Arnemuiden begon met een benauwde overwinning Nieuwtjes van alle eiland „Advendo" Wolfaartsdijk in het zilver ZEEUWSE LM „JAN, BLAEZE JONG!" RIEP SCHIPPER DAAN Sterft sleepvaart op Rijn uit aaró Maandag 9 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zaterdagmiddagvoetbal DsR. A. Flinterman nam afscheid HEVIGE TEGENSTAND VAN TERNEUZENSE BOYS Nagekomen advertenties Nederlands bedrijf maakt vaccin tegen A-griep Syrië steunt Hongarije Korfbaluitslagen Officiële ontvangst door gemeente Engels (film)succes in Polen Raad Kapelle akkoord met rioolleiding Naar Rome Koken Artemis „Duw-scheepvaart" De Zeeuwse kampioen van het zaterdagmiddagvoetbal, Arnemuiden, is de competitie weer begonnen met een overwinning. Het werd een benauwde 54 zege voor de kampioenen. Krabbendi.jke had het tegen het bezoekende AZVV ook niet bepaald gemak kelijk, maar begon toch met een 21 overwinning. Zaamslag was op eigen veld niet opgewassen tegen Coliinsplaatse Boys, dat na een stevige 14 over winning de beide punten mee nam naar Noord-Beveland. Spui debuteerde uitstekend, want Rillandia moest met een 53 nederlaag naar huis. In de 2de klasse A bleef Nieuwland goed met 41 baas over Oostkapelle. Topscorer in de 2de klasse B uit Zierikzee, dank zij een 120 overwin ning op Bevelanders, waardoor de club uit Zierikzee de leiding nam. S. V.D. had weinig moeite met Heinkens- zand, dat met een 40 nederlaag naar huis moest. Kapelle kwam tegen Kats maar net aan de volle buit (32) en Wolfaartsdijk haalde tegen Kloe- tinge ook op het nippertje de beide punten binnen (21). Wissenkerke en Goes 5 scoorden elk drie maal. In de 2de klasse C behaalde Rillan dia 2 een 61 overwinning op Krab- bendijke 2. Colijnsplaatse Boys 2 en Arnemuiden 2 deelden de punten (4 4). In de 2de klasse D kreeg Bruse Boys 2 in Zierikzee met 62 de kous op de kop van Mevo 3. In de 2de klasse E zag Heinkenszand 2 zich met 113 verpletterd door 's-H. Hendrikskinderen. V.C.K. 2 stuurde Kats 2 met een 50 nederlaag terug. ST. PHILIPSLAND Wedvlucht. De P.V. de „Reisduif' te Bt. Philipsland hield een wedvlucht van Vilvoorde. De uitslag was: J.den Braber 1; W. Faasse 2; J. C. Verwijs 8, 5, 7, 8; J. Smits 4, 9, 10; J. Quaak 6. Snelheid le duif 891 m. p. minuut. Collecte. De collecten ten bate van Jiet weduwen en wezenfonds in de Oud Geref. Gem. te St. Philipsland gehouden bracht f 477.op. ST. ANNALAND N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christelijke Vrou wenbond hield woensdag haar eerste maandelijkse vergadering in dit sei zoen onder leiding van haar presiden te, mej. J. W. C. van Strien. De ver gadering werd voor de eerste maal ge houden in het nieuwe dorpshuis. Als spreker trad op Ds. Grolle uit Utrecht met als onderwerp; „Verhou ding van kerk en Israël", waarop een drukke bespreking volgde. Op 2 oktober hoopt voor de afde ling op te treden de heer J. W. Ooms, die dan het onderwerp zal bespreken: „Schrijver, waarom schrijft gij"? Collecte. De in de maand augustus te Sint Annaland gehouden collecte ten bate van het ziekenfonds heeft f 192.30 opgebracht. De te St. Annaland gehouden col lecte ten bate van de Herv.