I. A. Terneuzen won de vierkamp Septembermaand - Vriendschapsmaand ANDERE BLADEN Atletiekwedstrijden te Sas van Gent Advies: verhoog contributies Rusland wil export uit W.-Duitsland Uw krantzijn dagblad Belgrado verbiedt Djilas' boek Ontploffing in Oostenrijkse munitiefabriek BON mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊBm |§g wfX* 7% "eproeumcj Gelezen in Goed en kwaad"! Goed en kwaad" II Bezitsvorming Maandag 9 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 De personeelsvereniging van I. en A. Terneuzen organiseerde op het ge meentelijk sportterrein te Sas van Gent internationale atletiekvierkamp voor zijn personeel, het personeel van de Kon. Marechaussee in Zeeuws- Vlaanderen, van de rijkspolitie in Zeeuws-Vlaanderen en van de Belgi sche douane in de dienstkring Loke ren. Deze vierkamp werd grandioos ge wonnen door I. en A. Terneuzen. Bijzonder trots met deze prestatie rijkte hoofdinspecteur titulair mr. L. W. van Os uit Terneuzen de diverse prijzen uit. Bij deze prijsuitreiking, welke werd gehouden in het sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel en Gluco- sefabriek „Sas van Gent" waren ook aanwezig de personeelsconsulent van het ministerie van Financiën de heer P. Hut, de hoofdcontroleur Lembilotte van de Belgische douane. De kapitein van de Koninklijke Marechaussee had des namiddags blijk van belangstelling gegeven. Vooral de ontvanger van de post Oostburg de heer Van Houwe mocht bijzondere felicitaties in ontvangst ne men omdat hij de eerste zilveren in signe voor het administratief personeel in Nederland kreeg. De Inspecteur Zuur wisselbaker ging dit jaar naar de velddienst Oost burg. De heer J. ter Beek nam namens deze dienst de wisselbeker in ontvangst en deelde mede dat zijn dienst deze beker volgend jaar met hand en tand zal verdedigen. Vierkamp klasse A: 1. B. Schrier, Oostburg, 1354 p.; 2. R. van Hoecke, Oostburg, 1327 p.; Klasse B: 1. A. Ase- mann, St. Jansteen, 1312 p.; 2. H. Ver hoeven, Axel, 1299 p.; Klasse C: 1. K. Ferbuyt, Nieuw Namen, 962 p.; 2. M. ten Hoor, Sas van Gent, 895 p. Individueel: Klasse A: 100 m. A. Bun, Oostburg; verspringen: A. de Ruyter, Aardenburg; kogelstoten: A. van Loenhout, Oostburg; hoogsprin gen: A. van Loenhout, Oostburg; Klas se B: 100 m.: P. Vercruysse, Oostburg; verspringen: H. Verhoeven, Axel; ko gelstoten: C. L. van Osselaer, Philip pine; hoogspringen: J. Prinse, Terneu zen; Klasse C: 100 m.: L. J. Thoole, Koewacht; verspringen: W. Kuys, Re- tranchement; kogelstoten: J. te Beek, Oostburg; hoogspringen: J. #te Beek, Oostburg. Schilderij gestolen om borrels te kunnen kopen De 56-jarige timmerman J. M. uit Haarlem dronk meer borrels dan ver antwoord was in verband met zijn fi nanciële positie. Toen hij enkele maan den geleden met een lege portemon- naie zat en toch verzot was op een druppie geestrijk vocht, besloot hij een schilderij te stelen en dat te gelde te maken in een café. Zulks is toen ge schied. Het slot van een affaire speel de zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank af. Hier hoorde de man zich veroordelen tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Inspecteur Zuur-beker: post Oost burg. Wisselprijs Volleybal: post Sas van Gent. Internationale vierkamp: 100 m: J. Schuurman, Koninklijke Marechaussee 12.4 sec.; verspringen: W. J. van Dale, idem, 5.36 m.; hoogspringen: G. Kuy- per, idem, 1.45 m. nanciën afhangt. Vrije Jeugdvormlng Het bericht dat wij vorige week reeds publiceerden over de verlaging