CRÉGHEL KABOUTERS Status van Berlijn is de laatste sterk veranderd jaren Toestemming nodig voor wedstrijden op de weg Onder water zwemmen is populair in Engeland Demonstratie Jan Jaarsma oliekachels Firma D. de Jager Jr. De kip met de gouden eieren... 'am De Werfkracht der Kerk ONDERKIEDING fh JllüSEV? KABOUTERS DOEN HET 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Oostefbaan SC Le Cointre N.V. - Goes PROFESSOR Brief uit Bon Positie afgevaardigden verandert; Bizondere kieswet verdwijnt Als voorstellen worden aangenomen Talloze jonge en oude beoefenaars Maandag 9 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Voor de vele bewijzen van deelneming ontvan gen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde echtgenote en moeder, behuwd- en grootmoeder L. KRIJGER-BREEWEG betuigen wij onze harte lijke dank. M. KRIJGER en kinderen Borssele, september 1957. GOES - 1957 13 tot 21 septemoer GEVRAAGD t Metaalbewerkers Vuurwerkers Bankwerkers Leerjongens FA. IZ. CAPPON HEINKENSZAND Telers gevraagd voor ENGELS RAYGRAS op vaste prijs en op koersprijs. voor RUW BEENTGRAS. JOZ. BOONE, Veerdam 6 Nieuw en St. Joosland Tel. 327. voor iedere beurs in iedere maat ook voor de winter Grote Markt 5 GOES Tel. 2326 R. DSSCLAND ORTHOP. CHIRURG BERGEN OP ZOOM AFWEZIG tot 30 september. door N. BAAS. Prijs 14.25 Cen bundel meditaties van de bekende Amster damse straatprediker Boeiend als een roman Het boek is fraai gebon den in sterke band. Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V GOES PIANOSTEMMER gevraagd voor de provincie Zeeland door GOLDSCHMEDING'S Piano- en Orgelhandel, Lange Kerkstraat 41, Goes. WATERSCHAP WEGSCHAP WALCHEREN Het dagelijks bestuur van het waterschap weg schap Walcheren maakt bekend, dat ter secretarie der gemeenten, gelegen in het herverkavelingsblok Walcheren en ten kantore van het waterschap, Los- kade 15a te Middelburg, vanaf 10 september tot en met 25 september 1957 voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van een keur betreffende bescherming van wegbermen. Gedurende deze termijn heeft een ieder het recht schriftelijke bezwaren betreffende dit ontwerp aan het dagelijks bestuur in te zenden. Middelburg, 6 september 1957. Het dagelijks bestuur voornoemd, J. L. DREGMANS, voorzitter. VAN SPLUNDER, administrateur. Grote instelling roept sollicitanten op ter vervulling van enige vacatures in de buitendienst. In aan merking komen algemeen ontwikkelde DAMES EN HEREN die over behoorlijke verkoopcapaciteiten moeten beschikken. Voor goede krachten is een ruim In komen verzekerd. Uitvoerige sollicitaties te richten onder letters P.E.I. aan Nijgh van Ditmar, Adv. Bur'., Noordeinde 49, Den Haag. DIVERSEN Wij leiden op voor bet rijbewijs personenauto scooter motor vrachtauto en bus - Autorijschool J asperse Erkend en gedipl door de FNO P Koude kerke tel 01185343 ZELDZAAM AANBOD... NTiemeijer kreeg een aan bieding van drie grote martijen super Virginia uit Vmerika en Niemeijer cocht die tabak. Dat zit nu in de Sterling shag, waar door Sterling verreweg de kampioen is. Doe er uw /oordeel mee! Actieve agenten ge vraagd voor de verkoop van tuin-, bloem- en land- bouwzaden. Hoge provisie. Voor geheel Zeeland. Brieven onder no. A 4997 bur. van dit blad te Goes 0|0 i i 4 Op 10 en II sept. zal in de bovenzaal 4 van Café-rest. „Suisse", Markt 55, 4 MIDDELBURG een demonstratie gehou- den worden met de Verder zal er voor u tentoongesteld worden Jan Jaarsma heteluchthaarden en moderne emaille waren van D.R.U. Geopend van 13.30— 19.0021.00 uur. -18.00 uur en van 4 n|o oïo c-ï-i «tn lOn lO. fo H'O. IJZERHANDEL MIDDELBURG (ons maatschappelijk leven) is er nog nooit zo slecht aan toe geweest als nu. 