Rechter dwingt goeverneur Faubus om negertjes toe te laten NASSER: WIJ Z UILEN SYRIË ONVOOR WAARDELIJK STEUNEN Verplichte verkeerslening voor autorijders? .r RASSENKWESTIE IN V.S. SPITST ZICH TOE M /?mJ DOOR DE WERELD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DOMINEE, DIE NEGERJEUGD MEENAM, AFGERANSELD 4 Is Duitse geleerde f 4 geestelijke vader van 4 Sowjet-raket NED. GEMEENTEN ZIJN ONGERUST Kindermoordenaar meldde zich WENS VANNED. WEGENBOUWERS A.N.W.B.Tegen.' Amerikaanse wapens in Jordanië „Amerika wil angst zaaien door noodtoestand" Jongeman gedood bij auto-ongeluk in Z.-Vlaanderen HONGARIJE „nationale gevangenis Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 174289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwscii Dagblad r Vluchtelingenprobleem zeer actueel (Zie pagina 3) 13e Jaargang No. 3802 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 10 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.08 u., onder 19.05 u. Maan op 19.33 u., onder 8.34 u. Hoogwater woensdag 11 sept.: Vlissingen: 3.07 u. 2.31 m., 15.13 u. 2.28 m. Terneuzen: 3.32 u. 2.45 m., 15.42 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.54 u. 1.83 rn., 17.06 u. 1.67 m. Zierikzee: 4.45 u. 1.56 m., 16.50 u. 1.41 m. VANDAAG ZAL de opdracht van de federale rechter Davies, om het verzet van gouverneur Faubus van Arkansas tegen de toelating van negers tot de openbare scholen in Little Rock te breken, worden uitgevoerd. Dat betekent, dat het cordon van de nationale garde rond het schoolgebouw zal worden verwijderd. Gouverneur Faubus heeft meegedeeld, dat hij het voorstel van de democra tische gouverneur Furcolo van Massachussetts heeft aanvaard om een commis sie van gouverneurs uit alle delen van het land in het leven te roepen voor het zoeken naar een oplossing. Toen een aantal negerscholieren zich wilde laten inschrijven op de middel bare school van North Little Rock een stad, die door de rivier de Arkan sas wordt gescheiden van Little Rock, waar militairen op last van gouver neur Faubus, negerleerlingen de toe gang tot de plaatselijke middelbare school ontzegden die tot nu toe uitsluitend door blanke leerlingen werd bezocht, werd een zestal hunner teruggeduwd door een tiental blanke leerlingen, die zich bovenaan de trap hadden opgesteld. Zij duwden de jeugdige negers de trap af en drongen ze over een laan terug, voordat de politie ingreep. Geen der negerleerlin gen werd gewond. NEERGESLAGEN Te Birmingham, in de staat Alaba ma, werd een negerpredikant door blanken neergeslagen, toen hij poogde negerkinderen, die hij in zijn auto had vervoerd, op de plaatselijke middel bar# school te doen inschrijven. Een politieman, die wilde ingrijpen, werd eveneens geslagen. Drie blanken wer den door de politie gearresteerd. Gouverneur Faubus heeft maandag in een televisietoespraak onder meer verklaard dat, indien de federale re gering „met geweld of anderszins" zijn bevoegdheden als gouverneur zou be- M»a M*» Mo M»* Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo PROF. EUGEN SAENGER tegen wil en dank. Dit is een recent portret van de Duit se raket-geleerde prof. dr. Eugen Saenger, van wie men gelooft, dat hij de geestelijke vader is van det met veel gewicht aangekondigde Russische intercontinentale raket. Prof. Saenger, die op het ogenbük herstellende is van een hart-aandoe- hing is momenteel directeur van het instituut voor natuurkunde en ra ket-aandrijving te Stuttgart. Tijdens de oorlog werkte hij plannen uit voor een lange-afstandsbommenwer- per met raketaandrijving, welke hij in 1944 voltooide. Deze plannen vie len korte tijd later in handen van de Russen en de Amerikanen. In publicaties over de nieuwe Russi sche raket las prof. Saenger bijzon derheden die er sterk op wezen dat zijn principes ervoor zijn gebruikt. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft van daag aan de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie het volgende telegram gezonden: „Het bestuur van de vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de ontwikkeling van de financiële situ atie dermate verontrust, dat het meent niet te mogen nalaten uit zijn verga dering van heden uwe excellentie van zijn zorg over deze ontwikkeling deel genoot te maken, omdat elke dag dat de huidige situatie voortduurt, volko men ontwrichting naderbij brengt". Staking onder bouwvakarbeiders Een groep van circa 20 timmerlie den, in dienst van een aannemersbe drijf te Nieuw-Vennep, werkzaam aan een complex van 174 woningen in Am- sterlam-noord, is in staking gegaan. Zulks in verband met het niet inwilli gen van looneisen. Zoals de directie van genoemd be drijf meedeelt werken deze timmer lieden in tariefloon, en verdienen per week f 104,tot f 121,Zij hebben nu de eis gesteld dat hun een mini mum tariefloon zal worden uitgekeerd van f 115,netto per week. De directie is niet bereid deze eis In te willigen. Met de uitvoerder en de arbeiders zijn besprekingen nog gaande. Volgens de directie behoeft feen stagnatie in de afbouw van dit ouwobject te worden gevreesd. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Op de meeste plaatsen droog weer, matige in de kustprovincies af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. knotten, dit zou betekenen dat „wij ons laatste recht op plaatselijk zelf bestuur hebben verloren". Hij voegde hieraan toe de middel bare school van Little Rock door mili tairen te hebben laten afzetten om zowel de neger- als de blanke kinde ren te beschermen en het duidelijk aanwezige gevaar van een rassenver schil te vermijden. „SAMENZWERING" De gouverneur maakte later op de avond bekend, dat men hem had ge waarschuwd voor een samenzwering om hem te vermoorden. Het plan stamde uit een stad.in het noorden. Maar tegenover verslaggevers ver klaarde hij weinig geloof aan het be richt te hechten. Edwardson is later in staat van be schuldiging gesteld. Dinsdagochtend komt hij voor de rechter. Hij is 31 jaar oud. Bij de Londense politie heeft zich maandag een man gemeld, die gezocht werd in verband met de dood van een vierjarig meisje, Edwina Taylor, dat de vorige week in de kelder van een huis nabij haar ouderlijk huis in zuid- Londen gewurgd en met ingeslagen schedel werd gevonden. Het signale ment van de man, Derrick Edward son, was door de televisie en de pers verspreid, doch hij w.as niet gevonden voor hij zich maandag vrijwillig meld de. De man is later met een politie-auto naar de plaats van het misdrijf ge bracht. Daar stond een menigte van 300 nieuwsgierigen, die schreeuwden en joelden. Iemand wierp een steen tegen de achterruit van de auto, waar achter men Edwardson, gehuld in een grijze deken, kon zien zitten. Commissaris opent Dorpshuis te A. J. Polder Naar wjj vernemen, zal de Com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vrij dag 20 septeber a.s. het nieuwe Dorps huis te Anna Jacobapolder officieel openen. DE WEGENBOUWERS wensen een verplichte verkeerslening van ongeveer 100 miljoen gulden met een looptijd van 15 jaar ten be hoeve van een autonoom verkeers- fonds. Deze lening zou moeten worden bijeengebracht door auto rijdende Nederlanders bij het vol doen van de motorrijtuigenbelas ting. Een evenredig deel dezer be lasting zou dan moeten worden gestort tegen uitgifte van over draagbare obligaties van een te vormen autonoom Nederlands wegenfonds. Rente en aflossing zouden moeten worlen gevonden in een verhoging van de benzineprijs met twee cent per liter, hetgeen 22 tot 25 miljoen gul den per jaar zouden opbrengen. Het fonds zou dan voorkomen, dat de door de benarde omstandigheden van de schatkist dreigende grote ach teruitgang van ons wegennet geremd zou worden. De schuldenlast van de Een compleet middeleeuw kasteel, een Aquaduct en een klein restau rant, met de vijf mensen die zich erin bevonden werden bedolven onder de aarde toen bij het Itali aanse plaatsje Verrua Savoia in Biedmont een aardverschuiving optrad welke bovendien nog twee bogen van een brug van de rivier de Po vernielde. Deze foto, gemaakt vanaf de top