van de subsidies voor de vrije jeugd organisaties, is thans officieel ver schenen. De staatssecretaris van o., k. en w. wijst er in een brief aan de jeugd organisaties op, dat h(j er zich van bewust is, dat deze verlaging van het subsidie voor de betrokken organisa ties niet te onderschatten moeilijkhe den meebrengt en deze zal noodzaken, bezuinigingen door te voeren, terwijl zij wellicht tevens genoopt zullen zijn, de bijdragen van de leden en van de deelnemers aan activiteiten van niet- leden te verhogen. De toestand van 's lands financiën noodzaakt echter tot vermindering van het subsidie. De be windsman spreekt tenslotte zijn ver trouwen uit in het vermogen der or ganisaties, om de moeilijkheden, die door deze vermindering zijn ontstaan, te overwinnen. Ingezonden mededeling (adv.) De Sowj et-Unie heeft, alvorens de besprekingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie op het dode spoor geraakten, aangeboden voor een be drag, overeenkomende met bijna 3,5 miljard d.m. aan Duitse goederen te kopen en het handelsverkeer tussen beide landen tegen 1961 te vervier voudigen, zo is te Moskou bekendge maakt. Zoals bekend zijn de bespre kingen op voorstel van West-Duitsland onderbroken, om de Russen de gele genheid te geven hun standpunt over de repatriëring van Duitsers uit Rus land te herzien. Het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass deelde mede, dat ae Russische delegatie bereid was de handelsbe sprekingen voort te zetten. Posttarieven De posttarieven voor de verzen ding van nieuwsbladen zullen niet verder worden verhoogd, na dat per 1 oktober de in april reeds aangekondigde verhoging is ingegaan. Van de zijde van de P.T.T. kon men op dit ogenblik nog geen nadere mededeling doen over een eventuele verhoging van het briefpost van 10 cent tot 12 cent en van het port voor briefkaarten van 7 tot 8 cent. U weet het nog wel: sinds vele jaren is de maand septem ber de vriendschapsmaand voor Uw aller „Zeeuwsch Dag blad". Dat is de maand, waarin alle abonné's hun schouder klopje geven aan het „Zeeuwsch Dagblad". En U weet het ook nog wel: het beste schouderklopje is die nieuwe abonné, uit pure vriendschap voor óns aller dagblad aan gebracht. En dat doen we dit keer onder het motto: Probeer, dat Uw vriend, Uw buurman, Uw familielid een abonnement op Uw krant neemt. Uw krant wordt dan zijn dagblad. En die krant en dat dagblad, hoe kan het anders, is het „Zeeuwsch Dagblad". We gaan met z'n allen aan de slag voor de Christelijke krant in Zeeland. Over allerlei activiteiten In de maand september hoort U nog wel. Daarbij rekenen wij op de werkzaamheid van al onze abonné's. Als ieder abonné één nieuwe abonné zou aanbrengen, dan is er een oogst, om van te watertanden. Hieronder staat de bekende bon. Zodra Uw bijdrage in de vorm van een nieuwe abonné klaar is, wil dan deze bon, goed ingevuld, direct toesturen aan het „Zeeuwsch Dagblad" in Goes. In Goes wachten wij op de ontvangst van Uw bon. Hierlangs afknippen en direct opsturen naar Goes De Zuidslavische regering heeft donderdag de invoer en verspreiding in Zuid-SIavië van het boek „De nieuwe klasse" van Milov3h Djilas, de voormalige communistische leider die op het ogenbilk gevangen zit, verbo den. Het verbod treft ook alle kran ten en tijdschriften waarin gedeelten van het boek zijn afgedrukt. Djilas, een vroegere vice-president en lid van het Zuidslavische politieke burea, is in december tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens kri