'tls kwakkelen de laatste maanden. Haar kostelijke „nullen"-produktie neemt zienderogen af. Daar moét iets aan gedaan worden; de noodzaak dwingt een ieder tot produktie-verhoging. Een krachtige stimulans is het "voeren" van een afdoende druk- werkreklame, waarvan wij zonder overdrijving wel slag hebben. DRUKKERS-UITGEVERS Tel. 01100—2424 Met t saup van Michiel We hebben natuurlijk al begrepen, wat de drie schurken van plan waren. Ze wilden met het schip van Michiel ontsnappen. Als een aap klauterde Kits aan boord, maar Krats, die de laatste jaren weinig bewegingsvrijheid had genoten, was zo stijf als een plank. Hij trok zich een paar maal aan de reling omhoog, maar viel dan als een blok weer naar beneden op de modderige waterkant. Toen hij voor de tiende keer tot aan de knieën in het slijk wegzakte, stapte Knots nader en zei'. „Ik weet hoe het hoort Ik til je aan boord". En op het plaatje kun je zien dat hij het niet alleen zei, maar het ook dééd. Daarna klom ook de dikzak zelf op de boot. „Zo", sprak Kits, „daar zijn we dan. Hoera.' Heer en meester op het schip. Kom aan, we vertrekken!" Knots gooide de trossen los en Kits en Krats zorgden er voor, dat de boot veilig en wel In open water kwam. Toen het zover was, zette Kits alle machines op volle kracht vooruit en langzaam verwijderde de boot zich van het eiland. Berlijn is officieel nog altijd verdeeld in vier sectoren. Voor de drie westelijke sectoren bestaan een Amerikaanse, een Engelse en een Franse commandant. Desondanks is in de positie van Berlijn in de loop der jaren zeer veel verandering gekomen. De stad is steeds meer met de bondsrepubliek vergroeid. Op het vier mogendheden-statuut wordt alleen in geval van nood door de Westelijke geallieerden ge wezen. Het heeft voor bepaalde gebeurtenissen ongetwijfeld nog waar de, bijvoorbeeld wanneer op communistische demonstraties in Oost- Berlijn al te wilde redevoeringen tegen het Westen worden gehouden of wanneer het verkeer door de Sowjet-zone vanuit West-Duitsland naar West-Berlijn zou worden belemmerd. Bij dergelijke gevallen kunnen de Westelijke commandanten er op wijzen, dat een dergelijk optreden in strijd is met het vier mogendheden-statuut. Voor de rest wordt dit statuut echter door velen nog slechts als de enige band beschouwd, die de Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie ten aanzien van Duitsland nog bindt. Over de waarde va ndeze band lopen de politieke opvattingen nogal uiteen. Niemand betwijfelt echter, dat het, gezien de internationale toestand onge oorloofd is aan de bestaande toestand te tornen. De geallieerde mogendhe den hebben bij de afkondiging van de West-Duitse grondwet ip 1949 ten aan zien van Berlijn bepaald voorbehoud gemaakt. Dit voorbehoud werd ook formeel gehandhaafd in het verdrag over de Duitse souvereiniteit van 1954. Status veranderd In feite echter is een deel hiervan ten dele met stilzwijgende, ten dele met uitdrukkelijke toestemming der drie Westelijke mogendheden, in de loop der jaren sterk gewijzigd. Met name is de wettelijke regeling ten aan zien van de 22 afgevaardigden, die het huis van afgevaardigden in Berlijn naar de West-Duitse bondsdag zendt wel enige wijziging gekomen. De be volking van West-Berljjn zal op 15 september weliswaar niet in directe verkiezingen deze parlementaire ver tegenwoordigers aanwijzen deze 22 worden door het Berlijnse huis van af gevaardigden op 15 september op in directe wijze gekozen maar de sta tus van de Berlijnse afgevaardigden is door de nieuwe kieswet, die thans voor het eerst wordt toegepast, veranderd. De vertegenwoordigers van Berlijn be hoeven niet meer afzonderlijk te wor den genoemd. In de nieuwe kieswet heet het: de bondsdag bestaat uit 516 afgevaardigden. Hierbij zijn de afgevaardigden van Berlijn begrepen, terwijl vroeger een duidelijk onder scheid werd gemaakt tussen hen en de West-Duitse afgevaardigden. Deze nieuwe kieswet geldt ook automatisch voor Berlijn, terwijl volgens de vroe gere kieswetten „het land Berlijn" nog een bizondere kieswet moest aanne men. Het feit, dat de drie Westelijke mogendheden de nieuwe regeling stil- stijgend hebben toegelaten, is een ver dere stap op de moeizame weg van Berlijn naar de bondsrepubliek. Voorbehoud gesmolten Ook op ander gebied is het geallieer de voorbehoud geleidelijk gesmolten. De Duitse autoriteiten stelden zich op het standpunt, dat de beperkende be palingen, die de Duitse grondwet ten aanzien van Berlijn bevat „voor uitleg vatbaar zijn". Een groot deel van het geallieerde voorbehoud