J Duits leger op zoek kader naar Hililiiai Pitloos fruit door teelt zonder bestuiving Boktorren bedreigen het kerkvolk van vandaag UIT DE KERKEN Onderzoek in Duitsland Nederlanders ere burger van Houston Geef geen Bijbels meer cadeau HET WERKTE Ook afwisseling op Geref* synode Tekst-isolatie Sijsteem in gebed Brundage mag naaf Sofia „Soldaten op termijn Verroomsing van Nijmegen Pastorie met biljart Minst gedoopte natie Maandag 9 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het is niet algemeen bekend, dat een aantal fruitsoorten toch vruchten zetten zonder dat zij door bestuiving werden bevrucht en dat deze „maagdelijke voort planting" de grondslag van teelt is. Deze maagdelijke voortplanting of parthenogenesis bestaat in het kweken van vruchten zonder be vruchting door bloesemstuifmeel. De zo ontstane vruchten zijn goed gevormd en van goede kwaliteit, alleen ontbreken bij pittenooft de pitten. Een parthenogenetische boom bloeit heel normaal, ook de vruchtzetting verloopt uiterlijk normaal, hoewel de vruchten af en toe een bijzondere vorm ver tonen. De pitloosheid van een bepaald per centage appels en peren in Duitsland bracht de Duitse geleerde Dr. Ilse Thiele tot een onderzoek van de par thenogenesis onder Middel-Europese verhoudingen en weersgesteldheid. Het vermogen vruchten zonder bestuiving te telen, wordt vooral bij planten in warmere streken aangetroffen en bij tropische en subtropische cultures toe gepast. Tot dusver was men dan ook van mening, dat een warm klimaat voorwaarde was voor de praktische toepassing van deze methode. Zo zijn bijvoorbeeld alle in de handel ge brachte bananen en ananasvruchten langs parthenogenetische wijze ge kweekt, terwijl in warme streken zoals Californië ook druiven, sinaasappels, grapefruits, vijgen, bramen en aalbes sen zonder bestuiving worden geteeld. De Californische fruitelers zijn ook begonnen met de parthenogenetische teelt van William Christperen. Pogin gen-deze peresoort langs deze weg ook in Duitsland te telen, mislukten. Hier groeit zij alleen met bestuiving. Onafhankelijk van het weer In Duitsland bestaat grote belang stelling voor fruiteelt zonder bestui- Ving. Pitloosheid en de verbeterde vorm van het fruit kunnen de afzet bevorderen, maar bovenal zou door het toepassen van parthenogenesis de fruitteelt ln hoge mate van het weer en het zwermen der bijen onafhanke lijk worden. Het behoeft thans im mers maar tijdens de bestuivingsperio- Van een speciale verslaggever van het A.N.P. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, is op de officiële ontvangst van het Neder landse gezelschap, dat de eerste vlieg- toch van Schiphol naar Houston heeft meegemaakt, evenals alle andere leden van het officiële gezelschap, tot ere burger van Houston benoemd. Hierbij bevinden zich onder meer de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, de Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel, ir. J. B. G. Ridder de van der Schueren en de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler. De ontvangst werd tehouden in de Kamer van Koophan- el te Houston. Van Nederlandse zijde werden op deze receptie verscheidene geschenken overhandigd. Zo kreeg de burgemees ter van Houston, de heer Holcombe, de zilveren medalje van verdienste van de K.L.M., de vlag van Utrecht en een blauw Delfts bord uit Rotter dam met een brief van burgemeester van Walsum. Een grote ondergrondse garage, die te Parijs zal worden gebouwd, zal zo danig worden ingericht, dat zij ook te gebruiken is als schuilkelder tegen bomaanvallen. de te regenen en de fruitoogst wordt slecht, ook wanneer het weer tijdens de overige groeiperiode gunstig is. Onderzoek Het tijdens deze reeks jaren uitge voerde onderzoek van Dr. Ilse Thiele toonde aan, dat de mogelijkheid tot teelt van peren en appels zonder be stuiving veel groter schijnt te zijn, dan tot dusver werd aangenomen. Als grondslag diende een aantal spontaan ontstane pitloze vruchten. Deze waren gerijpt na gewoon te hebben gebloeid. Het bleek, dat een gehele reeks appel en peresoorten voortdurend een