van de afgekalfde heuvel, geeft een beeld van de ravage. lagere publiekrechtelijke lichamen zou dan niet worden verzwaard. Premielening Aangezien men het bestuur van het gewenste fonds in handen zou willen leggen van de overheid, tezamen met vertegenwoordigers van het vervoers- en het verkeerswezen, zou de beste ding van deze obligatielening voor de wegenbouw gegarandeerd zijn. Deze gedachte ontwikkelde ir. H. D. Prins aan het slot van de vergadering van de Ned. Ver. van Wegenbouwers te Scheveningen over het effect van de bestedingsbeperking op de wegen bouw. Aangezien met het eventuele ver wezenlijken van dit plan veel tijd ge moeid zou zijn, meende hij in een voorafgaande fase een premielening ten behoeve van de wegenbouw te moeten aanbevelen. Commentaar van A.N.W.B.: Naar aanleiding van dit plan deelt de A.N.W.B. mede, het niet eens te zijn met deze visie. De opbrengsten van de belasting op het motorwegver- keer dienen ten volle, of althans tot een voldoende percentage, ten behoe ve van wegenaanleg en wegverbete- ring te worden aangewend. Deze op brengsten dienen in een speciaal we genfonds te worden gestort. De A.N.W.B. merkt voorts op, dat in de afgelopen jaren de belastingen op het wegverkeer reeds ruim vol doende waren voor wegenbouw en wegverbetering. Zij zullen in de ko mende jaren steeds ruimer vloeien, om het nodige ten behoeve van de verwerking van het verkeer en van de verkeersveiligheid te verrichten. Het uitschrijven van een premie lening ontmoette bij de A. N. W. B. geen bezwaar. Deze organisatie zal blijven strijden voor het wederinvoe ren van het wegenfonds met volledige bestemming van de motorrijtuigenbe lasting en andere verkeersbelastingen voor het aanleggen en verbeteren van wegen. Amerikaanse transportvliegtuigen zijn gisteren met de eerste wapens die op grond van het program van militaire hulp worden geleverd, in Jordanië aangekomen. De hulp is bedoeld als tegenwicht voor de Russische wapenleveranties aan het naburige Syrië. Schelde brengt tegenbezoek aan Cockerill Enige tijd geleden bracht een atle tiekploeg van de scheepswerf Cocke rill Ougrée uit Hoboken nabij Ant werpen een bezoek aan de N.V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen. Het te genbezoek van De Schelde is nu vast gesteld op zaterdag 21 september. De atletiekafvaardiging van De Schelde zal bestaan uit een dames-, een heren- en een veteranenploeg en de volgende nummers zullen worden verwerkt: hardlopen, vèrspringen, hoogspringen, speerwerpen, discus werpen en kogelstoten. De Vlissingers zullen om twee uur worden ontvangen, waarna om drie uur de wedstrijden beginnen. De dag wordt besloten met een feestavond. President Nasser heeft in een maandag door radio-Caïro uitge zonden verklaring gezegd, dat Egypte Syrië onvoorwaardelijk zal steunen, in zijn strijd tegen de Amerikaanse politiek. Nasser zei dat de theatrale haast' waarmee de V. S. wapens leveren aan bepaalde Arabische landen dié met het westen sympathiseren, be doeld ls om een kunstmatige nood toestand te scheppen teneinde de Arabische leiders angst aan te ja gen. In werkelijkheid zijn deze wapens bedoeld om de binnenlandse veilig heid in deze landen te versterken en niet om het hoofd te bieden aan agressie, aldus Nasser. Hij verklaar de dat wapens die door vliegtuigen worden vervoerd geen zware wa pens kunnen zijn, die voor militaire operaties gebruikt kunnen worden. OUDE TRUC De president zei verder: „Al onze politieke, economische en militaire hulpbronnen staan ter beschikking van Syrië in zijn strijd die ook de onze is, de strijd van het gehele Ara bische nationalisme". De Amerikaanse politiek tracht thans onenigheid tussen Egypte en Syrië te zaaien. Zij tracht te doen ge loven, dat Egypte weinig ingenomen is met, wat de Amerikanen noemen, de aansluiting van Syrië bij het com munistische kamp. Onlangs zijn in be paalde Amerikaanse bladen artikelen verschenen waarin ik sedert lang wordt geprezen, omdat ik mijn onte vredenheid zou hebben uitgesproken over de loop