Spook WERKLOOSHEID kijkt om de hoek Ontevredenheid onder de lagere ambtenaren Schakel Nederlandse immigranten in bij handel op Canada Gevolg en van Voorgestelde wijziging van AR-program is noodzakelijk Verkiezingsstrijd verloopt rustig in West-Duitsland Waarom geen me aan Youth for Christ te Goes PROl ESTANTS-CHRlST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wapenlevering aan Jordanië begint vandaag Reeds honderden zoeken werk Min. Suurhoff niet akkoord met C.A.O. in bouwbedrijven Prof. Diepenhorst tot Zeeuwse AR: Voorz. A. Schout: ^Versneld tempo*' De Munck en Lenstra weer in Ned. elftal Twee miljoen stemgerechtigden meer dan bij verkiezingen 1953 „GEEN OPSLAG - GEEN AANSLAG!" Achterstand in salaris van 40% Raadslid stelt vragen aan b. en w. Kan Nederlandse staat garanties geven voor aflossing leningen? M Iwaó DOOR DE WERELD Half miljoen kg strovlas verbrand te Koewacht In Kamperland 13 koeien vergiftigd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe« TeL (01100) 2438: bü geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per wooTd. Zeeuwsch Dagblad WARSCHAU HERDACHT BLOEDIGE OPSTAND (Zie pag. 5) 13c Jaargang No. 3801 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 9 sept, 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.06, onder 1907 u. Maan op 19.11 u., onder 7.29 u. Hoogwater op dinsdag 10 sept.: Vlissingen: 2.36 u. 2.30 m., 14.53 u. 2.28 m. Terneuzen: 3.03 u. 2.44 m., 15.11 u. 2.37 m. Wemeldinge 4.21 u. 1.82 m., 16.35 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.12 u. 1.56 m., 16.18 u. 1.38 m. De Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington bekendgemaakt, dat acht grote transportvliegtuigen van het ty pe „Globemaster" vandaag wapens naar Jordanië zullen brengen. Vijf van deze toestellen zullen op een vliegveld bij 'Tripolis in Libië wor den geladen; de overige drie vertrek ken van Athene. De route van de vliegtuigen is niet bekend. Om niet over Syrisch of Is- ralisch grondgebied behoeven te vlie gen, zullen zij waarschijnlijk via Tur kije en Irak of misschien over Saoedi- Arabisch gebied naar Jordanië vlie gen. Tot de wapens die zullen worden ge leverd, behoren vuurmonden van 106 millimeter zonder terugslag, aldus is door ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. 9 In een interview met een corres pondent van de „New York Times" heeft de eerste minister van India medegedeeld, dat India gaarne een Amerikaanse lening van 500 600 miljoen dollar zou ontvangen ter over winning van de huidige valutamoei- Hjkheden. DE WEERSLAG van de recente bestedingsbeperking is reeds danig voelbaar op de Nederlandse arbeidsmarkt. Tengevolge van het in krimpen van orders, zijn de afgelopen weken reeds honderden ar beidskrachten op straat gezet. Meldden wij de afgelopen week tientallen gevallen van werkloos heid in West-Brabant en ook uit het oosten van ons land, thans be reiken ons al even pessimistische berichten uit Nijmegen. Het district Nijmegen gaf over de afgelopen week een cijfer van werk zoekenden van 800. Uit kringen van de bouwvakken vernemen wij dat in de afgelopen week zich ongeveer honderd bouwvakarbeiders waaronder stuca- doors zich om werk meldden. Twee weken geleden was er geen bouwvak ker aan te werven. Men vreest nog meer werkloosheid, wanneer de in uit voering zijnde bouwwerken in de stad voltooid zijn. Het gewestelijke bureau te Cuyck, waar nog pas de opbouwfeesten en de industrialisatie is gevierd, is evenmin optimistisch. In de maand augustus stonden er 190 mannen ingeschreven als werkzoekenden. Sinds vorig jaar steeg in het district Cuyck het werk- lozencijfer met 98. Men vreest hier nog grotere werkloosheid in de bouwvak ken. In een aan de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf toegezonden nota heeft minister Suur hoff meegedeeld, dat het huidig con cept voor de collectieve arbeidsover eenkomst in het bouwbedrijf, dat een sanering van de loonregeling beoogt en daardoor verdwijning van de zwar te lonen wil bereiken, onaanvaardbaar is. Het