aan zienlijk percentage onbestoven vruch ten zet. De peresoort, die het meest geschikt voor maagdelijke voortplan ting bleek te zijn, leverde in drie jaren gemiddelde niet minder dan 47 pro cent onbestoven vruchten. De appel soort, die het sterkst hiertoe neigde, bracht het in twee jaren echter ge middeld slechts tot 16 procent. In 1955 kwam een maximum van 67 procent voor. De oorzaken voor het verschil in resultaat in de afzonderlijke jaren, zijn nog niet opgehelderd. In ieder ge val bestaat echter de mogelijkheid sy stematisch vruchten zonder bestuiving te telen. De aanleg tot parthenogenesis is erfelijk, een selectie van de daartoe neigende soorten is mogelijk en men zal misschien binnen afzienbare tijd geheel parthenogenetisch pitloos fruit kunnen telen. Twijfel Bij de fruittelers bestaat nog enige twijfel of het gewicht van normale en onbestoven vruchten wel hetzelfde zal zijn. De geleerde deelde mede, dat in tegenstelling tot vroegere proefnemin gen een volkomen gelijk doorsneege wicht kon worden vastgesteld. Ook de resultaten in overzeese landen met dergelijke teelt duiden op normaal gé wicht. Toch zullen verdere proeven nog nodig zijn alvorens het procédé in grotere omvang in de praktijk kan worden gebracht. De vroeger plaatsvervangende mi nister-president van Oost-Duitsland, prof. Hermann Kastner, is op 77-jarige leeftijd te München aan een hartaan val overleden. ZANGERESSEN UIT WALES NAAR NEDERLAND Twee zangeressen uit Wales, kam pioenen van de Nationale Eisteddfod (zang- en voordrachtwedstrijd) van Wales, zullen op 12 oktober naar Ne derland komen voor een bezoek van circa negen dagen. Zij zullen in ver scheidene plaatsen in ons land zang uitvoeringen geven. Ook zullen zij de harp, het nationale muziekinstrument van Wales, bespelen. De beide jonge dames dragen de in Wales zo bekende naam Williams. Hun beroep is resp. onderwijzeres en verpleegster. Voor mejuffrouw Mary Williams zal dit het eerste buitenlandse bezoek zijn; zij heeft echter het voorrecht gehad om voor de Koningin-Moeder te mogen optreden in de Royal Albert Hall te Londen. Mejuffrouw Haf Williams heeft uit voeringen gegeven tijdens het Inter- Keltische kamp, dat in Bretagne werd gehouden. Zij bespeelt de harp reeds sinds haar zesde jaar. Ook zij is kort geleden in de Royal Albert Hall op getreden. Een onderdeel van het programma van de avonden waarop deze twee jongedames zullen optreden, vormt de lezing over Wales door de heer D. Co leman, directeur van de British Travel Association te Amsterdam. De lezing zal worden geïllustreerd door licht beelden en voor de eerste maal zal in Nederland de film „Look at Wales" worden vertoond. Vanzelfsprekend zullen de jongeda me optreden in de kleurrijke nationale klederdracht van Wales. Het platteland naar Londen Een maal per jaar wordt Londen een plattelandsstad. Uit alle delen van het land komen de Britse boeren naar de hoofdstad ter gelegenheid van de jaarlijkse tentoonstelling van de „Brit se Vereniging van Zuivelboeren". De tentoonstelling van dit jaar de 71e zal van 22 tot 25 oktober in de Olympia Hall te Londen worden ge houden die er bij de zuivelindustrie worden gebruikt. Een dergelijke ten toonstelling, in een land dat beroemd staat om de kwaliteit van haar vee, zou onvolledig zijn, zonder enige exemplaren van de veestapel. Dage lijks zullen Britse experts op het ge bied van de zuivelindustrie de vele mooie soorten vee keuren, die er op de tentoonstelling aanwezig zullen zijn. Van de Wereldfederatie van Bijbel genootschappen, aldus meldt Evange- lischer Pressedienst uit Bielefeld, is het advies naar de diverse Bijbelge nootschappen uitgegaan om in de toe komst geen bijbels en schriftgedeel ten meer gratis uit te reiken. Men is ervan ovetuigd, dat een mas sale gratis-uitreiking de bijbel neer haalt. Zo gemakkelijk ziet men er een reclamemiddel van de zieltjesjagerij in, en dit leidt ertoe, dat men de op die manier ontvangen bijbel als onge vraagd en waardeloos drukwerk ter zijde legt. Natuurlijk hebben de Bijbelgenoot schappen hiermee niet het individueel kosteloos