bestaat dan ook nog slechts op papier. Dit betreft vooral de beperkende bepaling, dat Berlijn niet door de bond mag worden bestuurd. Beslissend voor de ontwik keling was de in de zomer van 1952 afgekondigde wet omtrent de positie van het land Berlijn binnen het finan ciële systeem van de bondsrepubliek. Deze wet was van grote betekenis, om dat hierdoor niet alleen de financiële, maar ook de economische en politieke positie van Berlijn werd geregeld. De ze wet bepaalde, dat de in Bonn be sloten financiële en belastingwetge ving automatisch ook voor Berlijn geldt. Andere bondswetten worden voor Berlijn van kracht doordat de bondsdag er een „Berlijn-clausule" aan toevoegt: „Deze wet geldt ook voor het land Berlijn". Er bestaat nog slechts één beperking: aan alle bondswetten, die in Berlijn moeten gelden, moet het huis van afgevaardigden aldaar door middel van een mantelwet zijn toe stemming hechten. Deze bepaling ver liest echter haar praktische betekenis door de omstandigheid, dat uitvoering der bondswetten door Berlijn voor waarde is voor de financiële steun uit Bonn, zonder welke Berlijn niet kan bestaan. Constitutionele hof niet bevoegd Het geallieerde voorbehoud, dat Ber lijn niet door de bondsrepubliek mag worden bestuurd, werd voorts onder graven door het feit, dat de opperste federale gerechtshoven, zowel voor ci viele als strafzaken als ook voor admi nistratief, financieel en sociaal recht, ais opperste instantie ook voor Berlijn gelden. De enige uitzondering vormt nog het constitutionele hof van de bondsrepubliek, dat voor Berlijn niet bevoegd is. Het voornaamste argument hiervoor is, dat het constitutionele hof partijen kan verbieden en ontbinden en dit recht hebben de geallieerde comman danten van Berlijn zich vanwege de bizondere positie van de stad voorbe houden. Zo komt het, dat in Berlijn de Socialistische Eenheids-Partij" is toegelaten, terwijl haar tegenhanger in West-Duitsland, de communistische partij aldaar, door het constitutionele gerechtshof werd verboden en ontbon den. Daar dit hof voor Berlijn niet be voegd is, bestaat voorlopig geen mo gelijkheid over eventuele controverses tussen Berlijn en bondsrepubliek, een wettelijke beslissing uit te lokken. Het meest getroffen wordt Berlijn echter door het geallieerde voorbehoud dat de 22 afgevaardigden van Berlijn geen recht hebben deel te nemen aan de stemmingen in de bondsdag. Deson danks is hun aanwezigheid in Bonn geenszins overbodig. Ook al mogen zij niet deelnemen aan stemmingen en gelden hun stemmen ook bij Herfstwandeltochten te Middelburg Zaterdag 5 oktober organiseert de gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg de 6e jaarlijkse herfst wandeltochten over parcoursen van 10, 15 en 25 km. De start is des mid dags om 2.30 uur vanaf het Nederlands Koffiehuis aan de Markt. Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een herinne- ringsmedalje. Voor groepen worden nog groepsprijzen beschikbaar ge steld. kiezing van een bondskanselier niet, zij gelden wel bij alle besluiten over interne aangelegenheden van het par lement, bijvoorbeeld bij de verkiezing van de bondsdagpresident. De afgevaardigden van Berlijn zitten ook volkomen gelijkgerechtigd in de Europese parlementen. In de bonds dagcommissies hebben zij volwaardig stemrecht en daardoor een evenredige invloed op latere beslissingen in de plenaire zittingen. Waarschijnlijk is echter, dat de Berlijnse afgevaardig den in de nieuwe bondsdag volledig de ver-stemrecht zullen krijgen. De regering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, waar bij voorgesteld wordt de wegenver keerswet op enkele punten te wijzigen. De voorstellen houden het volgende in. Bij het nemen van maatregelen op het gebied van het wegverkeer hoeft voortaan niet meer altijd overleg te worden 'gepleegd met de colleges van Gedeputeerde Staten. Vaak zijn de maatregelen landelijk van strekking, zodat raadpleging zeer vertragend kan werken. In geval van regionale maat regelen blijft de minister bevoegd overleg te plegen met de betrokken colleges. ln geheel Groot-Brittannië wint een nieuwe opwindende tak