tiek op de Zuidslavische regering. Het boek, dat het communisme veroor deelt, is uitgegeven in New York. In de munitiefabriek te Hirtenberg, ongeveer dertig km ten zuiden van Wenen, heeft zich een zware ontplof fing voorgedaan, die aan drie personen het leven heeft gekost. Drie mensen liepen zware verwondingen op. 1UrM cli amptoenóchap Lap ócLaLen, dammen lei Uit pure vriendschap voor onze dagelijkse vriend, het „Zeeuwsch Dagblad", volgt hieronder mijn nieuwe abonné: Naam: Adres: Woonplaats: Deze nieuwe abonné wil het liefst betalen: Per week per maand per kwartaal. Doorhalen wat niet wordt gewenst. Opgegeven door Uw abonné: te voor dames in Lammen begonnen - - if* - - .«-* -frosts X-m wm 1 Boven: vele sporten zijn er, waaraan men perse niet kan deelne men met een in gips verpakt gebroken been, schaken hoort daar ech ter niet onder. Dat be wees de Nederlandse kampioene schaken, Fen ny Heemskerk op de ope ningsavond van het we reldkampioenschap scha ken voor da meslanden teams te Emmen. Haar in het gips gezette ge broken been op een stoel, bond zij de strijd aan tegen de Ierse Miss H. F. Chater, hetgeen nog al bekijks trok. Onder: Een ander beeld van de eerste wedstrij den. Rechts de Russische wereldkampioene Olga Rubtsouo spelend tegen de Franse Chaud de Si- lans (derde van rechts) en verder de Russische Kira A. Zvorikina (twee de van rechts) spelend tegen de Frangaise Mad. Choke. WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING Een verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheidvoor particulieren is 'n uitermate nuttige verzekering. Maar ons blijkt vaak, dat de verzekerden niet altijd het juiste van de zaak heb ben begrepen. Het volgende geval on derstreept dit nog eens. Een lezer sloot een W.A.-verzekering. Enige tijd daarna ging een dochtertje logeren bij een tante. Daar stootte ze een tafeltje om en brak daardoor enige vazen en andere siervoorwerpen. Onze lezer wendde zich tot zijn verzeke ringsmaatschappij, die tot zijn veront waardiging weigerde, de schade te ver goeden, die zijn dochtertje „aan der den" veroorzaakte. Toch is onze lezer er naast en treedt het door ons bedoelde misverstand op. De maatschappij behoeft namelijk alleen de schade te vergoeden waartoe ze WETTELIJK VERPLICHT is. Deze tante had het nichtje te logeren en droeg dat risico zelf. De vader is niet verplicht, de schade te vergoeden. Om dat die verplichting niet bestaat, be hoeft de verzekeringsmaatschappij ook niet te betalen. Wil deze vader uit goedheid of uit een gevoel van morele verplichting de schade betalen, dan is dat natuurlijk zijn zaak, maar de ver zekeringsmaatschappij behoeft hem hierin niet te volgen. Dus de verzekering moet alleen dan be talen, wanneer de verzekerde wettelijk verplicht is, een schade aan derden te voldoen. In dit geval is het zelfs zo, dat, als dat nichtje ten huize van de tante een on geval zou krijgen, of schade aan der den zou veroorzaken, de tante aan sprakelijk zou kunnen zijn. Dan zou een verzekering van de tante, doch niet die van de vader voor die schade dienen te worden aangesproken. VORDERING Een lezer schrijft ons, dat de gemeente een gedeelte van zijn huis voor in woning wil vorderen. Ze mag dat niet. Waarvandaan toch die boude uispraak? Vrü velen menen, dat daar geen wet voor is. En de woonruim— tewet dan? Als wij in de omstandig heden van lezer zouden verkeren, zouden wij er zeker toe overgaan, zelf onze inwoning maar te kiezen. Want gezien zijn woonruimte, ach ten wij een