der gebeurtenissen in Syrië. Dit is een oude truc. De hou ding van Egypte is duidelijk en be hoeft geen verdere verduidelijking, aldus Nasser. INVLOEDSFEER Hij beschuldigde de V.S. ervan, Is raels huidige grenzen permanent te willen maken, de Arabische vluchte lingen van hun rechten te willen be roven en voornemens te zpn het Mid den-Oosten in een Amerikaanse in vloedsfeer te veranderen. Aangaande Israel beogen de V. S., de aandacht der Arabieren af te lei den van het gevaar dat dit land op levert. Zij leveren wapens aan enige Arabische landen die voor Israel on geschikt waren en zij willen Israel en enige Arabische landen met elkaar la ten samenwerken, aldus Nasser, In het filtergebouw-Dompstation van de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland te Jutphaas zal Z.K.H. Prins Bernhard donderdag middag 12 septem' er a.s. de installa ties en werken van deze maatschappij, welke o.m. water levert voor de ge meentelijke waterleiding te Amster dam, officieel in gebruik stellen. De bovenste foto toont het grote ge bouwencomplex, waarin alle installa ties zijn ondergebracht. Op de voor grond het aanvoerkanaal voor het te zuiveren en op te pompen water uit de Lek Op de provinciale weg tussen IJzen- dijke en Philippine Is zondagavond tijdens het opleggen van een reserve wiel aan zijn auto de 18-jarige jonge man A. Balleger uit Zaamslag door een achterop komende wagen dusda nig aangereden, dat hü vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Waarschijnlijk werd de bestuurder van de achterop komende wagen door een tegenligger verblind, zodat hij da half op de weg staande defecte wagen niet gezien heeft. Een tragische omstandigheid is, dat een broer van het slachtoffer enkele jaren geleden, eveneens op 18-jarige leeftijd, door een auto-ongeluk om het leven is gekomen. In een rapport van unie van onvrije volkeren, dat onder leiding van de vroegere Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Berle, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Italië mevrouw Clare Boothe Luce en de protestantse theoloog Reinhold Nie- buhr is opgemaakt en maandag te New York is gepubliceerd, noemt men Hongarije een „nationale gevangenis" sedert de opstand in oktober. Het verslag was gebaseerd op ge controleerde ooggetuigeverslagen, ver trouwelijke berichten uit het land zelf en een analyse van de officiële Hon gaarse pers. Volgens het rapport zijn er min stens 100.000 Russische soldaten in Hongarije gelegerd, alsmede 20.000 man geheime politie, technici en ad viseurs. Het regime van Kadar zou zeker 2000 personen hebben laten terechtstellen, 20.000 hebben gevan gen gezet, 15.000 naar arbeidskam pen hebben gestuurd en 12.000 per sonen, vooral jongeren, hebben ge deporteerd naar Rusland. De 6-jarige Fransje Borst te Dor drecht is van een hoogte van negen meter uit het raam gevallen. Hij kwam terecht op een tegelpad en was vrijwel op slag dood. Bij het eiland Wando ten zuid westen van Korea zijn zondag 23 men sen verdronken, doordat de veerboot waarop zij zich bevonden enige meters van de kade omsloeg. Het ongeluk ge beurde doordat alle 49 opvarenden voor het aan land gaan naar een zijde van de veerpont snelden. Voor de wedstrijd Luxemburg Nederland, die woensdag a.s. in sta- dion-Feijenoord wordt gespeeld voor de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap, zijn nog kaarten verkrijgbaar. De loketten van het stadion zullen daartoe woensdag middag geopend zijn. De wedstrijd be gint om 16.30 uur. Aan de gevolgen van aanrijding overleden In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is gisteren overleden de heer P. Har- togs uit Wouw. De heer Hartogs werd op 12 juli j.L, toen hij met zijn groen tewagen op de Wouwse weg reed, door een hem achterop rijdende vrachtauto van de fa. L. uit Terneuzen aange reden. Ten gevolge van dit ongeval werd de heer Hartogs van de wagen geslingerd en liep hij ernstige inwen dige kneuzingen op, waaraan hij giste ren is bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1