-Geref. Kweekschool in Ede heeft f 250.75 op gebracht. Geslaagd. De heer Adr. J. Heijboer Johs.zn. uit St. Annaland, thans woon achtig te Apeldoorn, slaagde te undert voor marechaussee le klasse. KAPELLE Mooi resultaat. De voetbalwedstrijd tussen een elftal van Kapelse vetera nen tegen Kapelle 2 voor het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en gezondheidskolonies heeft opgebracht f 76.45 neto. Heden overleed nog onver wachts, zacht en kalm, onze lieve vrouwe moeder, behuwd- en grootmoeder GEERTRUIDA SMALLEGANGE, geb. Slabbekoorn, in de leeftijd van ruim 82 jaar. Wolphaartsdij k SMALLEGANGE Sr. G. SMALLEGANGE. M. SMALLEGANGE-MEEUWSE. G. J. SMALLEGANGE. G. A. SMALLEGANGE-ZANDEE De Lier: A. SMALLEGANGE. C. A. SMALLEGANGE- v. d. MEER. en kleinkinderen. Wolphaartsdijk, 7 september 1957 Nazareth 63. De begrafenis zal plaats heb ben op woensdag 11 september a.s. Vertrek van het sterfhuis 12 uur. Heden nam de Heere, na een ziekte van enkele dagen, uit ons midden weg onze lieve zoon, broeder, behuwd-broeder en oom HUGO ADRIAAN MOL, in de leeftijd van bijna 20 jaar. Driewegen: JOH MOL. P. MOL-DE DREU. Kapelle: J. J. MOL. M. M. MOL-KRIJGER en kinderen. Driewegen: M. P. MOL. CORRIE DE DREU. Driewegen (Z.-B.), 8 sept. 1957. In de 2de klasse F won Hoek met 90 van het bezoekende AZVV 3. Terneuzense Boys 3 bleef met 71 baas over Driewegen 2. AZVV 2 61, DriewegenSpui 2 52. Een Nederlandse pharmaceutisch- chemische industrie is er zeer onlangs in geslaagd als een van de eerste be drijven ter wereld een vaccin te ma ken, waarmede met een redelijke kans op succes de strijd tegen de zgn. Azia tische griep .kan worden gevoerd. Van de Wereldgezondheidsorgani satie en in verscheidene landen blijkt grote belangstelling hiervoor te be staan. Dit afweermiddel kan (nog) niet in voldoende mate geproduceerd worden om tot massale inentingen te kunnen overgaan. De Syrische premier, Sabri Assali, heeft te Damascus verklaard, dat zijn land het Hongaarse standpunt dat de gebeurtenissen tijdens en na de opstand in Hongarije een binnenlandse aangele genheid vormen, zal steunen wanneer het V.N.-rapport over deze kwestie in de Algemene Vergadering wordt behan deld. Syrië is gekant tegen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van elk land, aldus de premier, die dit zei na een onderhoud met de Hongaarse on derminister van buitenlandse zaken Sarka. Deze laatste maakt thans een reis door verscheidene landen, onder meer in Azie en het Midden-Oosten, om het Hon gaarse standpunt aangaande de betrok ken gebeurtenissen toe te lichten. Uilslagen lijst korfbalprogramma 7 september le klasse: Vios 1—Swift 2 2—3; Animo 1— Scampolo 1 7—6; TOGO 1—Volhar ding 1 6—1; Tjoba 1—Olympia 1 2—4; Olympia 1Tjoba 1 25. 2e klasse A: Vitesse 1—TOP 1 3—7; Vios 2— Zuidwesters 1 112. Irlgccp h* VOPO 1—Scampolo 2 8—1; Zeelan- dia 1Volharding 2 41. 3e klasse A: BKC—ATLAS 7—1; KVL—Vedo 1. 9a IrlacQP R* Swift 6AKC 5—7; Animo 3—ON- DO 4—6. 9n Irlaqsp Cl* SVSSSS 2—6; Blauw wit 1Dios 211; Kats—ELTO 2 uitgesteld. 3e klasse Di Blauw wit 2KCS KCS niet opgek.; Luctor 2—WKV uitgesteld; VOTO— TOGO 3 uitgesteld; Luctor 2—Togo 3 9—2. Adspiranten. Aid. A: Animo aScampolo a 80. Afd. B: ZuidwestersBKC 121; Swift snel ONDO 93; Swift kwiekVEDO A 1—2. Afd. C: Animo dATLAS uitgesteld; Swift lenigAnimo c uitgesteld. Afd. D: ZeelandiaVIOS a 70; Vitesse Luctor a 11; VOPOTOGO b 70. Afd. E: Luctor cKats uitgesteld. Intrede ds. Van Vliet te Domburg In de Ned. Herv. kerk te Domburg is gisteren in de morgendienst ds Van Vliet uit Maasdam in het ambt beves tigd door ds Wagener, ook uit Maas dam. In de middagdienst deed ds Van Vliet zijn intrede in de Herv. gemeen te van Domburg met een predikatie naar aanleiding van Matth. 