hoofdbezwaar richt zich tegen het feit, dat voor alle groepen de lo nen met een vrijwel gelijk percentage zijn opgetrokken. De minister wijst op de wenselijkheid van werkclassificatie als basis voor de differentiatie in de beloning. Hij meent ook, dat door de gekozen vorm van prestatiebeloning het werken met gemeten tarieven wordt afgeremd. Ook heeft de minis ter bezwaar tegen de strafbepalingen in het ontwerp. We staan voor versnelde werkzaamheden. Dit zei de heer A. Schout (Vlissingen) zaterdag, toen hij in zijn kwaliteit van voorzitter van het Provinciaal Comité der A.R. Partij, de jaarvergadering in Middelburg opende. De versnelde werkzaamheden, waarbij zelfs nog het nieuwe ver kiezingsreglement in versneld tempo zal moeten worden toegepast, houden verband met het feit, dat reeds 19 oktober met het versterkte P.C. vergaderd zal moeten worden en dat vóór die tijd de kiesver enigingen vergaderd zulle nmoeten hebben, om over de kandidaat stelling te spreken, omdat op 11 februari de officiële kandidaatstel ling zal plaats hebben. De stemming is op 26 maart. van de oplossingen vrijheid De voorzitter wees erop, dat veel geld nodig zal zijn voor de verkie zingsactie. Gerekend is op gemiddeld 75 cent per lid extra-bijdrage. Gelukkig stond de kas er niet al te slecht voor. De heer I. Tange kon als penningmeester rapporteren, dat het saldo in het vorige jaar gestegen is van f680,43 tot f 1222,46. De secretaris memoreerde in zijn jaarverslag de teleurstellende verkie zingen voor de 2e kamer. Alleen Tho- len gaf een gunstig beeld en noteerde enige vooruitgang. Ook het ledental liep terug (tengevolge van de contri butieverhoging) van 4039 tot 3991. De heer Schout werd herbenoemd als lid van het Centraal Comité. De heer I. Catsman zal zitting behouden in het bestuur der Kuyperstichting. De in dit voorjaar opgetreden se cretaris van het Centraal Comité, mr. W. R. van der Sluis (Den Haag) woonde een groot deel der vergade ring bij. Hij kon constateren, dat Zee land in goede opkomst de andere pro vinciën overtreft. Na zijn inleiding werd een bespreking gehouden over de algemene actie tot verhoging van het ledental en het aantal abonne menten op Nederlandse Gedachten, het orgaan der partij. Herziening Prof. mr. I. A. Diepenhorst sprak in de zeer druk bezochte vergadering over het onderwerp Modernisering en Reformatie. Tot ieders verrassing bleek achter deze titel schuil te gaan een gedegen referaat over de herzie ning van het program der partij, dat in 1879 werd vastgesteld en in 1916 en 1934 op bepaalde punten herzien, doch dat nu met een voorstel voor al gehele herziening voorligt. Prof. Diepenhorst toonde aan, dat de A.R.-partij met de opstelling van een beginselprogram andere partijen Is voorgegaan. Voor de politiek zijn zekere vaste richtlijnen, bepaalde normen t.a.v. de grote politieke kwes ties. Een beginselprogram zou daarom 5 of 6 artikelen kunnen omvatten. Dat zou voorkomen, dat het gewijzigd moet ■worden. Toch zou dit niet juist zijn. We kunnen niet volstaan met de Tien Geboden, maar moeten in een pro gram aangeven, wat het Evangelie vraagt voor het dagelijkse politieke leven. Kuyper heeft indertijd terecht ook vermeden, bepaalde theologische uitgangspunten in het program te brengen, als de algemene gratie of de souvereiniteit in eigen kring, doch formuleerde algemeene positief Chris telijke beginselen. Ook waren de uit spraken zo geformuleerd, dat voor de vorm bleef. De noodzakelijkheid van wijziging nu besprekend, zette ds spreker uit een, dat in het oude program niets kon staan over de federatie van Euro pa, over het ontwaken van de ge kleurde bevolking, over de totaal-ver anderde verhouding tussen staat en maatschappij, over de p.b.o. e.d., over film, radio, televisie, over werkloos heid en maatschappelijk werk. Prof. Diepenhorst zette uiteen, dat met name de eerste zeven artikelen van het oude program in tegenstelling met wat wel beweerd wordt, in alle opzichten thetisch zijn. Spr. zou er veel voor gevoelen, deze artikelen te handhaven. Wat