„Documentatie Deltaplan" van grote betekenis Besprekingen over de ontwapening verdaagd Alfred van Sprangen Link van Bruggen gaan weer op stap Binnen vier weken rapport Jordaanse klacht over PROJ ESJANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND S. G.S. OP DE BRES VOOR ZEELANDS BELANGEN Voor eigen verantwoordelijkheid Visserij mag niet de dupe worden Dam Zierikzee^ Colijnsplaat en overbrugging Westerschelde noodzaak Syrische officieren ontslagen Nagy thans in Boedapest So wiet-hulp aan Syrië Weer incident in Tunesie NATOMAVEN IN DENEMARKEN i Veiligheidsraad: Bouw reactor begonnen Oostduitse schrijver uitgeweken Huurverhoging wordt bekeken Geen nieuwe datum vastgesteld NEUROTONIC zenuwhal merend NIET VERDOVEND.... Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Djjkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad r Zeeuwsch Weekend is er weer 13e Jaargang No. 3800 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 7 scpt. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.03 u., onder 19.12 u. Maan op 18.30 u., onder 5.21 u. Hoogwater zondag 8 sept.: Vlissingen: 1.38 u. 2.02 m., 13.45 u. 2.04 m. Terneuzen: 2.03 u. 2.16 m., 14.14 u. 2.18 m. Wemeldinge: 3.13 u. 1.69 m., 15.29 u. 1.56 m. Zierikzee: 3.02 u. 1.46 m., 15.13 u. 1.32 m. Te juister tijd en precies gepland ter gelegenheid van het bezoek van de Deltacommissie van de Tweede Kamer en vlak voor het par lementair industriebezoek is een prachtig verzorgde, in een klemmap en dus voor Uitleiding vatbare „Documentatie Deltazaken" versche nen, waarin het provinciael bestuur „het Zeeuwse standpunt inzake de onderscheidene aspecten van het ontwerp-Deltawet" heeft vast gelegd. Overzichtelijk bijeengebracht, typografisch welverzorgd, met een bescheiden maar passende illustretie en van uitnemende bijlagen waarbij o.m. duidelijke kaarten en een uitstekend demografisch- «ociografisch overzicht voorzien, vormt deze „documentatie" een waardevolle en reële bijdrage tot de discussie over de Deltaplannen en over het ontwerp-wet, dat binnenkort in het parlement aan de orde zal komen. In het inleidend woord leggen G.S. een verband tussen het temmen van de woeste zee, de Zeeuwen en de Hollanders. Maar ze wijzen er tege lijk op, dat dit temmen geen zaak alleen is van Hollanders of Zeeuwen alleen, maar een Nederlandse, een na tionale aangelegenheid. BELANGHEBBENDE BIJ UITSTEK Het provinciaal bestuur schrijft in het algemeen gedeelte, dat het zich belanghebbende bij uitstek acht en zich dus sinds het indienen van het ontwerp-Deltawet ernstig beraden heeft op de vele vraagstukken, welke met deze materie verband houden. Zij hebben nu een aantal verlangens en meningen samengevat, in een ge schrift, dat als een „werkzame factor" bij de voorbereiding van de verdere plannen kan dienen. Het gaat hier om Zeelands toe komst. Immers de Deltaplannen zul len het „gezicht" van de provincie veranderen. En met deze veranderin- {;en in de geografische structuur zul- en wisselingen in het levenspatroon van Zeelands bevolking niet uitblij ven. In de negentiende eeuw is Zee land geheel ter zijde van het grote verkeer komen te liggen. De om standigheden zijn sedertdien aan merkelijk verbeterd, terwijl boven dien een grote neiging bestaat, ha ven-activiteiten zoveel mogelijk naar de kust te verplaatsen. Het ziet er naar uit, dat de ondernemers-activi teiten zich weldra op het Wester- scheldebekken (in het bijzonder op Vlissingen, Terneuzen en omgeving) zullen richten. In dit gebied liggen voor Nederland gunstige mogelijk heden tot economische decentrali satie, reeds vóór de uitvoering van het Deltaplan. Toch is er verband. Maar het zal zaak zijn, dat van Rijkswege aan de realisatie daarvan op allerlei wijzen wordt meegewerkt. Gedacht wordt bijv. aan verbetering van bestaande havens met industrie terreinen, welke werken het voor deligst tegelijk met de dijkverbete- ring kunnen worden uitgevoerd, even als het combineren van boulevard-aan leg met de verbetering van de hoog waterkering en het beschermen van de bestaande duinlandschap en de stranden. Zo zijn de ontwikkelingskansen van Zeeland ten nauwste verweven met het DeP-i-olan. "deling (adv HAZETFABRI6KEN TE ZEVENBERGEN Het Syrische ministerie van binnen