13 47. Na afloop van de dienst werd nog het woord gevoerd door de heer A. Pas- senier namens het gemeentebestuur, ds Theunisse uit naam van de ring en classis en de heer J. Francke namens de kerkvoogdij, kerkeraad en gemeen te. Wanneer men van een kerktoren in een dorp de driekleur ziet wapperen, kan men er meestal van verzekerd zijn, dat er feest gevierd wordt in dat dorp. Zaterdag was dit in Wolfaartsdijk het geval: èn de vlag wapperde van de toren, èn er werd feest gevierd In het dorp. Feest, omdat de muziekvereniging „Advendo" het zilveren jubileum vierde. Voor de dorpsbewoners was dit een goede aanleiding om de feestmuts op te zetten. Want als een muziekvereniging 25 jaar lang bij tal van gelegenheden zich dienstbaar maakt voor het dorp, mogen de leden bij het bereiken van een mijlpaal ook wel eens in het zon netje worden gezet. B. en W. en de raad van de gemeen te Wolfaartsdijk dachten er ook zo over. Daarom werd het bestuur van de muziekvereniging zaterdagmiddag officieel in het raadhuis ontvangen. In de raadzaal richtte burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny zich in een korte begroetingstoespraak namens de gastheer, de gemeente, tot de be- stuusrleden. De burgemeester maakte een vergelijking tussen het muziek korps en de gemeente. Beiden hebben wij een dienende taak, aldus de bur gemeester. Echter, zo ging hij verder, deze vergelijking gaat niet in alle ge vallen op. Immers, het muziekkorps ontvangt voor de aangeboden diensten geen geld, alhoewel „uw diensten zijn onbetaalbaar". Burgemeester Ter Haar Romeny besloot zijn toespraak met de wens, dat de vurige begeerte van de leden van „Alvendo", nl. eigen uni formen en een muziektent, binnen niet al te lange tijd vervuld zal worden. Wij moeten nu evenwel volstaan met u de hand te drukken, aldus de bur gemeester, een hand, zonder geld! De heer L. P. Pieterse, voorzitter van de muziekvereniging, was het ge meentebestuur evenwel zeer dankbaar voor deze handdruk zonder geld! Want hierin ligt in ieder geval waardering opgesloten, zo meende hij. Van het bordes Tijdens deze ontvangst in het ge meentehuis hadden de muziekvereni gingen „De Echo" uit Wilhelminadorp. „Euterpe" te Heinkenszand, „Oefening en uitspanning" te Kattendijke en „Eendracht maakt macht" uit Kort- gene, zich voor het raadhuis verza meld. Behalve deze muziekverenigin gen waren hier intussen ook vele Wolfaartsdijkenaren bijeengekomen. Vanaf het bordes van het gemeente huis richtte burgemeester Ter Haar Romeny, na de ontvangst van het be stuur van „Advendo", het woord tot de verzamelde menigte. Nogmaals wenste hij het muziekkorps van harte geluk met dit jubileum en riep de medewerking in van de dorpelingen om de wensen van „Advendo" (de nieuwe uniformen) binnenkort te helpen verwezenlijken. Verder dankte de burgemeester voor de reeds onder vonden medewerking bij de actie ter verkrijging van een cadeau voor het muziekkorps. Het resultaat was f 1750 waarmee het instrumentarium ver nieuwd kan worden. Verder voerden nog het woord de heren J. Burger, namens de Zeeuwse Bond van Harmonie en Fanfarekorp sen, de heer A. Schuit, namens de Wolfaartsdijkse middenstanders en de voorzitter van „E.M.M." te Kortgene, de heer Welleman. De heer L. P. Pieterse dankte ten slotte voor de goede woorden en ga ven, terwijl dit officiële gedeelte van het feestprogramma werd besloten met de gezamenlijke uitvoering van de feestmars van Van der Glas. 