men daarin voor an tithetisch aanziet, is de tegenstelling tussen Revolutie en Evangelie, die men toch niet mag wegcijferen. De A.R. Party, besloot spr. is geen verloren zaak, indien er maar roe pingsbesef is, niet een zoeken van het aardse voordeel, maar een volledige inzet ten behoeve van volk en staat, zo besloot hij. Woensdag tegen Luxemburg Het Nederlands elftal, dat woensdag a.s. in stadion Feijenoord te Rotterdam voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap tegen Luxemburg speelt, is als volgt samen gesteld: Doel De Munck (D.O.S.), achter: Wiersma (P.S.V.) en KUYS (N.A.C.), midden: Notermans (Fortuna '54), Van der hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (V.V.V.), voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (V.V.V.), Lenstra (S.P.C.L. Enschede), Rijvers (Fijen- oord) en Van Melis (Rapid J.C.). Reserves: Pieter Graafland (Ajax), Kruiver (P.S.V.) en Van Wissen (M. V.V.). In vergelijking met de jongste wed strijd tegen Oostenrijk, is de ploeg op drie plaatsen gewijzigd. Doelverdedi- ger Pieters Graafland en Van Wissen werden vervangen door resp. De Munck en Rijvers. In plaats van de geblesseerde Carlier werd nu Van Melis door Lenstra verdrongen als middenvoor als linksbuiten opge steld. Voor de 36-jarige Abe Lenstra wordt het de 38ste interlandwedstrijd. Kees Rijvers keert na bijna zeven jaar in het Nederlands elftal terug. 9 Het ligt in het voornemen van de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, half oktober voor enige we ken naar Brazilië te gaan in zijn kwa liteit van voorzitter van de raad voor de emigratie. De verkiezingsstrijd in West- Duitsland verloopt tot nu toe vrij rustig, zelfs tam. De uitzendingen van de politieke partijen voor ra dio en televisie zijn nogal eento nig. Adenauer maakt per speciale trein een verkiezingstournee; zijn tegenstander Ollenhauer reist per speciaal gehuurd vliegtuig. De sociaal-democraten, die over minder „troeven" beschikken, hebben hun toevlucht genomen tot platen, waarop Eisenhower en Nehroe staan die Ollenhauer de hand drukken. De verkiezingsleuzen van beide grote par tijen zijn eenvoudig. De sociaal-demo craten gebruiken de volgende: „Om laag met de prijzen", „Geen dienst plicht", „Huizen i.p.v. kazernes". De C.D.U. heeft het over „Welvaart voor allen", „Denk aan Hongarije", „Alleen de feiten tellen". De liberalen die erop rekenen de toestand te kunnen be heersen ingeval geen van beide grote partijen de absolute meerderheid weet te behalen, zeggen: „Van ons hangt alles af". Aansluiting De politieke partijen in Saarland dringen de laatste dagen in hun ver kiezingspropaganda aan op bespoedi ging van de economische aansluiting van Saarland bij de Westduitse bonds republiek. Bij het Frans-Duitse ak koord terzake is de datum voor die aansluiting vastgesteld op 1 januari 1960. Bij de aanstaande verkiezing in de Duitse bondsrepubliek zijn er ruim twee miljoen stemgerechtigden meer dan bij de vorige verkiezingen in 1953. Toen waren het er 33.121.000, thans 35.220.000. Deze toeneming is deels 'n gevolg van de aansluiting van het Saarland bij de bondsrepubliek. In het Saarland wonen 687.000 kiezers. De toeneming is het grootst in Noord- Rijnland-Westfalen, namelijk 800.000. In Beieren en Sleeswijk-Holstein, en waarschijnlijk ook in Neder-Saksen, zijn daarentegen minder stemgerech tigden. Dit is een gevolg van verhui zing van vluchtelingen uit deze dèel- staten naar andere. Onder de lagere ambtenaren heerst een ontevredenheid, die zaterdag tot uiting gekomen is in kadervergaderingen van de socialistische organisatie, de AJB.V.A., die gehouden werden in Amsterdam, Assen en 's Hertogenbosch. In deze vergaderingen werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd werd, „dat er alle aanleiding is, om aan de positie van de lagere en middelbare ambtenaren zeer bijzondere aandacht te blijven schenken en verlangt der halve: dat de o.a. door de bond (in dit o.a. wordt gedoeld op de Christelijke en R.K. organisaties) gedane voorstellen ter verbetering van de positie der lagere en midlelbare ambtenaren in ernstige overweging worden genomen, opdat de verstoorde verhouding tussen de verschillende groepen van over heidspersoneel in gunstige zin kan worden gewijzigd". De Bond van administratief perso neel bij 's Rijks belastingen heeft in het gebouw voor K. en W. een demon stratief congres gehouden, waarin 10 sprekers onder afwijzing nochtans van de slagzin „Geen opslag, geen aan- .