landse zaken heeft luit. kol. Haydar Farra, hoofd van de politie en de vei ligheidsdienst in het district Aleppo, ontslagen. Vorige week zijn al negen hoge officieren van de veiligheidspo litie naar huis gezonden. De regering heeft besloten de veiligheidsdienst grondig te zuiveren. DE BILT MELDT: Meer wind Tijdelijk enige regen of motregen. Later plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Om het bestuur Als zjj nu het ontwerp-Deltawet gaan bespreken, beginnen G.S. met bezwaar te maken tegen art, 4 van het ontwerp, wanneer dit beoogt, zonder medewerking van G.S. wijzi ging mogelijk te maken in beheer en onderhoud van een zeewering door 'n waterschap. Zij wijzen erop, dat dit in strijd is met de Grondwet. Het verweer, dat de minister van water staat in zijn membrie van antwoord op dit punt voerde, is h.i. niet steek houdend en zijn beroep op vroegere wettelijke bepalingen allerminst over tuigend. Een tweede ernstig bezwaar is, dat het verschil tussen de financierings regeling van de werken tot afsluiting der zeearmen en daarmee in open verbinding staande wateren ener- en van de werken tot versterking van hoogwaterkeringen anderzijds zal lei den tot een voor de beheerders van de hoogwaterkeringen minder gunstig Volgens de Hongaarse schrijver George Paloczij-Horvath, die deel neemt E&n het P.E.N.-congres te Tokio is oud-premier Imre Nagy van Hon garije naar Boedapest overgebracht, waar de politie bezig zou zijn hem bekentenissen en mededelingen af te persen over het ontstaan van de op stand. De gezondheidstoestand van Nagy zou zeer slecht zijn. Hij had verscheidene hartaanvallen gehad. Het „politieke testament" van Nagy was uit Hongarije gesmokkeld en zou wel dra in verschillende talen worden ge publiceerd. resultaat dan voor de beheerders van de waterkeringen, welke achter af- sluitdammen zullen komen te liggen. Een dergelijk verschil is niet te rechtvaardigen. Bij alle uitvoeringen staat het nationaal belang op de voor grond. Het provinciaal bestuur acht het niet uitgesloten, dat de voorgestelde financiële regeling zal leiden tot een groot verschil in belasting van de waterschappen. De beheerders van hoogwaterkeringen zullen in de kos ten van versterking moeten bijdragen. Op de beheerders van werken achter de afsluitdammen zal slechts verhaal wegens bespaarde onderhoudskosten worden toegepast. Ged. Staten maken ook ernstig be zwaar tegen het buiten werking stel len voor de uitvoering der Deltaplan nen van een viertal artikelen van de Waterstaatswet, waardoor de plannen buiten verantwoordelijkheid en zelf werkzaamheid van de beherende in stellingen en zonder dat het provin ciaal bestuur van het begin af in de totstandkoming is gekend, tot stand gebracht zullen kunnen worden. De Syrische minister van defensie die vorige maand te Moskou toezeg ging van Russische hulp aan Syrië ver kreeg, heeft verklaard te hopen, dat de ze hulp een waarde van vijfhonderd miljoen dollar zal hebben (Vervolg op pag. 7)te verschaffen. In Tunesische kringen is verklaard, dat Franse militairen vrijdag uit Al gerije Tunesië zijn binnengedrongen en een operatie begonnen in het ge bied van Ain Draham. Drie Tunesiërs waren hierbij gedood. De Franse ambassade te Tunis zei, dat zij een onderzoek instelt naar het gemelde incident, dat het tweede zou zijn sedert de Franse militairen in Algerije een week geleden bevel kre gen Algerijnse opstandelingen tot in Tunesië te achtervolgen indien dit noodzakelijk is. In Tunesische kringen'zei men, dat de Franse troepen een operatie begon nen bij een centrum voor Algerijnse vluchtelingen in Tunesië, dat één km van de grens ligt. De Fransen had den de Tunesiërs ervan beschuldigd Algerijnse opstandelingen onderkomen Niet alleen het nieuws van elke dag willen de abonnees van het Zeeuwsch Dagblad 's morgens in de brievenbus krijgen, zij willen ook de achtergronden van het gebeuren in deze wereld weten. Wij hebben in het verleden steeds getracht, met behulp van reportages van onze verslaggevers, die vele landen van de wereld doorkruisen, deze achtergronden te onthullen. In de komende weken en maanden zult u in het „Zeeuwsch Dagblad" actuele reportages met foto's kunnen aantreffen van onze speciale verslaggevers Alfred van Sprang