's Middags gaven de verschillende muziekkorpsen concerten, terwijl op het Dorpsplein in Wolfaartsdijk des avonds een taptoe werd gespeeld door „Eendracht maakt Macht' 'uit Kort gene. Verscheidene films van de British Travel Association die onlangs in Polen zijn vertoond, zijn zo populair gebleken dat twee grote handelsondernemingen meerdere exemplaren hebben besteld voor vertoning in het gehele iand. De films; „This is London" en „I went to Britain" werden op de onlangs ge houden Jaarbeurs te Poznan vertoond. Wegens het enorme succes dat zij hier behaalden, besloten het Poolse ministerie voor de Metaal Export en een in Polen gevestigde Britse fabrikant van instal laties voor de mijnbouw, om meerdere exemplaren van le films in Groot-Brit- tannië te bestellen. De Engelsman G. S. Planner, die in Poznan bij de filmvertoning aanwezig was, zei na afloop: „Nadat de twee films waren vertoond, was het moeilijk om oscoop te verlaten. De reactie op het het publiek er toe te bewegen de bi- zien van een- deel van de Kroning in le film over Londen was groot". „Ik herinner mij dat bij een bepaalde voorstelling de toeschouwers voorname lijk kinderen waren. Zij konden zich moeilijk voorstellen dat er op de wereld nog een land bestond, dat zo veel ver schilde met de landen dié zij kenden". Met algemene stemmen ging de raad BORSSELE Collecte. De collecte voor de kan kerbestrijding bracht op de som van f73.16. Na een tienjarige ambtsperiode te Goes heeft ds. R. A. Flinterman gister avond afscheid genomen van de Geref. kerk i.v.m. het door hem aangenomen beroep als ziekenhuispredikant te Den Haag. Ds. Flinterman bediende in deze af- scheidsdienst het Woord van God nav. Matth. 28 vers 18 b en vers 20: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Ik ben met u al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". Na de prediking sprak namens ker keraad en gemeente dr. Stam zijn scheidende collega toe. Hij dankte ds. Flinterman voor het vele, door hem voor de opbouw van het geestelijke leven in Goes verrichte werk. Spreker memoreerde speciaal het voorzitter schap van het Geref. jeugdverband, dat door ds. Flinterman werd bekleed. Op verzoek van dr. Stam zong de ge meente ds. F. de zegenbede uit Psalm 134 toe. Namens de classis Goes van de Ge reformeerde kerken sprak ds. S. Oe- gema nit Lewedorp. Burgemeester mr W. C. ten Kate, die met de drie wet houders en de gemeente-secretaris de dienst bijwoonde, sprak hartelijke woorden van dank. Hij noemde in het bijzonder de grote belangstelling van ds. Flinterman voor het culturele le ven in Goes. Mr. Ten Kate dankte mevrouw Flinterman voor haar werk in het bestuur van de openbare lees zaal en bibliotheek. Ds. C. Metselaar, sprekend namens Hervormde kerkeraad, gemeente en predikanten te Goes memoreerde dat ds. Flinterman steeds grote be langstelling toonde voor de ontwikke ling in de Ned. Hervormde kerk. Ds. Flinterman beantwoordde daar na de