verstrekken van een bijbel op het oog. Een taxichauffeur uit de Amerikaan se stad Albuquerque raakt tegenwoor dig op een psychologische manier het zakje met etensresten en schillen kwijt, die van zijn middagmaal over blijven. Hij maakt er een pakje van en legt dat op de achterbank. De eer ste klant was reeds raak. In de spie gel zag hij hoe de dame heel voor zichtig het pakje in haar tas weg moffelde. We kunnen ons het gezicht van de dame wel voorstellen toen ze thuis ontdekte dat het pakje slechts wat bananenschillen en kortsjes brood bevatte en een klokhuis van een appel. Toch bleef de diefstal en de taxi chauffeur van de Albuquerque zag op nieuw bewezen dat het hart van de mens geneigd is tot alle kwaad. Vrij wel zelden blijft onze chauffeur met zijn papiertje zitten, want de meeste mensen pikken graag iets mee als ze er de kans toe krijgen en als ze den ken dat niemand het ziet. (De Rotterdammer). Een vlucht duiven is op het vlieg veld van Lissabon in de draaiende schroeven gevlogen van een vliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij „Swissair", dat gereed werd gemaakt voor het vertrek. Het vertrek vfti het toestel moest worden uitge steld om de motoren te reinigen van veren en bloed. Aangenomen wordt, dat de vogels verdoofd waren door het lawaai van de motoren. (Van één onzer veslaggevers) Het is bekend, dat de kerk van alle kanten wordt bedreigd, openlijk of bedekt. Dit blijkt wel Hit sommige stukken, die in een synodevergadering op tafel komen. Dese bedreiging is echter niet altijd van geestelijke aard. Ook dit kwam vast te staan in de vergadering van de generale synode der Gere formeerde kerken. Er was namelijk een brief binnengekomen van een firma, die ernstig waarschuwde tegen het boktorrengevaar. De boktor vormt inder daad een bedreiging voor het kerkvolk Denk het u in: ge zit zondags in uw hecht gebouwd en weldoortimmerd godshuis, in vrede te luisteren naar de verkondiging. Maar gij zijt u er niet van bewust, dat ook de vijand op de loer ligt, beter gezegd: aan de knaag is. Het is waar: de boktor ondergraaft de fundamenten der kerk niet. Maar hij holt dan toch maar balken en zol deringen uit, blijkbaar bij voorkeur in kerken. Het zou kunnen gebeuren maar het is nog nooit gebeurd! dat een heel kerkdak naar beneden kwam als resultaat van het werk dei- onvermoeid voortwerkende boktorren. Het was bijzonder naar, indien dit gebeurde wanneer juist de gemeente vergaderd was. De kans daarop is evenwel uitermate klein gelet op het feit dat de gemeente maximaal drie uren per week de kerk van binnen ziet. Maar de bedreiging is er niet minder om. Misschien is deze dakvernielende ac tiviteit van de boktor wel een blijk van de oecumenische gezindheid van 't beestje. Want bij een kerk zonder dak heeft men eindelijk eens gelegenheid om o dwaze term „elkaar over kerkmuren heen de hand te reiken". En nu terug naar de synode: de waarschuwende firma bood de kerk vergadering aan, om kosteloos alle Gereformeerde kerkgebouwen in Ne derland op de aanwezigheid van bok torren te onderzoeken. Maar de synode is helemaal niet de baas van de kerk gebouwen: die zijn het eigendom van de plaatselijke gemeenten. Zelfs over de kerk waarin de synode vergadert, de Zuiderkerk te Assen, heeft zij niets te vertellen. Hopenlijk herbergt die kerk géén boktorren. En als ze er zitten, beleven ze kwade dagen; want de cavinistische wierook, vlietend uit talrijke sigaren, vele pijpen en weinige sigaretten, maakt dat het mogelijke leven in bal ken en zolderingen er niet plezieriger op wordt. Verlanglijstje Aan het verlangen van de boktorren- firma vermocht de synode dus niet te voldoen. Evenmin willigde zij het ver langlijstje in van een broeder uit Ex- loërmond. Deze had enige dozijnen wensen bijeengegaard en neergeschre ven op een blaadje papier, dat hij aan de synode deed toekomen. Enkele punten van het verlanglijstje waren: verbied toch het zingen van gezangen; laat toch elke kerkdienst anderhalf uur duren; neem toch geen contact op met kerken, die een bis schop hebben; laten bij intrede en af