van sport, namelijk het onderwater zwemmen, meer en meer terrein, zo wel bij jongeren als bij ouderen. De avonturen van mannen als Cousteau en niet te vergeten de meer dan 30 andere enthousiasten, die hun ondervindingen te boek stelden hebben een algemene belangstelling gewekt voor de wel haast onmetelijke, onbetreden wereld onder de zeespiegel. De won deren van het leven in de zee, de verscheidenheid der vissen, de schoonheid van de „zeegezichten", dit alles is thans voor de meest gezonde mensen toegankelijk. Zowel buitenlandse bezoekers aan Groot-Brittannië als de eilandbewoners zelf, kunnen deze sport in dit land beoefenen. De Britse „Sub-Aqua" Club, die vier jaar geleden werd opgericht, is nu reeds de grootste onderwater club ter wereld; zij heeft reeds meer dan 40 bij haar aangesloten plaatselijke vereni gingen, en er zijn meerdere in op richting. In totaal zijn er 2000 leden, wier leeftijden variëren van 14 tot 72. Voor slechts één guinea (ca. fll. kunnen leden de kostbare uitrusting stukken gebruiken en oefenen onder leiding van ervaren duikers. Cursussen Er worden in samenwerking met de „Central Council for Physical Recrea tion" cursussen georganiseerd, waar iedereen kan leren duiken tot een diepte van 20 meter of meer. De cur sussen worden georganiseerd in zwem baden, die men in elke stad van enig belang zal aantreffen. Gedurende de cursus neemt men geen enkel risico, en alle noodzakelijke geboden en ver boden worden er grondig onderwezen, voordat men in groepsverband gaat duiken. Men behoeft geen uitstekende zwemmer te zijn, om deze sport te kunnen beoefenen, want de zwémvlie- zen, die aan de voeten worden vast gemaakt, geven U een buitengewoon grote snelheid, terwijl men door het masker met het extra versterkte glas een prachtig uitzicht heeft. De gehele uitrusting (snorkel appa raat, masker en zwemvliezen) kost nauwelijks meer dan drie pond ster ling. Ieder ander uitrustingstuk kan voor een paar shilling worden ge huurd. Bekende namen op het gebied van het onderwater zwemmen zijn die van Dr. Hans Haas, die beroemd is om zijn onderwater opgenomen films, en die van mr. Max Gumpel, f- de regisseur van de films „Under the Red Sea" en „Under the Seven Seas". In totaal zijn er nu ongeveer een kwart miljoen onderwater zwem mers in Groot-Brittannië", dus waar heen u ook gaat, u zult overal ex perts vinden, die u van deze sport zullen kunnen doen genieten. Ongevaarlijk Deze sport is niet zo gevaarlijk als zij wel lijkt, want alleen de werkelijk goed geoefenden beproeven hun geluk in het diepzeeduiken. Het onderwater- zwemmen wordt altijd in groepsver band verricht, zodat, als er iets mis gaat, er dadelijk iemand bij de hand is. Natuurlijk worden er verscheidene voorzorgsmaatregelen genomen. Voor het onderwater zwemmen in zee heeft men een doktersverklaring nodig. Er worden diploma's uitgegeven in vier graden: 1. Vaardigheid in het gebruik van zwemvliezen, masker, bril en snorkel apparaat; 2. vaardigheid in het gebruik van ademhalingsapparaat met zuurstofcilinder in een zwembad; 3. vaardigheid in het gebruik van een ademhalingsapparaat met zuurstofci linder in zee en 4. een diploma voor degenen, die erkend willen worden als „all-round" duikers. Wat is de grootste aantrekkings kracht van het zwemmen onder wa ter? Kortgezegd, lichaamsbeweging, avontuur en kameraadschap. Maar er zijn meer aantrekkelijke kanten aan deze tak van sport. Geologie? Er is onder water minstens even veel te le ren als boven water, en vele amateur duikers hebben reeds interessante vondsten gedaan. Scheepswrakken? Amateurs hebben vele wrakken ont dekt. Fotografie? Onder water kan men prachtige foto's maken, en aan gezien u zich met uw voeten voortbe weegt, indien u tenminste vliezen draagt, heeft u uw handen vrij om 't fototoestel te kunnen hanteren. Vis sen? Er is een hele studie te maken van het vissenleven. Het plantenleven onder water? Er bestaat een ongeloof lijke verscheidenheid van onder water groeiende planten. De Britse „Sub Aqua Club" heeft afdelingen voor al deze verschillende takken van deze sport. Oud en jong Waar men onderwater kan zwem