sprekers. Het kerkgebouw was tijdens deze dienst, die ook door vertegenwoordi gers van de Vrije Evangelische ge meente te Goes en door predikanten, zowel Hervormde als Gereformeerde uit de omgeving werd bijgewoond, tot de laatste plaats bezet. In aansluiting op het verslag van de Kapelse raadszitting in onze zaterdag krant, geven wij hieronder het vervolg van de vergadering weer: Een verzoek om subsidie van het Chr. Lyceum te Goes en het R.K. Lyceum aldaar werd afgewezen. De heer De Jager CA.R.) vroeg hierbij wel dit jaar lijks opnieuw te willen bekijken. Verder besloot de raad om toe te tre den tot de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland. Ook hier stond aanvankelijk de heer De Koeyer scep tisch tegenover. Hij wees erop hoe alles in dezen bijzonder vaag is. De raad weet letterlijk niets van alle plannen en de heer De Koeyer zei tegen B. en W. dat deze er wel meer van zullen weten waarop deze antwoordden, dat dit even min het geval is. De met de Waterleiding Mij. „Zuid- Beveland" aangegane kasgeldlening werd wederom voor een maand verlengd. In dit verband wees de voorzitter erop hoe ook voor de gemeente Kapelle de don kere wolken ten aanzien van de finan ciering zich samenpakken. In de komen de maanden zal er voor de woningbouw nog rond f 400.000,op tafel moeten komen en dat is er nog niet. Rioolwater door Scheldedijk Met algemene stemmen ging de raad verder akkoord dat in de Scheldedijk bij Hansweert een persleiding voor het ri oolwater wordt aangebracht, waardoor het rioolwater van Schore in de toe komst geloosd kan worden. De kosten hiervan bedragen f4365,Verder wordt een plan uitgewerkt om ook het riool water van Kapelle en Biezelinge door de Scheldedijk te lozen en wel door de dijk van de Willem Annapolder. Het ligt in de bedoeling deze dijk eveneens te verhogen en dan zou dit te gelijk uitgevoerd kunnen worden. Dit zal echter nog wel drie tot vier jaar duren. Mevr. Beenakker voerde een pleidooi voor de kantoorhoudster van de P.T.T. welke nog steeds niet op het postkan toor woont, omdat er een ander, in is gehuisvest. Bij nadere bespreking bleek dat zij, noch de tegenwoordige bewoners van het postkantoor op de lijst van wo ningzoekenden staan. De huurprijzen van de woningwetwo ningen en van de andere gemeentewo ningen werden met 25 verhoogd. De heren J. W. van Stel, D. W. Koel man, F. C. Castel en M. J. v. d. Weyde kregen een nieuwe woning toegewezen aan de Nieuwe Achterweg te Biezelinge. Rondvraag In de rondvraag zei Mevr. Beenakker dat er reeds enkele weken op Biezelinge geen straatverlichting brandt. Dit bleek op het gemeentehuis niet bekend te zijn. Dat was me wat! Twee dagen lang hebben de oesters en mosselen het in mijn maag met elkaar aan de stok gehad. En dat betekende ook: twee dagen geen lust in Babbelaars. Maar de strijd is beslecht en we gaan het nog eens hebben over de gezelligheid op Vlaggetjesdag. 'T IS AL WEER stil in Yerseke. De horden toeristen zijn ver dwenen, Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon zijn teruggevlucht in de geschiedenisfolianten en de oesters en mosselen hebben hun feestjurken al weer in de kast gehangen. Vlaggetjesdag-1957 is voorbij. Toch kom ik er nog even op terug, want ik moet u nog wat vertellen van minister Mansholt, van die vier chauf feurs en nog het een en ander. 