„Vader Hofstra". slag" de moeilijke positie van de la gere ambtenaren in het licht stelde. De belastingdienst, aldus één der Naar aanleiding van recente publikaties in het „Zeeuwsch Dagblad" heeft het gemeenteraadslid, de heer R. Zuidema aan burgemeester en wethouders van Goes de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door burgemeester en wethouders aan het comité „Youth for Christ" toestemming is geweigerd om bij zijn deze week op de Grote Markt gehouden samenkomsten van geluidsversterkers gebruik te maken? 2. Wanneer deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn burgemeester en wethouders dan bereid mee te delen, waarom, terwijl wel aan kermisex ploitanten vergunning werd verleend om gedurende de kermis 's avonds tot middernacht luidsprekers in te schakelen een dergelijke vergunning voor de Youth for Christ-samenkomsten werd geweigerd? De ontwikkeling van onze handel met het buitenland geeft reden tot grote bezorgdheid. Over de gehele li nie loopt deze relatief terug, terwijl wij juist met het oog op de positie van onze betalingsbalans er voor moeten zorgen dat deze export In steeds ster ker mate stijgt. Dit verklaarde drs. J. C. Bloemen- daal, secretaris van de Nederlands- Canadese Kamer van Koophandel in Rotterdam tijdens een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs. Ook gedurende de eerste helft van dit jaar, aldus de heer Bloemendaal, heeft Nederland in Canada terrein verloren. Wel steeg onze export eni germate, maar deze stijging betekende ten opzichte van de totale importen in Canada relatief een achteruitgang Ten opzichte van andere importerende landen zou Nederland, volgens de heer Bloemendaal, een gunstige positie kunnen innemen, omdat daar zovele Nederlandse immigranten leven en werken, die niet aalleen een belang rijk Nederlands element vormen, maar ditzelfde element op de Canadese markt kunnen brengen, mits van Ne derlandse zijde meer dan totverre ge bruik zou worden gemaakt van de ak- tiviteiten van de zgn. commerciële immigrant. Bij velen van hen leeft, aldus de heer Bloemendaal, nog de echte pio niersgeest. Voor tal van Nederlandse produkten hebben zij in de loop dei- tijd in Canada de markt geopend, als sigaren, chocolade en gordijnrails, alle drie produkten, die door Nederlanders zijn geïntroduceerd en nu een goede afzet vinden. Volgens drs. Bloemendaal krijgt vrijwel iedere commerciële immigrant bij de uitbreiding van zijn zaak liqui diteitsmoeilijkheden. Een belangrijke stimulans zou, volgens hem, kunnen uitgaan van een regeling, die in som mige provincies ook voor agrarische immigranten geldt, en waarbij de Nederlandse staat zich garant stelt voor aan een agrarische immigrant in Canada verstrekte leningen. Hoewel drs. Bloemendaal zei zich ervan bewust te zijn dat de zekerheid die een commerciële immigrant kan bieden geringer is dan van een land bouwer, meeent hij dat een dergelijke regeling, mede in verband met de achteruitgang van onze export naar Canada, in ernstige overweging geno men dient te worden. Drs. Bloemen daal acht het noodzakelijk, dat aan de daarvoor in aanmerking komende im migrant op de een of andere manier financiële steun wordt geboden. Geheime besprekingen van Speidel te Londen? De „Daily Express" meldt, dat de Duitse generaal Speidel, opperbevel hebber der N.A.V.O.-troepen in N.- Europa, 23 sept. a.s. te Londen „uiterst geheime besprekingen" zal gaan voe ren, die twee weken zullen duren en betrekking zullen hebben op de voor genomen vermindering der Britse troe pen in West-Duitsland. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is brand ontstaan in de kapitale boerderij van de heer W. P. Ubbens te Wester-Emden (Gr.). De twee grote schuren, het achterhuis en enige land bouwwerktuigen gingen in vlammen op. De oogst van ongeveer twintig hectaren ging eveneens verloren. 9 De lijken van twee Nederlandse duitse douanebeambte, die sinds 28 studenten uit Hilversum en een West- augustus in het gebied van de Gross- venediger werden vermist, zijn zater dag gevonden, aldus een mededeling van de politie, te Innsbruck. 9 Verwacht wordt, dat dezer da gen de koninklijke goedkeuring wordt verleend tot het prolongeren van het rectoraat van professor ir. W. de Jong, die ook het afgelopen studiejaar rec- tor-magnificus van de landbouwhoge school was. sprekers, dreigt onredderd te worden. Het motto „Vader Hofstra mag zijn zonen wel eens beter gaan be lonen", was ledraad voor deze druk bezochte bijeenkomst, die zich, in variant op de naam van het perso neelsorgaan „Wij zonder financiën" noemde. De uurlonen van meerderjarige in dustrie-arbeiders zijn thans 3,5 maal zo hoog, als die van voor de oorlog. Het levenspeil van middenstanders, handelaren en fabrikanten wordt 4 tot 5 maal hoger geschat, dan in 1939. De kosten van levensonderhoud zijn ruim het drievoudige van voor de oorlog. De lagere en middelbare ambtenaren van de belastingdienst echter verdie nen gemiddeld nog niet 2,5 maal zo veel als in 1939. Toen lag het salaris peil iets hoger dan dat der onderwij zers. Nu ligt het er aanzienlijk onder. 40 procent Alleen al, om de salarissen aan te passen aan de hogere kosten van le vensonderhoud, is een verhoging van gemiddeld 30 procent nodig, zo werd berekend. In vergelijking tot de lonen in het vrije bedrijf bedraagt de achter stand 40 procent. De regering wordt op spoedige ver betering aangedrongen. Men vroeg het benoemen van een commissie, waar van vertegenwoordigers van de orga nisaties deel uitmaken. Deze commis sie zou dan op korte termijn een on derzoek instellen en voorstellen aan de regering moeten doen. Zondagavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in de vlasopslag plaats van de firma P. N. A. de Waele te Koewacht, Waarbij ongeveer een half miljoen kg strovlas een prooi der vlammen is geworden. De schade, dia wel een kwart miljoen kan bedragen, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Deze brand was de grootste welke de vlasstreek sinds tientallen jaren heeft getroffen. Het is opmerkelijk, dat deze brand de derde van dit jaar evenals de vorige twee bran den ook op een zondagavond uitbrak. De veearts heeft in de afgelopen da gen dertien melkkoeien van de vee houder A. B. de Groote uit Kamper land moeten afmaken. De dieren wa ren op een met vergift bespoten aard appelveld terechtgekomen en hadden van het gewas gegeten. Direct daarna werden ze ernstig ziek. In de afgelo pen week stieren er enige, zaterdag j.l. moest de veearts de laatste koeien doden. Het vlees bleek niet voor con sumptie geschikt. De schade beloopt meer dan tienduizend gulden, en wordt gedeeltelijk door de verzeke ring gedekt. Dodelijk ongeval Zaterdagmiddag is op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Putte de 76-jarige dove fietser P. Do- minicus uit Ossendrecht door een Bel gische auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Blanken mishandelden neger De politie van Birmingham, in de staat Alabama, heeft vrijdag drie blan ken, oud-leden van het geheime ge nootschap der „Ku Klux Klan", ge arresteerd, die hebben bekend enkele dagen geleden een 33-jarige neger gruwelijk te hebben mishandeld. De drie arrestanten hadden zich op een eenzame weg op de neger ge worpen, waarna zij hem in een garage mishandelden. Zij hadden hierbij ver klaard dat hun handelwijze verband hield met de strijd tegen het toelaten van negerleerlingen op tot nu toe uit sluitend door blanke kinderen be zochte scholen. Opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog wat regen en hier en daar mist. Later opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1