men in Groot-Brittannië, vraagt u zich af? Bijna langs de gehele kust; de plaatselijke clubs weten precies de plaatsen waar men kan duiken, en waar het te gevaarlijk is. Er er zijn ontelbare meren. Enige van zeer grote oppervlakte, die ideale gebieden zijn voor het beoefenen van de sport. Het „Laughing Water Meer" bijvoorbeeld, aan de weg van Dover naar Londen gelegen, in de nabijheid van Rochester, wordt gebruikt voor de opleiding voor gevorderden. Hier kan men diepten bereiken van ongeveer 20 meter. Met behulp van een kikvorspak is het mo gelijk om 80 minuten achter elkaar onder water te blijven, zelfs is ijskoud water. Wat voor mensen zijn het die deze sport beoefenen? Mensen van diverse pluimage, en ofschoon het meest jon ge mensen zijn die zich aangetrokken voelen tot deze nieuwe hobby, zijn er toch ook veel oudere enthousiasten, waaronder twee parlementsleden, de socialist Julian Show en de conserva tief Majoor John Hall, beiden al in de veertig. Vele van de opleiders hebben gedu rende de oorlog menig spannend avon tuur beleefd. Ian Fraser, V.C., die de leiding heeft van de afdeling aan de rivier de Mersy, van de Britse „Sub De mogelijkheid wordt geopend dat bij een gerechtelijke intrekking van het rijbewijs de tijd, dat het rijbewijs al hangende de zaak in beslag was ge nomen, van de in het vonnis vermelde tijd wordt afgetrokken. Dit is thans niet mogelijk. De minister wil hier een analoge- toestand bereiken met de af trek van voorarrest. WEDSTRIJDEN Voor het houden van wedstrijden met bepaalde voertuigen op de weg is thans rijkstoestemming nodig. Voorge steld wordt, alleen rijkstoestemming noodzakelijk te stellen ingeval rijks wegen in het parcours zijn opgenomen. Zijn in de route provinciale wegen op genomen, dat is alleen toestemming van de provincie nodig. Indien de wed strijd geheel op gemeentelijke wegen wordt gehouden, kan met de toestem ming van b. en w. dier gemeente wor den volstaan. Tenslotte wordt voorgesteld behalve het rjjden na gebruik van alcoholhou dende drank ook het rijden na gebruik van „andere stoffen, waardoor de rij vaardigheid kan worden verminderd" strafbaar te stellen. Weliswaar kan een veroordeling worden uitgesproken op grond van het algemene veiligheids artikel, doch de sancties daarop zijn veel minder zwaar dan op het rijden onder invloed. Deze discrepantie wil de minister wegnemen. THOLEN Burgerlijke stand. Geboren: Paul Quido, zv J. A. Brusse en C. H. Jansen; Dina C., dv L. Lindenberg en H. J. C. Prince; Hendrika J., dv L. van der Rijt en J. Kelder; Martina M., dv J. v. 't Hof en J. A. Schot; Antonia E. M. dv J. J. M. Goorden en H. M. A. Hermus. Gehuwd: K. J. Drooger, 24 j. en B. Quist, 25 j.; F. A. Klaassen, 25 j. en P. M. van den Boom, 23 j.; W. J. Bakker, 27 j. en M. P. Contant, 21 j.; J. van Bel- zen, 26 j. en N. Quist, 24 j. Aqua" Club, heeft gedurende de laat ste oorlog kivorsmannen opgeleid. De heer Bram Martin, eveneens opleider, is zestien jaar beroepsduiker geweest en gedurende de oorlog bestond zijn taak uit het onschadelijk maken van bommen op de zeebodem. De genoegens, die deze sport ver schaft, zijn de moeiten die men er voor moet maken in het begin om met de juiste mensen in contact te treden en de noodzakelijke vaardigheid te ver krijgen, zeker waard. Bijna iedereen die de sport beoefent, is amateur. Ontdekkingen Amateurs doen wel eens vreemde ontdekkingen. Zo vond een zekere mej. Pauline Ady eens een 40 cm. lange bom op de bodem van een meer in het graafschap Kent. Alle leden worden echter geïnstrueerd om vreemde voor werpen met een zekere argwaan te behandelen. Het bepalen van de plaats van een gezonken schip is een van de meer op windende onderdelen van het onder water zwemmen. Veertien leden van de onderafdeling van de Britse „Sub Aqua" Club aan de Mersey hebben de plaats gevonden van de overblijfselen van de „Royal Charter", een stoom- en zeilschip, dat in 1859 bij Moelfre, op het eiland Anglesey verging. Nog niemand heeft tot nu toe met het duiken enige schatten gevonden, maar de hoop is nog niet verloren!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6