'k Had het al in de krant van zaterdag j.l. willen zeten, maar de feestelijkheden in Yerseke sloegen me pen en blocnote uit handen. Pas vandaag heb ik ze, temidden van leeggeslobberde oesterschelpen en vertrapte feesttoeters teruggevon den. Bladerend in mijn blok, be leefde ik „Zeeland Presenteert" op nieuw. Tijdens de lunch voor genodig den ontdekte ik in een hoek van de zaal vier chauffeurs met dure emblemen op hun nog duurdere uniformen. Het waren de chauf feurs van de te gast zijnde com missaris der Koningin in Zeeland, van minister Mansholt en van de Belgische kabinetschef, terwijl num mer vier geregeld de Kamervoor zitter, mr. Kortenhorst, pleegt te rijden. GRIENEN „'t Is hier goed", aldus een van hen, „maar meestal wordt er niet aan ons gedacht. Dan halen ze mijn grote baas met veel tam-tam bin nen en Piet-de-chauffeur kan in do wagen zitten grienen." De anderen knikten instemmend. Ja, een leuko baan hebben we wel, vonden ze, alleen vervelend, dat ze bijna nooit om ons denken. „Dat is in Duitsland anders", wist de Mansholt-chauffeur, „ik ben daar verscheidene keren met m'n baas geweest, maar dat zat wel snor. Kreeg ik een eigen kamer met een bediende toegewezen. En het beste van het beste op tafel". ter Mansholt (laat het n een troost zijn, nagelbijtenden onder mijn Babhelvrienden, zijne excellentie bijt even vrolijk mee die rijzi ge, rustige minister Mansholt liet zijn tong genietend langs zijn lip pen gaan. „Tjonge, wat zijn ze fijn." „Je hebt me aardig in het zon netje gezet" riep oesterstewardess Jannie van Zanten uit Tholen, aan wie ik de vorige week een Babbe laar wijdde, me vrolijk toe, toen ik 's middags „De Oesterbeurs" kwam binnenstappen. Zo probeerde wel een beetje kwasi-boos te doen, maar Jac. Laban, motordrijver van de TH-18 kwam me geruststellen: ,,'t Was voor mekaar hoor!" op weg naar kookles 0 Schipper Daan Paauwe van de YE 60 („De Tijd") stond in zijn stuurhut tey lunderen, toen hem weer de eer te beurt viel de hoge gasten te mogen ontvangen voor het consumeren van de eerste oes ters. In ganzepas kwamen ze het dek op: minister Mansholt, onze Commissaris, gedeputeerde C. Phi- lipse, burgemeester Willemsen, dr. Korringa (de geeste lijke vader van de kerngezonde Zeeuwse oesters), „WEER BETER" „Jan, blaeze jong!" riep Paauwe triomfantelijk, waarop de scheeps toeter weerklonk, als teken dat de eerste oester was opgevist, die even later door het ministeriële keelgat gleed. „Ze zijn weer beter dan ver leden jaar", lachte de commissaris toen hij eveneens het zilte zeeban ket zijn tong liet strelen. En minis- ....maf-ze in Italië.... VANNACHT om drie uur heb ik twee Rome-gangers uitgeleide ge daan. Toen onze redacteur-Buiten land zijn laatste bericht voor de krant van vandaag had afgegeven, kwam met veel geknetter de di recteur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer Oskamp aange- scooterd. Bagage opgeladen, colle ga Han op de duo en daar knalde de Heinkenlscpoter in het holst van de nacht naar het oosten. Op weg naar Rome. Drie weken Italië. Met een bloedend hart heb ik ze nage wuifd. Ze zullen het wel fiksen, want zegt het oude spreekwoord niet, dat alle wegen naar Rome lei den? Adios.' O ja, zaterdagmorgen lag er een briefje in mijn bus. Van mej. Bou- deling, de directrice van de