scheid van predikanten uit andere kerken toch geen afgevaardigde van de Gereformeerde kerkeraad der waarts gaan, want constateerde de ze broeder aan het slot de Gerefor meerde kerken zijn de enige ware kerk. De synode besloot dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dit houdt allerminst in, dat de scriba er dan geen werk aan heeft, integendeel! Het ver langende kerklid uit Exloërmand krijgt een uitvoerig schrijven terug, waarin genoteerd staat wat de synode vroeger en later al eens over sommige der genoemde verlangens heeft ge zegd. Intussen was de brief uit Exloër- mond begonnen met de synode veel heil en zegen te wensen. Dit werd op prijs gesteld, evenals het soortgelijke blijk van meeleven, dat de synode ont ving van de classis Barendrecht. Aan een artikel in Hervormd Loos duinen over werkelijk bijbelse prediking ontlenen wij 'de onderstaande zinnen over het verband tussen tekst en preek, De tekst is doorgaans een kort Schrift' woord, soms enkele verzen of zelfs een heel gedeelte. Een korte tekst heeft het voordeel, dat hij gemakkelijk kan wor den onthouden en de eenvoud van de prediking ten goede kan komen. Maar het is onmogelijk over een kort tekst woord alleen te spreken, zonder dat daarbij de omgeving van de tekst, het zogenaamde tekstverband, in ogenschouw wordt genomen. Zodra de tekst geïso leerd wordt uit het bijbelgedeelte, waar in hij voorkomt, ontstaat evengoed kort sluiting als wanneer hij los van het ge heel der bijbelse verkondiging wordt uitgelegd. Bekend is het voorbeeld van de oefe naar die preekte over Jesaja 551„O alle gij dorstigen komt tot de wateren, en die het bestond om zijn hoorders te bepalen bij de dierbare letter „O". U voelt allen wel, dat op deze wijze met de tekst wordt gesold .en van een ern stige in gehoorzaamheid aan de leiding van de Heilige Geest gedane poging tot vertaling van het Schriftwoord voor de hoorders van vandaag in een bepaalde gemeente geen sprake is. De tekst is niet maar een „vondst" van de prediker, die met dit woord op eigen houtje goochelen kan, maar hij is „ge geven" aan prediker en gemeente. Bei den worden juist bij dit woord bepaald om daaruit de Boodschap van God te vernemen. Prof. Dr. K. Runia te Geelong, Aus tralie, schrijft in het Gereformeerd Weekblad (Kok, Kampen) over het systeem in de voorbede. Daarin zegt hij o.m.: Ik ben zeer getroffen door de gewoon te, die men in dit opzicht hier in de Engels sprekende wereld aantreft bij veel „evangelicals". Het valt me telkens weer op, dat het veel voorkomt, dat ze een bepaald schema hebben, dat ze ge bruiken in hun voorbede, 's Maandags bidden ze bv. voor de zending (en dan zeer concreet! Niet maar in het alge meen, maar voor bepaalde mensen en Het verbod voor Amerikanen om naar Bulgarije te reizen is gisteren door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verzaeht. De eer sten die hiervan profiteren zijn de president van 't internationale Olym pisch comité, Brundage, die met nog zes functionarissen toestemming heeft gekregen de bijeenkomst van het I.O. C. in Sofia op 20 september bij te wo nen. Het West-Duitse ministerie van defensie heeft thans de richtlijnen bekend gemaakt, die zullen worden toegepast ten einde een groter aantal jonge man nen er toe te brengen „soldaat op lange termijn" te worden. De be hoefte aan jong kader voor de bondsweer is zeer groot en het is niet gemakkelijk in een tijd van volledige werkgelegenheid, waar in alle beroepen voor jonge men- Nu Malakka een onafhan kelijke staat is geworden in het kader van het „Com monwealth", telt dit Britse Gemenebest tien leden, na melijk: Groot-Brittannië en Noord-Ierland, Canada, Aus tralië, Nieuw Zeeland, de Unie van Zuid-Afrika, In dia, Pakistan, Ceylon, Gha na en Malakka. De Federatie van Rhode- sië en Nyassaland heeft een speciaal statuut. Deze fede ratie is wel een onafhanke lijke staat, maar is voor wat de buitenlandse politiek be treft toch gebonden aan ad viezen van Groot-Brittannië. Een bijzondere positie neemt eveneens Zuid-West Afrika in. Na de oorlog 1914 —'18 kreeg de Unie van