vordering (of liever het doorzetten van de in uizicht gestel de vordering) wel zeker. Bij vorde ring krijgt hij mensen, die hij zeker liever niet heeft. Benut de kans, nu u nog zelf kunt kiezen. WELNEE, Of u als eigenaar van de woning ver plicht bent een verbouwing, die zon der uw toestemming plaats had, over te nemen, nu de huurder ver strekt? Weineen, dat is helemaal niet ver plicht. De huurder mag het weer af breken, mits er geen beschadigingen ontstaan en alles weer overeenkom stig de oude toestand wordt. Laat hij het zitten, dan kan hij later van nieuwe huurders geen overname eisen. De huurders huurden het van u in de huidige staat. VERBROKEN VERLOVING Een verloving ging uit. Nu begint de ex-verloofde geschenken terug te vragen. Moet daaraan gevolg wor den gegeven? Wij begrijpen uit de brief uit de brief, dat het hier gaan om persoon lijke geschenken, zoals sieraden en dergelijke. Nee, die behoeft u niet terug te geven. Eens gegeven blijft gegeven. Iets anders is, dat, bij een verbroken verloving, men liever de herinnering uitwist en dus liever niet tegen de geschenken uit die tijd wil „aankijken". HOEVEEL VERHOGING BETALEN INWONERS Er is nog wat misverstand over de vraag, hoeveel huurverhoging door 44) „Ja, die oude tante vooral, want die zal wel razend zijn. Ze verwachtte duizend pond. En ik heb haar nog wel verteld, dat ze het zeker zou krijgen". „Dat is onze enige kans. Maar waar moeten we het geld voor de onkosten vandaan halen?" „Als u denkt, dat we een schijntje kans hebben, zou ik het geld mis schien wel ergens kunnen lenen", zei de jonge Futhven oplevend. „Als we verliezen, moeten wij natuurlijk de onkosten betalen en die zullen lang niet mals zijn." „Duizend pond, minstens. Maar wie zou voor een dergelijk bedrag borg willen staan? Ik wist niet, dat jij rijke vrienden had." „Laat dit maar aan mij over", ant woordde de zoon met een enigszins pedant air. „Vijftig pond! Hoe durft die oude Kate, na al de zorgen en moeite, die ik aan haar heb gedaan. Als al het andere mislukt, kan ik nog een deel van haar bezittingen eisen voor geneeskundige behandeling gedu rende een periode van vier jaar en dat zal niet zo weinig zijn." „Daar zou ik mijn rekening ook aan toe kunnen voegen", zei zijn vader. Dat zou in de honderden lopen en misschhien zouden we er de helft van krijgen en dan zou het nog slechts een druppel water in de zee zijn. Als jij iemand kunt vinden, die bereid zou zijn ons financieel met dit zaakje te helpen, kunnen we het haar misschien nog betaald zetten." „Ik zal zien, wat ik kan doen en ik kan 't u vanavond misschien laten we- otu dagelijks vervolgverhaal ten", zei de jonge Ruthven, in wiens geest een plan aan het rijpen was. Hij liep een eind met zijn vader mee in de richting van het nieuwe gedeel te van de stad, keerde toen op zijn schreden terug en zocht de winkel van de oude Rossland, een geldschieter in West Bow, op. Het was een lang onderhoud en toen hij tenslotte de zaak in de West Bow verliet, nadat hij eerst voorzichtig om zich heen had gekeken, of er iemand in de buurt was, die hem had kunnen herkennen, liep hij met luchtige, veer krachtige stappen, alsof hem een pak van het hart was gevallen. Inplaats van naar huis te gaan, ging hij op nieuw naar de St. Andrewstraat, waar hij om ongeveer zeven uur aankwam. Hij bezat de huissleutel van het huis van zijn vader, evenals zijn vader van het zijne en kwam dus zonder te bel len binnen. Alles was donker, klaar blijkelijk was zijn vader nog niet