en Link van Bruggen. Het ligt in de bedoeling, dat ALFRED VAN SPRANG Griekenland en de Soedan zal doorkruisen. Vervolgens gaat hij naar de Belgische Congo en zal daarna zijn Indrukken weergeven van bezoeken aan Nlgerie, Liberia, de Voorkust van Ghana. Stuk voor stuk landen, die steeds meer in het nieuws komen. LINK VAN BRUGGEN gaat over enkele dagen naar Polen. Daarna vliegt hij naar Moskou, van waaruit hij ons beschrijvingen zal geven van het leven In de hoofdstad van de Sowjet-Unie en waarschijnlijk ook van het leven op het Russische platteland. Teruggekomen van zijn reis door Rusland, gaat Link van Bruggen naar Amerika. Dat zijn ervaringen in dit land stof zullen leveren voor tal van Interessante artikelen, is vanzelfsprekend. ut*» -ft* wfru ufo oftAJ Oostduitse ambtenaar naar het westen Erich Mielke, plaatsvervangend hoofd van de juridische afdeling van de pre sidentiële kanselarij in Oost-Berlijn, heeft politiek asiel in West-Berlijn ge vraagd. f f De Franse veiligheidsstrijdkrach ten hebben 106 Algerijnse opstande lingen gedood en acht gevangen geno men in een gevecht. President Soekarno is teruggekeerd te Djakarta na een reis van tien da gen door de Molukken. Hij heeft op reis te Solo toespraken gehouden. De Veiligheidsraad heeft besloten de stafchef van de politiemacht van de V.N. te verzoeken binnen twee weken verslag uit te brengen over de kwes tie tussen Jordanië en Israël. Bij de partijen is er op aangedrongen zich te onthouden van elke activiteit, waar door de toestand slechter kan worden. De vertegenwoordiger van Jordanië bij de V.N., Joesef Haikal, heeft vrij dag de Veiligheidsraad verzocht de Is raëlische regering te verbieden het ge bied van Dsjebel el Moekkaber in het niemandsland bij Jeruzalem voor de landbouw te gebruiken. De Jordaniër zei, dat zijn regering de noodzakelijke maatregelen zal nemen voor het hand haven van de neutraliteit van het nie mandsland. Volgens Haikal is bij het bestand be paald, dat Israëliërs of anderen in het neutrale gebied het land niet mogen bebouwen en is de aanweizgheid van Israëlische boeren en tractors in het niemandsland een ernstige aanslag op de veiligheid van de Arabieren in die streek. De Israëlische vertegenwoordiger, Mordechai Kidron, zei, dat de kern van de kwestie de Arabische weige ring is vrede te sluiten of in vrede samen te leven met Israël. Deze Ara bische politiek wordt door Jordanië geestdriftig onderschreven, aldus Ki dron. Rondom Israël bewapenen Arabische landen zich op koortsachtige wijze, terwijl zij geen geheim maken van hun voornemen de pasverworven wa pens tegen Israël te gebruiken, aldus de Israëlische vertegenwoordiger. Hij zei, dat de Israëliërs in hun zone van het neutrale gebied voorbereiden de werkzaamheden verrichten voor 't planten van bomen. Deze vverkzaam- litaire aard, aldus Kidron. Jordanië heeft wel het bestand ge schonden door een schildwacht in het neutrale gebied te zetten, er verster kingen aan te leggen en er militaire voertuigen te laten rijden, aldus Ki dron. Nu de vergunningen, nodig om met de bouw van het reactorcomplex van het reactorcentrum Nederland te be ginnen, ontvangen zijn, is op 26 augus tus opdracht gegeven met de uitvoe ring te beginnen, dientengevolge zijn op 28 augustus de graafmachines in actie getreden. De aannemer is de Ba taafse Aannemingsmaatschappij te Den Haag, terwijl de directie op het werk gevoerd wordt door het inge nieurs en architectenbureau J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen. Ruim een half jaar geleden is reeds aan De Vries Robbe te Gorinchem het maken van de stalen reactorhal opge dragen. heden zijn niet van agressieve of mi- niet vastgesteld. Het zuidwesten van het Japanse eiland Koesjioe is vrijdagochtend ge troffen door een wervelstorm. Prins Bernhard zal donderdag 12 september te Jutfaas de werken van de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland officieel in ge bruik stellen. De spoorwegongevallenraad heeft gisteren in beginsel besloten tot het instellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. Een datum voor dit onderzoek is nog i>e sciiepcii vmB ue L>ccn„e viuot zullen de haven van Kopenhagen binnenkort niet meer als aanleg plaats gebruiken. Zij zullen een plaats vinden in de nieuwgebouw de N.A.T.O.