Zuid-West Afrika dit ge bied als mandaatgebied van de Volkenbond. Het gebied wordt steeds meer in de Unie geincorporteerd en is zowel in de Volksvertegen woordiging als in de Senaat van de Unie van Zuid- Afrika vertegenwoordigd. De andere gebieden zijn onafhankelijke landen, hoe wel er betrekkelijk grote verschillen bestaan tussen het juridisch statuut van de verschillende gebieden. Vermelding verdienen nog de Nieuwe Hebrlden (ten oosten van Australië) die sen Brits-Frans condomini um zijn. sen openstaan, hen er toe te bren gen een paar jaar langer vrijwillig in dienst te blijven. Dienen „op lange termijn" wil zeggen, dat men zich verplicht van drie tot twaalf Jaren langer te dienen. Een ad- spirant-officier verplicht zich aan het begin van de opleiding drie jaar langer ln dienst te blijven. Is hij er in geslaagd in deze tijd luitenant te worden, dan moet hij bij het leger en de luchtmacht zich nog voor één Jaar, bij het vliegend personeel en bU de marine voor drie verdere jaren verplichten. Salarissen In het leger blijft de soldaat, die zich verplicht vier jaren in dienst te blijven, in werkelijkheid slechts drie jaar langer in uniform, omdat er twaalf maanden afgaan voor de dienstplicht. Wat krijgt zo'n langer dienende soldaat in die drie jaren? Eerst krijgt hij een bedrag van 2500 mark als overgangskosten en 3500 mark als overgangshulp. Tezamen 6000 mark. Na een diensttijd van vijf jaren worden deze bedragen tot 6500 mark overgangskosten en 3500 mark overbrug gingshulp, dus 10.000 mark en na tien jarige diensttijd bedragen de overgangs kosten tenslotte 10.800 mark en 10.000 mark overgangshulp. Na een diensttijd van vier jaren kan een luitenant, die zijn status als reserve-officier behoudt, met zesduizend mark zijn studie financieren. Een onder-officier krijgt na een dienst tijd van vier jaren 50 procent van de soldij van de laatste maand gedurende een jaar en 1000 mark overgangshulp, na zes jaren 60 procent van de laatste maandwedde voor de duur van twee jaren en 2000 mark overgangshulp, na 12 jaren 75 procent van de laatste maandwedde tijdens drie jaren en 5000 mark overgangshulp. De overgangshulp wordt in eens uitbetaald, de overgangs kosten per maand. Welk resultaat? Er kan nog niet worden gezegd welk concreet resultaat deze nieuwe richt lijnen zullen hebben. Maar er bestaat reden om aan te nemen, dat een be hoorlijk percentage geschikte kandidaten zich thans zal aanmelden. Deze soldaten zijn dringend nodig. Door hen kan wor den verhinderd, dat het lagere kader te oud wordt. Zij verlaten immers t.z.t. de dienst en wachten niet op hun bevorde ring tot stafofficier. Voor het probleem, resp. de rekensom, dat men meer luite nants dan bijvoorbeeld majoors, oversten en generaals nodig heeft, schijnt een be vredigende oplossing te zijn gevonden. bepaalde activiteiten, zo ongeveer op de manier als dit gedaan wordt door onze zendingsgebedskringen, onder de leiding van het zendingscentrum), dinsdags voor de evangelisatie, enz. Toen ik hier nog niet zo lang was, had ik eens een gesprek met een predi kant uit één van de andere kerken hier over ons theological college. Op een ge geven moment zei hij: elke vrijdag bid ik voor uw college. Zo ook zendt de In- tervarsity Fellowship (een organisatie van orthodoxe studenten en afgestudeer den) maandelijks een brief, waarin voor elke dag de voorbede gevraagd wordt voor bepaalde zendingsarbeiders over de gehele wereld. Er ligt in dit alles ongetwijfeld ook een belangrijke aanwijzing voor de ge lovigen in Nederland. Systeemzucht is uit de boze; dorre systematiek is waar deloos, maar een gelovig systeem is een eis èn een vrucht van gelovige en gees telijke hygiëne. Ook in het gebed en de voorbede. In het Hervormd Weekblad voor de ring Nijmegen heeft ds. H. C. Touw enige artikelen gepubliceerd over de. toekomst van de hervormde gemeente in deze stad. Ds. Touw spreekt dan de volgende vermoedens uit: Blijft de ontwikkeling in Nijmegen in hetzelfde tempo gaan als in de laatste 25 jaren, dan zal over 50 jaar de be volking van Nijmegen niet voor 70 (zoals