te ruggekeerd, of weer uitgegaan. Hij ging eerst het kantoor bin nen, stak het licht op en zag toen op het bureau een cederhouten kistje staan. Onmiddellijk schoot het hem te binnen, dat het in het testament aan zijn vader was vermaakt. Iemand moest het hierheen hebben gebracht, tenzij zijn vader het zelf was gaan ha len. Van nature nieuwsgierig en be moeizuchtig, probeerde hij zonder een ogenblik te aarzelen, of hij het slot open kon krijgen. Er was geen sleutel bij, maar door zijn zakmes er handig in te steken, kon hij het deksel ge makkelijk oplichten. Er zat niets in, behalve brieven, sta pels brieven, die keurig opgevouwen en met verschoten lintjes samengebon den waren. Hij maakte één van de pakjes los en begon een brief door te lezen. Toen nam zijn gezicht een uitdruk king van stomme verbazing aan. Want het bleek, dat het oude liefdesbrieven waren, die in lang vervlogen dagen door de gestorven vrouw en zijn va der gewisseld waren. Het waren op rechte liefdesbrieven, zelfs in harts tochtelijke bewoordingen geschreven en er kwam een eigenaardige uitdruk king op het gezicht van de dokter, ter wijl hij ze las. Hij was niet zo fijngevoelig om het kistje te sluiten en de brieven, die nooit voor zijn ogen bestemd waren geweest, weg te bergen. Zo verdiept was hij in zijn lectuur, dat hij de deur niet hoorde opengaan. Zijn vader was in de kamer, voordat hij zijn hande ling had kunnen verbergen. De oude man keek echter niet kwaad, hoewel zijn kaken zich vaster opeenklemden. „Als je klaar bent met lezen, zul len we de boel wegdoen", zei hij met een eigenaardige klank in zijn stem en zette het cederhouten kistje met zijn inhoud in de lege haard, hield er een lucifer bij en zag toe, hoe alles tot as verbrandde. Zoals zij had beloofd, bracht Alice Harman de volgende dag een bezoek aan haar vrienden, de Marshall Kings, waar zij tegen twaalven aankwam. Alice werd hartelijk door Mrs. King ontvangen. „Je bent later dan ik had verwacht, mijn lieve Alice. Je hebt deze eerste dagen zeker veel te doen?" „Ik heb een moeilijke ochtend met de bedienden gehad", gaf Alice eerlijk toe. „Ze gaan allemaal weg behalve Christina Caldwell, het kleine tweede meisje, waarvan ik u heb verteld." (Wordt vervolgd) inwoners moet worden betaald. Wü hebben dit al verschillende keren verteld, maar het misverstand schijnt hardnekkig te zijn.... hetgeen een bijzondere eigenschap van misver standen schijnt te zijn. In dit geval: inwoners behoeven maar 20 verhoging te betalen. Dat is echter persé niet waar en als een lezeres ons schrijft: de huuradvies commissie zei het ons zelf, is dit (van haar) ook fout, want dat heeft de commissie zeker niet gezegd. De inwoners betalen een verhoging van 25 op de deelhuur. BUITENDIEN mag de hoofdbewoner nog eens ex tra 20 van de som van genoem de deelhuur plus opslag berekenen voor overlast. Door dat laatste is het misverstand ontstaan en als men ons zegt „ik las het zelf in de krant" ging het over die 20 voor opslag. Een andere vraag is of de deelhuur juist werd berekend, maar dat kun nen wij niet nagaan. V Aan de meer dan een miljoen toe risten die in 1956 ons land bezochten, heeft de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer een aantal vragen voorgelegd. Uiteraard in de vorm van een steekproef, met de bedoeling te weten te komen wat zij in ons land goed en wat zij er niét goed vonden. Hotel-Revue schrijft hierover: Ongeveer 80 pet. vindt onze hotels goed tot zeer goéd; 4 pet. acht ze mid delmatig; 1 