-havens in Korsoer en Frederikshaven. Op de foto is de haven te Korsoer afgebeeld. Erich Mielke, plaatsvervangend hoofd van de juridische afdeling van de presidentiële kanselarij in Oost- Berlijn, heeft politiek asiel in West- Berlijn gevraagd. De schrijver Gerhard Zwerenz uit Leipzig is naar West-Berlijn uitgewe ken. Hij was de laatste weken her haaldelijk het mikpunt van de com munistische pers wegens betrekkingen die hij had onderhouden met de hoog leraar in de filosofie aan de Oostber- lijnse Humboldt-universiteit, Wolfgang Harich, die in maart tot tien jaar dwangarbeid is veroordeeld op be schuldiging van „tegenrevolutionaire kuiperij". Gerhard Zwerenz, die kortgeleden als lid van de communistische partij is geroyeerd, zou binnenkort hebben moeten getuigen in een proces, daarom, had hij besloten in het westen asiel te vragen. VERVAGENDE GRENZEN De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft te Nordhorn als zijn mening te kennen gegeven, dat de grenzen in Europa binnen enkele jaren alleen nog sym bolische betekenis zullen hebben. Dit zei hij, nadat men hem opmerkzaam had gemaakt op het feit, dat de Ne derlandse regering aan de grens met de bouw van nieuwe douanegebouwen is begonnen en dat de Duitsers soort gelijke plannen hebben. Brentano be twijfelde het nut hiervan sterk, met het oog op de komende gemeenschap pelijke markt. In een bespreking met de vaste com missie voor volkshuisvesting en bouw nijverheid uit de Tweede Kamer met de minister van volkshuisvesting is gebleken, dat de minister voornemens is aan de hand van de reeds ingedien de voorstellen der gemeenten, nadere concretisering van de richtlijnen te ge ven, waarin dan de richtinggevende gedachten voor de huurverhoging zul len zijn verwerkt. De voorstellen der gemeenten zullen aan deze richtlijnen worden getoetst. Hierbij zal aan de ad viezen der gemeenten omtrent de concrete toepassing der .algemene richtlijnen grote waarde worden ge. hecht. Alvorens deze aan de gemeen ten te verstrekken zal hij ze overeen komstig een meermalen gedane toe zegging aan de commissie uit de Ka mer ter kennisneming toezenden. De commissie besloot, alsdan deze materie aan een nieuwe bespreking te onderwerpen. De V.N.-subcommissie voor ont wapening heeft vrijdag haar be sprekingen voor onbepaalde tijd verdaagd, na aanvaarding van het verslag van haar beraadslagingen aan de algemene vergadering der Ver. Naties. De Russische verte genwoordiger, Zorin, heeft weer verklaard, dat men onmogelijk 'n datum of plaats kon vaststellen voor een nieuwe bijeenkomst van de subcommissie, waarin de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frank rijk en Canada zitting hebben. Ongenegenheid Stassen heeft de subcommissie ge zegd, dat de grootste hinderpaal voor een overeenkomst de ongenegenheid van de Sowjet-Unie is geweest, een vermindering van de produktie van (Ingezonden mededeling adv.) NEEM MAAR GENEZEND! splijtbaar materiaal voor doeleinden te aanvaarden. militaire Nutteloos De Russische afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen te Lon den, Zorin, heeft vrijdagavond de jongste westelijke ontwapenings voorstellen „nutteloos" genoemd. Hij leverde ook kritiek op de sa menstelling van de subcommissie. De vier westelijke leden hiervan de V.S., Frankrijk, Engeland en Ca nada waren vooraanstaande le den van de NAVO, die een politiek voerde gericht op voortzetting van de bewapeningswedloop. Volgens Zorin zouden landen uit Azië, La- tijns-Amerika en Afrika eveneens in de subcommissie vertegenwoor digd moeten zijn. NAVO-filiaal Radio-Moskou heeft vrijdagmorgen naar aanleiding van de actuele vraag of men de ontwapeningskwestie op de agenda van de komende vergadering der V.N.-assemblee zal plaatsen de te Londen vergaderende subcommissie voor de ontwapening en filiaal van de NAVO voor de westelijken ge noemd. Syrische afgevaardigde vluchtte De Syrische afgevaardigde Leon Ma- zarian, die door een Syrisch gerechts hof bij verstek ter dood is veroor deeld, heeft de Turkse autoriteiten ver zocht als politiek uitgewekene in Tur kije te mogen verblijven. Mazajian is, via Libanon, naar Tur kije gevlucht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1