans-Heldens zaterdagmorgen om streeks zes uur het leven geschonken aan een drieling. De drie meisjes zijn genoemd Catharina, Henriette en Eli sabeth. Vierentwintig doden en vele gewon den zijn te betreuren bij het spoor wegongeluk in Zuid-Frankrijk, dat ontstond toen de sneltrein Parijs Nimes, waarin zich veel vakantiegan gers bevonden, in de buurt van het Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat de oudste twee prinsessen, Beatrix en Irene mede de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal op dinsdag 17 september zullen bijwonen. Ruim 160 leden van de beide kamers der Staten-Generaal, de griffiers van beide colleges en leden van hun staf brengen deze week een bezoek aan 'n groot aantal industriële bedrijven in ons land. Het is voor de derde maal, dat zij op uitnodiging van de vier samenwer kende ondernemersorganisaties een dergelijke reis ondernemen. De eerste parlementaire industriereis werd in '51 gemaakt. De ervaringen bij die gele genheid opgedaan waren van dien aard, dat drie jaar later een ontmoe ting tussen leden van het parlement en de Nederlandse industrie op ge lijke wijze werd tot stand gebracht. Het feit, dat nu wederom dit traditio neel wordende bezoek wordt gebracht, bewijst, dat een zodanig contact bei derzijds wordt gewaardeerd. De belangstelling voor deze reis is Door de Nederlandse bond van ha ringhandelaren is een tweede contract afgesloten met Oost-Duitsland. Dit contract voorziet in de levering van 14.000 vaten gezouten haring. Tezamen met het reeds eerder afgesloten con tract zullen in de loop van dit haring seizoen 55.000 vaten in totaal aan dit land worden geleverd. De versche ping van het gehele kwantum zal plaats vinden van medio september tot eind november. Met de uitvoer naar de Sowjet-TJnie is door de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij inmiddels een aanvang gemaakt. Contributie-aftrek Landbouwschap Evenals in vorige jaren het geval was, houdt ook de Algemene Heffings verordening 1957 wederom de regeling in, dat zij, die als lid van daartoe aan gewezen land- en tuinbouworganisa ties over 1957 aan die organisatie con tributie hebben betaald, recht hebben op een, gedeeltelijke aftrek dier con tributie van de heffing. Aanspraak op aftrek bestaat echter alléén, indien de duplicaat-kwitantie vóór 1 oktober 1957 bij het Landbouw schap (Raamweg 25-28, 's-Gravenhage) is ingeleverd. Zij, die daaraan hebben voldaan, zullen te zijner tijd, nadat het thans gereed liggend of reeds verzonden aanslagbiljet voor dé heffingen 1956 en 1957 door hen is betaald, een restitu tie daarop ontvangen. Voor de inlevering van duplicaat kwitanties is gelegenheid geweest bij de landbouwtelling in mei van dit jaar. Zij, die om welke reden ook hun duplicaat-kwitantie nog niet hebben ingeleverd, dienen dit dus als nog vóór 1 oktober te doen. Inleve ring na die datum zal generlei aan spraak meer geven op aftrek. mede door de recente uitbreiding der beide kamers zo groot, dat voorzien moest worden in een splitsing in twee groepen, waardoor de deelnemers een zeer gevarieerd beeld van de Neder landse industrie zullen krijgen. Een groep gaat bedrijven in het midden en het oosten van het land bezoeken, de andere groep richt zich naar onderne mingen in het westen en zuidwesten van het land, nadat gezamenlijk een bezoek is gebracht aan de Koninklijke Nederlandse hoogovens en staalfabrie ken N.V. te IJmuiden, waarbij Z.K.H. de Prins der Nederlanden onder de deelnemers zal zijn. De openingsbijeenkomst is gister avond in Amsterdam gehouden. Ontdekking van Belgische arts De Belgische arts dr. Albert Adam heeft te Brussel meegedeeld een nieu we, eenvoudige elektronische behande- deling van kinderverlamming te heb ben gevonden, waarmee zelfs acute gevallen binnen enkele uren kunnen worden genezen, indien de behandeling binnen 48 uur na het optreden van