pet. rondweg slecht. Voor de restaurants geldt ongeveer dezelfde waardering. Van de „100 pet." aangename erva ringen staat de zindelijkheid, waar wij nogal mee plegen te coquetteren met slechts 4.5 pet. genoteerd, hetgeen een tegenvaller moet worden genoemd. Het „land onder het water", de pol ders, wordt door niet meer dan 1.4 pet. de moeite van het vermelden waard geacht; daarentegen wordt onze vriendelijkheid met 18.2 pet. het hoogst genoteerd. Dat slechts 1.3 pet. door de Rembrandt-tentoonstelling getroffen werd, is bepaald een teleurstelling, wat ook gezegd mag worden van de ge ringe belangstelling (3.5 pet.) die onze kanalen en grachten gaande maakten. Het perfecte wegennet werd door 6 pet. met voldoening opgemerkt. Dat de Alkmaarse kaasmarkt met ruitertjes op de toren en al, bij niet meer dan gemiddeld een half procent een waardevolle vermelding kreeg (Amsterdam kreeg 3.6 pet., Den Haag 2.1 pet. Rotterdam 3.8 pet.) is op z'n minst verrassend. De prima voeding bracht het tot 1.6 pet.; de molens kwa men op 0.6 pet.; Marken en Volendam op 1.6 pet.; geen van alle opvallende percentages dus. Van de oude archi tectuur nam 1.2 pet. waarderend nota; van 't groen en de bloemen 0.8 pet. Deze antwoorden zijn waarschijnlijk ietwat anders dan we ze ons haddeq voorgesteld. De propaganda kan et haar les uit putten en zij zal dat on getwijfeld doen ook. Het blad vervolgt met een opsom ming van de dingen die de buitenlan ders in ons land onaangenaam hebben getroffen: Onder hetgeen de vreemdeling in ons land niet goed vindt, neemt het gevaarlijke verkeer door motorrijder (inclusief bromfietsers) de hoogste (slechtste) plaats in, op de voet ge volg door de lastige fietsers. Onvol doende wegbewijzering wordt even eens door velen gelaakt (het meest door Zwitsers en Fransen; het minst door Britten); daarentegen hebben dê Engelsen het meeste bezwaar tegen onze openbare vervoermiddelen. Dat de voeding in de restaurants hoogstwaarschijnlijk niet aan hun smaak is aangepast, is vooral de Zwit sers een grief; de Amerikanen hebben er de minste klachten over. Het be zwaar tegen ons fooienstelsel blijkt veel minder dan wel eens wordt be weerd, de Engelsen blijken er het' meest door te worden gehinderd; ook de Zwitsers zijn er weinig mee inge nomen. Te weinig badkamers en toiletten in hotels is voor een tamelijk hoog per centage een teleurstelling. De Ameri kanen vinden deze tekortkoming ech ter heel wat minder erg dan b.v. da Zwitsers, terwijl de bezoekers uit da geallieerde troepen in Duitsland in afkeuring hierover de kroon spannen (de kazernes moeten daar bepaald lu xueus zijn!). Onder het opschrift „Kapitaal in ve ler handen", geeft „Koningin en Va derland" een gedachte door „hoe het wel zal worden". De kapitaalsvorming in handen van velen is een gedachte die in C.H.- kringen reeds lang leeft. Bezitssprei- ding is zeer gewenst. De keuze tussen „Kapitalisme ener kleine groep" „Kapitalisme van de Staat" „Kapi talisme voor de vele werkers" is gauw gemaakt, maar die weg naar de ver wezenlijking is lang, ongetwijfeld. Het zal wel zo worden en wij zien daarin niets onnatuurlijks noch iets onrechtvaardigs er blijven veel-be- zitters naast de vele aandelenhebben- de werkers ende staat spreekt af en toe een woordje mee. Het moet gaan naar een zeker be- zitseven wicht. Geen willekeur van enkele rijken, geen almachtige staat, een redelijke in vloed van de bezittende werkers. Een bezitsharmonie!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4