Chr. huishoudschool in Middelburg. „Op 11 september verwachten we u bij de eerste les van de kookcursus voor heren." Oké, u kunt op me rekenen! Samen met een collega journalist die ook gaat koken, heb ik al koksmutsen gepast. Misschien nemen we wel een koe mee, voor de biefstuk Wat onze eerste ervaringen ach ter het fornuis zullen zijn, daarvan hoop ik de lezers de volgende week dan wel het een en ander te ver tellen. Op een scheepswerf in Mainz worden thans vijf schepen gebouwd, die, wan neer zü dit najaar hun eerste vaart op de Nederrijn tussen Duisburg en Rotter dam zullen maken, een soort revolutie in de Duitse binnenscheepvaart zullen inluiden. Het zal het eerste experiment op een Duitse rivier zijn met de „duw- scheepvaart"; de vracht-aken worden niet meer zoals tot dusver achter een sleepboot aan stalen lijnen getrokken, zij worden dicht aan elkaar bevestigd door een boot geduwd. Deze duwboot, die thans in Mainz wordt gebouwd, krijgt machines tot ongeveer 1250 P.K. en vier stuw-lichters met een laadver mogen ieder van 1250 ton. Tot dusver vaart zo'n stuwschip alleen op de Seine. Een tweede is in aanbouw. Is de sleepscheepvaart verouderd? Zul len de sleepboten op de Rijn weldra uit- Overigens bleek wel dat dit niets bij zonders is want de heer Goud zeide dat er hij de Sclioorse brug een prachtige lamp staat maar die brandt ook nooit. De heer De Koeyer bracht ook de ver lichting ter sprake en wel in de Oude Bosstraat waar het erg donker is. De heer De Waard wees erop hoe het zeer goed is dat de weegbrug bij de overweg naar Biezelinge is verlengd maar nu hebben de paardeknechts steeds veel last van het trottoir waardoor zij niet kunnen draaien. De heer Tramper vroeg naar de vei ligheid bij de zeedijk te Schore en hij kreeg hierop ten antwoord dat deze reeds zeer goed is gezeten. sterven? De voornaamste drijfveer voor het in Mainz voorbereide experiment schijnt de omstandigheid, dat bij de stuwsleepvaart slechts de halve beman ning nodig is, sleepscheepvaart heeft na tuurlijk voordelen, maar zij heeft ook nadelen, die vandaag de dag sterker blijken. Een voordeel is, dat de door een sleepboot getrokken schepen ook daar gemakkelijk kunnen worden gena vigeerd, waar de waterweg smal en bochtig is. Een nadeel is, dat op iedere getrokken aak een bemanning nodig is en dus 'onderkomen voor haar en dat op iedere aak stuur- en ankerinstallaties aanwezig moeten zijn. Voor de geduwde stuwlichters is bemanning noch onder komen nodig en ook roer- en ankerin stallaties vallen weg. Een dergelijke stuwlichter, een grote bak dus zonder eigen motorkracht kost ongeveer een kwart minder dan een even grote sleep- aak. Ook de motorkracht van een stuw- boot voor dezelfde last schijnt 20 pro cent minder te kunnen zijn dan van een sleepboot. KLOETINGE N.C.V.B. Voor talrijke aanwezigen sprak Ds. Koolstra uit Kruiningen over het :onderwerp „Omgang met God". De volgende bijeenkomst woensdag 2 oktober hoopt Dr. Kraan, chirurg te Vlissingen, te spreken over: „De in vloed van het Godsdienstig en Gees telijk leven op ziekte en gezondheid". 0 In Griekenland hebben hevige stormen en een zware regenval grote schade veroorzaakt, voornamelijk aan wijngaarden. Door blikseminslag en verdrinking kwamen 13 mensen om 't leven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2