nu), maar voor ongeveer 90 rooms-katholiek zijn. Immers van 1920 tot nu steeg het procent r.k. van onge veer 71 tot 80 procent. De ontwikkeling zou zelfs nog sneller kunnen gaan, door de toekomstige uit bouw en uitbreiding der r.k. Universiteit. In dat geval zou de verhouding in Nij megen kunnen worden zoals die in de meeste Limburgse en Brabantse steden is, waar het procent der r.k. bevolking tussen 90 en 95 procent van het totaal is, en de hervormden dus gewoonlijk slechts 5 of minder vormen (de mijn streek alleen uitgezonderd). Daar staat echter tegenover de moge lijkheid, dat de voortgaande industria lisatie van onze stad een belangrijke toename van niet-r.k. werknemers ten gevolge kan hebben. Anders dan in de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw, trekt de industrie nu immers niet alleen gezinnen aan uit de overwegend r.k. omgeving, maar uit het gehele land. Daar komt nog bij, dat verwacht kan worden, dat het procent onkerkelijken, dat tot nu toe in Nijmegen slechts 5 is, terwijl het gemiddelde in ons land immers 17 is, stijgen zal. De onkerke lijkheid breidt zich onmiskenbaar uit, zowel onder r.k. als onder protestanten. Ook deze ontwikkeling kan de verhou ding van r.k. en protestant wijzigen. Een der predikanten van Kampen, ds. J. L. Meesters, heeft een bezoek gebracht aan zijn vroegere gemeente Nieuw- Scheemda. In Hervormd Kampten ver telt ds. Meesters iets van zijn bevindin gen. Wij lezen: Wij moesten er eigenlijk met wat Kampenaren eens per touringcar naar toe. U zoudt versteld staan! Ik zou een boerderij met een compleet Hertenkamp kunnen laten zien. En een voetbalveld, waarvan onze Kamper voet balclubs eenvoudig zouden watertanden en waar (ik overdrijf niet!) Nederland en Oostenrijk elkaar op 25 september doeltreffend zouden kunnen bestrijden. Aan de enige school ter plaatste (een openbare) kunnen vele lagere scholen niet tippen. Hij is omgeven door een fraaie tuin, door de leerlingen zelf aan gelegd en onderhouden. En het hoofd der school maakt door zijn moderne on derwijsmethode de schooluren tot een vreugde voor zijn leerlingen. En dan de pastorie. Zo'n huis krijg ik nooit weer. Volkomen ingericht naar de eisen des tijds. En in de tuin (1 ha) lachten zeker tien mud appelen mij toe. Waarbij wij niet vergeten, dat het ook daar een slecht fruitjaar is! Maar nu het allerwonderlijkste. In mijn vroegere studeerkamer stond een biljart. En in de vaste boekenkast lagen allerlei actuele spelen. Van deze speel kamer kan de dorpsjeugd gratis gebruik maken. De deuren van de pastorie staan (behalve des nachts) altijd open. Of do minee en mevrouw thuis zijn of afwe zig, het doet er niet toe: jong-Nieuw- Scheemda zwerft door de leerkamer en pastorie en vermaakt zich opperbest. In de zomermaanden wordt er gedurende een week, in samenwerking met de school, in de pastorietuin, een jeugdkamp gehouden. Ik heb in mijn huis ai eens rond ge keken of er in de één of andere kamer nog plaats is voor een biljartDat staat nog te bezien. Onze huisdeur staat in ieder geval open. Schrijvende over de kerkelijke toe standen in de oude volkswijk van Rot terdam, komt „wijkpredikant" in het dagblad „De Rotterdammer" ook toe aan de doopsbediening. Hij noteert daarbij: Misschien is het niet algemeen bekend dat Nederland al voor en sinds de oor logsjaren de minst gedoopte natie onder de christelijke volkeren was. We hebben geen betrouwbare cijfers omtrent de doop achter het ijzeren gordijn, maar in de westerse wereld is geen land aan te wijzen, waar de doop zo volkomen in onbruik is geraakt. We kunnen daarvan één lichtzijde no teren: de doop uit gewoonte is in onze steden en dorpen afgeschaft. Dopen is niet langer iets wat men doet zonder er bij na te denken omdat het nu eenmaal zo hóórt. Maar dat is maar een schrale troost als we gaan beseffen dat in de volkswijken hoogstens één op de twintig kinderen Gods beloften aan zich verze geld krijgt, en dat het percentage ge- doopten voor- andere maatschappelijke groeperingen nauwelijks hoger ligt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3