de aanval wordt toegepast. Dr. Adam is pas teruggekeerd van een regeringsopdracht naar Belgisch Kongo, waar hij in grote plaatsen cen tra heeft ingericht voor zijn behande ling. De arts zei, dat deze nieuwe metho de, waaraan hjj acht jaar heeft ge werkt, gebaseerd is op een elektrische stroom van lage frequentie. Zes mensen, die met acute kinder verlamming waren binnengebracht in een ziekenhuis te Leopoldstad in Bel- bisch Kongo waren allen binnen en kele uren genezen, aldus de arts. Een zevenjarig meisje, wier' geval zeer ernstig was, werd in de loop van een nacht met de nieuwe methode behan deld met als gevolg, dat zij de volgen de ochtend reeds tot spelen in staat was. stationnetje van Nozieree-Brignon met grote snelheid ontspoorde. Deze luchtfoto geeft een beeld van de enor me ravage .welke werd aangericht Duidelijk is de losgeslagen lokomotiei terzijde van de spoorbaan te onder scheiden. CNV-PREDIKANTEN CONFERENTIES De conferenties met predikanten, die het CNV op elk der Zeeuwse eilan den hoopt te beleggen, zijn nu alle vastgesteld. Ze worden gehouden: voor Schouwen en Duiveland, don derdag 12 september, aanvang 11 uur in gebouw de „Koebal" te Burgh; voor Zeeuws-Vlaanderen, dinsdag 17 sep tember, aanvang 9.30 uur, in gebouw „Pro Rege" te Terneuzen; voor Tholen en .W.-Noordbrabant, dinsdag 17 sep tember, aanvang 16 uur, in hotel „Zee land" te Tholen; voor Noord en Zuid- Beveland, woensdag 18 september, aanvang 10 uur in „De Prins van Oranje" te Goes; voor Walcheren, vrij dag 4 oktober, aanvang 10.30 uur in het Nederlands Koffiehuis te Middel burg. De conferenties zullen een besloten karakter dragen, opdat er vrije gele genheid is voor ieder der aanwezigen, om zich uit te spreken. Prijs en gewichtsgrenzen baconvarkens gewijzigd Op grond van de prijsontwikkeling op de varkensmarkt in binnen- en buitenland heeft het bestuur van het Produktschap voor vee en vlees beslo ten, de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van da toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 9 september met 5 pCt per kg koud ge slacht gewicht te verlagen. Tevens werd besloten de gewichts grenzen voor baconvarkens te stellen op 63 tot en met 70 kg koud geslacht gewicht. Met ingang van de bovengenoemde datum zal dus de prijs voor baconvar kens binnen de gewichtsgrenzen van 63 tot en met 70 kg in de kwaliteits klasse t tot en met 4 resp. f 2,24, f 2,90, f 2,16 en f 2,12 per kg koud geslacht gewicht bedragen. ingezonden mededeling (adv.) neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pÜn en ongemak. Zalf .en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze eijn bovendien zacht laxerend en helpen eodoende denormale functies herstellen, co belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1,50 Bij Apothekers en Drogisten Dr. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken heeft op een in Amerika gehouden bijeenkomst verklaard dat in de afgelopen jaren vooruit gang is geboekt op de weg naar grotere eenheid van de Christenen. Dr. Visser 't Hooft zei dat de Christenen minder geïsoleerd le ven dan vroeger en dat de onder linge band, naar zijn mening, ster ker is geworden. Maar, zo voegde hij hieraan toe, wij zijn nog heel ver verwijderd van het tonen van die unieke eenheid van ge loof en leven, die in de evangeliën be sloten ligt. Een dergelijke eenheid sluit, aldus de secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, geen grote en rijke verscheidenheid uit, maar wel tegen spraak op de wezenlijke punten van het belijden. De Lutherse bisschop Wulje van Hannover ten aanzien van de eenheid der Christenen de opmerking gemaakt dat z.i. gestreefd moet worden naar zo groot mogelijke eenvoud van leerstel lingen en dat de Christenen opnieuw bezield moeten worden door een krachtig streven om Christus beter te dienen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3